Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Cestování a koníčky

Taky sem napíšu svou trošku do mlýnku - naše nejbližší rodina je úplně covidu prostá. Bratranec se ženou a dětmi to meli. Všichni velcí sportovci a i 3 měsíce po Covidu se jim špatně dýchá. Kamarádka to měla a celkem v pohodě, trochu bolest hlavy.

My žijeme v baráku se dvěmi duchodkynemi takže se chováme opravdu co nejvíce zodpovědně. Mame podnikání umožňující homeoffice. Takže jsme prostě doma a když jdeme ven s dětmi, tak někam kde nejsou lidi. Do krámu chodíme po jednom a vždy na větší nákup jednou týdně.

Nicméně syn chodí do školky, takže to může domu přitáhnout kdykoliv. Jednou už byl kvůli školce v karanténě a test negativní. Pevně doufám že u toho bezcovidoveho výskytu i zůstaneme.

Babička přes 80 let je už očkovaná. Očkování úplně v pohodě bez problémů. Čekáme až bude moc jít i mamina které je 66 let.
@Pluto (17.02.2021 14:04): Minimalne cast z tech informaci je opravdu zmerena (samozrejme nekde v laboratori). Neco jsou urcite "informovane odhady". Myslim si, ze nejsme (jako civilizace) dostatecne vedecky pokrocili na to, abychom byli schopni (minimalne v danem casovem rozmezi) presne rict, jak "to cele funguje".
@Pluto (17.02.2021 10:57): Nebudu se tvarit, ze mam kdovijak nastudovane nejnovejsi vedecke studie, ale dle nejakych informaci, ktere aktualne mam:

- Vir "zmizi" z povrchu dle jeho savosti maximalne do 48 hodin (save povrchy rychleji, jde o to, jak rychle vyschnou kapenky/rosol, tedy teplo pomaha). A tim "zmizi" se mysli "uz nelze detekovat", tedy koncentrace je extremne mala.
- Kriticke mnozsti viru (tedy dostatecne pro nakazu) se na povrch musi dostat primo, tedy "clovek na tu kliku primo nakasle".
- Odhaduje se, ze z vetsiny povrchu zmizi kriticke mnozstvi zhruba za 2 hodiny.
- Prenos z povrchu na povrch je az na extremni pripady zanedbatelny, tedy je tezke se nakazit z predmetu, ktery se dotkl predmetu, na kterem bylo kriticke mnozstvi.
- Aby se clovek z povrchu nakazil, musi se mu dostat do ust/nosu (tedy bud predmet snist, oliznout nebo na nej sahnout a potom z ruky rovnou do ust/nosu).

Urcite existuji extremni pripady, kdy se clovek nakazil z predmetu, ale statisticky by pro bezneho cloveka melo stacit jit nakoupit, nakup nechat v predsini dve hodiny stat a jit si umyt ruce.

Ale jak jsem uz rekl vyse, tohle jsou cisla/informace z bezneho typu viru (tedy ne mutace) a z clanku nekdy z Q3 2020, aktualne uz je porozumeni, predpokladam, vetsi.
@Johny2005 (17.02.2021 07:26): Je to paradox, kvůli naštvaným lidem, kteří bankrotují a krachují je situace horší, protože na truc nenosí roušku, šíří definformace a podobně, přitom je to i pro jejich dobro tohle dodržovat, kdybychom nebyli národem neschopů a ubrečenců, tak už je tu zas normální režim. A pak že němci jsou prasata. :-D

@Cobot (17.02.2021 09:12): Jo, i odpovědnost mnoha firem je k smíchu.

Jinak k tématu Paula, mám tři známé, kteří to chytli, jeden měl střední průběh, děsné bolehlavy, prostě jako hřipička, je to sekuriťák na letišti v nejlepších letech. Druhý je kovář, nemohl skoro dýchat, k doktorovi ze strachu nešel a tak není v statistice, do kovadliny si v nejblížší době asi nezabuší. Třetí je známý, se kterým stavím fantasy world v Minecraftu, ten měl dvy týdny příšernou pachuť v ústéch, které se nemohl zbavit, chytla to celá jeho rodina, ale jinak je v pohodě.
@Pluto (17.02.2021 10:57): Sebedůkladnější dodržování opatření nemusí pomocí jednotlivci, náhoda je blbec. Ale už na sto procent pomůže v rámci celé společnosti. Nepočítá se s tím, že s rouškami a mýdlem nemoc vymýtíme. Počítá se ale s tím, že nám tato opatření pomohou překlenout období do širokého rozšíření vakcíny. A teprve vakcíny vytvoří novou rovnováhu. Ta ale také nebude znamenat konec covidu. Ale bude snad znamenat konec celosvětové pandemie.
@Jab (17.02.2021 10:52): Problém je v tom, že ani sebedůkladnější dodržování opatření nemusí pomoct. Jdeš do obchodu, koupíš si pakl pití. Můžeš být v roušce, dezinfikovat před i po, ale můžeš si ten vir donést na obalu té flašky, kde vydrží několik hodin... Stejně tak si to můžeš donést na oblečení, brýlích... Dodržování základní hygieny pomůže přenos minimalizovat, ale rozhodně ne vymýtit. Problém je taky v tom, že ani doktoři pořádně neví, jak s nemocí bojovat. Každé tělo se chová jinak a co funguje na jednoho, nemusí fungovat na druhého...
@Cobot (17.02.2021 09:12): Souhlas s osobní zodpovědností. Pro mě je varovný příklad, že nejtěžší průběh zatím měla třicetiletá bývalá kolegyně. Štíhlá sportující gazela. Jinak kamarádi z mé generace většinou nemocnici nepotřebovali. Spíše je trudné, jak psáno i níže, že se choroba i její následky táhnou a to velmi. Ještě po měsících cítí někteří rozdíly. Resp. necítí, když se jim po měsících stále pomalu vrací čich.

Z těch, které osobně neznám... Pár příbuzných kamarádů už ale zemřelo. Většinou byli vyššího věku. Ale jeden byl padesátník. Nevím, jak se přesně choroba při tolika opatřeních může šířit. Po Praze se obecně jeví, že většina lidí opatření dodržuje. Ale problém asi je, když vyrazí za příbuznými/kamarády za město. Koronu hodí za hlavu a pak se s ní ale vrátí zpět.
Bohužel na vině je naše politická reprezentace a to nemyslím jen vládu, ale i opozici. Samozřejmě oboje jsme si zvolili. Stát kompletně jako instituce selhal.Je to tím, že tu převládá socialistické myšlení - státe ppstarej se. Kdyby se daleko více kladl důraz na osobní odpovědnost mohlo by to snad vypadat jinak. Je na tom přesně vidět jak k tomu přistupoval a přistupuje soukromý sektor, který chce a musí za každou cenu ekonomický přežít. Nadruhou stranu tohle se neděje jen v ČR. I jinde je to podobné.

To už se ale nedozvíme. Důvěra je pryč a nezbývá jen doufat, že to bez následků přežijeme. Můžeme být sakra rádi, že a smrtnost není nasobne vyšší. I tak mě ale vůbec neuklidnuje když čtu o lidech i 30+ které to ve výjimečných případech zabije nebo minimálně na pár měsíců fyzicky odrovna. Chápu, že jsou to spíš výjimky, ale já ta výjimka být nechci. V mém okolí zatím klid a i já se tomu vyhýbám. Bohužel jsem v nové práci kde sedím v open spacu s devíti lidma, který to maj asi víceméně u zadku. Takže asi otázka času.
@Gordon (17.02.2021 05:41): pěkně napsaný. Jak píšeš o těch lidech a osobní zodpovědnosti, tak bohužel lidí, co už rezignovali je hodně. Znal jsem spousty lidí, kteří ze začátku nedali respirátor z pusy a teď skoro po roce o tom mluví, jak kdyby se nic nedělo a chodí si kam chtějí. Všude okolo sebe vidím obrovské porušování základních pravidel a ohleduplnosti. Lidi už prostě ničemu moc nevěří a nesmíme zapomenout, že obrovská část populace jsou lidi věřící v konspirační teorie, takže ty se chytají každého blábolu, co vyleze na internetu a silně podceňují situaci. A že těch blábolů o covidu koluje nemálo.
@samorost (17.02.2021 04:54): Očkování by měla fungovat i na nové mutace, pokud nezmutují natolik, že očkované částečky informace viru budeš příliš odlišné, cílem očkování není virus vymítit, to je nemožné, jeho cílem je ochránit krizovou skupinu a minimalizovat úmrtí tím, že se vytvoří kolektivní imunita, tím se virus přestane pandemicky šířit populací a časem zmutuje do "neškodné" fromy a zařadí se tam, kde je dnes španělská hřipka. sézóní hřipky a epidemie ti způsobují vždy jiné kmeny, jsou jich stovky a také batkeriální, na které se požívají právě antibiotika. Průser u kovidu je jeho nenápadnost v kombinaci s nešťastnou agresivitou u určitých skupin způsobující vysoké procento úmrtí.

U nás jakýkoliv boj proti kovidu naprosto selhal na všech frontách, nemá cenu očekávat změnu kurzu. Deset tisíc mrtvých jsem do konce roku tipoval už na začátku listopadu a fakt mě překvapilo, že to číslo bylo o tisícovku vyšší. Nejlepší co můžem dělat je opravdu dodržovat přísnou hygienu, protože nemusíš poznat, jestli to vůbec máš a můžeš to roznést na stovky lidí, z nich jedinci na další stovky a v tom pak už máš další mrtvé. Je to celé o osobní zodpovědnosti a vždy mě zamrzí, když někdo nemoc i zde na DH zpochybňuje.
@Paul (16.02.2021 23:28): No taky docela vyděšeně koukám... Tyto kluky zde vídám prakticky denně a nikdy mě ani ve snu nenapadlo, že přitom takřka všichni (či někteří jejich rodinní příslušníci) prodělávají tuto nemoc. V mém širém okolí vím pouze o jednom kamarádovi mého mladšího syna (chodí do jednoho klubu trénovat fotbal, tedy teď pouze neoficiálně, samozřejmě...), ale vzhledem k tomu, že spolu každý den dlouhé hodiny paří online Fortnite a Rocket League, tak to u něj nejspíš nebude mít nějak fatální průběh. Teď spolu dokonce byli sáňkovat. Jinak neznám nikoho s Covidem ani z doslechu, takže jsme zde asi zatím šťastná výjimka. Snad to tak i vydrží. :c)

Od očkování jinak nevím, co si slibovat, ta nemoc zde bude zcela určitě i nadále, očkováním přeci nezmizí. Proti chřipce se také každou sezónu očkuje mnoho lidí a stále je zde znovu a znovu. Takže se až do smrti očkovat každý rok? A na každou mutaci zvlášť, nebo bude stačit jedna vakcína na vše? Nevím, nějak se v tom všem ztrácím...
Díky všem za postřehy. Koukám že až na samorosta už s tím má poměrně blízkou zkušenost docela dost lidí. Jsem zvědav, jak dlouho ještě potrvá než se z toho vyškrábem úplně. Zatím to očkování jde hrozně pomalu, do toho různý mutace..
@Paul (16.02.2021 20:21): Když vidím, jak to funguje u nás ve firmě, tak se nedivím, že ta čísla ne a ne klesnout. Jen pro info, já byl loni v karanténě třikrát (pokaždé jsem byl ale negativní).

Z mého okolí to pár lidí mělo, někdy měli těžší průběh, ale trvalé následky žádné. Jednomu kámošovi umřel děda, ale ten byl riziková skupina (vysoký věk)...

Tak doufám, že to mamka v pohodě ustojí!
@Paul (16.02.2021 17:59): Měl jsem o svátcích, mamka pár týdnů přede mnou a brácha se švagrovou asi měsíc předtím (jejich děti nic). V mém případě jsem pociťoval bolest hlavy, svalů a únavu - jako při horečce, ale byl jsem úplně bez horečky. Strašně mě bolelo a měl jsem slabost v zádech - v kříži a mezi lopatkama. Ta celková únava se nepředvídatelně vracela cca 10 dní a to tak, že v jednu chvíli všechno úplně v pohodě a během půl hodiny jsem byl rozbitej tak, že jsem musel všeho nechat a jít si lehnout. Byl jsem rád, když jsem vylezl schody do patra. Respirační potíže žádné. Jediné co, že jsem přišel o čich a chuť, což trvá teď už dva měsíce. Chuť se mi docela vrátila, čich sotva ze 30 % a už pár týdnů se to nezlepšuje. Neskutečně mě to sere.

Bývalý spolužák, 26, zdravý a relativně sportovec, byl týden na JIPce s tím, že se mu ze dne na den udělalo strašně zle a dusil se. Jinak ale z těch lidí, co znám, tak všichni měli naštěstí lehký průběh - max. nějaké horečky.
@Paul (16.02.2021 20:21): Celosvětová úmrtnost je 2 %, v zemích, které to nezvládají roste až k 10 %. Snad za tu doby ty kmeny virů už zmutovali natolik, aby nebyli tolik letalitní.

@SilentWolf (16.02.2021 20:32): Můj kolega z práce zase vše léčí zázvorem, vás experty bych chtěl mít doma. :-) Lepší je prostě oomáhat imunitě, ta ale zase může mít extrémní odpověd proti covidu a to tělo odrovná. Si nevybereš.
@Paul (16.02.2021 17:59): Matka a brat. Mama sa nakazila počas hospitalizácie v nemocnici. Brat vtedy, keď ju prišiel odviezť a čakal 4 hodiny, kým ju prepustia. Obaja skončili v nemocnici s covidovým zápalom pľúc. Prežili, ale majú poškodené pľúca.
Ptám se, protože jsem se dneska dověděl že to chytla mamka. Protože to do práce přitáhla její kolegyně, která měla sice lehce zvýšenou teplotu, ale chtěla mermomocí oslavit narozky a koho sere že může mít covid...tak teď to má celý oddělení. Nabít a zabít.

Tak snad to bude ok, zatím ji prý bolely nohy, teplota..snad nepřijde nic vážnějšího. Není to ale dobrej pocit, když vím že na to lidi občas umíraj.
Z rodiny mamka s bráchou (vtipný, že otec s nima byl týden v karanténě, než se dostal na testy a dle pcr byl negativní), potom sestřenka s manželem. V práci taky pár lidí. Naštěstí nikdo koho znám neumřel.
@Paul (16.02.2021 17:59): z mého okolí už mi přijde, že snad každý druhý. A to nepřeháním. Polovina našeho kanclu, polovina vedení, polovina lidí z crossfitu a jógy, větší část rodiny a polovina kamarádů. A na základě toho, že byli někteří pozitivní na silvestra, kdy jsem u nich byl, tak jsem to možná měl taky, jen jsem to pak strávil v Night City.

Jako sranda to není a nejblbější to měla asi babička a strýc. Jinak dost z té "poloviny" mělo slabší průběh a "jen" přišli o ten čich apod.
Viacero ľudí ktorých poznám dobre (kamaráti, kolegovia) covid už mali. a aj ich príbuzní, ale to nerátam. Našťastie nikto koho poznám osobne, na to neumrel.
U nás to přivezl bratr na Vánoce... Naštěstí všichni bez komplikací - segra ztratila asi na měsíc čich a já měl jen asi 2 dny šílený bolehlav. Nejhůř to nakonec odnesl bratr, který ležel asi týden, měl i horečky a bolely ho strašně záda. A teda všichni brutální pokles kondičky. Ještě dnes se tak ve 3. patře pravidelně zadýchávám.
@Paul (16.02.2021 17:59): Tak to já znám spoustu lidí, co už to měli (ať už bezpříznakově nebo s velmi vážným průběhem) a znám i ty, co kvůli tomu zemřeli. Bohužel i v nejbližší rodině.
@Paul (16.02.2021 17:59): Znam lidi, kteri to meli (z meho bezprostredniho pracovniho okoli pripadne z rozsirene rodiny) a znam i lidi (definice rekneme "znam jmeno, oblicej a osobne jsme spolu nekdy mluvili"), kteri s COVID-19 zemreli (aktualne cca 4-5, vsichni starsi rocniky, pravdepodobne 60+).
@Paul (16.02.2021 17:59): Moje žena před časem na pár dnů ztratila čich, ale jinak jí nic nebylo, na testech taky nebyla. Dala si karanténu a pracovala z domova, to je vše. U mě vše ok, i když už to chytla tak půlka kolegů a kámošů...
Jak to tak čtu, tak teda půjdu do sebe a měsíc teď nebudu brblat na to, že už skoro rok máme Home Office. :D Ze solidarity.
No... Vlaky se zastavily na 310 minutách zpoždění. Pak je raději zrušili. Zbabělci... Mohli jsme mít rekord. Ještěže jsem se podíval do aplikace předtím, než jsem ráno vyrazil na nádraží. Touhle dobou už by ze mě byl sněhulák. :)
@Jab (08.02.2021 08:28): já jela ráno s malým na logopedii a jako nic moc cesta. V kopci zaparkované kamiony, co asi v noci nevyjeli tak si dali řídiči přestávku. Po příjezdu domů jsem ještě zametla chodník a dost jsem přemýšlela jestli bude třeba vytáhnout frézu na dvůr (lokalita na Šumavě). Alespoň že děti mají radost ze postavíme nového sněhuláka a půjdeme bobovat ;o)

@leebigh (08.02.2021 08:33): v zimě dvojnásob děkuji za to že máme garáž ;o)
Dnes se asi cestování nekoná. Do práce se nedostanu. Příroda zvítězila. Beru si volno. Strašné, jak kolabuje civilizace s trochou sněhu. :)
haha ... pes je vychovanej a celkem hodnej ... sam od sebe to nedela ... kdyz to ale zacne delat kocka, tak se prida ..

@Garret (02.02.2021 10:02): :D no myslel jsem ze mam ... donedavna platil zakaz vstupu na povrchy (pro kocku) typu stul a nebo linka, to se ale zlomilo letos o vanocich, kdy kocka (az pomerne pozde, treba po mesici) zacala zrat vanilkovy rohlicky a zacala kvuli tomu lizt (samozrejme v noci) na stul .. Ted uz tam vanilkove rohlicky bezne nejsou, takze nase ostrazitost upadla a nechali jsme v noci jen prikrytej ubrouskem strudl, co jsme si vcera donesli od tchana ... Dve sisky ..

@RomcaT (02.02.2021 10:07): moje draha polovicka je z "baseti" rodiny ... meli baseta .. pred tim se muselo naprosto vse schovavat ... baset treba sezral i uvarene brambory ve slupce kdyz se k nim dostal ..
@ntz (02.02.2021 09:48): já jsem jednou takhle uvařila guláš, naštěstí jen bramborový a nechala jsem ho trochu vychladnout na lince a šli jsme se věnovat prijemnejsim záležitostem. Najednou rána jako blázen, kočky si ten hrnec shodily na zem a vesele si na něm pochutnavaly. Jako byla jsem nasrana co vám budu povídat.

Pes nám tohle nedělal. Akorát když jsem byla ještě malá tak moje mamina ho naučila na žebrání. A to tak, že ona například jedlá jogurt, pes na něj měl chuť tak začal knucek a když mu to nedala začal skákat na televizi a štěkat a mamina aby měla klid tak mu radši dala co chtěl. Nicméně to jsem ho odnaučila.

Mnohem horší bylo, že nás pudlik měl debilni zalibu v tom, že když někde venku našel lidské exkrementy tak je sežral. Fakt nerada vzpomínám na tu dobu kdy si venku takhle pochutnal a já na to přišla až ve chvíli kdy mi oblizl ruku nebo na mě dejchnul. Nechápala jsem jak se to vůbec mohlo stát, když bydlíme ve městě a že lidi jsou prasata a ten pes totální prase ;o)))) teď už mám doma jen rybičky a děti a musím říct, že se mi neudělaly ani jedno z výše uvedeného ;o))))

Mimochodem, není mezi námi akvarista, který by mi byl ochoten prodat plže Clea Helena? Prý se to dá nějak poslat přes zasilkovnu, na jednom obchodě chtějí za dopravu 250 Kč což se mi moc dávat nechce za šneka za 30 Kč...
@ntz (02.02.2021 09:48): Pes nám kradl jídlo naprosto běžně pokud se k němu dostal. Sežral čokoládu Lindt a hajzlík si vybral jenom mléčnou. A to je diabetik :-)
Teď už je chudák slepý tak má manévrovací schopnosti omezené
je normalni ze kocka zacne v noci bez pobidky hodovat na strudlu, co jsme dostali od rodicu, a pes se prida, pac co dela kocka, dela on taky ? Vysledek ? Jak z postrizin kdyz ten reznik sezral ten salam .. ze dvou sisek strudlu je jedna skoro sezrana a druha ne-esteticky ozrana ..
Jediný lego (no dobře, ještě autíčko), které jsem kdy dostal, byl B-wing ze Star Wars, byl fakt super, kokpit měl "gyroskop" jakože se otáčel směrem k zemi, křídla roztahovací a ještě k tobu i dok. Bylo to hezké. odkaz

Akorát nevím, kde je té stavebnici konec, myslím. že jsem to někomu daroval.
Chtěl jsem taky přispět svojí stavebnicí do mlýna, ale 3434 jsem nenašel :-)
Takže můžu napsat akorát, že jsem na Vánoce dostal a postavil už šestou stavebnici Lego Technic a ty mají takový čísla, že tolik bodů tady nikdy mít nebudu.
No tak díky, začli jste o Legu a já si toho Mustanga musel koupit :D

Ale stejně jsem ho plánoval někdy na únor, tak ho budu mít dřív.