Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Kultura

< >
@FildasCZ (24.11.2020 20:00): Ještě můžeš zkusit přepnout jenom Netflix do angličitny, nabízí potom víc filmů. Oni tam jsou dost často filmy, pro který mají třeba „celoevropský práva“ nebo něco takovýho, ale protože nemají vlastní překlad/distributor jim nedal českou lokalizaci, tak ho nezobrazují když má uživatel český jazyk jako primární. Oni dost často nekupují filmy po jednom, ale kupují od distributortů balíky a k něčemu jim dají překlad a k něčmu ne. Jejich vlastní věci nový si většinou dabují. Starý věci mají titulky a někdy i dabing od distributora, když je dá, a když se jim to finančně vyplatí u věcí, ke kterým překlad nedostali, tak k nějakýmu staršímu trháku udělají titulky svoje. Myslím si, že je povinný mít u filmů, který jdou do distribuce na Netflix, alespoň anglický titulky, takže v anglickým rozhraní by to mělo zobrazovat všechno (soudím podle toho, že jsem ještě nenarazil třeba na český film, který by anglický titulky neměl a nemyslím si, že by šly streamovat mimo čr/sr).
TLDR: Jsou filmy bez český lokalizace z nějakého důvodu, ale nic jim nebrání po právní stránce je streamovat v ČR -> přepneš Netflix rozhraní do angličtiny a zobrazuje to i filmy v bez lokalizace, na který má netflix právo je streamovat v ČR. Takže se ti tam třeba zpřístupní více válečných filmů i bez VPN.
@FildasCZ (24.11.2020 20:00): s vpn nemám zkušenost, ale třeba James Rolfe (AVGN) se tak do jiných anglojazyčnych regionů "nabourává".

Na rakouském Netflixu nějaké válečné filmy jsou, ale málo. To už jsem měl větší štěstí s Amazon Prime, ale ten je taky pro každý region zvlášť...
@FildasCZ (24.11.2020 11:20): odpověď je (s)prostá - autorská práva. V každé zemi má Netflix jinou nabídku, občas i pokud se týče vlastní produkce. Taky záleží na tom, jestli se jim podařilo sehnat práva na dabing, nebo ne. Často film bez dabingu vůbec nedají. A to samé platí i o dalších jazykových verzích, titulcích atd.
@Samariel (24.11.2020 14:33): Ty jsem mel vzdycky rad. Predpokladam, ze neco od Miky Waltariho jsi uz cetl, me se od nej libilo snad vsechno, pripadne jeste z ceskych autoru Jarmila Loukotkova, jeji Neni rimskeho lidu je ze stejny doby jako Quo vadis, ale jeji kniha me bavila vic, nez Sienkiewicz.
Nějaké další tipy na historické romány?

Aktuálně čtu:

Alexander Dumas - Lady Hamiltonová
Alois Jirásek - Psohlavci
Henryk Sienkiewicz - Potopa


A četl tu někdo Lesk a bída kurtizán od Balzaca?
Může mi to někdo znalý hbo go a netflixu vysvětlit, proč je tam tak mizerný defakto nulový výběr válečných filmů ? Na netflixu jich je sotva 10-17 ted přesně nevím počet. A hbo nevím, ale taky pramálo. Partnerka má předplacené obě.

Další věc je, proč netflix nabízí jen filmy ve 2- max 4 jazycích, když jsem viděl, že třeba Gladiatora lze pustit v japonštině apd úspěšné filmy. Tak služba netflixu v ČR to neumožnuje.

Za to, tam jsou samé romantické brejky apd. Třeba v topu.
Je strašně super, že tam jsou seriály, ale k čemu mi to je, když tam nemohu najít kvalitní válečný film.
@Red (22.11.2020 10:45): Tři billboardy zrovna upřímně nesnáším. Potenciálně nosný střet dvou silných postav utnul "příhodným" umrtím jedné z nich, a druhé pak celou dobu nadržuje. Skvělý Sam Rockwell musel uhrát nejméně důvěryhodný charakterový přerod v dějinách filmu. A navrch setkání se srnkou(!). Chvíli to vypadalo na dobré vykreslení temnějších stránek vigilantismu, ale nakonec člověk dostane příběh o silné ženě, co likviduje patriarchát, jednoho násilnického zmrda po druhém. So lazy.
Americké indie filmy mívali něco do sebe (Drop Dead Gorgeous), ale v posledních letech je to mizérie.

Včera jsem konečně viděl Le dernier combat. Nechápu, proč jsem to tolik let odkládal. Luc Besson měl rozhodně talent, kdysi hodně dávno.
Nedávno v tv dávali americký flák Tři billboardy kousek za Ebbingem, to se mi moc líbilo, i tím že miluju ty herce. Woody Harrelsona už z Cheers a Frances McDormand už ze Zbytečné krutosti. Má to i takový westernový feeling. Jinak to Vzpomeň si je komorní, ale myslím, že se líbí každýmu, není tam umělecká kamera ani žádný halucinogenní scény, prostě fajn příběh s Plummerem v hlavní roli.
@Zx Atari (21.11.2020 23:10): Když já se jen nemohl rozhodnout, jestli First Reformed, nebo The Tree of Life! A tak jsem napsal všechno, co mě napadlo. Ještě mi tam chybí About Endlessness, Enemy, Ghost Tropic, … DOBŘE! UŽ KONČÍM!
@Dan9K (22.11.2020 00:03): Me to nerikej. Ja sem nedavam porad odkazy na filmy typu..Hovnival co nasel zalibeni v dubove kure, Jak se stat snilkem za dve hodiny a korejskou zkazku o tyci na ktere vlal mokry hadr.
tady ja to vsem preju, at si to uziji ale dejte nam smrtelnikum taky prostor, sakra :)
@Zx Atari (21.11.2020 20:52): prostě lidi nejsou schopný zúžit svoje výběry. Na čsfd je to už 20 let to samý skuhrání, aby se zvýšil počet top herců, filmů apod. v osobních žebříčcích. Vždycky když se někoho zeptám, co je jeho nejoblíbenější cokoliv, tak mi buď odsekne, že nemá žádný žebříčky nebo mi vyjmenuje milion věcí :-)

Nebo kapitola sama pro sebe jsou výběry ze dvou hrozných variant, něco jako vybral by sis, kdybys musel, Stalina nebo Hitlera, SPD nebo Trikolóru, zastřelil bys radši gorilu nížinnou nebo noname Inda :-)
99% lidí mi na tyhle protivné dotazy odpoví "ani jedno", aniž by vnímal tu podstatnou součást otázky "kdybys musel".

Tak proto ti všichni dávaj výběr deseti filmů :-)
@Drolin (21.11.2020 20:45): Ačkoliv jsem viděl všechny jeho filmy od roku 2013, nechtěl jsem tím ten výběr „zaplevelit“, a tak jsem si dal kritérium „jeden film na režiséra“, jinak bych tam, s výjimkou toho posledního, musel dát snad všechno. After the Storm mi bylo tématem nejblíže.
@BUMTARATA (21.11.2020 20:37): Shodneme se, Burning, The Hunt, The Tree of Life, The Turin Horse, Uncut Gems, Once Upon a Time in Hollywood, On Body and Soul... jsem už také chtěl psát! :))

A také After the Storm (jako každého Koreedu, jeho zkrátka miluji - a jsem rád, že se mu konečně dostává zasloužené pozornosti v Evropě). Ale na nové filmy koukám spíše méně, takže mě ještě nějaké co si psal čekají. Zvláště od Boyhood nebo Roma čekám zajímavé zážitky.
@Drolin (21.11.2020 17:34): Výtečnej výběr!

Na nejzásadnější filmy dekády si netroufám, ale jedny z těch, co v mým případě tnuly do živýho: 3/4, After the Storm, Anomalisa, Beasts of the Southern Wild, Beyond the Hills, Blue Valentine, Boyhood, Burning, Climax, Drive, First Man, First Reformed, Force Majeure, Ghost Town Anthology, Her, I Lost My Body, It Follows, Lady Bird, Loveless, Mad Max: Fury Road, Mug, Nymphomaniac, On Body and Soul, Once Upon a Time in Hollywood, Roma, Shame, Somewhere, Son of Saul, Spring Breakers, Take Shelter, The Golden Glove, The Handmaiden, The Hunt, The Lobster, The Tree of Life, The Turin Horse, The Wailing, The Witch, Toni Erdmann, Uncut Gems, Under the Skin, …
Už jsem to tu psal dřív, nejlepším filmem dekády byl Interstellar. Zatím jsem ho viděl jen dvakrát, ale i to je důkazem jeho unikátní pozice v mém srdci...
@Charllize (21.11.2020 17:43): njn :o)

@Dan9K (21.11.2020 18:09): Zrovna pred pul hodkou jsem to dokoukal :) Ale Djanga mam radsi. Oba mam ve skatulce skatulce filmu, ktery si sem tam pustim opakovane :) Nabídka prima, bubenik taky :)

V te skatulce je i Interstellar, jenze tam mam problem nekde ve 3/4 filmu. Jakoby se mi ten film odcizi...

@Drolin (21.11.2020 17:34): The Witch prima, na Under the Skin jsem se dival, jen kvuli jedine veci.... :D Jinak jsem trpel :) (ale aspon tam zarval Hadek, takze + :)
Za mě jednoznačně nejlepší Píseň Moře. Z hraných mě ještě zaujal Vzpomeň si. Nutno dodat, že nechodím do kina ani nic nestahuju, co nebylo v tv jsem neviděl.
@Drolin (21.11.2020 17:46): Ne ne, já jsem jenom překvapen výběrem žánru a hlavně stylu! Jinak to máme dost podobný, ale Love má nejraději moje slečna, tak víš jak :)

I pro moje dobro. Nolan má pár scén a v chudáku Ledgerovi nejlepší hereckej výkon od De Nirova Taxikáře, jinak z něj mám deprese.

Mad max ušel, ale taky...TA VIZUÁLNÍ ŘEČ HOŠI!!!...no asi sem rozmazlenej.
@Syndrom (21.11.2020 17:40): Nelíbilo? :))

Já byl dvakrát v kině, hudbu poslouchám ještě dnes (John Frusciante - Before The Beginning) a Benoît Debie je prostě nejlepší z nejlepších. Takže bych zvolil právě Love, i když i ostatní níže zmíněné (hlavně Vyšší moc) jsou velmi blízko. Naopak zde zmíněné Mad Max, Arrival, Blade Runner 2049 nemusím vůbec, a Interstellar jsem pro své dobro raději přímo přeskočil :). Brr.
@Zx Atari (21.11.2020 15:27): Force Majaure, Winter Sleep, Loveless, Under the Skin, Spring Breakers, Hard to be a God, Moebius, Like Someone in Love, Sorry We Missed You, The Witch, Shame, Toni Erdmann, The Handmaiden... z těch zásadnějších filmů dekády.

Jasno nemám, na vrchol by měl patřit Parazit, ale vyhraje to u mě Gaspar a jeho Love.
Maják. Jedinej ve Světozoru jsem pochopil, že je to parodie a strhl tim ostatní.
@Zx Atari (21.11.2020 15:27): Interstellar. Obvykle nemám moc potřebu koukat na filmy víckrat (krom několika starých srdcovek), ale Interstellar jsem viděl už asi 3x a ještě na něj určitě několikrát rád kouknu.
Kuci, jde o to vybrat jen jeden :D
Mam z vyjmenovanych nekolik taky hodne nahore, ale muze bejt jen jeden nejlepsi :)
Btw, jak nám otevřou knihovny, hodlám si půjčit aspoň 10 knih pro přïpad 3. vlny koronamrdky a následného zavření institucí....
BookClub:

Našel jsem v babiččině knihovně Jiráskovi Psohlavce, a je až šílené jakým jazykem Jirásek píše.

Víte, co je hejčedlo???
@strejdafido (17.11.2020 17:13): Jak jsem prvně myslel, že mně Sňatky z rozumu jako knihy nebudou bavit, tuze jsem se spletl. Vladimír Neff barvitě líčí historickou dobu a i ta agitka v posledním díle, se dá snést. Jo a je vidět, że Neffovi umí psát (jak Vladimír tak známější syn a SF matador, Ondřej)

Četl někdo už knihu Barbora a Zlatý robot právě od Ondřeje Neffa?
@Samariel (17.11.2020 15:05): No vidíš, s V. Neffem máš zkušenosti, tak šup na jeho další dílo. Sňatky z rozumu patří ke klenotům české tvorby, i zfilmované je to skvěle. Zlá krev je už trošku z mého pohledu poskvrněná dobou (barvičky a proletariát, hlavně ten konec, např. Pecold atd...).

@Samariel (17.11.2020 16:34): Rozhodně Srpnovští páni, stačí ti tohle na nějakou dobu, 3 nepotřebuješ :-)
Btw zajímavá je i série Lanny Budd od Uptona Sinclaira o vývoji jedné rodiny. Nějakým způsobem podobné právě jako Neffovy Sňatky z rozumu.

EDIT: Kdo má slabý žaludek, ať nečte Džungli od Sinclaira. Je to o práci na jatkách a pracovních podmínkách, které jsou na palici.
@Samariel (17.11.2020 08:57): Quo Vadis a obzvlášť Egypťan Sinuhet jsou vynikající, to doporučuji velmi. Křižáky a Wolodijowského jsem si do knihovny nedávno zařadil taky, ale ještě jsem se k nim nedostal - viděl jsem nicméně filmové zpracování těchto a dalších Sienkiewiczových knih, a obzvlášť Pan Wolodyjowski a Ohněm a mečem od Jerzy Hoffmana bych označil za snad nejlepší polské filmy vůbec.
@včelka (17.11.2020 10:26): Křižáci, to je jeho nejlepší dílo podle mého skromného názoru. Skoro se dá říct, že ho znám nazpaměť. Když to člověk čte denně večer, u každého jídla, na záchodě (ehmmmm), tak to v té hlavě zůstane. Občas jsem to samozřejmě proložil čtením něčeho jiného, ale Křižáci nikdy neopustí můj noční stolek (obrazně řečeno, žádný noční stolek nemám). Quo vadis je také skvělé dílo, ale řadím ho až za Křižáky.

@Samariel (17.11.2020 08:57): Vřele doporučuji od Vladimíra Neffa Srpnovské pány. Neff je podle mě mistr fabulace a v této knize se opravdu překonal. Navíc je psána mírně archaisticky, občas je to proloženo dnes už nepoužívanými výrazy, nádherně popsal místa i život v letech, kdy se příběh těchto pánů stal. Zkus to, nebudeš litovat. A také je skvělé to, že nejde o překlad a že autor uměl s češtinou skvěle pracovat.

Diskutující (11)