Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Mashinky

Jan Zeleny's Mashinky

95
13 hodnocení Platformy
Žánr:
strategie > budovatelská strategie *
simulátor > vlakový simulátor
Forma:
placená hra
Rozsah:
samostatná hra
Multiplayer:
ne
Datum vydání:
Nehotová verze
2017 PC
Vývojáři:
Jan Zelený
Oficiální stránky:
http://mashinky.com/
Další z klonů klasického Transport Tycoon, který se zásadně od všech odlišuje v několika aspektech a herních mechanismech. Jde o českou hru, budovatelskou strategii zaměřenou na vlakovou dopravu a přepravu cestujících a zboží (např. klády, prkna, uhlí). Pomocí přepravy vyděláváte žetony, kterými jsou peníze nebo suroviny jako dřevo, uhlí nebo železo. Za různé budovy a vozidla se platí různými žetony.

Ve hře můžete upravovat a vylepšovat nádraží dostavováním různých budov. Takto upravená nádraží mají lepší funkce. Stejně tak můžete upravit továrny, rozšířit jejich sklady nebo výrobní prostory. Upravené továrny mají větší produkci. Za vše platíte penězi, ale i žetony. Pomocí žetonů lze také vylepšovat depo a získat tím nové soupravy.

Herní svět je plně ve 3D včetně různých detailů, vláčků a kamery. Nechybí ani "kochací mód", ve kterém se můžete dívat na vaše tratě z pohledu strojvedoucího nebo cestujících. Stavební mód je ve 2D provedení s klasickou mřížkou. Lépe se tak orientujete při stavění.

Herní režim je rozdělen do epoch. Zatím jsou ve hře čtyři epochy, od parních vlaků až po dieslové soupravy. Hra obsahuje spoustu questů, které můžete, ale nemusíte plnit.


Poslední diskuzní příspěvek

Fajn povidani o Mashinkach. https://www.youtube.com/watch?v=QBXBJh9FSEc&t=1s

Nejlépe hodnocené komentáře

  • PC 100
Českej Transport Tycoon a nikde žádnej komentář? To se musí napravit.

Komentář píšu v době, kdy jsou hotový čtyři epochy ze slíbených sedmi. I tak je ve hře rozhodně co dělat a zabaví vážně nadlouho.

Ale pěkně od začátku.
Už jako malej kluk jsem mašinky miloval. Ať to byla malá modelová železnice v pokojíčku, nebo opravdový nádraží u babičky za oknem. Vláčky jsem prostě miloval, stejně jako je teď miluje můj syn. Když jsem trošku povyrostl a pořídil jsem si (byl mi pořízen) první počítač, objevil jsem kouzlo hry Transport Tycoon(dál už jen TT). U té jsem vydržel sedět dlouhé večery, někdy i noci. Spojovat města, továrny, budovat koleje, silnice a snažit se vydělat na tunel přes celou mapu. Jó to byly časy. Vždycky jsem si říkal jak je možný, že nikdo na úspěch TT nenavázal - jasně byly tu hry jako Transport Giant, Trains & Trucks Tycoon, Cities in Motion atd, ale žádná z nich mě nedokázala pohltit, tak jak se to povedlo tétéčku.

Až doteď...
Protože po sedmi letech vytváření Jan Zelený vydal Mashinky.
Principy hry jsou TT dost podobné, ale jeden zásadní rozdíl tu je. Narozdíl od předchůdce se tu setkáme "jenom" s vláčky. Proč ty uvozovky? Protože to úplně stačí.

Jako vždy začnete jako malej podnikatel s dluhem na krku a snem stát se dopravním magnátem. Tak postavíte nádraží, pár kolejí, další nádraží, k němu depo a v něm koupíte svůj první nejpomalejší vlak na světě. Vyšlete ho na trať a čekáte až odveze dřevo z lesa na pilu. Když tam konečně dojede, zjistíte že pila vyrobí prkna, které je potřeba odvézt do výrobny nářadí. Super, postavíte další nádraží, k němu depo a pořídíte si druhej nejpomalejší vlak na světě kterej bude vozit prkna. Jenže samotný prkna na výrobu nářadí nestačí, takže další trať s uhlím, s železem... Kouknete na hodiny, zhrozíte se - ale přece jen by ještě chtělo dodělat tohle a tohle... Zase je to ta hra, která vás chytne a nepustí.

Oproti TT je tu ještě jeden zásadní rozdíl. Ve hře jsou totiž místo peněz různé druhy žetonů - jiné dostanete za přepravu osob, jiné za zboží, uhlí atd. Jak se dostáváte ve hře dál a dál, hra vám bude prodávat vláčky za novější a novější žetony. To znamená, že pokud chcete jít s dobou a nezůstat u parních lokomotiv, musíte se chtě nechtě postarat o všechna odvětví na mapě. Když nasbíráte dostatek požadovaných žetonů, můžete se posunout do další epochy - od uhlí k naftě, od nafty k elektrice - celkem se dočkáme sedmi epoch.
Původní tratě který postavíte na začátku samozřejmě novým vlakům přestanou stačit, takže přijde čas na jejich výměnu za novější. K tomu vláčky zestárnou, takže se dočkají výměny i oni. V podstatě pořád je ve hře co dělat. K tomu vám starostové měst nabízí každou chvíli úkoly typu spoj naše město A s městem B, odvez z lesa u našeho města 500 tun dřeva atd.
Když už si budete od všeho toho stavění chtít na chvilku odpočinout, můžete se "teleportovat" do kabiny kteréhokoliv vláčku a kochat se krásnou malovanou grafikou.

Mashinky jsou prostě zábava a pokud jste měli rádi TT, určitě jim dejte šanci. I když hra pořád není hotová, získala už tolik různých ocenění, že by se za ně nemusela stydět ani velkorozpočtová hra.
Já hru můžu doporučit všema deseti a proto jí dávám 10/10

Pro: Hodiny a hodiny zábavy, mašinky, grafika, návaznost průmyslu, není to jen kopie

Proti: nic

+27
  • PC 95
Už jsem to kdysi někde psal, tahle hra má velký potenciál a její úspěch je v jejím příběhu - že autor hru dělal sám několik let. Takových her je spousty, ale neměly tolik štěstí a takový zájem jako tahle. Projekt sleduji od začátku, ještě kdy se hra jmenovala Logistics.

Když pomineme uměle vyvolaný úspěch, hra je opravdu úspěšná. Stavěcí mod je přehledný a nabízí vše co potřebujeme. "Kochací" mod je naopak velmi krásný a skvělý na pohled :) Jak již víte, Transportní Tycoony mám velmi rád, hrál jsem asi všechno. Transport Tycoon, Chris Sawyer's Locomotion i Transport Fever. Mashinky se dají s touto konkurencí srovnávat, ale každá hra je o něčem jiném.

Musím pochválit workshop, zajímavý systém ekonomiky pomocí žetonů. Ze začátku mě štvalo, že na vývozu Les - Pila nic nevydělávám. Ale vydělávám žetony dřeva. Blíží se elektrifikace a to bude teprve něco!

Myslím, že dále není co psát. Je to herní klenot jak byly mnou zmíněné hry. Vše co je na nich výborné je tady dokonalé.

Ale zaměříme se na nedostatky. První je špatná optimalizace, aspoň pro můj počítač :D Ale třeba GTA V jede krásně. Další věc je, že kolejiště vypadá divně. Než mne ukamenujete.
Dvojkolejka má koleje daleko od sebe, jako u TTD, jenže to už nevypadá na 3D pohledu tak hezky. Kdyby byla dvojkolejka na jednom pixelu jako u TF (vím, mřížka tam není), tak by to bylo mnohem zajímavější. Třeba se někdy dočkáme. Ono to vlastně ničemu nevadí. Jen to vypadá divně a zabírá to příliš místa.

A bonbonek na závěr. Upgrade průmyslu a stanic je to nejlepší. Luxus, co mě nejvíce bavil. A k tomu kampaň.

Pro: Grafika, herní prostředí, střídání ročního období, upgrade staveb, vozidla

Proti: Původní název byl lepší, systém rozsáhlých kolejišť, optimalizace

+16