Tasty Planet: Back for Seconds

13.09.2010

V pokračování Tasty Planet se znovu ujmete tvora jménem Gray Goo, který je nepovedeným experimentem. Původně byl určen k likvidaci nečistot menších než on jejich pohlcením, ale potíž byla v tom, že čím více toho vstřebal, tím více rostl, až nakonec pozřel celý vesmír.

Na začátku Back for Seconds je Gray Goo uvězněn v laboratoři pod sklenicí, aby nemohl způsobit žádné další škody. Jednomu vědci se ho však zželí a nejen, že ho vypustí do světa, ale poskytne mu i potravu. Osvobozený Gray Goo zhltne právě vynalezený stroj času a jeho putování může začít.

Mimo laboratoře se podíváte mezi dinosaury, ale také do starověkého Egypta, antického Říma, feudálního Japonska a dokonce i do budoucnosti. Pohltit můžete opravdu vše od zrnek rýže, přes kočky, až po galaxie. Celkem hra obsahuje 48 levelů a stejně tolik bonusových, a to jak v časovém režimu, tak i v casual modu.

Oproti prvnímu dílu hra nabízí i režim pro dva hráče na jednou počítači, kdy jeden hraje pomocí myši nebo šipek a druhý ovládá svého tvora klávesami WSAD.

Druhý díl Tasty Planet moc novinek nepřinesl. Hratelnost zůstala stejná, stejně tak hudba, která se brzy ohraje a zůstává také stereotyp, který dříve či později dostihne každého.

Změna nastala v příběhu, kdy jsem nyní se svým tvorečkem Grey Goo cestoval časem a mimo jiné navštívil dinosaury, starověký Egypt a nakonec také budoucnost. Největší novinkou je ale bezesporu režim pro dva hráče, který jsem zatím nevyzkoušel, ale někdy se k němu určitě dostanu.

Největší problém mi ze všech levelů dělal ten s názvem Cow Crossing, kde jsem se musel proplétat mezi velkým množstvím pochodujících krav a při tomto nesnadném úkolu ještě požírat pohozené předměty, abych krávy přerostl a mohl je také pozřít. Kdo má z tohohle zlato, tak je u mě borec.

Získem medailí v časovém režimu se otevírají bonusové úrovně, ale jelikož pro mě byla většina časů nesplnitelná a po dohrání základních levelů jsem měl 14 bronzových a 2 zlaté z celkem 48 možných neměl jsem žádnou motivaci pokračovat. Stejně si myslím, že jsem si užil požírání všeho možného i nemožného tak akorát.

Pro: zábavnost, příběh, ideální na odreagování

Proti: opakující se hudba, později stereotypní

Před mnoha lety jsem hrál první díl a byl jsem velmi spokojen. Je trochu paradox, že jsem se o pokračování dozvěděl až letos. Díky pěkným vzpomínkám jsem ho brzy rozehrál.

Nutno podotknout, že hra je úplně stejná jako jednička. Stejná grafika, hudba, modely předmětů a prostředí. Liší se pouze příběhem, kdy požírací příšerka zhltne stroj času a dostane se tak do pravěku k dinosaurům, starého Egypta, Říma, feudálního Japonska a do budoucnosti, kde vesele žere na co přijde. Během hraní je to celkem jedno jestli je na jídelníčku Egypťan, Samuraj, nebo člověk z budoucnosti, liší se v zásadě jen barvou oblečení. Stejně tak krysy, kočky a další živočichové jsou napříč časem skoro stejní.

Necitlivě na mě působily i rozdíly mezi jednotlivými úrovněmi. Gray Goo skončí level třeba ve velikosti 1 metru a další začíná jako 2 centimetrový tvoreček, aby v dalším levelu byl zas třeba kilometrová stvůra. Je to trochu chaos a návaznost často chybí.

Jednoduchý komiksový příběh neurazí, ale neni to kdovíjaký zázrak. Koncept této hry byl bohužel vyčerpán v prvním díle a tohle už je jen vaření z vody. To nemůže zachránit ani režim dvou hráčů, ač jsem ho zatím neměl šanci vyzkoušet.

Je to škoda, ale výsledná hra je velmi slabá, zvláště v porovnání s jedničkou, oproti které nepřináší nic nového.

Pro: cestování časem, komiksový příběh

Proti: stejné jako první díl (ve všem), stereotyp už po pár minutách, vysoká cena

Znáte pohádku o Otesánkovi? Tak tahle pohádka mě přesně napadla, když jsem začala hrát Tasty Planet. Ten malý shluk buněk, který vytvořili v laboratoři a on se vymkl kontrole, mě bavil. Snědl vše co bylo menší než on a na co jsem mu ukázala.

Nenáročná hra, kde prostě jen dojedu k objektu který jde sežrat a je to. Musela jsem se vyhýbat větším živým objektům, protože při dotyku s nimi se Gray Goo trochu zmenšil. Všech 48 levelů jsem ale projela celkem hladce.

I když hra je na jedno brdo, musím říct, že jsem se nenudila. Jediné co mě mrzí, je to, že jednotlivá kola nemají posloupnost. Tím myslím, že sice začínám jako něco menšího než ta nejmenší bakterie a postupně klidně slupnu i lva nebo dinosaura. Ale v dalším levelu jsem zase maličká sotva pár milimetrů a musím se vypracovat do větších rozměrů. Více by se mi líbilo, kdyby si hra pamatovala u jaké velikosti Gray Goo skončil a navazovala na to v dalším levelu. Nakonec jsem se dopracovala až do vesmíru, a tak kdysi mikroskopická potvůrka nakonec spořádala úplně vše.

Pro: chytlavá a rychlá hra, příjemná hudba

Proti: nenávaznost levelů