Among Us

15.06.2018
18.08.2018
15.12.2020
14.12.2021

Párty hra pro 4-10 hráčů hratelná online, či v módu lokálního multiplayeru. Posádka se na mapě snaží dokončit různé úkoly, například připravit svou loď k odletu, ale jeden nebo více z nich jsou podvodníci, jejichž úkolem je všechny zabít a sabotovat jejich snahy.

Hra obsahuje tři mapy, přičemž každá z nich obsahuje jiné úkoly pro posádku. Cíle jsou však stejné. Posádka vyhraje, pokud všichni členové splní své zadané úkoly, nebo když je podvodník identifikován a zneškodněn. V případě nahlášení mrtvoly je svolána schůze (může být svolána i manuálně), na které spolu hráči mohou komunikovat. Pokud tedy víte, kdo je podvodník, raději si připravte dobré argumenty. Úspěšné hlasování během schůze je totiž jediný způsob, jak se zbavit potenciálního podvodníka. Je tedy nezbytné dávat si velký pozor na ostatní hráče – nepředstavují totiž hrozbu jen proto, že by se mohlo jednat o podvodníky. Pokud pojmou podezření, že jste jím vy, ať už právem či neprávem, můžete též skončit někde, kde rozhodně skončit nechcete (vystřeleni do vesmíru, vhozeni do lávy apod.).

• Switch 70
  • Android 70
Taková online kopie Městečka palerma a podobných deskovek, úspěch to má pravděpodobně jenom díky COVIDu.

Dítě hraje na Androidu, já na Switchi. Obě platformy mají spoustu bugů. Semtam blbnou stíny, někdy je hra desyncnutá - každý vídíme někoho jiného mrtvého, často i někoho kdo reálně pořád hraje. Na Switchi aktuálně není možné vybrat online hru jinak než touchem, takže musíte vytáhnout z docku na výběr hry a pak můžete hrát v docku. Kdyby aspoň ty bugy jenom mizely, ale oni jeden opraví a dva přidají. Aspoň, že servery už poslední dobou nejsou přetížené. Hra je spíše nudná, pokud nehrajete s lidmi které znáte. Navíc je tam spousty cheaterů. Chat na Switchi je značně omezený, chtělo by to audio. S kolegama hrajeme tak, že jsme spojení přes Zoom a férově mluvíme jenom když je meeting ve hře. Přes audio to dostává nový rozměr a člověk se musí více snažit kamarády obelhat :)
Hondě zajímavý koncept, zvláštností hry je, že se pohybuje někde mezi "deskovkou" a PC gamesou.
Na jednu mapu se může dostat 10 hráčů z kterých 1,2 anebo 3 jsou na straně zlých sil a pokoušejí se sabotovat start lodi a to zabíjením posádky a různými typy sabotáže, které si vyžádají pozornost posádky a tým nalákají své oběti tam kde potřebují...

Dobrá strana musí splnit všechny questy anebo odhalit a vyhodit z lodě ty posednuté zlem. Po zmáčknutí alarmu, anebo po objevení mrtvoly se může posádka domlouvat, kdo je ten zlý a kdo ne a tady nastupují do hry ty deskové prvky, když ty špatný musí komunikovat s týmem, tak aby je neodhalili !
Když hrajete za špatnou stranu měli by jste se snažit v komunikaci vyvolat podezření na spoluhráče který zlo nedělá a když se tým nesprávně shodně na tom, že ho vyhodí, tak budete blíž k vítězství...

Verze hry: PC - EPIC

Pro: dobrý matchmaking, podpora cross na všech možných platformách, hudba, je to fakt sranda když hrajete na zlé straně

Proti: občasné bugy, trochu nuda když jste ten dobrý

Among Us jsem rád vyzkoušel. Již při koupi jsem však tak nějak počítal s tím, že to není úplně hra pro mě... ale zkusit se má všechno, že jo.

Hře nemohu upřít vlastně dost zajímavý a (u videoher) neokoukaný námět. Among Us funguje na principu neustálého podezřívání ostatních a v jádru je vlastně vystavěná velice dobře. Většinu času přirozeně strávíte v roli klasického člena posádky, plnícího banální úkony ve formě jednoduchých miniher, a snažíte se přijít na kloub kdo z dalších hráčů je "hochštapler". No a nebo se na vás usměje štěstí a tím lajdákem jste vy.

Atmosféra neklidu a podezřívání je i přes jednoduchou stylizaci funkční a zpočátku i dost chytlavá, bohužel mi však přijde, že Among Us ani zdaleka nedosahuje svého potencionálu (což je vzhledem k dřívější popularitě dost na pováženou). Herních prvků není příliš mnoho a matchmaking také působí prakticky jako ve fázi prototypu. Mapy jsou i několik let po vydání pouze čtyři a na atraktivní koncept není ze strany autorů nabalen dostatek atraktivní omáčky.

Dokáži si představit, že hra s bandou ideálně čtrnácti dalších přátel může fungovat skvěle, já těch svých cca 5-6 hodin odehrál s náhodnými spolu(proti)hráči a tím pádem si užil všechny "výdobytky" dnešní společnosti. Vzhledem k nulové penalizaci není výjimkou, že se třeba tři čtyři hráči odlogují hned, jakmile zjistí, že na ně opět nevyšla role impostora.

Moje největší výtka však směřuje k PS5 verzi. Among Us stojí a padá na komunikaci (byť třeba jen jednoduché), pokud hrajete na ovladači, máte zcela jasný hendikep. Hra sice obsahuje systém skládání frází, ten je však absolutně neintuitivní a chybí základní věci, co byste chtěli ostatním sdělit. No a než větu vyťukáte ovladačem, je po hlasování a váš panáček letí vesmírem. Velkým konzolím prostě Among Us úplně nesluší a já se tak po pár hodinách zajímavého experimentu posouvám dále. Ale nápad je to fajn, to zase jo!

Hodnocení na DH v době dohrání: 66 %; 51. hodnotící; digitání verze PSN

Pro: Stojí to nic až kilo; atraktivní nápad; s pořádnou partou přátel to může být skvělé

Proti: Plnění úkolů v roli posádky začne velmi brzy otravovat; hra s náhodnými lidmi; s ovladačem se prakticky nedá komunikovat; velmi málo obsahu

• Android 75
Hra, která zaznamenala boom až v roce 2020, přesto, že vznikla o dva roky dříve. Hra, o které se hodně mluví. Obvykle jdou hypy zcela mimo mě, byl jsem ale partou kamarádů pozván, abych si s nimi hru zahrál. Příležitosti jsem tedy využil.

Zkráceně řečeno, nemá cenu hrát s neznámýma lidma. Není zase tak dobrá, a lidi umí bejt opravdoví dementi. S partou přátel a trochou alkoholu? Na karanténní dobu zcela ideální. Nemusí vám ovšem díky hře tato přátelství vydžet, že.

Pro: Udržuje kontakt v těžkých dobách, komunikace

Proti: Repetativnost, zábavné jen s přáteli