Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Herní výzva 2022

Vše o letošním ročníku najdete na www.hernivyzva.cz. Před položením dotazu si projděte náš FAQ dokument.
Ahoj je zde někdo kdo by mi zkontroloval výzvu? Dohrál jsem vše co bylo třeba na HC variantu? pokud je tam nějaká chyba dejte mi vědět ale snad je vše správně díky
@John Mirra (24.06.2022 18:06): Nevidím žádný problém, hovnivál je dokonce zmiňovaný i v oficiálních a polooficiálních materiálech ke hře, takže i kdyby se na 100% nepodobal reálné předloze, tak je to naprosto v pohodě na HC ;)
Ahojte, otazocka ku kategorii so zdravotnickym zariadenim. Da sa povazovat pokemon za hru, ktora splna tuto podmienku? Casto sa clovek vracia do poke centra,kde sa pokemoni vyhealuju. Dakujem :)
Nehráš za nemŕtveho, len za osobu, ktorú posadol duch. Hlavný hrdina nikdy nezomrel, mal iba nehodu, vďaka ktorej duch ľahšie ovládol jeho telo. Popisujem iba to čo odznelo v úvodnom intre :)
@Wettek98 (09.06.2022 23:43): Souhlasím s Musou. Pokud tam není něco jako kampaň, nebo kariéra. Tak by mělo stačit oněch 10 odehraných hodin ;) Za mě by bylo fajn, kdybys dokončil alespoň jeden let, ale nutit tě k tomu nemůžu a výzva taky ne ;)
@Wettek98 (09.06.2022 23:43): primární je dohrání hry nebo kampaně / sezóny, pokud to hra nabízí. Pokud nic takového, jak píšeš neobsahuje, počítá se odehraná doba. Pokud hra obsahuje pouze výzvy v duchu achievementů jako splň, prozkoumej, doleť atd., není jejich kompletní splnění pro její uznání potřeba.
S leteckými simulátory ale zkušenosti nemám, pokud někdo z týmu má větší praktický přehled, sem s postřehy :).
Zdravím, měl bych dotaz ohledně 10. Vzhůru do oblak. Uvažuji nad Microsoft Flight Simulator, ale nevím, kdy se dá považovat hru za splněnou. Jestli by pro něj platili stejná pravidla jako například pro FIFU a další hry (dohraj sezónu nebo strávit ve hře alespoň 10 hodin), nebo jestli se za splnění považujíí veškeré výzvy a další věci, co ve hře jsou (a že jich je spousta). Přímo příběh nebo něco na dohrání ve hře není (alespoň o tom nic nevím). Díky.
@Tulareanus (19.05.2022 12:17): ono to podle mě platí pro cokoliv, kde máš nějaké kampaně, ne jen pro strategie. Takže teoreticky, když máš třeba Hidden & Dangerous, kde to máš rozdělené taky na 5 kampaní, tak by to mělo platit to samé.

Podle mě stejně řešíme prd, protože člověk, co chce splnit výzvu (resp. být v soutěži), musí napsat komentář a člověk, co zahraje třetinu hry, tak nevím, jak pak napíše ten komentář a asi se mu do toho ani nebude chtít tím pádem :-)
@rikuhahl (19.05.2022 11:56): Wacraft III som náhodou tiež hral a tá kampaň za ľudí je iba začiatkom celého príbehu. No dajme tomu, že by som to akceptoval, ak by sa Crash rozhodol, že to nebude chcieť účastníkom komplikovať a miesto toho im to uľahčí. Vnímam však ako otázne, či je vôbec nutné akceptovať podobné skratky pri plnení Hernej výzvy. Stále sa totiž dá do danej kategórie napasovať i menej problematická a jednoznačnejšia záležitosť a nikto nikomu nekáže vyberať si hry ako Warcraft či Hades :)

S dohrávaním niektorých hier je to celkovo problematické. Za všetky stačí spomenúť Stanley Parable, kde sa dá napríklad dosiahnuť základný koniec do 10 minút, lenže tým to celé iba začína a hráč z nej nevidel prakticky nič. Preto je vhodné to posudzovať individuálne, respektíve rovno podobné tituly vynechávať :D. Warcraft III je však z môjho pohľadu rozhodne jednoduchší na posúdenie, keďže má klasický lineárny príbeh.
@rikuhahl (19.05.2022 11:56): Stále nerozumiem a nevidím logický dôvod, prečo by pre vyslovene príbehovú hru ako je Warcraft 3, kde jednotlivé frakcie sú časťami jedného príbehu a sú úplne odlišné, mala platiť pre stratégie výnimka, že netreba dohrať celú príbehovú hru, ale len jej malý kúsok.
@Fritol (19.05.2022 11:24): Souhlasím s tebou, pokud hra má příběh, tak by se člověk měl dostat na jeho konec, i když to znamená x průchodů hrou (které se ale od sebe nějakým způsobem liší). Dobrý indikátor jsou ty titulky, ale i tam je někdy potíž, když má hra nějaký fake konec třeba po půl hodině hraní :)

Takže za mě Hades projít až do titulků. Strategie typu Starcraft, Warcraft 3 ale dle mě stačí odehrát jen za jednu rasu, je chyba hráče, že se případně ochudí o zbytek toho děje kolem, ale ty kampaně tam mají začátek a konec a u toho Starcraftu si hráč dokonce může vybrat, čím začne.
@RomcaT (19.05.2022 11:21): No právě že nejde. Můžeš zabít bosse, ale nedostaneš se na příběhový konec. A pokud se nepletu, tak se ani nespustí titulky. Musíš to dohrát 10x.

A nejen že se nedostaneš na příběhový konec, ale neuvidíš ani tak 90% hry. Ta hra není jen dungeon. Je tam velmi bohatá část bez bojů ale za to s tunou textu, která se odemyká postupně.
@Fritol (19.05.2022 11:12): Jestli Hades je jako většina roguelike her, kde můžeš během hraní umřít a musíš začít od začátku, tak by to nesplňoval, ale jestli jde dojít při jednom hraní na konec tak v tom nevidím problém.

Necháme to na Crashovi, protože tohle opravdu nikam nevede.
@RomcaT (19.05.2022 07:47): Já teda nejsem člen týmu, ale Hades jsem hrál a jeden průchod opravdu není dohrání. Většina rogueliku takhle nefunguje a Hades už vůbec ne. Ta hra je trochu složitější, než vypadá.

Sorry, ale tohle prohlášení bych nenazval "zralou úvahou". Spíš velmi neznalou úvahou.
Za mě jako člena týmu po zralé úvaze stačí Hades projít jednou pro splnění 9. Kategorie.

Ráda bych si přečetla Crashuv názor na tuto problematiku a potažmo i ostatních členů týmu, zvláště proto, jake to tady rozohnilo debaty.

Tímto prosím o ukončení dohadů "kdo co jak napsal a kdo co jak pochopil atd.". Děkuji
@Tulareanus (18.05.2022 22:59): nerozporuji to, že takto ta pravidla vznikla. Už i podruhé nerozporuji ani to, že s Hádesem máš 100% pravdu.
Je tam ale ten problém, že jsou pravidla napsána tak, aby se i jednoduše vyhodnocovala. Ty si nejspíš představuješ, že se u každé hry sejde komise odborníků, která posoudí všechny náležitosti dané hry a posoudí, jakým způsobem je potřeba co odehrát, aby to bylo uznáno. To za prvé je asi dost nereálné a za druhé to zas a opět bude jen subjektivní a je to jen půda pro flame, kdy se budou lidi hádat přesně o tomhle, jestli je Europa Universalis už dost příběh, jestli Starcraft je dost příběh atp.
To jak je to teď, je jednoduché, srozumitelné, prostě obecně není potřeba tu hru dohrát. Pokud má nějaké sezóny nebo kampaně, tak stačí jenom jedno z toho, bez ohledu na nic. Pravidla kvůli něčemu vznikla, ale reálná praxe uplatnění těch pravidel už je pak jiná. A může to vyhodnotit právě i člověk, co tu hru nezná (člověk může mít ve výzvě hru, kterou hrál jako jediný třeba i). Ty s tím nesouhlasíš. Dokonce možná i já s tím nesouhlasím. Tady na tom vidíš, jak, i přes tvé obvinění, že je to o mém egu, to o mém egu vůbec není. Já bych byl klidně za naprosto striktní pravidla výzvy a ještě lepší kontroly a všechno. To by bylo o mém egu. Ale snažím se o pochopení a pragmatismus a že ne všichni jsou takoví autisti jako já.
@Dan9K (18.05.2022 22:34): No nie, ja o tých pravidlách rozprávam tak ako boli prezentované a zamýšľané a ako sú brané, hoci nie sú písané úplne 100% doslova.

Pravidlá riešia to, že príbehová hra je dohraná tým, že sa dohrá príbeh - singleplayer zložka/kampaň. Aspoň toto by malo z toho byť jasné, že sa nerieši to, či je príbehová veľmi, stredne, alebo málo. Ak je hrá príbehová, treba dohrať príbeh. Neviem, prečo sa reálne nad týmto toľko polemizuje. Celé je to o tom, že výzva hovorí, že treba do nej dohrať 10 hier, ktoré spĺňajú jednotlivé kategórie. Potom prišli ľudia s tým, že čo ak chcem hrať hru, ktorá nemá príbeh? Ok dohraj kampaň. Čo ak nemá tradičnú kampaň lebo je to šport? Ok dohraj sezónu. Čo ak je to multiplayerová hra, ktorá nemá ani príbehovú zložku, ani bezpríbehovú kampaň, ani sezónu? Ok, odohraj aspoň 10 hodín.

Pozri, ja sa už o tomto dohadovať, tak posledný raz: Skús si prescrollovať na to, ako táto diskusia vôbec začala. Navrhol som na HC do 9. kategórie hru Hades a ešte aj vysvetlil, ako v tej hre funguje autorský zámer a čo znamená dohratie hry z pohľadu tvorcov hry. Hru som hral. A čo sa stalo ďalej? Bol som konfrontovaný a boli vynesené pochybnosti, či to tak naozaj je a či je to tak dohrané atď.. Tak som to opäť obhajoval faktami o hre, o zámere tvorcov a o tom, ako vnímam výzvu ja (áno subjektívne, ako my všetci) a ako sa historicky vyvinuli pravidlá výzvy z hľadiska dohrania (to som spomenul niekoľkokrát) a uviedol som aj iné príklady. To stále bez predloženia protiargumentov ostatným diskutujúcim nestačilo, bez ohľadu, že hru Hades nielen nehrali, ale ani si o nej nič nenaštudovali, rovnako ako ani o ďalších preberaných veciach. V budúcnosti by bolo cool, keby keď sa niekto chce účastniť diskusie mal buď vlastnú skúsenosť alebo tému aspoň trochu naštudovanú, aby to nebolo od veci a ľudia sa neurážali.

@Jumas (18.05.2022 17:19): Podľa mňa pri stratégiach treba rozlišovať príbehovosť a kontext kampane, tak ako pri každom inom žánre, to je celé. Warcraft 3 alebo Starcraft sú hry, kde je vlastne jeden príbeh delený medzi viac frakcii a bez odohrania všetkých sa na koniec príbehu ani nedostaneš. To je ako keby si si pozrel 30 minút filmu a potom ho vypol s tým, že si ho videl, lebo sa vo filme zmenila perspektíva a pokračuje z pohľadu inej postavy.
@Tulareanus (18.05.2022 13:00): mně jde čistě o pravidla, jak jsou psána, ty si do toho reflektuješ svůj pohled na věc, který prezentuješ jako fakt a zároveň urážíš ty, kteří si myslí něco jiného. To fakt není o mém egu tentokrát.

Prostě je úplně buřt, jak moc příběhová hra je, pravidla to neřeší.

Ale neustále budeš psát ta svoje obvinění, kdy útočíš na osobnosti a pohnutky ostatních uživatelů a přitom tvoje příspěvky úplně křičí, že to, z čeho obviňuješ ostatní, je především tvůj vlastní problém a úplně od začátku tu debatu vedeš opět konfrontačně, což prostě nechápu, proč z pozice moderátora děláš.
@Jumas (18.05.2022 13:28): Áno, v EU nie je a vo Warcraft 3 príbeh je, preto by sa malo brať dohranie celé. :)
btw: ty by si si zaškrtol aj na profile hry "dohraná" po tom, ako by si prešiel vo W3 kampaň za ľudí? :)
@Kunick (18.05.2022 13:30): Určite, len mi nedalo nereagovať na príspevok, že je to jednoznačné. Prípadné rozhodnutie organizátorov by som však skutočne nijak nerozporoval, v zásade je mi to totiž jedno a o nepotrebujem bojovať za obecný princíp.
@M.a.t.t. (18.05.2022 13:21): Obecně máš pravdu, že většinou jsou věci řazeny podle důležitosti. Nicméně opět se bavíme o konkrétní situaci, kdy hlavní pravidla jsou číslována, zatímco zde je uveden pouhý výčet situací. Navíc použití upřesňujících formulací "nebo", "za předpokladu, že" samo o sobě hierarchii ustavuje.
@Tulareanus (18.05.2022 13:20): V EU není příběh, ale prostě je to kampaň. Jabka a hrušky si představuji jinak. To je fuk, je to pořád dokola a dokud se nevyjádří Crash, každý si budem stát za tím svým.
@Jumas (18.05.2022 13:18): Jasné, z ohýbania pravidiel som ťa určite obviňovať nechcel a tiež nič také neplánujem zaradiť do výzvy. No budem si stáť za tým, že ak je niečo radené vyššie a nie na tom istom riadku, prioritu by to mať minimálne do odvolania malo už len z logiky veci :)
@M.a.t.t. (18.05.2022 10:56): : Já Warcraft III hrál taky i s datadiskem nebo taky Starcraft, kde je to podobné. Ano, je tam kladen důraz na příběh, ale i tak mohou ty kampaně fungovat samostatně a hlavně jdou i samostatně hrát. Nerozporoval jsem, že je špatně, když se k řešené hře nebo kategorii vyjádří i někdo mimo tým výzvy, ale dle Tulova projevu mi přijde, jako by jeho členem byl, což je matoucí. Minimálně pro nováčky určitě.

Kunick (18.05.2022 11:21): Přesně, je tam to "nebo", což je rovná se a ne více než.

Tulareanus (18.05.2022 11:23): Viz M.a.t.t., strategie sice nehraji často, ale Warcraft III jsem dohrál, takže vím, o co jde. Za mě je ale stejné, odehrát jednu kampaň ve W3 nebo jednu kampaň v Europě Universalis, alespoň co se výzvy týče.

M.a.t.t. (18.05.2022 11:38): Příběhových her je více, než těch s kampaněmi či sezónami, proto jsou uvedeny jako první. Nikde ale není psané, že je příběh víc, než kampaň/sezona. A řeším to právě kvůli tomu matení účastníků.

Jinak aby bylo jasno, já si do výzvy příběhovou strategickou nebo sportovní hru dát nechci, aby mě někdo neobvinil z ohýbání pravidel k vlastnímu prospěchu :)
@Dan9K (18.05.2022 12:08): No evidentne si na to prišiel, že je to o tvojom egu, ktoré si nevie priznať jednu z možností. Herná výzva je organizovaná od roku 2017, zúčastnilo sa jej veľa rôznych ľudí a väčšina z nich nemala absolútne žiaden problém s čítaním s porozumením a teda pochopením. Vždy sa nájde pár "huncútov", ktorí tam chytajú za slovíčka a každý rok je niekoľko ľudí, ktorí si chcú ohnúť nejakú kategóriu pre seba, aby im tam sedelo niečo, len preto, že oni chcú, nie preto, že to dáva zmysel.
Ak by ti šlo o "dobro pravidiel", tak by stačilo napísať "hej, crash, tu by bolo vhodnejšie napísať toto doslovnejšie, aby sa to nesnažil niekto odrbať a pochopil to úplne každý". Ale ako som písal, účastníkom bez potreby obísť systém, to roky zmysel dáva.

A k tomu druhému - ja som sa neurazil, mňa len pobavila "argumentácia" argumentačným faulom so snahou o urážku. :D
@S4TW (18.05.2022 12:07): Jasne písané to fakt nie je, už len z toho dôvodu, že o tom diskutujeme :) No nikde sa netvárim, že mám pravdu, vychádzam iba zo samotných pravidiel a toho čo tu v minulosti odznelo. Ak to chcú organizátori výzvy ďalej upresniť, nemám s tým ani najmenší problém. No ako uviedol aj Kunick, reálne to pre nich asi nie je žiadna priorita.
@Tulareanus (18.05.2022 11:54): to s tím IQ netvrdíš, jo? Tak si to po sobě přečti. Mám dvě možnosti, buď chci systém odrbat, nebo mám podprůměrné IQ. A já ho nechci odrbat.
A je roztomilé, jak jsi citlivý na jemné náznaky v textu, když je to namířeno na Tvou osobu. Škoda, že stejně citlivý nejsi, když někomu něco píšeš Ty.
Teda, chtěl jsem se postavit na stranu toho, že priorita by měla být dohrát hlavní příběhovou linku, nicméně z pravidel jasně vyplývá, že to je buď hlavní příběhová linka nebo kampaň/sezóna... to nejsou žádné kličky, ale je to prostě jasně psáno...
@M.a.t.t. (18.05.2022 11:56): Tahle debata tu není poprvé a odhaduju, že není ani podesáte. Pokud to napříč ročníky v pravidlech nezměnili doteď...

Chápu snahu nechat v pravidlech volnost, ale pokud ji v pravidlech necháš a pak se ji snažíš omezit, tak to vnímám jako horší variantu, než kdyby pravidla žádná volnost nepřipouštěla. Obzvláště za situace, kdy je celá myšlenka výzvy založena na upřímnosti a poctivosti účastníků.
@Kunick (18.05.2022 11:53): Pokiaľ sa ti zdá, že niečo nie je napísané jednoznačným spôsobom, riešiť to v tejto diskusii skutočne nie je správnym riešením, s tým treba ísť priamo k zdroju :) V zásade totiž súhlasím, že nie vždy pravidlá vyznievali tak ako boli myslené a preto sa to aj v minulosti editovalo/upresňovalo.
@Dan9K (18.05.2022 11:49): Kde tvrdím, že neplatí, čo je napísané v pravidlách? Ja apelujem na to, aby sa text čítal s porozumením a nie, aby sa hľadali slovíčkárske kľučky, ako to miesto toho, s prepáčením ojebať.
A inak pekný "argument", napíšeš mi, že označujem ľudí za s podpriemerným IQ (čo netvrdím), ale nezabudneš ma v tej istej vete dvakrát skúsiť uraziť. :D
@M.a.t.t. (18.05.2022 11:38): Ano, Crash to preferuje. Ale co si pamatuju, tak to dává jako doporučení ale akceptuje znění pravidel. Obecně to není o hledání kliček, je to o tom, že to má být napsáno jasně. To jsem prosazoval u popisu kategorií vždy.


No vyhledávat to nebudu, ale pár momentů si vybavuju. Nicméně myslím, že to do téhle debaty nepatří a proto jsem to taky editoval.
@Tulareanus (18.05.2022 11:23): takže ve chvíli, kdy ti to nevyhovuje, tak neplatí, co je jasně psáno v pravidlech, ale argumentuješ tu nepsanými pravidly a "duchem", který sis vymyslel ty a ještě si klausovsky dovolíš označit lidi, kteří ten text vnímají tak, jak skutečně je napsán, za lidi s podprůměrným IQ.

To, že s tím nesouhlasíš, je úplně v pořádku, stejně jako ti nikdo nebere, že máš pravdu s Hádesem, pointa je, že na obojím vlastně nezáleží :-)
Kunick (18.05.2022 11:21): To "Alebo" tam inak, samozrejme vidím, no príbeh je vedený v pravidlách na prvom mieste. Pokiaľ mi i z tejto diskusie známe, Crash vždy radil dohranie príbehovej kampane nad všetko ostatné. Hoci by možno v niektorom dieli série FIFA uznal aj odohranie jednej sezóny, aby to účastníkovi zbytočne nekomplikoval, som si takmer istý, že by k tomu prihodil poznámku, že príbehová kampaň by mala mať prioritu, ak tam je. No možno sa mýlim a Crash tu dobehne s tým, že vo výsledku je mu to jedno. Nerád by som však miatol účastníkov výzvy hľadaním kľučiek v jednotlivých bodoch a skôr sa snažil o čo najväčšiu jednoduchosť.

No a k tomu čo si písal pôvodne a potom editoval - je osviežujúce, že ma konečne niekto označil za toho, čo napáda veci, pretože doteraz mi bolo vyčítané výhradne to, že som až príliš neutrálny :D
@Jumas (18.05.2022 10:32): Tak predpoklad, prečo existuje tím výzvy je ten, že sú to ľudia, ktorí majú dostatočný prehľad v hrách a ich aj dosť odohraných na to, aby mohli vyhodnotiť otázne hry a odpovedať na otázky. Preto by logicky bolo fajn, keby mal niekto prehľad aj v stratégiach. Mnou pomínané značky patria medzi to najznámejšie na trhu a nie je to žiadna raketová veda. Ak stratégie nehrávaš, tak chápem, že do toho nevidíš, no robiť z toho guláš so športom je zcestné. Všetky hry, ktoré som uviedol ako príklady som hral alebo prešiel.

Ako som písal, nikde nepíšem, že sa vyjadrujem za tím výzvy. Vyjadrujem sa za seba, píšem o hrách, ktoré som hral a napr. v prípade Hades aj o tom, čo je autormi považované za koniec (doslova je tam aj achievement Family Secrets za dokončenie, čiže to je fakt - "Clear 10 runs total to complete the story and see the credits." zdroj 
Ak to znie "oficiálne" tak je to len preto, že sa snažím ísť cez fakty o tých hrách, nie preto, že by som sa tváril ako člen tímu výzvy. A tam, kde spomínam výzvu, reálne odkazujem na to, ako sa to riešilo v minulosti, ako je to napísané v pravidlách a nie ako by som to riešil ja.

@Kunick (18.05.2022 11:21): Hľadáš zbytočné "právnicke" kľučky slovíčkarením. Neviem komu toto prospeje. Nie je to zákonník ani ústava. Človek, ktorý nechce systém odrbať alebo má aspoň priemerné IQ pochopí, že je to myslené tak, že ak neobsahuje hra predošlé (príbehová kampaň), tak existuje možnosť, ktorá je menovaná ďalšia v poradí.
@M.a.t.t. (18.05.2022 11:09): všechno ne. Jen když obviňujete Jumase ze zkreslování, zatímco sami posunujete význam zapsaných pravidel.

Mužeš mi ukázat kde přesně je napsáno "Pokiaľ nemá jasne definovaný koniec, ale má klasickú kampaň ... či sezónu ..."

Já tam to tiž vidím "dohrání hlavní příběhové linky NEBO dohrání alespoň jedné kampaně, sezóny, apod."
ajak už jsem uvedel, jen pokud nemá jasně definovaný konec pak pravidlo o 10 hodinách.

edit: upřímně nemám pocit, že bych věci napadal. A jak sám píšeš, od toho je tady ta diskuze ;)
@Kunick (18.05.2022 11:02): Neskresľujem vôbec nič, skôr mám dojem, že ty máš nezmyselnú potrebu všetko neustále napádať :D

Pravidlá v bode 7 jasne hovoria, že za dohranie hry sa považuje dohranie hlavnej príbehovej línie. Pokiaľ nemá jasne definovaný koniec, ale má klasickú kampaň za jednu stranu (Dune II), či sezónu odohranú za konkrétny klub (Czech Soccer Manager), za dohranie sa považuje dohranie kampane za jednu strany, či jednej sézóny. No a pokiaľ nemá ani to, tak sa za dohranie berie 10 odohraných hodín (napríklad Vampire: The Masquerade - Bloodhunt).
@M.a.t.t. (18.05.2022 10:56): Tohle už se párkrát řešilo. A vždycky to skončilo na tom, že to tak sice myšleno být původně mohlo, ale pravidla jsou pravidla. A ty je dost zkresluješ: neříkají nic o tom, zda je důležitější hledisko příběhový konec nebo sezóna/ kampaň. Právě naopak, jediný potenciální způsob dohrání, který o absenci příběhu mluví je ten s dohráním 10 hodin.
@Jumas (18.05.2022 10:32): Nemyslím si, že je nezmysel deliť stratégie, či športové hry podľa toho či majú príbeh a či nie. Jedno zo základných pravidiel Hernej výzvy je, že pokiaľ má hra príbehovú kampaň, za dokončenie sa berie jej dohranie. Iba keď ju nemá, potom sa môžeme baviť o 10 hodinách, či odohraní stratégie za jednu stranu, či jednej sezóny v konkrétnom športe. Neriešiť to len kvôli tomu, že sa ti to zdá ako práca navyše, nie je správne. Táto diskusia je tu totiž práve od toho, aby sa tu riešili podobné prípady a členovia výzvy tiež nehrali všetko. Preto sa mi nezdá nesprávne, aby sa k tomu medzičasom vyjadrila osoba, ktorá dané hry skutočne hrala, predstavila svoj pohľad na vec a na základe toho organizátori rozhodli ako to je.

Opakujem, k Hadesu sa neviem vyjadriť, ale u spomínanej série FIFA by som bral za zvláštne, ak niekto dohrá klasickú športovú sezónu za napríklad Juventus, pokiaľ je tam klasický príbeh. Warcraft 3 bol vcelku dobrý príklad, pretože kampane na seba nadväzujú a dohranie jednej sa nedá považovať za dokončenie príbehu. Inak by som to napríklad vnímal u ďaleko menej príbehovej Duny II, no pokiaľ by sa Crash ako tá najdôležitejšia osoba rozhodol, že akceptuje aj podobnú skratku, tak by to skrátka platilo. Členmi tímu hernej výzvy nie je totiž ani jeden z vás a obaja môžete akurát ponúkať svoje názory na vec. Rozdiel je akurát v tom, že v tomto konkrétnom prípade má Tulareanus osobné skúsenosti s danou hrou a tým pádom je plne kompetentný sa k tomu vyjadrovať.
@Tulareanus (18.05.2022 09:32): S tím zblázněním jsem to myslel tak, že jde o další práci pro tým výzvy navíc a přitom jí není zapotřebí, když se bude brát dohrání jakékoli kampaně/sezony za splnění výzvy. A určitě existuje několik strategií, které mají příběhově provázané kampaně, ale moc lidí je nehrálo a nikde se to nedozvíš.

Sice netvrdíš, že jsi členem týmu výzvy, ale projevuješ se tak. Já vždy napíšu, že jde o můj názor, kdežto u tebe to působí, že jde o fakta, přes která nejede vlak a přitom to ze strany organizátorů mohlo být myšleno jinak. Konečné slovo má stejně Crash, a když prohlásí, že ke splnění 9. kategorie stačí Hadese pojít jen jednou, tak to prostě stačí. A je jedno, zda tu hru hrál nebo ne.
@Jumas (18.05.2022 07:38): Kampaň za ľudí vo Warcraft 3 je z veľkej časti len dlhší tutorial a príbeh sa tam len začína. Kampane na seba naväzujú, ako keby šlo o jednu veľkú príbehovú kampaň, treba ich v tej hre hrať postupne a sú vlastne len kapitolami "jednej" veľkej kampane/príbehu. Neviem, prečo by sa mal človek, ktorý sa o konkrétnej hre informuje zbláznil z toho, či má alebo nemá hra príbeh. Veď je to jeden z hlavných a okatých aspektov, takmer všetkých príbehových hier. :) To, že sa niekto v stratégiach nevyzná, neznamená, že niekto iný nemôže pomôcť a poradiť, hlavne ak hru hral. Ostatne preto som opísal aj ten Hades, to je normálne príbehová hra, kde runy sú jedna z mechaník, run nerovná sa dohranie hry. Nemyslím si, že Crash tú hru hral.

Nikde ani netvrdím, že som členom tímu, len, že historicky šlo o to, že za dohranie sa zvyklo považovať dohranie singleplayer časti/príbehovej kampane, ktorá má definovaný koniec. Ak má hra príbeh, tak je logické brať dokončenie príbehu ako koniec. Dohratie sezóny a kampane sa vo výzve pridávalo ako ústupok tomu, keď hráči chceli hrať hru, ktorá nemala príbeh alebo jasne definovanú kampaň. Neznamená to, že dohranie jednej kampane má absolútne platiť pre každú stratégiu len preto, že sa v tom niekto nevyzná. Silno príbehovo previazaný Warcraft 3, ktorý má "preddefinované" príbehové kampane (ako som písal vyššie, skôr kapitoly jedného príbehu) nemožno preto porovnávať so Stellaris, ktorý samostatný príbeh nemá a hráč si na začiatku len zadefinuje ako pri väčšine 4x parametre ako veľkosť mapy, definovanie/výber svojej frakcie, počet súperiacich frakcii, atď... ale vždy je to generované od nuly.
@Tulareanus (18.05.2022 02:37): Já teda nevím, ale z mého pohledu má stejnou váhu dohrání jedné kampaně ve strategii od Blizzardu, jako jakékoli jiné. Možná se mýlím a Crash i zbytek týmu výzvy to vidí jinak, ale hodně bych se divil, kdyby tomu tak bylo.

Je nesmysl, dělit strategie, sportovní hry,... na ty s příběhem a bez, to by se z toho tým zbláznil. V pravidlech je napsáno dohrání hlavní příběhové linky nebo dokončení jedné kampaně, sezóny, apod. Z toho jasně vyplývá, že u těchto typů her je na hráči, jak se k tomu postaví a stačí jen ta kampaň či sezóna.

Hades je trochu specifický případ a bylo by dobré, kdyby se k němu Crash nebo někdo jiný z týmu vyjádřil. V případě strategií a sportovních her jsi ale dle mě na omylu a je trochu nešťastné, že vynášíš soudy, jako by jsi byl členem týmu výzvy, i když jím nejsi.
@Dan9K (18.05.2022 01:31): No keby si položil otázku, tak je to v pohode, ale rovno si si na ňu aj sám (nesprávne) odpovedal. :) A tie stratégie, pre väčšinu to neplatí. C&C hry majú samostatné kampane s odlišnými misiami za každú frakciu, vo Warcraft 3 kampane jednotlivých frakcii na seba naväzujú a tvoria jeden celok a príbeh. Age of Mythology tak isto. Beriem, ale napr. že ak nejaký diel Civilization nemá príbehovú kampaň, tak si môžeš vybrať jednu frakciu a prejsť s ňou tú generovanú kampaň (to isté stratégie od Paradoxu). Tam je však rozdiel len v príbehu. V prípade Hades je 10 úspešných runov jednotlivými časťami celku, ktorý tvorí príbeh.

Mimochodom, jeden z dôvodov prečo sa uznávala v minulosti napr. sezóna v športe, bol ten, že hra nemala jasne definovaný koniec (príbehu). To Hades má.
@Tulareanus (18.05.2022 00:16): omlouvám se, že jsem si dovolil Ti položit otázku :-) Jinak ale třeba ty realtime strategie mají svůj souvislý příběh, kdy dostaneš přístup k úplně novým věcem, příběh klidně navazuje, ale přesto si to dohrál za tu jednu stranu, a uznává se to (jak aspoň ta pravidla chápu), a to mi nepřijde zas až tak odlišné, od toho, co popisuješ, ale dobře.

@M.a.t.t. (18.05.2022 00:20): ok
@Dan9K (17.05.2022 23:15): Nie, to je absolútne zlé prirovnanie. Hades je príbehová hra, postupným priechodom sa ti odomyká príbeh, gameplay mechaniky atď. Tá hra je postavená na tom, že človek absolvuje tie jednotlivé runy.

A čo sa týka pravidiel výzvy - odohranie sezóny platí pre športovú hru, ktorá nemá príbeh. Hades je príbehová hra. A inak podľa mňa zbytočne polemizuješ, ak si Hades nehral/neprešiel.
@sagittario (17.05.2022 13:01): No hej, ide nielen o titulky, ale aj o hlavný príbeh. Ten ďalší run nie je v prípade Hades ako NG+, ale skôr ako ďalšia "kapitola" hry. Každopádne hra má po splnení nejakých podmienok (nepozeral som si ešte aké, aby som si nespoiloval) ešte aj epilóg, ale to už beriem ako niečo naviac po dohraní hry.
@sagittario (17.05.2022 11:34): Neviem ako je to pri Returnal a Death's Door, lebo som ich nehral, ale v Hades je príbehovo doslova povedané, že jeden priechod reálne hru neuzatvára, naopak je to skôr taký dlhší tutoriál a väčšina príbehových otázok nie je zodpovedaných/vyriešených. A nemyslím tým vedľajšie minipríbehy, ktoré môžeš oželieť, ani ability, či aspekty zbraní, ktoré sa ti odomknú neskôr, hovorím čisto o hlavnom príbehu. Hades pokiaľ viem viac rôznych koncov vôbec ani nemá.
Hades je do 9. kategórie na HC. :) Len si treba dať pozor, že nie je prejsť ako prejsť, úspešný run nerovná sa dohranej hre, keďže ich treba dať úspešných viac (10), aby bol ukončený hlavný príbeh. Ale zas, keď už to človek vie, tak jeden run trvá medzi 40 - 60 min.
A hojte hledám hru pro kategorii 9 na HC Vzkaz ze záhrobí ale chtěl bych nějaký 3A Titul z posledních 2-3 let na PC, na PS bych věděl ale na PC to nějak nemůžu najit žánr mi je jedno a pokud to je avantura tak s češtinou:) No pokud mate radu uvítám děkuji.
Zdarec, chci se zeptat, jestli se nedávno vydaná hra „LEGO Star Wars: The Skywalker Saga“, hodí do 8. kategorie HC varianty. Už se zde něco podobného řešilo s LEGO Harry Potterem ale raději se zeptám, protože z té definice kategorie jsem furt rozčarovaný. Celá hra se defacto točí okolo jedné rodiny, jak napovídá název.

Podle filmů:
V první trilogii se nachází pouze Anakin a chvíli i jeho matka. Dále se tajně ožení s Padmé a budou tvořit takovou rodinu. Doprovodný člen může být i Owen, bratr Anakina na pouštní planetě. 
V druhé trilogii se nachází Luke a Leia, děti Anakina a Padmé, okolo kterých se točí celá trilogie. Vyskytuje se zde i Anakin, teď už jako Darth Vader a chvíli i strejda Owen a jeho manželka. 
Ve třetí trilogii se rodina rozroste i o Kylo Rena, syna Hana a Leii. 

Ve hře se navíc z velké části nehraje za členy rodiny Skywalkerů a ze ze začátku se nejedná moc o rodinu, kde by všichni členové měli hlavní roli, k tomu se spíše dojde až postupně.
@AndrzejSzporcl (09.05.2022 12:07): základná hra a rozšírenie/datadisk/príbehové DLC sú na dh považované za samostatnú entitu a majú aj samostatný profil, takže v rámci výzvy ich máš ako inú hru. Čiže áno, môžeš v jednej kategórii mať Metro: Exodus a v inej kategórii príbehové DLC The Two Colonels. Ak by DLC bolo iba kozmetické, či pridávalo len nejaké mapy do multiplayeru, tak by sa nedalo použiť.