Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Herní výzva 2021

Vše o letošním ročníku najdete na www.hernivyzva.cz. Před položením dotazu si projděte náš FAQ dokument.
< >
@Steve (24.01.2021 16:12): "V základní variantě by hra neměla obsahovat žádné zabíjení, střílení, boj, násilí, nebo agresivní chování." - Otázka je, či do agresívneho správania nespadá to vyhrážanie sa, ale to neviem posúdiť :D
Chci se ujistit, že řadím do správné kategorie
Na jeden zátah (8 a půl hodiny) sem dohrál Holy Potatoes! A Weapon Shop?!.
Spadá to do normálu pacifisty? Ano, je to hra o výrobě zbraní, v příběhu se zmiňují vraždy (Agent 46 vám tam jednou za čas vyhrožuje) ale žádné násilí ve hře není. Jediné, co se se zbraněmi dělá je jejich prodej hrdinům a tam nevíme, co s nimi dělají
Chtěl bych tedy mít v kategorii pacifista hru o výrobě zbraní :)
Stejně tak na televizi se dá hrát nějaká zombie hra, která má klasické ovládání, ale člověk tam jen střílí zombíky.

Tohle je třeba za mně typický příklad minihry :)¨
To že si nepřivolám auto z toho nedělá minihru, to bych potom použití zbraní na blízko ve hře mohl považovat za minihru, protože hra mě nenutí používat chladné zbraně.
V Saints Row je krom karet myslím i sexuální minihra :)
Otázka ještě je, jak je to třeba s misí "Septic Avenger" kdy hráč jede v klasické hře, ale neovládá vůz, pouze ho může zastavovat a musí střílet okolní budovy, aby získal body. Je to minihra? Stejně tak na televizi se dá hrát nějaká zombie hra, která má klasické ovládání, ale člověk tam jen střílí zombíky.
Saints Row 2 jsem dohrál sám opakovaně, jak solo tak coop. Nicméně zavolání si auta je na úrovn nakupování v obchodě, jen máš obchodníka, který ti tvé věci přiveze, ať jsi kdekoliv. Znamená to, že obchodník z Jade Empire je minihra?

Nečekal bych, že zrovna tato kategorie bude problematická.
@S4TW (23.01.2021 01:11): Právě proto, že ne každý by ty zámky považoval za minihru, je to v tom popisu zmíněno, jako ta hrubě vymezená hranice, co ještě za minihru považujeme. Jinak tedy doufám, že mluvíme o vylamování zámku ala Kingdom Come: Deliverance, a ne o tom, že přijdu ke dveřím zmáčknu tlačítko a dveře se otevřou...
skvělá na minihry je A Way Out, akorát to už hráli všichni loni :-)

Jako u těch zámků je to asi jak kdy, ne? Prostě musí to být nějaká specifická herní mechanika, ne že zmáčknu tlačítko pro vypáčení zámku.

ale já myslím, že ty minihry budou fakt nejmenší problém, něco najít se dá skoro všude a hidden object to jistí
Ja bych za minihru nepovazoval ani ty zamky, ale kdyz je porota pro, tak whatever, ale privolani vozidla uz je fakt moc :)... jinak uplne idealni hra do kategorie na minihry je Yakuza, to je primo ukazkova hra na minihry, tam muzete minihrami zabit vetsinu casu, dnes jsem zkousel Mahjong, ale nejak to porad nechapu :)
@PavelU (22.01.2021 17:21): To se nezlob, ale přivolání auta opravdu není minihra ... to by pak minihra musela být i např. jen zavolání nějakému kontaktu v GTA Online, který ti třeba jen zruší hledanost ... minihra je oddělená část hry, kterou svými pokyny ovládáš ... ne že párkrát klikneš a necháš si dovézt auto
@PavelU (22.01.2021 17:21): No hele, tak vidím že tě nepřesvědčíme, to je ok. Za nás to minihra není, tedy pro všechny co tohle budou číst, zmáčknutí tlačítka na ingame mobilu není minihra ( :D ). Sám sis to do té kategorie nedal, takže pohoda, tak tě jen poprosím ať nemateš ostatní :)
Teď jsem to ověřoval. Zapauzuji hru, dám Telefon, přátelé, Služba doručení vozu, volání. Po chvíli mi je vybrané auto přivezeno. Jelikož nemám aktivitu doprovod ještě úplně na max., je to za 1000 dolarů ve hře. Přičemž ta nabídka mobilu je tam dobře vyobrazena, k poskytování té služby objednání auta. A můžu to provádět, dokud mám peníze. Takže já, plus má předešlá tvrzení dnes Stevemu, celý tento specifický proces v Saints Row 2 beru jako jakousi minihru. Můžu takto přivolávat auta několikrát za sebou. A na to je samozřejmě navázáno to, jakým způsobem, či že jsem to vůbec ve hře zpřístupnil na základní level 3. O to více si této aktivity ve hře považuji. Ve hře loni stráveno dost času. Díky tomu jsem tudíž oprávněn mít názor, jaký mám.
@PavelU (22.01.2021 15:49): Přivolat vozidlo šlo i v Just Cause, co si tak pamatuju a vždycky ti vrtulník shodil bednu s autem, motorkou, vrtulníkem nebo lodí, ale minihra to fakt není. To nic nemění na tom, že v Saints Row 2 jsou podle všeho karty, takže hra kategorii na základ splňuje. Teď si ani nevzpomenu, jestli v tom Just Cause nějaké minihry vůbec jsou. Dobývání území jsou jen vedlejší mise, ale fakt si teď nic nevybavím.
@Steve (22.01.2021 15:37): Kdyby to byla běžná činnost od nové hry, tak možná. Ale tu aktivitu jsem si musel těžce splnit, je třeba pro ni provést specifické úkony. A myslím, že ani není přístupná stále, ale jen v určitý čas ve hře. Takže v tomto kontextu to zkrátka vnímám jako určitou formu minihry.
@PavelU (22.01.2021 12:07): No já tě pořád nechápu, kde v přivolání auta zmáčknutím tlačítka na mobilu vidíš "kratší hru uvnitř jiné videohry". Tam nejen že se "dostatečně nehraje", tam se prostě doslova nic nehraje :D Ty prostě zmáčkneš tlačítko.

Chápu že vás někoho možná mate "páčení zámků" a jiné činnosti, ale come on.
Koukám, že s těmi minihrami je to problém :D Takže dokud se to tu ještě probírá, tak se zeptám na konkrétní případy ohledně splnění HC:

Nejdřív Bioshock Infinte a s tou poutí, viz video . Bere se to jako jedna minihra nebo to jsou 3 samostatné minihry?

A pak Creaks a ty jeho interaktivní obrazy, kdy je těch miniher v podstatě víc, ale všechny se ovládají přes ten obraz, i když vždycky je ovládání trochu jiné, viz video
@Can (22.01.2021 11:43): V Saints Row 2 přijdeš do klasického kasina, kde si můžeš zahrát několik typů karetních her. To loni spadalo do tahovek, letos do miniher. Takže kategorie č. 4 na základ je tím ok. Není to nijak hraniční. Můj příklad s přivezením aut uvádím, protože tu řešíme, co ještě lze či nelze považovat za minihru.

@Steve (22.01.2021 11:28): Část textu z doplňujících informací,

"Minihra je většinou definována jako kratší hra uvnitř jiné videohry nabízející jiný herní prvek nebo mechaniku, než hlavní hra. Je jednoznačně menší s jednoduššími pravidly a často je její plnění dobrovolné."

To na tu aktivitu s přivezením auta sedí. Jediné, co uznávám, je, že pakliže se v dané činnosti dostatečně nehraje, nelze to považovat za minihru. Ale stejně je pak i tak pro mě problém, mít v tom plně jasno.
@Ronik (21.01.2021 23:21): @M.a.t.t. (21.01.2021 23:28): @Can (22.01.2021 11:43): Je na místě se omluvit. Doteď jsem žil v domnění, že hodně vedlejších misí ve hře, takové, které nejsou jen méně pompézními variacemi hlavních úkolů jsou prostě minihry a nikdy mě nenapadlo, že to není úplně to samý, takže jsem jen šířil svůj světonázor dál. Takže sorry, chybami se člověk učí.

Ale stejně si myslím, že v Saints Row 3 určitě něco bude, bohužel si asi už nevzpomenu co. Nevim, jestli to bylo ve trojce, nebo až čtyřce, ale odemykaly se tam obchody nějakym hackovaním a nějaký další menší činnosti tam snad taky ještě byly, ale už si za tim radši nestojim, abych zas nerozpoutal další názorové okýnko ;) Každopádně díky moc za osvětu a nemějte mi to za zlý, polepším se ;)
No, on je trochu problém, že se tu již v minulosti povolilo třeba otevírání zámků jako minihra (Skyrim, KCD), což já osobně teda taky nepovažuji za minihru a pak tu vzniká takový šum, že by tam lidi nejraději šoupli i přivolání taxíku :D
@PavelU (22.01.2021 09:40): "Je to herní mechanika, ale hra by šla dohrát i bez ní. Tím pádem to prostě je minihra." to je ale nějaká definice, kterou sis pro sebe vycucal z prstu. Že jde ve hře vytáhnout z kapsy mobil a na něm zmáčknout tlačítko nemůžeme přece považovat za minihru. V tomhle si věřím, že mě Crash podpoří :D
Rozepsané to je v doplňujících informacích a tohle do té definice teda nevměstnáš.
@Steve (22.01.2021 09:19): Normálně volně dostupné je to až po splnění jiné aktivity, ale poté to můžu používat libovolně. Mně jde jen o to, jak já vnímám minihry. A má to sloužit jako vodítko pro jiné činnosti v ostatních hrách. Je to herní mechanika, ale hra by šla dohrát i bez ní. Tím pádem to prostě je minihra. Ten aspekt je sice v podstatě identický s výběrem vozu v garáži, u mého úkrytu, ale takto přes telefon se jedná o atypickou činnost, pro níž musíš jít někam do nabídky, v ní to navolit a ve hře ti poté k danému místu bude přivezen vůz.

No, a pokud se mýlím, či to vnímám jinak, tak ať Crash rozepíše přesněji pojem minihra.
@Tulareanus (22.01.2021 04:41): Tak nějak rámcově představu mám, ale pak je mrtě aktivit v nějaké GTA hře, kde dotyčné činnosti provádíš jen v těch malých misích, ne ve zbylé kampani a ani nejde o klasické minihry, ale dá se to za ně víceméně považovat. Např. mnou zmíněné Saints Row 2, jelikož jej mám nahrané dosyta, sepsal jsem finální verzi Aktivit a různých zajímavostí, co ve hře lze a podařilo se mi to osobně splnit.

Já považuji za minihru minimálně Bod č. 17., kde si lze objednat libovolný vůz. Jde o specifickou herní mechaniku, kterou navíc musíš teprve zpřístupnit danou aktivitou.
On je obecně problém určit, co je a co není minihra. Ale v Saints Row 2 jsou to minimálně ty karty v kasinu. V San Andreas třeba dostihy, na nichž jsem kdysi dost vyhrál. A předpokládám, že budou nějaké minihry ve Sleeping Dogs.
@Jumas (21.01.2021 23:45): Ale jo, toto čo popisuješ sú klasické minihry. ;) Ja si Saint´s Row až tak detailne nepamätám a je možné, že niečo také by sa našlo aj tam v niektorom dieli, ale... to o čom sa tu na posledných riadkoch bavili rozhodne neboli žiadne minihry.
No tak teda prr... Saints Row do minihier rozhodne nie, viď definícia na stránke Hernej výzvy: "Minihra je většinou definována jako kratší hra uvnitř jiné videohry nabízející jiný herní prvek nebo mechaniku, než hlavní hra."

Ronik má, samozrejme, pravdu, s touto logikou by šlo na minihranie aplikovať hocijakú nelineárnu hru zasadenú do väčšieho sveta, ktorá má vedľajšie úlohy nesúvisiace s hlavnou dejovou líniou. Radiť a usmerňovať užívateľov je v poriadku, ale toto je ozaj veľmi zle mierená rada, ktorá vyložene popiera definíciu kategórie.
@rikuhahl (21.01.2021 20:33): Vážně chcete brát aktivity v Saints Row 3 jako minihry? Mě to přijde jen jako typ mise, co ale pořád využívá ten stejný základní gameplay. Třeba ta zmíněná Genkiho show je vysloveně jen klasický střílečkový level s maličko jinými pravidly než hlavní mise. S tímhle by šla na Minihraní naroubovat téměř jakákoliv open-world hra.
Kdo by chtěl nějakou inspiraci, může kouknout ke mě do profilu https://www.databaze-her.cz/uzivatele/ondrejvasicekcz/
Ke každé kategorie a ke každé variantě mám vždy několik her, abych si mohl případně vybrat.
Těmi s otazníky si nejsem jistý.
Klidně uvítám i kritiku, že tam něco nepatří.

Jinak zatím jsem odehrál Half-Life: Alyx a můžu potvrdit, že krom snů HL fanoušků splňuje i minihraní na HC.
@Can (21.01.2021 20:05): Jj, ta tam jde též. Viz rikuhahl. Já si Saints Row 2 loni zahrál, protože jsem už měl dost toho, že jej na Steamu mám, ale nehraný. A že nic nezkazím jeho instalací. A pak také hodně lidí dvojku ignorovalo a šlo hrát trojku, to se mě netýká. Dvojka již dojeta. V té hře to bylo dost jinak, jak v GTA, co jsem hrál kdysi.
@Can (21.01.2021 20:35): Doporučuju tam hlavně tu survival reality show (už si nevzpomenu na jméno). Jo a trojka už má i remaster, takže kdyžtak to můžeš dát třeba i do remasterový kategorie ;)
Určitě to tady už zaznělo, ale byl by někdo od té dobroty a poradil mi nějaké hry do 4. kategorie Minihraní? Napadá mě jen Bioshock, ale ten jsem dohrál už dvakrát, radši bych tam dal něco co jsem ještě nehrál. Díky moc za odezvu...
@thepcqwer (19.01.2021 21:33): LiS sérii obecně nepovažuji za vhodnou do kategorii s časem, už tu někdo z týmu tuším zamítavé stanovisko psal. Z hlavy mě napadá příklad kdy se Chloe zasekne noha v kolejích před přijíždějícím vlakem a Max má chvilku na její záchranu (nohu vytáhnout, vlak odklonit). Tam tě čas ukázkově tlačí a schopnost Max vracet čas v případě nezdaru je tu irelevantní.
@SyLeBROs (20.01.2021 18:08): Hm, stejně by se to asi muselo trochu moderovat, protože někdy lidi pochopí kategorii trochu jinak a mohli by tak doporučovat hry, který do kategorie patřit třeba nemusej.

Crashi, měl bych na tebe dotaz, mezi hrami, který se chci zahrát (ale neřikám, že to bude letos ve výzvě) mám Fahrenheit, kde se hraje za víc postav, je někdo z nich policajt, prý se za něj hraje asi polovinu hrací doby, tak se jen ptám, jestli se to dá použít do policejní kategorie na HC? Protože jsme v doplňujících informacích neuvedli, že se musí za policajta hrát celou dobu. Jinak hra má remaster, takže je vhodná i do příslušné kategorie. Dík.
@Crash (20.01.2021 12:44): No moje idea byla taková, že by ty skutečnosti, kde se jaká hra hodí, přidávali sami uživatelé. Stejně jako můžeme přidávat rovnou celé hry bych v editaci vhodnosti do výzvy neviděl problém. Ale jak říká jvempire, není to neprůstřelné a když si někdo přidá hru špatně, mohlo by to udělat trošku zmatek. Udělat ale nějakou beta verzi by nemuselo být od věci.
@Crash (20.01.2021 12:44): Ano přesně tak to na DK funguje. Je to šikovné, ale lidé si často zadávají špatné knihy, které nesplňují zadání. Ale tady se to více řeší, takže by to mohlo fungovat lépe.
@SyLeBROs (20.01.2021 08:31): Tak jsem se na tu databázi knih šel podívat jak to mají udělané, protože představa, že budeme u každého profilu ještě doplňovat, zda se hodí do výzvy, mě vůbec nenadchla a vůbec mi to nepřišlo jako dobrý nápad. Ale jestli tomu správně rozumím, tak ty kategorie se tam načítají automaticky podle toho jak si je uživatele sami zařazují do výzvy. To není tak úplně blbé a mohli bychom možná o něčem takovém uvažovat.
Tak mě napadlo... a beztak mě to nenapadlo samotného, ale na databázi knih je u každé knihy k možnosti rozkliknutí "čtenářská výzva", kde se poté zobrazí kategorie, kde kniha pasuje. Je mi jasné, že x her je vhodných pro konzultaci, ale jsme tu sami pro sebe, paření je náš koníček, takže si nutně nemyslím, že by někdo úmyslně dal třeba Resident Evil do kategorie "Pacifista", ale přiřadil je ke správným kategoriím. Např. ve 2 je Leon polda, takže to je jedna kategorie. Nepopírám, že vás baví diskutovat o hrách všeobecně, ale třeba takovému Crashovi a dalším by to usnadnilo trochu práci, přičemž by rozhodovali o sporných hrách, a zároveň vy to pomohlo hráčům samotným.
Možná někteří, stejně jako já, máte v knihovně hru Battleborn, kterou jste si doteď nepustili a nebo hráli jen chvilku, vzhledem k tomu, že byla před časem v Humblu. Pokud ano, tak jste možná nezaznamenali, že téhle ne moc úspěšné hře budou v pondělí 25.1. vypnuty servery, což ovšem znamená, že hra umře včetně singleplayer kampaně, protože se hned po spuštění na server připojuje a tudíž se nedostanete ani do menu.

Proč o tom píšu v diskuzi k Herní výzvě? Protože kromě toho, že chci případné zájemce upozornit, že mají poslední šanci si tu hru zahrát, vyhlašuji speciální akci. Kdo stihne před vypnutím serverů dohrát kampaň v Battleborn, bude mu hra uznána do HC kategorie Čas je relativní. Kampaň má 8 misí, podle HLBT by měla trvat 8,5 hodiny, já včera odehrál první misi, trvalo mi to asi hodinu a čtvrt, takže počítám, že mě to bude trvat tak 10-12 hodin, a vzhledem k tomu že nemám teď na hraní moc času, tak mám fakt co dělat, abych to do toho pondělí stihl dohrát.

Battleborn sice není žádná hitparáda, ale je mi každé takové umírající hry líto a tak jsem se rozhodl jí i prostřednictvím výzvy vzdát takový malý hold na její poslední cestě.
@Tulareanus (19.01.2021 21:21): Cutscény a dialogy se nepočítají, už na to byla dána výjimka, bo by to bylo kontraproduktivní. Co se týče pasáží, kdy Max neovládá své schopnosti:
Začátek hry, kdy se procházíš ve škole, aniž bys to mohl aktivovat- Nic se tam nestane ani když od hry odejdeš. Sebevražda Kate - dialogová věc, viz výjimka výše. Zdrogovaná část s Jeffersonem - cutscéna. Jestli ve hře je ještě nějaká část, tak jsem ji zapoměl a omlouvám se
@thepcqwer (19.01.2021 21:15): Nie všetky situácie vieš pretačať, dokonca je tam pár momentov, ktoré sú z príbehového hľadiska postavené na tom, že Max zrazu nevie použiť svoje schopnosti. Každopádne ak od hry odídeš v niektorých situáciach, tak jednoducho prejdú cutscény alebo dialógy bez teba a ty nebudeš vedieť čo sa sa stalo bez loadnutia kapitoly.

Diskutující (12)