Beat Saber

20.11.2018
21.05.2019
24.05.2023

Beat Saber je hudební rytmická hra, vyvinutá speciálně pro virtuální realitu. Vaším cílem je rozsekávat kostky, které se k vám řítí v rytmu hudby (většinou odpovídající výrazným basům), s pomocí světelných mečů (ve stylu Star Wars) držených v rukou. Pozice kostek není z hudby generována automaticky, ale je pro konkrétní skladby vytvářena ručně, takže mnohem lépe odpovídá stylu hudby.

Při rozsekávání kostek je třeba používat odpovídající typ meče (červený/modrý) a držet se požadovaného směru rozseknutí. Hráč se u hry musí pohybovat a zvláště na vyšších obtížnostech hra připomíná tančení s mečem. Na hráče čekají i záludnosti, jako jsou potřeba uhýbat či skrčit se před stěnou, nebo se vyhýbat bombám. K dispozici jsou různé modifikace hry, jako např. hra pouze s jedním mečem, či možnost sekat kostky v libovolném směru.

Panebože, já to začal stíhat na hard! Kdo mi podstrčil kokain! Vymazal jsem spousty rekordů mladé paní Jabové. In yo face!

P. S. Na hodinky s tepem se ale raději koukat nebudu. :D

Beat Saber je první hra pro VR, která mě přesvědčila. Do té doby jsem bral virtuální realitu jen jako takovou blbinku. Poté co jsem strávil v Beat Saberu několik hodin během cca měsíce a víkend intenzivního hraní, jsem změnil názor. Hra je chytlavá, ve více hráčích skvěle motivuje k dosahování co nejvyššího skóre. Skladby jsou vytvořeny přímo pro tuto hru a je to znát. Perfektně se hodí a každý si najde oblíbenou. Rozložení kostek je perfektně promyšlené a obtížnost úžasně vyvážená. Co se zdá při prvním hraní nemožné, to je po čase dětsky snadné, ale stále je kam jít a co zlepšovat.

Mód hry s jedním světelným mečem je překvapivě těžší než se zdá i když se nemusí řešit správné barvy. Na PC je také výhodou možnost stažení známých písniček z internetu. I když jsou populární melodie fajn, je znát nezkušenost a horší promyšlenost v rozmístění kostek a vyladění obtížnosti. Technické zpracování je také excelentní, odezva ovladačů je naprosto přesná. Oceňuji také to, že se z hry nedělá špatně. I kolega, který VR těžce nese, může Beat Sabera bez problémů hrát. Před autory musím smeknout, takhle vybalancovanou hru jsem již dlouho nehrál. Tohle si prostě musí každý majitel VR zahrát!
Beat Saber se stal fenoménem virtuální reality. Již několik měsíců v řadě okupuje první příčku nejstahovanějšího titulu v PS storu a nutno říct, že zcela právem. Headset společně s pohybovými ovladači dává možnost vnímat hudbu zcela novým způsobem a přímo jí prožívat. Je to hra, která prodává samotné headsety a táhne jejich prodeje nahoru. S každou pokořenou úrovní nebo obtížností může hráč viditelně sledovat postupné zlepšování svých dovedností, které nesmírně motivují jít dál a dál, až se z hráče stává ten, kterého zpočátku ve videích pokročilejších hráčů tolik obdivoval. V pokročilejších úrovních se hráč pořádně zapotí a hodně hráčů vnímá proto Beat Saber jako plnohodnotné cvičení, u kterého lze zábavnou formou hubnout. Stojí za to pořídit si VR jen kvůli této hře? Já říkám rozhodně!
Beat Saber je vcelku hodně zajímavá hra. Na VR asi jedna z nejlepších her co si může člověk pořídit a pro vášnivé hráče nejlepší způsob jak začít cvičit.

Tak co o té hře říct. Je to především pohybová hra a občas se u ní člověk pěkně zapotí. Ve hře jde o to, že dostanete dva světelný meče a přesekáváte objekty, které na vás letí, zároveň se některým objektům musíte vyhýbat a to vše v rytmu hudby. U této hry na VR je opravdu potřeba mít dostatek prostoru kolem sebe, jelikož je opravdu snadné se u této hry posunout v rámci pokoje ke stěně a praštit se (mám s tím zkušenosti).

Ve hře se nachází kampaň, kde máte přednastavené skladby a levely se postupně stěžují, pak se ve hře nachází i tzv. volná hra, kde si vyberete skladbu na kterou chcete sekat objekty a plus k tomu si můžete i různé levely dokupovat, ale na výběr jich je vcelku široká škála a různé obtížnosti.

Hře vlastně není ani co vyčítat. To co hra slibuje, tak i plní nic víc nic míň.
  • Quest 90
Společně s Half Life: Alyx byl Beat Saber můj hlavní důvod ke koupi headsetu a musím říct, že té koupi nelituji. Nehorázně chytlavá hra, originální songy jsou super, dokoupitelné DLC i možnost instalovat uživatelské songy (na Questu je s tím trošku víc práce než na PC ale stojí to za to).
I přestože oficiálně není multiplayer tak je to výborná hra na párty.

Pro: chytlavé songy, rozšíření o další, osobně se mi líbí vizuální styl hry

Proti: cross buy je pouze na dlc a ne na celou hru

Vynikající příklad toho, jak se dá pracovat s VR a tvořením her na ní. Já osobně jsem samým nadšením pořídil VR, ale jediná hra, ke které se stále a pořád rád vracím, je právě Beat Saber.

Nejenže člověka zabaví, poskytne mu velmi zábavnou hratelnost, nechá ho si užít a vyloženě prožít hudbu, ale zároveň poskytne i velmi náročnou pohybovou aktivitu, což v tomto odvětví rozhodně není nějakým pravidlem. Já osobně to používám právě na to, abych ze sebe vypotil zbytečné… zbytečnosti. Já prostě potřebuji k pohybu nějakou zábavu a BS a mi to nadměrně dopřává.

S obtížností je to všelijaké, zprvu se zdá, že v životě nebude člověk na obtížnost jako je třeba expert stačit, ale trénink dělá mistra a za chvíli nebudete už hrát na nižší obtížnosti (snad dojede někdy i na experta +). Je fajn, že vznikají i nové soundtracky, ale v tomhle směru by mohla být nabídka bohatší (ta oficiální).

Vůbec se nedivím, že tato hra sklízela (a dodnes sklízí) tolik úspěchu, vskutku se pořád jedná o to nejlepší, co může VR nabídnout.