Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Forza Horizon 4

90
21 hodnocení Platformy
Žánr:
simulátor > závodní simulátor *
Forma:
placená hra
Rozsah:
samostatná hra
Multiplayer:
ano
Datum vydání:
02.10.2018 PCXOne
Vývojáři:
Playground Games
Oficiální stránky:
https://forzamotorsport.net/en-US/games/fh4
Odnož série Forza Motorsport s podtitulem Horizon již přinesla mnohé, od volné jízdy divočinou severoamerického Colorada v jedničce (2012), přes sluncem zalitou francouzsko-italskou riviéru ve dvojce (2014), až po Austrálii ve trojce (2016). Forza Horizon 4 vám dá prověřit vozovky všech tříd ve Velké Británii. Rozlehlá mapa je jako v případě předešlých dílů idealizovaným převedením těch nejatraktivnějších míst příslušné části reálného světa. Podíváte se tak třeba do skutečnosti vcelku odpovídajícího Edinburghu, zatímco okolní venkov již geograficky vesměs představuje velmi volnou inspiraci krajinným rázem daného regionu.

Místo veškerého dění nebyla zvoleno náhodně. Kde jinde než právě v Británii proslulé svým náladovým počasím by lépe vyniklo čtvero ročních dob? Jediným pohledem snadno rozeznáte bahnité jaro, suché léto, deštivý podzim i zasněženou zimu, kdy jezera a řeky zamrzají. Počasí přímo ovlivňuje jízdní vlastnosti vozů, stejně jako možnosti objevování nových míst a zkratek mapy. V zimě se proto vydejte na na projížďku po ledem pokrytých vodních plochách, v létě zase jeďte vysušeným korytem řeky a na podzim se bahněte terénem v offroadovém monstru. Délka jedné roční sezóny odpovídá sedmi reálným dnům.

Nově můžete kromě aut vlastnit i různé budovy, ba dokonce společnosti. Lze tak například zakoupit a provozovat taxislužbu. Chcete li, začněte sami rozvážet zákazníky do cílových destinací! Prostředky vám vydělají kaskadérské kousky či účast na řadě dalších vedlejších aktivit. Jejich nabídka se stejně jako v případě tzv. events pravidelně obměňuje v závislosti na počasí a ročním období. Vše lze hrát buď sólově či v kooperativním režimu. Vybírejte z 450 věrně vymodelovaných licencovaných vozidel včetně několika bonusových. Mezi moderními kousky i legendami automobilové historie si zkrátka každý najde to své.


Poslední diskuzní příspěvek

Bursoft: https://forza.fandom.com/wiki/Forza_Horizon_4/Cars K tomu máme wiki. ;) Huracan je za lvl 4 v Road Series. V Autosalonu vše není.…

Nejlépe hodnocené komentáře

  • PC 80
Forza Horizon 4 je ještě více arkáda než minulý díl. Zároveň je v tomto i zábavnější. Ubylo bohužel příběhu, který vlastně ve čtvrtém díle není. Nestavíte již festivaly (na mapě je nadto jediný), jen na vlastní triko jezdíte. Můžete sice nově kupovat domy, které slouží i jako "garáže", ale krom okamžité odměny z nich nic moc jiného není.

Předně však... Grafika je zase o něco lepší. Zvláště však vyniká v kombinaci se změnami ročních období. Hlavně podzim a zima jsou tak nádherné, že skoro nevěřím, že mě kochání se krajinou někdy omrzí. Možná jen Edinburgh přece jen trochu zklamal. Ale pokrok je znát i zde. Aut je rovněž více, bohužel spousta nových důležitých modelů a speciálních verzí chybí. V tomto smyslu bych uvítal, kdyby se autoři zaměřili spíše na skutečně exkluzivní vozy. A ne na kdejakou rachotinu z roku raz dva.

Jízda je rovněž o něco zábavnější. U výzev už se vám tolik nepletou soupeři. Nově jsou v případě jejich plnění toliko éterickými bytostmi a lze tak jimi projet. Předpokládám, že ta frustrace, kdy vám zase nějaký šoumen vjede po sté v zatáčce do cesty (a musíte tak vše znovu a znovu opakovat), nikomu chybět nebude. Obecně zmizela většina otravnějších "čelendžů". Naopak je nahradily celkem zábavné Top Gear výzvy, kaskadérské kousky pro účely hollywoodských trháků a jiné. Zábavnější jsou i exhibice. Byť jsou stále jen na efekt a skoro je nejde prohrát.

Hra je také ještě více "onlajn", kdy prakticky vše můžete plnit s dalšími lidmi. Některé závody jsou k tomu vyloženě určeny. Pokud hledáte arkádové PvP ježdění, tak prostě nic lepšího než FH4 není.

Naopak hlavou o stůl mlátím kvůli dalšímu novému prvku a tím je oblékání vašeho avatara. Jde o spoustu blbostí, které vyhráváte s auty a penězi na "kole štěstí" (a ve Forzathon obchodě). Podobně se na něj připletly i zvuky klaksonu. Čili místo Aventadoru SV tak "vyhrajete" třeba čepici. Naštěstí ve hře nikde nevidím, že by "kolo štěstí" bylo vysloveně placený lootbox. Každopádně "surprise mechaniky" Microsoftu měly začínat a končit u modré smrti.

Pro: Grafika, roční období, množství vozů, zábavný arkádový obsah, skvělá optimalizace

Proti: Chybí spousta nových "žihadel", úplná absence příběhu, oblékání avatara

+16
  • XOne 100
Forza Horizon 4 ma dostala už na E3 v roku 2018. Nikdy som nebol fanúšikom závodných hier a ani ma nikdy nebavili, ale keď som videl video na túto hru, tak som vedel, že si ju chcem zahrať. Dočkal som sa. Hra vyšla pred niečo viac ako dvomi mesiacmi a ja už mám v týchto arkádových závodoch nahraných viac ako 50 hodín. Som vďačný za Game Pass, lebo som si túto hru mohol zahrať už v deň vydania bez toho, aby som musel vyhodiť ďalšie peniaze naviac.

Najväčšia obava z pokračovania Horizon série bola, že po naozaj super treťom diely sa hra už skoro ani nemá kam posunúť. Playground Games dokázali, že vedia posúvať latku stále vyššie a vyššie. Ak niekto hral predchádzajúci diel, tak zistí, že 4. časť je ešte o veľký kus ďalej. Lepšia grafika, väčšia mapa, viac možností. V hre je naozaj veľa možností a aktivít. Ani neviem, ako to napísať, aby som na nič nezabudol.

Forza Horizon 4 sa odohráva vo Veľkej Británii. Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že tento výber nie je najlepší, ale akonáhle sadnete za volant a začnete spoznávať mapu, tak prídete na to, že tvorcovia urobili dobre. Máte tu Edinburgh, malé dedinky, pláže, kopce, lesy, lúky, pamiatky, jazerá, rieky a veľa iných zaujímavých miest. Najväčšou novinkou novej Forzy je pre mňa jednoznačne striedanie všetkých 4 ročných období. Vďaka tomuto si niekedy ani nevšimnete, že cestou, po ktorej idete, ste už niekedy išli. Hral som 2 rôzne závody, kde asi 90% trate bolo na rovnakých cestách, ale keďže som každý závod išiel v inom ročnom období, tak som si to ani nevšimol. Zmena ročného obdobia prináša naozaj veľkú zmenu v hratelnosti. Okolie pôsobí inak a samozrejme aj autá sa správajú inak. Keď k tomu prirátam nádhernú grafiku, tak zážitok z jazdy je naozaj perfektný. Mapa by síce mohľa byť väčšia, pokiaľ to budeme porovnávať s podobnou hrou The Crew, ale tvorcovia to zachránili spomínanou zmenou ročných období.

Vo Forze Horizon 4 sa môžete voľne pohybovať po mape a jazdiť od závodu k závodu. Okrem toho je tu veľa iných aktivít. Kupujete tu domy, ktoré Vám dávajú odmeny. V domoch si môžete nakupovať a upravovať autá. Mne osobne sa páči funkcia, kde si môžete Vaše auto obzerať zo všetkých strán, zapnúť svetlá otvoriť kufor alebo nastúpiť do neho a naštartovať. Na mape sa môžete baviť hľadaním a rozbíjaním tabuliek rýchleho cestovania a vplyvu, navštevovaním pamiatok, skákaním na skokoch, prekonavaním rýchlostí na radaroch, zbieraním bodov za šmykovanie a búranie okolia, objavovaním ciest, hľadaním skrytých stodôl so špeciálnymi autami. Aktivít je v tomto svete naozaj veľa. Nemusíte ani závodiť a dokážete prejazdiť v tejto hre stovky kilometrov.

Čo sa týka samotných závodov, tak ich máte na výber niekoľko. Sú tu bežné závody ako jazda po asfaltkách, závody na poľných cestách, šprint atď. Ďalej tu nájdete špeciálne závody, kde sa snažíte predbehnúť vlak alebo vznášadlo. Mne, ako fanúšika série HALO, učarovala misia, kde sadnete za volant Warthoga a prostredie sa úplne zmení. Naozaj máte pocit, ako by ste boli v hre HALO, a to najlepšie je, že budete počuť vo vysielačke Cortanu, ktorá Vám zahlási pár super hlášok. Parádny zážitok. Potom sa tu nachádzajú aj príbehové misie. Každý príbeh má 10 misií a svoju tému. V jednom príbehu sa snažíte robiť kaskadérske kúsky s rôznymi autami, v ďalšom sadnete do ikonických áut zo starých závodných hier (Ridge Racer, Crazy Taxi, Test Drive a iné). Tvorcovia sa pri vymýšľaní závodov naozaj vyšantili.

Toto všetko samozrejme dopĺňa multiplayer, ktorý je podľa môjho názoru parádne zvládnutý. Na mape sa môže pohybovať až 72 hráčov, ktorými môžete závodiť v co-op režime, pvp režime, vyzvať ich na rýchly súboj, alebo sa pripojiť do špeciálnych hier. V špeciálnych hrách hrajú proti sebe 2 týmy v rôznych režimoch. Je tu klasický capture the flag, naháňanie kráľa alebo zombie režim. Najväčšia zaujímavosť celého multiplayeru je možnosť zapauzovať hru alebo použiť vrátenie času. A to naozaj aj vtedy, keď závodíte online s inými hráčmi. Na nich to nebude mať samozrejme vplyv.

Áut nájdete v hre naozaj veľa. Malo by ich byť cez 450. Okrem toho, že si autá môžete kupovať v obchode, tak si ich môžete vydražit v aukcii, vytočit v kolese "šťastia" alebo nájsť v stodole. Narozdiel od iných hier, kde pomaly celú hru jazdíte na jednom alebo dvoch autách, ich v tejto hre môžete mať, koľko chcete. Na každý závod sa Vám hodí iné auto. Autá sa dajú upravovať ako Vám len napadne. Okrem vylepšovania motora, brźd, kolies, tlmičov a veľa iného, si môžete aj vytvárať vlastné polepy a dizajny. Dizajny si viete stiahnuť aj od iných hráčov, takže sa Vám kľudne môže stať, že budete závodiť v dodávke s logom UPS alebo ikonickým mini autíčkom, na ktorom jazdil Mr. Bean. Jediná škoda pre nás na Slovensku a v Čechách je, že sa do tejto hry ešte nepodarilo dať značku Škoda. Noazaj by som uvítal zajazdiť si na autách od tejto značky. Či už na nových alebo veteránoch.

O Forze Horizon 4 by sa dalo písať toho naozaj veľa. Je obrovská a možností v hre je neúrekom. Okrem možností zaujme samozrejme aj grafikou a hernou dobou. V hre môžete stráviť desiatky hodín a stále budete mať čo robiť. Pre mňa to bola jedna z najočakávanejších hier tohto roka a aj napriek faktu, že nehrávam automobilové hry, ma Forza chytila a už nepustila. Microsoft momentálne ťahá v exluzivitách asi za kratší koniec, ale na Forzu Horizon môžu byť naozaj hrdí. Spolu s Gears of War a HALO je toto hra, pre ktorú sa nájdu ľudia, ktorí si kúpia Xbox One. Za mňa je to jednoznačne najlepšia závodná hra, aká tu doteraz bola.

Forzu Horizon 4 si zahráte na Xboxe a na PC s Windowsom 10. Patrí do skupiny Play Anywhere hier, takže pokiaľ si ju zakúpite na Microsoft Store, môžete ju hrať aj na PC aj na Xboxe. Hra sa od vydania nachádza aj v službe Game Pass a je to jedna z hier, ktorá ukazuje, ako má naozaj dobrá herná platená služba vyzerať.

TIP: Kto ešte neskúšal Game Pass, tak si ho môže na Xboxe alebo na Windowse 10 aktivovať na 14 dní zadarmo, a to Vám dáva dostatočne veľa času na vyskúšanie aj práve tejto hry. Neoľutujete.

Pro: naozaj veľa možností, herná doba, grafika, prostredie, zmena ročných obdobií, autopark,

Proti: veľkosť mapy (trošku väčšia by neuškodila), chýbajú vozidlá značky Škoda

+13
  • PC 85
Díky programu Play Anywhere jsem již Forza Horizon 3 mohl hrát na PC, letošní díl je navíc hned od začátku zahrnut do předplatného Game Pass, což považuji za skvělou věc. Možnost si za nízké měsíční předplatné (případně často zvýhodněné roční) zahrát AAA hru v den vydání je perfektní.
S možností hrát na PC souvisí i optimalizace, což byla dlouho velká bolístka právě třetího dílu. Neustálé padání, sekání bylo něco, s čím se bohužel muselo neustále počítat. Novinka je na tom naštěstí o poznání lépe. Po dobu hraní jsem se sice jednou s pádem setkal, ale jinak vše běží tak, jak jsem si vzhledem k sestavě přestavoval. Palec nahoru za zlepšení.
Samotná hra na první pohled zaujme zasazením do nám ze všech dílů nejbližších scenérií britských ostrovů, především do skotské vysočiny, Edinburgu a jeho okolí. Nechybí nejznámější stavby, neustále je možné kochat se krásnou přírodou a užívat si její proměnu rovnou ve všech 4 ročních obdobích. Forza Horizon 4 totiž přinesla dynamickou proměnu ročních období, což už tak obrovskou mapu svým způsobem násobí čtyřmi. Cesty, které jsou totiž v létě zalité sluncem, se na podzim ponoří do bláta a v zimě vytvoří prvotřídní klouzačku - zábava zaručena.
V dalších aspektech už je to stará známá Forza naplněná neuvěřitelným množstvím obsahu. Jsou zde desítky nejrůznějších aut lákajících k vyzkoušení v klasických závodech, akrobatických vystoupeních, driftovací eventech atd. Jen projet celou mapu zabere dost minut a to se na ní neustále objevují nové a nové ikonky aktivit. Po už tak nabušené trojce jsem ale neočekával nic menšího. A to je možná jediné malé mínus, předchozí díl mám stále v paměti, strávil jsem v něm desítky hodin a u čtyřky se kromě zmiňované změny ročních období neobjevilo nic zásadního, co by mě zvedlo ze židle. Kdo předchozí hry nehrál, ať si přihodí dalších 10% k hodnocení, mezi arkádovým ježděním totiž Forza Horizon dle mého nemá konkurenci.

Pro: Změny ročních období, spousta aktivit, vozový park, grafika

Proti: (ale určitě ne pro všechny) Velmi podobné předchozímu dílu

+11