Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Stardew Valley

26.02.2016
13.12.2016
14.12.2016
05.10.2017
22.05.2018
24.10.2018
14.03.2019
kompatibilní
84
79 hodnocení Platformy
Žánr

Forma
placená hra
Rozsah
samostatná hra
Multiplayer
ano

Jedného pekného dňa vám váš dedko na smrteľnej posteli podá obálku. V nej je vaše dedičstvo, ktorým je kus obrovského pozemku s farmou. S pár zlatými vo vrecku a zdedenými nástrojmi sa tak môžete pustiť do práce a naplno ponoriť do vidieckeho života.

Stardew Valley je hra, ktorá čerpá z odkazu série Harvest Moon – hráč má na starosti svoju farmu, ktorú postupne zveľaďuje a žije tu svoj „vidiecky“ život. V každom ročnom období má starostlivosť o farmu svoje špecifiká a vlastné požiadavky. V rôznych ročných obdobiach rastú rôzne plodiny, o ktoré sa treba každodenne starať. Ako sa farma rozvíja, pribúdajú nové zvieratá – kravy, ovce, kone. Aby toho nebolo málo, kdesi za „rohom“ sa nachádza stará, opustená baňa, v ktorej sa usídlili príšerky. Ak vám nechýba guráž, môžete sa tak vydať za dobrodružstvom s mečom v ruke.

Okrem starania sa o chod farmy sa hráč môže zúčastňovať miestnych komunitných aktivít, nájsť si životného partnera, rozširovať a budovať farmu, vyrábať prístroje a nástroje... skrátka robiť všetko čo patrí k idealizovanému vidieckemu životu. A to je len malý výpočet aktivít, ktoré sú súčasťou hry.


Poslední diskuzní příspěvek


Nejlépe hodnocené komentáře

  • PC 90
Herní výzva 2
Milý deníčku, můj dědeček zemřel a já jsem po něm zdědil jeho farmu. Zítra se vydám na cestu do městečka Stardew Valley.
Ps: konečně se zbavím své nudné a monotónní práce.

1. den - Pondělí
Dnes jsem dorazil do městečka a přivítala mě milá slečna. Dovedla mě na mojí farmu a poté dorazil i starosta. Pan starosta mě přivítal ve městečku a popřál mi hodně štěstí. Když jsem se ráno probudil čekal na mě dárek od pana starosty. Byly to mé první semínka. Okamžitě jsem se vydal podívat ven a uviděl jsem ten nepořádek. Farma byla celá zarostlá. Ihned jsem se pustil do práce a vyčistil malou část pozemku, abych mohl zasadit svá semínka. Jsem zvědavý, co mi z nich vyroste. Pak jsem se vydal do městečka a poznal pár lidí, kteří zde žijí. Navštívil jsem místní prodejnu a podíval se na další semínka rostlin, které budu moc pěstovat. Poté jsem se vrátil domů, podíval se jaké bude zítra počasí a šel spát.

2. den - Úterý
Byl krásný slunečný den, když jsem vstal, a šel jsem zalít své kytičky. Podíval se do schránky, a s úžasem jsem řekl: "To už mi někdo píše." Byl to místní rybář. Vydal jsem se tedy na pláž. Když jsem dorazil přivítal mě, dal mi rybářský prut, pár rad a naučil mě chytat ryby. Byl jsem tím tak unesený, že jsem celý den chytal ryby.

3. den - Středa
Po probuzení jsem zalil svých pár semínek, ze kterých už něco vyklíčilo a možná zítra už by to mohlo vyrůst. Opět jsem se vydal do městečka a potkal nové lidi a pokecal jsem s nimi. Pan starosta mi ukázal kulturní dům, který je ve špatném stavu. Vešli jsme dovnitř a já uviděl ducha, a strnul jsem hrůzou. Odešli jsme a já se za okamžik vrátil dovnitř a objevil zvláštní destičku, na které byly různé věci, které jsem měl přinést sem např. kokosový ořech. Vrátil jsem se domů.

4. den - Čtvrtek
Vstal jsem a šel jsem se podívat na své kytičku a byl jsem v úžasu, protože už vyrostly. Posbíral jsem je a vyrazil s nimi do obchodu, kde jsem je prodal a nakoupil nová semínka. Poté jsem se vrátil domů a konečně jsem si prošel celý svůj pozemek. Objevil jsem zde hrob mého dědečka. Byl na něm lístek, že se objeví jeho duch na začátku třetího roku. Byl jsem z toho trochu vyděšený, tak jsem šel radši spát.

5. den - Pátek.
Ráno jsem zasadil nově zakoupená semínka a zalil je. Šel jsem se podívat více na sever městečka, kde jsem objevil doly. Tam stál nějaký pán, vrazil mi do ruky meč, a že dole něco ztratil a mám mu to najít. Říkám si no dobře a vyrazil jsem do dolů. Začal jsem kutat kameny a pod nějakým byl schovaný žebřík do dalšího patra. V dalším patře jsem zjistil, proč jsem dostal meč, protože tam byly malé zelené bubliny s očima a skákaly na mě. Pobil jsem je a dostal jsem se až do pátého patra, kde byl výtah, kterým jsem se svezl nahoru. Odteď jsem měl přístup do pátého patra vždy volný a nemusel začínat od začátku. Pak jsem vyrazil domů a do postele.

6. den - Sobota
Byl to takový nudnější den, kdy jsem zalil kytičky čistil svůj pozemek od zbytečných stromů, kamenů a trávy. Když jsem se unavil šel jsem spát.

7. den - Neděle
Dnes mi to nedalo a opět jsem vyrazil do dolů. Dostal jsem se do desátého patra, kde jsem objevil truhlu. V truhle byly schované fajnové boty. Pak jsem ještě zaskočil ke starostovi, který měl dnes narozeniny a daroval jsem mu jednu ze svých ryb.


O tomto je celá tato hra, staráte se o svojí farmu, později si koupíte i dobytek (krávy, kozy). Plníte úkoly, které dostáváte od místních lidí, chodíte do dolů, chytáte ryby, kácíte stromy, chodíte na různé slavnosti atd. No řekněte, koho by tohle nebavilo.

Pro: Úkoly, lidé, slavnosti, farma, duchové

Proti: Po delší době stereotyp

+28
  • PC 85
Já tyhle hry moc rád nemám. Ty, které vám nabízí velkou volnost, takové, co vás naoko nijak nesvazují, ale kolem krku už máte hozenu smyčku z neúprosného denního časového limitu a energie/životů vaší postavy. Hry, které jsou sandboxem, kde jsou mraky činností. Mívám pocit, že na rozdíl od lineárnějších her nestíhám všechno, co bych chtěl, že mi něco každý hrací den uniká. Třeba skončí jaro a já jsem nestihl něco udělat a musím čekat do dalšího jara. A během té doby to určitě zapomenu.

Takže, Stardew Valley jsem si vybral od Kwokyho jako jednu z odměn za výkony v DH Masters. Věděl jsem, co mám čekat, viz výše, přesvědčila mě však vysoká hodnocení a mé odhodlání tomu dát opravdu nejvíc. Došel jsem do poloviny léta, tedy nějakých 15 - 20 hodin jsem v tom strávil a opravdu jsem se snažil, ale nešlo to jít dál. Ty všechny možnosti se na mě tak nabalily, že jsem nevěděl, co dělat dřív, nevěděl jsem, k čemu je co na craftění, kde vzít ty předměty na craftění, jestli jít do dolů, jak to, že nemůžu vařit a tak dále. Standardní postup u této kategorie her. Přestal jsem to hrát.

O několik měsíců později...

Z obýváku slyším povědomé tóny Stardew Valley, zvědav jsem se šel podívat. Spolubydlící si ji koupil na Nintendo Switch a hrál ji v obýváku a hned mi ukazoval svoji skromnou farmu. Začal se mě vyptávat, co má dělat dál, já jsem si sedl vedle něj do papasánu a spolu jsme takto projeli podstatnou část jara. Strašně mě bavilo sledovat, jak to hraje, jak absolutně bez stresu kašle na doly, kašle na rybaření, kašle na kupování zvířat, jen si tak rozšiřuje svoji zahrádku s vědomím, že brzy se mu investované peníze vrátí a s tímhle boostem půjde všechno rychleji. O dost odlišný přístup ode mě, který musí vždy vše prozkoumávat do posledního detailu.

Druhý den jsem si zapnul novou hru a najednou mě to strašně chytlo. Od té doby se spolubydlícím "soupeříme", kdo je dál v postupu (já), kdo donesl více věcí do zdejšího Komunitního centra (já), kdo má lepší zahrádku (on) a tak dále. Jednou na mě ráno zaklepal, že už se asi půl hodiny snaží chytit nějaké vzácnější ryby a jestli mu s tím nepomůžu. Já jsem rybařením strávil hodně času a tak v tom mám velkou praxi a ony dvě ryby jsem mu celkem bez problémů nachytal. Jindy zase pomohl on mně s jiným postupem.

Nebýt faktu, že si to spolubydlící koupil a hraje "proti mně", už bych Stardew Valley asi moc šancí nedal. Dodatečný sociální aspekt a odlišný přístup mě ale přiměl ke znovurozehrání a jsem za to velmi rád. Stardew Valley opravdu nabízí obrovské množství, co dělat. Musel jsem začít brát fakt, že dneska nestihnu ty doly dojet do poslední úrovně, že to nestihnu ani zítra, protože musím zalévat zahrádku, a že ten autobus opravím až za rok, protože jsem nestihl chytit jednu rybu, ale že tyhle všechny věci prostě nevadí, protože pak budu zase chytřejší a budu mít o to víc peněz, protože jsem je investoval do své farmy.

V zimě prvního roku jsem šťastně ženat s Penny, chovám krávy, kozy, prasata, slepice a kachny, za přízně paní Štěstěny chodím hledat minerály do dolů, začal jsem sledovat kalendář a nosit narozeninové dary obyvatelům městečka, mám připravený plán setí na jaro, kolem mě skáče milující pejsek Timmy a chystám se koupit si Lávovou katanu, abych v dolech nepižlal silnější potvory tak dlouho. Ale víte jak, na pohodu. Když to nebude dneska, bude to zítra. Nebo za týden. Díky Kwokymu a spolubydlovi :)

Pro: sandbox, hudba, vztahy, zahradničení, doly, odemykatelné věci, questy, relax

Proti: sandbox

+23
  • PC 85
Je to Harvest Moon so všetkým čo k tomu patrí... bez debát. Plus niečo málo z iných hier, myslím, ale tie iné som osobne nehral do odpadnutia, takže... Problém je, kde začať hru hodnotiť a hlavne za čo ju kritizovať, pretože povedzme si úprimne – nie je toho veľa. Vo svojej podstate je totiž Stardew Valley relaxačná hra. Na pohľad by sa mohlo zdať, že vás čas niekam tlačí, ale z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že je času na všetko habadej. Treba plánovať a rozvrhnúť si každý deň a všetko ide krásne. Veru, daždivý deň je to najlepšie čo môže farmára postretnúť. A samozrejme – ako v každom Harvest Moone – i tu máte kandidátov na spoločný život. Vzťahy zlepšujete darčekmi, aby ste nakoniec spolu žili až do smrti. Alebo tak to nejako býva. Problém tejto fázy je v tom, že vaša vyvolená (alebo vyvolený, v Stardew Valley je akosi jedno kto s kým :-)) ostane nakoniec až príliš pasívna. Zdržuje sa väčšinou v dome alebo na verande a... to je tak všetko. Občas vám uvarí. Občas poleje záhradu (ak ju nemáte automatizovanú, ale vlastne poleje ju aj tak).

Ak by vás predsa prestalo to farmárčenie baviť, stačí si zobrať meč a vydať sa do miestnej starej bane. Kde vás čaká pomerne jednoduchý zostup až do 120 úrovne podzemia. Jednotlivé poschodia sú pomerne jednoduché, nijako komplikované miestnosti, kde je potrebné nájsť vstup do ďalšieho podzemia. Čím ste hlbšie, tým vzácnejšie materiály nachádzate. Najprv je to len meď, neskôr železo a zlato. Nechýba ani špeciálna, veľmi vzácna odroda rudy. Vzácne kamene a iné ingrediencie, ktoré možno budú potrebné na vyrábanie pomocných nástrojov a prístrojov. Prípadne nájdete niečo do miestneho múzea. Ostatne čo by som to tu všetko popisoval, hru si treba vychutnávať objavovaním. Vždy sa v nej nájde niekde forma rady, ktorá vás navedie k správnemu cieľu.

Zatiaľ je v Stardew Valley stále čo robiť. Vyčistiť celý priestor farmy? Môžete aj nemusíte. Vykašlať sa na farmárčenie a žiť len z toho čo nájdete v krajine? I to je celkom určite možné. Chovať len zvieratá? Nech sa páči. Medzitým odhaľovať čo vám hra ešte ponúkne.

Stále však treba mať na pamäti, že je to hlavne a predovšetkým variácia na staranie sa o vlastnú farmu. Áno, tvoríte si tu postavu so všetkým čo k tomu patrí. Môžete si pomenovať všetko čo vám príde pod ruku (od svojej postavy cez všetky zvieratá) a na pixelart hru máte i celkom široký výber úpravy vlastnej postavy. Môže sa vám stať, že sa chytíte do pasce tejto hry... ešte jeden deň (pretože hra sa ukladá vždy keď idete spať) a už to vypnem... A sakra, už sú štyri hodiny ráno! Hups. Ale predsa by som ešte... Lenže, pokiaľ to nie je váš šálok kávy... teda istá farmárska rutina, sledovanie ako sa postupne vaša farma rozrastá, zbieranie, sadenie, získavanie finančných zdrojov a tak dokola... v takom prípade vás nemôže presvedčiť ani tento komentár. Nie každému hra sadne, ale tomu komu sadne, ten jej prepadne. A totálne!

Mimochodom, netreba snáď dodávať, že celá hra je vlastne one-man show, vznikla pod rukami jediného autora. Po programátorskej, grafickej i hudobnej stránke. Čo už je samo o sebe obdivuhodné.

A teraz mi prepáčte, musím ísť ešte vyrobiť pár sudov, opraviť plot a nakŕmiť sliepky. Och a ešte som chcel nasekať drevo, pretože potrebuje postaviť...

Pro: toľko možností a tak málo času, je to lepšie ako posledné diely Harvest Moonu, pixelart grafika, prehľadnosť, bohatosť obsahu

Proti: drobnosti, ktoré nestoja ani za reč :-)

+22
  • PS4 70
Na autobusové zastávce kdesi v zapadlém údolí v městečku Pelican mě vyzvedává jakási Robin, abych začal nový život na farmě mého dědečka. Poradil mi sem jít, až budu unavený moderním životem ve světě nových technologií, mobilů a počítačů a vrátím se tak zpět do přírody, k původnímu způsobu života. A nutno říct, že život to není vůbec snadný. Uvelebil jsem se ve ztrouchnivělé chatrči, nachytal pár ryb, vykopal jsem záhon, zasadil pár semen, zalil je a vyčerpaný jsem padnul do postele. Dědeček mě měl očividně hodně rád. Protože ani další dny to nebylo snažší. Neustále dokola to samé. Dřina, repetetivní činnosti, kterých se na mě valí jedna na druhou, že nevím, kam dřív skočit. Záhony jsou větší a větší, trávím na nich víc a víc času a s každou další sklizní dostávám objemnější úrodu. Jaro střídá léto, léto střídá podzim, podzim střídá zima a tak neustále dokola. Čas u Stardew Valley letí opravdu rychle, protože všechno se za den opravdu stihnout nedá.

Jen mi za celou dobu hraní dost chyběla nějaká myšlenka. Důvod, proč vlastně všechno tohle dělám. Autoři hry označují Stardew Valley za relaxační hru, kde se můžu věnovat tomu, co mě baví a užívat si ji, jakým způsobem chci. Jenže ať už jsem se vydal rybařit, těžit vzácné rudy a kameny do dolů nebo sázet zeleninu a ovoce, přišlo mi to tak nějak k ničemu a ukrutně nudné. Navíc kreativitu tady hráč taky zrovna dvakrát neprojeví, protože veškeré postupy jsou přesně dané. Můžu se vlastně tak pouze rozhodovat, jaké práci se budu věnovat a kde co zasadím, pokácím nebo nechám postavit.

Strávit lze ve Stardew Valley bez problémů stovky hodin a stále bude co dělat. Já hře věnoval hodin pouze pár desítek a to mi stačí. Vím, že veškerý další postup by byl pouze o tom, kolik vlastního času bych do hry nasypal nekonečným otrockým opakováním stejných bezmyšlenkovitých činností, kterých jsem za tu dobu již stejně stihnul udělat nespočetně a nic zásadního jiného by mě už nečekalo. Protože po zimě přeci znovu přijde jaro. Nebo ne?
+19
  • Android 75
Stardew Valley jsem hrával na tabletu cestou do práce a z práce. Pak přišla pandemie a hodila mi do toho vidle. Doma už pak na to nebyl čas. Ve hře jsem mohl strávit odhadem tak 15-20h. Nemám tudíž ani zdaleka "dohráno", a moje farma je chudá příbuzná vedle obrázků farem z Internetu. Ke hře se už ale asi v dohledné době nevrátím, tak alespoň sepisuji svoje dosavadní dojmy.

Samotný koncept hry "utíkáte z korporátu na venkov, kde si ve vesnické komunitě můžete v klidu pěstovat plodiny a relaxovat u toho" mi přijde výborný. Nikdy jsem nebyl moc na relaxační hry, ale tady to brnká na pěknou strunu. A kdybych byl v jiné než současné životní situaci (aka "děti"), tak možná tím ty desítky hodin doma strávím a relaxuji u toho. Mě se to bohužel moc nedařilo, jak má člověk omezený čas, tak se snaží být efektivní, a to je protipól relaxace. Tudíž jsem se snažil počítat, kdy se ještě vyplatí kupovat semínka tuřínu a kolik, a kdy přejít na pěstování dýně, a jak maximalizovat zisk, atp (což je zároveň i moje min-maxovací obsese). A pak mě v této relaxační hře stresovalo, jak strašně krátký je zde herní den, a kolik jsem toho ještě potřeboval stihnout :-) Takže tady mám rozpolcené dojmy, ale není to chyba hry.

Opravdu hodně se mi líbila grafika. Ne každý pixel art považuji za pěkný, ale tady je excelentní (minimálně na tabletu tak vypadal), a barevná kompozice je velmi příjemná. To stejné můžu říci o hudbě, velice pozitivní, jednoduché, příjemné melodie perfektně zapadající do tématu hry. Z hudby jsem měl pocit návratu do 90. let (evokovalo mi to např. Theme Hospital), kdy takovéto hravé a pozitivní melodie bývaly zdá se mi častější.

Hře toho nedokáži moc vytknout. Občas jsem narazil na UI, které nebylo zjevné, např. jsem si musel vyhledat jak dát někomu dárek nebo jak přesunout truhlu, protože mi to hra nedala nijak najevo. Ale to jsou drobnosti. Zásadní rozpor tedy zůstal pouze v tom, kolik času hra potřebuje, a kolik jsem měl k dispozici já, což mi neumožnilo si ji pořádně užít. Třeba si ji ale pustím v důchodě v nějakém emulátoru... :)

Celkové hodnocení: Výborná
+18