Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Všeobecně o hrách

Můj herní rok 2018 byl zatím nejhorší ze všech a nepředpokládám, že by se to ještě někdy zlepšilo. Herní výzvu jsem v plánu vůbec neměl, ale nakonec jsem se jí nechal zlákat, aniž bych měl šanci ji dokočit. Jako součást herní výzvy jsem hrál Dragon Age: Origins, a to hned za několik postav najednou, abych měl savy do druhého dílu. :-D V podstatě jsem hrál jen hry uvedené ve Výzvě + po návratu z hospody trochu Star Wars: The Old Republic. :-D Příští rok se už Výzvy skutečně nezúčastním. :-D
Já letos rozehrál a dohrál DVĚ hry! Plus teda Horizon, kterej jsem rozehrál loni. A moooožná přes svátky stihnu RDR 2, ale jelikož si to chci užít, tak o tom pochybuju.

Nicméně jsem hodně hodin nahrál jak v KCD, tak ve Wildlands, takže to asi není tak hrozný jak to zní.
@SilentWolf (17.12.2018 11:57): To mám podobné, Yakuzu jsem také odsunul na další rok. Nioh předem vzdávám, to je peklo na myš + klávesnice :). Ale těch "prioritních" her je stále mnoho, takže mi hádám tento koníček ještě nějaký ten rok vydrží :).

Castlevania: Symphony of the Night 
Contact 
EarthBound 
Flower Sun and Rain: Murder and Mystery in Paradise 
GameCenter CX: Arino no Chōsenjō 2 
Hotel Dusk: Room 215 
Moon: Remix RPG Adventure 
Shin Megami Tensei if... 
Shin Megami Tensei: Devil Summoner 2: Raidou Kuzunoha vs. King Abaddon 
Star Ocean: The Second Story 
Vagrant Story 

428: Shibuya Scramble 
Ambermoon 
Danganronpa V3: Killing Harmony 
Dark Souls Remastered 
Deadly Premonition: The Director's Cut 
Dishonored 2 
Divinity: Original Sin
Dragon Quest XI: Echoes of an Elusive Age 
Elex 
Elminage: Gothic 
Eye of the Beholder II: The Legend of Darkmoon 
Final Fantasy XV 
Journey 
Ken Follett’s Pillars of the Earth 
Killer7 
Kingdom Come: Deliverance 
Metal Gear Solid V: The Phantom Pain 
NieR: Automata 
Okami 
Omikron: The Nomad Soul 
Rance Quest 
Remember 11: The Age of Infinity 
Root Double -Before Crime * After Days 
Shadow Tactics: Blades of the Shogun 
Shadowrun: Hong Kong 
Shenmue II 
South Park: The Fractured But Whole 
Tales of Berseria 
The Evil Within 2 
Total War: Shogun 2 
Ultima Underworld: The Stygian Abyss 
Valkyria Chronicles IV 
Wonderful Everyday
Yakuza 0
Taky se přidám :)
Můj herní rok 2018 byl poměrně bohatý. Hodně ho ovlivnilo moje studium, kdy jsem nejvíc her dohrál v únoru (odevzdání první části bakalářky), dubnu (odevzdání druhé části bakalářky) a červnu (příprava na státnice). Po skončení studia jsem nehrál vůbec nic a tohle herní "sucho" u mě trvalo až do listopadu. A teď na konci roku jsem zase chytil slinu a zase mě to baví.

Nejvíc mě bavily hry, které jsem paradoxně neměl ani ve výzvě - Hidden Folks a Warcraft III: The Frozen Throne. Dost mě také oslovily F2P hry - nejvíc určitě Duelyst, solidní je také Black Squad. A prosinec mi přichystal Battle royale mód pro Counter-Strike: Global Offensive, který teď hraju denně a zatím se mi to ani trochu nepřejedlo.

Do konce roku si plánuju zahrát Watch Dogs a Call of Juarez, což jsou hry do výzvy, na které se těším.

Připravuju si seznam her, které chci dohrát v roce 2019. Půjdu na to systematicky, protože těch restů už je opravdu moc.
Já jsem hrozně rád, že byl letošek takovým rokem splněných restů.

Nejprve jsem se přinutil do Tyranny, což je žánr, který je prostě naprosto dokonalý ale já s tím ovládáním a izometrií vždycky bojuji a raději bych preferoval cokoliv 3D. Ale hra díkybohu trnula do živého a díky ní jsem letos rozehrál i asi největší kolos, u kterého jsem měl nemalé obavy o to, abych ho vůbec někdy dohrál. A to je Original Sin 2. To byla hra, kterou jsem na její délku dohrál vážně v rekordní rychlosti.

Dále jsem dojel další dvě "krabičky" které se na mě mračily z poličky a vyčítaly mi nedostatek času a to jsou Deus Ex Mankind Divided a Persona 5. Obojí skvělé záležitosti. Dále NIER Automata, tam ani nejde popsat, jak úžasný zážitek to byl.

Takže největší restík, který zatím mám je Nioh a na ten se asi vyprdnu. Dále do nového roku "převádím" Yakuzu 0. Určitě na to přijde ještě vhodný čas.

God of War z kraje roku potěšil, ale v paměti nezůstal. Kdybych ji nehrál, nevadilo by mi to.

Red Dead Redemption 2 byla perfektní jízda, která mě provázela letošním podzimem.

Krom těchto a her ve výzvě jsem nic jiného nehrál, možná jen občas něco oťukával na pár hodin (Stellaris).

Za mě naprosto perfektní rok, kdy jsem díky menšímu množství titulů na letošek zvládl dojet haldu restů a hned se líp dýchá.. :D Určitě to byl hodně plodný rok a jde hezky poznat, jak přítelkyni tuhne víc a víc škola. Letos byl/je ve znamení hodně herních víkendů. A jaro budou naprosté žně, před státnicemi. :D

edit: a musím přiznat, že většina her, které jsem letos hrál - Tyranny, Original Sin 2, Deus Ex, Red Dead Redemption 2, Persona 5, Nier - tak všechny měly naprosto parádní konce, které ve mě stále zůstávají a jedná se tak o velmi kvalitní rok na SP hry, kdy mám v hlavě veliké množství zapamatování-hodných zážitků a příběhů a celkově mi hry letos přišly nějak nadstandardně kvalitní (i když vlastně nejsou letošní).
Pěkné shrnutí, moje bude asi víc strohé, ale také jsem se zamyslel, jaký byl můj herní rok 2018.

Dohrál jsem 25 her, když beru čistě jen hry, bez nějakých DLC či kapitol. To je na mě hodně slušně číslo, v minulých letech jsem se nedostával ani na polovinu. Hlavně jsem rád, že jsem poměrně brzo zvládl Herní výzvu 2018.

Takový můj největší herní “úspěch“ bylo, že jsem poměrně plynule přešel na PS4 a naučil jsem se celkem obstojně s gamepadem (většina her mé topky 2018 je z PS4). Plus jsem začal daleko více pronikat do herní historie a snažím se co nejvíc dohnat resty, které už asi nikdy nedoženu, ale baví mě už jen ta představa (koupil jsem si SNES mini, dohrál Fallout 1-3 + Tactics, rozehrál Planescape Torment a v plánu jsou i starší kousky, teď hodně uvažují o dungeonech, uvidíme, jak to vyjde).

Zklamání 2018 asi žádné nemám, jelikož jsem mi povedlo si vybírat, co hrát, takže za letošní rok bych mohl jen papouškovat, co jsem zaznamenal na sociálních sítích, ale to asi nemá cenu.

No a žebříček top 10 (z toho i vyplyne, co jsou za mě nejvíc úspěšně hry 2018)

1. Prey (2017)
2. God of War (2018)
3. Uncharted 2: Among Thieves (2009)
4. Fallout 2 (1998)
5. Kingdom Come Deliverance (2018)
6. Beyond Good & Evil (2003)
7. The Last of Us (2013)
8. Fallout 3 (2008)
9. Rayman Legends (2013)
10. Ratchet & Clank (2016)

Něco mám ještě rozehráno, co možná dotáhnu do konce roku, ale z jistotou to tvrdit nemohu, takže za mě takto .
Moc her do konce roku již nedohraji, tak mohu jako minulé roky napsat krátké shrnutí.

Dohraných titulů bylo nyní 34, takže podstatně více jak minulé roky. Ani nevím, kde jsem vzal více času, ale spíše tam hraje hlavní roli faktor, že šlo především o kratší hry. A to nejlepší z dokončených:

1. Zero Escape: Zero Time Dilemma (2015, 20h)
2. Sleeping Dogs: Definitive Edition (2012, 22h)
3. Torment: Tides of Numenera (2017, 14h)
4. Zero Escape: Virtue's Last Reward (2017, 26h)
5. Gorky 17 (1999, 10h)
6. Eye of the Beholder (1991, 12h)
7. Pillars of Eternity (2015, 25h)
8. Far Cry 5 (2018, 12h)
9. Policenauts (1996, 10h)
10. Retro Game Challenge (2009, 10h)


Předně jsem si ale mohl odškrtnout i klasiky jako The Portopia Serial Murder Case (1985), Berzerk (1980) nebo Microsoft Adventure (1980). A naopak jsem hrál, i vzhledem k překvapivému docenění tvorby Angry Nerda, ty nejhorší hry historie jako Big Rigs, Hong Kong 97 a Plumbers.

Z tohoto roku se dle mě nejvíce povedlo (PC):
428: Shibuya Scramble
Aeon of Sands: The Trail
Dragon Quest XI: Echoes of an Elusive Age
Yakuza 0
Return of the Obra Dinn
Kingdom Come: Deliverance
Valkyria Chronicles 4

Tedy ve výsledku nadprůměrně povedený rok (plus zajímavé hry jako We Happy Few, RimWorld, X4: Foundations nebo Celeste).

Cenu za nejvtipnější hru určitě získává Super Seducer 2: Advanced Seduction Tactics, které se opravdu povedlo a Ruina pochopil, jak udělat FMV hru v dnešní době :).

Naopak katastrofálně dle mě dopadlo nové Call of Cthulhu (nejhorší hra roku). Nelíbil se mi ani Chuchel nebo Immortal: Unchained, ale ty jsem hrál jen chvilku.
Ve čtvrtek byl na Amazonu ve slevě Nintendo Switch, tak jsem neodolal a objednal jako že k Vanocum (protože by mi to stejně nikdo nekoupil)..Mělo to dorazit až v úterý s tím, ze si můžu připlatit za rychlejší doručení, balík nakonec dorazil už v sobotu. Takže mám konzoli, ale bez her, pokémon let's go si koupím až v lednu (podobný extrém, jako když jsem si jednou z Brna přivezl Pokémon Y, ale konzoli si pořídil až za dva roky. No a a osmá generace pokemonich her vyjde až někdy na jaře.

Taky mě trochu štve, že prakticky vše, co mě zajímá, je i na PC a navíc levněji a v lepší kvalitě. A ten jediný momentálně portovany assassin's creed vyšel jen v Japonsku... Ale třeba si podruhé pořídím Skyrim a podaří se mi to hrát déle, než pět minut. Takže teď jen doufám, že v herní výzvě nevyhraji hlavní cenu :-)
@Naginata (16.12.2018 16:24): Já věřím, že bude. Třeba s časovým odstupem, ale snad jo. Původní hra nebyla od Platinum, což dává jistou naději a Cygames jako vydavatel zdá se chce proniknout na západní trh, viz Zone of the Enders nebo Project Awakening představený v angličtině.
Nový gameplay z Granblue Fantasy Relink tu koukám nikdo nepostl ještě (neb to nikoho nezajímá). Vypadá to dost dobře, snad to vyjde v angličtině.
Je tady někdo, kdo umí 3D modely a nemá zrovna co dělat? :) Pokud ano, pošlete prosím SZ, měl bych malou prosbu.
@Coldplaz (13.12.2018 12:17): Hry komprimované budou stále stejně, akorát se zvětšuje množství assetů které jsou detailnější.

Při komprimaci strašně záleží na tom, jaká data komprimuješ - čím jsou si data podobnější tím lepší bude komprimace. Pro představu:

"aaaaabbbbb" se ti zkomprimuje na něco jako "a5b5", velikost komprimace je tedy 40% původní velikosti.
"abcde" se ti zkomprimuje na něco jako "abcde1", velikost komprimace je o 20% víc než původní velikost dat.

Rozdíl mezi Crysisem a Doomem je obrovský. Crysis má celkem málo assetů, které se opakují po celém ostrově celou hru, Doom má o dost rozmanitější prostředí (= mnohem více unikátních textur a modelů) a hlavně má velmi dynamický systém animací, který se s Crysisem nemůže vůbec rovnat (nehledě na to, že úroveň animací se za tu dobu mezi Crysisem a Doomem o dost zlepšila celkově).

Kdyby hry nebyly komprimované, tak budou zabírat desítky až stovky terabajtů (odhaduji).
@Coldplaz (13.12.2018 12:17): To není o komprimování ale o velikosti hry, videí a textur, zvuk a texty v tom hrají minimální úlohu. Pokud chceš hrát pětigigové hry tak hraj patnáct let staré, kde jsou rozplizlé textury.
Resident Evil 2 remake bude mať len 21 GB.

Premýšľali ste nad tým že za posledné roky od nástupu Blu Ray sa väčšina vývojárov vôbec nesnaží komprimovať svoje hry? Pred 6 rokmi mala hra okolo 6GB, pred 4 rokmi 20 GB, pred 2 rokmi 40GB a teraz hra vyžaduje 50GB plus 40GB patch. Niektorí hovoria, že to má brániť pirátstvu, ale ja si radšej stiahnem repack ktorý má pätinu veľkosti bez high quality FLAC audia v 5 jazykoch.
@Walome (12.12.2018 15:06): fuuu, až budeš po Křéťovi vlastnit Spartu, tak hráčum radši neříkej, že je neznáš, mohlo by je to rozladit a než se naděješ tvůj tým by hrál krajskej přebor, i s tim miliardovym rozpočtem, tak bacha ;)
@Walome (12.12.2018 14:39): no, jestli jsem to správně pochopil, tak se jednalo o reklamní letáky k určitým hrám... tak asi, že jsi to viděl (přesně tenhle screen), ve spojení k té hře...