Cities XL

09.10.2009

Cities XL, pokračování hry City Life, patří do žánru městských budovatelských strategií na způsob SimCity.

Základem všeho je jako obvykle budování stavebních částí města, silnicemi, mosty a tunely počínaje, přes vyznačení stavebních parcel různého typu (obytné, industriální či komerční), přičemž jednotlivé budovy lze umisťovat i manuálně, až po stavbu veřejných budov, parků, zábavních center a mnoho dalšího. Podobně jako ve svém předchůdci, i zde se obyvatelé dělí do několika skupin: Nezkušená pracovní síla, zkušená pracovní síla, management a smetánka. Jednotlivé třídy se přitom nemají nijak zvlášť rády a je na to potřeba brát ohledy.

Hráč si také může vytvořit vlastní postavu, která v jeho městě bude žít životem všedního člověka a její chování i nálady se budou odvíjet od celkové kvality města.

Zvláštností Cities XL je přítomnost masivního multiplayerového módu, pro jehož hraní jsou vyžadovány měsíční poplatky. Hráč si v něm na jednom z několika světů rezervuje vlastní stavební parcelu, kde si postaví svoje město, které pak bude ovlivněno a bude ovlivňovat okolní města jiných hráčů. Jako bonus se bude moci procházet a obdivovat výtvory z celého světa.

Právě největší a nejzávažnější bug je memory leaking, který je znát zejména u větších měst. U malých (do 100k obyvatel) hra běží v pohodě i několik hodin, u velkých měst jsou to i klidně jednotky minut... Někde se neuvolňuje paměť, vývojáři o tom ví a techsupport posílá do **** s tím, že si prý mám počkat na další díl.