Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Strategie

Zatraceně tohle vypadá na parádní Cold War strategii dle mého gusta! odkaz Co říkáte na MicroProse Regiments?
Pokud máte rádi RTS a Hvězdnou pěchotu, mohu doporučit demo Starship Troopers - Terran Command, aktuálně na Steamu. Obsahuje 3 levely, teď jsem je dohrál a super. Slitherine jede.
@Gordon (13.05.2021 10:15): To jsem nevěděl, a přitom ty trailery znám.

Neberu to jako "klamání". Jen proste ve hře mě zajímá spíš hratelnost než grafika, a naopak když mám filmeček, tak chci pěkný vzhled. Ostatně i ingame videa preferuju CGI před těmi v enginu hry.
@Rapier (06.05.2021 22:40): No počkej, kde jsi vyčetl, že mám tolik času? :) Já už nesáhnul na pc hru 4 měsíce. Ale jako trochu sleduju dění na wargame scéně a mám samozřejmě nějaké vyhllídnuté tituly.
Ad Golanské výšiny - no vidíš příští týden mám v plánu koupit Heights of Courage (deskovka), takže se budu moct ponořit i do arabsko-izraelských válek :)
@Red (06.05.2021 21:40): Warhammer má oproti historickým Total warům posun v tom, že je ve hře spousty strategických možností, mnohem více, než v historických dílech, některé frakce silně spoléhají na magii, a šikovně vyvolané kouzlo může naráz zdecimovat i několik jednotek, jsou zde "velcí hráči" v podobě kolosálních jednotek o jedné entitě, které mají také své určité role, třeba draci. Každá frakce se hraje velice odlišně, tu u říše máš artilerii, tu u bretonců zase silnou jízdu. některé frakce jsou tak odlišné, že pokud s nima jdeš do války, je lepší specializovat tvou armádu, například, když jde proti temným elfům, ti mají silné bestie a střelecké jednotky, je lepší se spolehnout na delší dostřel a v první linii mít jednotky, co mají bonus proti velkým. (halapartníky)

Další novinkou jsou hrdinové, legendární šlechtici jsou schopni bojovat stejně dobře, jako třeba drak.
Hlavně třeba nezapomínat na to, že TW není hardcore simulovaná válečná strategie, je to dělané tak, aby to mohlo hrát větší spektrum lidí. Já bych třeba doporučil již od začátku hrát na vysokou obtížnost, jinak nový hráč strašně rychle dosáhne snowball efektu a přestane ho to bavit.
@SilentWolf (06.05.2021 22:10): Díky za info, ono popravdě jsem si toho moc nezapamatoval, snad jen že největší oser byla v bitvě kombinace AI a budovy a ta tahová část byla k smíchů pro kohokoliv, co hrál někdy nějakou strategii. Jinak je pro mě hodně důležitý zasazení a Warhammer je pro mě univerzum, kde bych se musel zorientovávat. Koukám, že mám ještě Troy, pro nejž platí to samý. Šoguna znám aspoň od Clavella:)

@Rapier (06.05.2021 22:20): Bohatý spolužák nakupoval náhodně hry a potom zjišťoval, že nejsou pro něj. Takhle jsem se dostal mimo prvního Shoguna k Championship manager 01/02 což byla už regulérní láska.
@Richmond (06.05.2021 20:19): obdivuji kde na to bereš čas to dohrát. :) Když jsem svého času (okolo roku 2009) hrával intenzívně winSPMBT tak jsem málem z některých scénářů zešedivěl.

Typicky nejdelší scénáře byly ty kde Sověti zaútočili se spojenci na západní Evropu a já měl v roli NATO se ubránit invazi. Nebo opačně. A to nemluvě o arabsko-izraelských válkách, jako bylo fajn vyhrát konflikt na Golanských výšinách ale takový žrout času jako winSPMBT a winSPWW2 (viz. německá invaze do Francie 40, atd.) jsem už dlouho před a dlouho po nezažil.

Od té doby raději válečné strategie nehraji, naposledy Panzer Corps a ani tam jsem moc nepokročil, též to žere času. Vytížený otec několika dětí hrající hardcore letecké simulátory, a nově i rally na volantu si musí prostě odpočinout a relaxovat u nějaké normální strategie. Zlaté konzole. Moc strategií tam není. Díky bohu. :)

V devadesátkách jsem chodil ke kamarádovi co měl AMD 166 a ten pařil strategie jak na běžícím páse. Dohrál všechny XCOM, Master of Orion, atd. Bylo skvělé ho přitom sledovat, a vlastně tak v době kdy jsem neměl doma PC, si zahrát očima navíc s odborným výkladem. Vždycky jsem snil o tom jak jednou až budu mít vlastní PC tak si to všechno zahraji a vůbec ne. Teď už vlastně chápu tu oblibu youtuberů a let's play videí. Unavení lidé si pustí live nebo záznam a kochají se jako jsem se kdysi kochal já u kamaráda. :)
@Red (06.05.2021 21:33): původního Shoguna jsem chtěl kdysi moc hrát. To byl vlastně úplně první díl z tehdy revoluční Total War série. Recenze jsem tenkrát ještě četl v papírových časopisech.
Vážně už ani nevím proč ale nikdy jsem s TW sérii nezačal. TW Shogun 2 byl zdarma na Steamu. Mám ale vůbec jsem neinstaloval. Taky mě přijde, že to je furt stejné ale to by se dalo říci o skoro všech devadesátkových RTS také.

Pokud pominu RTS Dune 2000 a nyní hraný první Command & Conquer, tak nebýt pár hodin v Panzer Corps + pár desítek (200+) hodin strávených v winSPMBT a winSPWW2 (které tady mimochodem na DH chybí) a trochu té Sid Meier's Civilization IV tak ani nevím co jsou to strategie. :)
@Red (06.05.2021 21:40): ve všem a zároveň v ničem. :D Třeba mi přijde už neohrabané jak verbuješ armádu i mimo generály. V nových dílech máš generála a jemu přiřazuješ jednotky. A úplně nejlíp to má dle mého Three Kingdoms, kde máš po naverbování pár jednotek už ready, ale několik tahů trvá, než se jednotka doplní úplně. A tam je to úplné dovedené k dokonalosti, že každý generál má své vojsko a mohou být tři v jedné armádě a když některý z nich zradí, stojí za ním i ta jeho družina apod.. Jsem hodně zvědav na Medieval 3.

Ale ne, nenech se odradit. Na Šóguna 2 vzpomínám v dobrém. A hlavně to dodnes vypadá graficky úplně dokonale. To, že se k němu nedokážu už dokopat, je mi spíš líto, než cokoliv jiného. Když hráváme deskovku Shogun, tak pak vždycky chytnu slinu, nainstaluju to, odehraji 2 tahy a.. ne.. prostě to nejde. :D
@Rapier (06.05.2021 20:03): Já zase kdysi dohrál prvního Shoguna a mám z těch gameplayů pocit, že to je pořád to stejný takže jsem už žádnému TW nedal čas... ale možná je to to vadný pohled. Někde jsem v nějaký akci (epic?) dostal zdarma Shoguna dvojku, tak ji plánuju někdy prubnout:)
Ano MicroProse připravuje staro-nové RTS, čest výjimkám ale jak říkám mimo válečných strategií, nebo jak zmínil @Tulareanus: 4X vesmírných strategií je to bída celkově. No a pak tu máme, pro mě nezajímavé (ale chápu že pro fanoušky nikoliv) Warhammer 40k strategie. Čili výběr nic moc. Válečné strategie jsou dost náročné, stejně jako 4X strategie, na trhu mě chybí takové ty běžné RTS jako byly v devadesátkách alá AoE, C&C, apod. prostě něco oddychovějšího pro causal hráče.

Na své si prakticky přijdou jen hardcore fanoušci propracovaných válečných strategií všeho druhu, fanoušci Total War série které je nejspíš boží ale dosud jsem nehrál jediný díl a to jsem opravdu fanoušek stolního historického wargamingu, takže nechápu proč mě dosud TW neoslovil. Možná je to proto, že je komplikovaný? Určitě se dá do série TW proniknout ale podobně jako u Civilizace to chce více času.
tak pripravuje se nekolik RTS ze studeny valky z toho dve od micoprose , microprose dela jeste na nekolika statregiich z druhy valky , porad vychazej novy dily close combatu ,ono tech stategii je ve vyvoji pomerne dost , tazke za rok dva nebudem vedet co hrat driv :) jinak je spousta mensich/zapadlych stategii co kvuli podobnsti s velkyma titulama nebyly tolik na ocich jako treba Syrian Warfare
Tak ti nový Strongholdi jsou spíš propadák. 

@Red (05.05.2021 22:13):  Díky :D čekala jsem něco, co neznám. No upřímně všechno znám a Commnados hra mě nikdy nebavila, takže to jde mimo mě.

Takže si budu muset počkat na Warhammery, i když bych raději něco ve stylu W3
Já bych řekl, že katalog vydavatele Slitherine třeba mě osobně poskytuje neuvěřitelně bohatý seznam :) Měl bych do konce života co hrát,
U hodně žánrů mám spoustu nápadů jak dělat hry zajímavější a zábavnější nejen pro mě ale i pro většinu lidí, ale zrovna u RTS mi ty nápady nějak došly. Možná, že to mají tvůrci podobně. Tak nějak vůbec nevěřím, že by mě bavilo něco víc než AoE, CC, Stronghold, Original War nebo Homeworld a tak se spíš chystám dokončit resty než hrát něco nového. Nevím, co by mě přesvědčilo, asi jenom nějak blízká tematika a zasazení....naposledy Iron Harvest
@Jessy (05.05.2021 21:39): nebýt TW série, Civ. série a těch pár kousků co zmínil RED, tak pokud pominu wargames jako např. Panzer Corps 1/2, apod. tak je na trhu strategií velké kulové. Klasické RTS jako Dune 2 (2000), C&C, apod. prakticky nevycházejí ale chystá se AOE 4. Tak alespoň něco.
Ono celkově ty vyšlý remaster CC, AoE a W3 asi dost vyplnily nějakou skulinu na trhu, mnoho z dnešních junáků má co dohánět a i ten covid a blížící se AoE 4 asi příliš nadšených studií do strategie nepřiláká.
@Jessy (05.05.2021 21:39):  Pokud myslíš boje tak ty Total wary Warhammer jsou prej žůžo. Jinak mě by určitě bavil Crusader Kings III, bavila mě už jednička, dvojka byla terno a teď jenom na tu trojku nemám nějak čas a náladu. Prý je to mnohem přístupnější (méně tabulek a grafů). Jinak taky vyšel nějakej novej Stronghold, prej fajn ale nic světobornýho. Partisans 1941 je takový akčnější Commandos, taky dobrá RTS.
Vyšly nějaké strategie kvalitní v posledních letech ? Nejde o grafiku spíš o zábavu. Něco, jako AoE, W3, Kohan apd ? Mně přijde, že na strategie se kašle.

A remaky a remastery nepočítám.
@MCZ (11.04.2021 04:40): Tak to je možné, multiplayer mě příliš nezajímá.
Vybalancování kampaní by ale převod do dvojky spíš rozbil.

A správně, prošel jsem ty lehčí v Evropě a teď pokračuji Asií.
@AlieN (11.04.2021 04:27): Nejde jenom o brány - tedy nejsem úplně expert na AoE1, ale co jsem se tak dočetl, hra je špatně vybalancovaná, proti některým jednotkám třeba není funkční counter a existujou tak "strategie" které vedou k samozřejmému a příliš snadnému vítězství atp. Navíc to vypadá, že AoE1 DE už je z hlediska nějakého dalšího supportu mrtvá, protože ji v multiplayeru hraje snad minimum lidí a žádného nového obsahu se tak narozdíl od dalších dílů nedočká.

Já chápu, proč ten gameplay chtěli zachovat, ale vzhledem k tomu, že už mají všechny potřebné assety (tedy hlavně novou grafiku), připadá mi to jako nevyužitý potenciál vydat tento obsah i pro lépe vybalancovaný druhý díl.

Jinak jestli hraješ původní Age of Kings kampaně, ty jsou opravdu to nejsnadnější, co ve hře je (viz to značení pomocí mečů); nové kampaně v Africe nebo Asii byly docela tuhé (a zábavné).
@MCZ (11.04.2021 04:16): Pravda, brány mi v jedničce trochu chyběly. Jinak ale zlepšení oproti originálu v podobných user friendly věcech doznala, za 1.5 bych ji klidně označil už teď.

Ten zbytek mi moc nechyběl, spíš jsou to věci které by z toho dělaly trochu jinou hru (což tedy platí i o těch branách). Jedničku DE jsem hrál loni, teď jsem rozehrál kampaň dvojky - a u toho prvního dílu jsem se kupodivu bavil víc (přitom z hraní v dávné minulosti si to pamatuji obráceně), ale to se snad zlepší s rostoucí obtížností misí
@AlieN (11.04.2021 04:09): Jde o herní mechaniky - AoE1 se přeci jen příliš drží originálu a chybí tam spousta základních věcí - formace, brány a vůbec lepší vyváženost a hratelnost. Dost fanoušků si i stěžovalo, že tu DE měli udělat přesně takhle, tj. něco jako v1.5 a ne pouze remake s hezčí grafikou.

Pár lidí pracuje nebo pracovalo na takovém modu (screenshot), ale těžko říct, zda bude někdy dokončen.
Mě se třeba líbí ta mechanika mongolů, že mohou celé své stavění přestěhovat. To bude sranda v Multiplayeru, kdy bude mongolský hráč neustále utíkat protivníkovi po celé mapě.
@Jessy (11.04.2021 01:27): Krátká výměna k tomu už proběhla o pár příspěvků níže. :-)

Já jsem asi o trochu více zvědavý na další obsah pro DE druhého dílu. Trochu jsem doufal v nějaký addon, který do něj přidá obsah AoE1, ale asi si můžu dál nechat zdát.