Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Kultura

@AlieN (18.01.2022 13:09): Koherenci tam vidím v tom, že herci vypadají pořád stejně a nepřeobsazují se, což je super. Ale zatímco ze Společenstva cítím opravdu poctivou filmařinu, kde herci chodí po reálných šutrech a zabíjí namaskované lidi, trojka už má hodně digitální look (skoro jako Hobit). Vlastně většinou končím dvojkou, protože trojka už je fakt otravná a na to digitálno se mi nepříjemně kouká. Škoda, že ty ceny neposbírala už jednička :-)

Jinak za mě možná nejlepší triologie Smrtonosná zbraň :-)
U mnoho fimových, herních nebo hudebních trilogií jako Alien, Godfather, The Dark Knight, Cornetto, Raimiho Spider Man, Mass Effect, Assassins Creed nebo Max Payne jsem si všiml vzor, že první díl položí základy série, druhý prvky vylepší a je ten nejoblíbenější a třetí se pak snaží o něco jiného, ale není tak úspěšný a reakce jsou rozporuplné.
@AlieN (18.01.2022 15:08): Prvá Volavka je výborná. Lepšia ako Scorseseho remake. Zvyšné dva diely som ešte nevidel.

Inak Bullet in the Head je v podstate neoficiálny tretí diel A Better Tomorrow. Tak som to aj myslel.

Edit: Vlastne medzi trilógie už môžeme oficiálne zaradiť aj Krotiteľov duchov. Takže ich pridávam na zoznam.
@Bragi (18.01.2022 14:58): Trojku Better Tomorrow točil místo Wooa Tsui Hark a je výrazně slabší. A ono už i ty první dva díly nejsou zdaleka tak dobré jako Killer, Bullet in the Head a Hard Boiled které Woo natočil potom.

Ale když už se bavíme o filmových trilogiích - hned vedle Kmotra by se mohla zmínit Hongkongská Volavka. Podobnost je i v tom že třetí díl už není tak dobrý a důležitý.
@Jab (18.01.2022 11:31): Ja by som na prvú priečku dal naopak práve trilógiu The Godfather. Aj napriek relatívne slabšiemu tretiemu filmu.

Z ďalších samostatných trilógií, nie trilógií v rámci série viacerých dielov, by som prihodil už spomínanú dolárovú trilógiu od Leoneho, rovnako Linklaterovu Before... a do tretice by to bol John Woo a jeho A Better Tomorrow.
@hanak_v_exilu (18.01.2022 14:25): Možná jsi jen nedával pozor, nebo jsem ho nedával já, nevím, ale měl jsem za to, že původní mise byla zrušena, protože konglomerát nejbohatších lidí světa v podání výtečného Marka Rylance chtěl kometu vytěžit, ne ji odklonit/zničit.
Nejlepší je buď Dollars nebo Linklaterova Before trilogie. Star Wars mě nikdy moc nechytly a prequely jsou dobré jen pro memy.
Já bych taky zmínil Cornetto trilogii, ale bohužel The World's End mi přišel o dost slabší.
@Jab (18.01.2022 11:31): Oproti ostatním trilogiím má Pán Prstenů nezanedbatelnou výhodu že byl točený jako jeden film naráz, který jen vyšel rozdělený na části. Tuhle koherenci nejde dohnat když se části série točí roky po sobě různými režiséry.
(ale stejně jsou OG Star Wars celkově lepší)
@Jab (18.01.2022 11:31): Za mě je nejlepší trilogie asi Bláznivá střela...a ten Indy (tam mám nejradši díl, který je prý nejhorší). Lotr určitě ne no. Já už jsem na všechny bitvy už alergický trochu.
@Jab (18.01.2022 11:31): Ještě si pamatuju, jak jsem furt dokola koukal na trailer Návrat krále z CD. A pak četl recenzi v Premiere s verdiktem "Peter Jackson se vrátil. Můžete ho korunovat". :-) V kině jsem pak byl třikrát.
https://www.youtube.com/watch?v=L1dU1HZ_73M

Asi je to recht, že to byla nejlepší filmová trilogie. Godfather měl přeci jen o něco slabší díl. Podobně první tři Indiana Jonesové. U Terminátorů bychom se na tom horším dílu z prvních třech i shodli asi. :) U prvních třech Alienů má také každý spíše jeden oblíbený díl. Star Wars s Lukem jsou také trochu horší celkově...

LotR je navíc opravdu epický v těch velkých bitvách i mnoha dalších scénách. Ne že by i tady nebyly slabší momenty. Třebas když se Theoden ke konci bitvy o Helmův žleb proseká skuruty až ven. To bylo přeci jen trochu přecenění schopností "jízdy". Ale jinak si trilogie drží kvalitu a těch skvělých scén má mraky.
@Tulareanus (16.01.2022 00:08): To myslím, že dělá dost lidí i tady, že prezentuje své názory za fakty :)
Já nemyslím, že autorovým cílem bylo publikovat seriózní vědeckou práci, ale spíše polemizovat, protože jeho styl psaní na mě působí občas jako rant a ne moc profesionálně. Citovat blogy je rozhodně amatérský přístup, ale v dnešní době když většina studentů používá na své práci Wikipedii se tomu ani nedivím. Skutečná objektivnost je něco těžce dosažitelného, hlavně při experimentech, které se nedají replikovat. Cherry picking je teď obecně problém na obou stranách, nějakého problému kteří špatně interpretují data. Nebo například když nějaký průzkum ukáže, že veliká skupina lidí dělá X a on potom řekne, že zná někoho co nedělá X, tak ten průzkum není pravdivý.

Pinker je dost zvláštní případ, přijde mi jako naivní optimista, který si myslí, že svět se pořád jen zlepšuje a ignoruje jiné rostoucí problémy, připomíná mi trochu mne před pár lety. Nečetl jsem jeho psychologickou práci, ale shodují se s jeho názory proti tabula rasa teorii a v tom, že evoluce má vliv na lidskou psychiku. Jaký máš ty názor na nárůst scientismu? Já nemám problém s vědou samotnou, ale pořád více vidíme, jak snadno se dá vědecký pokrok zneužít a pořád rostou obavy, že nás dovede k sebe destrukci. Naivně jsme si mysleli, že vyléčíme rakovinu a budeme objevovat vesmír a místo toho máme twitter a tiktok, které oblbují lidstvo :D

Nejznámější techno-skeptik současnosti je Kaczynski, který byl inteligentní a ne věřící, ale na druhou stranu to byl opravdu cvok a jeho řešení a šíření myšlenek byly opravdu extrémní. S tým náboženstvím to je komplikované, dlouho jsem by skalní ateista a obdivoval jsem lidi jako Richard Dawkins, Chris Hitchens a Sam Harris, ale začal jsem si uvědomovat, že náboženství je koncept, kterého se lidstvo jednoduše nezbaví. To vidět i v současnosti, kdy ho lidi nahradili politickým aktivismem, nebo obdivováním celebrit. Podobně jako Dawkins jsem kritický vůči organizovanému náboženství, ale nepopírám jeho kulturní význam. Můj hlavní problém s mnohými náboženstvími je, že šíří otrockou morálku jak napsal Nietzche. On ale taky předpověděl, že po smrti boha tato morálka mezi lidmi přetrvá.

@Bellerofontes (16.01.2022 00:55): Neznám, kouknu se na to. Je to populární téma, ale málokdy dobře napsaná.

@Dan9K (16.01.2022 02:19): Jo, k Melancholii jsem ten film taky přirovnával, i když ten film jsem už dávno viděl.
Taky ho přirovnávali k jinému environmentálnímu filmu Soylent Green, který se náhodou odehrává právě v roce 2022, pořád to stojí za to vidět, i když je dost absurdní a ten zvrat z čeho se soylent dělá většina lidí už zná.
A myslím, že i autor filmu McKay řekl, že ten film je o klimatické změně, ale dá se interpretovat i jinak. Je ale zajímavé, že pro environmentalisty je téměř vždy řešením dát více moci vládě anebo zvyšovat daně :D
@Jab (16.01.2022 07:15): to je asi nejčastější interpretace, a asi to tak i mysleli, vzhledem k tomu, že Leo tím hodně žije a on si vybírá co chce. Ale přišlo mi, že to vlastně sedí na cokoliv, co si do toho člověk dosadí, třeba covid.
Ač teda právě u toho GO, či i něčeho jiného, to nesedí v tom, že kometa je prostě mnohem jednodušší problém než to GO, ve smyslu komplexnosti problematiky, a mě trochu štve, jak se to snaží dělat tak, že je to úplně jasný všechno, stejně jako ta kometa. Krom toho teda, že následky jsou úplně o něčem jiném samozřejmě. Ale tam by asi jakákoliv analogie pohořela.
@Bellerofontes (16.01.2022 00:55): Povedal by som, že to už je trochu niečo iné, prípadne veľmi konkrétna podmnožina - AI alebo stroje proti človeku, čiastočne ako "trest" za ľudské chovanie. V tom prípade, ktorý sa rozoberal sa skôr riešia pochybnosti o tom, že technológie reálne priniesli až tak užitočného človeku z hľadiska spoločenského, morálneho a osobného. A práve tam častokrát býva ten random cherrypicking, že kedy sa reálne ľudia mali (subjektívne) dobre. A zabúda sa na iné spoločenské vrstvy, iné krajiny, problémy, ktoré riešili, atď.
Já tam to použití komety bral jako analogii ke globálnímu oteplování. Pak to funguje dobře, ne?
@Zx Atari (16.01.2022 01:47): @Charllize (16.01.2022 02:01):  snad jediné štěstí je, že srážka s takhle velkým objektem nám na 99,999999999999999999999999 % za našich životů fakt nehrozí. Ale kdoví, ty komety jsou přecijenom rizikovější než běžné asteroidy.
Ale o to více nám hrozí to, že na nás spadne bez varování něco jako v Čeliabinsku nebo v Tungusce, protože těchto malých objektů je spousta o většině nemáme ani tušení, takže ani nebude čas na hádku :-)

Vlastně ten film tu kometu využívá podobně jako to použil Trier v Melancholii (ačkoliv tam se jednalo o nepoměrně větší těleso, takže de facto tam naráží Země do něčeho jiného, než že by naraželo něco do Země), takže nic originálního. Prostě něco nevyhnutelného, s čím moc nemůže nikdo nic udělat a na tom chce něco ukázat. A v podobném typu filmů i občas odhlédnu od své obsese kritizování vědeckých nesmyslů, protože u obou těch věcí by to asi probíhalo dost jinak, než jak to ukázal film. Ale holt to není to gró, je to jen prostředek.
@Dan9K (16.01.2022 01:14): Ona ta kometa je trochu špatne zvolena. Chápu ze v tom co film chce ukázat o ni ani moc nejde, ale je to věc s kterou jedinec houby udělá a zřejmě kdyby na to došlo sel bych likovat někam na fb nebo hrál hru. Ze to není jako třeba covid kdy i jedinec s tím něco dělat muže. 
Zrovna dneska mi jeden známy říkal ze se bude ženit a pred svatbou proběhne u svatebcanu test na covid. Zároveň má dlouholetého kamaráda co se ke covidu postavil jako anti a odmítl na tu svatbu jít. A holt se rafli a po 15ti letech přátelství spolu nemluví. Je to fakt mizerie co to s lidma děla :(
Az si sem nejaka killer kometka ci asteroidek najde cesticku, tak to stejne bude nejakej nemonitorovanej vejlupek a nejaky dohady o zasahu budou pase. Minimalni cas na zasah a aktualni technicke moznosti, nam moc dobre vyhlidky zatim nedavaji :) Ale bylo by zajimave, ten celosvetovej proces snahy o zachranu sledovat. Myslim si, ze ta kooperace lidstva ve snaze to vyresit, by byla produktivni a plodna, nehlede na vysledek.

Ten film to nadsazuje az moc na silu. Az tak, ze me ten film vlastne moc nebavil, kdyz jsem se na to nedavno dival.
@Charllize (16.01.2022 00:41): mám to stejně, ono totiž jde o to, že obvykle mají oba tábory v něčem pravdu a v něčem se tragicky mýlí...takže já to taky umím, ale ne tvým stylem, že seš s nimi, ale že jsem proti všem :-) Ale někdy to taky otočím.
A jak píšeš, že je to sranda. No, asi jak kdy, je půvabné, jak moc osobně si lidi berou věci, které se jich vlastně vůbec netýkají a vůbec si lidi neuvědomují, jak s nimi emočně lomcuje něco, co jim někdo jiný (obvykle média) vnuknul, aby na to měli názor a považovali to za důležité. Naprostá většina těchhle témat, které tak rozdělují společnost, jsou pro naše individuální životy naprosto marginální, a přesto jim věnujeme tolik času a dáváme tomu takovou důležitost.
Jak snad říkal (či tak konal) náš milovaný prezident, "politika je trh s názory". Já bych to poupravil: život je trh s názory. Většina lidí vyžaduje ve svém okolí názorový soulad (to pak vytváří mj. ty bubliny). Trochu mě děsí, že do toho snad i pomalu začínám sám upadat. Respektive poslední dobou se snažím odstřihnout minimálně virtuálně od věcí, které mi nedělají dobře. Asi jsem si pár věcí uvědomil :-) Ale v reálném životě jsem schopen být s lidmi, kteří mají úplně jiné názory než mám já, mít je rád, vážit si jich a dokonce si vážit i toho názoru. Zjistil jsem, že to není o názorech, je to o přístupu, je to o způsobu přemýšlení, o práci s informacemi, o schopnosti vidět pod povrch, o nadhledu, o naslouchání a samozřemě obecně o egu. Ale nemyslím to ego tak, že mít ego je nutně špatně (už jenom to, že tenhle příspěvek píšu, na to moje zřejmě poukazuje), ale je to o způsobu, jak s ním člověk zachází.

A ano jistě, Don't Look Up to trochu nadsadil. Například teorie ploché Země snad nikdy nebude braná vážně, protože je to prostě 100% ptákovina, a tohle by bylo asi podobné (takže pár lidí by tomu třeba uvěřilo, ale nestala by se z toho masová záležitost). ale stačí, aby byl problém jen malinko komplikovanější, na té věci bylo zrnečko pravdy, a už to jede. Takže například by asi nebyly hádky o té kometě obecně, jestli to vůbec je atp., ale pravděpodobně by se rozpoutala velká hádka o způsobu, jak s tím naložit, začaly by se projevovat různorodé zájmy, což i ten film ukazoval.
@Naginata (15.01.2022 22:31): Nabízí se Yuval Noah Harari a jeho Homo Deus.

Aniž bych to myslel jako námitku, není technoskepticismus všudypřítomný mainstream? Vždyť zápletka, v níž stroje povstanou proti svým tvůrcům, je už desítky let saturovaná i těmi nejdražšími bijáky.
@Dan9K (16.01.2022 00:33): Vždyť to je každodenní chleba, co te na tom ještě rozrusuje. 
Ja už roky pouzivam přirovnání ze kdyby někde  přistáli mimozemstani a někdo je natočil, a v záběru by byla i hezká holka co ji ale chybí tři zuby, tak většina lidi bude řešit tu holku.
Nejlepsi na tom je ze sám na sobě často vidím jak inklinuju k oboum táborům problému, jednou na straně serióznosti a jindy s burany na věcně časy i nikdy jinak, je to dost sranda :)
Jinak k filmu, nemyslím ze v tom konkrétním případě komety by lidstvo bylo až takhle strašně tupe, podle mě by se to bralo vážněji, i když snaha udělat z toho šaškárnu by jiste nějaká byla.
@Jab (15.01.2022 20:05): no vidíš, tak my třeba nebudeme zase tak rozdílní :-)

měl jsem z toho obdobné pocity, které jsem se tady snažil trochu popsat, ale nejsem si jistý, jestli se mi to povedlo, protože se mě H34D snažil nacpat úplně někam jinam :-)
@Naginata (15.01.2022 22:31): Problém nastáva nie vtedy, keď má autor vlastný názor, ale keď sa snaží publikovať niečo ako vedeckú publikáciu, ale nedodržiava základný koncept vedeckého prístupu - ten má vychádzať zo znalosti tém, kritických argumentov a ich rozporovania pomocou iných argumentov, nie predávať nekriticky svoj názor ako vedecký záver, čo sa deje aj prostredníctvom cherrypickingu, kde preskakuje etapy ľudskej histórie, evolučné artikle alebo spoločenské pomery, len aby mu to sedelo do toho, čo on chce riešiť. Navyše cituje primárne weby a blogy, čo je nekredibilné a ukazuje to, ako málo výskumu urobil. V podstate toto tam asi všetci jeho kritici kritizujú - napr. že on kritizuje Stevena Pinkera (ktorý je tiež čistý cherrypicker, ktorý vyťahuje výsledky z brucha) z toho istého, čo robí sám, akurát Pinker je na druhej strane barikády ako techno-optimista.

Nemám ale žiadneho technoskeptika, ktorého by som odporučil. Ellula som nečítal, len ho poznám. Môj najväčší problém s technoskeptikmi je ten, že ich "riešenie" je častokrát silne religiózne, čo je pre mňa, ako ateistu, len nepomáhajúca barlička a častokrát i extrém. Stotožňujem sa ale s myšlienkou, že sme bohužiaľ technologicky oveľa vyvinutejší, než psychologicky a spoločensky a máme tak bežne dostupné technológie, na ktoré naša spoločnosť nie je mentálne a spoločensky vyvinutá (viď. sociálne siete).
@Tulareanus (15.01.2022 21:51): Zajímavé, já to dostal teď od kamaráda a nepřečetl jsem to celé, ale první kapitoly se mi celkem líbily. Před roky jsem byl velkým a nekritickým obdivovatelem vědy, ale poslední dobu si začínám více uvědomovat, jak jednoduše jí jde zneužít když se dostane do zlých rukou. Taky ale nesouhlasím, ze vším co autor píše, nečetl jsem jeho předchozí knihu Sex at Dawn, ale ta má na Goodreads o dost více rozporuplné recenze a tam myslím dochází k mnohem hloupějším závěrům a nerozumí tam celkem evoluční biologii. Připadá mi ale neupřímné kritizovat ho, že svět posuzuje podle svého pohledu, protože to dělají skoro všichni a skutečná objektivnost neexistuje.

Jakého autora, který je skeptický vůči technologii bych si ty doporučil? Mě dost zaujala Ellulova tvorba, i když se vůbec neztotožňuji s jeho křesťanským anarchismem.
@Naginata (15.01.2022 20:42): Civilized to Death je pseudoscience. Ten človek Christopher Ryan nemá vyštudované to, o čom píše. Je to človek, ktorý má vyštudovanú literatúru, no hrabe sa do kulturológie, sociálnej antropológie, histórie a biológie, bez toho, aby dodržiaval základy predkladania argumentov alebo vedeckej metódy. Aby to nebolo, že teraz si tu píšem len svoj názor, tak:
"Civilized to Death is a train wreck. There is no question that Ryan can put together a sentence, but it isn’t immediately apparent that he understands the fundamentals of logic, argumentation, or research."

"But there is more than volume to the value of notes, so I went on in my investigation. Many of Ryan’s notes are to blogs and websites. They give evidence that a search engine supplanted real research and understanding..."
http://www.ethicsandculture.com/blog/2020/civilized-to-death-a-review

"Ryan updates the centuries-old theme of mankind’s “fall from grace” with a one-sided selection of anthropological and psychological studies"
https://www.publishersweekly.com/978-1-4516-5910-8

Niektoré komentáre z goodreads sú tiež dobré:

"Are you interested in hearing arguments based on how an author “feels” about the world, with nothing but personal biases and anecdotes supporting them? If so, this might be the book for you."

" An intellectually dubious argument for taking life like a buffet: Ryan would take some of the 21st century, and some from the 20th century plate and mostly from a fairy tale that exists only in his mind."
Koukal jsem na pár minut Dont Look Up. A asi bych celý ten film nedal. Chápu, že to bude trefné, vtipné atp. Ale je to taková hodně tragická komedie víceméně "based on real life events". Denně máme všude možně různé kecálky, kteří vědu, jež lidstvu zajistila neuvěřitelnou prosperitu, hází oknem. Ve jménu originálních názorů, s kterými se prý všichni ti profesoři musí nějak popasovat. A každého kecálka zvlášť přesvědčit u každé jím tvrzené kraviny, že nemá pravdu. Anžto kdejaký redneck je dnes asi váženým členem vědecké komunity. Kdy to asi začalo... Možná když si celebrity díky rozvoji televizí a internetu zajistily celosvětový dosah? A když se v jich v rozhovorech ptali novináři na věci zcela mimo jejich záběr a vzdělání? Nebo jsme to s tou "popularizací vědy" přehnali? Málo se zdůrazňuje, že velké úspěchy ve vědních oborech jsou častou vykoupené mnohým odříkáním a leckdy i nudným nikam nevedoucím výzkumem, než dojde k průlomu?

Film ale vidět ani nechci. Idiokracie byla taková jednohubka. Stále to byla především prča. Dont Look Up je ale na první pohled hodně smutná komedie. A asi to chce silnější povahu, které je schopna v té tragedii vidět ony komické prvky. Což o to, tragedie a komedie mají jen tenko hranici. Ale sám asi nemám sílu po ní kráčet. :)
@Paul (14.01.2022 18:15): A jo, sorry, četl jsem 2021 místo 2001 a víc to nekoumal, tak jsem nabyl dojmu, že to je remake. Jinak budiž teda. :D

A ne, nestalkuju, ale byl jsem na to hodnocení upozorněn jiným stalkerem!
@Fritol (14.01.2022 17:46): mě stalkuješ ? :) No, prostě jsem chválil předčasně...ten dvoudíl po kterém jsem to psal mi přišel supr a první polovina seriálu bavila, ale zbytek seriálu mě místy dost nudil. Co se mi na CB furt líbí je jeho svět a atmosféra, ale scénáře nejsou nic moc. Ani finále mě moc nenadchlo, ty postavy jsou hrozně povrchně rozpracovaný, takže to na mě emocionálně tolik nefungovalo. Jinak nevim jestli správně chápu tvůj post, ale ten remake jsem až na pár scén neviděl a nehodnotil - ty tři hvězdy jsem dal i animovanýmu filmu.
@Paul (03.01.2022 01:40): Jak přesně se slučuje "stal jsem se fanboyem" a 3* na csfd? A jak přesně se slučuje "adaptaci posrali" a 3*, tzn stejné hodnocení, jako originálu? :D To hodnocení trochu nechápu vzhledem k tomu, cos tady psal.
Hledám název filmu, který jsem viděl kdysi dávno u babičky a má pro mě určitou sentimentální hodnotu :D Nedaří se mi ho nikde dohledat :(

Je to tuším německé drama/komedie z konce 90. let. Něco na způsob Samotářů nebo Americké krásy, několik příběhů, které se pak nějak protnou.

Pamatuju si hlavně jednu scénu, podle které ten film jde v pohodě identifikovat. Do města, kde se ten film odehrává (Berlín?), měl přijet papež a byla to samozřejmě velká událost. Hlavní hrdina se na konci prohání ukradeným autem, ve velké rychlosti nabourá, letí ve zpomaleném záběru nad papamobilem, ve kterém papež právě kyne davům, oba dva na sebe vrhnou užaslé pohledy, načež auto spadne do řeky a myslím, že hrdina umře.

NEjsou to "Nočňátka "...

Ví někdo, oč jde? Rád bych se na něj podíval znovu :)
@Fritol (06.01.2022 08:47): Už jsem myslel že to zapadne! Ano, Twice nakonec docela jasná obhajoba, i když 2020 bylo lepší i z jejich pohledu. Tak uvidíme, jak to dopadne letos. Zamává s tím Blackpink a slibované full album? A co na to (G)I-DLE? Budou pokračovat v pěti, nebo odchod Soojin skupinu zabil? To by byla hrozná škoda, popravdě mi Soojin chybět až tak nebude, aspoň by měla více prostoru upozaděná Shuhua :)

No prostě to bude další zábavný rok! 

@Fritol (06.01.2022 08:54): MInulý rok byl super, hlavně vydání Musašiho a Taika překvapilo a totálně provětralo peněženku :)
@JohnCZ (06.01.2022 08:00): tak to pak jo :-)
mně taky nutně nevadí, že jsem se moc nesmál, jen jsem z podobných filmů zoufalý :-)
Jak jsem to přirovnával k těm Četníkům a mimozemšťanům, tam je taky dobrou hodinu to, že Cruchot viděl talíř a nikdo mu to nevěří a všichni z něho dělají hroznýho blbce a vždycky ten talíř jako na potvoru zmizí. To mi přijde jako divácké mučení. Fakt se u toho nesměju :-) a tenhle film to v mých očích ještě překonal.
@Fritol (06.01.2022 08:54): Samozřejmě! Ale z (zatím) oznámených knih mě více méně zajímá jen Murakami (První osoba). Rád bych se ale dočkal překladu,

A Cat, A Man, and Two Women Tanizaki, Jun'ichirō
I Am a Cat Natsume Sōseki 
(každou moderní blbinu o kočce překládají, ale díla, která tento žánr nastartovala, ne?)

From the Fatherland, with Love Murakami, Ryū 
(tři krátké mu vydají, ale zásadní dílo ne?)

The Gate Natsume Sōseki
The Miner Natsume Sōseki 
(další díla Nacumeho - po Kokoro - jsou snad jen otázkou času)

A Dark Night's Passing Shiga, Naoya 
(oblíbená knihy překladatelky, Křivánková, tak snad?)

A dále by mohl dostat český překlad také Mišima (The Sea of Fertility), Kobo Abe (The Ruined Map) nebo další Tanizaki (Quicksand).
Osobně bych ocenil i detektivky! (Seichō Matsumoto, Sōji Shimada).
@Zoltan (31.12.2021 19:50): Já to úplně minul!! Musíš označovat, tady se řeší nějaké Netflixácké píčoviny, Duna a Matrix furt dokola, tak to tu nesleduju a pak minu opravdovou kulturu!

Krásné shrnutí, převahu TWICE cením, Perfect World top. Ale Promise a PTT se mi taky líbilo. Rose solo jsem si nakonec oblíbil docela, ač jsem to zhejtil tehdá. Tak snad letos Jisoo!
@Dan9K (05.01.2022 23:53): A něco takového tam píšu? Tady na DH je to samý vzdělaný intelektuál samozřejmě hihi. Narážel jsem spíš na to, že jsem opakovaně ve filmových skupinách potkával lidi, viditelně takové ty no-brain konzumenty, kteří to ohodnotili slovem nuda nebo sračka a pak to chtěli porovnávat třeba s katastrofáky od Emmericha a úplně minuli ten point, proč ten film vznikl a na jaké věci naráží. Tru story.

To, že někomu to nemuselo sednout, samozřejmě beru. Osobně akorát teda nesouhlasím úplně s tím, že to jako satira mělo být za každou cenu vtipné. Mně naopak ten střídmý ironický nehumor často vycházející ze zoufalosti hlavních postav sedl, neb hezky vystihoval absurdity dnešní doby. Ale to už je věc vkusu.
@Kunick (06.01.2022 00:55): tos měl říct rovnou, že máš na mysli naše skutečné životy! To je pak celé ještě osobnější :-)
ale už jsme se asi odklonili od kultury jako takové, tohle už je vlastně skoro politika :-)
@Dan9K (05.01.2022 23:53): :D tak bylo to trochu hraniční, ale nebylo to nijak osobní. Furt si myslím, že vtipnopst převažovala ale nepotřebuju Ti ani nikomu jinému ubližovat, takže sorry a peace!
@Kunick (05.01.2022 19:33): já tu paralelu pochopil a přišlo by mi to i fajn, kdyby to vlastně nebylo dost hnusný, to je všechno :-)
Já bohužel poslední dobou na to dost trpím :-) Jsem pak jako papiňák, v nové společnosti hodně dlouho držím (třeba i mnoho let), dělám si ze sebe srandu a tak, a pak si na to všichni tak zvyknou, že to přesáhne mez a pak mi už doživotně s těma lidma stačí úplně cokoliv a vybouchnu :-)

@JohnCZ (05.01.2022 18:18): takže, pokud se ten film náhodou nepozdává, musí to být tím, že člověku chybí sebereflexe? To mi přijde zase jako nějaké hodnocení svrchu, bez znalosti, bez pochopení věci. Tahle prohlášení dělají přesně zlou krev. Člověk si vytvoří ve své hlavě XY skupinu, kterou nemá rád a pak si do ní dosazuje lidi...
Otázka pro fandy star treku, daj se zkouknout ty 3 nový filmy pokud sem celou serií nepolíbenej?
@JohnCZ (05.01.2022 18:18): Od satiry a komedie čekám že bude vtipná a ty ukázky mi nepřišly vtipné vůbec. Zajímavé že na CSFD to má 76% ale na Letterboxd jen 64%. Nejlepší jsou k tomu ty komentáře :D

"oscar-worthy performance by leo pretending to like women his own age"
"they looked up"
"the yassification of Melancholia (2011) dir. von Trier"
"missed opportunity to not make connor roy president"
"upon discovering that the world will end in six months, leonardo dicaprio and jennifer lawrence do the only rational thing by having sex with cate blanchett and timothée chalamet"
@JohnCZ (05.01.2022 18:18): Tvůj komentář na ČSFD mi přijde asi tak třikrát lepší než ten film. :) Já tam sice ty témata viděl i jsem pochopil tu snahu o to na ně upozornit, ale se mnou to nic neudělalo, nesmál jsem se, nemrazilo mě, jen mi to přišlo trapné a trapnější a na konci jsem krčil rameny. Asi jsem starej nebo divnej já nevím. Absolutně mě to neoslovilo.
@Dan9K (05.01.2022 00:18):  Netflix pro jednou zabodoval. Výborná věc, která velice trefně vystihuje současnou předigitalizovanou společnost. Ale není to určitě nic pro člověka bez schopnosti (sebe)reflexe.

@Naginata (05.01.2022 01:24): Tak to střílíš imo fakt úplně mimo. Idiocracy je regulérní nablblá komedie. Don't Look Up je v konečném důsledku dost depresivní zrcadlo dnešní doby. Rozepsal jsem se trochu zde.
@hanak_v_exilu (05.01.2022 12:13): Mám to taky tak, třeba rakouský Funny Games tam to pro mě bylo fyzicky nepříjemné. Potom mi taky vadí třeba nadcházející trapnost v komediích, kdy vím jak to skončí a je mi samo trapno z toho co hrdinu čeká. Potom mi třeba vadí vydírání obecně, násilí na ženách, zbytečná krutost, absurdní nespravedlnost vládnoucí moci... prostě je toho docela dost.
@Kunick (05.01.2022 12:07): Já ho náhodou chápu. Mně třeba nedělá dobře dívat se na filmy kde únosci hrozí zabíjením rukojmí pokud někdo nesplní jejich požadavky. Je to stejný problém - někdo má kontrolu nad situací a ty jsi bezmocný. Když je to dobře natočené a vyhrocené, tak je mi z toho až fyzicky špatně.
@H34D (05.01.2022 12:00): How dare YOU!!!
Právě jsi ho dostal do pozice sporu osob, z nichž jedná má moc a je hrozně hloupá (ale myslí si opak) a druhá osoba je chytrá a nemá žádnou moc.

...jen teda nevím, komu máme přát.
@Dan9K (05.01.2022 11:24): No, jo, tak vidíš mnohem dál, je fakt, že já bych potřeboval brýle. Je mi tedy líto, že ses stal obětí nejapného holywoodského filmu. Určitě se tě osobně, profesně dotýká mnohem víc, než nás ostatní, kteří tak neřešíme obecně přístup ke zdrojům, informacím, přístup, povrchnost a to jak fungují média a kultura.
@H34D (05.01.2022 07:00): proč neustále něco mylně předpokládáš na základě sama sebe a podle toho soudíš ostatní? Chm? Prej nebuď citlivka a nejapné. Já to vidím mnohem hloubš než ty, tam ty ani nedohlédneš :-))
Týká se mě to zejména osobně profesně. Obecného přístupu ke zdrojům, informacím, přístupu, povrchnosti. To, jak fungují média a kultura. Ten film ťá do obrovské spousty věcí a zužovat to jen na tohle, mi přijde trochu nejapné. A pro mě to fakt není feel good film, je to úplný opak toho.


@Crash (05.01.2022 07:07): mě to nevadí názorově, resp. co ten film vlastně hlasá, mě strašně vytáčelo to zpracování, jako Četník a mimozemšťané na kokainu. V podstatě každá věta tam byla, aby mě naštvala a já strašně špatně snáším, když je ve filmu spor dvou osob, z nichž jedná má moc a je hrozně hloupá (ale myslí si opak) a druhá osoba je chytrá a nemá žádnou moc. A ta osoba s mocí se snaží zničit tu osobu bez moci, přičemž my máme přát té osobě bez moci. Strašně špatně snáším, když hloupost vyhrává. Člověk na to musí neustále koukat v realitě a pak ho to má bavit ještě ve filmu. A v podstatě nic jiného tam není.
Korošija 1 má dokonalou adaptaci. Vznik člověka, mang a filmů - to všechno v ní dochází ospravedlnění.
<span class="reply">Před pár dny jsem viděl The Gentlemen a můžu s jistotou říct, že tohle byl nejlepší film co Guy Ritchie natočil skoro za 20 let, vtipný scénář s dobrou pointou na konci. Měl by dělat více takových věcí a ne blbosti jako Aladdin a Král Artuš.

@Fritol (05.01.2022 09:56): No já mluvil hlavně o těch západních, ale z těch Japonských adaptací jsou dobré například Liar Game, Rurouni Kenshin, Nodame Cantabile, nebo i Battle Royale.

Já trochu podobný problém měl i s The Big Short, nebyl to špatný film, ale přišlo mi, že tu finanční situaci vysvětlil trochu povrchně a ty scény kde celebrity vysvětlovali ekonomické termíny byli fakt trapné.
@Fritol (05.01.2022 09:56): Presne tak, japonská adaptácia Death Note je skvelá, obzvlášť druhý hraný film. Osobne sa mi páčil aj seriál, kým americká verzia ma sklamala. To že si viac vecí upravila vlastným potrebám mi pritom vonkoncom nevadilo, nové obsadenie bolo viac-menej fajn, no ako celok to bolo príliš skratkovité a miestami až nelogické aj keď som sa na to snažil nahliadať ako na samostatnú záležitosť.

Inak tunajšia debata podľa mňa veľmi dobre vystihuje, prečo má inak výborný Don´t Look Up rozporuplné prijatie u amerických kritikov. Niektorí k nemu pristupujú od začiatku s predsudkami ako k filmu, kde bohaté celebrity hlásajú o záchrane planéty, iní to berú kvôli téme príliš osobne a ďalší sa zase nedokážu naladiť na ten štýl satiry :)
@Dan9K (05.01.2022 00:18): Mně se to líbilo hodně. Mohlo by to být kratší, ale to skoro všechno od Netflixu. Ten film je právě docela vlídný a vyhýbá se aktivismu a vyhroceným konfrontacím. Prezidentka je kombinací Republikánů i Demokratů, a svou chvilku šílenství si užijí lidi ze všech sociálních skupin. Taky je to komedie, takže bych v tom nehledal co tam není. Někteří v tom třeba vidí paralelu na globální oteplování, ale kdyby se to bralo do důsledků, tak s takovou událostí se stejně nedá nic dělat. Čili pravdu by měli klimaskeptici. Nebo jaká se dneska používá dehonestující nálepka.
@Dan9K (05.01.2022 00:18): Mám to stejně, dostal jsem na to doporučení, dceři i synovi se to moc líbilo, a já po shlédnutí si říkal, že větší blbost jsem dlouhou neviděl. Jako satira to u mě vůbec nefungovalo a jinak samozřejmě také ne.
@Dan9K (05.01.2022 00:18): Pouštěli jsme si,to se ženou a fajn to bylo. Satira decentní, nebylo to vtíravé, humor tak akorát, nepopadáš se za břicho, ale baví. Závěr se mi líbil. Myslím, že i přes apokalyptické téma je to takový "feel good" film, který má získat nějaké sošky.

A nebuď citlivka s tím, že se tě téma osobně dotýká. :) Jestli myslíš dezinformace, nebo změny klimatu, tak se dotýkají nás všech stejně a cítit se osobně uražen za to, že to film zpracovává třeba nějak jinak, je takové nejapné. :)
@Dan9K (05.01.2022 00:18): Já Don't look up viděl hned jak to vyšlo, a je to dost dobré - satira přesně v duchu South Parku (a Cartmana hraje Jonah Hill :D). Ale brát to jako normální film se fakt nedá.
Kázání tam není ani omylem, oni se strefují slušně do všech, i do hlavních postav (Lawrence je za hysterku a DiCaprio si ujede na egotripu)

Idiocracy jsem shodou náhod viděl před pár dny po letech znovu a srovnávat se to nedá ani trochu, ten film má sice zajímavý námět, ale ve výsledku je to jen hodně blbá komedie pro jen o trochu menší idioty než o jakých vypráví.

Teď jsem konečně dohnal Last Night in Soho a jsem nadšený - poslední třetina trochu slabší, ale celkově je to nádherně hravý love letter giallo filmům. Jeden z filmů roku.
<span class="reply">Jediná dobrá filmová adaptace manga/anime byla Edge of Tomorrow, a i to byla light novela a ne celkem manga. Jinak tu máme ostudu typu Dragonball Evolution a Death Note.

@Dan9K (05.01.2022 00:18): Nemám žádné plány to vidět, ale z ukázek to vypadá jako pokus o nejhorší a nejvíce nafoukanou satiru od Idiocracy. Tedy něco pro lidi, co si myslí že Late Night TV představují vrchol humoru. Raději si z něčeho podobného kouknu In the Loop, Network a Melancholia. Opravdu nemám chuť vidět bohaté celebrity žijící totálně mimo reality kázat o tom jak je třeba zachránit planetu.
@Paul (05.01.2022 00:55): možná někdy zkusím. Spíš jsem se snažil říct, že nedokážu posoudit nakolik dobrá je to adaptace, ale je to špatný seriál. A přitom mě postavy chytly. Jenže pak se staly někým jiným. Snad jen Jet byl soustavně všeochraňující taťka, nedivil bych se kdyby začal sypat dad jokes.
@Kunick (05.01.2022 00:12): dej si ten originál (v anglickém dabingu, je špičkový), je to úplně něco jinýho.

Jediný co mě štve, že na netflixu jsou sice anglický titulky, ale překládaný z japonštiny, a naprosto nekorespondující s namluvením...a pak jsou tam český, který jsou přeložený z těch anglických/japonských, takže taky nekorespondují..nakonec jsem to vypnul a koukám jen v anglině bez titlí.
Už jste vůbec viděli Don't Look Up? Cítím tady docela dobrý potenciál díky tomuhle filmu na pořádný flejm :-)

Já to zrovna dojel a málokterý film je pro mě nesnesitelnější. Ale já osobně trpím sníženou estetickou distancí, obzvlášť když se mě témata osobně dotýkají.
@Paul (04.01.2022 23:31): Já neznám originál, a první dva-tři díly byly super. Ale pak to šlo z kopce a konec byl utrpení. A z přijemného relaxu se stalo sledovaní křečovité snahy narvat tomu všemu nějaký vyšší smysl na ukor zábavnosti. A Cho se mi líbil. Jen na konci ho nutili hrát jiný charakter než na začátku. Za mě to tak zabil scénář, který se snažil... asi ani nevím o co :D
Jsem si z morbidní zvědavosti shlédl několik kousků dílů tý hraný netflix adaptace Cowboy Bebop a wow, přijde mi že to posrali úplně stejně jak Witchera :D Hlavně Faye je bizár, Cho taky oproti Blumovi charisma nula, akorát ten Jet mi přijde že ho jakž takž vystih...o Viciousovi raději pomlčím..

A opět, tolik potenciálu by bylo, ale když holt nejsou schopnosti..
Ok, skrze Jupiter Jazz a Space Lion jsem se oficiálně stal fanboyem Cowboy Bebopa :)
Heh, kouknul jsem na konec Cyborga a uz jsem zapomnel, jak je ten zaverecnej souboj naprosto ultimatni :D Jsem se musel smat :)
Jinak nový rok přináší i smutné zprávy, odešel slovenskočeský skladatel Juraj Filas, jeden z nejúspěšnějších zástupců své generace (možná i nej). Za mě člověk, jehož hudba i osobnost mi z československých současných skladatelů nejvíce dala. Je oproti běžné soudobé hudbě bezprecedentně krásná a ukazuje, že i dnes se dá dělat v tomto oboru hudba aspoň trochu pro lidi a zároveň být na nejvyšší umělecké úrovni.
Je ho škoda a odešel příliš brzy.  odkaz