OpenTTD

simulátor > nezařazeno
freeware
06.03.2004
OpenTTD Team
OpenTTD je open source hra, která plně vychází z komerční hry Transport Tycoon Deluxe. Jejím cílem je co nejvíce se přiblížit původní hře, avšak opravit některé problematické prvky a vhodně rozšířit o novou funkcionalitu.

Hra Vás staví do role majitele dopravní firmy, ve které budete bojovat o místo na trhu. K tomu Vám pomůže několik dopravních prostředků a dostatek různorodého nákladu.

Oproti originálu hra přináší několik velkých vylepšení. Hrát můžete na až čtyřiašedesát krát větší mapě, sjednocovat stanice, automatizovat náhradu starých vozidel, stavět větší mosty a cesty pod nimi, vylepšený systém semaforů a například uplácení městských úředníků.

Velká vylepšení přichází také v části pro více hráčů, kde je možné hrát až s dalšími 254 živými spoluhráči. Po grafické stránce hra doznala také vylepšení, mimo vyššího rozlišení a barevné hloubky jsou ke stažení různé modifikace původní grafiky.

Open TTD vnikl jako modifikace pro hru Transport Tycoon Deluxe a bral si za úkol nesnadný cíl a to vylepšit již tak skvělou hratelnost původní hry a ještě více ji přiblížit "herní nirváně" popřípadě usnadnit používání hry jako takové.. Otázkou tedy je zda se více soustředit na to co přináší open ttd či na to co obsahoval již původní Transport Tycoon Deluxe.. Já se budu soustředit převážně na to nové..Open TTD vznikl jako takový konkurent pro zažitý Tycoon patch s cílem usnadnit zprovoznění hry naprosto u každého..Jakožto opensource projekt byl ale neustále upravován a s dnešním dnem již získal verzi s číslem 1.0.5 a brzo přijde 1.1.0 Od 1.0.5 jde již o hru kterou lze spustit bez původního transport tycoonu (i když ten lze dnes zdarma stáhnout na internetu) ..Obsahuje řadu vylepšení která lze těžko popsat v krátké "recenzi" jako je tato.. Důležité je říci že ovládání hry je naprosto intuitivní,bezproblémové a všechny funkce open ttd jsou jasně uloženy v nastavení a lze si je různě nastavit podle vlastních potřeb..I již původní funkce Transport tycoon doznaly mnoho vylepšení.. Open TTD mimo jiné nabízí na výběr jakou velikost bude mít herní mapa od mrňavých 32x32 po obrovských 2048x2048 kdy je mapa tak velká že zastavit celou herní plochu je naprosto nemožné a na mapě jsou stovky měst..Lze nastavit zda okraje mapy budou vodní či travnaté. Dále je tu spousta menších možností od možnosti třídit vozidla a dopravní prostředky podle názvu a slučovat je do kategorií takže když vám třeba zestárnou autobusy u Yorku nemusíte je složitě hledat ale prostě pošlete celou kategorii "York" do depa na výměnu a je o to postaráno jediným kliknutím..Přes možnost nastavit inteligentnější hledání cest pro dopravní prostředky (vozidla se neztrácejí tak často),dále máte možnost stavět průjezdové autobusové zastávky (nemusíte bourat budovu a stavět na jejím místě autobusové stanoviště)..Můžete stavět tramvajové spoje..Rozsáhlejší stanice (můžete si nastavit že velikost určíte tahem myši) ,stanice můžete dávat ihned k sobě aniž by jste museli dělat nějaké vzdálenostní mezery (takže můžete kombinovat třeba vlakové nádraží s letištěm a bus linkou a pomoci tak dopravě a sobě k lepším výdělkům) .Je možné nastavit i dobu ve které se ukončí hra (např 2050) Můžete nastavit jaký poměr měst se postupem času změní ve velkoměsta (napr 1 ku 3 nebo podobně) .Stejně tak můžete určit podle jakého vzoru se budou tvořit při tvorbě hry silnice ve městech(lze nastavit aby hra vygenerovala zcela novou mapu podle parametrů které zadáte) -máte na výběr mezi možnostmi-původní silnice,vylepšené silnice,2x2 a 3x3 (kdy číslo značí počet domů po kterých přijde další silnice).Dokonce můžete nastavit zda se během hry budou tvořit další nová města či průmysl.Prostě máte možnost zasáhnout téměř do každého aspektu hry a nastavit si ji tak aby vyhovovala přesně vám..Dále můžete přímo ze hry snadno stahovat další mapy a objekty od jiných uživatelů a následně je snadno aplikovat do hry (hra vám také více méně řekne co funguje a co ne),součástí OPEN TTD je pak také čeština (a mnoho dalších jazyků) ,mnoho různých měn (česká koruna nechybí) a možnost nastavit si názvy měst (britská,americká,česká a tp)..
Jediný problém v pozdějších verzích OPEN TTD je ten že pokud hrajete bez instalace Transport Tycoon nejsou ve hře oponenti (alespoň myslím) a teprve si musíte z internetu stáhnout určité přednastavené "charaktery" kteří se ale často porouchají a dělají různé problémy ve hře..Také jsou většinou bohůžel předem nastaveny na to co budou používat za dopravní prostředky a tak třeba oponent používá jen silniční vozidla a třeba za celou hru nesáhne na letadla a vlaky což může být dosti otravné..

Hra jako taková je tedy více méně taková skládačka kterou si každý může seskládat do pro sebe vhodné podoby.Mohu jen doporučit,je zdarma,je zábavná a spustitelná snad na každém pc které by kdo mohl mít doma či na cestách..

Pro: Hratelnost která plně potvrzuje známou hlášku,ještě vydělám jeden milion a pak jdu spát..Nízké hw nároky díky kterým hra běhá naprosto každému a je ji možné spustit kdekoli.Přehlednost a skvělé ovládání.Malá velikost hry.A hlavně je zcela zdarma..

Proti: Možná mírně složité nastavování hry v menu

Je to po mnoha stránkách vylepšený "starý a dobrý" Tycoon, takže za mě hru jsem si užíval nejenom jako nostalgickou vzpomínku na Transport Tycoon, ale zvesela jsem využíval nových vlastností, za zmínku stojí, např. uplácení městských úředníku. Pečlivě jsem budoval firmu a piloval strategii, jak být zhruba v prvních 11 letech, co nejefektivnější a získat startovací kapitál pro svou obchodní strategii.

Vrcholem mého snažení o co neejefektivnější strategii je, že nechám konkurenci do jisté míry býti uspěšnou a pak ji prostě zkoupím.

Osvědčilo se mi ze začátku získat, co nejrychleji a nejvýhodněji dopravu pro uhlí a to i za cenu zadlužení. Takže ze začátku masivně obchoduji po železnici s tímto přírodním produktem. Po získání kapitálu, se pak snažím o co nejlepší postavení ve městech s cílem masivní letecké dopravy.

Hra je velmi propracovaná do detailu. Správa vozidel a orientace ve městech je velmi dobrá, ale to už známe ze starého Tycoon(a). Osobně si prostředky začleňuji do skupin, abych následně měl možnost efektivní obnovy vozidel, což je z mého pohledu velmi zásadní akt ve hře.

Hra nenudí, je stále možné vylepšovat svou obchodní strategii. Dle mého lze hrát do "aleluja".

Pro: Starý dobrý Tycoon s mnoha novými vlastnostmi

Proti: Nic

Transport Tycoon byl ve své době skvělou hrou a zůstal jí i v současné době. Proto hráči Transport Tycoonu nadšeně přivítali vylepšenou verzi TT Open Transport Tycoon Delux. Hráč je zase majitelem přepravní společnosti s cílem vydělat, co nejvíce peněz. OTTD má stejný systém hry a stejnou grafiku jako předešlá verze Tycoonu, plus několik vemi pozitivních vylepšení. Transport Tycoon byl skvělý, ale když jsem ho hrával říkal jsem si, že v některých drobnostech by šel vylepšit. Tím zásadním vylepšením bylo, aby šel i na novější verze Windows. V OpenTTD už nemusíte bourat stanici, kdy chcete přistavět druhou kolej nebo jí prodloužit. Při stavění vlaků už můžete stavět neomezeně vagónů, při stavbě mostů už nejste vázáni na to, že pobřeží musí být rovné, aby jste tam mohli postavit most a stějně tak to platí o stavění mostů přes železnici. Hráč může hrát na mnohem větší ploše až 2048X2048. Přibylo více měn, ve kterých lze vydělávat a více názvů měst. České hráče potěší, že mezi měnami je i česká koruna a u názvů měst jsou také české jména měst. Délka stanic již není omezena a v depu pokud chcete vyrobit stejný vlak, stačí dát klonovat vlak a nemusíte se obtěžovat s kupováním celého vlaku v depu.
OTTD je prostě pořád ten starý dobrý Transport Tycoon, ale se spoustou zajímavých vylepšení které OTTD dělají ještě lepší

Pro: Starý dobrý Transport Tycoon s větší herní plochou, s lepším stavěním stanic,možností stavět delší vlaky a stanice a více možností mněn a názvů měst.

Proti: Nic

Po patchi přišlo chybné a nové OTTD. Ze začátku mě nějak nelákalo. Po velké době, kdy se přestal TTDPatch aktualizovat jsem přešel na OTTD s doporučení. V té době už bylo OTTD rovné patchi a v podstatě mělo to co patch. Jen neumělo a dodnes neumí ty vymakané návěstidla na železnici.

Po netu bohužel nehraji, nějak mě to nelaká, zkoušel jsem to jen párkárt. Ale Singleplayer, kde si můžete zastavět celou mapu kilometrama vaší infrastruktůry, to je to pravé ořechové. Opět můžete přepravovat všechno co v původní hře. A díky modifikacím i nějaké nové věci. U této hry se dá propařit spousta hodin a stále máte co dělat. Když už máte celou mapu zastavěnou, tak je na řadě starat se o vozový park. Nahrazovat staré vozidla za novější.

Nejsem příznivec těch megalomanských tratí, jsem spíše na realné tratě a taky tak moje hra vypadá.

Pro: Různé modifikace, Tycoon je zpět, grafika, znovuhratelnost

Proti: Chybí mi statistika toho, kolik kusů komodit jsem převezl - tohle Tycoon měl..