Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Herní výzva 2024

Vše o letošním ročníku najdete na www.hernivyzva.cz. Před položením dotazu si projděte náš FAQ dokument.
@adam.kulhanek (19.02.2024 21:14): Nie, písal som to aj do doplňujúcich informácii a aj do FAQ dokumentu: "Je dôležité si uvedomiť, že hry, ktoré sú čiernobiele kvôli obmedzeniu hardware, ako napr. pôvodný Game Boy, sa do kategórie nepočítajú. Musí sa jednať o čiernobielu štylizáciu platformy, ktorá širokú paletu farieb ponúka." Pointa je v tom, že má ísť o autorský zámer, nie hardwarové obmedzenie.
Taky se raději ještě ujistím: Chápu správně, že to omezení 7. kategorie (Ve stínu pixelů) na hry od roku 2011 je jen pro normální variantu a tím pádem si můžu do hardcore varianty dát hru Castlevania II: Belmont's Revenge, kterou jsem odehrál s výchozím černobílým filtrem?
Pro sichr, je prosím pro pixelart v pohodě Celeste? Hra rozhodně pixelovitá je, ale okolní věci jako menu a mapa nejsou.
Určitě není problém najít závodní hru s loděma. Třeba  SpeedRage, Micromachines nebo z novějších Crew 2/Motorfest.
Díky za tipy. Tak asi většina závodních her má normálně licencovanej soundtrack. Spíš je kunšt sáhnout vedle, jako já s tím Dirtem :-D

@galaxi (07.02.2024 13:25): Myslel jsem, jestli bych si nedal znova Flatout UC. V HDR a lock 100 FPS by to mohlo být dost spektakulární.

@Fritol (07.02.2024 12:32): No, to je jistě super hra, ale zároveň náročná na emulaci. Můj mobil se nechytá. Já každopádně plánuju upgrade PC a pak bych si rád projel všechny Motorstormy.
@Fritol (07.02.2024 12:05): No uvidím :-D Letos je to dost hardcore. V minulých ročnících jsem se vždycky v půlce roku probral, podíval se, co jsem dohrál a 3/4 dohraných her šlo někam naroubovat. Teď je to zcela nemožné a je potřeba vybírat fakt specificky a záměrně hry pro každou kategorii.

Btw. závody a kategorie 10... stáhnul jsem Dirt 3 a ona tam není hudba při závodech :-D Tak to jsem šlápl vedle.
@Kunick (06.02.2024 19:32): @Sasakr (06.02.2024 18:33): Ok, omlouvám se za nedorozumění. Jeden profil = jedna hra. Ale bychom rádi, kdybyste dohrávali všechny epizody a brali to jako jednu hru. Proti pravidlům to není, ale pro vlastní dobrý pocit… Ocenili bychom tak, kdybyste zbytečně takhle ty kategorie neřešili, přeci jen sami asi chápete, že je to docela odrbání výzvy. Má to byt v první řadě zábava a ne hledání způsobů, jak to ošidit.
@Sasakr (06.02.2024 18:33): 5 epizod je furt jedna hra, závodní hry se zpěvem počas závodu se počítají.

A závodní hry v pohodě nacpeš i do 7. kategorie, třeba 80s Overdrive… pixelart závodů je kotel.

Do 8. kategorie najdeš něco taky, kart racing hry mají různé stylizace, dinosauři jsou třeba v Crash Team Racing.

Do 9. Kategorie najdeš bez problemu nějakou japonskou závodní hru s dabingem.
Související dotaz - Life is Strange 2 se počítá jako 1 hra nebo 5? Ptám se proto, že v ep. 2 byly Vánoce...

Moc nechápu kategorii 10. Jako že každá závodní hra s licencovaným soundtrackem, v němž se zpívá, to splňuje?

A celkově mám problém tam letos naroubovat automobilové závody. Krom 4HC, kam se dají dát NFS a Grid s živými herci, to tam prostě nemám kam dát.
Měl bych dotaz k halloweenské kategorii. Dá se uznat hra Life is Strange: Wavelengths? Hra je rozdělena do 4 časových období a jedno z nich se odehrává právě v období halloweenu. Není řečeno, že se jedná přesně o tento den, není zde ani žádné koledování. Obchod, ve kterém se hra odehrává, je ale halloweensky vyzdoben (jsou tam i nápisy Happy Halloween :) ), Steph hlásí v rádiu halloweenské reklamy, apod. Plus na fandomu k LiS je vyloženě řečeno, že se jedná o epizodu odehrávající o halloweenu.

Video z hraní epizody je zde.
Zdar, asi opakujici se dotaz, ale jak je to s DLC ktere maji vlastni pribeh (O Vine a Krvi, Phantom Liberty, Burning Shores, ...)? Lze je pocitat do kategorii?
@stepankoby1 (29.01.2024 14:41): No to se fakt po*** opravdu snad v každé hře, která je černobílá z uměleckých důvodů někde nakonec černobílost poruší. Tak čtvrtá změna a tentokrát se zeptám dopředu - uměl by někdo potvrdit nebo vyvrátit, zda kategorii na HC splňuje hra TOEM?
@Ross (02.02.2024 06:25):  “V hardcore variantě se mimo lodí počítají také ponorky či jakákoliv jiná plavidla plovoucí po vodě nebo pod vodou, ale je třeba je přímo ovládat. Je důležité, aby hráč tato plavidla ovládal jako součást gameplaye a ne pouze v cutscéně nebo formou textové informace.”

Mě to přijde jasně napsané, pokud tedy se hraním za loď ve strategii neříká jinak než že ji/je ovládáš.
@Všivák (01.02.2024 16:44): Do výzvy to nie je uznateľné, hlavne z tohto dôvodu, ktorý je uvedený v rozširujúcich informáciach kategórie "V základní variantě vám navíc stačí, když se někdo podobný ve hře pouze nachází a vy za něj přímo nehrajete. Musí však plnit aktivnější roli a nebýt jen v jedné cutscéně, být unikátní postavou, ne řadovým nepřítelem, nebo ve formě pozadí."
@Kunick (01.02.2024 17:42): A jéje :) To první zamítnutí se týká těch lidí nakažených virem.

U vojáků chci jen více vysvětlení. Pokud prostě o to přišli a neuřízli si nohu z důvodu nějaké modifikace atd, tak by to mělo být ok. Musí ale být v ději výrazněji ne jen v jedné cutscéně nebo že je uvidíš na lehátku. Musí být unikátní postavou ne jen "křovím"
Počítá se jako fyzická indispozice člověk napadený virem, způsobující agresivitu s nemožností používat nástroje?
Kategória 5 - Nikdy se nevzdávej?

Mohlo by byť Polda 3? Máme tam kapelu Trios Kretínos (hluchý, nemý, slepý) a potom ešte aj veliteľ základne na Sibíri nemá oko a je na elektrickom vozíku.
Jak tak tady sleduju ty vaše problémy s černobílýma hrama, tak vám můžu doporučit už vpravdě historickou detektivní adventuru Noir: A Shadowy Thriller. Ta he zaručeně celá černobílá, barevné jsou jenom úvodní dvě loga autorů, jedno z nich je mimochodem Cyberdreams Interactive. A návdavkem lze použít i do další kategorie, protože obsahuje živé herce.
@rikuhahl (29.01.2024 15:14): Nakonec si tam nejspíš hodím tuhle flashovou plošinovku, protože když jsem zkoušel hledat další možnosti, jediné dvě opravdu černobílé hry, co se mi podařilo dohledat, jsou LIMBO a Minit, které už jsem ovšem obě dohrál v rámci minulých ročníků. :D Jinak tam snad pokaždé ve screenshotech vidím kapky červené krve, modré světlo v gameplayi, nebo má natolik nízká hodnocení, že se mi ji nechce kupovat a hrát.
@stepankoby1 (29.01.2024 14:41): Hodně drsný, takováhle podpásovka, ale něco mi říká, že v týhle kategorii podobných případů může být víc. Takže za každého takového vyzvědače, který nám řekne: “Tudy ne, přátelé!”, můžeme být nakonec rádi :) Ale cítím s tebou samozřejmě.
The Bridge neuznatelné do herní výzvy 7HC. Uprostřed hry se na pár sekund v rámci uměleckého záměru objeví barevný strom. Potěší.. :))
Vidím, že Luksa přidal hru LOVE do Databáze. Hra byla minulý týden zdarma na Epic. Kdo si jí bere do výzvy? :)
@adam.kulhanek (26.01.2024 22:04): Doufejme, že jen kategorii a ne vlastní vztahy:)
To byl vtip. Za mě ten Playboy zní jako perfektní splnění zadání. To že ta hra je o balení co nejvíc žen ještě neznamená, že nesimuluje i vztahy hlubší, skor záleží na hráči? Přijde mi to jako ad hoc kádrování.
Pro kategorii Nemova říše asi nejde zvolit hry jako ABZU nebo Subnautica že? Což je trochu škoda, když ABZU se odehrává doslova v Nemovo říši (když budu ovšem myslet tu rybičku, a ne Admirala).
Dobrý den. Mám dotaz ke kategorii výzvy č. 9. Lze do HC verze započítat dohrání zaklínače 1 v polském dabingu?
@Yokolobuna (24.01.2024 15:37): V Baldur's Gate III sa dá splniť len základ.

Z hier od Quantic Dream som hral len Fahrenheit a Heavy Rain , ale v obidvoch sa dá splniť základ, v druhom menovanom ale záleží od toho, ako s konkrétnymi postavami bude hráč jednať.

@Sasakr (23.01.2024 14:34): @rikuhahl (23.01.2024 16:03): v LA Noire sa žiaden vzťah nerozvíja, len sa asi dvakrát v hre v cutscéne ukáže postava bez dialógu a v jednej misii je milenka, ktorá sa však rozpráva s inou postavou aj tak.
@Sasakr (24.01.2024 10:05): Pokud jsi nikdy nehrál podobné hry, mrkni na další hry od Quantic Dreams. Ten Detroit má hodně dobré hodnocení. Já jsem od nich zatím hrál jen Fahrenheit: Indigo Prophecy, které má své mouchy, ale ve své době, kdy to vyšlo (2005), to bylo zjevení na poli všelijakých stříleček a strategií. Hra, co vypadá a hraje se jak film, ale pořád je to víc hra než jen sekvence videoscén. Pak jsem ještě dokončil Heavy Rain, ke kterému mám své výtky ale zase, když jsi na příběhové hry a sedne ti to, tak je to pecka.
Mrkni na trailery a uvidíš.

A Sims se štítit nemusíš, píšeš to, jak kdyby to byla hra pro holky. Výzva je přesně o tomto, zahrát si hry, co bys normálně nehrál a věř, že je tady plno herních tvrďáků a minimálně polovina z nich sims hrála a užila si to, včetně mě :) Budeš překvapen, co tě ve skutečnosti baví.

@adam.kulhanek (24.01.2024 08:54): Může někdo potvrdit tu Mata Hari: Betrayal is only a Kiss Away o které psal Adam? Sedí to do dvojky?
@Sasakr (24.01.2024 01:16):
Já si do této kategorie budu asi dávat Assassin's Creed Revelations, kde by mělo být navazování vztahu a možná i svatba, ale to nevím jistě, protože si to nechci už více spoilovat.

Jinak mě ještě napadá toto:
Playboy - tady je té "lásky" možná až moc. :D
7 dní a 7 nocí - zde je otázkou, jestli to jsou dostatečné vztahy
Mata Hari 
The Sims 
Již zmíněné LiS2, které je zrovna ve slevě na Humblu, případně na heurece jsou i lepší nabídky. Plus je potřeba si dát pozor, aby na ten vztah při hraní došlo.
Nebo třeba takový Jump King, který pro lásku neustále padá dolů. Ale to asi uznané nebude. :)
@Sasakr (24.01.2024 01:20): Max Payne 2 mi do dvojky nebyl uznán, viz zdejší diskuze.

Pokud ti nejde o HC, měli by viz můj research odpovídat tyto hry:
Beyond: Two Souls - kamarádka říkala
Emily Is Away
Emily is Away <3
Five Dates
Monster Prom
Detroit: Become Human - kamarádka říkala
Life is Strange: Before the Storm
problém tý kategorie trochu je, že tipy můžou být dost spoiler, protože to může být klidně hlavní pointa hry nebo závěrečné vyústění. Prostě hrajte a ono se to někde určitě stane :-)