Transport Tycoon Deluxe

strategie > budovatelská strategie *
Rok vydání:
1995
Chris Sawyer
Transport Tycoon Deluxe je vylepšená a inovované verze Transport Tycoonu. Opět je Vaším hlavním úkolem převážet a dovážet všechno možné. Tentokrát se ale začíná později a to až v roce 1950.

Jedním z hlavních vylepšení je lepší funkce semaforů. Nyní už můžete nastavit, aby jedna kolej byla pro jeden směr a druhá pro druhý. Dále byly přidány další herní scénáře, přičemž v každém se nalézají jiné továrny a jiné dopravní prostředky.
Kvůli autorským právům musely být nahrazeny originální názvy vozidel smyšlenými - pomocí neoficiálního patche je ale můžete opět přejmenovat nazpátek.

DEU (komentář): Hrat to jeste nad rok 2050 uz nemelo smysl, vetsinou uz byla cela mapa zastavena do roku 2020, ale co u tyto hry nechapu a…

Jako malý kluk jsem měl naivní představy o tom co budu v dospělosti dělat. Kdo taky ne, že. Navíc mne vždy lákala doprava jako taková - ať už šlo o lodě, vlaky nebo letadla - a snil jsem tak o tom, že budu všechno tohle přepravní hemžení řídit. Jasně si pamatuji z doby, kdy na dnešní herní vyspělost člověk nedokázal ani pomyslet, že na prvním stupni základní školy jsem se dostal k brožuře BESIPu pro děti, kde byl obrázek mostu, na něm jede vlak, pod ním autobus a automobily a nad vlakem přistávalo letadlo... Transport Tyccon Deluxe tento dětský sen (a onu inspirativní “besipáckou“ brožuru) alespoň trochu virtuálně zhmotnil.

Opravdu, převedení se povedlo takřka na výbornou. Od prvotního si zvolení prostředí, prvního postavení nádraží, nakoupení vagonků a lokomotivy... I když se od určité chvíle jedná o dosti stereotypní hru, jsou ve hře momenty (a je jich hodně), u kterých zaplesá srdce malého dítěte každého v nás. Na výběr (hraní) je zde velké množství dopravních prostředků, měnících se svým účelem, vzhledem i vlastnostmi podle toho, ve kterém období se zrovna nacházíte. Jediným obsahem celé hry je přeprava - ať už se jedná o lidské pasažéry, zlato, dřevo nebo třeba ropu a vše tady souvisí se vším (např. přepravíte lidi na ropnou plošinu, z ropné plošiny ropu pošlete tankerem do přístavu atd.). Postupně, podle toho jak se o svém obyvatele staráte, se vám hra odměňuje v podobě graficky se rozrůstajících měst, kdy tu a tam vyroste nový dům, stadion či nákupní centrum.

Nejenom radostí ze stavby a přepravy čehokoliv je zde člověk živ. Sem tam se stane nějaká ta nehoda (srážka vlaků, potopení lodi, pád letadla) a řešit budete muset i finanční situaci, protože hned od začátku nebudete mít na všechno peníze a bude důležité správně nastavit strategii tak, aby přepravě rentabilně fungovala a vaši protivníci, kteří usilují o totéž, vyklidili v dané lokalitě pozice.

Pro: přeprava všeho

Proti: stereotyp

Transport Tycoon Deluxe je podle mého výjímečná hra. Hrál jsem ji kdysi na dřevní 486tce a hraji ji i teď na svém dvoujádru, pochopitelně s TTDPatchem, který hru rozběhá pod XP a dá do ní mnoho zajímavých featurek. Podle mne se dodneska dokonce nenašla žádná dopravně-tycoonovská hra, která by TTDX překonala. Dodneška ji hraju a občas jsem hrál i multiplayer se známými, to zápolení o straategický průmysl nemělo chybu :-) Jo, starat se o vláčky, autobusy, lodě i letadal je módní i po těch strašlivých 13 letech a baví to. Fakt parádní, vyjímečná hra, která je navíc díky komunitě a TTDPatchi perfektně vylepšitelná - třeba se objevují mapy založené na DRM modelu, tedy jsou velice realistické.

Pro: Prakticky vše od grafiky přes hratelnost až po uklidňující hudbu, myslím, že to nemá cenu rozepisovat :-)

Proti: Prakticky nic, alespoň nic výraznějšího. Tedy až na absenci Transport Tycoon 2

Vylepšená verze Transport Tycoonu, která nabídla další herní možnosti a tím pádem i další hodiny, lépeřečeno dny zábavy.

Nový systém semaforů nabízel možnost stavět složitější železniční uzly a nové mapy nabídly zajímavá postředí pro dopravní podnikání. Jednalo se o subtropickou mapu připomínají Mexiko, pak zimní připomínající sever Evropy a pak fantasmagorickou zemi hraček. Každá mapa se navíc odlišovala typy průmyslových závodů a komodit, což představovalo zajímavé zpestření a zároveň učení se, co kam vozit, aby výroba nestála.

O hratelnosti a grafice platí to samé jako u předchozí verze Transport Tycoona. Na svou dobu parádní kreslená grafika v režimu 640x480 s relativně dobře propracovanými detaily a rozhodně bych neměl zapomenout ani na návykový soundtrack v podobě několika midi skladeb. Jedinou menší slabinou hry je inteligence protivníků, kteří zásadně staví dopravní cestu nesmyslně klikatě a i dřevo z lesů nebo uhlí jsou schopni vozit letadly.

Pro: grafika, hratelnost, dopravní tématika, zábavnost na dlouhé hodiny, nové herní možnosti

Proti: AI konkurentů, absence kvalitního pokračování

Jedna z mých prvních her. Strávil jsem u toho hodiny hraní, miloval jsem mapu Megarail.

Vozit ovoce, zboží, kaučuk, dřevo, vodu, papír, colu, bubliny, uhlí, ocel, ... jmenovat bych mohl do nekonečna. To bylo fakt něco. Celá mapa protkáná kilometry kolejí, silnicema, vodníma kanálama a letištěma. Mapa se doslova hýbala, rozrůstala o nový průmysl a města rostla.

Později vyšel i takzvaný TTDPatch, který mě oslovil ještě více. Nové možnosti signalizace, elektrifikace, nové české (nejen) vlaky, časem tramvaje. To hned rostly číslovky prohraného času.

Pro: Klasika, super koncept, grafika, statistiky a grafy, katastrofy, doprava, patch a modifikace do hry

Proti: AI

Ve svem zanru dosud neprekonana hra. Uvidime jak dopadne Transport Fever. V nem se ale obavam podobne chaoticky sloziteho ovladani, jako v Train Fever. Ale zpet k legende sveho zanru. Hral jsem jej na 486/80Mhz, 8 MB RAM, 256 SVGA, 800 MB HDD, dnes sestave k pousmani. Hra me ve svych 12 letech dokazala zabavit na dlouhe hodiny. Ze ctyr druhu krajiny jsem vyzkousel prvni tri. Posledni fiktivni ve stylu cukrarstvi nebo pohadek me nezaujal. Hra mela na svoji dobu velmi dobrou grafiku, nadcasovy sountrack, ale predevsim neskutecnou hratelnost. Skoda, ze v dnesni dobe uz se hraji vyhradne 3D strilecky, pripadne sportovni hry a jen online. TTD mel dle me dosud neprekonanou hloubku a na svoji dobu moznosti. Postavit sit zeleznic, kde se vam bude propojovat nekolik smeru a krizit desitky vlaku nebylo nic jednoducheho. Skoda, ze rokem 2050 hra skoncila.

Pro: tuny vlaku, aut, lodi, letadel, 4 druhy krajiny, nadcasovy sountrack, pujcovani od banky, vylepsovani mest, vlasni scenaria, hratelnost a chytlavost

Proti: hra pouze do roku 2050, dnes grafika a jen 2d pohled,