Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Všeobecně o hrách

@Charllize (22.02.2024 17:53): obávám se, že jdou na PC trh s křížkem po funuse. Na PC mezitím stihlo vyjít Pico 4 a Meta Quest 3 (navíc bezdrátový). Prošvihli dobu kdy byl PS VR 2 top VR z technologického pohledu na trhu.

Na konzoli mají pouhé 3 schopné hry na VR: GT7, RE a  No Man's Sky. Navíc co čtu recenze k PS VR 2 na alza, tak optimismem z pohledu kvality tam zrovna majitelé nevýří.
PSVR2 konečně dostane podporu PC. Kdyby tam byla hned při launchi, tak bych to tehdy koupil a uvažoval i o PS5. Ale teď už je venku Quest 3 a já nevim co vybrat, takže na to kašlu :D
@Charllize (21.02.2024 15:55): Jasný. Myslím konkrétně toho novýho Prince of Persia. Jako preorder bonus dali Warrior Within Outfit, ale ten už jsem bohužel prošvihl.:-(

Tak si říkám, jestli je třeba nějaká šance, že ho ještě někdy nějak ještě dodají. Tak jaká je běžná praxe u ostatních ubisoftích her..
Klasika, Nintendo opět ukázalo Sony záda. I když taky tak trochu žijí z 20 let starých her alias Star Wars: Battlefront Classic Collection které mám na Xbox oba díly v rámci zpětné kompatibility (zdravím Charllize), ale nejspíš s nefunkčním MP.
Jsem rád, že MP bude opět funkční, v době vydání jsem hrál intenzívně Battlefield 2. Další legendární hra jenž zachraňuje PS5, a nejspíš nejlepší titul na PS5 v roce 2024.

Na Vortexu jim vypadlo, že hra vyjde i na Xbox, viz. https://www.starwars.com/news/star-wars-battlefront-classic-collection
@Charllize (21.02.2024 15:01): díky, já tam mám právě Odyssey, Heroes 6 a M&M X, jinak ubi úplně nejedu. O těch jejich Rewards za Uplay body samozřejmě vím.

Já myslel fakt čistě jen ten pre-order. Jestli to třeba dávají aspoň do těch Rewards nebo tak. Nebo jako placené DLC.
Tak mám zase takový dotaz, moc nevím, kam ho sem směřovat..

Nemáte tady někdo větší zkušenosti s Ubisoftem? Jestli časem třeba uvolňuje bonusy k předobjednávce nějak dodatečně? Třeba i jako placené DLC nebo po nějaké době třeba k nějaké jiné edici? Myslím, jaká je zkušenost s tímhle. Nebo dá bonus k předobjednávce, a když ho prošvehineš, už ho nikdy nikde nezískáš?
Zrovna jsem to tu hledal, to tu nemá Skull & Bones profil protože se ho nikdo neobtěžoval přidat (vzhledem k tomu jaká hra je se asi nedivím), nebo to má nějaký specifický důvod?

Anyway... musím za něj Ubisoftu vlastně poděkovat... protože ta shitshow kolem něj ve mě vzbudila touhu vrátit se k Ass Creed: Black Flag, možná dokonce dát šanci i Odyssey jestli je tam dost drandění širých vod s lodí.
@Paul (20.02.2024 19:18): Minimálně nějaký lehký příběh tam dle steam popisu bude. Ale jo, vypadá to jinak jako hra pro youtubery, ze které se budou přednostně dělat memes. Ale nápad fajn, asi bych tam pár hodin klidně blbnul.
@Fritol (20.02.2024 18:18): já, tohle vypadá jako totální, a nepoužívám to slovo často, chujovina :)

Škoda že je to nějakej polostrategickej sandbox, na tom nápadu by se dala postavit zajímavá příběhovina.
U mě to v posledních letech vychází tak na nákup jedné 3A hry ročně. Počítače je na mě škoda. A té konzole vlastně také. :) Úplně v pohodě tak mohu vynechávat generaci konzole. Však starších her mohu dohrát mraky. A indie scéna je ohromná. Kde mě mohou lákat jsou ale nové funkce (například HDR10+ konečně). Nebo gamepass k nákupu konzole. Nebo prostě dohraji zase BG2 (teprve tak podvanácté?). :)

Ale jinak ten článek stojí na vodě. Teda... Leaku, který sám o sobě nemá žádný význam. Konzole jednou za sedm let nepřinesou signifikantní zvýšení výkonu? To je až vesele panikářské. Zda budou nebo nebudou stát více se uvidí. Ale zase... Že nějaké technologie teď stojí xy je imho naprosto zbytečná informace k predikci, kolik bude stát za sedm let.
@Roman_Svoboda (19.02.2024 17:07): jaké překvapení když karta střední třídy dnes běžně stojí 15-23 tis CZK. PC hráči si už zvykli, nyní si musí zvyknout také konzoloví hráči. Koneckonců je to pro každého. :)

K čemu PS6? Zatím nevyšly téměř žádné PS5 tituly, čest výjimkám. Když si vezmu, že jsem před 2+ lety koupil PS5 na kterou 2 roky sedal prach, a dnes na ní konečně děti hrají (freeware, to jinak neubírá kvalitě hry) Genshin Impact tak tomu říkám MEGA úspěch!

Mimochodem taky jsem přeskočil půl generaci Xbox One X a počkal rovnou na Xbox Series X. Vyplatilo se počkat.

@RNDr. Gunár Pavel (19.02.2024 18:16): souhlasím, každá konzole, včetně PC, by měla mít exkluzivní tituly a pokud možno ne jen na stejné brďo (žánrově), a ne jen remastery remasterů remasterů (že ano TLOU?) Jsem zvědav kdy vyjde další Remaster, nejspíš pro PS6).

Microsoft to možná nedělá správně, dejme tomu, že Gamepass není bůhví jaká super služba pro normální smrtelníky, ostatně má ji předplacenou "pouhých" 34 mil hráčů, což je v poměru kolik Sony prodal PS5 vlastně nic extra (nejsem mezi nimi, hry kupuji v akcích), ale alespoň Xbox v aktuální generaci přinesl možnost zahrát si více různorodých titulů (i zpětně), nemluvě o jasném vítězství v závodních hrách a RTS.
Forza Horizon 1-5 + Forza Motorsport 5-8 + AOE2/4 vs Gran Turismo Sport + Gran Turismo 7 + Driveclub.


@Charllize (19.02.2024 19:07): to si nemyslím. Ačkoliv jsem měl 2+ roky Ultimate na Xbox i PC kupoval jsem hry v akcích, a nemusel jsem většina z těch her byla v Gamepass. Čas od času jsem koupil Forzu za plnou. To je ta oddaná komunita co zmiňuje kolega RNDr.
Bývalý kolega z práce má XSX, platí plnou palbu za Ultimate měsíčně ale hry nekupuje, já ano ale zase neplatím za Ultimate. Ani jeden z nás nehraje úplné novinky, čest výjimkám. Mě vždy fascinuje jak se u Sony obhajují vývoj exkluzivních her a pak se jejich šéf obává hlavně toho, aby COD série především nechyběla na PS konzoli. Asi to tak s jejich exkluzivními hrami nebude tak horké jak to fanoušci lakují na růžovo. Očividně je něco v jejich business modelu řádně shnilého když se o to museli soudit a pojistit si to smlouvou.

@Fritol (19.02.2024 18:05): jak vidíme na příkladu Nvidia GPUs, fanoušci značky si rádi připlatí. Souhlasím, 15k za konzoli nejsou dnes žádné peníze! Vsadím boty, že nové konzole na 100% zdraží.
Pamatuji si jak každý házel čísly prodaných PS4 konzolí, z niž většina nepochybně byla nikoliv PRO modelu. Vážně by mě zajímalo kolik z těch 100+ miliónu vlastníků PS4 reálně kupuje a hraje exkluzívní tituly.
@Fritol (19.02.2024 18:05): No ono už to začíná upadat ty ps4 hry a těch only ps5 věci začíná být víc. Samozřejmě to je wtf průběh i tak. Sám jsem zvědav jak dlouho budou držet ps5 v provozu než vůbec nějaká ps6 bude. Podle mně se to dost natáhne, i z toho důvodu co je v tom článku.@RNDr. Gunár Pavel (19.02.2024 18:16):  přilákalo armády zákazníků, kteří nemají ve zvyku platit za hry... 

To je velmi povedený postřeh :)
@Roman_Svoboda (19.02.2024 17:07): Ono to nebude tak horké, hlavně když bude mít každá konzole sadu vlastních her, exkluzivity jsou podhoubím každé platformy vyjma PC, kde vznikají platformě vlastní hry samy od sebe, protože to není "walled garden". Takový Xbox má na kahánku hlavně kvůli tomu, že Microsoft bezděčně roky dělal všechno pro to, aby si jeho konzole vlastně nikdo nemusel kupovat. Nekonzistentní a často nekvalitní releasy, rušení nadějných projektů, celkově znehodnocování her agresivním tlačením subskripcí, které přilákalo armády zákazníků, kteří nemají ve zvyku platit za hry...

Jestliže se Microsoftím značkám jako třeba Forza či AoE přeci jen daří, není to zásluhou MS ale MS navzdory. Je to spíš souhrou šťastných náhod, cílevědomých vývojářů a obětavé komunity. V poslední době Xbox sám Microsoft víceméně vnímá do jisté míry i jako překážku pro šíření GamePassu, i proto ten ikonoklasmus, kdy odstraňuje loga Xka ze svých produktových stránek.

@Fritol (19.02.2024 15:12): Opravdu kvadrupl, ani Microsoft nedokáže zneatraktivnět a „vysušit“ své frančízy tak, jako to umí Ubisoft. :D Před 10 lety vypadalo Skull & Bones skvěle, dnes live service "trainwreck" day one.
@Roman_Svoboda (19.02.2024 17:07): No, jsou to 4 roky a stále není důvod kupovat PS5, když většina her vychází na PS4. Takže s větou "Faktem ale je, že by častěji hrozilo, že zákazník jednoduše tu či onu generaci vynechá, protože se mu nevyplatí kupovat znovu." se dá souhlasit.

Každopádně má předpověď je spíš taková, že se ceny zvednou, lidi těch 15k za konzoli bez problému dají jednou za 7 let a výrobci budou dohánět zisky na hrách. Tím způsobem, že postupně zlikvidují krabice a lidem nezbyde než dát 70 eur za digital... A ofc GAAS strategie, kterou Sony jede už tuhle generaci.

Stejně pak přijde Switch 2 s výkonem Android mobilu za 5k a prodá 150M. Možná by si v Sony a MS mohli spíš uvědomit, že lepší grafika nedělá lepší hru a mohli by se přestat hnát za výkonem a tím pádem ušetřit i na HW. Vždyť to, co předvádí Nintendo, je naprostý výsměch hlavně Sony. Za třetinový budget udělají hru co prodá dvojnásob než bambilionová hra ze Sony produkce a vydají to na HW s výkonem mobilu. A lidi to žerou. Geniální.
EGS year in review 2023..

Na third party hrách vydělali o 13% méně než minulej rok, navzdory 40 milionům nových účtů...to je hilarious.
V průměru tam každej uživatel utratil 1.15 dolaru za celej rok.
Hogwarts Legacy, nejprodávanější hra roku, tam prodal méně než Dead Island 2.

Ale jako služba na rozdávání her to funguje dobře, to jako jo .)
To byla hysterie, někteří už Microsoft zatracovali, spekulace o nevýhodném business modelu GamePass nebraly konce, někteří už začali prodávat Xboxy, Sony fanoušci se byli do prsou kolik, že už prodali slavné PS5 (ironie) a jak jejich platforma zkvétá, atd. Microsoft Xbox už byl prakticky pohřben a btw jen tak mezi řečí řekli, že GamePass má předplaceno "pouhých" 34 milionů uživatelů.
Koukám, že u Microsoftu se tedy žádná apokalypsa nekoná. Online hry na PS dávají smysly, ostatně Sony taky vydá Marathon na Xbox. Hi-Fi Rush a Pentiment jsou Switch hry jak dělané, tak snad nepočítají jen s PS… jedine zklamání teda je, že nepotvrdili staré Activision hry na Game Pass, už by to chtělo…

Za mě by bylo fajn, kdyby vydávali na PS a Switch všechno po roce exkluzivity třeba. Alespoň by ty hry měly krabičky.
@JohnCZ (15.02.2024 16:19): Podpásovka je na tom hlavne to, že tá správna odpoveď nie je, ani nikdy nebola metalová kapela. :D

Inak 100% bez tipovania, všetky tie hry som buď hra alebo poznal. Ale aj tie nesprávne odpovede mi prišli až príliš nesprávne, preto mi prišiel ten kvíz pomerne ľahký.
MS se chystá oznámit že začně vydávat svoje hry i u Soňáků. To bude legrace.
@Všivák (15.02.2024 08:44): U mě 60 %. Není to tak špatné na to, že jsem kromě Dooma vůbec nic nehrál a akční žánr nemám vůbec rád. Takže většinou tipovačka, častokrát jsem vybíral podle toho, který z nabízených názvů mi utkvěl v paměti.
@Všivák (15.02.2024 08:44):  Váš výsledek: 90 % bodů

Odpovídali jste stejně jako 3,18 % a lépe než 93,55 % ostatních čtenářů.

Respekt. Vždycky jsme rádi, když můžeme poznat někoho, kdo už má také tak nahráno.
@Paul (15.02.2024 11:26): Proč? Pamatuju si, že mě to tenkrát docela bavilo a minimálně ten začátek měl slušnou atmosféru. Bohužel jsem těsně před koncem přišel o savy a už to nedohrál.
Objevil jsem poklad. Na webu Překlady her je hra Gruntz. Hra má novou češtinu, která je nově součástí hry, která se tam dá také stáhnout. Legendární hra toto :) Bohužel bude letos smazáno, tak jsem to stihl zachránit pro budoucí generace.
@pipboy (13.02.2024 13:40): nosná myšlenka DH jakožto databáze vytvářená komunitou bezesporu nebude vyhovovat každýmu, taky má každý možnost uchopit používání DH po svým.
Ale jsi tu od začátku, takže tohle rozumování je poněkud vyčpělý. Asi tak patnáct let.
Já sice asi jsem ten poslední, kdo by do toho mohl kecat, ale...na jednu stranu je možná popisek odrazující práce navíc, na druhou stranu, když mám o hru zájem a chci ji tady, tak jsem vlastně u sebe při přidávání hry objevil při psaní popisku jakousi snahu, která v podstatě už hraničila s psaním komentáře. Ale mně to nevadí, pak hru odkliknu s dobrým pocitem, že jsem o ni něco napsal a doufám, že to schvalovatel pustí s tím, že jako ok a nenajde tam třeba moc pravopisných chyb :-) A to jde většinou o staré hry, o které tady dnes jeví zájem pět a půl člověka, ale no a co :-) Je to třeba brát tak, že naklikat, že hra existuje, umí každý poloop. Ale dodat k ní pár vlastních vět a smysluplně informovat, o co ve hře jde, to je přidání hry na úrovni :-)
Charllize má dobrej nápad, tak tomu dejte 3 měsíce betatest. Když se to pak Memphisovi nebude líbit, tak ty profily na pár kliknutí smázne :D

Já jsem taky pro ty pravidla povolit. Už jsem tu Xkrát navrhoval, aby se nekompletní profil nějak speciálně a na první pohled odlišil a byl by k dispozici pro dopracování. Pak by dávali i větší smysl achievy za editování. Já spíš vidím hroznou neochotu vůbec něco zkoušet. Jak kdyby to byl zásadní problém.