Shin Megami Tensei: Persona 4

09.12.2008 PS2
08.04.2012 PS3
Atlus
Jste student střední školy, vaši rodiče odjíždí na roční pracovní cestu do zahraničí a nezbývá vám nic jiného, než se přestěhovat k vašemu strýci do ospalého městečka jménem Inaba. Už se připravujete na rok plný nudy, ale okamžitě po vašem příjezdu dojde v Inabě k vraždě známé televizní moderátorky, která je nedlouho poté následována vraždou jedné z vašich nových spolužaček. Dozvíte se také o tajné televizní stanici Midnight Channel, která vysílá jen o půlnoci za deštivých dnů a zjistíte, že lidé, kteří se na Midnight Channel objeví, skončí neznámo kde. Náhodou v sobě také objevíte schopnost vstoupit do televizního světa, který je plný monster zvaných Shadows, reprezentujících lidské obavy a fóbie. V televizním světě se také probudí vaše Persona, avatar ztělesňující vaše pravé já, dávající vám speciální schopnosti. Brzy vám a vašim spolužákům dojde, že Midnight Channel a vraždy v Inabě jsou spojené a vy jste jediní, kdo je dokáží zastavit. Hra na kočku a myš s vrahem začíná...

SMT: Persona 4 v sobě kombinuje hratelnost klasických RPG a vizuálních novel. Herní čas je rozdělený do dnů a každý den máte jako školou povinný student jen omezený čas na vlastní aktivity, ať se jedná o navštěvování schůzek školních klubů, chození na brigády, trávení volného času s vašimi kamarády nebo průzkum televizního světa. Tím rozvíjíte v první řadě své RPG statistiky a v druhé řadě Social Linky, které měří míru vašeho přátelství s vybranými důležitými lidmi. Část v televizním světě se skládá z několika náhodně generovaných dungeonů, ve kterých v tahových soubojích bojujete s Shadows a získáváte nové Persony s novou sadou útoků, které mezi sebou můžete i kombinovat a vytvářet tak nové, unikátní Persony. Každý měsíc dostanete časový limit, do kterého musíte projít aktuální dungeon, jinak nastane konec hry. Je tedy třeba si váš čas důkladně rozvrhnout a plánovat dopředu.

Úspěch Persony 4 dal za vznik vylepšené verzi Persona 4 Golden a několika spin-offům navazujících na příběh původní hry: dvojici bojových her Persona 4 Arena a Persona 4 Arena Ultimax, taneční hře Persona 4: Dancing All Night a dungeon RPG Persona Q: Shadow of the Labyrinth, které je zároveň crossoverem s třetím dílem série Persona. Série pokračovala pátým dílem, Persona 5.

Persona 4 Golden pro PS Vitu, byl můj první pořádný křest s Japonským herním světem, a od dohrání Persony jsem mu naprosto propadl.

Tahle hra podle mě kombinuje ladně a zajímavě murder mystery s prvky komediálního slice of life (co se týče školy a vztahů)

Příběh sleduje mladíka co se na nějaký čas stěhuje ke strejdovi do městečka Inaba, ve kterém se začali objevovat mrtvá těla lidí přivázaných třeba na stožáru či anténě. Hrdinové se kterými se ve škole hlavní postava brzy seznámí, zjistí že se v mlžném deštivém večeru na tel. stanici midnight channel objevují obličeje lidí kteří den na to následně zmizí. Hlavní hrdinové poté začnou cestovat do světa v televizi aby zachránili různé osoby před smrtí.

Tahle mysteriózní linka, ve které do poslední chvíle nevíte kdo je vrah a co se to do háje děje, mě u hry držela vždy přikovaného, a na důležitosti tomu neubývalo ani v častých linkách ze života postav. Vy totiž když zachráníte nějaký charakter, tak máte nějaký čas na to si odpočinout, no a tak chodíte ven s postavami, vylepšujete si s nimi linky, a tak nějak žijete život středoškoláka. Učíte se, randíte, děláte srandy s kamarády, a tohle všechno mi tu hru přiblížilo natolik, že jsem každý sebemenší problém postav prožíval naplno.

Jde totiž o to že díky tomu jak se hra věnuje do hloubky hlavním hrdinům, tak brzy k nim začnete mít vřelý vztah. Hlavní postavy jsou navíc neskutečně sympatické a dobře napsané, sice to jsou Japonské stereotypy, ale to neubírá na tom že jsou zábavné a prostě si je zamilujete.

Jedinou vadou na kráse této hry jsou dungeony, které jsou repetitivní, zdlouhavé a neskutečně nudné. Proto jsem po chvilce přepnul na nesmrtelnost a hru si užíval ve formě VN (boje jsem dával na automat a vyhýbal se jim), protože ty boje jsou to nejhorší na této hře..

Soundtrack a anglický dabing se taky povedly, a díky neuvěřitelné lidskosti na tuhle hru nedám dopustit, i když je pravda že dneska po těch ostatních JPN titulech bych jí vnímal asi trochu jinak.

Pro začátečníky v žánru JPN her se jedná o absolutní povinnost a i určitě pro ty co v tomto odvětví něco zahrály, určitě lepší než P5, která mi přijde jako absolutní dno série.

Hráno na PS Vitě: Persona 4 Golden (nejlepší verze na zahrání)

Pro: Vše

Proti: Debilní souboje a dungeony