Cities in Motion

Cities in Motion: Simulátor městské dopravy

23.02.2011

Cities in Motion je dalším přírůstkem do početné rodiny budovatelských strategií, která se nechává inspirovat zakladatelem žánru Transport Tycoon. Nejblíže má ale ke hře Traffic Giant, která se také zabyvá MHD. Ujmete se zde role šéfa soukromé společnosti a vašim hlavním cílem bude vybudovat prosperující firmu a přitom si hledět potřeb obyvatelstva.

Hra nabízí tři rozdílné obtížnosti ve 12 scénářích zasazených do čtyř evropských měst (Vídeň, Helsinky, Berlín a Amsterodam), kde v etapě jednoho století (1920-2020) se svou pílí a šikovností budete pokoušet obstát v kruté konkurenci a vybudovat přepravní impérium (za pomoci dvou částí - ekonomické a stavební). Ekonomická část hry slouží k správnému řízení finanční stránky (dotace, ceny jízdného, investice, půjčky u bank) a ve stavební části budujete novou infrastrukturu samotného města (autobusy, vlaky, letadla, lodě, metro, tramvaje).

Dalšími úkoly budou v jednotlivých scénářích různé požadavky. Ty se týkají třeba ekologie nebo požadavků obyvatelstva, doprovázených podrobnou statistikou (preferování určitého dopravního prostředku, kritika na vaši stranu) rozdělenou do sedmi skupin (podle vzorku obyvatelstva - studenti, úředníci, ženy a další) – pro zdárné dokončení je nutné těchto požadavků dosáhnout. Proti vaší snaze se budou stavět jisté náhodné aspekty v podobě např. demonstrací nebo autonehod.

Hra také obsahuje editor map a mód pro nekonečně dlouhou volnou hru.

Ke hře bylo vydáno celkem 11 DLC balíčků. Některé přidávají pouze stanice metra a různé předměty do měst. Jiné obsahují nová města a kampaně a nové dopravní prostředky, například trolejbusy. Mezi nejznámější DLC patří: German Cities; Tokyo; U.S. Cities; Paris; St. Petersburg; London. Všechna DLC se prodávají v balíčku s názvem Cities in Motion Collection.

Dohráno podruhé :) Pořád jde o relaxační titul ale na novějších systémech zlobí nejspíše optimalizace.

Pokud si hru trochu vylepšíte, tak je ta hra skvělá a dá se hodnotit až nad 80%.
Ve hře mám US datadisk, který ale nebudu komentovat, mám tam real vehicle capacity mod a Solarisy.

A teď ke hře. Překvapilo mě hodně věcí, které jsem nečekal, že budou tak fajné. Nádherná grafika, živé město, kloubové autobusy, efekty, demonstrace, vojenská přehlídka. To vše a ještě mnoho dalšího se dá naléz ve hře. A že toho je požehnaně :) Dobré je, že se město samo rozšiřuje. Viděl jsem, jak se dostavuje dálnice, kanceláře nebo i továrny přímo během hraní.

Stavění kolejí tramvaje je sice oříšek ze začátku to dělá problémy, ale pak, jak si zvyknete, je to lahůdka. Dají se vymýšlet různé tratě i křižovatky, bohužel ale s vyhýbkou na oba směry, když stačí jen jeden. Mno, zavadění linky mi dělalo ze začátku problémy, jsem totiž bývalý hrač stejné hry, staršího ročníku Traffic Giant, u které jsem strávil hodiny a hodiny hraní. Cities je jakoby plnohodnetné pokračovaní, téměr jako Traffc Giant 2.

Libí se mi, pokud máte východ z metra a vedle toho zastávku tramvaje nebo autobusu, je milé sledovat lidi, jak tam jdou a čekají než přijede vůz. Někteří jsou schopní dobíhat.
Občas jsou lidé naštvaní, když spoj nejede, nebo jede plný tak, že nikdo nemůže nastoupit. To taky nasere. Nasraní lidé se červeným smajlíkem odcházejía jdou radši domů nebo pěšky.

Dále musím podotknout editor map. Je neuvěřitelné, že tvůrci z té holé placky postavili Berlín, Vídeň, Amsterdam atp. Editor zabere mnoho dřiny a práce a furt něco vylepšujete. Je to navykové asi jako editor v Trainzu. Na netu je hodne addonů do editoru, takže furt něco někde přidaváte nebo měníte. Já si udělla ve hře i závodní okruh díky addonu. To, že mi tam v budoucnu bude vozit lidi tramvaj nebo metro, o tom není pochyb :)

Ve hře je i pár neduhů. Třeba trajekty, které musíte v úkolech dělat, já bych je s radostí vynechal, jsou schopny se na zastávce sejdou a překrývají se. Seknou se, ale pak nějaký způsobem odplují tam kde mají.
Další věc, co mě trošku mrzí (jako Ostraváka) je, že nelze stavět jendokolejná tramvajová trať, vyhýbky jsou obousmerné, přitom by stačil jen smer rovně a doleva. Další neduh je, že železničnín trať je taky nutně dvojkolejná. Vyhýbky jsou před každým nádražím jako součást budovy nádraží, takže zhlaví vypadá divně. Ale to se dá přežít. I jednosmerná silnice chybí... V editoru se mi zdá, že je málo budov. Že jich bylo v základních mapách více.

Pro: Grafika, efekty, živé město, přestupní stanice, furt se něco děje.

Proti: Absence jednosměrných silnic a jednokolejky, bugy.