Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Windows Phone

2010, Microsoft • WPhone

Uvedení

Obliba platformy Windows Mobile (2000) vzrůstající soustavně od uvedení až do roku 2007 přesvědčila Microsoft o posílení své přítomnosti na poli chytrých telefonů pro řadové spotřebitele, který začal v novém tisíciletí překotně růst. Vývoj Windows Phone začal během roku 2004, aby byl následně zrušen a Microsoft probudil až strmý pád tržního podílu Windows Mobile. Nový pokus vyvinout plnohodnotný OS pro chytré telefony započal až v roce 2008, kdy na trhu již působil jeden ze dvou hegemonů následujících dekád, a to sice Apple s telefony fungujícími na operačním systému iOS (2007). Na spadnutí byl rovněž start v budoucnu vůbec nejrozšířenějšího OS Android (2008) od společnosti Google. Microsoft dobře chápal, že poněkud zaspal, ale plánované datum uvedení v roce 2009 se ukázalo jako nesplnitelné a došlo jen k udržujícímu updatu (Windows Mobile 6.5). První verze nového operačního systému jménem Windows Phone 7 vyšla v říjnu 2010 a přestože číslovkou v názvu naznačovala kontinuitu s utlumeným Windows Mobile, nebyl s ním nový OS nikterak zpětně kompatibilní.

Hardware

Microsoft vnímal jako slabinu, že po celou dobu podpory Windows Mobile neměl žádného oficiálního výrobce, který by naznačoval trendy a určoval standardy kvality, proto v roce 2011 oznámil partnerství s Nokií, která nedokázala udržet svůj Symbian mezi relevantními operačními systémy. Zejména po odkupu hardwarové divize (2013) Nokie začal být Windows Phone synonymický se zařízeními s označením Nokia a posléze Lumia, což samozřejmě neznamenalo, že by jiné společnosti přestaly vyrábět Windows kompatibilní telefony. Ty vznikaly až téměř do samého konce aktivního cyklu OS a mezi známější ze spolupracujících výrobců patřily např. Acer či Alcatel. Mobilní telefony byly osazována výhradně procesory Snapdragon od americké společnosti Qualcomm. Fotoaparáty dodávala známá německá firma Carl Zeiss. Baterie jde u všech modelů vyměnit uživatelem, což už již dnes bohužel není běžným standardem.

Zejména v souvislosti s uvedením Windows 10 na mobilní telefony začal Microsoft prosazovat Lumie jako plnohodnotné ekvivalenty přenosných počítačů. Stačilo jen připojit monitor, myš a klávesnici a pustit se do práce, nicméně totéž umožňoval i jakýkoliv laptop za stejnou či nižší cenu bez propojování periferií speciálním kabelem. Není tedy divu, že se tento koncept se nikdy neujal a mobilní zařízení směřovala do irelevance stejně jako třeba fitness náramek Microsoft Band, který měl konkurovat zejména Apple Watch. V kontrastu s oblibou telefonu na vybraných trzích v rozvojových zemích (Indie) se Microsoft se svými telefony nikdy neuchytil v highend segmentu. Poslední vlajkový model Microsoftu Lumia 950 (2015) se ukázal být bez podpory jinde běžných aplikací za plnou cenu (549 dolarů) téměř neprodejný.

Software

Aplikace byly distribuovány přes Microsoft Store, který se netěšil přílišné oblibě ani na stolních počítačích s Windows 8, mimo jiné i z důvodu, že se v jeho nabídce bez dalšího nastavení míchal dohromady software pro počítače a mobily. Esteticky atraktivní dlaždicový Metro design sice působil efektně na dotykových zařízeních, ale na klasických počítačích působil neprakticky. Nemálo aplikací pro Windows Phone 7 se ukázalo být nekompatibilních s verzemi Windows Phone 8 a 10. Microsoft rovněž vyžadoval po tvůrcích software poplatky za umístění aplikací na Store, a to před dosažením jejich ziskovosti, od čehož konkurence postupně upouštěla.

Project Astoria měl umožnit spouštění aplikací pro Android na Windows Phone, ale iniciativa přišla příliš pozdě a projekt vyšuměl do ztracena, aby jej v únoru 2016 Microsoft oficiálně zrušil. Microsoft Office (Word, Excel, Outlook, OneNote) zůstával základním pilířem aplikací na platformě jako v éře Windows Mobile. Protože Google i Apple Microsoft odřízly od nemálo uživateli oblíbených aplikací, musel mít Microsoft ke všemu svou alternativu. Například uživateli počítačů téměř zcela ignorovaný Edge zůstal na telefonech s Windows jediným internetovým prohlížečem, ale nikdy nedosáhl kvality Chrome ani Safari. Bing Maps byly koncipovány jako plnohodnotný protějšek Google Maps a digitální asistentka jménem Cortana měla čelit veleoblíbené Siri z iOS. Oblíbenosti aplikací konkurence však nikdy nedosáhly.

Obsah byl organizován do tzv. "hubs" zahrnujících offline a online obsah prostřednictvím integrace s 1st a 3rd party sociálními sítěmi (Facebook, Windows Live a již zmíněný Twitter). Co se her týče, tak zpočátku slibný lineup exkluzivit pro Windows Phone do pěti let od uvedení Windows Phone úplně ustal a na platformy vycházely již více či méně povedené iOS/Android porty, často s výrazným zpožděním v řádu měsíců i let. Grandiózní představa Microsoftu o širokém výběru kvalitních her spustitelných jak na počítačích, tak mobilních telefonech se sdílením uložených pozic a společným multiplayerem rovněž vzala za své.

Windows Phone 7, 8 a Windows Phone 10 Mobile

Windows Phone 7 (2011) označovaný také jako 7.1 či 7.5 uvedl na platformu Internet Explorer 9, přinesl podporu cloudového úložiště Skydrive i Twitteru v rámci People hub. Tango update (2012) optimalizoval systém pro zařízení s méně výkonným hardware. Windows Phone 7.8 update měl být slabou náplastí pro uživatele, kteří zjistili, že jejich Windows 7 zařízení nemohou být upgradována na Win 8. Ten už totiž nebyl vytvořen na architektuře Windows CE jako všechny předchozí mobilní OS, ale na Windows NT, což mělo napomoci snadnému portování aplikací mezi počítači a přenosnými zařízeními. Update 8.1 (2014) přidal notifikační centrum, asistentku Cortannu, která nahradila Bing search a umožnil synchronizaci metro dlaždic napříč zařízeními. Windows 10 Mobile propagoval UWP (Universal Windows Platform), která umožňovala nebývale snadné portování aplikací napříč napříč zařízeními s Windows 10. Rovněž došlo k nahrazení Internet Exploreru za Edge. Mobilní telefon od tohoto updatu také dokázal po připojení k monitoru simulovat PC desktop včetně podpory myši a klávesnice.

Odkaz

Po uvedení Windows 10 na Windows Phone pod značkou Windows 10 Mobile v březnu 2015 už začalo být zcela jasné, že se platformě v dohledné době nepodaří získat výsadní postavení na trhu. Průzkum z července 2016 navíc ukázal, že 80% zařízení stále běží na Windows Phone 7, 8 nebo 8.1, ačkoliv už v té době nebyly oficiálně podporovány, zatímco pouhých 20 % uživatelů používalo Windows 10. Ukazovalo to na nízkou prodejnost, což dokládal i pokles tržního podílu ze zhruba 3% před rokem 2015 na méně než jedno 1% po roce 2015. Řada představitelů Microsoftu již navíc začala nepokrytě používat zařízení s operačními systémy od konkurence. Všichni se dnes shodují na tom, že Microsoft vstoupil na trh chytrých telefonů příliš pozdě a podcenil Apple. Na tom, zda by situaci změnilo, kdyby do své mobilní sekce po roce 2010 investoval víc již tak jednoznačná shoda nepanuje.

V říjnu 2017 bylo korporátním viceprezidentem MS oznámeno, že podpora Windows Phone se chýlí ke konci kvůli nízkému zájmu ze strany vývojářů i zákazníků. V lednu 2019 vešlo ve známost, že po 10. prosinci téhož roku již nelze čekat ani bezpečnostní záplaty. Uživatelům bylo doporučeno migrace na platformy iOS a Android. Microsoft se Windows Phone pokoušel řadu let vytvořit unifikované uživatelské prostředí pro uživatele počítačů i přenosných zařízení bez patrných dělících linií, ale podobně jako s platformou Windows Mobile (2000-2010) nedokázal přetavit svou vizi v životaschopný úspěch, ačkoliv řadu z Microsoftem uvedených inovací uživatelského prostředí proměnily v nedílnou součást uživatelského prostředí chytrých telefonů jeho hlavní konkurenti.

Autor popisku: RNDr. Gunár Pavel