Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Kultura

« Novější Starší »

Blaming actresses

“These gals [victims of Weinstein] got what they wanted,” Agnia Kuznetsova, a Russian film and theater actress, told the Meduza website. Kuznetsova doesn’t see anything unusual about a man in power using his position to harass women.

Another Russian actress, Lyubov Tolkalina, expressed an even more radical point of view. “If you land a role, does it matter how you got it? How can you blame a man for sexual harassment, isn’t it his meaning of life?”


russia beyond

@orromis (20.10.2017 10:46): Mně to je celou dobu jasné! Ale měl jsem za to, že si i Pluto.

Nicméně abych se navrátil ke kultuře (znásilněné herečky v Holly to vážně nejsou), přečetl jsem Neónovou bible a kvalita je vážně ohromující na to, že byla napsaná v 16 letech. Opravdu škoda, že Toole nenapsal více.

František Ringo Čech má odjakživa reputaci chlíváka, jenž do svých rolí dosazuje herečky podle toho, jak jsou svolné. Nemluvě o tom, že je na veřejnosti otevřeně sexistický. Vydávat jeho slova za nějakou moudrost, která je pro dané téma jakkoliv přínosná, mi připadá absurdní. A Quentin Tarantino… tahle jména u mě zkrátka v podobném kontextu vyvolávají úsměv na tváři, nemohu si pomoct. I když vím, že jde o předsudky.

Naopak považuji za velice cenné, že to takhle vyplulo na povrch. Jistě, sexuální obtěžování průřezově prostupuje skrze celou společnost, ale právě u těchto lidí, kteří jsou takříkajíc veřejným majetkem, podobná odhalení významně ozdravují. Pokud je jedno zbytečné prase jen nahodilá oběť, díky níž se další ženy nebudou bát s podobnou zkušeností vyjít na veřejnost, s radostí ji přijímám.

@AlieN (19.10.2017 19:12): hele a co si třeba teda přečíst ten new yorker článek? nebo se trochu informovat? Fascinuje mě to nutkání se vyjadřovat ikdyž člověk o věci nic neví.

edit - aha, tys byl na mobilu. Tak příště si nejdřív zjisti, pak reaguj?

Mimochodem, rape culture v indii a islámskejch zemích je taky zvěrstvo. Člověku může vadit víc věcí najednou.

Jinak dobrá přehlídka duševního mrzáctví tady, až mě to trochu zaskočilo.


@AlieN (20.10.2017 01:44): Jistě, ta forma je hrozná. Ale aspoň se pro změnu objevilo téma, které má do budoucna smysl řešit. Hrozivou situaci v Indii jsme stále schopni orientalizovat, takžde zde zatím celosvětovou šanci k nápravě nespatřuji. Bohužel.

Pro nespavé: Halcyon.

@Saruman (19.10.2017 19:32): Prave to "blown out of proportion" a "symbolicnost" mi na tom vadi - ze vsichni vysiluji z toho ze dominantni chlap v hollywoodu dominantne obtezuje zeny, zatimco rape culture treba v Indii zbytek sveta skoro nezajima a tolik se o ni nemluvi. Tohle je hlavne bulvar.

Btw na mobilu cestou na akci se cokoli hleda blbe. I proto ten muj prvni post zacinal otazkou.

Áno, matky sú sem tam slušne sfilmované.

Škoda, že u Hobita už bol príšerne zdegenerovaný.
Jedinú dobrú vec, čo dokázal na staré kolená vytvoriť bol ten dementný retard Dáin.

Tarantino to myslím popsal docela dobře (a výstižně) z mužského pohledu (realita je taková, ale člověk si ji často nepřipouští, obzvlášť v okruhu známých).

@AlieN (19.10.2017 19:12): Napsal jsi, že ho využívali, respektive jeho moc. Ale je pravda, že tu větu lze interpretovat různě.
Samozřejmě, že celá aféra je blown out of proportion, ale jinak to přece v daném prostředí ani nejde. Nijak zásadně se tím podle mě nezpochybňuje základní význam a symbolická hodnota případu. Koneckonců je to součást širšího fenoménu probíhajícího v mediálním byznysu (Bill O'Reilly, ten tlouštík ze Screen Junkies). Za mě lepší než úplné nic.

Zrovna od tebe bych očekával, že pár minutový výzkum po internetu zvládneš. Alespoň předtím, než začneš vynášet autoritativní soudy.

@Saruman (19.10.2017 17:04): Nepřeháněj. Kde ho označuji za oběť?
‎ Je to kokot co zneužíval a obtěžoval ženy, ovšem to že je to docela kokot co v branži zneužívá za svými cíly všechny a všechno je o něm známo odedávna, teď se do toho jen přidal sex. Moc mě to nepřekvapilo. Co mě překvapuje že ženy čekají mnoho let než o tom začnou mluvit, to zavání ne strachem, ale spíš oportunismem.(nevím o tom že by měl někomu ubližovat - ale jak říkám, nesleduji to detailně). A hlavně netuším proč se z tohoto má stát kauza hýbající společností, když mnohem vážnější případy si to zaslouží víc. Proto přefouknutá bublina dle mého - kdyby to nebyly hvězdy bulváru, impakt na společnost je mnohem menší.

Paula se pak ptám právě proto abych zjistil víc, a hlavně proto abych zjistil co on osobně považuje za hardcore a prasáctví. Byla to vážně míněná otázka.
Já viděl třeba strašlivě pohoršené titulky že někomu otevřel nahý, což mi tedy připadá dosti úsměvné.

@Paul (19.10.2017 14:59): Ne, není, prostě normální "chlap" (a vrchol ledovce). A konkrétně Weinstein - jak někdo napsal - kdyby ještě snášel "zlatá vejce" (v podobě úspěšných filmů a Oskarů), zcela určitě by se tenhle skandál rychle ututlal. Ve větší či menší míře se podobné chování vyskytuje všude - rozhodně nejde o nějakou Hollywoodskou záležitost, jen o tom vaše přítelkyně/matky/sestry nějak zvlášť nemluví (tak nějak se to bere jako standardní "perk" pro povolání "žena"). Jen teď asi "pár" lidem došla trpělivost, nebo spíš když se začalo ozývat více hlasů, strhla se menší lavina.

@90210 (19.10.2017 17:28): Vzhledem k počtu butthurt uživatelů jde zde legrace při každém tématu :).

@MCZ (19.10.2017 17:35): Je mi jasné, jak to nejspíše mohlo být v 80. a 90. letech letech a při konstalaci velmi úspěšného muže, kterému se dosatávají pod ruky začínající hvězdičky. Co tě vede k rozdílnému názoru? Přeci jen, tohle je taková běžná představa a nejspíše reálná. Jako u profesinálních fotografů, co si modelky "vezmou" hned po nafocení aktů.

Ne, jsem kompletně izolován od žen (a můj nejlepší kamarád je Gordon) a pracuji v uranových dolech. Tedy moje empatie je na nulové hodnotě.

@Drolin (19.10.2017 17:23): Droline, my už všichni víme, že jsi troll, není třeba v tom nikoho utvrzovat.

Ale jestli to snad myslíš vážně, tak je krásné, jak si to idealizuješ. "Naopak, gentelman co je pozval do své vilky na víno a výhled na noční Los Angles, a s jasnou - ovšem neřečenou - nabídnou něčeho za něco." Že zrovna ty někoho obviňuješ z naivity.

Pokud máš přítelkyni, tak doporučuji, aby ses s ní někdy pobavil o tom, co tady píšeš. Třeba ti to dá trochu jiný pohled a naučí tě to i trochy té empatie.

Dokonale empatičtí (dle nich, samozřejmě) muží, co cítí se ženy ad absurdum. To dle mě není sympatické ani racionálně uvažujícím mužům, ani ženám (pokud to nejsou dominantní typy hledající si svého "třasořitku"). Spíš by mě uráželo, pokud by svého postavení nevyužil a nezkusil si dané ženštiny podmanit (a asi všichni tuší, že to nebyl blázen v maskáčích či opraných teplákách, co by dané slečny honil v neosvětleném podchodu). Naopak, gentelman co je pozval do své vilky na víno a výhled na noční Los Angles, a s jasnou - ovšem neřečenou - nabídnou něčeho za něco. Že si dané ženštiny po letech uvadající kariéry, jak píše 90210, na to "vzpomenou" je už pak jiný příběh. Dnes bohužel nafouknutý všemi domnělými obháci práv.

To si zase pár lidí spletlo Databázi s Novinkami.

Je vtipné, že tyhle názory jako "Hloupy herecky a modelky za nim 30 let dobrovolne samy lezly a nechaly se od nej vomrdat kvuli kariere" vždycky zazní pouze od takových chlapáků. Já se vůbec nedokážu vcítit do kůže nějaké náctileté začínající herečky, která se octne v naprosto neznámém prostředí, kdy pokud nebude po vůli jednomu konkrétnímu člověku, tak její kariéra skončí dřív než začne. A může být hloupá a naivní, ale tak nějak to pořád neznamená, že si o to vlastně říká.

Tím ani nevylučuju, že by za ním některá nevlezla naprosto dobrovolně přesně z toho důvodu a ani to, že se té momentální situace žádná taková nepokusí využít ve svůj prospěch.

Ale teda jako takhle paušálně odsoudit všechna svědectví s tím, že jsou přece všechny tyhle ženský stejný, to musí vyžadovat slušné množství arogance. Anebo možná má 90210 nějaké tajné zdroje a přezkoumal případ od případu. Nicméně vzhledem k tomu vyjadřování mám trochu problémy tomuhle uvěřit.

A možná taky kvůli případům jako je tento (a to ji nijak nemusím).

Ta si o to fakt říkala, že?

@AlieN (19.10.2017 16:37): Et tu, Brute?

Nechci si idealizovat morální zábrany hereček a modelek, ale ony ty pravidla nenastavovaly. A i pokud Harveyho některé iniciativně vyhledaly, stále je mohl jednoduše odmítnout. Ten člověk dokázal vytvořit producentské impérium, nicméně ovládnout své nejnižší pudy bylo nad jeho síly? Dělat z něho oběť, kterou někdo záměrně využíval, vyžaduje takový level ublíženého misogynství, že to uráží nejen můj cít pro rovnost, ale i zdravý rozum.

A vaše schopnost posoudit, co je pro ženy "svérazná" zkušenost a co je naopak "hardcore", to už mě vlastně ani neuráží. Asi jsem to měl čekat.

Právě vychází: Lucie Lukačovičová, Františka Vrbenská: Hořící kůň
Arabské Španělsko se na počátku 11. století rozpadá ve střetech a intrikách. Baskický lučištník z hor touží zachránit svého grošáka, proto se z něj stává zloděj koní. Na jedné z výprav se potkává s osiřelou zemanskou dcerkou, odsouzenou k bezútěšnému životu hradní služebné. Oba bezděčně zasáhnou do záměru králů a vzbudí nenávist Spin de Mula, démonického čaroděje, který znetvořuje lidské duše. Jejich osudy se protínají, zatímco muslimští i křesťanští vládci spolu střídavě bojují a uzavírají politická spojenectví, iberští bohové čelí islámu i Kristu a ze severu připlouvají drancující vikingové…

ukázka na sarden.cz

@Paul (19.10.2017 14:59): hardcore prasák? Hmm, nic hardcore jsem nezaznamenal, co mi ušlo? Nesleduju to tedy moc podrobně, přefouknutá bublina imho, nežijeme v padesátkách aby ty ženské musely držet hubu a krok, kdyby samy nechtěly využívat jeho moci, tak se mohly ozvat už dřív.

@Paul (19.10.2017 15:31): Hloupy herecky a modelky za nim 30 let dobrovolne samy lezly a nechaly se od nej vomrdat kvuli kariere, protoze takhle to v showbizu chodi vsude ve svete, notabene v Holywoodu, a ted ty kravy ze svych vil s bazenem najednou hrajou ublizeny, protoze to je to jediny, co umi a delaj, ze je k tomu zlej producent donutil. Spis zas jen klasicky naskocily na vdecnou medialni kauzu, aby se zviditelnily, protoze jsou z nich po ctyricitce vetsinou stary popelnice, ktery uz kupodivu nikdo neobsadi, protoze u herecky je stejne nejdulezitejsi vzhled, co si budeme povidat.

Dobre jim tak, Weinstein je kazdopadne vyrizenej.

A co jiné čekali? Základ je nebýt naivní, což mladé herečky často jsou (co čekají od Hollywoodu...) - a za blbost se platí. Mají být spíš vděčné Harveymu za svérázné uvedení do průmyslu.


@Strady (19.10.2017 15:22): "Podle mě to nebude tak jednostranné. Můj názor."
Presne tak. Pretože je hrozne jednoduché sa verejne zdôveriť s traumatickým zážitkom s vedomím, že sa okamžite začne spochybňovať ľuďmi s názormi.

Ten skandál s Harvey Weinsteinem je fakt epic. To byl fakt hardcore prasák, jsem zvědav jestli si půjde sednout.

@90210 (17.10.2017 15:17): No ja som vždy mal oveľa radšej Britskú hudbu, hlavne preto lebo dominovali dva moje obľúbené žánre, progresívny rock a post-punk. Psledných niekoľko rokov ale mali viac zaujímavých elektronických umelcov.

@Drolin (17.10.2017 16:14): No z tohto roka boli dobré napr, nové albumy od post=punkových skupín ako Algiers, Protomartyr, Idles a Grave Pleasures. Z indie rocku The Horrors, King Gizzard, The War on Drugs a Everything Everything.
Skvelý comeback mali Brand New a LCD Soundsystem. Aj starý Gary Numan vydal teraz dobrý album.
Album roka je podľa mňa nový The National alebo comeback Slowdive.

Za to sklamaním boli napr, nové albumy Stevena Wilsona a Arcade Fire.
A mimochodom nový album vydali aj Wannabe Oasis aka Kasabian a má pravdepodobne Najhorší obal aký som za posledné roky videl.

@Richmond (17.10.2017 17:11): Mne sa páčia skoro všetky albumy od nich, ale Holy Bible je najlepší, je to ten správny druh "edgy".

@Drolin (18.10.2017 11:22): Pak tedy z Prahy nedělej evropské kulturní centrum. To už dávno není ani v rámci ČR, když se spousta akcí přesouvá do Brna, Ostravy, Plzně... což dřív vůbec nebývalo. Navíc zrovna koncerty, na které chodíš, pořádají výhradně klinikáři přes svoje kontakty z devadesátek. To není o tom, že by kapely Prahu sami vyhledávali. Až je stát konečně zavře do krimu, tak budeš mít utrum.

@Drolin (18.10.2017 10:12): Jaké kapely tu hrají? Jack White byl v Praze dvakrát, Foo Fighters třikrát, Radiohead a Oasis jednou a to hrají všichni přes dvacet let. Trochu málo na kulturní centrum, které kapely údajně vyhledávají, nemyslíš? A teď se podívej kolikrát hráli v Londýně nebo Berlíně a uvidíš ten rozdíl. Jsou dokonce kapely, které v Praze ještě nikdy nebyli. Třeba zrovna zmiňovaní Blur. Čili Praha v tomdle ohledu není žádná výhra.

@90210 (18.10.2017 10:29): Výhra <3

Ale prostě to musíš vidět, že sem jezdí ty nejlepší kapely :P

NIN, EN, Jesus, Mogwai, PJ, Swans, Killing Joke, Nick Cave... vážně nevím co by si chtěl více. Však tu máš i Coldplay, Muse nebo Justina Biebra :P

@Drolin (18.10.2017 10:12): Ach jo, Z dalsi debaty se odhlasuju.:0)

@Jumas (18.10.2017 09:51): No, to by ses divil. Cilovka je podobna IMHO. Ono je to podstatne hlubsi tema, jaky je v cesku hudebni mainstream, radia. Proc je to tak strasny a zamereny na oldskool, byt nactileti uz jsou taky jinde a mnohem vic reflektujou to, co jede ve svete, protoze tradicni media sleduji uz v podstate jen vekovy skupiny nad 40. Debaty na toto tema jsou stary uz 20 let.

@Jab (18.10.2017 10:07): Oni ti Blur nakonec Oasis asi "porazili" tim, ze se hudebne vic posouvali a experimentovali, zatimco Noel a spol. jen hostovali u Goldieho nebo Chemical Bros, ale jejich radova alba byl cistej britpop. Zatimco Blur sli dal, i kdyz jejich radovky samy o sobe nikdy nebyly tak silny, jako treba Definitelly Maybe. Gorillaz jsem ale uz moc nehrotil, protoze me vzdycky trochu iritoval Albarnuv vokalni projev.

@90210 (18.10.2017 09:46): Pak se tedy podívej, jaké kapely tu hrají. Obvykle světová špička (do budoucna Laibach, Nick Cave + v minulosti prakticky vše významné). Praha je jistě jedním z kulturních center v Evropě. Jet někam na týden, dva opravdu nestačí - musel by si tam žít aby si mohl srovnat (a pak by si zjistil, že to lepší bude leda tak v Madridu, Paříži, Londýně a Berlínu).

Za mě z toho britpopu jsou fajn Oasis aj Blur. Blur mám rád více. Caravan patří mezi mé nejoblíbenější písně. Arktické opice jsou taky dobré, ale rychle se oposlouchají. Na Blur volně navazující Gorillaz mám z uvedených asi nejraději. Coldplay je takovej nemastnej neslanej. Ale asi tři písničky od nich mám celkem rád.

@90210 (18.10.2017 08:48): Dávat Roxette a Kabáty do jednoho pytle? No fuj. Roxette poslouchám už od základky a stále mě neomrzeli, ale Kabáty v lásce moc nemám. Každopádně se jedná o dvě naprosto odlišné skupiny, které společných posluchačů moc mít nebudou.

@Drolin (18.10.2017 09:36): Zase tady pletes jablka a hrusky. Bavime se o hudbe, ne o vytvarnym umeni, koncertu opravdu vyznamnych globalnich kapel a umelcu tady je a bylo vzdy naprosty minimum, coz je to o cem se tady bavime a s nejakym hejtovanim Prahy kvuli Brnu to nema co delat, protoze polovinu zivota jsem prozil v Brne a polovinu v Praze, ani jedno mesto nehejtuju, ale hodne cestuju, takze to vidim s odstupem prave proto, ze se o kulturu zajimam, ale spis v globalnim meritku, nez abych navstevoval kudyznudy.cz apod.

@90210 (18.10.2017 09:22): Protože tu kulturu příliš nesleduješ :P

Jako bohužel většina Čechů, aneb na koncertech je majorita často cizinců. Sleduj více tour locations a tak, Praha je v pozici právě jednoho z vyhledávaných měst pro kapely. Výtvarné umění je zde také poměrně slušně zastoupeno. Jen ale člověk musí i aktivně hledat. To, že jsi hater Prahy jako Brnák je věc druhá, ale nemění to nic na pozici Prahy v Evropě (o které se může Brnu led tak zdát :).

@Drolin (18.10.2017 08:57): To ze ty nikoho neznas neni moc vypovidajici, stezejni je navstevnost, protoze je to byznys. Moment, Praha ze je srovnatelna s Parizi a Londynem? Spis s Lublani a Varsavou. To uz zase trollujes, ne? Fakt me to prestava bavit.:0)

Praha neni nic jinyho nez mala nedulezita do sebe zahledena prdel s malebnym centrem, ktery si jezdi fotit spousta asiatu a lidi ze Evropy sem jezdi chlastat, protoze se tady dobre pari a je tu levno. Kulturne to tady byla spicka naposledny v mezivalecnym obdobi.