A Short Hike

30.07.2019
18.08.2020

A Short Hike je malá, možná až odpočinková, hra o krátkém výletu do blízkých kopců. Různé cesty vedou na vrchol hory, což je také váš cíl, a během této trasy nejspíše potkáte další dobrodruhy. Scenérie přírodní rezervace Hawk nabídnou krásnou podívanou plnou zeleně a strmých skalisek, ale i barevnou paletu typickou pro podzim. Na vrcholku vybraného cíle už ovšem začalo chumelit, takže je dobré se řádně připravit na opravdu chladné počasí.

Pozitivně laděná hra o jedné malé túře si získala popularitu díky svému zpracování a kouzelné atmosféře podpořené oceňovaným soundtrackem.

Nazdar bazar, nudil jsem se a udělal pro A Short Hike češtinu. A když píšu "udělal", tak tím myslím "přeložil všechny stringy a párkrát otestoval náhodný konverzace, takže kdo ví, jestli a jak to všechno sedí".

Jestli ji chcete vyzkoušet a/nebo pomoct s otestováním, tak:

» Soubor s češtinou stáhněte odsud.
» Přesuňte ho do adresáře se hrou, konkrétně do ...složka_se_hrouAShortHike_Data.
» Ve hře jděte do settings a zvolte language, kde vyberte czech.
» Vylezte na Jestřábí horu!

Měla by fungovat na Epic, Steam i Gog verze hry, konkrétně pak na zatím poslední build 1.8.14. Komunitní pomoc při testování a korekturách by byla fajn. O případné komentáře poprosím do tohohle dokumentu. V nejhorším i sem, ale tam si to přečtu hned.

Nezvykle propracovaná, avšek ve svém jádru minimalistická, hra o výstupu na nedaleký kopec.

A Short Hike se dočkal kladného přijetí, a i v obrovské konkurenci indie her minulého roku (například Untitled Goose Game, Katana ZERO, Baba Is You, Outer Wilds nebo My Friend Pedro) patřila tato krátká adventurka k těm nejvíce oceňovaným. Důvod je prostý. Zábavná hratelnost, retro zpracování, poměrně široká paleta úkonů a výborně zvládnutá explorace (trochu podobná The Legend of Zelda: Breath of the Wild). Hratelnost spočívá v objevování (a použití) předmětů, rozhovorům s dalšími výletníky a v neposlední řadě ve sběru "peříček", která určují jak vysoko můžete vylétnout. Ty lze získaz různě po celé rozloze parku, nebo také za velký poplatek koupit. Titul ale počítá i možností alternativních způsobů, jak se na vrchol pohoří dopravit. Je tak jen na hráči, jakou cestu zvolí. Může spěchat a snažit se pokořit rekord (zatím 2:46) nebo naopak prozkoumat celou oblast rezervace a s rozvahou vystoupat.

A Short Hike se opravdu povedlo, a vysoká hodnocení nejsou náhodná. Jde tak trochu o mix Minit (design prostředí) a Journey (obsah), který dokáže pobavit asi každého. Jediným negativem tak zůstává, ač je to samozřejmě i hlavním lákadlem hry, malý rozsah. Vzhledem k funkčnosti mechanik a zvládnutého konceptu je škoda, že se lze na vrchol dostat za pár (desítek) minut. Nicméně vzhledem k tomu, že jde pro předplatitele Humble Monthly o volně dostupnou hru, lze A Short Hike pouze doporučit.

Pro: hratelnost, zpracování, design

Proti: krátké

Pokud v poslední době vyhledáváte hry, které by vám zlepšily náladu a poskytly únik od reality všedního dne, A Short Hike byste rozhodně neměli minout.

Minimalistická, ale velmi chytře nadesignovaná jednohubka, kombinující především radost z prozkoumávání všemi barvami hrajícího ostrova a velmi rychlého postupu v podobě nabytých schopností a dovedností hlavní postavy. Společně s příjemnou hudbou, vtipnými krátkými dialogy a jasně ohraničeným cílem (jistá paralela s Journey, kterou zmínil Drolin, je určitě na místě), kterého dosáhnete za cca hodinku (nebo taky tři, záleží, jak moc se budete poflakovat a hledat všechna skrytá zákoutí), se tak jedná o velmi příjemnou záležitost, po jejímž dohrání prostě budete mít dobrý pocit. Do těchto dní jako stvořené.

Pozn: Pokud si předplácíte Humble Monthly, hra je dostupná zdarma v rámci Humble Trove.
Znáte takový ten pocit, když je vám prostě dobře? Když máte radost, protože je vám fajn? Ano? Zahrajte si A Short Hike. Ne? Zahrajte si A Short Hike…

Tahle hra mě pohladila po duši. Z neustálého zachraňování světa/rodiny/vesmíru, z nekonečného likvidování zástupů šílenců/zombie/duchů/zvířat/mimozemšťanů/robotů, z dokolečka otravného grindování/upgradování/craftění jsem se najednou ocitl ve světě, ve kterém nic podobného není.

Pohoda, příjemná atmosféra, volnost a velmi dobře podaná explorace činí z této hry doslova a do písmene odpočinkový titul, který hráče nejenom nikam netlačí, ale při své na první pohled patrné jednoduchosti nabízí kupodivu poměrně komplexní zážitek. A já tak odstavil svojí vesmírnou stíhačku, sundal brnění, odložil plasmovou pušku a…

Cesta...

… rozhodl jsem se, že vylezu na velkou horu, to abych měl signál pro svůj mobilní telefon. Vím, dost hloupý důvod, ale jak se to říká? Nesuď den před večerem. A také, jestli někde platí, že cesta je cíl, tak v A Short Hike to platí dvojnásob.
Ostrov hrající všemi barvami doslova vybízí k průzkumu, spousta přátel, dalších turistů zase k často vtipnému a milému poklábosení, někdy někomu pomůžete, někdy si s někým něco zahrajete, někdy někdo pomůže vám. Mírumilovnost a příjemný pocit ze hry vyzařuje po celou dobu.

Těch aktivit, které je možné ve hře dělat, je poměrně hodně, rozhodně bych nečekal, že budu moci hrát upravený plážový volejbal, závodit, hledat mušle, poklady, nacházet tajné štoly, které vedou třeba na druhou stranu ostrova, létat, létat a létat, kutat kameny, pomáhat hledat ztracené věci, rybařit a další aktivity. A Short Hike je malý titul, ale svojí relativní velikostí a příjemnou atmosférou dokáže hráče doslova vtáhnout. A i když má hra cíl jasný, tak nakonec se může stát rozhodující ta cesta...

… na vrchol...

… na nejvyšší bod ostrova. Zde je jediná část hry, která hráče postaví před požadavek, který je třeba splnit. Tedy získat peříčka, které zvyšují jednak počet mávnutí křídly a tím pádem delší/vyšší dolet, a také výdrž při lezení na stěně. Oboje bude hráč potřebovat k úspěšnému dokončení titulu, pokud jako cíl bude počítat dosažení onoho nejvyšší bodu na ostrově. I tato část je velmi hezky zpracována a nic hráči nebrání na vrchol doslova vyběhnout, ale jak jsem psal výše, samotná cesta je tak zajímavá a příjemná, že si člověk najednou uvědomí, že spěchat není vždy třeba…

… pro dobré úmysly.

… byť někdy máme každý z nás takové to nutkání, které nás žene dopředu. A jak jsem psal na začátku, zde jeden takový neodbytný pocit je. Signál pro mobilní telefon. Celou dobu víte, že ho potřebujete, ale nevíte proč. A až na konci hry to zjistíte. O to příjemnější poté zjištění je, protože málokterá hra končí tak příjemně jako tahle. Nebudu to sem dávat ani pod spoiler, ale sám jsem vzal poté svůj telefon a ....

Ovládání je jednoduché a bez komplikací, graficky je hra příjemná, jemně brnkající na retro strunu, s fajn soundtrackem, který hezky podtrhuje tu pohodu, která vás celou hrou provází. Pokud hledáte akční, logickou, či strategickou výzvu, jste tu špatně. Pokud ale hledáte opravdu milou záležitost, určitě A Short Hike zkuste.

Pro: Milá atmosféra, nenásilná hratelnost, příjemný audiovizuál, dobrý pocit ze hry

Proti: Pro někoho krátké, rybaření by mohlo být řešeno lépe

Jasně, v názvu A Short Hike je to slovo "short" a tak si tu kde kdo může myslet, že tahle hra bude příjemnou, leč rychlou a nenásilnou jednohubkou. Co by ale hráč neřekl, tak fakt, že se u této hry dá třeba taky pěkných pár hodin vykysnout...A Short Hike...říkali.

Hned v úvodních momentech hry mě zaujala grafika. Odkazuje na 16ti bitový záchvěv, poslední dobou velice populární. Navíc k němu ale přidává takovej grafickej šum, kterej hraničí až s oldschoolem osmdesátých let, takže první vteřiny jsem si musel trošku zvykat. Úvod ptačí tety ptačímu mláděti, za kterého hrajete, mě ale jednoznačně usměrnil, a pak už jsem začal objevovat kamerou z vrchu okolní svět. Mimochodem neskutečně příjemný okolní svět. S cílem nasbírat korunky, nakoupit si výdrž v podobě peříček a dostat se na vrchol kopce (což je samotný cíl), který je sice blíž, než se zdá, ale dostat se k němu Vám chvíli může trvat.

Chvíli může trvat především proto, že Vás okolní svět chytí a nebude chtít pustit. Jakmile si totiž ptáče trošku vytrénujete, můžete se dočkat poměrně pěkných leteckých momentů, které baví snad nekonečně dlouhou dobu. A kdyby přeci jen bavit přestaly, jsou tu pořád mezi hry které tuto hříčku pěkně obmění - a to jak rybaření, hledání tajného ostrova, tak závodění s ptačí kámoškou, kopání různých pokladů, hledání tajných míst s truhličkami a v neposlední řadě i varianta plážového volejbalu.

Na to, jak malý obsah A Short Hike má, je až solidně objemná. Do onoho světa mluvících zvířat jsem se dostal s okamžitou láskou a během pár hodin se mi z něj hrozně těžce odcházelo. Neskutečně pozitivní záležitost, navíc nápaditá a s dobrým soundtrackem. Takové mám nejradši. A přitom vůbec nevadí, že graficky jsou z doby pravěké historie.

Odkaz na kompletní soundtrack čítající hodinovou sérii příjemně pozitivních skladeb, u kterých se dá docela příjemně relaxovat.

Navíc jsem v diskuzi zaregistroval, že někdo po výlezu na kopec a samotném vzlétnutí do krajiny čekal na konec, který se nedostavil. Zkuste si dojít zpátky do domu, kde teta u ohně peče buřty...:-)

Pro: Na tak jednoduchý nápad má hra poměrně solidní záběr, který řeší jak neomezeným objevováním parku, tak i mezihrami, které baví.

Proti: Negativem by mohla být délka, ale ta je u podobných her standardem. Jinak vlastně ani není nač si pořádně stěžovat.