Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Cestování a koníčky

< >
@Rapier (03.11.2020 19:23): I "blbá" petice může někdy pomoct, když pak ti "nahoře" vidí, že to lidem není jedno a zajímají se, tak se zarazí. Občas. Takže držím palce, ať vám to vyjde.

Když jsem tak zpovídal toho kamaráda ohledně toho, jak se mu učí na SŠ a jak často má chuť ty děti uškrtit, tak mi překvapivě řekl, že skoro vůbec. Spíš říkal, že má chuť uškrtit své kolegy. Takže mi vlil trochu naděje v českou mládež na školách, i když je jasné, že to nemůžu brát paušálně a vztahovat to na všechny :)
@Karasman (03.11.2020 19:12): to jsi řekl moc hezky, každá škola to má očividně jinak. Co kdyby jen každá škola i každý učitel v rámci stejné školy to má jinak. Jsem vážně rád za vůbec nějakou distanční výuku online ale mám výhrady.

"Jestli ty školy brzy neotevřou, tak se obávám, že budou některý děti úplně tupý." tak pod to bych se mohl podepsat. Pokud ne tupý tak určitě nervózní z kvanta úkolů (děti mě běžně končí s úkoly v 20-21 hod denně) a sociální distance.

@John Mirra (03.11.2020 18:18): tak alespoň někde to funguje. Mě už večer došla trpělivost takže email na paní zástupkyni ZŠ, protože ředitelku ZŠ nám záhadně po krajských volbách odvolali z města, prý 250 Kč finanční nesrovnalost v čemsi. No prostě politické kecy po volbách. Někomu se znelíbila a důvod si našel. My jako rodiče něco tušíme ale moc s tím neuděláme, tedy až na podpis petice a bombardování úžasné radnice.
Tak holt jaký pán (prezident, prime minister) takový úředník/obyčejný člověk. Asi to neplatí obecně. A vůbec bych tu raději netahal politiku.
@Rapier (03.11.2020 16:37): Máme to stejně. Kluk ve čtvrté třídě má každý den dvě hodiny online + randál úkolů + 2x týdně hodina angličtiny. Celkově tím stráví(me) několik hodin denně. A druhý kluk ve druhé třídě (ale na jiné škole) má online půlhodinu jednou týdně a úkoly, co ta kravka pošle na celý týden má hotové tak za hodinu. Každá škola to řeší jinak a je to vidět. Jestli ty školy brzy neotevřou, tak se obávám, že budou některý děti úplně tupý.
@RomcaT (03.11.2020 00:57): no nevím zdali předškoláci ale školáci 100% ano. :) Naše paní učitelka nás zásobuje tolika úkoly že nám jde z toho hlava kolem. Upřímně manželka už mě říká, škoda že jsme mu rok nedali odklad,.....jenže člověk nikdy neví co přijde. Distanční výuka bude mít nepochybně kvalitativní dopad na znalosti žáků ovšem vysvětlovat prvnáčkovi jak se píše psané velká A a malé a apod. je i pro rodiče dost těžký úkol. Pokud máme udržet nějakou kvalitu tak se to neobejde bez asistence, tréningu a přepisování/opakování, tzn. další příjemně strávený volný čas.... doufám že ty školy za 2-3 týdny alespoň pro první dva ročníky otevřou bo mě picne. :)
Vztahy nejsou o kompromisech ale o vzájemném pochopení se, soužití a podpoře. Já bych třeba také nemohl být s někým, komu by vadilo že hodně sedím u počítače kvůli práci nebo hrám, stejně tak jako bych nemohl být s někým, kdo mě fyzicky nepřitahuje. Tohle je ale potřeba dodržovat oboustraně, takže pokud muž od partnerky očekává, že mu nebude kecat do jeho koníčků, musí se chovat úplně stejně.

Obecně platí, že pro dobrý vztah musí oba vědět co chtějí, znát především sami sebe a neočekávat od partnera, že jim tohle poznání poskytne (takové ty romantizované stereotypní kecy o "doplnění mé polovičky" apod...).

Samozřejmě když chce pár děti, tak se spousty svého volného času vzdát musí oba (zase tu nesmí platit stereotypní "ona se stará o děti a on vydělává" - samozřejmě za předpokladu, že to tak oba nechtějí) - tady už je ale na rozhodnutí obou jestli děti chtějí nebo ne. My s přítelkyní třeba děti nechceme z různých důvodů (některé sdílíme a některé ne) a pokud by si to jeden z nás rozmyslel a druhý ne, tak se prostě musíme rozejít - což jsme si vyjasnili hned na začátku.

@Gordon (03.11.2020 07:23): Rozvod není nutně ukázka selhání obou v páru. Naopak když si poslechneš psychology/párové terapeuty, tak se dozvíš, že v průměrném lidském životě je běžné mít tuším tři plnohodnotné monogamní vztahy. Lidé se prostě v průběhu života vyvíjí a třeba po 5letém vztahu může pár zjisit, že už si společně nerozumí. Je to celkem přirozené, málokdo si najde partnera na celý život. Pokud tě to zajímá, tak doporučuji na YT najít nějakou přednášku/rozhovor s Janem Vojtkem.
@RomcaT (03.11.2020 07:50): však počkej, až si Gordon najde partnerku co dobře kouří a ani anal ji nevadí... to se pak ty kompromisy budou dělat jedna báseň ;-)

jinak je to asi hodně individuální, já žiju s partnerkou, ale dělám toho doma více než ona. zrovna včera jsem přišel z práce a bylo nadrobeno na konferáku, který jsem umýval ráno. to mě neskutečně vytočilo. takže kdyby mi řekla, že mám "udělat myčku", tak tu myčku udělám. a pak ji vyrvu ze zdi a vyhodím oknem. protože já nemám problém si mejt nádobí v ruce, ale ona ano :-) ač se to možná nezdá, tak zase tolik nehraju, v průměru tak možná hodinu až dvě denně. např. když mám týden odpolední, nehraju prakticky vůbec a zároveň nemám problém jí říct, že s ní za babičkou nepojedu, protože se mi nechce a budu hrát.
@RomcaT (03.11.2020 07:50): To nebylo mířeno na tvůj rozchod, nemusíš si ho omlouvat, bylo to myšleno obecně. Ono každý vztach po čase "vyšumí", je to jen chemie, proto by se nemělo nikam spěchat a nejdřív zjistit, zda je protějšek s tím člověkem ochoten soužít i po "vyšumění". S kompromisy prostě nesouhlasím, považuji to za typickou ukázku stereotypního manželství. ale tak co už.
@Gordon (03.11.2020 07:23): michas jablka s hruškami. Nikdo tu nepsal o tom že bys musel zakládat rodinu nebo v kolika.

Jen si myslím, že až budeš mít partnerku se kterou budeš žít, zjistíš že bez kompromisů to prostě nejde. Logicky člověk se prostě nemůže chovat úplně stejně jako se choval když byl sám, když je ve vztahu.

A my taky bydlíme v jednom baráku s maminou a babičkou. Také jim ve všem pomáháme, aby nemuseli být v domeve důchodců a nemuseli vše zbavovat majetku na který už nestačí. Ale já osobně bych po svém dítěti nechtěla aby se o mě starali v takové míře, že by jim to bránilo mít vlastní rodinu (kdyby ji chtěli). A pro upřesnění - můj první rozvod byl po desetiletém vztahu s tím, že se z nás stali přátelé víc než cokoliv jiného. Prostě ten vztah vyšuměl. A ano uznávám že jeden z problémů byl ten, že když jsme spolu začínali, mě bylo 16 a za 10 let co jsme spolu byli jsem prostě dospěla a on chtěl pořád někoho kdo by na něm byl víc závislí. Děti jsme neměli. Takže rozvod úplně v klidu, normálně se pratatelime stále. První dítě jsem měla se současným manželem ve 28 letech. Náhodou já na tobě oceňuji, že se nehrnes do něčeho co cítíš že ještě nechceš (možná ani nejsi připraven, což ve 24 úplně chápu).
@RomcaT (03.11.2020 00:57): Nechápu, co je na tom extrémního, vztahy nejsou rodina a dva by spolu neměli dělat kompromisy ale spíše se snažit o souhru. Je mi 24, takže si myslím že času na zakládání rodiny mám dost, osobně se mi hnusí zakládat rodinu, když na to nejsem připraven a ani jsem nenašel partnerku, která by byla ideální. Lepší než si zakládat rodinu s někým, koho dobře neznám ve dvaceti, udělat si dítě a pak toho litovat, tohle vidím v dostatečné míře ve svém okolí a přijde mi to jako projev negramotnosti v sociálním životě. Taková moudra od rodiče miluju, ovšem člověk by měl nejdřív zajistit sám sebe, než pak stáhnout někoho sebou, zkurvit někomu pár let života rozvodem nebo nechtěným dítětem, na kterého ten rodič třeba není ani připravený. Ono to není zas tak těžké pochopit, že někdo se chce životem ubírat jinak než jak mu káže chtíč a očekávání společnosti. Dnes kdo není rozveden, jako by nebyl a přitom je to ukázka selhání obou v páru.

A ne, s žádnou jsem nežil společně, jak to souvisí s tématem ale nechápu. To je takovej ten klasickej argument kritiky, když někdo něco hodnotí a někdo mu do toho vlítne a začne se holedbat nad tím, že kritik neumí vytvořit to, co hodnotí. Vůbec to není relevantní a může v tom být třeba i něco víc, třeba to, že matce oplácím to, jak ona se o mě starala v dětství, teď je třeba řada na mě. Domov pro seniory je totiž velmi smutné a ponižující místo.
uuuf, mě dneska přišla práce, takže jsem neměla čas sem vlézt a pročíst si to.

Netušila jsem v jakou to vyústí debatu. Nicméně, Gordona jsem se ptala, ne proto, že si myslím, že partneři se nemusí respektovat i co se týče koníčků. Ptala jsem se proto, že mi přijde, že jeho názory jsou v tomhle extrémní a jen by mě ze zvědavosti zajímalo, jestli nějakou partnerku má/měl a jestli s nějakou bydlel. Myslim si, že kdyby ano tak by ho asi rychle vyvedla z toho, že když jsi ve vztahu nemůžeš se nechat nijak omezovat.

Respektive, vztah je o kompromisu. Nejde si žít desetiletí jako vlk samotář, který se stará v podstatě jen o sebe a pak přijít do vztahu a ty svoje koníčky a zvyky nepřizpůsobit. Nebo to jde, ale nezažila jsem to.

Já jsem se vždy snažila přiblížit se u svých partnerů co nejblíže jejich koníčkům. Bývalý měl rád modýlky letadel, takže jsem se naučila jak se které letadýlko jmenuje a pozorně poslouchala, když o nějakém mluvim a ještě ho neměl a koupila jsem mu ho v narozkám atd. Taky hrál hry, takže jsem do toho pronikla taky. Můj současný manžel (jojo taky rozvedená) má jako koníčka databáze (ne jen DH) a hry a tak jsem do toho taky pořádně pronikla. A on se se mnou sem tam koukne na nějakej seriál. Nicméně navzájem se do toho nenutíme. To že jsme oba své koníčky museli omezit v rámci rodiny a řekněme si to upřímně, je to především kvůli dětem. To mi přijde jako úplně přirozené.

Takže já určitě respektuji svého manžela, jeho koníčky, záliby, cokoliv. Ale vyžaduji, aby byl součástí rodinného ekosystému a podílel se na jeho fungování nejlépe podobnou měrou.

Jasně, chlap co jde do práce a přijde domů večer, může udělat tak leda myčku, pohrát si s dětma a je rád že je rád. Manželka je doma celý den s dětmi, vaří, uklízí atd. Jenže my jsme oba podnikatelé, oba pracujeme, já mám volného času asi více, takže pomáhám ještě jemu s podnikáním a jelikož je doma téměř stejně času jako já, vyžaduji aby se zapojoval (myčka, lehké úklidy, péče o děti). A pokud ho v tomto omezuje koníček, tak s tím mám velký problém. Já si ten seriál taky nezapnu dokud nemám hotovo, že?

Co se týče distanční výuky, docela mě překvapilo, že i školkové děti musí dělat úkoly ;o)

Jsem ráda, že se nakonec zapojilo do tématu dost lidí a děkuji vám. Fakt mě zajímalo jak to funguje jinde a s potěšením vidím, že u spousty z vás to doma funguje podobně jako u nás.
@Rapier (02.11.2020 17:33): ja myslim, ze to mame uplne stejne :D ... ve me draha polovicka navic vyvolava pocit viny za me puzeni k pocitacovym hram ... ten pocit viny je nekde vzadu v hlave a uz se mu ani nebranim, prijal jsem ho .. takze to tak vychazi jak rikas, cca 0-3x tydne si najdu vecer cas po 21te hodine, ze si neco do pulnoci/do jedne posmahnu ..
@ZephyrCZ (02.11.2020 22:41): já tam bydlím.

Kolega šel dnes večer do kina (Tenet) a teď nemůže ven. Vybrali si dobrý čas, svině. Od půlnoci má začít platit zákaz vycházení (20:00-06:00), tak mnoho lidí se šlo naposledy pobavit...
@ZephyrCZ (02.11.2020 22:14): holt jako v Knoflíkové válce "kdyby sem to byl věděl, tak bysem sem nechodil." Moje dcera je úžasně chytrá, ale taky mi úžasně umí lézt na nervy:) Ale je a já se o ni musím postarat co nejlíp.

A propos válka, ve Vídni se střílí, nejspíš teroristé pěstují opět svého koníčka. Hovada.
@Fingon (02.11.2020 22:01): Vtip dobrej... :)

Já mám dvě děti, a i když určité období pro mě bylo velmi těžké, čehož vyvrcholením byl rozvod, jak mi zde bylo pár příspěvků níže připomenuto :D , tak vždy jsem své děti miloval a miluji. Ať jsme žili společně, nebo ať si je beru v určité dny. Možná z tohoto úhlu pohledu mám problém pochopit, jak můžeš napsat to co jsi napsal.
Neodsuzuji, je to jenom věta a já neznám žádné pozadí, ale vnímám to velmi zvláštně.
Já k tomu jen dodám že mít děti bylo nejlepším rozhodnutím mého života ale na hry reálně nemám čas, protože CZ školství a jeho výuka přes MS Teams (3 děti na ZŠ, obzvláště první třída je záběr, každý učitel to chce jinak) je pro nás pracující rodiče masakr! Taková PC hra online. :)
Právě se manželka doučila se synem, dcera dopsala zadání do JČ které ji musím nafotit a odevzdat v termínu do zadání v MS Teams, na 2 stupni ZŠ za pozdní odevzdaní se rozdávají 5 jak na běžícím páse. Ta mrcha co nám sem přišla ta nám byla čert dlužna. Díky ni už nemám ani na hraní chuť.
Žena hraje The Lord of the Rings Online: Shadows of Angmar, Euro Truck Simulator 2 nebo Diving simulator, když má čas (což většinou nemá, štve ji to, a ještě více to, že já si nějaký ten čas vysetrim skoro každý den, ale ona jde spát před devátou a já až v jedenáct večer). Akorát tedy místo hraní třeba koukám na filmy. Ač sama hraje, přesto považuje hraní za detinskou zábavu.

U nás je spíš opačný extrém, že se o domácnost starám prakticky úplně sám, takže tenhle argument odpadá...

Dcera bude mít na jaře čtyři roky, sama ještě nehraje (ale ráda se na hry dívá), za to každý den sleduje dětské pořady na YouTube nemecky a rusky, nejraději má Like Nastya), ale může maximálně hodinu denně, případně animak (kouká na Frozen 2, Mulan nebo Malou mořskou vílu, občas na krtka, občas na Mickey Mouse pro předškolní děti, kde se učí počítat, tvary a barvy (česky tuším Mickeyho klubík).

Všichni společně se díváme tak jednou za týden, většinou není čas.

BTW mít dítě bylo to nejhorší rozhodnutí mého života...
Tak to u nás je tohle v pohodě. Manželka má pouze pracovní počítač, takže maily, net a tak. Hru žádnou nikdy nehrála a ani po tom netouží. Ví, že je to můj koníček a nikdy mě v tom nijak neomezovala. Mám tu výhodu, že děti jdou v půl 8 spát a ona krátce po nich, takže mám každý večer čas a prostor. Občas si ale něco dám i přes odpoledne, když děti koukají na televizi nebo si hrajou. Děti na mě občas koukají, ale to většinou hraju nenásilné hry nebo kartičky (Hearthstone) a masny mám na večer. Sami mobil ještě nemají (starší ho teda dostane teď na Vánoce a tam to budu tvrdě omezovat), tablet nevedem.
@RomcaT (02.11.2020 11:40): hezky Tě maminka vychovala! :) V domácnosti je to žena co tahá a nitky ačkoliv si muž myslí že to řídí on. :) Jde vidět že naše maminky a babičky věděly jak na to.

@RomcaT (01.11.2020 13:46): u nás manželce vadí pokud sedím u PC odpoledne po práci nyní tisknu z MS teams do školy synovi zadání :) a nevěnuji se dětem. Takže hry nejdříve po 20 hod, reálně tak v 21 hod.
Manželka hry nehraje obecně. A říká že nechce mít s dětí doma závisláky. Takže u nás se tablet/Xbox One přiděluje na omezený čas. To se samozřejmě dobře říká ale pokud potřebujeme oba pracovat HO (nebo žena je v office), těžko uhlídáme co děti dělají.

Obecně u hlídání dětí pařím pouze pokud ony paří nebo se dívají na TV na Lví Hlídku, apod. Ovšem obvykle mám tunu dalších věci co musím vyřídit, uklidit, atd... takže reálně hraji až večer po 20 hod.

Co se týče zapojení rodiny (především dětí) do PC/konzolových her. Je to prosté. V Minecraftu si vystačí sami tři (2 na ovladači konzole, a třetí se připojí přes Android tablet). A pak hrají hlavně Lego hry ve dvou, případně hrajeme spolu těžší pasáže nebo hrají Cars, Hračky 3, vše opět na konzoli. PC zůstává (zatím) volné pro mé simulátorové večerní/noční aktivity jednou/dvakrát za týden.

No a samozřejmě domácí povinnosti jako myčka, úklid, nákup, apod... na těch se plně podílím. :) Co mě taky zbývá že? Manželství je kompromis. :) You need to make deal.

Abych nezapomněl co se týče společného dívání na TV, u nás je to jedině Netflix. A tam je tolik seriálů a filmů že se manželka večer u žehlení zabaví sama. Tedy jako dívám se také, když mě to zajímá.

Ještě abych to upřesnil co se týče mých PC her. Manželce vadí (vadilo) když jsem hrával Battlefield 4 se synem který se rád díval jak lítám s heli a jezdím s tankem. Že to je prý moc násilné. Ale takové civilní letecké simulátory nebo auta nebo strategie jako Dune 2000 či Civilization IV ji nevadí. :)
@ntz (02.11.2020 14:50): "hrani her neni nijak produktivni cinnost" o tom by se dalo polemizovat. Záleží jaké hry hraješ. Pokud nějaký hardcore letecký simulátor kde se učíš ovládat F-16 jako záloha armády ČR/SR/NATO nebo se učíš ovládat letadlo, postupy, komunikaci, atd. v MS FS 2020 tak se dá veskrze mluvit o produktivní činnosti která se jednou může hodit ať už v krizové nebo mimo-krizové situaci. :)
Mně se na téhle diskuzi o partnerských vztazích nejvíc líbí jedna věc. Že do ní ochotně vstupuje člověk, který partnerský vztah nemá a ani mít nechce. Je to, jak kdyby si tu lidé sdělovali dojmy z nějaké kvalitní televize a přišel někdo s tím, že on na televizi nekouká. :-)
@ntz (02.11.2020 14:50): hrani her neni nijak produktivni cinnost

Jak by řekl Holly z Červeného trpaslíka:
"Nemůžu jet na plné pecky, rozžhavený do červena a bez přestávek. Taky si musím dát chvíli voraz."
@Charllize (02.11.2020 14:46): Postřehy máš dobré, ale vědomosti o tom našem životě už ne. :) Tudíž nesuď, ono to tak jednoduché, jak píšeš, fakt není :) IMHO, já také nevidím do života @ntz, pouze mu píšu svůj názor a nemám problém s jeho. Není důvod to vidět hned tak, jak to vypisuješ Ty.
@Gordon (02.11.2020 14:18): great plan !!! (ale imho neni to o podpantoflactvi .... to se tady celou dobu defakto resi .. ono totiz neni podpantoflactvi byt tady pro ostatni .. je to uplne stejne ze generace nasich otcu sedela kazdej vecer ve vycepu a lili zrzatou vodu (zatimco my hrajeme hry) a taky tam resili, jestli je pepa podpantoflak, kdyz ho stara nepustila :D)
@ZephyrCZ (02.11.2020 14:30): to ja nerikam, ja s tebou souhlasim ... ja jen rikam, ze potom ta hranice je strasne tenka .. ja zase z vlastni zkusenosti vidim dve roviny

1) realne ten case **fakt** neni .. pokazdy, alespon v dobe 7-21 je neco jinyho na praci co ma vetsi smysl .. proste je to fyzicka meritelna vec .. fakt, tvrda data .. rekneme v 9 jdou loupeznici spat a pak mas 2-3 hodiny na soukromej zivot .. tohle je u me jedinej moznej cas kdy neco muzu delat - a ted si to pronasob dnama v tydnu (mas cca 21 hodin v tydnu) a ty se jeste o ten cas musis podelit s partnerkou pac taky ona neco chce, takze z toho alespon u me vychazi, ze mam cas cca 10 hodin tydne, kterej muzu stravit hranim her - realne to je ale spis min, tech 10 hodin je na hrane

2) ruku na srdce .. hrani her neni nijak produktivni cinnost a zensky to stve .. dobre, je to ekvivalent cumeni na televizi nebo cteni si knizky .. den ma 24 hodin, 10 hodin stravis praci, 8 hodin muzes spat a zbyva ti 6 hodin, kde potrebujes rekneme 2 hodiny na nejakou maintenance (byt, hygiena, errands) a jsi na 4 hodinach ... pokud chces smazit 4 hodiny denne a tvuj pristup je bud si najdu babu, ktery to nebudu vadit a nebo pujde, tak je jasne co se stane .. zensky mnohem min stve, kdyz delas neco, co ony videj jako produktivni, maloktera (resp. ja zadnou takovou neznam) zenska ale vidi jako produktivni kdyz si smahnes neco na kompu zatimco ona cumi na slunecnou, vysiva a nebo si dela kdovico jinyho ... To co pises, ze se najdou zeny, co sve partnery v tomhle podporujou mi zni jako z jineho sveta - ja to neznam, ani od sebe, ani od svejch pratel a jejichz rodinejma problemama jsem seznamen a jejichz rodine problemy nevybocujou nijak od bezneho prumeru
Achjo, neumite zit ani jeden. NTZ je podpantofel a Zephyr se rozvedl pac se to proste posralo, tak jednoduchy to je. Ne ze bych to ja umel, ale tyhle kecy na internetu o tom jak kdo umi zit jsou fakt k smichu. Experti na zivot, tvl :)

Ale jinak ring volny, jestli se dal chcete ztrapnovat, nikdo vam nebrani :)
@ntz (02.11.2020 12:44): Vím jaké je to žít ve dvaceti, vím jaké je to mít děti a vím jaké je to omezit koníčky kvůli dětem, vším jsem si prošel :) . To je ale něco jiného. Přirozeně člověk tyhle věci vnímá, život se mu mění s přibývajícím věkem, tak jako se mění koníčky, názory apod.
To ale nic nemění na tom, že partnerka by měla především podporovat, tak jako chlap partnerku samozřejmě, a ne ohrnovat nos nad tím, že už zase proboha hraje ty blbosti, kdyby raději dělal něco jiného. Člověk by si měl udržet určitou míru svobody i ve vztahu.
Pokud chlap je své ženě oporou, milencem, kamarádem a tátou společným dětem, pokud doma umí vzít za práci, pokud je potřeba, pokud se o rodinu umí postarat finančně i lidsky a tráví s rodinou čas, nevidím jediný důvod, proč by žena měla mít problém s tím, že si večer zahraje svojí oblíbenou hru. Pokud to nevypadá samozřejmě tak, že se v šest večer zavře k PC a už ho ten den nikdo nevidí... :)
Dokonce se najdou takové ženy, které tohle chápou a své partnery podporují, protože ví, že tímhle přístupem mu dělají radost a dělat radost svému partnerovi/partnerce, sami sobě navzájem, to je to, oč ve vztahu kráčí a o čem ten vztah má být. Jít životem spolu, vedle sebe, ne řešit kraviny.
Podotýkám, že výše vypsané není nějaká moje utopie, ale osobní životní zkušenost.
@ZephyrCZ (02.11.2020 12:31): musi bejt nejakej kompromis, Gordon ale psal, ze pokud by partnerka nechapala jeho konicky, tak ji posle k vode ... to mozna funguje dokud ti je 20 a kousek a nemas deti, jakmile ale mas rodinu, tak to fungovat prestane ... dokud nemas deti, tak mas mraky casu a muzes hrat hry, jezdit na kole, litat na rogalech, krotit slony a cvicit mala selata, jakmile se ale prehoupnes do dalsiho levelu, tak ten cas proste nemas .. resp. muzes ho mit tim, ze si ten cas *ukradnes* z rodinyho eraru - a to se nelibi partnerkam a je to ostatne imho vysoce sobecke

edit: co tim vlastne chci rict - ten zivot cloveka se meni a nejedna se o priority, o tom nemluvim ... treba vyse zminene ti prekope tvuj volnej cas a nic s tim neudelas
@ntz (02.11.2020 12:25): Nežiji tedy reálný život, nebo co jsi tím chtěl říct? Protože to co jsem popsal, znám ze svého reálného života. Jak jsem psal níže v mém textu, je to také o kompromisech, musí to být ale zdravě nastavené, oboustranně. Oboustranné plnohodnotné porozumění je poměrně vzácné, ale jde to, věř mi.
@ZephyrCZ (02.11.2020 12:04):

Nebudu přeci omezovat sám sebe, potlačovat své já jenom proto, že někdo jiný pro to nemá pochopení. V tu chvíli to není můj problém, ale problém toho druhého ..

takhle to imho vubec nefunguje v realnym zivote ...
@RomcaT (02.11.2020 11:40): Tady se musím zastat @Gordon. Mám na to názor jako on. A má zkušenost ze vztahů je taková, že to jde na pohodu.
Každý jsme nějaký a pokud mám koníčka, který by mé partnerce neměl vyhovovat, tak ať se na mě nikdo nezlobí, ale takový vztah nechci. Nebudu přeci omezovat sám sebe, potlačovat své já jenom proto, že někdo jiný pro to nemá pochopení. V tu chvíli to není můj problém, ale problém toho druhého a já to mám řešit tím, že to budu měnit, potlačovat, omezovat? Samozřejmě, kompromis je vždy řešením, ale velmi často jsou to jednostranné kompromisy, bohužel.
Pokud mě ten někdo jiný chce, tak mě může mít, ale takového jaký jsem. Ale, a to je důležité, stejně to platí i obráceně. Pokud by se partnerka dívala na sebevětší nesmysl, typu Slunečná,, pokud by chtěla dělat rámus šicím strojem, protože je to její koníček, zpívat, tančit, cokoli, tak by měla mojí podporu. Člověk by měl vyjadřovat sám sebe tím co dělá, co ho baví a co ho naplňuje, a ne aby řešil, jestli jeho partnerce/partnerovi koníček vadí a jestli náhodou nepřekročil limit 2 hodiny na den.
Abych nebyl špatně pochopený, vše má své mezery a frajer, který u PC sedí od rána do večera, ignoruje partnerku, děti, rodinný život, to je prostě velké špatné. Ale ono to zkloubit vztahu jde i tak, že člověk cítí podporu toho druhého, ne zášť vůči svému koníčku.
@ntz (02.11.2020 10:32): to máš celkem drsný ;o) já jsem vychovaná od maminky tak, že chlap se nemá omezovat. Teda ne okatě ;o))) takže mu nezakazuju nic, ale lehce ohýbám proutek tak aby si nevšiml ;o))

Každopádně na Slunečnou koukám taky to je jasný a Jumas říká je to chunovina nicméně nenápadně čumí se mnou ;o)) má výhodu v tom, že já buď parim taky nebo čumím na nějaký ze svých tisíců seriálu ;o) na hodiny týdně bych si to netroufla říct. Nicméně on je denně tak 4-6 hodin rekreačně ;o)

@Gordon (02.11.2020 11:27): neber to špatně, ale moje otázka zní - máš přítelkyni? A bydlel jsi s nějakou někdy?
Nechápu, proč bych měl omezovat své zájmy kvůli partnerce, Pokud by to takové partnerce dlouhodobě vadilo a nebyla to schopná překousnout, pak bych ten vztah ukončil.
@RomcaT (01.11.2020 13:46): ja mam doma terror :D ... moje hodina, kdy si mohu neco zaparit, je po 9te-10te vecer, kdyz deti spi .. a presto to neni nijak automaticke neb ma draha polovicka provazi temnym mrucenim kdyz sedim u pocitace s nejakou hrou ...

samozrejme trosku prehanim a krivdim ji - mame jeste nekolik dalsich vyjimek kdy muzu, napr. kdyz ona kouka na Slunecnou, tak ja si vykomunikoval, ze si mohu neco posmahnout, neb Slunecna je tak hruzna πcovina, ze ten kdo kouka na slunecnou mi nemuze vyctat, ze se taky zabavim (nicmene jeji argument je, ze slunecna je 2x tydne == ja mam narok na 2 hodiny tydne u hrani her)

potom jeste jsou dalsi vyjimky ... Mam notas na hrani, ten je skutecne synonym neproduktivity, na nem nedelam nic jineho, nez ze se bavim a potom je pracovni notas (je na nem jen integrovana grafika + linux), u nej travim vetsinu casu a s nim je benevolentnejsi .. na nem jsem posmahnul mnoho mensich (nicmene nemene zabavnych) her aka Into the Breach, HoMM3, FTL, tenhle notas zas tak nevadi ... ale samozrejme plati, ze se stale jedna o cca 2 hodinove bloky, ktere muzu hrani venovat ..

ps. neni to tak strasny, moje krasna milujici a chapava polovicka je ke me ve skutecnosti dost benevolentbi a ja, protoze vim, ze ji to stve, tak se snazim jeji benevolenci nezneuzivat ... mivam takova obdobi, typicky pres leto, ze vubec nic nehraju pac na to neni cas (venku je hezky a jdu treba na kolo) a potom jina obdobi, kdy posmahnu vic nez je zdravo, ale vicemene plati, ze nehraju vic nez max 10 hodin tydne
@RomcaT (01.11.2020 14:33): Deti, zejmena to mladsi, zatim bez partnerky nespi (hlavne tedy nedokaze usnout), ja obcas po vecerech pracuji, takze kdyz uz se sejdeme, radi delame neco spolu (ale obecne ne, nevadi ji to).
@Garion (01.11.2020 14:31): tak to jsme na tom stejně. Občas když jsou zabavené dám si nějakou blbinku na mobilu. A večer tě partnerka neprudi když místo třeba společného filmu cucis na databázi nebo paris hru?
Napadl mě takový dotaz a nevím kam lépe ho dát. Nakonec jsem se rozhodla pro "koníčky" protože to koníček je.

Jak doma zvládá vaše polovička to že paříte hry?

U nás klasický problém - mě nevadí když hraje. Sama hraju taky, což je asi pro manžela dost výhoda, protože každá ženská nehraje a proto mám pochopení. Nicméně nic se nemá přehánět. Už jsem si zvykla, že když hlídá deti, tak si děti žijí vlastním životem a on paří hru.
Ovšem vyzaduji, aby si splnil domácí povinnosti, takže než si ráno sedne k PC chci aby byla alepson udělaná myčka případně aby bylo postaráno o děti. Dále mám mnohem raději když jde dána hra stopnout, protože když po něm já nebo děti něco chceme a otravujeme v nevhodnou chvíli, je to dost problém a já jsem pak nasrana. A když tu před dětmi řve "doprdele" protože mu něco nejde, taky neskacu blahem.

Tak mě napadlo, že bych ráda věděla jak to máte doma vy? Jak se na to koukají vase partnetky, paříte u hlídání dětí? V podstatě to nemusí být jen o páření her, těch koníčku muze být spoustu. Ale myslím primárně ty, do kterých se těžko zapojuje rodina ;o)

Kdo nemá partnerku/děti ale bydlí ještě u rodičů - tam nejsou kvůli tomu konflikty? Dobre si pamatuju když jsem si něco dělala na PC, ať už hru nebo Xchat (jj už jsem starší) jak to máma nechápala a neustále mě prudila, jak musím jít uklízet a učit se a ne sedět u kompa.

Tak to mě taky zajima, jestli rodiče už rezignovali a neřeší co jejich potomek doma dělá (upozorňují že mě s tím prudila třeba i v 17ti letech kdy jsem doma měla už nastehovaneho přítele, takže se to netýká jen dětí).

Jestli máte chuť, napište jak to máte u vás, ráda si počtu. Třeba nakonec zjistím že jsem moc přísná manželka ;o) nebo že to má doma někdo horší ;o))))
@ntz (09.10.2020 14:02): Nejdřív se nauč pracovat s rawem, k tomu je v základu použitelný i ten přímo od Nikonu.
Těžko poradit když nechceš Adobe, nejpoužívanější je Lightroom, případně pokud ti nesedí jeho způsob organizace fotek tak já jsem roky používal minimalistický Adobe Bridge + Camera Raw, což je to samé editování jako Lightroom ale osekané o blbosti okolo (čím jednodušší, tím líp se v tom učí). Teď používám Capture One, ten je taky trochu složitější.

A když echt bude potřeba, tak z toho raw editoru exportovat fotku do bitmapového, Photoshop je klasika a naučí se v něm práce asi nejsnadněji, ale posloužit může i cokoli jiného. Ty základní featury fungují všude stejně, hlavní je aby to umělo vrstvy.

Alternativou na všechno může být i český Zoner - ale už ho roky nepoužívám, takže nevím jak je schopný a intuitivní. Vychází pokud vím občas zdarma ve starší verzi, když to chceš legálně.
@AlieN (09.10.2020 11:29): dostal jsem o tom prednasku a zatim to zkousim ... problem u me je v tom, ze *vubec* (ale jako ze vubec) nejsem dobrej v postprocesu ..

ani poradne nevim, v cem to mam delat .. adobe suitu nemam a kupovat ji nechci / nebudu - fuj .. mohl bys mi mozna poradit co pouzivas .. jsou nejake porgramy od Nikonu primo, pak jes spousta dalsi programu co s tim umi pracovat .. ja mam u sebe nainstalovano ufraw, rawtherapee, darktable + neco do gimpu
@ntz (09.10.2020 10:19): Neznačkové CPL filtry jsou dost levné - dát na levný objektiv filtr za polovinu jeho ceny mi připadá jako overkill. Větší jsou samozřejmě dražší, ale obvykle ne o moc... každopádně že větší objektiv potřebuje větší filtr moc překvapivé není :D (tahat sebou pět filtrů na všechny skla je voser, ale holt co se dá dělat)

A funguje to tedy trochu složitěji a nejen ztmavení světlých částí, ale předpokládám že sis o tom i něco přečetl, tak to chápeš.
@ntz (08.10.2020 21:36): Jo ten pomáhá občas dost, ale u něj hodně záleží na poloze slunce a počasí. Ale hlavně krásně vylepší barvy v přírodě, za to ho mám snad ještě radši než kvůli ztmavení oblohy.

Já si teď hraju se soft filtrem - z Aliexpressu za pár šupů, a někdo by řekl zbytečnost když podobného efektu se dá dosáhnout ve photoshopu a nezkurví se tím originál,... ale já mám ty fotky rád měkké vlastně skoro vždycky, takže proč si tím ten proces nezrychlit, tak minimálně vyzkouším. Ale hlavně i vizuálně to na mě působí jinak než Photoshopí rozmazávání, a že už jsem na něj zkoušel hodně metod. A bude to praktičtější než punčocha natažená přes objektiv :))
cau @Aliene .. trosku jsem badal .. jak jsme se bavili o tom foceni .. koupil jsem polarizacni filtr od hoya za asi 2.5 a to je presne ten rozdil, kterej jsem potreboval .. ty kontrastni scenerie se prave diky filtru daji zachytit presne jak jsme resili ...
Btw zase za cca normální cenu je ten Kilkerran 12 u topdrink/gastroklub. Konkrétně 929 korun. Když si vezmu, že Ardbeg 10 či Ledaig 10 stojí minimálně o stovku víc za mladší whisky... Ale obecně covid a brexit cenám moc nepřejí. Za poslední rok dva nepěkně stoupají (ten Kilkerran 12 je tedy za tu cenu fajn i před brexitem). :(
@ntz (27.09.2020 12:36): Níže jsem tam dopsal nějaké jiné na doporučení. Obecně se pak už dobře vybírá, jak máš hotové preference. Tzn. chutná ti kouřová whiska? Whisky po sherry sudech? Jak budeš vědět, tak už je výběr pak easy.

P. S. Zapomněl jsem Craigellachie 13. Ta je taky dost oblíbená. A případně Glenallachie 12.
@ntz (27.09.2020 10:59): Ta zelená Johnnie Walker je obecně dost oblíbená. Tam bych se nebál. Jde sehnat jinde o stovky levněji. A to na spolehlivých eshopech.
https://destilaty.heureka.cz/johnnie-walker-green-15y-0_7-l/

Ten Glenlivet je s těmi 40 % asi trochu hodně "spotřební whiska". Nemá nijak skvělé hodnocení na whiskybase. Navíc je dobarvován a filtrován za studena. Imho za ty prachy nestojí. Ale sám ani nevím, jestli jsem jej někdy měl. Z hlavy si nepamatuji, takže asi ne. Navíc opětovně jde sehnat jinde o stovky levněji.
https://destilaty.heureka.cz/glenlivet-12y-0_7-l/

Uměl bych poradit spíše s těmi kouřovými. :) U nekouřových umím doporučit tak den Deanston 12 a Glencadam 10. ;)

Napadají mě jinak tyto také z nekouřových:
Bunnahabhain 12, Glenfarclas 15, BenRiach 12, Glenmorangie Nectar d'Òr, Glenmorangie Quinta Ruban, Edradour 12, Tomatin14. Glen Scotia 15 by ti také mohla chutnat. Nebo Arran 10.
@Jab ... a schvalil bys mi

tohle - pac zelenyho jsem jeste nikdy nemel a kdyz mi chutna cernej .... tak vis co ++ je to 15 let, ?fejk, mozna

a tohle - je tam sleva 44%, no nekup to :D, tomu se neda odolat

uz je mam v kosiku .. jeste pockam, co jestli mi je schvalis (haha - sam sis' nabeh, proste ted uz se to s tebou poveze ..)
Buďte v pohodě. Jsem v tom úplná nula. Jen jsem se kdysi rozhodl se podívat na to, jestli opravdu za nějaké Diplomatico platím odpovídající cenu a jestli není něco lepšího (přec jen to není levný špás). Ať si každý pije to, co mu chutná. A pokud někomu nevadí, že mu do flašky sypou cukr nebo že uvedené roky zrání jsou fejkové, tak také jeho věc.

Kór u těch whisek mají všechny hlavní "kraje" nějaká pravidla. Skotská, irská i bourbon. Tam je to docela dobrá situace.

@leebigh (27.09.2020 00:06): Já také ne. Vedle toho MGXO mám i ten MG Master Select, který jsem před pár lety dostal od kamarádů. A při přímém porovnání je stěží rozeznám od sebe. U těch fejkových soler už vůbec nemá smysl kupovat ty "starší". Rozdíl mezi nimi je zejména v obsahu cukru. Čili lze koupit nejmladší v řadě a na tu "starší" si ji docukrovat sám. :)

U skotských imho opravdu člověk vyzkouší to důležité do čtrnácti patnácti stovek. A dražší bych s klidem ignoroval. Mohou být lepší, ale prostě platí pravidlo "diminishing returns".

@ntz (26.09.2020 23:14): Mně by taky stačil. :) Zkoušel jsem toho "nóbl" Myslivce Reservu a chutnal mi. :) Problém je další den. Proti skotským je to prostě bolehlav.
@leebigh (26.09.2020 23:45): tvl :D ... ne, ty jsem nemyslel a vubec jsem ani nemel paru ze neco takovyhleho existuje ... nicmene ja nejsem zas takovej rotschild (spis jsem cistokrevnej kolenovrt) abych si kupoval flasku drazsi nez 1500 - resp. pokud si dobre vzpominam, ve svym mizernym kratkym v zivote jsem si jeste nikdy nekoupil flasku alkoholu drazsi nez 1200 a muzu te ujistit, ze 90% z mych top 100 nejdrazsich flasek co jsem koupil byl vzdy pro nekoho jako darek ...)
@Jab, uz jsem tu fotku videl ... nevim, jestli to nejak nedelal muj browser, ale me kliknuti na ten link sezralo tu priponu (.jpg) takze mi to ukazovalo 404 ..

je teda pravda, ze jsem si doted myslel, ze mam rad whiskey a ze ji na nejakem levelu rekneme 3/5 rozumim ... no, po precteni tvych prispevku si snizuju level na 2/5

@leebigh (26.09.2020 22:47): ja ma nejradsi black label od johna chodice ... nemuzu si pomoct .. po precteni Jabovo prispevku si pripadam, jestli by mi nestacil od priste ceskej myslivec ..
@Bursoft (26.09.2020 13:32): Díky! ;)

Zacapa i Diplomatico jsou oblíbené právě páč jsou sladké. A sladké prostě chutná. Čili když dáš někomu netušícímu MGXO či RL Seales 10, tak jim často bude chutnat méně. Nicméně to množství cukru v nich je opravdu celkem vysoké. Nejčastěji vychází kolem čtyřiceti gramů (kostka cukru je přitom 5g) na litr. Není to na úrovni Coly tedy. Ale vzhledem k tomu, kolik už "cukru" do sebe průměrně cpe "západní člověk", tak alespoň ty panáky by mohly zůstat bez nich. Nadto asi nejsem sám, komu ty slaďáky zejména další den nedělají dobře.

Ten MGXO nebo i ten o jedna nižší (1703 Black Barrel) se dají sehnat v hospodách ještě celkem často. U skotských teď hodně letí ty rašelinové. Ale to bych zase asi nikomu na blind nedoporučil. Spíše tak zkusit třebas někde panáka Caol Ila 12 nebo možná i desetiletého Taliskeru. Ale hodně lidem to nebude chutnat tak či tak. Zajímavostí ale je, že nemalé části z odpůrců ta rašelina zachutná až časem. Mnoho z nynějších fandů se nad první ochutnávkou jen znechuceně ušklíblo. Z úplně nerašelinových mám v top 5 jen ten Deanston 12. Ale moc často jej člověk nesežene. Tipoval bych, že jej má tak max pár desítek hospod v celé republice. Ale paradoxně ty malé lahvičky se dají přes heureku koupit snadno (dokonce možná snadněji než 0,7 l lahve). Nicméně zase... Ty lahvičky jsou skoro až poslední možnost. Páč cenově vychází samozřejmě bídně.

Btw nějaké tabulky množství cukru v těch rumech:
http://www.drecon.dk/index.php/17-list-of-rum-measured
https://thefatrumpirate.com/hydrometer-tests-2
@Jab (26.09.2020 13:17): Jako líbí se mi tvůj přehled. Já tvrdej chlast obecně zas tak moc nemusím, takže ze mě znalec nikdy nebude. Já jsem spíš na domácí pálenky, když už. Nějakou fakt kvalitní skotskou bych rád zkusil, ale v barech na ně těžko narazíš a když, tak tě ta sklenička bude stát 3 kila. Flašku zas nekoupím, páč to nikdo z mýho okolí nepije.

Rumy nemám rád skrz jejich chuť, až na výjimku - předminulej rok jsem na Seychelách byl přímo v palírně Takamaka (jejich vlastní rum) a tam jsem neodolal a pašoval přes Vídeň asi 3 flašky na místo jedné. Ale líbí se mi tvůj přehled, dneska se za cool mezi lidma bere objednávat panáky Diplomatica, Zacapy apod., přitom očividně to zas taková pecka není. Ten Mount Gay zkusím, až na to narazím, stopro jsem to někde viděl v lepších hospodách.

Jinak u Arménů brandy není jenom po jídle, popíjí se klasicky i při konverzaci, ale pravda, že na nějaký míchání/zkoušení více druhů to moc není.
@leebigh (26.09.2020 12:28): Nah. Pokud bych se do toho pustil, tak už bych věděl, že mám problém a potřebuji léčbu. :)

Ty whisky byly na pár let. Projel jsem jich kolem třiceti. Ale celých lahví jsem kupoval jen něco přes deset. Přes přirozené sdílení s kamarády atp. (tedy také například panák či malá panáková lahvička někde koupené) jsem ochutnat i ten zbytek. Čili když bych to spočítal kol kolem, tak do dvaceti tisíc jsem se za ty roky (cca čtyři) vešel určitě (a spíše to bylo o dost méně - hádám spíše do patnácti). Což mi přijde přijatelné.

@Bursoft (26.09.2020 13:00): Rumy jsou strašné minové pole. Skotské mají řadu pravidel, která chrání zákazníka. A přitom mají i přes ně stále neuvěřitelnou variabilitu chutí. Glendronach proti takovému Ardbegu chutná jako úplně jiný panák. Rumy z většiny pravidla nemají.

U rumů je primárně nevýhoda v jejich masivním cukrování, které sice zmírňuje ránu od alkoholu, ale dělá je o dost nezdravější. A vraždí přirozené chutě nápoje. Druhý problém je v solera metodě "zrání", kdy je finální "age statement" vyloženě podvodem na zákazníka. V třiadvacetileté Zacapě je tak třebas vyloženě homeopatické množství skutečně třiadvacetiletého rumu. I tak jsem ty rumy projížděl. Ale když chceš drink, který ti "nelže", tak si s tím hotový velmi rychle. Pár těch ostrovů totiž nějaká pravidla má. Někde se dodržují i aniž by to přímo vyžadoval onen ostrovní stát. S Jamajkou (Appleton hlavně) si tak v pohodě. Ale ne každému budou Appletony chutnat. Jsou poměrně výrazné. Skvělé třebas do čaje paradoxně. :) Je to vlastně taková obdoba rye (žitných) whisek mezi rumy.

Pak máš Rhum Agricole (tzn. "zemědělský rum" vlastně). Dělají ze přímo z cukrové třtiny a ne z melasy. Jsou jaksi travnatější a zemitější. Stejně jako u těch jamajských bych doporučil vyzkoušet jeden a pokud by chutnal, tak teprve případně další. Mně osobně přijde, že trochu podobné (a v posledku mě více svědčící) chutě najdu právě u těch skotských.

Poslední skupina "pravých" rumů jsou barbadoské. Palírny hlavně Mount Gay a Foursquare (ty dělají mraky rumů - vedle Foursquare je to Real McCoy, R. L. Seales, Doorlys, Sixty Six aj.). Ty osobně mám nejraději. A jsou pro mě argumentem, proč nekupovat skotské zrající v sudech po sherry. U těhle barbadoských rumů najdu zase veskrze podobné chutě (jen mně zase více svědčící) a vyjdou často cenově lépe. Mount Gay XO (jemnější) nebo R. L. Seales 10 ("kořeněnější" a více výrazný) jsou asi z pohledu ceny a výkonu ideální.

Brandy jsou digestiv. Rád si dobrou dám. Ale je to prostě už více speficiký panák. Člověk si dá tak ten jeden po večeři někde s kamarády. Imho tahat více jak lahev se nevyplatí. A nějaké "ochutnávky" různých s přáteli už jdou přímo proti jejich smysl. Čili pátrat v nich by mě vlastně nebavilo. ;)

P. S. Zároveň znovu vyzývám k zodpovědnému pití alkoholu. V těhle cenových relacích asi výše uvedené nejsou sice první volbou alkoholiků (alespoň na naší "sociální úrovni"), ale i tak pokud někdo dá desítky flašek za rok (byť třebas i ve společnosti), takž už se imho minimálně pohybuje na hranici problému. I bez alkoholismu se jde ve whiskách rychle zruinovat. Hlavně u těch starších. Doporučoval bych se pohybovat nejčastěji mezi deseti až šestnácti lety věku lahve a kupovat opravdu jen pár ročně (a nad cenu tak cca čtrnáct patnáct stovek jít minimálně nebo vůbec). Pro většinu nás dospělých je výše uvedené samozřejmé. Ale raději znovu pro kontrolu uvedené píšu, ať to nevypadá jako glorifikace alkoholu. Jehož přímé pozitivní efekty jsou sami o sobě opravdu minimální (nějaký mírně vyšší míra sociability - které se navíc celkem snadno přehoupne do nechtěných efektů - a to je tak celé).
@90210 (24.09.2020 09:22): Jop, mám teď na IG ještě jeden vedlejší projekt, ale tady na tom osobním mám půlku věcí z mobilu, nic moc zajímavého - proto to právě chce ještě jeden čistě na portréty, které jinak mám jen na zmíněném 500px. Ale ten nefunguje jako sociální siť pro plebs, což jeho využití dost omezuje.

Ale jestli se IG mění k horšímu (moc to nesleduji), tak je to dost blbé. No tak jako dřív fungoval tumblr a šel pak totálně doháje.
@90210 (24.09.2020 10:11): Vnímám IG stejně. Dříve jsem ho používal hodně, teď stále více a více přemýšlím, že ho prostě zruším. Tak jako Facebook. IG je v současné době reklamní odpadní žumpa. Když vidím komu všemu jsou firmy ochotny zaplatit a za co, je mi z toho kolikrát fakt zle. A to v jedné takové firmě dělám, která IG tímto způsobem využívá. Naštěstí sociální sítě nejsou můj job. To bych musel dát výpověď, když vidím jak to funguje na pozadí... :)
@Drolin (24.09.2020 09:41): Jj, ja ho stale pouzivam ze setrvacnosti jako primarni socialni sit, jinde vlastne krome LinkedIn a Twitteru nejsem, ale ted je to uz celkem neskryvane primarne reklamni platforma protezujici placene ucty a 'verejne zname osobnosti', ktere z toho maji kseft, ale jeste tak 2 roky tomu nazad, kdy to slouzilo jako vizualni varianta FB pro fotografy-amatery a cestovatele to bylo super.

Podle me to dorazila zmena algorytmu nekdy v kvetnu minulyho roku, od ty doby to tam hodne normalnich uctu omezilo a zustaly vicemene jen ucty, co to delaji na kseft.
@90210 (24.09.2020 09:22): IG i značně komprimuje kvalitu a jako určitý "showcase" fungoval ještě rok, dva dozadu. Dnes se jeho role spíše změnila na Snapchat, Tik Tok a reklamní sdělení, a kvalitnější fotografie jsou spíše raritní.

Já mám například rád 500px, ačkoliv tam jde nahrát ve free verzi za týden jen sedm fotek (což, ale zvyušuje obecně kvalitu - každý si rozmyslí co nahrát). Jinak u fotek je hlavní oko a nějaká ta forma inspirace v podobě knih a historicky významných fotografů - já mám například asi nejraději kolorovanou fotku H. Pontinga (1912), tvorbu Ansela Adamse nebo minimalistické orientální kompozice Wang Wu-Šenga.
@ntz (23.09.2020 23:40): No chyba je právě v tom žes to fotil tak že tam tu modrou neuvidíš nikdy - měl jsi to vyfotit tak aby tam byla, a zbytek, který by byl moc tmavý, by jsi pak zesvětlil při upravování rawu ;)
A pak je jedno čím konkrétně to vyfotíš tmavší, clona ani čas na dynamický rozsah nemají vliv, iso ti zesiluje šum, ale na tak nízkých hodnotách jen velmi málo.

Ale btw s tou padesátkou by jsi na 1/50 neměl fotit nikdy, tam už hrozí že to bude rozmazané. Rule of thumb je 1/80 minimálně.

Čím to je technicky - dynamickým rozsahem čipu, který dokáže pobrat jen určitý rozsah od stínů po jasy, a všechno ostatní je buď černé, nebo čistě bílé.
@AlieN (23.09.2020 23:35): heled, vetrelce, a cim to je teda ? co hraje prosim hlavni ulohu pri takovehle fotce ? je to chip, eg ze na FF bude vetsi lepsi ja nevim co chip a nebo to je v tomhle pripade spis ten objektiv a ze jsem to fotil na f/5

jak podle tebe mela bejt nastavena ta aparatura ? asi to vidis v detailech ty fotky, ale mam tam iso 200, F5, 1/50

samozrejme touhle fotkou jsem si nastreloval tu ulicku s tim, ze jsem dopredu vedel, ze to nebe bude bleachnuty a ze tam modrou neuvidim nikdy

edit: ps, v mobilu z toho ajfouna ta fotka proste vypada o 200% lip :D
@ntz (23.09.2020 23:23): Tak ten mobil tady s takovou scénou právě díky svému softwaru dělá HDR automaticky - to můžeš i v počítači, stačí to při focení podexponovat a pak stíny vytáhnout při postprocesu (i v úplně tmavých stínech se zachovává víc detailů než v přepalech, a na takhle nízké iso by to zesvětlování vůbec nebyl problém).
Nebo udělat dvě expozice, jednu na popředí a jednu na nebe, a pak je slepit - tzn fotit na bracketing (tohle se hodí když je ten kontrast fakt moc velký, to tady není).
No a nebo koupit foťák s lepším dynamickým rozsahem :))
@AlieN (23.09.2020 23:14): Já se pod krušnejma horama narodil. :) Prej prdel světa.. :) Hlavní nádraží v Praze to není, to je fakt, ale mám to tam rád... :) To skládání zkusím, díky za tip. Teď ještě sehnat někoho, kdo pojede v noci se mnou, a bude to, .. :)

@ntz Jak píše AlieN, Paladix je top.

Diskutující (12)