Getting Over It with Bennett Foddy

06.10.2017
06.12.2017
25.04.2018

Getting Over It with Bennett Foddy je arkáda, v níž ovládáte postavu usazenou v kotli, ze kterého vyčnívá pouze horní polovina jejího těla. Vaším úkolem je tuto postavu dostat až na vrchol hory, tvořenou převážně kameny, ale také kmeny stromů a dalšími předměty, jako je pádlo nebo část vodovodního potrubí. Jediným pomocníkem v cestě vzhůru je dlouhé kladivo, jímž se postava ohání.

Kladivem se zachycujete a odrážíte od různých překážek, čímž se postupně dostanete až na konec hry. Ovládání je úmyslně navrženo tak, aby tento úkol nebyl nijak snadný a často dochází k nechtěným pádům, čemuž napomáhá i zaoblené dno kotle. Pokud dojde ke značné ztrátě dosaženého postupu ve hře, objeví se některá z povzbuzujících frází.

Hra vyšla poprvé v říjnu 2017 jako součást předplaceného Humble Monthly balíčku.

Neskutečně frustrační počin, který nejednoho hráče dokáže dovést na pokraj zhroucení. Šplhání na horu za pomocí kladiva je jeden z nejšílenějších herních mechanizmů, co jsem kdy ve hrách spatřil. Váš nástroj, ke svému účelu zcela nevhodný, vám nejednou poslouží k pravému opaku - ladnému odpíchnutí se od hory zpět dolů na úplný začátek. Kdo hru dohrál, má můj respekt, neboť jsem se dostal odhadem tak do čtvrtiny (někam na hromady odhozeného nábytku). Úplně jiný level jsou potom speedruneři, kteří jsou schopní se na vrchol dostat v řádu minut.

Skrytá genialita celé hry se však ukrývá zejména v perfektních hláškách, komentářích a citátech, kterými vás doprovází vypravěč. Nejsilnější jsou samozřejmě extrémně sarkastické poznámky po vašem selhání.

"Don't hate the player, hate the game." - Tupac