Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Adventury

Já jsem teď v akci na GOG Syberii III koupil, snad to doladili, když ne tak je to za pakatel.

O Immortality slyším prvně. Chápu, že je to jenom přehrávání videií jako v Her Story? Ale vypadá to dobře...
@Dan9K (30.11.2022 15:28): Point and Click mám z adventur nejradši a ani tato odnož podle mě nikdy úplně nevymře. Ano, už nevychází úplné pecky, ale stále něco. A čtvrtou Syberii rozhodně nebudu hrát na gamepadu, ale klasicky myší. Když to jde hrát oběma způsoby, nemám námitek, protože jsou spokojení všichni a ne, jako u trojky, kde to ovládání bylo příšerné. Minimálně to původní před patchy.
já jsem nikdy nepochopil, proč by to mrtvý žánr být měl. Dejmetomu, že klasická point'n'click, ale jinak mi to přijde jako dost univerzální žánr a žánr, který měl vždy nejblíže filmu. Dobrodružství, košatý příběh, dialogy, používání předmětů a třeba logické úkoly. A je tam milion možností, jak to udělat.

to RTS z popela nevstaly nikdy, o adventurách se to píše každej rok :-)
@Tulareanus (30.11.2022 15:02): Já jsem ten článek nepsal, jen to sem dávám. Ono se o mrtvých adventurách hovořilo dřív a tak nějak to přežívá jako zakořeněné spojení, i když to už není až tak pravda. Ale není na škodu i ostatním hráčům připomínat, že adventury ještě žijí.
@Pluto (30.11.2022 14:27): No, mne to príde trochu od veci, o adventúrach sa to hovorilo tak v rokoch 2005 - 2010, ale v momente ako sa rozmohol vo väčšej miere pixelart, retro štylizácia a hlavne indie scéna, si to o tom žánre asi nikto kto hráva viac hry, nemyslí.
Dneska byla spuštěna nová stránka o adventurách s názvem Adventure Game Hotsport, za níž stojí tým zkušených novinářů i hráčů adventur v čele s Joshuou Clevelandem, který stál za populárním youtube kanále „Weird Gaming Adventure“ a Jackem Allinem, dlouholetým šéfredaktorem AdventureGamers.com.

U příležitosti spuštění stránky bude dnes probíhat slavnostní „launch celebration“ živý stream, kterého se zúčastni řada lidí z adventurní branže.
@jones1240 (20.09.2022 16:54): Hele, kašli to, ok máš pravdu, já jsem jen nečekal, že to tady někdo vezme tak smrtelně vážně a skončí to obviněním ze lží a osobním řešením někoho na úrovni poznámek, že nerozezná názor od faktu a ad hominem poznámkami o pochybnostech o pohodě a pod. Dostali jsme se někam, co je tady pro diskuse na DH typické. Jinde by se tomu zasmáli, pošpičkovali se, co ve skutečnosti dle koho MI je a není a tím by to skončilo.

Pořád jsem myslel, že se bavíme v rovině nějakých pocitů z něčeho a není nic nového, že se lidé vyjadřují ve smyslu např.: "čtvrtý díl MI není pro mě už Monkey Island" a pod. Zrovna jsem tohle četl někde nedávno a rozhodně to není o tom, že by někdo chtěl někomu vnucovat nějakou lež a tvrdit, že to fakt MI není. Stejně tak nalezneš názory, že není MI už nic, na čem nedělal Gilbert a podobně. V této rovině jsem se bavil, možná jsem zapomněl dávat více smajlíky, možná jsem je měl dát aspoň 10x za vyjádření fandovský spin-off, moje chyba. Není to opravdu nic o tom, že bych snad rozporoval samotné tvůrce nebo tvrdil, že něco neřekli, když jsou jejich slova doložitelné a vydával za nesmrtelný fakt nějaké své vyfabulované tvrzení. Takže řeči o tom, že nerozeznám fakta od názoru jsou hezké, ale mám pocit, že jste vůbec nepochopili kurz, jakým jsou daná tvrzení nastavená. Je to asi jako když profi vinař vyplivne víno z Kauflandu, byť s přívlastkem Pozdní sběr, a řekne, tohle není víno ale močůvka a můžeš jej přesvědčovat o faktech, že je to fakt z vína a nikdo do toho opravdu nečůral a je pod tím podepsaný vrchní vinař z jižní Moravy a lidé to víno mají hodně v oblibě a stejně ti ten profi vinař bude tvrdit, že tohle není víno ;-)
Tyhle věci jsou složitý. Je tím pravým pokračováním Gothicu Arcania nebo Risen, hmm?.
Dá se Metal Gear Survive brát jako spinoff série?
Je Red Sonja třetí díl Conana? 
Je Phoenix Point regulérní pokračování UFO série? Atd.

Obhájit se to asi dá z obou stran :)
@jones1240 (20.09.2022 16:22): Moc to žereš, zkus to brát trochu s nadhledem a s legrací. Něčeho ses chytl a držíš se toho zuby nehty. Teď mě ještě obviň, že účelově schválně lidem cpu demagogicky lži a je to fakt už všechno :-) Já to fakt tak nežeru a nikde ortodoxně netvrdím, že je to tak či onak, jen že to ze svého pohledu nějak vnímám a lidi to myslím ví a abych trochu zchladil emoce, tak to číslovat nebudu a tu pětku z FB smáznu, ok? Já myslím, že ve všech těch tvrzeních Rona Gilberta samotných je tolik nesrovnalostí a nakonec tolik závěrečné diplomacie, že se to udělalo tak, že se vlk nažral a koza zůstala celá. Možná se z nějakého takového důvodu opravdu oficiálně díly od The curse of Monkey Island nečíslují. Přijde mi zbytečné se tady o nějakou takovou blbost hádat. Tím bych to ze své strany uzavřel.
@jones1240 (20.09.2022 15:18): Mně je to jedno, já Tales za MI5 nepovažuji, i kdyby ses na malinkaté nudličky rozkrájel :-) A nevím, proč to pořád porovnáváš s nějakými knihami, filmy a pod. Ale když už jsi u toho, tak já to beru jako když je Star Wars 1 - 9 a pak vyšlo Rogue One. Tak to Rogue one je pro mě něco jako ty Tales. Protože kdybys to chtěl brát opravdu do důsledku, tak ti řeknu vtip. Ron Gilber chtěl udělat hru, která bude opravdovým třetím pokračováním, tedy jakoby ten The curse of Monkey Island fakticky třetím dílem nebyl.

@Gordon (20.09.2022 15:31): Haf, haf :-)
@Ringo (20.09.2022 12:42): Chceš říct vtip? Pficialne se o Returnu vsude pise jako o sestce i RON GILBERT TO NAPSAL!!! :D Je to proste tak…

Jo a Harry Potter 7 teda neexistuje? Kdyz je rozdelen na dva party? Tales je uplne to samý, petka rozdelena do epizod…

Ale jedno, Tales je petka a to ze budes oznacovat Return za petku na FB diskuzich niceho nedocilis :D Achjo.
@jones1240 (20.09.2022 12:33): Já si nic nevyzobávám, já jsem jen napsal svůj pohled na věc, svůj názor, v podstatě se ani nesnažím argumentovat a už vůbec se nechci hádat. Co se týče číslovek, tak přesně díky nim to tak prostě vnímám. O The Curse of Monkey Island se vždy psalo jako o Monkey Islandu 3, o Escape se vždy psalo jako o Monkey lslandu 4. Ovšem o Tales jsem teda nezaznamenal nikdy, že by byl vnímán jako Monkey Island 5, ale psalo se, že jde o pátou hru z daného světa, která bude rozdělena do pěti dílů. Už jen to dělení do pěti dílů jedné hry se vymyká klasickému vnímání při dělení série na číslované díly. Mně to takto smysl dává, mám to tak nastavené a pořád nějak nechápu, o co ti jde.

No a pokud chceš tedy ze mě vymáčknout to finální ortodoxní vyjádření, tak ok, jak chceš, opravdu nám šlo hlavně o Rona Gilberta a ostatní už bylo na vedlejší koleji. Pokud se chceš bahnit v nějakých zásadních technikáliích a kdo kde s kým, jak a proč, tak to nemohu sloužit. Je mi to v podstatě fuk :-)
Mě pak ale nedávají smysl tvé argumenty, Tales spin off (nema cislovku) tim padem ale trojku a ctyrku neuznávej a ber je jako spin offy kdyz taky nemaji cislovku :D Me jde jen o to ze si tu vyzobáváš co se ti hodí a ve výsledku to skoro vůbec už nedává smysl… Je jedno ze na Tales delal designer, jednicky, je to pouhý fanda no ( Michael Stemmle )

Ja tě chápu, měj si svou pravdu, jen tohle prostě jsou fakt a ty si to obhajuješ věcma co prakticky jsou lehce mimo. A co Broken Swordy 3-4 ? Spin offy? Nemají číslování… A co filmové serie kde mají číslovly a jsou canon jen kazdy film paal a reziroval nekdo jiny? To taky spin off fandu?


Není return taky spin-off kdyz to nedelalo LucasArt? Vzdyt to delal s Gilbertem Shaffer ne? Není tady, tim padem je to spin off dalsi z otcu u toho není :(
@jones1240 (20.09.2022 11:19): Budiž to nazvěme dle tebe, "patetický důvod", ale já tě nepřesvědčuji, že to nemůže být regulérní pětka. Jen jsem ti odepsal, proč se na to já tak koukám, jak to mám nastavené a proč se to tam nevešlo, je to můj pohled na věc a ať je třeba patetický, nebo se ti nelíbí. Vždyť je to jedno, co si o tom myslím a budu myslet, ne? :-) A taky je jedno, zda ve scrapbooku Ron Gilber něco zmiňuje nebo ne, byť to bereš jako důkazy. Vždyť kolovaly debaty o tom, že tam dá nebo nedá i to, co kolem toho sám přímo nevytvořil a nakonec jsi nadšen, že to tam dal a neopomněl to, stejně jako MI3, na kterém nedělal třeba absolutně vůbec a je tam jen jeho prvotní nápad a postavy.

Kdybych to měl brát naprosto ortodoxně, tak bych pak nemohl považovat za regulérní díly MI3 a 4, ale vidíš, že je ze série nevyjímám a trojka sem i v lecčems i líbila více, než Gilbertova dvojka. Tales je pro mě (podotýkám opět a zase, pro mě) ale kapitola sama o sobě prostě. Příběhy o pěti dílech. Kdysi se takovéto tvorbě mimo číslenou sérii říkalo opravdu spin-off, to není žádná urážka. Já to tak vnímám, jiní to čísluji jako MI5 a Return berou jako MI6. Nic proti ničemu.
@jones1240 (20.09.2022 10:27): Já v pohodě jsem, ale ty se nějak fanaticky rozčiluješ :-)

A ano, Telltale je tým složený ze spousty ex Lucas pracovníků s tím, že budou dělat adventury, když je Lucas přestal dělat. Udělali takhle další adventury ze Sama and Maxe a taky ty Tales k MI, tohle ti fakt nikdo nebere. Jenom se snažím vysvětlit, že jsme se chtěli věnovat ryze Lucasfilm (Lucas Arts) tvorbě a k datu vydání Return to Monkey Island od Lucasfilmu jsme se soustředili na Monkey Islandy - z tvorby firmy Lucas. Tam regulérně Tales nespadá, proto nebyl zařazen. Takže klídek, chápu, že mě chceš přesvědčit, že je to regulérní díl, protože se ti moc líbil, nevyvracím ti to ;-)
@jones1240 (20.09.2022 10:03): Tak Tales není regulérní pokračování, to, že na tom dělali lidi, co pracovali na předchozích dílech beru, ale z mého pohledu jde spíše o práci nadšenců, kteří do toho zatáhli původní tým, získali licenci od Lucas Arts a udělali to mimo sérii. Z mého pohledu je to něco jako když k Final Fantasy vyjde nějaký boční titul odkazující se na ten svět, pracovali na něm tvůrci z některého z předchozích dílů, ale nebudu jej považovat za součást série Final Fantasy 1 - 15. A beru to samozřejmě v pohodě, jen jsem dovysvětlil, proč to tam není a rýpnutí beru :-)

Mimochodem jinak ale fakt existují skalní fandové, kteří berou jen MI1 a 2 a Return to Monkey Island berou jako tu opravdovou pravou trojku, na kterou od druhého dílu čekali :-)
@jones1240 (19.09.2022 10:48): V době nahrávání podcastu jsem MI4 dohraný neměl, zmiňuji to tam proč a dokonce jsem tam koketoval s myšlenkou, že jej ani nedohraji. Což se nakonec ale nestalo.

Co se týče Tales, v plánu bylo zmínit to, ale vzhledem k času na to nedošlo a raději jsme se věnovali ryzí Lucasfilm (Lucasa Arts) tvorbě a ne fandovským spin-offům. Nešlo o nějaký provokativní úmysl vytěsnit ze série vše mimo MI 1, 2 a definovat sérii jen Gilbertovskými díly ;-)
Máte rádi osmdesátkový horory? Doporučuji tuhle hru, která se v té době odehrává a je to jak epizoda z antalogie Masters of Horror od Carpentera. Tady totiž scénárista co se snaží dostat pryč ze škatulky "hororový scénárista" musí najít ztracený film podivného režíséra, který natočit pouze jeden film a poté zmizel. Má to skvělou atmosféru a pro fanoušky starých hororů je to fakt kvalitní fanservice s hromadou odkazů a místy i humoru.
@Richmond (27.08.2022 10:28): Njn, neumí to "prodat", popisoval, že to dělal s pár fanoušky adventur a na stažení to bylo hodně měsíců jen na nějakém fóru. Chudák neví, že co není na databázi her jakoby neexistovalo:0)

Každopádně jestli máte problém se Steamem, je to i na itch.io:
https://digital-mosaic-games.itch.io/metaphobia

Já se na to vrhnu asi hned po rozehraným Shadow of the Comet, možná to proložím s Detention.
Tak jsem se podíval na rozhovor s vývojářem na Vortexu a díky tomu jsem objevil jejich první freeware adventuru jménem Metaphobia, což je podle všeho naprostá pecka pro fanoušky původního Gabriel Knighta.

Gameplay 
Steam
@samorost (20.08.2022 10:46): Já už to mám stažené (je to zdarma, ale poslal jsem mu 4 ďolíky). O vikendu bych to mohl prubnout. Hlavní hrdina je zlodějíček, který dostává na tržišti hodně lákavou nabídku, když ukradne velký smaragd z majetku šéfa náboženské policie :))
Máte každopádně oba pravdu, že je to ze strany ČT dost divný přístup. Když už něco takového nechají tvořit, tak by to větší propagaci rozhodně chtělo. Myslím, že mnoho lidí ani neví, že ČT nějaké hry vůbec nabízí.
@rikuhahl (26.07.2022 16:33): Samozřejmě, že použiju. Vždyť jsem si ho tam sám dal. Ale spíš jde o to, že teď se k tomu nemůžou dostat "normální" hráči, kteří po něm nejdou cíleně nebo na informace o něm někde nenarazí.
No mám podezření, že předtím jich tam tolik nebylo. Jsem byl vyplesklej z Ančy a Pepíka a teď jich je tam opravdu hodně.
Možná jste to už někdy někde řešili a asi to leckdo ví, nicméně já bezdětný jsem objevil Déčko v rámci České televize a mimojiné je tam spousta pěkných point and click adventur v browseru, namluvených. Je to jakoby pro starší děti, ale vůbec to není nějak blbý. Jsou to jednohubky na 10-30 minut asi většinou, ale moc fajn. Hrál jsem zatím dvě hry a třeba taková Záhadná prázdného domu byla i celkem výzva a trvalo mi to docela dlouho. Další Bankovkovi byli o poznání lehčí. Asi se dá všude čekat, že to bude spíše takové hřejivější a s hezkým poselstvím, ale proč ne :-)
Chtělo by to všechno přidat sem na databázi :-)  ODKAZ
@Fingon (14.07.2022 08:56): Úplně stejná zkušenost, mám na uvedené hry také velmi příjemné vzpomínky, hrálo se to jedna radost. :c) První díl „Return to Mysterious Island” svého času vyšel i ve Score v češtině, což byl konečně i jasný popud si hru zahrát. :c)
@Tulareanus (14.07.2022 08:39): Voyage byla tuším první hrou, co jsem od studia hrál, vzpomínky na ni jsou pořád příjemné. vzpomínky
Co se Mysterious Island série týče, pro koho není Mina, pro toho je tam opičák;) jinak mě hodně bavila různá řešení a jejich bodování, to od dob Sierry nikdo nedělal. Ale ač v Česku nejpopulárnější, ani jednička jejich nejlepší hrou rozhodně není. Dvojka je ještě slabší.

Kromě Nostradama mě hodně bavila i Kleopatra.
@Fingon (14.07.2022 06:57): Nostrada ma som nehral, ale Mysterious Island bol kŕčovitý pain. Tá hra bola tak nudná a ubíjajúca a "umelá" (čo sa týka hlavnej postavy), že fakt, že urobili vôbec dvojku nechápem. A pri Voyage: Journey to the moon som si zas hovoril, že ako neskutočne zabili takú celkom zaujímavú predlohu.
@Tulareanus (13.07.2022 23:09): mám pro Kheops studio slabost, ale už jsem od nich všechno dohrál. Takový Nostradamus byl skvělý, jedná z nejlepších adventur, co jsem kdy hrál.

Trochu jsem trpěl u Destination: Treasure Island, ale ti bylo kvůli nemcine4
@Red (13.07.2022 18:28): Tieto hry podľa mňa nespĺňajú prvé "G" v "GOG". Hral som iba poniektoré, ale boli dosť kŕčovito napísané, s dosť sterilnými dialógmi, ktoré ako by nemohol živý človek vysloviť. Pri tom kvante novších indie hier a pixelartu, by som sa tomu vyhol oblúkom. Nemá to, čo ponúknuť. A staršie kvalitné adventúry nespomínam, pretože to beriem ako niečo, čo ľudia so záujmom o adventúry asi majä zväčša prejdené.
@koberec (26.04.2022 20:07): Ja ju mám dlhšie na steame na wishliste. Ale ja som si na dh už zvykol na to, že ak hra nie je niečo očakávané AAA, tak sa k tomu ľudia dostávajú a hodnotia to až s časovým odstupom.