Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Cestování a koníčky

@Jab (05.11.2023 11:41): Paráda, díky moc! Jinak ten Campbeltown Loch mi nepřijde jako něco zas tak předraženého za cca 1600, dnes už jen mírný nadprůměr. Naprosto mimo mi naopak přijde ten Springbank 10 s cenou nad 3k za lahev, do toho rozhodně nejdu. Ale ten Bunnanahabhain musím vyzkoušet, už po něm pokukuju dost dlouho, ale zásob je zatím dost.
Asi bych přešel rovnou k Peoples Choice Awards, které mi výsledky přijdou potřetí více relevantní než návrhy youtube whisky kanálistů.

https://i.imgur.com/MIe8zJx.jpg
Bunna 12 vyhrála. Nic proti tomu. Sudy po sherry sám tolik nemusím, ale i tak mi celkem dost chutnala. Potěší, že složitější ale zajímavější Craigellachie 13 porazila své jednoduší (byť skvělé) kolegy jako Deanston 12 a Glencadam 10. Že nic v top 5 není rašelinové je bohužel stav, v kterém nyní jsme. Byť si dovolím říci, že Talisker 10 se tu (nebo kdekoliv v žebříčku) mohl a za mě i měl objevit.

https://i.imgur.com/C4fVnER.jpg
Tady pomineme beztak předraženého/nedostupného (obé kvůli překupníkům) vítěze. Druhé místo Orchard House a třetí Spice Tree... Tady nejde říci ani popel. Za ně bych ale dal toho Big Peat 12. Těší mě tam na konci Rock Oyster (resp. už tam jako Rock Island). Imho z té jejich NAS pětice je nejlepší.

https://i.imgur.com/zksn8U3.jpg
Tady už pak těžko říci... Z těch v nabídce asi Port Charlotte 10. Ale stále bych volil za sebe oblíbený Ardbeg 10. Byť je pravda, že sám ani flašku nemám, anžto je na mě už zbytečně drahý. Někdy jej zase koupím tedy. Z levnějších bych do některých těch kategorií asi protlačoval tu Connemaru nebo Jameson Black Barrel. Jak jsem už napsal jinde, pod těch cca sedm stovek bych už téměř vždy raději preferoval irské whisk(e)y.
Poprvé v životě slyším o nějakém Whisky Life Prague. A to fungují už minimálně deset let. Vstupenka od 450, k ní dostanete jen vlastní skleničku. Za panáky platíte, degustace za mnoho set korun jsou také zvlášť. Přitom nenabízí nic tak světoborného. Co je tohle za šílenou sranda akci? Je to jen tahání peněz z platících. Každého účastníka mi je líto. Vyhozené peníze.

https://www.whiskylifeprague.cz/

Stejný víkend jako OSWA. Vím, čemu dám přednost. :)

Koukám i na ceny toho eshopu, co patří k tomu eseróčku, co to organizuje. Praha 1, Jindřišská věž. Barad-dur hadr. Pěkné posh přirážky minimálně o třetinu ceny. Hrůzná akce. Hrůzný organizátor.
https://www.e-whisky.cz/
to máte z toho, že vnímáte to slovo alkoholik jako nadávku :-)

můj táta na to byl vždycky pyšnej. Máte rádi alkohol, tak jste alkoholici :-)

já se taky musím srovnat s tím, že jsem dle většiny Čechů feťák :-)
@Garret (27.10.2023 22:18): No, asi bych ji bral jako investiční whisky a nenačínal :) Na druhou stranu, z mé zásoby se v posledních letech víc vypaří, než vypije, takže už je ze mě prakticky abstinent... Ale naposledy, když jsem měl v plánu nějaké experimenty, tak to měl být Cognac/Armagnac směr, kde jsem viděl dost potenciálu pro zajímavé chutě (navíc varianta spojit to s cestováním).
@Jab (27.10.2023 22:59): u toho single maltu právě dělám, že to chutná jinak. asi je trochu jemnější a sklínka pak hezky voní vanilkou. ale teda na fernet mi nesahejte, citrus je naprostý základ obsahu mé lednice, spolu s vajíčky, máslem a tatarkou!
pro znalce alkoholu - dostal jsem Jacka Danielse. nějakou Sinatra edici. mám to nalít do koly nebo mám dělat, že to chutná jinak než standardní láhev? zatim dopijím single malt Jacka s hořkou čokoládou...
@Karasman (27.10.2023 13:53): Ale mimochodem doporučuji uzmout jednu tu Big Peat 12, dokud je za 899 Kč. Fajn blend za tu cenu. Je hned za mým současným "budget" top triem z hlediska poměru ceny a výkonu (trio tvoří Connemara Peated, Jameson Black Barrel a Talisker 10).
https://www.oswa.co.uk/

4. listopadu se koná vyhlášení dalšího ročníku Online Scotch Whisky Awards. Fandům doporučuji uložit do kalendáře.

Nefandové samozřejmě mohou zatím diskutovat oblíbenou limonádu/colovou limonádu atp. :)
Jééé, Uzbekistán super, taky mě dost láká, ale přítelkyni se do něj úplně nechce... ale jako vychytat levné letenky, tak na týden super... Mě čeká v únoru cesta do JAR, tak to se hodně těším, vidět velkou pětku, to je jeden z největších cestovatelských snů... Navíc jedeme i Svazijsko a Lesotho a taky to jsou hodně zajímavé země...
@Dunemaster (22.10.2023 20:14): Díky. To ale nevím, kdy bych dal dohromady. Každopádně dnes jsem doletěl a musím nejprve nebrat sílu po jet lagu. :) Mám spánkovou sekeru asi dvanáctihodinovou. Páč z pátku na sobotu jsme se ve čtyři ráno ještě přesouvali z Buchary zpět do Taškentu (a pak ze soboty na neděli letěli přes Istanbul zpět do Prahy).

@Chuck (22.10.2023 20:37): V čem? Ve fotkách? To už bych byl na internetech spíše raději opatrný. Nebyl jsem tam sám. A nezveřejňoval bych tu ani své fotografie. Však se tu našel magor, který neváhal zjišťovat informace o mé osobě a dokonce hledat mé závěrečné studentské práce a pak z posudků na ně selektivně vytvářet dojem, že jsem nějak ze svého studijního oboru vylétl (jakkoliv jsem je vypracoval zodpovědně a obhájil je bez ztráty kytičky). Povahou jsem spíše extrovert a z DH mě osobně zná hodně lidí. Ale byl bych blázen, abych se po zkušenosti výše nepoučil.
@Jab (22.10.2023 18:56): Fotky jsou pěkné, jen by jich mohlo být víc (a nejlíp i s popiskem :-) Každopádně já mapy.cz používám prakticky všude, podle mě to jsou nejlepší mapové digitální podklady.
https://imgur.com/a/lSr6NQe

Pár fotek z Uzbekistánu. Rozhodně fajn, že můžete v noci vyrazit a ráno být v Praze. Doprava tam je velmi dobrá a velmi levná. I taxíky (všechny jezdí logicky na zemní plyn). Vlaky fungují spolehlivě, jsou pěkné a jezdí na čas. Mají i svůj rychlovlak btw.

Z měst nejlepší Taškent, Samarkand a Buchara. Samarkand asi úplně nejhezčí. Hory stačí na pár dní. Ta pouštní/polopouštní krajina se rychle ohraje. Cesty jsou btw neznačené. Občas poslouží mapy.cz, které tu jsou na krajinu lepší než jiné možnosti. Obecně jsou mapy.cz pro Střední Asii až překvapivě detailní. Architektura nejdřív zaujme. Ale vlastně ty historické budovy jsou si všechny extrémně podobné. A tak ani chození po památkách doporučuji nepřehánět. Prostě si cestování, hory a města nakombinovat.

Wifiny atp. nikde moc nejsou. Občas v restauraci. Většinou bývají v guesthousech. Jinak Uzbekistán je cca dvakrát třikrát levnější než ČR. Není třeba moc měnit peníze, bankomaty tu fungují dobře. S Visa kartou tedy. S Mastercard to může být horší. Pokud už budete měnit, tak jsou všude ofiko státní směnárny, které nešidí.  Bez letenek jsme se v šesti lidech vešli do čtyřiceti tisíc za cca týden. Čili výdaje počítejte tak na šest sedm tisíc týdně na osobu. 

Hodí se ruština samozřejmě. Ale i s češtinou se domluvíte vlastně v pohodě. Však čísla jsou podobná a rusky umí v Uzbekistánu většina populace. Je to bezpečná země. Autoritativní režim s postupnými změnami k lepšímu. Lidé jsou milí. Za celou dobu jsme neměli špatnou zkušenost a všude byli nápomocní. Ve městech je to asi jeden policajt na deset lidí. Jsou opravdu všude. Poradí. Jejich stinnou stránku danou charakterem režimu jsme osobně nepocítili. Jo a všude jezdí Chevrolety. Měli nějaký deal ještě s Daewoo a teď z toho udělali státní podnik se jménem Ravon tuším.
@John Mirra (29.09.2023 11:57): Prague Armory. Moc není o čem, v Praze konkurenci nemají. Společně s LERO střelnicí nemají omezení kadence, což je fajn.

Je to tam dobře ventilované (možná až moc), spoustu prostoru na střeleckém stanovišti (ta jsou od sebe dokonale oddělená), instruktoři jsou profesionální.

Vždy tam beru nějaké nováčky nebo přátelé co chtějí vyzkoušet moje zbraně právě protože je to na tohle dost ideální. A neomezená kadence baví každého :))
Chtěl bych přítelkyni jako dárek k narozkám (nebo Vánocům, to ještě uvidím) poukaz na střelbu pod dohledem instruktora na střelnici.

Nemáte někdo tip na dobrou střelnici v Praze, kde jsou instruktoři příjemní a trpěliví? :)
https://i.imgur.com/TPjkL5j.jpg
Blendy. Douglas Laing. Obě stály 899 každá. Rock Island je blend hlavně Island whisek. Verze s udaným věkem od Rock Oyster. Big Peat 12 je čistě Islay blend. Zase 12 léta verze od stejnojmenné NASky.

Rock Oyster mi z té jejich NAS série přišel nejlepší. Tady paradoxně Rock Island nestíhá a ten Big Peat 12 je úplně jinde. Big Peat 12 bych klidně ještě někdy za těch 899 korun koupil. Daleko raději, než třeba nyní už předražený Ardbeg 10 nebo Ledaig 10. Ale z těch rašelinových bych asi stále častěji bral ještě o něco levnější Talisker 10.
Chjoo... cinan posle kšiltovku pres pul sveta, uzavrenou v nafouknutem igelitu, takze dojde naprosto neporusena a capka z CA dojde jen tak hozena v pytliku a totalne pomackana...skoro na vyhozeni..
@Tulareanus (07.09.2023 15:28): musím se podívat doma.

Ale jako i tak, i když je to za 800 nebo 1200, pro mě je to všechno luxus :-)

a čet jsem, že je to brandy, pak zase, že je to koňak. Se musím přivzdělat :-)
@Dan9K (07.09.2023 13:40): Záleží koľkoročný je ten Ararat, tie pod 10 rokov nie sú také drahé u nás. A inak je to brandy, ale stále chutné pitivo. :) Inak je zvyk dať si k Araratu kúsok horkej čokolády.

Ja som bol kedysi na exkurzii v Jerevane priamo v Ararate a bolo to celkom edukatívne, aj vtipné. Zvykli tam naváhe, napojenej na dva sudy vyvažovať politických predstaviteľov Araratom, ale potom prišiel Jeľcin... a tradíciu zrušili. Alebo tam mali medzi známymi odberateľmi zarámovaný portrét Karla Schwarzenberga.

Prípadne dokonca pred vyše 100 rokmi robili guerilla marketing - majiteľ firmy si zaplatil študentov, aby chodil do miestnych krčiem a nalievárni a tí si pýtali ararat a keď nemali, tak obsluhe povedali "ak nemáte ararat, tak idem piť tam, kde ho majú". Samozrejme najprv ho nemali skoro nikde a podniky začali Ararat kupovať až po takomto "fiktívnom dopyte". :)
@Jab (07.09.2023 07:01): vstávající školáci jsou přeci šťastní, že za studium nemusí platit :-)
jsem zas dostal na začátku šk. r. nějakej luxusní koňak, Ararat, přímo z Arménie. Jsem si musel přeložit etiketu foťákem, všechno jen v azbuce. Kdy já tohle mám chlastat :-)
Člověk má hned lepší náladu, když jedu do práce a sleduji kyselé ksichty školáků, kteří také musí vstávat, ale nejsou za to placeni. Ach, life is good. :)

Anyways z irských doporučuji vyzkoušet Jameson Black Barrel a z rašelinových Connemara Peated (jinak i jako Connemara Original). Pro neznalce budou fajn a díky tomu, že jsou irské, tak jsou dostatečně jemné i jako NAS. A pokud nevíte, co je NAS, tak to jsou whisk(e)y právě pro vás. :)
Nakonec jsem plyn vypnul. V zachvatu strucnosti jsem nezminil, ze mame karmu a wafky a to vecne svetelko obcas sfoukne hodne silny vitr, ktery se nejak propracuje kominem...