Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Kultura

< >
@Jab (13.12.2019 07:03): To je výstižné. Niečo ako kombinácia rekonštrukcie bitky o Pearl Harbor a Crimsonovej permanentnej poisťovne. Bohužiaľ v reálnom svete a s fatálnymi následkami.
@Jab (12.12.2019 22:29): Tak jsou to právníci.

To vlastně můžou být rádi, že to aneticky nepodpálí nebo že jako správní psychopati nezačali z čiré zvědavost dělat vivisekci na dětech :)
Ocekavam zasah clenu DH v oblecich a urychlene smazani tohoto provokativniho postu, burice Jaba!
BTW, jak už jsem napsal, hlavně ať člověk - především mladší jedinec - vůbec čte, je jedno co, ale hlavně se tím tříbí pameť a zvyšuje slovní zásoba.

Nějaké tipy na Vánoční čtení?
John Wick 4 a Matrix 4 naplánovaný na stejný den(21.5 2021). Kdyby Wick patřil WB...internet by asi vybuchnul, všechny ty teoerie :)
@Samariel (11.12.2019 12:45): Páčia sa ti Kesslerove knihy. Žiadny problém. Tiež som ich pár prečítal a bavili ma. Ale to nič nemení na skutočnosti, že je to nenáročná oddychová literatúra, ktorá dokonale spĺňa všetky atribúty príslušného žánru. V skratke je to alternatíva zošitových westernových rodokapsov, akurát namiesto kovbojov na koňoch sa tam premávajú vojaci na tankoch.

Každopádne čítaj to, čo chceš. A keď ťa bavil Kessler, skús aj knihy od českého autora Josefa Fraisa, ktorý pod pseudonymom Helmuth Nowak napísal sériu fiktívnych príbehov nemeckých vojakov z východnej fronty. A podobne písal aj novodobý dánsky barón Prášil Sven Hassel a jeho pseudoautentické knihy o príslušníkoch nemeckého 27. trestného bataliónu.

A aby som prihodil aj príklad "vyššej" literatúry s danou tématikou, tak jednoznačne Láskavé bohyne od Jonathana Littella.
@Shoggot (11.12.2019 16:25): Já se zase nechci těch pravidel zastávat jakožto něčeho svatého, to vůbec ne, možná není ode mě úplně fér vytrhávat je z jejich (i dobového) kontextu a aplikovat je na Dokonalý trik. Ten mě nasral především tím, že se tváří chytře, přitom tě jen klame (částečně tím, že porušuje některá z těch pravidel, která mají mnohdy dobrý důvod).

Ale Disco Elysium mě zajímá, klidně to napiš do tamní diskuze, jak to vidíš. Která pravidla podle tebe porušuje?
@BUMTARATA (11.12.2019 16:12): Ano, Škvoreckého Deset hříchů pro pátera Knoxe, kde se v každém příběhu poruší jedno z žánrových/brakových pravidel detektivky tak, jak je sepsal Ronald Knox, to taky stojí za pozornost, když se bavíme o braku/žánrovce :)
A abych to ještě zkomplikoval a tím spíš tuhle debatu odsoudil k nevyhnutelné smrti, nemohu nezmínit Škvoreckého, který velmi hájil žánrovou literaturu, sám literární velikán, zejména pak detektivky (obzvlášť Chandlera), které konec konců sám psal. Dokonce jeho předposlední knihou byla sci-fi.

Protože se Škvorecký velmi zabýval ohledáváním této hranice, o které je tu řeč, často také zmiňoval Grahama Greena, který své knihy dělil na „serious novels“ a „entertainments“. Sám Škvorecký pak své vrcholné dílo Příběh inženýra lidských duší doprovodil podtitulem „entrtejnment na stará témata o životě, ženách, osudu, snění, dělnické třídě, fízlech, lásce a smrti“.

Takže asi tak. Prostě čti, co tě baví a dělá z tebe lepšího člověka. :)
@S4TW (11.12.2019 15:50): Vidíš, zrovna Tolkien je předmětem žhavých debat mezi literárními kritiky o tom, kam vlastně patří :)) a někdy jsou dokonce ty debaty velmi radikální. Někteří kritici ho označují jako oteklé a přehnaně moralistické (a v tom směru simplistické) dílo, které nesplňuje parametry vysoké literatury, jiní zase hájí jeho místo v "panteonu" vysoké literatury tím, že jde o velmi bohatý a vícevrstevnatý text (mluvíme o Pánu prstenů), který vytváří opravdu hluboký a imaginativní text, který ani nepotřebuje nějak zásadně řešit problematiku rozštěpenosti lidské osobnosti a problémy nitra a ni nevadí pohádkové rozdělení na dobro a zlo...těch pohledů je příšerně moc.

Je to už dekády trvající debata, která nejspíš nebude mít konce :) Že co se týče Tolkiena nemáš jasno není divu. Ani velcí literární kritici mezi sebou nemají a konsenzus je asi nedosažitelný.
No, díky kluci, chápu, ale pořád bych se bál něco označit za brak... to, že je Kotleta brak, je jasný... Tolkien teda obecně asi jako brak brán není, respektive jsem to nikdy neslyšel, neboť přišel se žánrem jako takovým, ale autor, kterýho svou kvalitou třeba překonal a posunul fantasy dál, může být považován za brak, protože píše žánrovou literaturu?
@S4TW (11.12.2019 15:23): Je to pochopitelně dost subjektivní, jak už to v literární kritice bývá, ale máme nějaká všeobecně uznávaná měřítka a nástroje. Umění není něco jako hardware, kde jsou přesně objektivními skutečnosti nastavené mantinely, podle kterých se snadno tvoří kategorie a definice.
Je potřeba především hodně číst. Brak se zpravidla výjímá jinému čtení a vnímání než sám určuje. Brak má velmi striktní žánrová pravidla, kterých se drží zuby nehty. I takové ty obrázky, které vznikají spojováním různých bodů jsou umění, nebo dokonce puzzle může vytvořit hezký obraz, ale jistě se všichni shodnou na tom, že nejde o "velké umění". Často pracují s naivní a černobílým rozdělením postav na ose dobro/zlo a jakékoli rozmázání mezi tím je malé až banální. Často se taky brak přirovnává ke konzumní literatuře nebo spotřebnímu zboží: čistě vzato jsou jednotlivé kusy jednoho typu zboží (žánru) od sebe těžko rozeznatelné, podléhají stejným a dobře kategorizovatelným pravidlům.

A jejich záměrem převážně ani není nic jiného, proto jich je tolik a mnoho brakových spisovatelů jako je pan Ky...pan Kotleta jich dokážou vyplodit hned několik za rok :) jeden z mnoha příkladů jsou třeba "dime novels" neboli kovbojky, romantické sešity na pokračování nebo dokonce i mnou oblíbený Stephen King: ten sám může vydat román o 1000 stranách co mu trval napsat 3 roky, ale brak to je, je to velmi žánrová literatura. A to není myšleno ve zlém.

Brak je taky koncipován, aby při čtení čtenáři přinášel okamžité uspokojení, okamžitou recepci a vlastně nijak zásadně například (není to jediná věc) hýbal s představami, přesvědčením nebo samotným nitrem čtenáře.
@S4TW (11.12.2019 15:23): Mně se v této souvislosti vždy líbil paradoxní Wittgensteinův výrok: „Moje věty objasňují tím, že je ten, kdo mi rozumí, rozpozná nakonec jako nesmyslné, vystoupí-li – po nich – nad ně. (Musí takříkajíc odhodit žebřík poté, co po něm vystoupil nahoru). Musí tyto věty překonat, pak vidí svět správně.“

Takže máš dvě roviny – individuální, ve které lezeš po žebříku, tj. překonáváš nízké a směřuješ k vyššímu, dokud ti stačí zájem, dokud tě žene zvědavost, touha poznat, a společenskou, která vše průměruje. Tedy; říká-li společnost, že brak je to a to, tak ty s tím nic nenaděláš, tato definice se bude měnit, protože správně rozpoznáváš, že je relativní, s dobou, ale z tvé subjektivní, individuální pozice je to příčka žebříku nebo žebřík sám. Který eventuálně odhodíš. Pak už bude jen na tobě, jak pokorný budeš, jak moc si budeš uvědomovat, že jsi lezl přes stejné svahy jako ti, nad které by ses mohl povyšovat, že ti pomáhali jiní, to jsou ona bedra gigantů, na kterých stojíme. Takže ano, máš pravdu, ta diskuse je problematická přesně z těchto důvodů: každý jsme jinde.
@S4TW (11.12.2019 15:00): Proč by byla? Beletrie je velmi široký pojem, pod který patří veškerá literatura fikce, což znamená, že to jednoduše není literatura faktu. I Shakespear patří mezi beletrii a rozhodně brak není :)) ale ano, brak je v beletrii velmi, velmi mocně zastoupen.
@S4TW (11.12.2019 15:00): Tak sci-fi/fantasy se často označuje za brakový žánr a drtivá většina těch děl je braková literatura, byť například právě titán literární kritiky Harold Bloom třeba o fantasy autorce Ursula Le Guin prohlašoval, že její knihy, přestože jsou žánrem fantasy, dokázala pozdvihnout na úroveň vysoké literatury :) ale to neznamená něco apriori zlého (je to žánrová literatura). A ano, pan Kotleta píše brak jak z učebnice :))
@M.a.t.t. (11.12.2019 14:50): no, fakt nevím, spíš jen tuším... teď ještě koukám, že jsem napsal erodovaný, místo erudovaný, asi je to tu na mě už nějak moc chytrý.... já akorát vím, že Kotleta říká, že píše brakovou literaturu, ale z tvé definice mi to koro přišlo, jako kdyby většina fantasy/sci-fi měla být braková... tak nějak prostě nevidím tu hranici :-)


@Shoggot (11.12.2019 14:58): tak v tom případě valná většina beletrie je brak?
@S4TW (11.12.2019 14:48): Takzvaná "vyšší literatura" nebo "velké umění" aspiruje na nějaké literární/umělecké zásluhy. Často pracují s širokými společenskými nebo politickými problémy, zaměřují se na jednotlivce a prozkoumávají nějaké stránky lidskosti. Často se noří skrze příběh alegoricky do nejhlubších lidských přesvědčení způsobem, který má za cíl vyvolat těžké otázky. V jistém slova smyslu tak umělec/spisovatel může adresovat svůj vlastní vnitřní rozpor, byť to není pravidlem.
Komplexita lidských bytostí taková literatura bere na vědomí a zpracovává tak i jejich chyby a slepá místa.

Pro někoho to může být třeba i většina děl ze západního kanónu klasické literatury. A mnoho takových děl člověk najde právě v klasické literatuře.
jelikož nejsem tak erodaný v této oblasti... co jsou ty vyšší ambice?
@BUMTARATA (11.12.2019 13:29): No... za predpokladu, že som ochotný pristúpiť na definíciu braku (čo so už názorne demonštroval a áno, viem, že to nebolo v minulosti myslené v dobrom), tak si stále myslím, že nutné rozlišovať medzi brakom a "brakom". Lebo aj literatúra bez vyšších ambícií ma niečo do seba a pokiaľ dokáže napríklad kvalitnejšia detektívka stimulovať niekoho k čítaniu, v dnešnej spoločnosti, kde sa mládež realizuje prevažne povrchným sledovaním titulkov na sociálnych sieťach, je to rozhodne plus. :)

Béčkový film je nízkorozpočtový film v klasickom zmysle slova. Tak to bolo vždy myslené primárne, no dnes sa to už prenáša i na filmy obsahujúce všemožné klišé, otázkou je či správne. Podľa mňa je to prinajmenšom diskutabilné, lebo i mnohé filmy, ktoré akoby napĺňajú túto škatuľku a nesnažia sa o výraznejšiu hĺbku, obsahujú toľko filmových nápadov, že sa dajú označiť za hodné pozornosti.
Jednou jsem četl Tažení v Rusku 1941 - 1945, což je "svědectví" reálného zmrda Leona Degrelle (pro neznalé: belgický kolaborant a velitel dobrovolnické divize Waffen SS).
Je to naprosto fantastický škvár a dno, o to víc, že to není fiktivní postava. Při četbě člověk neustále doufá, že to hovado protagonistu/autora někdo konečně brutálně oddělá, leč se tak pochopitelně nestane a bohužel dožil svůj život ve Španělsku.
@M.a.t.t. (11.12.2019 12:54): Jak sám píšeš, brak je společností vnímán pejorativně, a tak se není proč divit, že to tak Samariel pochopil. Pod tím pojmem se skrývaly v průběhu času různé věci, ale nikdy nebyly myšleny v dobrém. Ani dnes nejsou, byť to balíme do eufemismů jako „guilty pleasure“.

@JohnCZ (11.12.2019 13:10): Béčkovost nespočívá jen v nízkém rozpočtu, ale právě v naplňování oné „brakovitosti“, typicky tím je myšlen „pokleslý“ žánr a s ním spjatá klišé, stereotypy.

Z výše uvedeného neplyne, že je brak něco, čím je nutné primárně pohrdat, za co by se jeden měl stydět, neboť stále může být velmi zábavný, pravda, často ne zcela úmyslně. :)
Takže kdo má rád "brak" a druhou světovou, a chtěl by zažít čtení z pohledu pluku SS Wotan, tak ať čtze Kesslera. Jeho knížky jsou poutavé, mají krátké kapitolky a hlavně hamburského dělníka Schulzeho,který je tak bad-ass jako Kratos
@M.a.t.t. (11.12.2019 12:54): Podobně jako když se řekne o filmu, že je béčkový. Neznamená to, že je špatný. Znamená to, že je nízkorozpočtový. A viděl jsem, že dost lidí bere slovo "béčko" jako urážku.
@Samariel (11.12.2019 12:45): Brak je definícia literatúry, ktorá neodpovedá vyšším nárokom, spravidla ide o žánrovú tvorbu bez vyšších ambícií a výhradne s cieľom zabaviť čitateľa (napríklad i detektívky). Inými slovami, na tomto konštatovaní nie je nič hanlivé, to len v spoločnosti sa automaticky zakorenilo, že brak je synonymom pre niečo nehodné pozornosti.
"kdyz reknu svuj nazor, ze BM je sr*** tak tim spis mozna myslim, ze BM neposloucham, pac me to nebavi ... kdyz reknu svuj nazor, ze BM poslouchaj wannabe-metalisti tak tim vlastne rikam, ze neznam nikoho, koho by to bavilo a neni v tom nic osobniho"

Proč si to nenapsal hned? Admini by mohli včera jít v klidu spát.
@H34D (10.12.2019 13:09): kulturni report rad napisu a archspire je pro me jeden z vrcholu letoska ... jsem zvedavej jestli prekonaj Unfathomable Ruination ktere jsem neznal a ktere jsem proznal na BA, ackoliv ja to urcite srovnavat nebudu, archspire proste budou husty

co se tyce dalsiho, cos' psal, tak myslim, zes' pochopil presne ... na intenetu se lide vyjadruji tak trosku extremisticky, tak to proste je a je velka chyba z toho delat vedu ... je na ho*** se kvuli tomu urazet a brat to osobne ... kdyz reknu svuj nazor, ze BM je sr*** tak tim spis mozna myslim, ze BM neposloucham, pac me to nebavi ... kdyz reknu svuj nazor, ze BM poslouchaj wannabe-metalisti tak tim vlastne rikam, ze neznam nikoho, koho by to bavilo a neni v tom nic osobniho ... neumim si predstavit, jakou z mejch oblibenejch kapel by jste museli urazit (krome gottaka, uda jurgense, evy a vaska a rysaka krajca vy smejdi - na ty mi sahnete a udelam hrabete kakulu !!!!), abych mel emocionalni breakdown jakej tady byl k videni ..
Zemřela Marie Fredriksson z Roxette. Jal se mnou obvykle podobný zprávy nic nedělaj, tak z týhle je mi hodně smutno :(
@ntz (09.12.2019 21:49): Zdar, ty jdeš na Archspire? Tam jsem chtěl jít taky, ale úplně mi to nedovolí rodinné podmínky. Radši jsem si vydobil 25. února Obscuru, ale na ten Archspire jsem dost zvědavý a Inferi a Beneth the Massacre jsem si párkrát taky poslechl, takže bys sem mohl příští týden napsat nějaký "kulturní report". :))

@BUMTARATA (10.12.2019 08:56): Vidíš to, zajímavé. :) Chtěl jsem to trochu rozvinout, ale raději ne, beztak by přišel nějaký zuřivý admin a smazal mi to. :)

@valcik (10.12.2019 12:51): Vtipné. :)

Co se týče Baby metalu, tak názor "babymetal maji imho radi jen ti, co nemaji k metalu zadny skutecny vztah a nebo to jsou wannabe-metalisti" mě docela zaujal, protože zčásti s ním souhlasím, ale zase vím, že to nejde takhle generalizovat. Spíš jde o to, že baby metal je vlastně pop zahraný na tvrdé kytary. Jsou kapely, které mají mírnější, méně tvrdý vnější image, do mikrofonu zpívají a nikoli řvou, ale jsou přesto více "metal", než Baby metal. Znám vlastně asi jen jednoho člověka, co má rád baby metal a u něj vím, že nemá špatný hudební vkus, jen to není metalista, je to spíš rocker. V určitém smyslu, Rammstein je na tom docela podobně, když pomineme první syrové album, tak např. říct, že se mi líbí songy Amerika, Pussy a Ohne Dich fakt neznamená, že mám vztah k metalu a jsem metalista. To je prostě pop zahraný na tvrdé kytary, nic víc.
@BUMTARATA (10.12.2019 08:56), @ntz (10.12.2019 09:11): H34D je taký ten zvlčilý veterán z amerických filmov o vietnamskej vojne. Keď do tábora nabehne nová várka bažantov, všetci veteráni to dobre poznajú, ležia na bidlách, pobavene ten ruch sledujú a trpezlivo čakajú až sa usadí prach. Znudený zvlčilý veterán ale nie, ten bláznivo behá spolu s bažantami po celom tábore, pokrikuje na nich a šváca ich šiltovkou!
@ntz (10.12.2019 09:11): Drahá slepičko, jsem tuze rád, že si uvedla věci na pravou míru. Když už jsme k sobě tak upřímní, dovol, abych ti taky něco stručně od srdce řekl. Opravdu mě mrzí, že se má tvrdá slova dotkla Tvého dobrého srdéčka. Bylo to ode mě netaktní ti nalamovat tvůj svobodný a inteligentní projev mým písemným hanobením, které by se mohlo do jisté míry mohlo dotknout i dospělého citlivého člověka. Děkuji, že si v příspěvcích níže racionálně podložil svůj negativní názor trefným a sofistikovaným rozborem, který byl jen povýšen tvým vynikajícím písemným projevem, který mi nedal právo s tebou jednat jako se sloním fekálem. Opravdu se ti z duše omlouvám a doufám, že mi ve své noblesní mysli odpustíš. Bud stále dál tak dobromyslný, tolerantní a nad věcí, jako si byl doposud. Já se budu kát a budu rozjímat nad svým nekorektním jednáním s tak skvělou osobou.
Jak to tu čtu, začíná mě zajímat, za co sakra mažou H34Dovi příspěvky. :))

Ale jen tak dál, Babymetal by nebyl Babymetalem, kdyby se kvůli tomu nepoštěkali dospělí kluci!
@pajmič (09.12.2019 22:22): muj (ne)mily, az doted jsem se snazil vyjadroval bez zbytecnych osobnich invektivu (kdyz pominu, ze jsem te nazval "jantarkem", za tvuj prvni hysterickej a nepochopitelnej utok) ..

to, ze psychicky neuneses, ze jsem rekl svuj nazor na nejakou pitomou kapelu snad neni duvod, abys me tady *opakovane* urazel, takze prosim "step back" a prestan se chovat jako naprostej dement a vubec si ke me nedovoluj co si dovolujes blbe ... prave me to prestalo bavit

rekapitulace pajmicova hysterickeho breakdownu:

@ntz (09.12.2019 13:26):
@ntz (09.12.2019 18:56):
@pajmič (09.12.2019 19:38):
@ntz (09.12.2019 20:54):
@pajmič (09.12.2019 21:31):
@ntz (09.12.2019 21:49):
@pajmič (09.12.2019 22:22):
Nektery ty Deepfake videa uz zacinaj bejt fakt solidni :) Vidim to na par let, clovek si bude moct dat film a v nem si zvolit oblibeneho herce :)
@Sadako (10.12.2019 00:54): Tohle jsem třeba vůbec nevěděl. No jo, to jsou Delavarové, ti si nikdy nemohli vydechnout, ty nic nezachránilo, zjevně ani křesťanství. Východní kmen, nakonec zatlačený až někam do prdele do Texasu, kde je taky příležitostně solidně pobili. Jak je vidět, ani přechod na křesťanství jim nepomohl.
Ted jsem po dlouhé době době juknul na The Fift Element a řikám si jestli existuje nějaký cover oné operní části, který by to dokázal naživo napodobit a hle taková šikovná a pohledná žabka :) Dokonce trumfla i originál:)


@ntz (09.12.2019 21:49): Díky, opravdu jsem se dočkal oné vytoužené inteligentní odpovědi hodné 10letého odchovance pomocné školy. Zajímavé je, že na takové člověk narazí jedině na internetu, 10+let jsem na koncertech/festivalech nenarazil na podobný dutý poleno, jako ty. Garantuju ti, že 95% nebude ani Babymetal znát a kdyby ano, tak by mi řekli, že se jim to nelíbí, tak by sme se nad tim zasmáli, dali si pivo a spolu si zařvali u vystoupení Slayerů, mimochodem RIP. Potkal jsem hromadu super lidí, co babymetal nemaji rádi, nebo jiný kapely, ale NIKDY se o tom nevyjadřovali jako buranský hovada, nemají to zapotřebí.

Diskutující (13)