Cities: Skylines

10.03.2015 PC
21.04.2017 XOne
15.08.2017 PS4
14.09.2018 Switch
Colossal Order, Just Add Water (XOne verze, PS4 verze), Tantalus Media (PS4 verze, XOne verze)
Následovník série Cities in Motion, klon SimCity. Cities: Skylines je moderní městská budovatelská strategie. Obyvatelé vaší metropole mají spoustu požadavků na způsob budování města. Někomu vadí silný provoz u cest, jinému opuštěná budova, dalšímu, že žije u továrny.

Ve hře jsou tři zóny. Rezidenční, která slouží pro bydlení. Komerční, kde lidé pracují, nakupují produkty z továren a z dovozu. Musíte se postarat o to, aby tam měl kdo pracovat, a aby bylo co prodávat. Jinak budovy pustnou. Třetí zóna je průmyslová. Dělí se na těžký a lehký průmysl a kanceláře pro vzdělané lidi. Průmysl se dále dělí na těžební, ropný, lesní a zemědělský. Každý z nich má jiný dopad na ekonomiku, znečištění, na obyvatele.

Nechybí ani služby, jako je policie, hasiči, zdravotnictví, doprava, elektrárny, kanalizace, parky. Novinkou v žánru takových strategií je smrt. Lidé mají svůj život (život jednoho zdravého člověka trvá cca 6 herních let). Někteří lidé umírají předčasně. Mrtvé musíte odvážet na hřbitov, který je ve městě velmi oblíbený u občanů, nebo do krematoria.

Doprava ve hře je různorodá, od různých druhů cest (až s šesti pruhy), po dálnice, jednosměrky. Dále tu je železnice, kterou můžete i provozovat. Město může dotovat MHD - autobusy a metro. Ve hře nechybí letecká a lodní doprava.

Hru můžete hrát normálně, tedy stavět a otevírat pomalu nové budovy dle požadavků (včetně speciálních budov) nebo sandbox.

Hra obsahuje i editor map a objektů (slouží pro vylepšení stávajících budov nebo tvorbu svých vlastních parků atp.) S vaší tvorbou se můžete podělit na Steam Workshopu, kde je k dispozici velké množství modifikací.

Ke hře byla vydáno mnoho DLC, ty nejdůležitější jsou tyto:
Cities: Skylines - After Dark - vylepšuje turistiku a noční život,
Cities: Skylines - Snowfall - přidává počasí, zimní atmosféru, tramvaje
Cities: Skylines - Natural Disasters - přidává přírodní katastrofy, radio
Cities: Skylines - Mass Transit - přidává do hry rozšířeni dopravy (lanovky, vzducholodě, monorail, trajekty) a vylepšuje správu linek a cest
Cities: Skylines - Green Cities - zaměřuje se na budování města pomocí čisté energie
Cities: Skylines - Parklife - umožňuje budování městských a zábavních parků, ZOO a rezervací
Cities: Skylines - Industries - rozšiřuje možnosti budování průmyslu
Cities: Skylines - Campus - přidává do hry rozšířené možnosti pro management vysokých škol

Walome: me ve starym sturmoviku delala bordel cz klavesnice a pro nejaky stary hry od cd projektu byly posledni patche jen pro anglicy…

K městským strategiím jsem se dostal už jako malé dítě, kdy jsem hrával SimCity 2000. Tehdy mi to zas tak nešlo, ovšem koncept jsem uměl. Čím jsem byl starší, tím rostly moje zkušenosti ze serií, následovalo SimCity 3000. Trojka mě nadchla hodně moc. A pak jsem objevil SimCity 4 + datadisk a to bylo herní blaho. Velmi pěkný luxus. Pak přišlo SimCity Societies, které mě vůbec nebavilo.. Ještě jsem hrál City Life, který byl taky dobrá hra. Líbila se mi hlavně ta kamera, pohled jakoby od očí člověka a "třídění" lidí na vrstvy. Ovšem jsem u toho dlouho nevydržel. Tycoon City: New York jsem nehrál a Cities XL a další tyto díly taky ne. Nové Simcity, na které jsem se těšil mě zklamalo už v recenzích a nějak jsem neměl chuť ho zkusit. No a poté, po delší odmlce přišla nová série, na kterou jsem se těšil od začátku, jak vyšly první informace. A musím říct, že jsem se dočkal milého překvapení.

Velikost herního světa je skvělý. Odemykání hranic je poměrně logické a ve hře je spousta věcí, co měly ve větší, nebo menší míře zmíněné hry výše. Ovšem tady jdou všechny věci jiným a propracovanějším rozměrem. Třeba mhd je ve hře propracované poměrně dost, možná by se našlo pár vylepšení, ale ono to funguje i tak minimalisticky jak to je.

Klasické dělení zon má svůj smysl, elektrárny jsou taky logické. Speciální stavby jsou v podstatě cíl každého města. Jejich odemykání se pojí s jinýma stavbama a tak se vlastně snažíte je otevřít. Je to soutěž sám se sebou.

Zajímavé je, že lidem nevadí, že vedle mrakodrapu mají krematorium. A ještě je šťastné celé okolí.

Ozvučení, grafy, grafika, optimalizace a dohlednost. Super, skvělé. Co více dodat? Hra se opravdu povedla.

Pro: Propracovaný herní systém, nové prvky, jako kanalizace, pohřbívání. Zvuky, efekty, grafy.

Proti: Ve své podstatě je to furt dokola.

Vždycky mě bavilo stavění (ať už z Lega nebo v Zoo Tycoon 2). Nikdy jsem se ale nedostal k budování virtuálního města. Až konečně teď!

Hned na začátku mě Cities: Skylines totálně nadchnulo. Stavěl jsem jak divý, sledoval jsem zkušenější stavitele na YouTube a hledal inspiraci. Jenže ono to je zábavné jen ze začátku... Čím větší město, tím víc mě přestávalo bavit a začínalo mě iritovat svým strašným provozem a čím dál tím horším estetickým provedením (po čase už jsem prostě plácal páté přes deváté a město ztrácelo svůj lesk). Tak jsem začal znova na zelené louce. Pěkně od začátku, aby to město bylo krásné. Jenže než jsem vybudoval pořádné megaměsto, už mě zase přestávalo bavit. Tak jsem vyzkoušel všechny možné kombinace map, rozmístění stavebních zón i propletení silnic. Později jsem testoval i různé módy, cheaty a zlepšováky. Vždycky jsem ale skončil u města, které se mi přestávalo líbit, a ze kterého jsem už chtěl pryč.

Hra samotná je velmi povedená. Nabízí plno možností. Stavění je zábavné. Všechny herní i městské systémy jsou promakané. Jen po čase už je to pořád to samé dokola. Chybí mi ve hře nějaký další těžko specifikovatelný “rozměr”, který by mě u hry udržel déle.

Stavění mám pořád rád, a čas od času si rád něco postavím, ale k uspokojení mých stavitelských choutek stačí jen chvíle strávená budováním města v Cities: Skylines. Byla to pro mě bezvadná a intenzivní, leč krátkodobá zábava.

Pro: Funkční, zábavné a propracované budování města se vším všudy; updaty vycházející i dlouho po vydání původní verze

Proti: Po čase furt dokola, (pro mě) jen krátkodobá zábava

Za posledni roky jedna z nejlepsich (ne-li vubec nejlepsi) mestska strategie. Po zklamani z posledniho SimCity, ktere se po uspechu dilu 2000, 3 a 4 dle me vubec nepovedlo, prisla tato hra. Nevedel jsem, co od ni mohu cekat, ale po jejim vydani jsem cetl vyhradne kladne reference. Zakoupil jsem a nelitoval.

Hratelnost cerpa prave z dob Simcity z obdobi dilu na prelomu tisicileti. Opet budete stavet sit silnic, dalnic, vodovodni potrubi, elekticke vedeni, specialni budovy jako policejni stanice, hasice, nemocnice, plus jako novinku hrbitov, kanalizaci a skladku odpadu. Herni svet je obrovsky a zebere vam desitky hodin, nez si odemknete celou mapu. U MHD uz nestaci jen postavit zastavky, ale musite nastavit i trasy, po kterych se dopravni prostredky budou pohybovat.

Hra nefunguje stylem, ze se o jiz zabehnute ctvrti nemusite starat. Nekolikrat se mi stalo, ze jsem po letech vyraznych zisku zacal najednou prodelavat a musel zacit znovu. Hra vas nastesti upozorni na aktualni problem a nabidne i reseni. Casem je ve hre potreba rozsirovat silnice a ubrat dopravnim zacpam, inovovat elektrarny, pripadne postavit prehradni nadrz. Zde je dobre se vyhnout zatopeni mesta. Zvukovy a udebni doprovod hry je na vysoke urovni a celkove hra sveho predchudce serii her SimCity prebiji. Nevyhodou je stereotyp, kdy vas hra po case omrzi.

Pro: do detailu propracovany herni system, pridany nove prvky do hry (kanalizace, hrbitov, skladka odpadu), zvuk a hudebni doprovod

Proti: stereotyp

Tato hra byla, je a bude pro mne jednou z nejlepsich her co jsem kdy hral. Ad jen po strance grafiky ci propracovane mechaniky. Avsak vsechno ma sve mouchy. Napriklad tato hra ma nevyhodu ve spouste DLC obsahu, ktery musite vlastnit aby se vam ve vasem meste mohly objevit prirodni katastrofy (Cities: Skylines - Natural Disasters) a podobne. Tyto veci ostatni mestske strategie maji jiz v zakladu. Pri mem pruchodu, ktery jsem zavrsil nejvyssim stupnem mesta (Megapolis) jsem se velmi bavil. Rozhodne budu hru hrat i nadale :D

Pro: Kvalitni grafika, Skvele mechaniky, Zajimave zpracovani

Proti: Hodne DLC, ktere by dle meho meli byt bud zdarma nebo v zakladu hry

Když jsem poprvé o této hře slyšel, řekl jsem si pouze: "Pche, co může být lepší než staré dobré SimCity?".

Naštěstí jsem se o pár měsíců později dostal u kamaráda na počítač, když si na moment odskočil na záchod a já mu ho chtěl škodolibě restartovat, když měl rozjetých tucet neuložených souborů na pozadí.
Při přechodu na hlavní windows okno jsem se letmo podíval na jeho seznam her. Můžu vám říct, že tam měl samé staré klasiky jako Vietcong, jedničkovou Mafii nebo Half Life. Co mi jako ustrnulo v oku bylo ale ono Cities: Skylines.
Hm.. O tom jsem slyšel.
Kamarád se už vracel, rychle jsme přešel na původní nastavení PC, aby neměl podezření.
"Jaké máš hry?" zeptal jsem se nenápadně.
"Ale, samé klasiky."
"Zahrajeme si něco?"
"No jasně, mám novinku"
A tak poprvé spustil Cities: Skylines.
Po hodině hraní jsem ho přivázal k radiátoru, protože mi nechtěl přenechat hraní a neposlouchal moje návrhy.
Prý tomu nerozumím a tak. Znáte to.

Nicméně už to hraji nějaký ten pátek. Stále jsem to nedohrál, protože tahle hra prostě dohrát nejde. To víte.
Tisíce hodin strávených, probdělé noci, místo učení jsem raději budoval nový úsek dálnice nebo další městskou čtvrť. Časem jsem si dokoupil všechna DLC, ale nebudu asi hodnotit každé zvlášť, ale vše dohromady.

Je to lepší, než Sim City. O hodně. Je to chytlavé. Líbí se mi, že i když máte stotisícové město, stále tam máte práci. Nikdy se nestane, že byste prostě měli vše už postavené.
Vždy si řeknete: "Hm, tady bych to mohl zbourat, tady přidat, tady upravit, tady to dodělat, tady se mi to nelíbí."
Nejvíce mě bavila ta možnost, že se setkáte s přáteli u jednoho počítače, otevřete si flašku vodky a stavíte, a stavíte, a stavíte. Každý řekne svůj nápad, ten vybudujete. Každý si postaví vlastní menší čtvrť. A třeba nad třetí ráno, až máte vyšlehnutou třetí flašku prostě na město pustíte dvě tornáda, čtyři meteority a osm požárů a hurá. Kamarádi vás do smrti budou nenávidět a váš škodolibý smích mluví za vše.

Setkal jsem se s názorem (a budu cenzurovat, protože ne každý by to mohl unést, a tak je jen na vaší fantazii si domyslet slova): "Co to hraješ za p******, ty k***? Tohle hrají ve školce, vypni to nebo ti dám po ****."
Ne, opravdu to nebyly slova mého otce.

Jestli jste to z toho textu nepochopili. Hra je naprosto super.
Nechci rozebírat nějaké herní věci. Není co.
Je jen na vás kam postavíte autobusovou stanici, to vám nikdo radit nemůže. Každá mapa je jiná. Nebudu mluvit o nějaké mapě a někdo, kdo to čte hraje nějakou zimní (hraji tropické nebo evropský styl).
Nemůžu ani psát, jak se staví parky. To prostě kliknete kam chcete a je postavený.

Vlastně.
Ani nevím o čem psát o téhle hře.
Napsal jsem na to nějaké své pocity, zážitky, které jsem s touto hrou zažil.

Dávám 90%.

Pro: lepší než Sim City

Proti: žrout času, bez dlc je to jen na chvíli, ale se všemi dlc je to zábava na týdny