Baba Is You

13.03.2019

Baba Is You je logická hra, v níž jsou pravidla, kterými se řídí, manifestována fyzickými bloky, s nimiž hráč manipuluje a jejich přeskupováním tak mění fungování hry. Obsahuje více než 200 úrovní, v nichž je tato základní mechanika využita nepřeberným množstvím způsobů, na které hráč musí sám přijít.

První verze hry obsahující něco přes desítku úrovní vznikla v roce 2017 v rámci Nordic Game Jamu, kde vyhrála. V roce 2018 získala hra ocenění Excellence in Design a Best Student Game na Independent Games Festivalu.

Jestli máte zájem o fundovaný a srozumitelnější názor, než který nabídl můj koment, proč je ta hra tak super, doporučuji toto video.

READER IS YOU
COMMENT IS TEXT
SUMMARY IS LOVE

Koment:
Precizní gameplay dovedený do stavu dokonalosti, který nutí hráče myslet "Out of the box". A když už si myslíte, že jste na hru vyzráli... bum... a vy koukáte s otevřenou pusou na secret level v secret levelu, kam jste se dostali skrz zdánlivě nehratelný hub. Takové nadšení z čiré hratelnosti, která mě nepřestávala překvapovat, jsem asi nikdy nezažil. Bez přehánění.

Mám ke hře jedinou drobnou výtku: uvítal bych asi nějaký systém nápovědy. Hra má přes 200 levelů. Jednu třetinu dáte v pohodě, u druhé třetiny už se dost zapotíte, ale tu třetí třetinu bez youtubu podle mě málokdo dá. Jsem teď ve stejné situaci jako kdysi ve Fish Fillets. Ve všech světech jsem se u některého levelu zasekl a nemůžu pokračovat, ať už v těch levelech zkouším ledacos. Nějaké nasměrování tím správným směrem bych občas ve hře uvítal.

Dobré je, že finální level se vám otevře hned zpočátku, takže hru můžete teoreticky dohrát do půl hodiny a dát si ji díky tomu do herní výzvy *wink*, ale se zbytkem si budu hrát ještě dlouho, protože si na všechno chci, pokud možno, přijít sám. Dohrát to s youtubem nemá smysl. Ještě mě teda čeká asi 80 levelů a secret ending. Snad to stihnu, než umřu. Nechtěl bych totiž přijít o další překvapení, které se ve hře skrývá.

Shrnutí:
♥♥♥♥♥ ♥ ♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥ ♥ ♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥ ♥♥♥♥♥♥♥♥♥ ♥♥♥♥♥♥♥♥ ♥♥♥♥♥♥♥♥ ♥♥♥♥

BABA IS GREAT
PLAY BABA IS WIN

6. bod herní výzvy 2019 (hardcore)
  • Switch 75
Pěkná hříčka, která vám zavaří mozek. Jednoduché měnění pravidel funguje krásně. Od jistého levelu jsem si říkal, že koncept je jednoduchý ale celkové provedení(dokončeni) levelu bude náročnější. Popravdě hru jsem zatím nedohrál - je to těžký. Je to sakra těžký a pokud nechce člověk podvádět, může na jediný mapě strávit opravdu hodně času. Hodně se mi osvědčilo hrát Babu s někým dalším. Kdy koukáte na něj co dělá a pak, a pak vás to trkne co je třeba udělat - někdy.

Pro: koncept, jednoduchá grafika