Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Anno 1800

16.04.2019
16.03.2023
86
25 hodnocení Platformy
Žánr

Forma
placená hra
Rozsah
samostatná hra
Multiplayer
ne

V předcházející části úspěšné a dlouholeté budovatelské série Anno se vývojáři posunuli do daleké budoucnosti, aby se s aktuálním počinem vrátili zpět tam, kde jim to sluší nejvíce. Anno 1800 přivádí stratégy do století průmyslové revoluce a provede je od jeho samotného počátku až do 20. století, což umožní velké herní i grafické změny v průběhu hraní.

Začínáte v malé farmářské osadě, kde se hrstka obyvatel zabývá zemědělstvím, těžbou dřeva a hlíny v přilehlých dolech. Postupně zde začnou růst první továrny s vysokými komíny a linky na výrobu oceli. Industrializace je nevyhnutelná, světem hýbou technické vynálezy a běžný život ovlivňují například parní stroje nebo mohutný nástup elektřiny. Fabriky chrlí do ovzduší oblaka černého kouře a stovky pracovníků a řemeslníků denně plní tovární haly. Život zde není jednoduchý, stejně jako udržet štěstí obyvatel na přijatelné úrovni vybalancováním jejich ukazatelů, což se vám může podařit například i pomocí neustálého přísunu pálenky.

Anno 1800 není ale jen o budování a stavění, ke slovu se dostane i diplomacie, objevitelské výpravy a expanze do Severní či Jižní Ameriky. Zde se můžete realizovat coby čistí kolonizátoři nebo jako obchodníci s domorodými obyvateli.

Vývojáři připravili singleplayerovou kampaň, dále různé sandboxové módy a multiplayer s náhodně generovanými mapami.


Poslední diskuzní příspěvek


Nejlépe hodnocené komentáře

  • PC 90
Strategie jsou odvětvím, které dle mého názoru stagnuje asi nejvíce ze všech a o to více člověk musí ocenit, když se objeví něco nového a dobrého. Trochu to dneska zachraňuje indie scéna, jistě, ale stále toho není dost.

Na sérii jsem narazil tuším s dílem Anno 1404, kdy jsem ani nějak neměl potřebu zkoušet starší díly, protože tohle byl v té době vrchol série u kterého jsem strávil nesčetně hodin. Kolik fakt nevím, tenkrát klienti ještě hodiny nepočítali a tabulku jsem si nevedl, ale bylo to strašně moc a nikdy jsem neměl pocit, že bych hru skutečně dohrál.

Pak přišly Anno 2070 a Anno 2205, které nebyly špatnými hrami, ale nějak mě u sebe neudrželi. Stále jsem se k nim vracel, ale stále to prostě nějak nebylo ono a těžko se mi do dnes definuje co mi na nich vadilo, snad to skutečně bude tím zasazením v budoucnosti, což je s podivem neb sci-fi mám rád, ale tady jsem asi nebyl dostatečně ukojen.

No a pak tu máme již sedmý díl, který se vrací zase trochu do minulosti a nepřináší nic zásadně nového. Od začátku působí známým dojmem a herními mechanizmy setsakra připomíná staré dobré Anno 1404 a na mě to zafungovalo naprosto magicky. Co jsem hru zapnul, na první průchod v kampani, jsem prakticky nechtěl přestat hrát. Všechno mi to sedlo dokonale. Propracované mechaniky budování společnosti přes všechny úrovně typů dělníků, jsou tak známé, že je hned jasné co bude potřeba udělat, aby ten či onen byly spokojení a já se nedostával do záporných čísel. Jak hra nijak zásadně nekladla důraz na vojenství a s tím spojený management jednotek, ani tady to tentokrát není žádná sláva, ale ničemu to nevadí, protože člověk se v tomhle typu hry nechce soustředit na válku, ta je tu tak na okraj, ale ekonomický rozmach, kolonizaci a obchodní likvidaci nepřátel. No a když to nejde, tak je teda převálcuje děly. A všechno to až na pár drobností funguje skvěle.

Není to hra pro každého, ale kdo tomu dá šanci, bude nadšený z každého úspěšného překonání milníku své společnosti, z každé nové technologie, z každé stabilní obchodní trasy a z každého poraženého oponenta, který neustojí tlak vaší ekonomiky, případně blokády obchodní trasy.

Příběh je naivní a vcelku krátký, takže kampaň lze považovat za takový rozšířený tutoriál, který vás provede různými situacemi. Nějak jsem se příběhem zásadně nezabýval a pak nebylo ani divu, že jsem mu trošičku utekl, jel jsem si po svém, hru si párkrát zkomplikoval pár nešťastnými rozhodnutími, ale stále s nadšením hleděl vpřed co přijde příště. Nebudu spoilerovat, chyby si musí každý udělat a vyřešit sám v tom tkví krása téhle budovatelské strategie.

Trochu mě deprimovali nedostatky v ovlivňování obchodních tras, které sice lze mírně odklonit pokud jde o spojení dvou ostrovů ve stejné oblasti, ale pokud jde o přechod mezi různými (zatím mám Starý a Nový svět), pak lze jen určit okraj kde loď mapu opustí, ale jaksi odbočku člověk neudělá, tedy vstoupí-li vám do cesty nepřítel s obsazeným a chráněným ostrovem, máte sakra problém. Druhý drobný problém jsem měl s plánováním železničních tratí, kde mi přišlo, že už se s logikou moc autoři netrápili a mašinky prostě buď fungují nebo nefungují jak by měly. Ale ještě jsem se nedostal do hlubšího konečné fáze hry, tedy je klidně možné, že jsem to jen blbě pochopil.

Expedice, tedy Potopené poklady a Botanika, ještě čekají na objevení (pochopení), stejně jako hra za Anarchistu. Toto hodnocení a shrnutí dojmů je jen víceméně ze základní hry.

Pro: Hudba, rozvoj společnosti a rozmanitost možností

Proti: Plánování obchodních tras, správa kolejí, nemožnost vyhledávat artikly písemně, stále chybí propracovanější přehledy a tak člověk občas hádá co mu kdy dojde

+23
  • PC 95
Moje poprvé se sérii Anno. Dlouho jsem váhal zda do hry jít nebo ne ale nakonec jsem to riskl. Kampaň hotová, nyní mi zbývá si užívat sandbox. Musím říct, že kampaň byla super. Sice příběh byl takový klasický ale hrál se skvěle. Zajímavé je, že jsem k dokončení kampaně nepotřeboval inženýry.


Hra je hodně návyková. Stále se něco děje a je co zlepšovat. Chvíli trvá než člověk pochopí herní mechanismy. Balancování se zbožím aby ho bylo dost je docela oříšek, tak samo s lidmi. Bylo mi líto toho tropického ostrova, který byl krásný tropický ráj. Po průmyslové revoluci se z něj stala Ostrava nebo Kladno. Těžký průmysl si nese svou daň v podobě znečištění ale to lidé během 19. století nevnimaji tak jako dneska.


Nejvíce chválím grafiku, tak nádhernou hru jsem asi ještě nehrál. Všude plno detailů, luxusní střídání dne a noci (a luxusní noční obloha), skvělá možnost se po městě dokonce projít z pohledu vlastní osoby. No tohle se jim povedlo na jedničku. Soundtrack také luxusní.
Jednotlivé průmyslová odvětví jsou zpracovány kvalitně. Co mi moc nesedlo bylo dělení na Nový a Starý svět. Přijde mi to zbytečné. Jinak není vůbec co vytknout.

Pro: Luxusní grafika, efekty, soundtrack, kampaň, velikost mapy, téma průmyslová revoluce.

Proti: Dva herní světy.

+14