Yoku’s Island Express

29.05.2018

Protagonistou této hry je mladý hovnivál Yoku, který právě přicestoval na prosluněný ostrov Mokumana, aby vystřídal úřadujícího poštmistra Posteradactyla odcházejícího do výslužby. Očekávání, že si bude užívat sluníčka, pláží a pokojného rozesílání zásilek, vezme za své v okamžiku, kdy je tento tropický ráj ohrožen dávným prokletím a na mladém broukovi zůstane, aby před tímto nebezpečím zachránil jak ostrov, tak jeho obyvatele.

Yoku's Island Express představuje neobvyklou žánrovou kombinaci klasického pinballu a dějově poháněné plošinovky. Váš hrdina sice neumí klasicky skákat, ale jako správný příslušník svého druhu před sebou vláčí kuličku, pomocí které jej může hráč díky ovládatelným vystřelovacím páčkám vymršťovat do různých částí mapy. Ostrov představuje velký otevřený svět plný cestiček a tajných skrýší s poklady, jehož jednotlivé regiony a části si hráč odemyká získáváním nových schopností a nalézá se na něm spousta postav dychtivých zadávat vám nejrůznější questy. Nechybí ani souboje s bossy a logické hádanky, spočívající převážně v nalezení způsobu, jak se dostat na určené místo pomocí pinballového vystřelování.

Přemýšleli jste někdy nad tím, jaké by to asi bylo, kdybyste byli novým pošťákem na tropickém ostrově? A kdybyste přitom byli brouk a museli s sebou tahat kuličku, která je skoro větší než vy? A co víc, museli byste se pomocí té kuličky nechat vystřelovat jako v pinballu (občas za použití vybuchujících slimáků), abyste se mohli po ostrově volně pohybovat? Tak to jste asi divní, ale hra Yoku’s Island Express vám na všechny tyto otázky poskytne odpovědi.

Jedná se o jednoduchou, vtipnou, roztomilou skákačku, přičemž označení skákačka není tak docela přesné. Skákat v ní totiž nemůžete, musíte si vystačit s pohybem doleva a doprava a jediný způsob, jak překonávat nejrůznější překážky a dostat se na nepřístupná místa je nechat se vystřelovat pomocí pinballových odrazovačů.

Přesněji je to tedy spíš pinballovka určená pro děti nebo dospělým, kteří si chtějí odpočinout u nenáročné a jednodušší hry. Ovšem pozor, neznamená to, že by byla hra úplně triviální. Menší děti a hráči-úplní začátečníci u ní mohou mít trochu problémy s motorikou (některé „odrazy“ vyžadují rychlé prsty a postřeh) a jednak s jazykem (hra je pouze v angličtině a mluví se v ní docela dost). Sympatické ale je, že hra hráče nijak netrestá za neúspěch a pokud vím, není možné v ní prohrát a dočkat se smutného nápisu GAME OVER.

Hra je tedy vhodná pro všechny, kdo si chtějí zlepšit náladu u nenáročné a roztomilé hry na cca 5 hodin, která je vůbec nebude stresovat a spíše jim vykouzlí úsměv na tváři. Po dohrání hlavní příběhové linky je také možnost strávit dalších X hodin hledáním a plněním dalších nepovinných úkolů.

Herní výzva 2022 - Zvířecí instinkt (HC)

Pro: roztomilé, jednoduché na pochopení, nenáročné, skvělý soundtrack, ideální hra pro hráče-začátečníky

Zrovna nedávno jsem si říkal, že pinball není moc zábavná hra a potřeboval by něco víc než jen snahu nahrát co nejvyšší skóre. A pak si pustím Yoku’s Island Express, a žasnu nad geniálním propojením pinballu s plošinovkou a metroidvanií. A nejde jen o nějaký experiment, vše skutečně funguje jak má a bude vás skvěle bavit.

I přes to že hra odpočinková/relaxační a dohrajete jí za pár hodin, nabízí spoustu sběratelských achivementů, které představují výzvu, ale zároveň tak nějak víte, co musíte udělat a dají se splnit i bez nějakých návodů. Proto jsem si jí také vybral jako ideální hru do Lovce trofejí Herní výzvy 2019.

I grafika a hudba je pěkná, vlastně nemám skoro co vytknout, snad kromě toho, že bych chtěl víc :D Dohrál jsem totiž na 100 %, ale stále jsem se toho nenabažil dostatečně :d
  • Switch 85
-FRUSTRACE-
prvni slovo, ktere me napadne, kdyz se rekne slovo metroidvania

-NEMEHLO-
tohle slovo se mi honi hlavou pokazde, kdyz zkousim hrat jakykoli pinball

Clovek by rekl, ze spojenim metroidvanie s pinbalem vznikne dilo, pri jehoz hrani si budu neustale pripadat jako frustrovane nemehlo, ale lidem z Villa Gorilla se podaril naprosty opak a spojenim techto dvou zanru v jejich podani vzniklo az relaxacni dilko. V krasne malovane krajine jsem s radosti dorucoval dopisy po ostrove Mokamuna a mimochodem i zachranoval nejake mistni bozstvo nebo co to bylo za megapisisvora. Neexistuje tu smrt. Po nezdaru (ten muze nastat pouze v jakychsi arenach pripominajicich klasicky pinbalovy stul) se odecte par kousku ovoce, ktere zde funguje hlavne k otvirani cest k dalsimu postupu, a jede se bez preruseni dal. Do usi se mi pri hrani linula prijemna uklidnujici hudba a ja si opravdu uzival kazdou minutu tehle pohodove hry. Pryc s Orim a podobnymi bestialitami. At zije Yoku. Jenze...

... co to safra je za hru, kterou dohraju za par hodin a jedina vyzva je zvladnout se pri poletovani s hovnivalem (jo hrdina je hovnival) poskrabat na zadku. Vsechno je tu tak roztomily, az mam chut jit zmlatit souseda. Sice je starej a kulha, ale asi bych se u toho nadrel vic nez u tyhle hry...

...ale zase abych neprehanel, postupem casu, kdyz se pridalo par mechanik, ze zacatku nedostupnych, jsem obcas musel zapojit hlavu a (ne)sikovne prsty, abych se dostal na mista, kde se zpravidla vyskytuje nejaky ten kolektibl nebo alespon dalsi davka ovoce. A verte, ze jsem mel vzdycky radost, kdyz jsem se dostal nekam, kde jsem jeste nebyl. Mensi radost jsem mel, kdyz jsem se tam tahnul po padesatyctvrty (trosku prehanim), protoze tohle holt pry k metroidvaniim patri. Jenze Yoku je malej brouk s velkou kouli a tak je nehorazne pomalej. Casem jsem si nastesti odemknul jakysi fast travel a cestovani se podstatne zrychlilo. Alespon v mistech, kde byl dostupny.

Jeste kratce zminim souboje s bossy. Inu ty jsou, jak jinak, pohodove. Cekali jste snad neco jineho?

Jestli hledate hru, u ktere zapomente na to, jak vas ostatni hry obcas kopou do kouli, zkuste Yoku’s Island Express.

Pro: roztomila grafika, prijemna hudba, relaxacni hratelnost

Proti: mozna az moc relaxacni a roztomile

Yoku’s Island Express spojuje všechny věci co mám rád do jednoho balíčku!!
- Pinball
(Flipper)
- Plošinovka, Arkáda
- 2D Krásná grafika
- Metroidvania
- Pošťák Ondra
(Hlavní postava, dalo by se říct, že je i Ester jako Kickback)
- Pohodové tempo
- Karibskou hudbu
- Optimální herní délka
- Postavy
- Vtipné vylepšení
Takhle bych mohl pokračovat do aleluja...

Verdikt: Yoku’s Island Express jsem měl v seznamu přání dlouho, vlastně od vydání. Jen jsem nevěřil, že to opravdu bude až takové jak se sama hra presentuje. Když pak Yoku’s Island Express přihodili k Hunble Monthly, bylo to pro mě jako vyhrát BINGO! Popravdě, ještě lepší!! 90%

Pro: Vše

Proti: Nic

Trestuhodně zapadlý skvost. Yoku’s Island Express je tím typem her, kvůli kterým tak rád hraji. Mísí v sobě několik zdánlivě neslučitelných prvků hratelnosti i žánrů samotných a výsledný mix až překvapivě kvalitně baví.

Nový pošťák kouzelného ostrova brouk hovnivál Yoku se hned po uvedení do úřadu vydává na pouť za záchranou mírumilovného ostrova a jeho roztodivných obyvatel. Yoku s sebou všude vleče kuličku (naštěstí ne z hoven), se kterou je svázaný šňůrkou. Po prostředí se přitom neposouvá za pomocí klasického poskakování po překážkách, ale pomocí odrazových plošinek jako v pinballu.

Samotný ostrov je překrásně zpracovaný a je až po okraj napěchovaný skrýšemi a hádankami. Pinballovou hratelnost autoři provázali s prvky metroidvanie, takže na některá místa se dostanete až po získání určité dovednosti. Zmíněná kombinace funguje překvapivě skvěle a studio Villa Gorilla u mě sbírá plusové body za odvahu zkusit něco zcela jiného a další za to, jak dobře svůj nápad uvedli vývojáři do praxe.

Leveldesign ostrova je na špičkové úrovni a jednotlivé části ostrova je radost postupně objevovat. Z otevřeného prostředí hra plynule přechází do uzavřenějších části evokujících klasické pinballové stoly a v obou případech výborně baví. Sám jsem byl překvapen, jak moc se mi výsledný konktejl hratelnosti líbil, pinballu totiž rozhodně kdovíjak neholduju.

Yoku’s Island Express je na první pohled možná prazvláštní mišmaš ve sladké grafice, po půl hodince hraní se však do neotřelého konceptu hry zamilujete. Vlastně jsem uvažoval ještě o půl bodíku nadšenější známce než je konečná devítka, při vyzobávání neobjevených tajemstvích po konci příběhové části hry však budete přeci jen chvílemi skřípat zuby nad absencí pohodlnějšího rychlého cestování a i neposedný Yokův balónek dokáže občas frustrovat. To jsou však jen maličké vady na kráse tohoto obrovského překvapení, které vážně doporučuji vyzkoušet, něco takového jste totiž ještě nehráli.

Hodnocení na DH v době dohrání: 84 %; 15. hodnotící; digitální verze PSN

Pro: Parádní leveldesign; naprosto originální mix žánrů; krásná grafika; příjemná hudba; spousta zákoutí k objevení; ostrov a jeho roztodivní obyvatelé

Proti: Úmorné cestování mapou, zvláště po dohrání příběhu