Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Cestování a koníčky

14 správně z 15... hlásím se taky do party houbařů. Jako kluk jsem trávil v lese spoustu času, holt tehdy nebyly počítače, no... :)
Já naopak houby v jídle miluju a vyhledávám, díky nic si nějak umím představit veganství. Bohužel se v nich nevyznám a nějak je kromě nudných žampionů v restauracích nevídám.
Já jsme zase vášnivej houbař a sbírání hub miluju (já miluju lesy celkově), ale houbu bych nevzal do pusy. Jako malej jsem ještě snědl řízek z bedly nebo píchavky, ale to je tak celý. Představa že dám do pusy třeba smaženici, to bych blil a krkal havrany ještě celej tejden.
Můj kolega má jako koníček výzkum hub a jejich léčivých účinků, běžne nosí do práce vzorky třeba na přípravu čaje. Je to překvapivě dobré.
Teď si vzal na půl roku volno a odjel do Itálie hledat nějakou vzácnou houbu která má pomáhat při léčbě rakoviny.
Btw. můj kamarád jede v houbách hodně, i je pěstuje dost ve velkém a má v tom trochu byznys.
Dělá třeba sušený houby z různými příchuťemi, a je to výborný, člověk by nepoznal rozdíl od sušenýho masa, co se týče chuti i konzistence.

A ji ak na jídlo mám houby čím dál radši, ať už v omáčce, na pizze, takhle sušený.

Byl jsem obětí, jako i jiných jídel, nekvalitní kuchyně mých příbuzných, čili jsem si zafixoval, že houby jsou hnus, ale je to, jako vždy, o přípravě.
Taky 11/15. Houby do lesa už moc hledat nechodím. Tak jednou za pár let. V dětství u prarodičů na prázdninách to samozřejmě byla častější kratochvíle.
11/15. Taťka by mě vydědil.

Mě samotné houby moc nejedou, musejí být sušené a pod maso.

Každopádně největší bomba jsou holubinky na pánvi. Vždy když taťka donesl košík hub, podstatná informace pro mě byla, jaký je v něm poměr holubinek.
Jinak sbíráme, bydlíme teď u lesíka a když můžeme tak se jdeme projít a koukáme po nich. Ale taťkovo pravidlo chodit kolem 3-4 ráno nedodržujeme.. :D
Překvapivě 12/15, ale otázky byly pokládány dost jednoduše na dedukci (co neznáš, to nežer :D)... Houby jím jen v největší nouzi, respektive mi nevadí lanýže, asijské houby a případně drobné kousíčky někde v guláši, ještě zvládnu sušenou hlívu, zbytek ne-e.
11/15

Na houby jsem chodil v dětství rád, smaženici jsem nesnášel.

Chodil jsem hodně s rodiči a děda byl vášnivý houbař.

Teď už mě to nějak netankuje, mám mnohem radši pěší turistiku s nějakým cílem, než courání křížem krážem. Ale bavilo mě soutěžení s bráchou, kdo jich najde víc. Jelikož je barvoslepej a plete si zrovna zelenou a hnědou, tak to měl asi těžší :-)

Jinak jsem se nikdy tolik nevyznal v těch houbách, co se nejí, spíš jsem se snažil spolehlivě poznat ty, co se jí.

Hřiby jsem měl dobře a jsem rád, že jsem poznal muchomůrku zelenou :-)
Plný počet, houby sbírám vášnivě od dětství a domů jsem jich už natahal metráky. A klíšťat taky... :c))
@Ross (16.07.2024 18:58): 14/15. Už je to nějaká doba co jsem naposledy otevřel atlas hub, ale nějaké znalosti mi asi ještě zůstaly. Jinak houby sice sbíráme, ale spoustu jedlých druhů ne. Např. holubinky.
@Rapier (21.06.2024 15:15): Jo to jsem měl podobné, když jsem po několika letech posilovny zkusil trénink kickboxu. Jsem měl za to jak to bude v pohodě, že jsem v dobré kondici a na konci sem si div nemusel zavolat sanitku :D ještě teď občas když si chci dát pořádné kardio si trochu zaboxuji do pytle a vyřídí mě to víc, než 10km běh.
Když jsme u těch koníčků, tak včera jsem poprvé absolvoval 1,5 hod tréning Teakwondo. Zjistil jsem, že mám sakra co zlepšovat co se týče fyzické kondice. Ještě teď, navzdory protažení během tréningu a po, cítím všechny svaly na nohou.
A to jsem si naivně myslel, že když to zvládnou naše děcka, takže já musím také, s velkým přehledem. :) Jak se ale říká, pravidelné cvičení dělá mistra!
@Ross (17.06.2024 11:41): V Albánii jsem byl kdysi dávno, docela fajn země. Jeli jsme tam autobusem. Pamatuju si z toho hlavně pozůstatky studené války (bunkry všude jsou hodně vtipný bizár), prolézání opuštěných vojenských základen (tehdy jsme se trochu báli min, teď už je to asi v pohodě), pěkná příroda a nějaké ty památky. Mizerná infrastruktura, je to chudá země, no bylo tam dost levno, ale to nevím jestli vydrželo, Chorvatsko od té doby zdražilo silně.
@SilentWolf (17.06.2024 11:36): No krom skotské jsou tam hlavní atrakce muchničky a déšť. A to tam je všude. Pravda, kolem Skye jsou ještě ty velryby. Ale alespoň do toho bude pršet. A jestli existují mořské muchničky, tak tuplem žijí kolem Skotska. Myslím, že nebudeš první, kdo tam s pitím začal. Však nějak se ta skotská musela objevit. :)
@Dan9K (17.06.2024 11:50): Zrovna Albánie už je docela objevená, zvláště jak tam litá Ryan (4x v týdnu) i Wizz (také 4x) z Prahy. Možná bych i řekl, že jedna z oblíbenějších levných destinací. Např. Čedok tam měl v 2023 třikrát více turistů než v 2022, a už v 2017 tam bylo cca 16k dovolenkářů z České republiky.
@Dan9K (17.06.2024 11:50): Já tam právě jedu, tak jsem hodně zvědav co čekat. Budeme v Tiraně a v Drači u moře. Veřejná doprava tam je celkem bída oproti Česku. Žádné metro, tramvaje nebo i železnice. Jezdí tam nějaké autobusy, což bude i náš hlavní přepravní systém. Z letiště do Tirany to jezdí a mezi Tiranou a Dračí také. Jedeme bez cestovky.

Uvažoval jsem o půjčení auta, ale prý jsou místní řidiči jedni z nejhorších řidičů v Evropě, takže jsem tu myšlenku radši vzdal. Jet vlastním autem přes celou Evropu se mi nechce a tak letíme letadlem z Vídně. A do Vídně Flixbusem až na letiště. Ono cenově parkovné na letišti x Flixbus vyjde cca stejně.

Co tak koukám na tu vraždu, je to už 9 let. Ale stalo se to úplně jinde než budeme my.
@Ross (17.06.2024 11:41): zrovna včera jsem na ní taky koukal, nechápu, že se tam nejezdí víc, resp. úplně normálně (asi jak tam zabili ty dva Čechy nebo co).

Cestovky nabízejí furt akorát dokola riviéru za nesmyslný ceny

takže určitě by to chtělo na vlastní pěst
asi bych tam jel autem, maj tam jinak jedno letiště a netuším v jakým stavu je hromadná doprava :-) akorát je to prostě ještě dál než do Dubrovníku no a člověk si musí udělat mezinárodní řidičák...

(jinak osobní zkušenost jen taková, že jsem třikrát okolo projížděl lodí, z Brindisi na Korfu a zpátky, ale to bylo už před 25 lety a jediný poznatek mám, že v noci bylo jasně poznat, kdy je Albánie a kdy Řecko podle četnosti osvětlení, ale to už bude dneska asi i jiný)
@SilentWolf (17.06.2024 10:36): No takhle... Loch Lomond je značka whisky. Palírna je kousek od Loch Lomond. Na ostrově Mull je palírna Tobermory (dělají i rašelinový Ledaig) a na ostrově Skye je palírna Talisker. Jako když už tam jste. :D
Má tu někdo nějaké tipy co vidět ve Skotsku? Preferujeme přírodu a architekturu - kulturu a gastrozážitky moc ne.

Zatím to máme naplánované Edinburg -> Loch Lomond (tam hora Ben Lomond) -> ostrov Mull -> Ben Nevis -> Isle Skye. Možná jsem něco blbě pojmenoval, píšu to z hlavy.

Pak už to máme otevřené. Budeme tam 11 dnů. Rád bych tam vecpal třeba nějakou další horu nebo oblast kde lze vidět více zajímavých věcí na malém rozsahu (podobně jak Skye). Nevím zda se úplně vyplatí jet na samotný sever nebo radši do středu jak je ten Caingorms.

Ač nejsme zrovna fanoušci HP na ten viadukt se podíváme taky.
Díky za rady, Plzeň se povedla! Sting zahrál pěkně. Ale amfiteátr tedy asi měl nafukovací kapacitu, neb tam imho bylo pár tisíc lidí nad tím, co bych označil za maximum.

Bydleli jsme btw v hotelu Continental ve staré části města. Má to super belle époque/prvorepublikvou atmosféru. Shodou okolností na nás vyšel pokoj č. 110, kde prý kdysi několik týdnů pobýval John Malkovich. Tak ok. :)

Druhý den jsme dali podzemí (fajn a chládek) a pak Techmanii (taky ok) a pak domů. Poseděli jsme i na kávě, zmrzlině. Na lavičce Václava Havla. A před konzervatoří poslouchali hudbu z oken. Ta stará část je příjemně zmáčknutá na zážitky.

Jo a v centru jsem ochutnal Big Burger proti mekáči! No a mohu potvrdit, že je to...! Houska. :) Plzeňáci jsou očividně velcí lokální patrioté, jinak by se tam tahle značka neudržela. :)
@Jab (28.05.2024 16:29): Po setmění si sedni na lavičku v Smetanovy/Kopeckého sady. Pokaždé si odtamtud odnáším netradiční zážitky. Ale buď střízlivý. Dost možná budeš muset zdrhat. Když se nic nestane, tak se můžeš pokusit přechcat koňa, ode mě je už před ním vyšlapanej ďolík, takže ideální místo najdeš, jenom správný úhel budeš muset vychytat sám podle délky nádobíčka.
Co v Plzni případně navštívit? Zoo, Techmanii, Západočeské muzeum?
@MiDlo (13.05.2024 21:44): Díky za tip, kouknu.

Co se stoicismu týče, k němu jsem se lehce dostal myslím v roce 2021, kdy jsem se účastnil online akce "Stoic Mindfulness and Resilience Training" (neboli SMRT :)) a přišlo mi to hrozně užitečné a zajímavé.

Mám zdrojové materiály (texty, obrázky a zvukové soubory) + i svoje výpisky, pokud by se to někomu nechtělo číst celé. V případě zájmu je můžu poskytnout.
Tenhle kanál je skvělej. Řecká filosofie vám pomůže zorientovat se v této turbulentní době a možná i sami v sobě.

https://youtu.be/5AhcMLjaOQo?feature=shared

Jestli neumíte anglicky, stačí zapnout automatický překlad na české titulky. Čte sice rychle, ale jde to. Obvykle si vybere antický text, přepíše jej do soudobé angličtiny aby byl patrný význam a nešlo o nějaký lingvistický traktát.
@Ross (21.03.2024 17:34): To máš pravdu... takto špatný výsledek jsem dlouho neviděl :).

Vaše zájmy jsou zjevně jiné. Správných odpovědí:   2 /10  

Nicméně nedávno jsem přečetl Nádech výdech, a od té doby si více všímám vzduchotechniky z metra.
Je jaro, bude hezké počasí, čas na slunečné drinky. Jako super základ poslouží žitná whiska za doboru cenu. Jako tady litrovka Jack Daniels Rye. Za 699 korun/litr je to hodně fajn cena. Žitné whisky jsou fantastické i jen s colou. Poslouží i bourbon, pokud není rye whiska v dosahu. Ale rye je ještě lepší. Čím nižší cena rye whisky, tím lepší. Čistá se moc pít nedá. Což má ostatně společné s bourbonem. :)

Pokud je vám líto kupovat z eshopu kvůli jedné lahvi, tak za ok cenu (589 korun) je i Jameson Black Barrel. Je to naprosto v pohodě irská whiska, která velmi dobře chutná i čistá. A není tak třeba nutně se honit za dražšími skotskými jako Arran 10, Deanston 12 aj. Dvakrát levnější Jameson Black Barrel bude fungovat stejně dobře. Byť opravdovým gurmánům s časem se soustředit budou jmenované skotské chutnat více. Ale na společenské pití s přáteli raději ušetřete a vemte ten Jameson Black Barrel.
@John Mirra (10.03.2024 09:51): tohle může být o tom, že je opravdu rozdíl v prožívání nachlazení a obecně nemocí u žen a mužů. Jak si z nás ženský dělaj prdel jakože rýmička, tak ono to má vědecký důvod. Ženy jsou, navzdory tomu co se říká, silnější pohlaví, minimálně geneticky. Muži jsou nahraditelní a postradatelní, příroda se moc nesnažila, abychom měli dobrou imunitu a dožívali se vysokého věku. Takže obecně je pro ženy nachlazení mnohem snažší nemoc než pro muže až do té míry, že to obvykle odmítají označit za nemoc :-)
Mě fascinuje rozdíl v imunitě u mě a přítelkyně... jakože většinou, opravdu z 99%, když jsem nemocný já, tak prostě lehnu a minimálně na 5 dní jsem vyřazený z běžného provozu. Přítelkyně je ale naproti tomu nemoc schopná zarazit už v zárodku - pije takové ty zázvorové nápoje v plechovce, dělá si vývar nebo si koupí ramen. A pije 100% pomerančový džus... a díky tomu je pak třeba za dva dny úplně v pohodě :)

Na druhou stranu já bývám takto nemocný jednou za rok, ona tak jednou za 2 - 3 měsíce (ale to převážně proto, že se neumí pořádně oblékat do počasí... *smajlík kroutící očima*)
@Ross (09.03.2024 18:38): vzhledem k tomu, že mám dvě malé děti, tak s nachlazením, rýmami a nějakými xy nemocemi mám pár zkušeností. Samozřejmě, protože se jedná o děti snažím se jít přírodní cestou.

Nám se nejvíc osvědčily inhalace. Koupila jsem inhalátor asi za 500 Kč a funguje bezvadně. Lze inhalovat třeba jen Vincentka, nebo roztoky k tomu určené. Do nosu pak stříkat sprej z mořské soli, pokud má ryma už nějakou hnus barvu doporučuju koupit si sprej s mořskou vodou s přídavkem mědi.

Pak je fajn dělat nosní proplachy konvičkou, kam dáš vodu a sůl.

Dále sinupret,.pro dospělé jsou prášky a celkem to pomáhá. Dětem dáváme ještě sirupy jako hedelix, prospan (jsou bylinné).

A typ pro dospělé když bolí v krku - streptokill. Je to neskutecnej humus, když si to do krku stříknete, ale dokáže to zbavit i anginy když si ji nenecháte rozjet. Doporučuju mít ho prostě doma a když cítíte něco v krku (proč mě hned napadl dvojsmysl ;o) ) tak si tohle striknout.

Když pak přijdou teploty tak samozřejmě osvědčená dvojka paralen a Nurofen. Já srazim až když to stoupne nad 38. Jo a taky zábaly na krk někdy udělají dobrou službu.

Jinak my jsme koupili infrasaunu. Když přijdou děti z plaveckého kurzu tak je tam vždy nazenem, nebo když přijdeme z venku promrznuty, jdem tam taky. Ale tohle není věc,.která se každému vejde do bytu.. na studenou denní sprchu jsem slyšela spoustu pozitivních ohlasů, ale nemám na.to koule. Zvládnu to jen po sauně.

Jinak vás zdravím z Egypta, včera jsme přiletěli ;o)
@Dan9K (09.03.2024 21:26): To s tím fénem zní opravdu zajímavě. Zkusím si na to vzpomenout, až budu příště nachlazený :D

Znal jsem člověka, kterému když začlo nachlazení/chřipka, tak si vzal 3 brufeny, 1 paralen a šel si lehnout. Po osmi hodinách se zvednul propocenej až na kost a byl většinou OK. Když nebyl, tak kůru opakoval :D
@Ross (09.03.2024 18:38): Každé ráno jeden a půl minuty v ledové sprše. A suplementace mimo jiné kvalitním miltivitamínem, Omega-3, D3+K2 a zinek s hořčíkem na noc. Ani nevím, kdy jsem byl naposledy nachalzený, ale pár let už to bude.
@Ross (09.03.2024 18:38): obvykle nic

ale minule jsem tu rýmu fakt nechtěl, tak jsem použil takové combo.... jednak proplach slanou vodou, superdávku vitaminu C a zejména vydatné použití fénu na vlasy. Tenhle tip jsem si někde přečet, přišlo mi to jako velká ptákovina, ale k mému překvapení to fungovalo. Je potřeba to udělat včas, když to ještě není tak rozjetý. Je to vlastně podobný pocit, když to člověk vdechuje, jako vzduch ze suché sauny. Se to vysuší a a ty cévy, který vlastně tu rýmu dělaj, se nějak zklidní, je to zvláštní.

jinak na kašel nic nepoužívám, mám zrovna teď už trochu chronickej, asi dva týdny (obvykle je do týdne klid) a vlastně mě neobtěžuje. Kdežto rýma je pro mě skoro smrtelná choroba, protože mám úzký nosánek a mám jen tak tak komfortní dýchání, když jsem zdráv, cokoliv se tam objeví, mám to hned ucpaný. To je taky důvod, proč jsem se musel s bolestí v srdci navždy rozloučit s kokainem :D


a jinak zcela výjimečný proti nachlazení je orgasmus, bohužel to funguje jen několik sekund :-)
@Ross (09.03.2024 18:38): Asi dvakrát denně Ibalgin, a to nejen kvůli teplotě, ale i když jsem bez ní, jelikož je protizánětlivý, takže může fungovat i jako prevence proti tomu, aby se to zvrtlo v zánětlivé onemocnění, např. průdušek apod.
Co používáte proti nachlazení? Uvítám nějaké tipy od vás :)

Já jedu jen klasiku, čili vitamín C, D, zázvorový čaj, popřípadě černý s citrónem nebo bylinkový (na průdušky). A potit se, vykašlat hlen atp. Někdy to trvá týden, někdy i déle a je to otravné.
O víkendu jsme navštívili Kraków Pinball Museum a řeknu vám stojí to za návštěvu. Kromě různých pinballů tam mají i arkádové automaty, namátkou třeba Super Mario Bros.
SDoporučuji všem, kdo má rád pinbally. A jeden lifehack na závěr. Radši jeďte vlakem než autem. Kraków je totiž dost ucpaný a také jsme tam stali v koloně okolo 40 minut. A večer dálnice, kolona 60 minut.
@John Mirra (17.02.2024 11:50): Tak čaj obecně na škodu není a v zimě hezky zahřeje. Já pár let zpátky pil i dva litry denně. Záleží spíš jaký a jak silný. Pokud si dáš černý a necháš ho tam dvacet minut louhovat tak bych toho taky moc nevypil (protože by mi to už ani nechutnalo). Nech to moc dlouho a začnou se z toho uvolňovat oleje, které ti dají ten typický matný "škraloup" a zbytečně hořkou pachuť.
Když už pravý čaj, tak spíš zelený nebo bílý, voda 70-80C a louhovat max 2-3 minuty. Dobře vylouhovaný zelený jde jen trochu do kysela a bílý dokonce může být lehoučce nasládlý.

@Ross (17.02.2024 09:33): Co si pamatuju, tak spousta těch instatních si v návodu klidně řekne o vodu, což mi přijde jako hrozné barbarství. Když už si ji velmi vzácně uvařím (někdy předminulý rok na Vánoce? :D), tak hezky z mléka a hlavně skutečné čokolády.
A já si dám vodu, kafe, čaj, pivo, víno, panáka rumu, whisk(e)y, vodky, tequilly, líbí se mi blondýny, brunety i zrzky, a zahraju si FPSka, adventury, RPGčka i závody. Snad jen ty slazené nápoje moc v lásce nemám. Otevřete svá srdce!
Ja vyzkoušel ten roiboos, normální sáčkovou Perlu a spokojenost, je to taková obměna jiných čajů.
Nejvíc pořád piju obyčejnou vodu, i když min 3 kafata denně si taky dám.
Já jsem tak línej že piju prakticky jenom vodu prostě proto, že je nejrychlejší na přípravu :)

Energiťáky jsem měl podobně jako kafe asi třikrát v životě, taky mě to neoslovilo.
@Formis (17.02.2024 09:21): Taky bych chtěl pít víc vody, hlavně přes zimu piju toho čaje (baleného, černého, neslazeného) docela dost, cca litr denně. Prokládám to vodou, ale v létě se na to musím zaměřit a obrátit ten poměr ve prospěch vody... ale jsem na sebe hrdý, že jsem se odnaučil ho aspoň sladit.

@Ross (17.02.2024 09:33): Horkou čokoládu si dávám většinou někde v kavárně nebo tak, takže moc neporadím... kdysi jsme kupovali domů Paladina, ten mi přišel hodně dobrý, ale to už je opravdu hodně dlouho a nevím, jak moc je kvalitní. A myslím, že jsme to vždycky dělali z mléka :)

@Peach (15.02.2024 20:13): Energiťák jsem zkoušel kdysi před maturitou, když jsem se potřeboval učit a vůbec mi to nepomohlo. Tak jsem vůči nim v současnosti dost skeptický :)
@John Mirra (15.02.2024 17:22): Tu jsem. o/
Párkrát za život jsem kávu (různé kvality) zkusil, ale není to pro mě.
Voní mi aroma, takže mám rád věci jako kávová čokoláda. Chuť, na druhou stranu, mi naprosto nesedne, takže moje odpověď na otázku kolik mléka/smetany a cukru preferuju v kávě by byla "Ano".

Občas si dám čaj, ideálně sypaný zelený nebo bílý, heřmánek či mátu, ale jinak posledních několik let piju z 99% jen vodu. :D
Jinak mě teda těší, že je tu tolik lidí, kteří mají rádi kakao a horkou čokoládu :D
Tak jsem si dal tu slavnou Fritz Colu a je fajn. Na mně málo sladká a přijde mi hořká. Royal Crown furt vede :)
@Tulareanus (15.02.2024 23:48): Kde kupuješ tu masalu? Měla jsem nějakou hotovou směs a nepřišlo mi to zas tak dobrý, jako si to pamatuju z nějaký čajovny, kde mě kdysi nadchla. Možná bych si to mohla zkusit namíchat sama, ale jak se tak znám...

A ke kafi - to mám čím dál radši:) Takže mě zlobí, když si ho z nějakýho důvodu nemůžu uvařit. Piju ho většinou dvakrát za den.
A čaje mám taky ráda. Všechny možný. Takže černej, zelenej, rooibos, bylinný čaje i ovocný můžu.. Jsem vlastně nenáročná, vypiju všechno :D
Taky piju kafe jen velmi výjmečně, dřív jsem ho vyloženě nesnášel - jsem vysazený na kvalitnější sypané čaje, těch vypiju několik litrů každý den.
@SilentWolf (16.02.2024 08:26): Obecně ty hořké věci nesednou každému. Většina třeba nemá ráda olivy a začne je jist až s věkem.

Ale přetvařování to nebude. :) Pro mě jsou btw čaje jen "ochucená voda". Ne že bych je neměl rád. Spíše k nim mám vztah nulový. Neuráží mě, ale necítím potřebu je vyhledávat.
@Dan9K (15.02.2024 21:42): chápu ty chutě. Já to samé mám s pivem. Mám teorii že to nechutná nikomu, jen je trapné se přiznat tak všichni se prostě mračí a trpí to, zatímco na sebe pomrkávají že je to dobré. :D

Kávy si dám tak 2-3 denně. Lungo nebo americano bez ničeho. Když už musím espresso zvládnu ho vypít, ale to už asi preferuji mléko/smetanu.

Nějakou dobu zpět jsem pil i ochucené kávy. Chutnají fakt dobře. Třeba tahle..
https://www.manucafe.cz/sicilsky-pomeranc-zrnkova-kava-x11508
https://www.manucafe.cz/visne-v-cokolade-zrnkova-kava-x125
je to pořád kvalitní káva a chutná jak pomeranč, případně višně v čokoládě - mé dvě nejoblíbenější příchuti.
Jen by mě zajímalo, jak to dělají. Chutná to hodně výrazně, není to jen nádech. Zároveň to není ani nepříjemná chuť, ale přijde mi jaksi.. poctivá. Nevím. Asi nevěřím že je to úplně totéž co pít čistou kávu, ale je to zatraceně dobré.
Tiež kávu nepijem. Nechutí mi. Pijem sypané zelené a čierne čaje. Prípadne kakao. A z alkoholických nápojov remeselné pivo.
Já byl zvyklý si dávat kafe jednou denně chvíli po obědě, tak kolem jedné, čaj nikdy. Moje žena naopak kafe úplně nesnáší, zato dá klidně několik litrů čase denně, ale zase pije hlavně ty bylinné, které mi vůbec nechutnají. Poslední dobou ale v práci přesedlávám na Yerba Mate (nevím, jestli se to dá považovat za čaj) a kafe mám tak jednou týdně, někdy vůbec.
Ja zas celkom dosť pijem čaj. S výnimkou leta, hoci telo osvieži horúci čaj aj v lete, pijem ho hlavne v iných ročných obdobiach. Nepijem však také tie rôzne pseudočaje zo sušeného ovocia a podobne, ale mám doma hlavne sypané čaje a zopár bylinkových nesypaných. Ale najviac mám čiernych a zelených čajov + rooibos a masala zmes. Len zo zaujímavosti som to teraz spočítal a mám aktuálne 10 rôznych sypaných čajov a 4 sáčkové.
@John Mirra (15.02.2024 17:22): patřím mezi nepiče kávy.

Nechutná mi to hodně a vlastně je mi záhadou ta šílená popularita, že nepít kávu je vlastně výjimkou. Čím lepší káva, tím víc mi to nechutná. Co si tak maximálně pětkrát do roka dám, je latté nebo vyloženě udělám tu prasárnu, že si ohřeju mlíko, do něj pak nasypu lžičku instantního kafe, dodám dost cukru a mám v podstatě takový alternativní kakao.

Neznamená to však, že bych nebyl závislý na kofeinu. Do 18 jsem pil litr čaje denně, pak jsem rázně přestal. Do toho piju hodně koly (viz debata z předtím) a poslední dobou jsem si rizikově zvykl na energiťáky, ale kafe, to prostě ne. Teď jsem měl týden alk inclusive v Egyptě, kafe jsem neměl ani jednou.
Ja tak jedno denně, občas dvě. Na spánek a únavu to na mne nemá skoro vliv. Akorát když si ho nedám tak mi je pak celej den hůř :)
@John Mirra (15.02.2024 17:22): Já si dám espresso tak 2x ročně čistě účelově, když propařím celou noc a stihnu tak 2 hodiny spánku. Kofein na mě působí extrémně a můžu pak normálně celý den fungovat (= dělat, že vnímám na přednáškách :D) a večer jít ještě cvičit / na squash. Jinak mi kafe vůbec nechutná a nespala bych po něm tak dva dny :D

Zajímavé je, že energeťák na mě tolik nepůsobí a když jich vypiju víc, tak mě bolí břicho :(

Kakao či horkou čokoládu si dávám v kavárnách místo kafe. To je mňam :)
@John Mirra (15.02.2024 17:22): Kafe nepiju téměř vůbec. V ČR tak jednou dvakrát do roka, když si jdu sednout do kavárny. Jedinou výjimkou je Itálie, tam to patří k folkloru a minimálně při každé návštěvě benzínky si kafe dám :-)