Traffic Giant

Der Verkehrsgigant

01.03.2000

Traffic Giant je simulátor městské hromadné dopravy. Na výběr je celkem dost různých měst, ve kterých budete podnikat ve třech různých módech a to sice kampaň, scénáře a nekonečná hra. Žánr budovatelské strategie je u hry poněkud zavádějící, poněvadž stavět budete pouze zastávky a koleje. Různých budov je ve hře celá řada, takže se moc neopakují. Jediné, co s budovami můžete dělat je to, že je zbouráte (samozřejmě za peníze). Tím můžou vzniknout zajímavé situace, protože zbouráte-li třeba všechny školy, zhroutí se skoro celé město. Každá obytná budova má určitý počet obyvatel a neobytná budova zase určitý počet lidí, kteří ji navštěvují. Obyvatelé jezdí do práce, do školy, nakupovat, či za zábavou. Problém je ovšem v tom, že každý navštěvuje jiná místa, někdo pracuje v továrně, na úřadě, někdo rád chodí do divadla, jiný raději do aquaparku. A v tom tkví celý problém - musíte zařídit, aby všichni tito lidé využívali ke svým cestám vaši veřejnou dopravu. K tomu vám pomůže celá řada autobusů, tramvají a vlaků, reklamní kampaň nebo třeba i dobře placení řidiči, kteří jsou pak na pasažéry slušní a dobře odvádí svou práci.

Ve scénářích je potřeba plnit různé úkoly - dosáhnout určité hodnoty společnosti, 80% využití vaší společnosti při přepravě dětí do školy a podobně.

Před několika lety mě hra hodně bavila. Hral jsem její Gold verzi téměř furt. Při psaní komentáře mám na ní chuť. Měl jsem jendu oblíbenou mapu, kde jsem furt něco dělal a vylepšoval několik hodin v kuse. Do mapy jsem se vždy dostal cheatem a v mé milé mapce jsem si dal cheat na peníze a makal.

Scénaře jsem hrál ale také, ale to mě moc nebavilo. Každé dítě hraje většinou hned s cheatama no ne? :D Uvažujii, že to zase zkusím, CD Gold verze by mělo být v šuplíku.

Grafika je nádherná, dokonce i vystínovaná. Lidé chodí po mapce, jezdí tam auta, každé auto má svůj "život" (kliknete na auto, a tam je odkud a kam jede). To samé i budovy, které vám ukáží, kam lidé, kteří v nich pracují nebo bydlí jezdí. I zastávky jsou živé. Toto je na jedničku.

Zvuky jsou taky pěkné. Zpívaní ptáčků, provoz, lidé, staveniště, průmysl. Všechno hrálo do uší velmi pěkně.

Hra má i vlastní ekonomiku, když neudružujete vozidla a tratě, může dojít k nehodě. Naštěstí se to stavá zřídka, ale stavá. Tím se vaše společnost ale hodně propadne a lidé opět jezdí auty.

Co víc dodat? Snad škoda, že neexistuje dvojka, protože Cities in Motion za dvojku vůbec nepočitám. Voda po grafické stárnce vypadá hrozně, železniční mosty taky, chybí možnost jednokolejky. Tramvaje nemají trolejové vedení a chybí trolejbusová doprava. Ale to jsou jen malé výtky.

Pro: Grafika, hratelnost, zvuky, lidé, živé město.

Proti: Pár neduhů, stereotyp.

Když jsem tuhle hru přidával a hledal o ní informace na internetu, překvapilo mne, že ji řada recenzí tak strhává a dostává celkem nízké hodnocení. Hra je pěkně udělaná, udělat jakési živé město, kde si každý obyvatel žije svým vlastním životem se celkem povedlo. Jediný neduh kterým hra trpí je stereotyp. Pořád jde vlastně o to samé, tedy udělat co nejvíc linek a pospojovat jimi celé město. Jistě, zadání úkolů není vždy stejné, ale k jejich plnění se užívá stále tatáž stejná cesta (co nejvíc linek a co nejhustší pokrytí města).

Po grafické stránce nelze nic vytknout, hra vypadala na svou dobu dobře, snad jen ty stále se opakující zvuky začnou po nějaké době lézt na nervy.

Hra by byla naprosto skvělá, ale potřebovala by něčím oživit a též by bodnul nějaký zdařilý editor měst a misí.

Pro: Hezká grafika, živá města,

Proti: Stereotyp, opakující se zvuky