Beat Saber

akce > arkáda *
20.11.2018 PS4
21.05.2019 PC
Beat Saber je hudební rytmická hra, vyvinutá speciálně pro virtuální realitu. Vaším cílem je rozsekávat kostky, které se k vám řítí v rytmu hudby (většinou odpovídající výrazným basům), s pomocí světelných mečů (ve stylu Star Wars) držených v rukou. Pozice kostek není z hudby generována automaticky, ale je pro konkrétní skladby vytvářena ručně, takže mnohem lépe odpovídá stylu hudby.

Při rozsekávání kostek je třeba používat odpovídající typ meče (červený/modrý) a držet se požadovaného směru rozseknutí. Hráč se u hry musí pohybovat a zvláště na vyšších obtížnostech hra připomíná tančení s mečem. Na hráče čekají i záludnosti, jako jsou potřeba uhýbat či skrčit se před stěnou, nebo se vyhýbat bombám. K dispozici jsou různé modifikace hry, jako např. hra pouze s jedním mečem, či možnost sekat kostky v libovolném směru.

Beat Saber je první hra pro VR, která mě přesvědčila. Do té doby jsem bral virtuální realitu jen jako takovou blbinku. Poté co jsem strávil v Beat Saberu několik hodin během cca měsíce a víkend intenzivního hraní, jsem změnil názor. Hra je chytlavá, ve více hráčích skvěle motivuje k dosahování co nejvyššího skóre. Skladby jsou vytvořeny přímo pro tuto hru a je to znát. Perfektně se hodí a každý si najde oblíbenou. Rozložení kostek je perfektně promyšlené a obtížnost úžasně vyvážená. Co se zdá při prvním hraní nemožné, to je po čase dětsky snadné, ale stále je kam jít a co zlepšovat.

Mód hry s jedním světelným mečem je překvapivě těžší než se zdá i když se nemusí řešit správné barvy. Na PC je také výhodou možnost stažení známých písniček z internetu. I když jsou populární melodie fajn, je znát nezkušenost a horší promyšlenost v rozmístění kostek a vyladění obtížnosti. Technické zpracování je také excelentní, odezva ovladačů je naprosto přesná. Oceňuji také to, že se z hry nedělá špatně. I kolega, který VR těžce nese, může Beat Sabera bez problémů hrát. Před autory musím smeknout, takhle vybalancovanou hru jsem již dlouho nehrál. Tohle si prostě musí každý majitel VR zahrát!
Beat Saber se stal fenoménem virtuální reality. Již několik měsíců v řadě okupuje první příčku nejstahovanějšího titulu v PS storu a nutno říct, že zcela právem. Headset společně s pohybovými ovladači dává možnost vnímat hudbu zcela novým způsobem a přímo jí prožívat. Je to hra, která prodává samotné headsety a táhne jejich prodeje nahoru. S každou pokořenou úrovní nebo obtížností může hráč viditelně sledovat postupné zlepšování svých dovedností, které nesmírně motivují jít dál a dál, až se z hráče stává ten, kterého zpočátku ve videích pokročilejších hráčů tolik obdivoval. V pokročilejších úrovních se hráč pořádně zapotí a hodně hráčů vnímá proto Beat Saber jako plnohodnotné cvičení, u kterého lze zábavnou formou hubnout. Stojí za to pořídit si VR jen kvůli této hře? Já říkám rozhodně!