Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Two Point Hospital

30.08.2018
25.02.2020
kompatibilní
79
27 hodnocení Platformy
Žánr

Forma
placená hra
Rozsah
samostatná hra
Multiplayer
ne

Two Point Hospital je budovatelská strategie, ve které má hráč na starost správu nemocnice. Jedná se o duchovního nástupce Theme Hospital z roku 1997, na kterém pracovali i někteří z vývojářů původní hry.

Hráč se ujímá role ředitele nemocnice a má za úkol vhodně rozmístit místnosti, zaměstnávat doktory a sestry, léčit pacienty s rozličnými komickými nemocemi, zkoumat další přístroje a možnosti léčby, ale především zajistit celkový chod nemocnice, což s postupným růstem pacientů a jejich problémů není vůbec jednoduchý úkol. Stejně jako v původní hře, i zde je hlavním tahounem černý humor.


Poslední diskuzní příspěvek


Nejlépe hodnocené komentáře

  • PC 90
Kdysi pradávno existovala firma Bullfrog, která se věnovala hlavně strategickým hrám. A dalo by se říci, že co kousek, to skutečný originál. Jedním z takových byla i budovatelská strategie Theme Hospital, která si získala srdce nejen z řad stratégů, ale i mé. Po postupném odchodu chytrých hlav a následné devastaci znašky Bullfrog se zdálo, že se další hry z prostředí nemocnice nedočkáme...

Nakonec se tak, naštěší, nestalo. Čekali jsme sice řadu let, ale přeci jen se objevuje Two Point Hospital, duchovní nástupce původního Theme Hospitalu. Dokonce na něm pracovali i někteří tvůrci původního díla. A výsledek? Hráči dostali přesně to, co čekali - Theme Hospital v novém hávu a s novými možnostmi a vylepšeními, zároveň také s pár původními nedostatky.

Kdo hrál původní hru, bude se hned od začátku cítit jako doma. Opět je vše postaveno na humornější notě, obzvláště co se týká nemocí. A tak řešíte pacienty s utkvělou představou, že jsou Freddie Mercury nebo naopak ty, kterým místo hlavy narostla žárovka. Všechny postavičky jsou krásně rozanimované a tak stojí za to sledovat, jak probíhá léčení jednotlivých nemocí.

Hlavní náplní je ale stavění jednotlivých oddělení nemocnice. Takže nejdřív recepci, pak obvodního lékaře, pak diagnostiku a následně mistnosti na léčení jednotlivých nemocí. Do toho je potřeba najímat zaměstnance, starat se o jejich potřeby a pohodlí či o jejich vzdělání. To vše je možné důkladně studovat a upravovat v detailních grafech, pokud se ale chcete věnovat jen hraní, tabulky můžete klidně vynechat a soustředit se jen na stavění.

Hra obsahuje kampaň s nemocnicemi v různém prostředí, kde každé potřebuje trochu jiný přístup - jednou je v oblasti zima, tudíž je potřeba řešit topení a řada pacientů přichází se zlomeninami, jinde je zase potřeba řešit klimatizaci, protože je takové horko, že se řada pacientů rozpixelovatí. Pro postup do další nemocnice je potřeba splnit základní úkoly, což většinou není nic složitého.

V podstatě jsem našel jen dva zápory. Jedním z nich je nemožnost vytvoření templatu místnosti, což zamrzí hlavně u obvodních lékařů, kterých je potřeba mít v pokročilejších nemocnicích několik. Druhou je, hlavně v pokročilejších fázích hry, občasný stereotyp, i když se jej tvůrci pokusili narušit občasným zemětřesením či výzvou v podobě zabíjení krys kurzorem myši či vyhledáváním nakažených pacientů nebezpečnou infekcí a jejich následné očkování dřív, než stihnou nakazit další.

Kdo měl rád původní Theme Hospital, můžu jednoznačně doporučit. A kdo původní díl nehrál a má rád budovatelské strategie, tomu to můžu doporučit taky.

Pro: humor, nemoci, detailní grafika, intuitivní ovládání, propracovaný management, chytlavé

Proti: později občas stereotyp, nemožnost tvorby templatu místností

+34
  • PC 80
Herní výzva 2022 - 7. Hippokratova přísaha 

Dlouhé roky jsem čekal na češtinu do této hry. Bez ní se mi to moc nechtělo hrát. Čeština vyšla letos a já mohl konečně hru začít hrát - a rovnou jí použít do letošní výzvy. O co tedy jde?

Budování nemocnice v této hře je sranda. Spousta bizarních chorob, namátkově třeba žárovka místo hlavy, šedí lidé (bez barvy), blázniví kuchaři s hrncem na hlavě. Stejně tak i léčba těchto chorob je dost komická - hrnce se pacient zbaví pomocí magnetu, žárovky se zbavíme pomocí háku.

Časem je potřeba svůj lékařský tým školit, což zlepšuje léčbu. I když je v této hře humoru dost, i zde mohou pacienti zemřít. A to většinou chybou lékaře. A to zejména když není vyškolen.
Musím ocenit i skvělé animace všech přístrojů, pacientů i lékařů. Hra se hraje skvěle! Navíc je i dobře ozvučena a jednotlivé kampaně jsou vždy s nějakým menším příběhem.

Co mi na hře vadí je asi nutnost mít v nemocnici příliš mnoho obvodních lékařů. Kolikrát nestačí ani 5-10 místností a tvoří se velké fronty. A dle mého názoru je trošku divné, že v každé nemocnici co stavíme jich je několik. Holt jejich stavba je často otravná a v pozdějších fázích hry už ani hráč nepřemýšlí nad estetikou, ale na funkčností. Jeee, tu je volné místo, tu nacpu obvoďáka. Hmm a chodba je rázem jen jeden pixel na šířku.

Pro: Nádherná grafika, hudba i doprovodné zvuky. Hra se hraje opravdu dobře, rostoucí obtížnost. Šílené nemoci a jejich léčba.

Proti: Nutnost mít hromadu stejných místností, stereotyp, DLC.

+11