Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Anno 2070

17.11.2011
78
51 hodnocení Platformy
Žánr

Forma
placená hra
Rozsah
samostatná hra
Multiplayer
ano

Další přírůstek do početné rodiny herních strategií, nesoucí si v názvu výrazný letopočet, jehož součet se vždy rovná devíti. Tentokráte jde o letopočet 2070. Pryč je minulost a všudypřítomný středověk, přichází nová epocha a s ní 21. století.

Pozadí příběhu začíná ve chvíli, kdy v roce 2070 postihne planetu Zemi katastrofa v podobě obrovských záplav (zaviněných globálním oteplováním) a následného zvednutí mořské hladiny. Jedinou záchranou pro lidstvo se stávají ostrůvky a uměle vytvořené archy. Na jednom takovém pustém ostrůvku začínáte svou pouť za vznikem nové civilizace, a to ve třech kapitolách o dvanácti misích, rozdělených podle trojice frakcí (ekologové, průmyslníci a vědci), s nutností vzájemné spolupráce.

Stavíte budovy (s futuristickým vzhledem) a zabezpečujete přísun nedostatkových surovin a energii (z větru, slunečního svitu, vodní síly, uhlí nebo za pomocí ropy) a to buď obchodem skrze otevření obchodních tras nebo ne úplně legitimní cestou, na černém trhu.

Každá z energií má své výhody i nevýhody. Jedna je snadno dosažitelná, ale devastující, jiná je šetrná vůči životnímu prostředí, ale o to hůř se získává. Tyto efekty způsobují změny samotného místa žití (uhelný prach v ovzduší nebo ostrov plný života, hrající všemi barvami?). Další důležitou složkou je potom obyvatelstvo a uspokojování jeho potřeb (např. za pomocí masových médií).


Poslední diskuzní příspěvek

tak jsem to po dlouhé době , co to mam ve wishlistu, konečně koupil a nainstaloval. A musim říct, že sotva mi to najelo do maimenu, mam sto chutí to zase vypnout a ani to nehrát. proč mi přijde, že jakákoliv hra od ubisoftu, nebo ubisoftem podporovaná, je naprosto nepřehledná, hnusná a neintuitivní co se ovládání týče. ani jsem nezapl misi a už nevim, co dělat :D

Nejlépe hodnocené komentáře

  • PC 75
Bez znalosti předchozích dílů mohu hned ze začátku předeslat jedno: ANNO 2070 je krásná hra ať už po stránce grafické či zvukové. Pro začínající hráče budovatelských strategií to ale nemusí být ideální kousek. K tomu se ale dostanu.

První na řadě je příběh kampaně. Nemohl jsem se zbavit pocitu, že kampaň tu je jen z čiré vypočítavosti, protože ji hráči tak nějak chtějí. Přestože mě vlastně docela bavila, nemohl jsem setřást pocit absolutního klišé a nedotaženosti příběhu. Ač se první hodiny příběhu odvíjejí zajímavým směrem, zhruba v polovině kampaně jde všechno do kytek. Jednoduše mi moc nevoní, když příběh začne hledáním ztracené archy, pokračuje rozšifrováváním tajemných údajů a končí šílenou AI, kterou je potřeba zničit. A když je zničena, tak...je konec. Čekal jsem aspoň odhalení nějakého zajímavého tajemství.

Pokud ale odhlédneme od kampaně, ANNO jsou vlastně trochu složitější Settlers a mise, které hra mimo kampaň nabízí, jsou složeny z úkolů typu "dosáhněte 2500 obyvatel určité třídy " nebo potom tematicky zaměřené mise typu "obnovte město po zkáze, kterou přinesla tsunami". V nabídce je také nekonečná hra.

Tím se plynule dostáváme k herním mechanikám, které jsou prakticky totožné se zmíněnými Settlers, jen je nutno se potýkat s asi tak třikrát větším počtem surovin. A to po čase začíná být nuda. Během kampaně, kde se úkoly celkem rychle mění, si toho hráč ani moc nevšimne. V misích se ale dostaví dosti velký pocit stereotypu. Než se člověk vypracuje na požadovanou úroveň, několikrát musí přistavovat produkční budovy po desítkách, stále dochází elektřina, tu někdo křičí, že nemá jídlo, tamhle zase vyhuduje, že by bylo super zbavit se znečištění (v případě hry za Eden). Pro hráče jako já se to docela otrava, protože je stavba v mnoha případech dosti pomalá z logistických důvodů.

Dále mi připadá, že útočné jednotky jsou ve hře tak trochu navíc. Zaprvé jsou hrozně neúčinné a za druhé postrádají nějakou větší variabilitu - čím je jednotka větší, tím je silnější. Tečka. Asi bych ocenil větší propracovanost.

Příjemnou mechanikou je samotná Archa. Tu lze používat jako obří skladiště, přičemž obsahuje také sloty pro globální vylepšení. Zajímavý je tah ze strany vývojářů - kdo se odmítne připojit na servery, ten Archu nemůže použít. Přemýšlím, jak moc je mi to proti srsti.

Věc, ve které ANNO určitě neexceluje je zaučování nováčků. Když jsem jej rozehrál, po hodině jsem s ním seknul, protože jsem nechápal, jak se ta věc ovládá, co je co a na co je to potřeba. Nápověda ve hře sice je, ale kdo si rád čte stostránkový manuál?

Ještě jednou zmíním audiovizuální zpracování hry. Je prostě nádherné. Design všeho od hlavního menu po modely budov a jednotek - vše je propracováno do detailů a vypadá překrásně. No a hudba? Naprostá lahoda pro uši.

Co říci na závěr? ANNO 2070 je vskutku krásná hra, která ale nováčkům hezky zatopí. Zároveň po čase uvede hráče do trpkého stereotypu; než se to ale stane, dokáže uspokojit choutky každého budovatele. ANNO je potřeba dávkovat v rozumných porcích. Pokud se to povede, poskytne zábavu na velmi, velmi dlouho.

Pro: Grafika, hudební doprovod, design, složitější Settlers, dva způsoby hraní

Proti: Zdlouhavost, podivný příběh, stereotyp

+11