Plague Inc.

18.09.2015
18.02.2016
31.05.2016
02.08.2019

Ve hře se zmocníte neobvyklé role smrtícího viru (či bakterie nebo parazita), který právě nakazil prvního pacienta. Vaším cílem bude svůj virus rozvíjet a vylepšovat, aby se vám povedlo nakazit a vyhubit celé lidstvo.

Za šíření nemoci dostáváte DNA body, za které odemykáte nové symptomy, způsoby přenosu, či odolnost proti lékům nebo různým druhům prostředí. Lidé se samozřejmě brání, a tak se vám musí podařit dosáhnout svého cíle, než lidé vyvinou účinný lék.

Původně hra vyšla jako aplikace na mobily a tablety. Díky svému úspěchu se dočkala i rozšířené verze na PC a konzole s podtitulem Evolved. Ta obsahuje mimo jiné navíc multiplayer (kooperativní i kompetitivní, kde hráči o "nadvládu" soupeří také mezi sebou), podporu tvorby uživatelského obsahu a vylepšenou grafiku.

Vskutku geniální myšlenka na hru. Vzít bakterii, virus, parazity, spóry a další mikroorganismy a využít je k vyhubení lidstva do posledního člověka. Nápad a myšlenka rozhodně super!

Je to vlastně dost ujeté, když největší radost pro hráče je šíření viru nepozorovaně po světě, a sledovat jak stoupá stupnice nakažených lidí a kolik států už podléhá nákaze. Šíření je potřeba zajistit přes vodní a leteckou dopravu, a být co nejdéle bez příznaků nemoci. Protože když se projeví nemoc, lidi hned začnou řešit vznik nemoci, způsob jak zastavit její šíření a pracují na léku který časem vytvoří a zlikvidují nemoc a tím končí hra a hráč prohrál.

Tato fáze je nejdůležitější, být neviděn a rozšířit se. Bohužel i stále stejná je i hra. Sice je zde více druhů virů, bakterií atd... ale průběh je vždy víceméně stejný. Hra je dost minimalistická, hráč pozoruje většinu času mapu světa a tabulky s vývoji přenosu choroby, její odolnosti a vlastnosti a vývoj, aby byla smrtelnější a účinnější.

Myšlenka dobrá, ale provedení je jednodušší, díky svému původu z mobilních zařízení. Přesto je fajn občas si zapnout Plague a zkusit vyhladit lidstvo.
Plague Inc: Evolved je originálna hra, v ktorej netradične nemáte za úlohu zachraňovať svet, ale vašim cieľom je zničiť ľudstvo. Ekologicky, za pomoci miniatúrnych organizmov. Na výber je baktéria, vírus, spóry húb, parazit, prión, nanovírus, biozbraň, mozgový červ (Neurax worm), Necroa virus, Shadow Plague (patogén spôsobujúci smäd po krvi), alebo filmovo známa epidémia Simian Flu, prenášaná opicami. Až na posledné tri, ktoré sú trochu sci-fi, sú to všetko až príliš reálne kruté potvorky. Keď si vyberiete tú svoju (jednu z uvedených), musíte jej vytvoriť vhodné podmienky na šírenie sa. K tomu je potrebné starostlivo a v správnom poradí skombinovať niektoré z jej vlastností: prenosov (transmissions), schopností (abilities) a príznakov (symptoms). Každá z potvoriek má v priemere po dvanásť z každej vlastnosti.

Dokopy všetkých je na výber približne 125 možností prenosov, vrátane základných – prenos vetrom, vodou, hmyzom, hlodavcami, hospodárskymi zvieratami, vtákmi a krvou. Schopností je dokopy asi 100 a je dôležité obdarovať nimi vašu potvorku, lebo pôjde prakticky o jej schopnosť prežiť v chladných a horúcich podmienkach, spomaliť jej zabíjanie liečivami, a rozširovať sa v takýchto podmienkach. Finálnym bodom sú väčšinou príznaky, pomocou ktorých ľudí definitívne likvidujete; geneticky vylepšujete svoje potvorky, čím vytvárate veci ako nauzea, nespavosť, chudokrvnosť, zápal pľúc, paranoja, hľuza, hemofília, pľúcny edém, žalúdočné vredy, nádory, slepota, pľúcna fibróza, imunosupresia, ochrnutie, sepsa, vnútorné krvácanie, úplavica, nekróza, hemoragický šok, kóma, pľúcne krvácanie, zlyhanie orgánov a ďalších takmer 120 nemocí.

Charakteristika a účinok každej z týchto stoviek vlastností je aj poriadne popísaná a vy musíte použiť svoj mozog, aby ste ju skombinovali správne. Nie je to také ľahké. Ľahko sa môže napríklad stať, že vytvoríte taký smrteľný vírus, že zabije všetkých infikovaných skôr, než stihnú nakaziť ďalších, čo znamená, že prehráte, lebo vírus sa nebude mať ako šíriť ďalej.

Príklad hry: V Simian Flu máte za úlohu prevziať opicami vládu nad ľuďmi a nakoniec ľudstvo úplne zničiť. Začnete útekom skupiny opíc a zničením laboratória na genetické experimenty. V priebehu hry budete skupinou inteligentných opíc likvidovať aj ďalšie laboratóriá a mobilizovať tlupy menej inteligentných opíc. Opice obdarujete schopnosťami ako Ape Rampage (opice získajú schopnosť priamo sa postaviť ľuďom, útočiť na ich laboratóriá a oslobodzovať uväznené opice), Primal Hunt (opice sa naučia využívať zložitejšie taktiky a budú schopné operovať v rámci väčších skupín), Weapon Creation (opice sa naučia používať nástroje k vytváraniu sečných a vrhacích zbraní) plus asi 29 ďalších možných. Do toho priradíte možnosti prenosu, napr Extreme Haemoaerosol (vírus bude schopný prežiť dlhú dobu v krvi vytečenej z tela – výrazne sa zvýši nákazlivosť), Hominidae Bridge (umožní medzidruhový prenos vírusu a zvýši šance jeho mutácií) a asi 10 ďalších. A to všetko skombinujete ešte s príznakmi ako zápalová hnačka (akútne hnačkovité ochorenie – v krajinách tretieho sveta môže viesť k úmrtiam z následku dehydratácie), meningitída (akútny zápal ochranných membrán okolo mozgu a miechy), vodnateľnosť mozgu (cerebrospinálna tekutina sa nahromadí v mozgových dutinách zvyšujúc intrakraniálny tlak), hyperkoagulabilita (výrazne znížená zrážanlivosť krvi s následkom ťažkého vonkajšieho krvácania), mozgová smrť (nenávratné zlyhanie všetkej mozgovej činnosti) a cca 21 ďalšími. Možných kombinácií je dosť.

Okrem týchto jedenástich základných singleplayer hier je ešte na výber 26 oficiálnych misií (najzaujímavejšia z nich je Global Warming) a tisíce fan misií (vytvorených hráčmi celého sveta). Niektoré z nich stoja za to: Cannibal Plague, Overpopulation, alebo Nature's Revenge („Pri pokusoch o navrátenie Zeme do jej pôvodného stavu vláda tajne vytvorila syntetický vírus, ktorý mal upravovať myslenie ľudí tak, aby konali viac ekologicky. Avšak, jeden slabo zabezpečený kodón kódu podstatne zmenil jeho cieľ...“)

Počas hrania bežia v ľavom hornom okienku správy zo sveta, napr keď hráte za Necroa virus, ktorý oslabuje funkcie mozgu, dostanete správu: „Zástancovia teórie plochej Zeme oznámili, že majú svojich ľudí už v každej krajine.“ Trefné, no potešilo by aj, keby v pokročilejšom štádiu retardácie prišlo ešte oznámenie: „Popierači klimatickej zmeny stále tvrdia, že za ekologický kolaps môže Soros.“

Trochu mi na tejto hre prekážal jeden nasledovný logický nezmysel, ktorý ani po nových apdejtoch nezmizol. Hra začína textom: „Aby si vyhral, musíš vyvinúť a rozšíriť neliečiteľnú epidémiu a vyhladiť ňou všetkých ľudí.“ Tesne pred koncom však vyskočí víťazný oznam „Tvoja epidémia úspešne eliminovala všetok život na Zemi“ a úplne na konci potom vidíme obrazovku s titulkom „Svet zničený“. Je to absolútny rozpor a som z neho sklamaný. Moja epidémia predsa neeliminovala život na Zemi, ale len ľudí, čím umožnila záchranu sveta, nie jeho zničenie. Tento komentár píšem v dobe, keď som sám doma PN s ťažkou angínou, a preto som so zosnulými nútený trošku súcitiť. Trošku. Ale keď svet mám tak rád...

PS: Na túto hru existujú aj tri zjednodušené verzie vhodné pre ajfóny a tablety: Plague Inc., Pandemic 2 a The Collapse – End of Society Simulator!
Hru jsem hrál před lety po prvé na mobilu a už tehdy mě zaujala. Od té doby přibylo mnoho vylepšení a co víc, funguje konečně na desktopu. Téma poněkud zvrácené, i když na odlehčení od všedních starostí ideální. Váš cíl je prostý, vyhubit planetu (až na výjímky).

Možná by se mohla zdát dost stereotypní, ale není tomu tak. Je tu velké množství virů, bakterií, parazitů a kdo ví čeho ještě a oproti původní mobilní verzi přibylo mnoho různých scénářů. Jako například opičí virus, vampýří nákaza nebo jakýsi Santův parazit štěstí. Každý typ nákazy má svoje zvláštní dovednosti, které si kupujete v průběhu hry za DNA body. Některé mise jsou složité i na normální obtížnost, takže se při výmýšlení vhodné strategie nudit nebudete. Hru považuji za zajímavý nákup.
Rozhodl jsem se podivat na presny den sve registrace na Darabaze her a zahrat si hru z tehoz dne v ramci herni vyzvy 2018.

Originalita hry, tempo, obtiznost, novinky ze sveta. Vse se mi velmi libi. V hlavni roli parazit, ktery jde vyhubit lidskou populaci z planety zeme. Iluminaty simulator? :-)

(orehrano v Android systemu)