Cities: Skylines

simulátor > nezařazeno
10.03.2015 PC
21.04.2017 XOne
15.08.2017 PS4
Následovník série Cities in Motion, klon SimCity. Cities: Skylines je moderní městská budovatelská strategie. Obyvatelé vaší metropole mají spoustu požadavků na způsob budování města. Někomu vadí silný provoz u cest, jinému opuštěná budova, dalšímu, že žije u továrny.

Ve hře jsou tři zóny. Rezidenční, která slouží pro bydlení. Komerční, kde lidé pracují, nakupují produkty z továren a z dovozu. Musíte se postarat o to, aby tam měl kdo pracovat, a aby bylo co prodávat. Jinak budovy pustnou. Třetí zóna je průmyslová. Dělí se na těžký a lehký průmysl a kanceláře pro vzdělané lidi. Průmysl se dále dělí na těžební, ropný, lesní a zemědělský. Každý z nich má jiný dopad na ekonomiku, znečištění, na obyvatele.

Nechybí ani služby, jako je policie, hasiči, zdravotnictví, doprava, elektrárny, kanalizace, parky. Novinkou v žánru takových strategií je smrt. Lidé mají svůj život (život jednoho zdravého člověka trvá cca 6 herních let). Někteří lidé umírají předčasně. Mrtvé musíte odvážet na hřbitov, který je ve městě velmi oblíbený u občanů, nebo do krematoria.

Doprava ve hře je různorodá, od různých druhů cest (až s šesti pruhy), po dálnice, jednosměrky. Dále tu je železnice, kterou můžete i provozovat. Město může dotovat MHD - autobusy a metro. Ve hře nechybí letecká a lodní doprava.

Hru můžete hrát normálně, tedy stavět a otevírat pomalu nové budovy dle požadavků (včetně speciálních budov) nebo sandbox.

Hra obsahuje i editor map a objektů (slouží pro vylepšení stávajících budov nebo tvorbu svých vlastních parků atp.) S vaší tvorbou se můžete podělit na Steam Workshopu, kde je k dispozici velké množství modifikací.

Ke hře byla vydána čtyři DLC, a to:
Cities: Skylines - After Dark - vylepšuje turistiku a noční život,
Cities: Skylines - Snowfall - přidává počasí, zimní atmosféru, tramvaje
Cities: Skylines - Natural Disasters - přidává přírodní katastrofy, radio
Cities: Skylines - Mass Transit - přidává do hry rozšířeni dopravy (lanovky, vzducholodě, monorail, trajekty) a vylepšuje správu linek a cest

K městským strategiím jsem se dostal už jako malé dítě, kdy jsem hrával SimCity 2000. Tehdy mi to zas tak nešlo, ovšem koncept jsem uměl. Čím jsem byl starší, tím rostly moje zkušenosti ze serií, následovalo SimCity 3000. Trojka mě nadchla hodně moc. A pak jsem objevil SimCity 4 + datadisk a to bylo herní blaho. Velmi pěkný luxus. Pak přišlo SimCity Societies, které mě vůbec nebavilo.. Ještě jsem hrál City Life, který byl taky dobrá hra. Líbila se mi hlavně ta kamera, pohled jakoby od očí člověka a "třídění" lidí na vrstvy. Ovšem jsem u toho dlouho nevydržel. Tycoon City: New York jsem nehrál a Cities XL a další tyto díly taky ne. Nové Simcity, na které jsem se těšil mě zklamalo už v recenzích a nějak jsem neměl chuť ho zkusit. No a poté, po delší odmlce přišla nová série, na kterou jsem se těšil od začátku, jak vyšly první informace. A musím říct, že jsem se dočkal milého překvapení.

Velikost herního světa je skvělý. Odemykání hranic je poměrně logické a ve hře je spousta věcí, co měly ve větší, nebo menší míře zmíněné hry výše. Ovšem tady jdou všechny věci jiným a propracovanějším rozměrem. Třeba mhd je ve hře propracované poměrně dost, možná by se našlo pár vylepšení, ale ono to funguje i tak minimalisticky jak to je.

Klasické dělení zon má svůj smysl, elektrárny jsou taky logické. Speciální stavby jsou v podstatě cíl každého města. Jejich odemykání se pojí s jinýma stavbama a tak se vlastně snažíte je otevřít. Je to soutěž sám se sebou.

Zajímavé je, že lidem nevadí, že vedle mrakodrapu mají krematorium. A ještě je šťastné celé okolí.

Ozvučení, grafy, grafika, optimalizace a dohlednost. Super, skvělé. Co více dodat? Hra se opravdu povedla.

Pro: Propracovaný herní systém, nové prvky, jako kanalizace, pohřbívání. Zvuky, efekty, grafy.

Proti: Ve své podstatě je to furt dokola.

Vždycky mě bavilo stavění (ať už z Lega nebo v Zoo Tycoon 2). Nikdy jsem se ale nedostal k budování virtuálního města. Až konečně teď!

Hned na začátku mě Cities: Skylines totálně nadchnulo. Stavěl jsem jak divý, sledoval jsem zkušenější stavitele na YouTube a hledal inspiraci. Jenže ono to je zábavné jen ze začátku... Čím větší město, tím víc mě přestávalo bavit a začínalo mě iritovat svým strašným provozem a čím dál tím horším estetickým provedením (po čase už jsem prostě plácal páté přes deváté a město ztrácelo svůj lesk). Tak jsem začal znova na zelené louce. Pěkně od začátku, aby to město bylo krásné. Jenže než jsem vybudoval pořádné megaměsto, už mě zase přestávalo bavit. Tak jsem vyzkoušel všechny možné kombinace map, rozmístění stavebních zón i propletení silnic. Později jsem testoval i různé módy, cheaty a zlepšováky. Vždycky jsem ale skončil u města, které se mi přestávalo líbit, a ze kterého jsem už chtěl pryč.

Hra samotná je velmi povedená. Nabízí plno možností. Stavění je zábavné. Všechny herní i městské systémy jsou promakané. Jen po čase už je to pořád to samé dokola. Chybí mi ve hře nějaký další těžko specifikovatelný “rozměr”, který by mě u hry udržel déle.

Stavění mám pořád rád, a čas od času si rád něco postavím, ale k uspokojení mých stavitelských choutek stačí jen chvíle strávená budováním města v Cities: Skylines. Byla to pro mě bezvadná a intenzivní, leč krátkodobá zábava.

Pro: Funkční, zábavné a propracované budování města se vším všudy; updaty vycházející i dlouho po vydání původní verze

Proti: Po čase furt dokola, (pro mě) jen krátkodobá zábava

Za posledni roky jedna z nejlepsich (ne-li vubec nejlepsi) mestska strategie. Po zklamani z posledniho SimCity, ktere se po uspechu dilu 2000, 3 a 4 dle me vubec nepovedlo, prisla tato hra. Nevedel jsem, co od ni mohu cekat, ale po jejim vydani jsem cetl vyhradne kladne reference. Zakoupil jsem a nelitoval.

Hratelnost cerpa prave z dob Simcity z obdobi dilu na prelomu tisicileti. Opet budete stavet sit silnic, dalnic, vodovodni potrubi, elekticke vedeni, specialni budovy jako policejni stanice, hasice, nemocnice, plus jako novinku hrbitov, kanalizaci a skladku odpadu. Herni svet je obrovsky a zebere vam desitky hodin, nez si odemknete celou mapu. U MHD uz nestaci jen postavit zastavky, ale musite nastavit i trasy, po kterych se dopravni prostredky budou pohybovat.

Hra nefunguje stylem, ze se o jiz zabehnute ctvrti nemusite starat. Nekolikrat se mi stalo, ze jsem po letech vyraznych zisku zacal najednou prodelavat a musel zacit znovu. Hra vas nastesti upozorni na aktualni problem a nabidne i reseni. Casem je ve hre potreba rozsirovat silnice a ubrat dopravnim zacpam, inovovat elektrarny, pripadne postavit prehradni nadrz. Zde je dobre se vyhnout zatopeni mesta. Zvukovy a udebni doprovod hry je na vysoke urovni a celkove hra sveho predchudce serii her SimCity prebiji. Nevyhodou je stereotyp, kdy vas hra po case omrzi.

Pro: do detailu propracovany herni system, pridany nove prvky do hry (kanalizace, hrbitov, skladka odpadu), zvuk a hudebni doprovod

Proti: stereotyp

Zatím asi nejlepší city simulátor této dekády.
Lepší, než SimCity (2015) i než Cities XXL.
Průměrná grafika, simulace města nejspíše dost náročná a tak je zde stejný problém s optimalizací při velkém městě.

Časem hra omrzí, je to furt dokola. Ovšem do té doby na dlouhou dobu zabaví. Obtížnosti lze navolit, což pokládám za velký plus u takovýchto her. Krom SimCity a zmíněného Cities XXL nemá konkurenci, to se dá chápat jako plus i mínus.
Velká moderská komunita tomu dosti přidává, rozhodně se vyplatí pár modíků stáhnout.
Potěší i lidová cena na grey market stránkách (key4you, gamesale), pohybující se okolo 400,- Kč. Takže za ty peníze vzhledem k herní době zcela jistě #worthit.

Pro: základ +30%, originalita +30%, obtížnost +20%, herní doba +20%

Proti: optimalizace -20%, grafika -10%, furt dokola -10%