Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Celeste

Matt Makes Games •  Sickhead Games (PS4, XOne, Switch)
25.01.2018
26.01.2018
28.07.2020
kompatibilní
86
20 hodnocení Platformy
Žánr

Forma
placená hra
Rozsah
samostatná hra
Multiplayer
ne

V klasické plošinovce Celeste se hráč zhostí mladé dívky Madeline, která si za svůj životní cíl vytyčila zdolat vrcholek obrovské a tajemstvím opředené velehory Celeste, přitom však musí bojovat také sama se sebou a svou depresí.

Celeste se vyznačuje vysokou obtížností a důraz klade na přesnost, dokonalé načasování a perfektní zvládnutí všech prvků hry. Hrdinka má k dispozici klasický skok, dashování ve vzduchu a šplhání po zdech, poslední jmenované ale spotřebovává výdrž a má tak časový limit. Hora se skládá z více než 600 obrazovek, kterými je nutné dostat se k cíli a jsou plné nebezpečných elementů ve formě bodáků, propastí nebo padajících bloků. Kontakt s nimi znamená okamžitou smrt a rychlý návrat na začátek úrovně. Každé z 8 odlišných prostředí přichází s novými prvky, které lze využít pro postup k cíli a spoustu tajných míst s bonusy.

V hůře dostupných částech hry může Vaše horolezkyně nalézat kazety, zpřístupňující alternativní nepovinné úrovně, představující ještě větší výzvu. Naopak “Assist Mode” je určen pro ty, kteří si chtějí spíše vychutnat příběh. Tento mód umožňuje například zpomalení celé hry nebo nekonečnou výdrž.


Poslední diskuzní příspěvek

@Fatality (05.09.2019 22:56): nn, po napsáni komentu jsem byl tak vyšťavený, že jsem přešel na jinou hru - ale furt o tom uvažuju. A teď jak o tom píšeš, tak mam 100 chutí to zase zapnout.

Na jahodách je super, že po dokončení je vidět kde Ti chybí při výběru kapitoly - takže tušíš kde hledat.

Nejlépe hodnocené komentáře

  • Switch 95
Čtyři tisíce osm set padesát dva smrtí, čtyři tisíce osm set padesát tři pokusů. Často jsem byl naštvaný. Frustrovaný. Dostal jsem dokonce křeč ze zuřivého držení Switche. Ale ani zanic jsem hru nechtěl odložit a z těch 1043 minut, které jsem téhle hře věnoval, nelituju ani jediné. Celeste je totiž těžká. A k tomu navíc nekompromisní. Zvláště v posledních kapitolách musí být vaše pohyby přesné a perfektně načasované. Ale takové už asi horolezectví je. A stejně jako zdolání hory, i zdolání téhle hry vás zanechá ve zvláštní náladě. Euforie smíšená s překvapením z toho, že jste to vážně dokázali. A přitom je to hra s příběhem, užasnou atmosférou, a dokonce i s poselstvím. Hra o tom, že občas ta největší překážka, která vám brání uspět, není okolní svět, ale jste jí vy sami.

Ale nenechte se zastrašit, nemusíte mít mega skill, ani přebytek zarputilosti jako já, hra obsahuje i Assist mode, který průchod hrou výrazně usnadňuje. A teď když už vám žádné rozumné výmluvy nezůstaly, tak běžte a hrajte Celeste, protože přijít o tuhle hru by bylo škoda.

Pro: férová obtížnost, příběh, spousta jahod

Proti: (snad jedině pokud nepatříte k fanouškům pixel artu)

+26
  • PC 80
Celeste se naštěstí řadí mezi ten typ skákaček, které jsou tak trochu výzva, ale s rozumem, a pasáže pro největší skillery/masochisty nabízí jen na čistě dobrovolné bázi. Občas jsem si pro nějakou tu jahůdku (jsou k ničemu, ale je těžké je sebrat) skočil, když se mi zdála přece jen snadná, ale většinu jsem spokojeně ignoroval. Párkrát jsem narazil i na nějaká skrytější tajemství, ale tam jsem vlastně vůbec netušil co dělat. Ale to nevadí, po pěti hodinách a asi tisíci smrtích jsem spokojeně dohopsal na vrchol. Ač mě hra vlastně ze začátku zase tolik nebrala a hrál jsem jednotlivé kapitoly s docela velkými odstupy, ke konci mě to úplně strhlo a prosvištěl jsem to jedním dechem.

Herními mechanikami je Celeste úplně našlapaná, každá kapitola jich nabízí hned několik nových. Velmi potěšil konec, kde se postupně všechny mechaniky opět zopakují. Příjemný pixelart a poklidná hudba skvěle sekundují nenáročnému příběhu mladé dívky, která zápasí především sama se sebou. Pro mě milé překvapení.

Pro: obtížnost tak akorát, různorodé mechaniky

Proti: pomalejší začátek

+18