Super Mario Odyssey

akce > plošinovka *
adventura > akční adventura
27.10.2017 Switch
Nintendo Entertainment Planning & Development
Princezna Peach se vdává! Je to ale proti její vůli. Jejím manželem se má stát zlotřilý Bowser, který ji unesl a s pomocí svých nových poskoků Broodalů začal plánovat svatbu. Mario se ji samozřejmě vydává zachránit, ale selže a ocitne se v sousedním Cap Kingdom, kde potkává živou čepici Cappy, jejíž sestru Tiaru rovněž unesl Bowser. Mario a Cappy tedy uzavírají spojenectví a společně se na palubě vzducholodi Odyssey vydávají na cestu jako žádnou jinou, na jejímž konci čekají Bowser, Peach a Tiara...

První díl plošinovkové série Super Mario pro konzoli Nintendo Switch se vrací k pojetí dílů Super Mario 64 a Super Mario Sunshine. Mario v něm cestuje skrz několik světů (ke kterým patří například realistické New Donk City nebo pouštní Tostarena), které může volně prozkoumávat a plnit v nich rozličné úkoly. Občas Mario narazí i na 2D oblasti, jejichž hratelnost připomíná první díly série z konzole NES. Cílem každého světa je najít dostatečný počet měsíců, které pohání vzducholoď Odyssey a odemykají nové světy.

Mario nově disponuje schopnostmi spjatými s jeho spolubojovníkem, čepicí Cappy. Kromě toho, že ji může házet na nepřátele a využívat jako plošinu, může s ní také posednout rozličné nepřátele a objekty, čímž nad nimi získá kontrolu a může využít jejich schopností k postupu dál. Kromě klasických nepřátel, jako jsou houby Goomba nebo náboje Bullet Bill, může posednout například i tank nebo dinosaura. Cappy je rovněž využita v režimu pro dva hráče, ve kterém se druhý hráč chopí jejího ovládání a může využívat její schopnosti nezávisle na Mariovi.

Tahle hra je hroznej mor. Podivam se tuhle a zkusim se dostat tamhle a uz to teda konecne vypnu. Jen se teda kouknu, jak se dostat k…

• Switch 95
Koukám, že tu zatím není žádný komentář, tak se toho ujmu, snad důstojně. Switch je mojí první konzolí od Nintenda a skrze ní se seznamuji s jejich klasickými značkami, tedy i s Mariem. Nemám obecně moc zkušeností se skákačkami, takže Odyssey pro mě byla trochu skokem do neznáma. Byl jsem překvapen, velmi. Věděl jsem, že první sandbox s Mariem má hodně kladné recenze, ale jak zábavné to ve skutečnosti je, mě vyloženě nadchlo.

Herně je to vlastně velmi jednoduché, běháte a skáčete a to je všechno. Odyssey je herně pořád jen skákačka. Novinkou je akorát to, že Mario má oživlou čepičku, která dokáže posednout (ano, posednout, je to docela drsné) nejrůznější tvory napříč královstvími, cože dělá hratelnost mnohem rozmanitější. Můžete se převtělit do různých zvířátek, ale třeba i do obracečky na maso či do samotného kusu masa. Věcí a tvorů k posednutí je mnoho, takže se tato nejvíce využívaná dovednost za celou hru nepřejí.

Příběh je prostý. Bowser si chce vzít princeznu Peach a vy ho pronásledujete napříč nejrůznějšími královstvími, kde sbíráte měsíčky, které slouží jako palivo a vy jich musíte vždycky dostatek, abyste se přesunuli do dalšího. V každém království porazíte Bowserova poskoka nebo něco, co dané království sužuje, nebo oboje. V základu jednoduchá herní mechanika i náplň se na první pohled můžou zdát banální a nezajímavé, ale realita je jiná. Super Mario Odyssey je totiž hra, která překypuje skvělými nápady.

Každé království je jedinečné, má vlastní pravidla a zákonitosti, takže se v každém hraje i trošku jinak. Samozřejmě ta rozdílnost je hodně v tom, na co hodíte čepičku, ale zase bych to takto nezjednodušoval. Přestože v každém království děláte v základu to samé, tak stejně máte pocit unikátnosti. Někde máte lávu, někde led a podle toho se musíte chovat. Někdy jdete přímo za bossem a jindy zase musíte splnit několik meziúkolů, abyste se k němu dostali. Vždycky potkáte jedinečné obyvatele, kteří jsou moc roztomilý a fungují ve své krajině podle své tradice. Ať už to jsou konvičky, které se v lese starají o květiny, nebo závodící tuleni všude vás to okouzlí možná rovnou nadchne.

Hraje se to příjemně, prostředí a hratelnost se mění, takže neupadnete do stereotypu. Zároveň vás hra neustále odměňuje, takže vše co děláte má smysl. Je podle mě super, že vás hra nenutí dělat něco, co vám úplně nejde. Měsíčků je všude více než je třeba, takže když se vám nějaká challenge nedaří a vaše ego to přitom ustojí, tak můžete jít měsíc získat někde jinde a tím pádem se ve hře nezaseknete. Hra to není dokonalá. Mohla by být delší, občas chybí checkpointy a před každým bossfightem vám bude hrát cutscéna, která sice jde přeskočit, ale stejně je to podle mě dost otravné a zastaralé zpracování.

Super Mario Odyssey je fantastická skákačka a skvělá hra. Je roztomilá, ale dokáže být velmi náročná. Nezačne nudit a bude vás táhnout k cíli po celou dobu. Drobné chybky rádi opomenete a budete se těšit komu a jak budete v příštím království moct pomoci. Mé nadšení je velké a pokud máte Switch, tak tohle byste na něm rozhodně měli mít. Je to pecka!

Pro: level design, hratelnost, dílčí nápady, proměnlivost

Proti: checkpointy jsou občas nevhodně udělané a mohlo by to být delší