Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Strategie

@Tulareanus (23.04.2022 23:24): Možná je to trochu i o náhledu. To vymezené pole možností paradoxně podněcuje fantazii. A je i v prvních civilizacích zase stále o co ji opřít. Hrál jsem tak dvojku s Keltskou druidskou říší umístěnou jen na území Británie (a přepnul pak v moderní době na "zelený" fanatismus a už svištěly světem atomovky). S Turky vyhrál druhou světovou (v těch datadiscích jsou kampaně), ubránil Cařihrad a vymazal Araby/Turky z mapy (tohle byl strašný masakr a mnoho desítek kol jsem se na emperora jen bránil), s Japonci vytvořil mocnou říši po celé Asii. Odrazil invazi šmejdu z vesmíru a sjednotil lidstvo... Je tam i fan kampaň za Midkemii. Nekecám. :)

Nicméně budeme na to mít jiný náhled. Hrám od Paradoxu neholduji. Jejich gameplay mě vysává. Podobně se mi to stalo u jim nikoliv nepodobného Endless Space 2. Jakmile má hra přespříliš mechanik, tak pro mě ztrácí tempo a já ztrácím zájem.
@Jab (23.04.2022 23:13): No ja mám skôr opačný problém, keď som začal hrávať stratégie od Paradoxu, Civlization mi príde pomerne jednoduchá s menej možnosťami a udalosťami. Preto hrávam skôr sviatočne, lebo na to musí byť chuť. A presne preto by som už jednotku a dvojku nehral, je tam málo tých rôznorodých elementov, čiže za mňa jednoduchosť neprispieva k replayablite, ale práve naopak.
@Tulareanus (23.04.2022 22:59): Od Alphy Centauri ani ne. Stran jedničky a dvojky jsme k tomu došli tuším s Ringem kdysi v nějaké diskuzi. Ty první Civilizace (a případně základní hry od pozdějších dílů) měly právě díky méně mechanikám dalece větší hratelnost (jednodušší koncept a tím i rychlejší gameplay) a i replayabilitu. I ta pětka s DLC, která se mi hodně líbila... Dohrál jsem ji asi jen dvakrát či třikrát. V jedničce a dvojce jsem k vítězství dovedl stovky civilizací. Alphu Centauri jsem hrál také mnhokrát. Ta je btw i mechanikami stále za mě nej.

Ale jak vidno, tak se stejně jednička a dvojka nedají koupit. Tak je to jedno. Trojka je za mě dost "meh" a čtyřku jsem sice zkoušel, ale nechci ji hodnotit. Její bobtnání stack of doom mě během hraní záhy odpudilo. Nicméně hrál jsem ji až po pětce, čili bych si možná jinak zvyknul. Takhle jsem měl hnedle odpor, že po trojce zase další Civilizace neúměrně penalizuje válku.
@Jab (23.04.2022 22:52): Napriek tomu, že som kedysi dávno hral ešte jednotku. Nejak nevidím jediný dôvod okrem nedostatočného HW prečo im dať prednosť pred IV, V, VI. Tie novšie sa oveľa ľahšie spustia, je to skoro to isté, ale má to veľa quality of life zmien a navyše sa na to lepšie pozerá.
@Tulareanus (23.04.2022 22:28): @Rapier (23.04.2022 22:24): To už jsou určitě lepší ceny. Ale pokud člověk zkouší svou první civilizaci, tak ty starší a i lépe hodnocené jsou opravdu za pakatel. Těžko btw říci, proč dvojka není na gogu. Mám ji možná ještě někde na CD i s datadisky. Kupoval jsem to asi za dvacku. Páč hra byla v italštině. :) Ale nebylo to na překážku. Od jedničky je to jen mírně odlišné a v té jsem měl mnoho set hodin. Civilizace je stále série, v které jsem utopil nejvíce hodin. Kam se hrabe nějaké Baldurs Gate. :)
@Rapier (23.04.2022 21:56): 2 z 3 rozšírení majú extrémne negatívne hodnotenia na steame, pred časom, keď som o nich uvažoval, tak som si čítal tie komentáre a vraj prinášajú toho málo, ale zvládajú rozbíjať hru po hrateľnostnej aj technickej stránke. :)

Mimochodom, celý ten anthology špás sa predával aj na humble bundle nedávno za asi 17€
@Samariel (19.04.2022 19:31): šáhl bych rovnou po Civilization VI Anthlogy. Vím, že tu někteří preferují vizuálně realističtější V díl (na mě dojem neudělal), nebo IV díl (graficky se mi líbí více), ale mě osobně se ta lehce komiksová grafika Civ VI vážné líbí. A navíc je tam tutorial pro začátečníky v sérii. Co víc si přát?
@jvempire (02.10.2021 23:24): Today we are making an important announcement related to the release date: Starship Troopers - Terran Command won't be releasing on March 31st as previously announced .

The new and definitive launch date will be June 16 2022 .
@Gordon (20.04.2022 16:48): Ovládání mají stejné. Jen mají méně mechanismů a tudíž je vše jednoduší. Stejně tak mají své stylizace i novější civilizace. Šestka je jak z mobilu. A čtyřka je třeba asi nejošklivější vlivem rozpliznutých textur.

Btw Civilizaci 1, 2 či tu Alphu Centauri si vlastně hrál? Nějak mi to nesedí, když se odvoláváš zrovna na ovládání. Které je přitom tím, co zůstává napříč sérií.
@Samariel (19.04.2022 19:31): Ty jo já zůstal už asi natrvalo u jedničky. A to nepíšu proto, že bych další díly haněl, prostě jsem nenašel čas je pořádně vyzkoušet. 3. a 4. díl jsem hrál jen na zkoušku a čtyřka se mi líbila, ale dycky nakonec dostal přednost jinej žánr. Podle mě může prubnout jakýkoliv díl, buď tě to chytne nebo ne.
Ta dvojka je určitě nejlepší pro začátek. Po ní pak plynule Alpha Centauri s datadiskem Alien Crossfire. Vlastně... Další civilizace poté nemají tak dobrou replayabilitu. Jakkoliv pětka mě zabavila hodně, tak tolik času jako s jedničkou, dvojkou a Alphou Centauri jsem s ní nestrávil.

Dobré zprávy tedy. Nejlepší je hrát ty nejstarší a tedy i nejlevnější Civilizace. :)
@Rapier (03.03.2022 21:28): To jsem nečetl, ale jestli tam psal něco ve stylu, že čeští vývojáři si myslí, že stačí mít nálepku české hry a domácí trh se z toho posere, což platilo možná před 20 lety, tak má pravdu.

Ostatně toto není první případ české hry, u které si vývojáři mysleli, že ji dají na Steam a prostě se budou dít zázraky.
U mě realtime strategie hodně ztratily přechodem do 3D. Hodně se ztratila přehlednost a přibyl jenom chaos a vizuální efekty. Ale Age of Empires 4 dám šanci.
Zatraceně tohle vypadá na parádní Cold War strategii dle mého gusta! odkaz Co říkáte na MicroProse Regiments?
Pokud máte rádi RTS a Hvězdnou pěchotu, mohu doporučit demo Starship Troopers - Terran Command, aktuálně na Steamu. Obsahuje 3 levely, teď jsem je dohrál a super. Slitherine jede.
@Gordon (13.05.2021 10:15): To jsem nevěděl, a přitom ty trailery znám.

Neberu to jako "klamání". Jen proste ve hře mě zajímá spíš hratelnost než grafika, a naopak když mám filmeček, tak chci pěkný vzhled. Ostatně i ingame videa preferuju CGI před těmi v enginu hry.