Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Herní výzva 2021

Vše o letošním ročníku najdete na www.hernivyzva.cz. Před položením dotazu si projděte náš FAQ dokument.
Za mě je opakovaný průchod v pohodě. I to z vás dělá "pořádného pařana" :)
@Crash (03.08.2021 18:34): nebyl jsem u vymýšlení, ale to co cituješ na mě působí spíše jako obecné zdůvodnění, proč tam ta kategorie je. Právě naooak, v dalších řádcích je "Herní dobu nám dnes již často měří různí herní klienti,... ...software pro měření času stráveného v aplikaci." Což jasně indikuje, že nemusí jít o jediný průchod.
@Crash (03.08.2021 18:34): No, to jsi mě teda nemile překvapil. Osobně tam mám Roguebook, což je klon Slay the Spire, nebo jiných roguelike deckbuilderů. Průchod takovou hrou zabere 1-3 hodiny. Ale tento žánr je o opakovaných průchodech s jinými hrdiny, kombinacemi karet/artefaktů atp. nebo rozličným navyšováním obtížnosti. Osobně jsem odehrál cca 50 hodin v betě a dalších 60 po oficiálním vydání. Až doteď mě nenapadlo, že by to tuto kategorii nesplňovalo.
@Crash (03.08.2021 18:34): za mě bych to bral, pokud by to jedno dohrání zabralo většinu z těch 15/50 hodin. Pokud někoho ta hra pak baví a zkouší jiné průchody, tak je to přeci pěkné, že není tolik přelétavý ;)
@adam.kulhanek (03.08.2021 10:49):  No já osobně si nejsem jistý, že to opakované hraní je v duchu toho, jak jsme tu kategorii vymýšleli a řekl bych, že je to trochu i v rozporu s tím, co se uvádí v těch doplňujících informacích, cituji:

"Pokud jste zastánci krátkých her a do výzvy si vybíráte hříčky, co se dají dohrát za pár minut, tak zde s tímto způsobem nepochodíte...."  

Kdybych tvůj nápad hnal do extrému, a 100x dohrál hříčku, která trvá půl hodiny, tak mám splněno HC. :) Na druhou stranu, když si vezmu nějakou hru, jejíž průchod standardně trvá řekněme 30 hodin, a já tam budu "zbytečně" někde dalších 20 hodin grindit a honit achievementy a pak jí jen dokončím a splním HC, tak se mi zdá v takovém případě rozumnější povolit ten druhý průchod, kvůli třeba odlišným rozhodnutím a jinému konci.

Takže přiznávám, jsem na pochybách a uvítal bych konzultaci a názory zbytku týmu výzvy, než ti k tomu dám nějaké finální stanovisko.
Měl bych otázku ke kategorii Pořádný pařan, možná se to už řešilo, ale ve FAQu to není.

Počítá se pouze čas strávený v jedné hře a nebo si ten čas můžu sečíst s druhým průchodem? Ve smyslu, že hru rozehraji znovu za jinou postavu nebo volím jiná rozhodnutí vedoucí k jinému konci nebo třeba kvůli achievementům, apod.

Za sebe bych řekl, že by to mělo být takto v pohodě, ale raději si to chci od někoho potvrdit.
@RomcaT (29.07.2021 01:19): no já si pohrávám s myšlenkou, jestli se na ni nevyprdnout. Teď jsem se prakticky tři měsíce k hraní nedostal. Ale tak možná, že těch deset her dám samospádem, ale chtěl jsem dát těch dvacet.
@sagittario (29.07.2021 11:51): taky čekám na Diablo II: Resurrected ;o)

@adam.kulhanek (29.07.2021 14:26): přesně jak píšeš - večer zahnat zvěř, pustíme si k véče jeden díl seriálu (momentálně Daredevil) a pak hrajeme oba chvíli. No jako poslední týden jsme dokoukali seriál kolem 22 hodiny a pak oba pařili do půl druhý do rána...pak se není čemu divit že jsme ráno byli jak mumie ;oDDD ale prostě výzva je výzva a musí se tomu trochu toho spánku obětovat ;o)
@RomcaT (29.07.2021 01:19): Já to mám pořád stejně. Večer se ženou uspíme děti, sem tam mrknem na film a pak mi zbyde tak hodinka až dvě na hraní.

Jinak výzvu už mám skoro hotovou s tím, že mám něco na normál a něco na HC a něco na obojí. :) Potom asi budu chtít dokončit vše i na HC, ale nevím, jestli stihnu i pořádného pařana.
@RomcaT (29.07.2021 11:20): jj hraju zároveň. Ale taky už mám aspoň v každé kategorii aspoň 1 hru odehranou, takže kdyby ten čas nebyl, sekl se u jiné hry (třeba Diablo II: Resurrected), tak to můžu s klidem uzavřít. Přes týden tomu hraní moc nedávám, spíš až o víkendech, ale i tak nějak se mi to daří stíhat naštěstí. A to jsem na jaře pořídil PS5 a hry do výzvy jsem trošku překopával a vybral si i časově náročnější hry. Mám spoustu herních restů, a proč to nevyužít v rámci výzvy.
@sagittario (29.07.2021 06:11): tak to jsi na tom slušně. Takže hraješ na HC i na normal zároveň, to klobouk dolů. Já bych to nedala ani náhodou. Letos ani nezmaknu všechny hry na HC.

@ZephyrCZ (29.07.2021 08:23): myslím že jsi na tom podobně jako já. Já v herním nášupu hrála Mimpi hry. Nebylo to moc časově náročné, takže jestli by tě to bavilo tak mohu doporučit.
@RomcaT (29.07.2021 01:19): U mě jsou prázdniny to samé co zbytek roku - času málo, práce hodně... :)

Aktuálně dojíždím Baldur's Gate: Enhanced Edition (Amerika, jak ji neznáte), musím napsat ještě komentář k Star Wars Jedi: Fallen Order (Okna vesmíru dokořán), který jsem sice již dohrál, ale komentář nenapsal. Poté mi bude chybět už pouze Control + Control: The Foundation + Control: AWE i když si ještě nejsem jistý, jestli v této kategorii (Herní nášup) nevyměním hry za jiné. Poslední zbývající kategorii (Minihraní) plánuji udělat pomocí hry Loom .

Zbytek hotovo, takže většinu jsem zvládl v první polovině roku.
Já teď mám čerstvě po dovolené a předtím jsem teda moc času neměl na hraní, teď se pomalu dostávám do tempa, ale příští víkend máme LANku, takže se pozornost směřuje tam. Jedu i normal i HC verze, 14 her odehraných, z toho u jedné mi chybí komentář, 6 zbývá - u Mafia II Definitive Edition jsem v půlce. Ale vychází mi to v podstatě 1 hra na měsíc, tak myslím, že bych to měl zvládnout. Jen ten Cyberpunk 2077 bude náročnější časově, ale jelikož jsem první run jel na přelomu roku, tak druhý když tak urychlím.
Tak jsme za půlkou roku a mě zajímá jak jste na tom s herní výzvou? Máte o prázdninách více času nebo méně?

Já měla teď trochu pohov od práce, takže jsem se rychle vrhla na hraní a dohrála Diablo III (pořádný pařan), Seasons after Fall (Pacifista) a dneska jsem dohrála Sinking Island (jménem zákona).

Chybí mi ještě dvě hry a budu mít výzvu splněnou, tak to bych mohla do konce roku dát :o)))
Zdravím, chtěl bych se zeptat někoho, kdo hrál Dishonored: Death of the Outsider. Jde mi o to jestli jde hru dohrát bez jediného zabití, tedy na HC variantu pacifisty. Vím, že nadpis mírně napovídá odpovědi, že asi ne, ale mám odehrané první dva díly tak bych chtěl zkusit i tento. Díky moc za odpověď, jen poprosím případnou odpověď do ,,SPOILER,, ať nekazím zážitek ostatním :-)
@Red (23.07.2021 22:55): V hlavní příběhové linii je mise ve virtuální realitě, která klasicky odkazuje např. na Tron 2.0 či jiné hry, a krom toho je tam i z jiné perspektivy zadaný úkol pro hráče. To se dost vymykalo celkovému pojetí Saints Row: The Third.
@Malignus (23.07.2021 19:49): Do miniher na Normal třeba Saints Row: The Third - (2011). Mám osobně odehráno. Jedna minihra tam byla, neřeknu jaká, ale pravidlům to nijak odporovat nebude. A není to nic z toto, co jsem tu letos zmiňoval.
@S4TW (22.07.2021 13:31): za mě ne, jak píše Adam, tak je tam pár situací, který nepočkaj a pak i samotná nápověda je minihra taky a když jí neovládáš, tak máš smůlu a narazíš. Takže do Miniher klidně, ale do Času ne.
@S4TW (22.07.2021 13:31): Vím minimálně o třech situacích, kde je to na hraně. V případě útěku z cely se musí zbavit robota s pistolí, kde je potřeba něco rychle udělat v době, kdy je odvedena jeho pozornost. Dále pak u automatů hraje Space Invaders a při minihře v "hlavě" "mozkového" robota je jen určitý počet životů. Ale na druhou stranu se po každém neúspěchu minihra či situace opakuje, takže by se to třeba dalo s přivřením oka uznat.

Každopádně já nejsem ten, co o tom rozhoduje. :)
Machinarium je do výzvy - Čas je relativní - v pohodě? Zatím jsem nenarazil na problém, proč by nebyl, ale tak známe to :)
@Kunick (14.07.2021 13:46): To mi přijde jako něco trochu jiného, hlavní náplň je postup po políčkách dopředu a minimhrama vyděláváš peníze/hvězdičky, teda aspoň ve Wii dílu, co jsem hrál. Ale jinak jo, je to v podstatě soubor miniher.
Teď mě tak napadlo, spadala by do kategorie Minihraní i hra, která je z miniher složená. Nemá teda žádnou hlavní linku a je to v podstatě jen soubor her. Napadlo mě to, když jsem ve schvalování viděl The Playroom, což je v podstatě jen soubor tří minher.
@Malignus (01.07.2021 19:36): a jenom trolíš nebo to myslíš vážně? To je stejnè, jakoby se pointnclick adventura odehrávala během tří herních dnů. Dones bys po řadě předchozích kombinacích uhlí do krbu, tím by nastal den 2. To je taky časový limit? Je to to samé.
@Malignus (01.07.2021 19:26): To nie je časový limit, to je počet herných dní (ťahov), za ktorý musíš hru dohrať. Hocikedy môžeš odísť od počítača alebo hru uložiť a vypnúť a pokračovať. Nebeží ti tam reálne čas. ALE dokážeš si v menu zapnúť koľko minút reálne bežiaceho času môže trvať kolo hráča a keď tento čas uplynie, tak sa ukončí hráčov ťah. Je to rovnaké ako keď máš logickú hádanku, ktorú musíš vyriešiť konkrétnym počtom ťahov, nie je to časový limit.
Relicta - Vhodné do Pacifisty na Normal. A možná i do Okna vesmíru dokořán na jednu z voleb. Aktuálně ve slevě na Steamu.
@Malignus (30.06.2021 11:54): Na HoMM3 si nevzpomínám, ale teď mám čerstvě kompletně dohranou i dvojku a tam je "časový" limit v tom, že je omezený počet kol, do kdy musím vyhrát. Nebo v případě honby za pokladem musím být rychlejší než ostatní. Takže z jednoho úhlu pohledu jsem jako herní postava pod časovým tlakem.

Nicméně já tu kategorii v normální variantě chápu tak, že nesmím být pod časovým tlakem jako hráč. A to tady podle mě platí, protože můžu v libovolném okamžiku nechat hru hrou a ona na mě počká. Viz tato citace ze zadání:
V té základní variantě musíte dohrát hru, od které můžete v jakékoliv chvíli odejít na libovolnou dobu a hra na vás počká, samozřejmě bez toho, aniž byste jí museli zapauzovat. 

Takže možná otázka pro povolanější. Chápu to takto správně nebo mi něco uniklo (FAQ jsem četl)?
@Eru (30.06.2021 10:03): Zase tak hrozný to není, dvojka mi přišla těžší. Prvních pár map je celkem v pohodě, pak jsou postupně mapy ve stylu 1 na 1, kdy nepřítel prakticky jen čeká než na něj zaútočím, sám po mně nejde. Takže ve výsledku jsem měl problém akorát s poslední mapou kampaně, kde je potřeba zabrat město draků uprostřed mapy. Tam byl problém, že po mně šli další tři relativně silní oponenti. To jsem po několika neúspěších vyřešil tak, že jsem si co nejrychleji vytvořil relativně silnou armádu, kašlal na oponenty, "proplížil" se kolem nich a zaútočil na město draků. Teprve když jsem to hrál za wizardy, tak se mi podařilo s pomocí OP draků ty ostatní oponenty porazit.
@Tulareanus (30.06.2021 00:35): A dával tu někdo nějaký delší seznam her? Tahle kategorie je v tomhle debilní, že když tu hru člověk nezná, tak to prostě nezjistí, co tam spadá, těch výjimek bude mraky...
Někdo, kdo hrál Broken Sword: The Shadow of the Templars, dá se použít na "Čas je relativní"? Light verze?
@Le0nidas (27.06.2021 10:35): Not sure about hot pursuit na pacifistovi.. Nesnaží se tě tam policie dostat poměrně násilnýma metodama? Zlikvidovat někomu auto, aby nemohl jet dál a mohl být zatčen mi nezní zas tak pacifisticky

(ale výběr her krásný)
Herní výzva pro tento rok splněna. Myslím, že bych to měl mít dobře, ale i tak radši poprosím o kontrolu.
@sagittario (23.06.2021 14:17): Nejhorší je, že snad vše z toho jsem měl splněné už na začátku dubna a chyběla mi jen ta vesmírná hra. Na andromedu jsem se rozhodl vydat až teď (a nestálo to za to... dohráno celé se všemi sidequesty krom pár fetchquestů)
Tak jo, alespoň na normál výzva dohrána a abych to měl na oba způsoby (normal + HC), tak mi chybí 5 her

Rád bychc ale, aby mi kdyžtak někdo potvrdil, že moje hry odpovídají, nebo zda je mám měnit

Pacifista normal - Holy Potatoes! A Weapon Shop?!  Hra o výrobě zbraní, jejich použití ale nevidíme (třeba jdou jen na výstavku) a krom zlého agenta, který po nás chce peníze (je jen mean, nic násilného neudělá) ve hře žádné násilí nenajdeme
Amerika normal - Prince of Persia Ubisoft Montreal je v kanadě
Remaster normal - Metro: Last Light Redux Redux verze se snad počítá jako remaster původní
Minihraní normal - The Talos Principle Skládačky
Pařan normal- Risen 30 hodin
Pařan hardcore - Frostpunk 101 hodin
Jménem zákona normal - Saints Row Krom toho, že je to klasická hra za zločince, tak se v příběhu objevují důležití policisté. Na konci hráče vydírají členové policie a následně zjistí, že Troy, důležitý člen gangu, je tajný policista celou dobu
Jménem zákona hardcore - The Testament of Sherlock Holmes Sherlock je detektiv
Čas je relativní normal-  Hard West hra je tahová, dialogy mimo boj se musí jednotlivě proklikávat a hra čeká
Čas je relativní hardcore - Mortal Kombat 4 kola mají časový limit
Herní nášup normal - Sniper: Ghost Warrior + Sniper: Ghost Warrior - Second Strike 
Herní nášup hardcore - Saints Row: The Third + všechny dlc
Okna vesmíru hardcore - Mass Effect: Andromeda tenhle herní masochismus se odehrává ve skutečné galaxii Andromeda
Dětský svět normal - Anna's Quest Ve hře je hodně dětí, které mají významější funkci
Dětský svět hardcore - The Walking Dead: Season Two - Episode 5: No Going Back  Clementine je dle definice dítě (ačkoliv herní postavy ji půl času berou jako dospělou)

Tak snad jsem aspoň tyto kategorie splnil :)
Ahoj, určitě se na to už někdo ptal od začátku roku, ale já jsem tu těch pár posledních měsíců byla opravdu jen občas a ty stovky příspěvků tady jsem nějak moc nečetla, takže: je někde článek o vyhodnocení výzvy z minulého roku se statistikami? Ve článcích jsem ho nenašla, je/není/bude/nebude? Nebo jsem slepá a někde tu už dávno je?

Díky za odpověď :)
Sludge Life - Vhodné do kategorie 2 na Hardcore. Hra je z Brazílie.

Nějakou takovou first person plošinovku bych do této kategorie potřeboval, ale ideálně freeware.

Tak jsem našel jednu geniální hru na itch.io. Nějaká 2D logická, Cupid of the Keys. A z Argentiny :) Mám už dohrané. Dalo mi to práci, ale fakt promyšlené. Takže asi ideální kandidát do té kategorie 2 na HC. Opakovaně mnou již splněno.

Ke dni 19. 6. 2021 dáno 9 her, ještě jedna zbývá.
@adam.kulhanek (12.06.2021 15:52): Snad na žádným místě to ani není potřeba, krysy se dají obejít, nebo nějak odlákat, takže to zkus bez toho. A ty saláty jsou technicky vzato kytky, takže tam by to asi tolik nevadilo, ale taky se dají obejít ;)
Ahoj, měl bych dotaz k HC Pacifistovi. Počítají se do toho i zvířata? Mám v plánu hrát Dishonored bez zabíjení a podle všeho to vypadá, že achievement Čisté ruce lze získat i přesto, že hráč zabíjí krysy a ty škeble (nebo co to je). Bude stačit tento achievement a nebo se musím vyhnout i zabíjení zvířat?
@Dan9K (09.06.2021 16:42): Ok, děkuji, najdu si něco jiného :) pochybuju, že v remaku bude nějaký radikální rozdíl tak bude bezpečnější tam dát nějakou jinou hru :D (jinak ten vesmír, jak ho dnes známe je jen pro HC verzi ne?)
@Schu (09.06.2021 13:04): já teda hrál původní hru a tam si cestování vesmírem nevybavuju. Jsou to jakože červí díry, v podstatě to samé co Hvězdná brána a striktně vědecky vzato červí díra není cestování, jak ho vnímáme my, ale vlastně dáš dva vzdálené body ve vesmíru a ty přiblížíš přímo k sobě, takže odcestuješ vlastně okamžitě. V Outcastu je to ještě tak, že se necestuje v našem vesmíru, ale do paralelní reality a pak v rámci té paralelní reality a jelikož je to paralelní realita, tak to určitě není "vesmír, jak ho známe my".

Ale je možné, že v tom remaku je to jinak.
Zdravím všechny sudí herní výzvy, můžu si dát Outcast - Second Contact do kategorie Okna vesmíru dokořán? Před chvílí jsem si četla doplňující info ke kategorii a nevím (protože jsem hru ještě nehrála), jestli to cestování je nějak ukázáno (aneb jestli to je skok z planety na planetu nebo ne) a taky jestli ten alternativní vesmír do kterého hlavní postava cestuje se počítá jako adekvátní vesmír ve výzvě. Předem děkuji za rozsudek. :D
@bukrrCZ (07.06.2021 17:32): za mě tedy ano, ač by mohl někdo namítat, že je to pořád fotbal :-) Ale určitě je to něco jiného než ta hlavní hra. Možná by se dokonce dal uznat i normální zápas, protože třeba taková penalta, volný přímý kop, rohový kop nebo outové vhazování je vlastně svým způsobem taky minihra.
Co takhle FIFA xy na HC minihraní? Součástí hry jsou speciální tréninky zaměřené na různé atributy (střílení na malé branky atd)