Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Software

@Gordon (21.07.2021 17:12): Já jsem se s tím drbal celkem dlouho a zkoušel jsem ledacos. Zkoušel jsem starší BIOS zavést prvně normálně, pak ještě pomocí jakéhosi programu, ale vždycky to skončilo blíže nespecifikovanou chybou. Věř mi, fakt jsem se v zoufalství chytal všeho možného.
@ZephyrCZ (21.07.2021 10:45): Minulý prosinec. Koupil jsem si nějakou Asus desku, která vyžadovala update BIOSu, aby s ní fungovaly Ryzeny 5xxx. Tak jsem si na flashku dal nejnovější verzi BIOSu z webu Asusu a flashnul to dle instrukcí. Instalace Windows mi pak padala s nějakým errorem, který naznačoval, že je problém s BIOSem a po nějaké době strávené googlováním jsem zjistil, že se to stalo spoustě lidí s touhle verzí BIOSu. Že byla vadná pak více méně potvrdilo i to, že ji Asus odstranil z webu. Od té doby z toho mám trochu trauma :D.
@AiMLEzZz (21.07.2021 09:23): BIOS updaduji zcela běžně, jediné co nestahuji, jsou beta verze. A nikdy nebyl jediný problém. Na svojí současnou desku (MSI MPG X570 GAMING PRO CARBON WIFI) jsem stáhl za ty dva roky, co jí mám, hromady aktualizací BIOSu a vždy vše běželo jak mělo. Kdy jsi zažil tu bricknutou desku?
@Naginata (20.07.2021 20:37): Tobě notebook automaticky updatuje BIOS? :-/ Ufff... Já jsem zastáncem toho, že BIOS je lepší neupdatovat, pokud všechno funguje, jak má. Už jsem zažil bricknutou základovku kvůli špatnému updatu a rád bych si to do budoucna neopakoval :D.
Miluji když mě laptop nutí stáhnout nějaký update např na BIOS a potom mi běží hůře :D
@samorost (16.07.2021 11:52): Šestý příspěvek, zase mimo téma. A tvůj poslední.

A taky hezky překrucuješ - píšu, že smazání proběhlo na základě porušení pravidel. Kdybych se řídil heslem "jsem admin, mohu si dělat, co se mi zlíbí", tak věř tomu, že už tu dávno nejsi. Ale jaksi si úplně dělat, co se mi zlíbí nemůžu (a dokážu s tím žít), pročež se spokojím s mazání jakéhokoli dalšího OT, co tu vyplodíš (nebo i kdekoli jinde, až příště vpadneš do diskuze, aniž by ses vlastně chtěl o něčem bavit).
@Paul (16.07.2021 10:40): To nebyla urážka, nýbrž velmi stručná charakteristika stylu jednání. Kdo onu dobu zažil a zaznamenal některé aktivní svazáky, ví o čem mluvím. Ale v pořádku, mohl jsem to možná více rozvést.

@MCZ (16.07.2021 11:38): Je fajn, že vyzobáváš jen něco z toho o čem píšu a ostatní taktně pomíjíš. Každopádně ale v tom „jsem admin, mohu si dělat, co se mi zlíbí a pokud se ti to nezamlouvá, běž jinam” je v podstatě vtipně shrnuta celá problematika zneužívání moci. Hlavně se pak nad tím nezapomeň rozčilovat u druhých.
@samorost (16.07.2021 10:14): Uzavřel jsem debatu pouze tím směrem, kterým se to snažil posouvat Charllize, na což mám jako moderátor právo. Ty jsi napsal do téhle diskuze o SOFTWARE dohromady pět příspěvků (z toho jeden jsem smazal a to byl JEDINÝ, který jsem v této diskuzi smazal) a přitom ani jeden z těch pěti není k věci. Svou přítomnost jsi ostatně zahájil urážením (což je proti podmínkám užívání, II.a) a pak následovalo už jen mekání o cenzuře, která nebyla cenzurou, ale moderátorským zásahem, na který mám podle těchto podmínek plné právo. Jestli s tím nesouhlasíš, jestli chceš fórum, kde si můžeš beztrestně rýt do správcovského týmu, tak si běž jinam.

Já opravdu nejsem ten, kdo potřebuje sebereflexi. Více už ti vysvětlovat nebudu, přečti si ty podmínky. Nikdo tě tu nenutí být.
@Paul (15.07.2021 18:22): Obohacující možná nebyl, mazat ale myslím není za každou cenu nutno. Bohužel se zde z toho stává vcelku norma.

@MCZ (15.07.2021 19:19): Pointa je v tom, že kritizuješ něco a sám se chováš úplně stejně. Plaveš sice v podstatně menším rybníčku, ovšem způsob jednání je tentýž. Tudíž mé strohé konstatování postačilo, nebyl důvod něco dále rozebírat. Obzvláště, když jsi po své agitce „demokraticky” debatu uzavřel. Ale nechme to tak, neočekávám u tebe nějakou sebereflexi, či tak něco.
@Zx Atari (15.07.2021 20:44): Jak jsem už psal, pokud to myslíš s kryptem vážně (což ty zřejmě nemyslíš), tak to chce pravidelně investovat do "top" kryptoměn - já doporučuju nějakou kombinaci BTC (jistější) a ETH (rizikovejsi, ale potenciálně vynosnejsi). Dát jednorázově (nebo i pravidelně) něco málo do jednoho nebo i víc altů s největší pravděpodobností znamená horší výnos než dát všechno do BTC... Jo, BTC už se asi nezestonasobi (možná za 30 let), ale i takový "pouhý" dejme tomu desetinasobek za 10 let je furt super (a naprosto reálný). Ale chce to disciplínu (kterou jsem bohužel do posledního bull runu neměl ani já).

Edit: odkaz
Tak ono celkově buď se řeší ta technická stránka a potom opravdu dělají západní korporace to stejný a nebo nám vadí, co se z toho vyvozuje a to už je politika. No a tady mi asi víc vadí ten milion lidí v koncentračních táborech než nějaký elektronický sociální status.
@Zx Atari (15.07.2021 18:45): Možná by to chtělo napsat, co přesně to číslo znamená...

Hodluju už pár let (hl. BTC) a nijak se vykořisťovaný necítím. Budeš to muset trochu víc rozvést. Děkuju předem za všechny fanatiky. :-) (A bankéřů ani vlád mi nijak líto fakt není.) Memecoiny nekupuju (ale vydělat se na nich dá, to nepopírám).
@samorost (15.07.2021 16:05): Jediný příspěvek, který jsem smazal - a který byl smazán, byl ten tvůj. To, že vpadneš do diskuze, ke které samotné nic neřekneš, jen aby ses mě pokusil popíchnout, urazit či co, je názor leda ve tvém světě, určitě ne na Databázi (a mám za to, že to platí tak nějak obecně všude). Že si ten rozdíl neuvědomuješ a pak křičíš cosi o cenzorech, je ale velice smutné.

@7c (15.07.2021 18:37): Fair enough, ale zrovna tebe jsem úplně neměl namysli, spíše diskutující na Novinkách. :-)
@MCZ (15.07.2021 01:20): Já bych bral asi radši Čínu než USA (pro to navrhované přestěhování), ale tohle je samozřejmě problém (resp. hlavně ty provládní akce jsou otrava, stejně jako kdysi 1. Máj). I když Čína je v tomhle směru spíš jen vize budoucnosti, vláda korporací je za dveřmi .-) Jejich "průmyslová" manufaktura elit je ale myslím hodně zajímavá (ve smyslu nenechávat věcem volný průběh, ale řídit to státem).

Kolem různých akvizic Tencentu jsem zaregistroval spíš obavy kolem monetizace, uvidíme (nedávno třeba Warframe). Na druhou stranu LoL nebo PoE už jsou pod nimi dlouho a nevšiml jsem si moc negativních reakcí (ale hraji ani jedno).
Tou zdejší cenzurou a mazáním příspěvků jen potvrzujete (nejen) má slova. Ale tak, kdo chce kam... :c(
@Charllize (15.07.2021 14:56): Tak třeba takové ovlivňování voleb v USA... :-)

Čína je dystopická, AIčko sleduje přes kamery všechny občany a jejich chování, na západě mají zase koncetráky...
Že to ještě někoho překvapuje.
@MCZ (15.07.2021 14:27): Já myslel způsob jakým to kdo získává a ne důsledky. Navic jsem ani tak nereagoval na to video ale spis tak nějak obecne. Ale to mas jedno, ty myslíš ze se děje jen zacílení reklamy, já holt ne. Ani nemam chuť se v tom babrat dal .
Podival jsem se do kamen a co nevidim.... Tencent-databaze-her.cz :o) Ale neukazovalo to rok....
@Charllize (15.07.2021 03:15): Jestli se chceš vyjádřit konkrétně k tomu videu, resp. k jeho obsahu, tak samozřejmě můžeš. Ten tvůj předchozí příspěvek však za takovou reakci nepovažuji.

Já jsem třeba o Tencentu zdaleka tolik nevěděl, ale třeba právě vzhledem k tomu, že - jak už to bylo zmíněno - před časem koupili Bohemku (a Marek Španěl z toho byl ještě nadšený), mi přišlo k věci to tady sdílet.
@Charllize (14.07.2021 22:04): Je evidentní, že jsi video neviděl, jinak by jsi nenapsal "Cina to používá proti lidem drsne, což vyvolává pozornost ale nemyslím ze způsob jakým to dělají bude nějak extrémně odlišný od toho jak to děla zbytek světa."

Pročež ti doporučuji se na něj podívat. Anebo se nevyjadřuj, protože ta relativizace, kterou tu předvádíš, je velice nebezpečná. Nikdo přece netvrdí, že ostatní (západ) jsou svatí, ale věci mají míru a je jedna věc, když tě šmíruje několik korporátů kvůli tomu, aby na tebe lépe zacílilo reklamu a něco ti prodalo a úplně jiná, když ti sociální profil sbírá společnost úzce napojená na vládu, resp. vládní stranu a na základě tohoto profilu ti pak třeba odepře lepší lékařskou péči, vystavuje tě veřejnosti jako odrazující případ atp. Jojo, to vůbec není extrémně odlišné...

P.S.: Mimochodem, vsadil bych se, že kdyby si tihle chytrolíni ("všichni jsou stejní, vždyť to dělá každý") museli vybrat mezi přestěhováním se do USA nebo do Číny (s tím, že se jim zařídí i intenzivní jazykový kurz), tak by většinu ten jejich "nadhled" rychle, ale velice rychle opustil.

A tím bych uzavřel tuhle politickou odbočku.
Smirovani, sbery dat, informace o lidech a podobne, tak to dělají všichni. Jen v civilizovaném světě se to tváři děsně přátelsky a tak nějak nic moc nikomu nehrozí, dokud to nebude potřeba. Ten tlak na to aby co nejvíc ovecek bylo a mělo co nejvíc věci on-line je tak obrovský ze si to už nikdo ani neuvedomuje. Vše je schované za pohodlí, rychlost a šetření času, na což většina lidi reaguje kladne. 
Jen si stačí uvědomit kolik věci si úplně obyčejný člověk muže na internetu zjistit o konkrétnl osobě. Natož pak nějaké korporáty a firmy co na to mají specialisty, vybavení a moře času.
Cina to používá proti lidem drsne, což vyvolává pozornost ale nemyslím ze způsob jakým to dělají bude nějak extrémně odlišný od toho jak to děla zbytek světa. 
Tak, alobal cepicku dolu a zvesela si zase někde vytvořím účet kde chtějí i číslo mých bot :)
Když už došel na přetřes Tencent, tak taky něco přihodím.
Poprvé jsem se o jeho praktikách dozvěděl v den vydání traileru Pokémon Unite (nová moba hra z dílny Tencentu, měla by vyjít zrovna tento měsíc), trailer vyšel v červnu 2020 a okamžitě strhnul vlnu kritiky. Z kritiky jsem pochopil, že Tencent posílá veškerá citlivá data i osobní zprávy čínské vládě, a ta na jejich základě potírá veškerý možný odpor a posílá do vězení hromady nepohodlných lidí nebo prostě kohokoli, kdo se vládě nelíbí (dokonce je o tom zajímavý článek, ale nedávno přístup na stránky zpoplatnili. Někde bych měl mít nicméně kopii článku ve wordu.)
Každopádně trailer s gameplayem s Pokémon Unite dosáhl 177 000 dislajků. V následujících dnech zcela nepochopitelně tyto dislajky klesly v několika krocích o několik desítek tisíc asi na 80 000, což ale u "fanoušků" sklidilo další vlnu nevole a rozjela se proti Unite jakási sabotážní kampaň. Po čase trailer z Youtube prostě zmizel a další den se objevil znovu. Fanoušci opět nelenili a dislajky dosáhly čísla (tuším) přes 120 000. Po čase dislajky a nepohodlné komentáře opět klesaly, načež trailer opět zmizel z Youtube. A pak se znovu objevil, snad už v této podobě a to už asi fanoušci ztratili zájem se tím zabývat, ale spousta reakcí a hateů tam zůstává.
Ono je vůbec těžké vysledovat, v čem všem má Tencent prsty, ale z morálního hlediska se snažím, aby ode mě nedostal žádnou finanční podporu.
@leebigh (26.06.2021 10:48): @Jab (26.06.2021 14:47):  Také se mi to poprvé nerozjelo, pomohl uninstall, restart a opětovné nainstalování, poté se program normálně aktualizoval a spustil. Také jsem našel na netu rady, že někdy pomáhá ihned po nainstalování spustit opětovnou instalaci (bez odinstalování programu). Je úsměvné, když už ta aplikace na checknutí kompatibility pořádně nefunguje... jak na tom asi budou samotné Windows 11 :p.

A samozřejmě že můj PC už není podporován ;/, ne že bych čekal cokoliv jiného.

Jinač to TPM se dá ověřit, pokud napíšete do vyhledávání tpm.msc, mělo by to vypsat verzi.
@Isair (26.06.2021 22:01): Vzhledem k tomu, že upgrade z 7 na 10 je zadarmo stále, 6 let po vydání desítek, tak bych se nějakýho zaspání asi moc neobával.

A ty 11ky jsou dost očividně inkrementální update, trochu překopanej interface, pár novejch funkcí, ale v jádru to jsou desítky a hodně by mě překvapilo, kdyby se našla i jediná hra co by jela na desítkách a ne na 11kách.

@Jab (26.06.2021 21:59): je tam ryzen 2700X, takže u mě v pohodě (ale je pravděpodobný, že než 11 vyjdou, stejně budu mít 5900X).
Ale ani s tím "je to zdarma" to není tak úplně jisté, viz. oficiální stránky Microsoftu:

"Jak dlouho bude nabídka bezplatného upgradu trvat?"
Nabídka bezplatného upgradu nemá u způsobilých systémů konkrétní datum ukončení. Microsoft si však vyhrazuje právo nakonec ukončit podporu bezplatné nabídky. Toto datum ukončení nebude dříve než jeden rok od obecné dostupnosti.


Čili se může stát, že pokud zaspíte, možná už to po roce neupgradujete ;).

Každopádně mi to více než nový systém přijde jako jeden z těch větších půlročních upgradů desítek (což koneckonců i měl původně být), vesměs s tím asi také nemám problém, na druhou stranu ani nevidím důvod "proč to upgradovat" než že "prostě musím" a protože pravděpodobně můj starý PC stejně nebude ty jejich ujeté nároky podporovat, tak nebudu moci, tudíž budu nucen do toho zbytečně investovat až v roce 2025 ukončí podporu desítek= zbytečnost (do té doby možná stejně nějaký nový HW koupím, ale jde tu o princip). O to spíše že byly WIndows 10 slibovány jako finální a kompletní verze Windows a nakonec skutek utek.
Nadto se více hrozím té kompatibility u starších her, to je pro mě asi to nejdůležitější a zároveň noční můra s každou novou verzí systému :) (pročež doufám, že jádro příliš nepřekopali a bude to víceméně stejné jako u desítek).
Podporované procesory intel a AMD.

Zbytečné se o jedenáctky zajímat. Stejně je většina z nás nespustí. Alespoň na stávajícím hardware.
@Kwoky (26.06.2021 16:26): Mno ja nemam ten modul a dokupovat ho fakt nehodlam. Navic nevim jak rozjet secure boot. Je to v biosu nejaky narocny a abych to rozjel, musel bych tam dat nejaky svoje bezpecnostni klice ci co... a do toho se poustet nehodlam... jeste bych to nejak zmrvil a nemusel bych nabootovat :D

Takze dneskem pro me prestal W11 existovat :D
Takže abych to uzavřel.
Hlavni, nejlepší a nejdůležitější featura a duvod WIN 11 je ze budou zdarma :)
Jeden fakt vladne vsem! :)

"Right now we’re releasing Windows 10, and because Windows 10 is the last version of Windows, we’re all still working on Windows 10."
@Gordon (25.06.2021 19:10): Kromě faktu, že MS po Tobě žádné další prachy nechce, prostě si uděláš update zdarma (i pokud si systém budeš instalovat znovu), tak pro mě důvod k přechodu je třeba ten, že se mi jednoduše nová grafická podoba líbí. That's all. A takhle to bude mít spousta lidí.
@Gordon (25.06.2021 19:22): Kupil si si licenciu na Windows 10 a ta je nadalej platna. Pokial mas pocit, ze Windows 11 je to iste, tak neupgraduj. Pokial chces nadalej dostavat security updaty, tak upgraduj.
Tvarit sa, ze je Microsoft nenazrany pretoze za cenu jednej licencie neposkytuje dozivotne updaty je voci nim nefer.
No a je teda vlastně nějaký důvod, proč by někdo chtěl upgradovat na W11, než že časem bude muset? Procházel jsem ten list features a přišlo mi, že všechno jsou takové povrchní změny, možná až na ty androidí aplikace. Ale zase pokud pro něco existuje androidí aplikace, tak pro to pravděpodobně existuje i windowsová aplikace. To je možná mířené spíš na nějaké jiné systémy, co používají Windows (nějaké ty Windows Phony nebo něco takového, jestli to ještě existuje)?
@Rapier (25.06.2021 16:42): Jj, mám 1.2 :D To je dobrej nesmysl.. takže upgrade zadarmo nebo vlastně novej systém, ale jenom pro hrstku lidí :D

edit: Tak update, TPM 1.2 nevadí, projde, ale ve skutečnosti jsou podporovány jen Intel procesory 8. generace a dál, takže můj i3 6100 má očividně smůlu :D
https://docs.microsoft.com/en-us/windows ... ted-intel-processors

edit2: Ještě vtipnější je, že Win11 nepodporují Ryzeny 1. a 2. generace (nemluvě o starších Athlonech) :D To jsou dementi. Ale myslím, že to ještě změní do releasu.
@ZephyrCZ (25.06.2021 16:05): výhoda Ryzen CPU, TMP čip v ceně. :) Intely to myslím nemají.

@Bursoft (25.06.2021 10:16): na chatě jsem tatíkovi nahodil před 3/4 rokem W10 na AMD Athlon II X2 240 (AM2 deska), 4GB RAM DDR2 800 (nyní rozšířené na 6GB), a uřvanou (chlazením které nejde nijak regulovat) Gigabyte ATI HD 4850 + SATA I HDD 7200 ot/m něco okolo 200 GB. Cele to táhne nějaký 400W zdroj od Enermaxu nebo tak nějak.
Překvapivě to chodí s Office 2019 docela v pohodě. Ještě tam vyměním GPU za tišší ATI HD 5760 (s improvizovaným tichým chladičem na GPU chyceným obyčejnými gumičkami :) ), která už má HDMI port (no ale zas je nejspíš pomalejší) a je to. Na práci a internet úplně stačí.

TPM máš ale verzi 1.2 a 2.0, otázka zní jakou verzi požadují W11. Tipuji, že tu novější.
@ZephyrCZ (25.06.2021 16:05): Hmm, tak já jsem taky TPM zapnul v BIOSu a i tak jsem nekompatibilní. Testuju to teda na noťasu, tak nvm, jestli ta integrovaná Intel UHD umí DX12, ale jinak mě nenapadá, co by mělo být za problém.
Já fakt nemám rád ten moderní UI co má Windows 10 a OS pro mobily a tablety, přijde mi že je hrozně plochý a sterilní.

A to se říkalo že 10 bude poslední Windows.
@MCZ (25.06.2021 03:14): U moderních CPU jde TPM zapnout v BIOSu. Systém ověřující kompatibilitu mi hlásil že u mě W11 nepůjdou, zapnul jsem v Ryzenu 5 3600 fTMP v rámci BIOSu a najednou je systém pro instalaci připraven...

Horší to bude na starších PC. :/
@Bursoft (25.06.2021 10:16): Už dlouho mi běží Win 10 64 na C2D (4 GB RAM, SSD). Jsem zvědavý, na jak starém hw poběží Win 11, C2D jsou pořád celkem použitelné (s dostatkem RAM a SSD).

BTW ani ne den předtím jsem si dělal srandu že si PC master race furt na něco stěžuje. :-D
@Bursoft (25.06.2021 10:16): Přesně tak (taky jsem ho docela dlouho provozoval, sice na C2Q). Na to jak lidi na ten Win10 někdy nadávají, tak běží obstojně vesměs na jakémkoli dvoujádru, pokud má ovšem SSD. Čili spíše úzkým hrdlem je pomalý disk než procesor.
Zvyknu si. Nevypadá to tak jinak. A když to je zadarmo... S Win 11 tak problém nemám.
@Toaleťák (25.06.2021 09:54): Já předevčírem instaloval 32b Win10 na 13 let starý noťas s Core 2 Duo a 2 GB RAM a funguje to překvapivě dobře :D

Ty požadavky jsou trošku přestřelený, aby to byl spíš pozitivní user experience, ale věřím, že stačí mnohem slabší HW, přece jen ty jedenáctky nejsou zas tak jiný proti 10.

@TombSpirit (25.06.2021 10:03): +1
@Gordon (24.06.2021 23:54): Windows XP - 2001 až 2014 (přesněji 12.5 roku), Windows 7 - 2009 až 2020 (přes 10 let). Když končily XP (2014), už tu byly sedmičky 4.5 roku a Visty dokonce 7.5 roku (a osmičky 1.5 roku), podobně když končily 7 (2020), už tu byly 2 nové systémy, desítky už 4.5 roku (a osmičky ještě dýl). Jestli ti tohle přijde málo, tak fakt nevím, co na to říct.

To že nový hw nepodporuje starý sw nebo nové hry neběží na starém OS je logické - nevyplatí se řešit kompatibilitu se starým sw. Navíc většina lidí když si koupí nové PC, má na něm i aktuální OS.

Je to strašně drsné, ale je to prostě evoluce - kdo se nepřizpůsobí, tak umře. :-) Každopádně first world problem jak vyšitý. :D

Tady jsou hw požadavky Win 11, to ostatní jsou jen požadavky pro výrobce pro nová PC:
odkaz

odkaz
@Zx Atari (25.06.2021 04:23): Zase to nebude tak horké. Nakonec bude stačit 64bit dvoujádro (oficiální list podporovaných procesorů neznamená, že jiné starší podporované nejsou. Jsou.), TPM snad jen 1.2 (kdoví jestli to finálně vůbec bude potřeba - jenom že nepojede bitlocker a podobné krávoviny pro BFU) a 4 GB RAM. Snad možná s tou grafikou podporující DX12 může být potíž u starších core iX procesorů v noteboocích (Haswell třeba).
Karty bez podpory dx12, spousta relativne novejch procaku taky neni podporovano, pak to TPM.... a kdovi co jeste... teda takhle to MS jeste nikdy nepohnojil :) Snad to nejak poresej, protoze tim asi naserou dost lidi :)
@Bursoft (25.06.2021 00:30): Těch změn je víc, jde taky o to, že tohle nechci řešit, je to otrava a mě jde o pohodlí. Teď zase bude start uprostřed, což je prostě nepohodlný a hnusný/nesymetrický.
@TombSpirit (24.06.2021 23:27): Z XPček jsem musel přejít, protože končila podpora, ze sedmiček jsem musel přejít, protože některé hry pojedou jen na desítkách a nový HW nemá podporu pro starší.

Tyhle přechody jsou především z donucení, protože něco přestane fungovat nebo se vystavuji bezp. riziku a pokud to chci mít tak prostě musím. Jasně, můžu se na to vysrat a kompa vyhodit, žejo...
Zrejme asi v dobe Covidu sberaci dat potrebuji vylepseny nastroj. Win10 na to nejsou delany..hehehe
@Paul (24.06.2021 19:57): Tak s novým číslem můžou udělat víc změn, zvednout minimální požadavky atd. Kdyby ty změny dělaly v desítkách, tak by si spousta lidí stěžovala. A Doom 64 HDR pobavil.