Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Herní výzva 2022

Vše o letošním ročníku najdete na www.hernivyzva.cz. Před položením dotazu si projděte náš FAQ dokument.
Ještě bych měl jeden nejapný dotaz. V popisu je jasně napsané, že dohráním hry se myslí mimo jiné dohrání sezony, kampaně, apod.
U hry Montezuma's Revenge se prochází úrovně od 1 do 9 s tím, že po dohrání 9. to skočí zase na 1. a takhle furt dokola. Můžu to považovat jako dohrání kampaně a nebo je to prostě nekonečná hra a tím pádem musím odehrát alespoň 10 hodin?
Pár statistik z Herní výzvy 2021
- 326 hráčů oficiálně výzvu přijalo
- 69 hráčů výzvu splnilo
- z toho 47 hráčů splnilo podmínky pro účast v soutěži:

adam.kulhanek, BINGMAN, bukrrCZ, Can, Cathan, Dan9K, DaveR, Dlaha1, Fingon, Garret, IceCreamYouScream, iggythegrifter, John Mirra, Jumas, jvempire, Karasman, Katt, Kejtee, Kunick, kuthy, Le0nidas, malarkey, Malcolm, Marcia M., miCHALupka, Niktorius, OndrejVasicek.cz, onovy, PavelU, Red, RemixSvK, RomcaT, rikuhahl, S4TW, sagittario, Schu, Seeker, Smartka, Solidor, Starletka, Steve, St_Jay, suKuba, Tulareanus, Všivák, Wettek98, Yokolobuna, ZephyrCZ, Zoltan

Gratulujeme všem, kteří výzvu úspěšně pokořili! Výherce v soutěži vylosujeme a ohlásíme brzy.
Měl bych dotaz k 3: Ticho jako v hrobě. V rozšířeném popisu je věta: "V obou variantách hledáte hry, ve kterých se vyskytují postavy, které by teoreticky rozhovor mohly vést" a mě by zajímalo, jestli sem můžu dát třeba Montezuma's Revenge, respektive jeho remake. Jedná se vlastně o takovou plošinovku, kde panáček prochází úrovněmi, přeskakuje díry, ohně a monstra (popisovaný princip by se dal přirovnat třeba ke známějšímu Limbo, kde postava pokud vím taky nemluví). Každopádně rozhodně nikdo s nikým nemluví. Ale já si nejsem jistý, jestli to zapadne do uvedeného popisu, protože on vlastně nemá s kým mluvit, ale teoreticky může něco říkat, hláškovat, apod.

Díky za odpověď.
Před časem sem se ptal, ale asi to zapadlo, tak prosím ještě jednou ;) .

Můžete mi prosím poradit ohledně výzvy č. 4 Zvířecí instinkt ? Jak moc
musí být to zvíře ovládáno. Bude možné uznat i strategii Timberborn odkaz  kde stavíte pomocí bobrů svoji vesnici? :)
@Kunick
@musa

Díky moc za odpovědi a objasnění.
Pokud bych našla do výzvy hru, která zde není, tak se ji pokusím přidat.
Výzvy to já můžu, takže se těším!

Kategorie chápu, je to tam dobře vysvětlený, kdyžtak se zeptám, když si nebudu svou volbou hry jistá:)
Ještě jednou díky!
@Dlazda (08.01.2022 21:24): ahoj, dotazy jsou ok :)

1/ hry se pro započítání do Výzvy na Databázi nutně vyskytovat nemusí. Pokud ale budeš chtít ukořistit některou z cen za splnění výzvy, podmínkou jsou napsané komentáře k dohraným hrám a tady už je potřeba, aby tu hra profil měla. Pokud ho dosud nemá, nic ti nebrání jej sama vytvořit a hru přidat.

2/ co se kontroly týče, výzva funguje na principu fair play a poctivosti účastníka, takže nijak striktně nelustrujeme, jestli hráč opravdu hru dohrál. Pokud by ale jeho plnění výzvy jevilo podezřelé rysy (například dohrání / splnění výzvy nereálně rychle atd.), můžeme k tomu přihlédnout a žádat o vyjádření, v krajním případě splnění výzvy neuznat.
Co ale kontrolujeme je, zda dohrané hry splňují jednotlivé kategorie. Takže pokud bys letos například přiřadila hru ve které hlavní postava mluví ke kategorii Ticho jako v hrobě, nebude ti splnění uznáno.
@Dlazda (08.01.2022 21:24): Nemusí, ale pokud bys je na DH přidala tak budeme rádi.

Ano, čestné slovo/ report stačí. Přece jen hlavním cílem výzvy je přinést nějaké nové herní zážitky Tobě.
@leebigh (08.01.2022 21:05): Díky za odpověď.
Ještě se (asi hloupě) zeptám. Ty hry, které chci odehrát v rámci výzvy se musí nacházet na Databázi Her? Asi jo, kvůli těm komentářům pod hrou, že?

Jsem taky trochu zmatená co se týče toho vkládání her na profil. Hraní je na každém nebo jak se to kontroluje, že jsem hru dohrála (nejsem cheater, jen mě to zajímá)?
Hraji převážně na Playstationu, tak jesi třeba nějak musím doložit achievementy nebo tak.

Pardon, jestli jsou to blbé dotazy, ale chci v tom mít jasno:)

Díky moc za odpovědi
Ahoj, chtěla bych se letos poprvé zůčastnit výzvy a a měla bych dotaz.

Dohrála jsem na PSku komplet Evoland: Legendary Edition, který obsahuje obě hry, je možné Evoland 1 použít do jedné kategorie (konkrétně HC u 5. Na Vážkách) a Evoland 2 použít do jiné kategorie (HC verze Ticho jako v hrobě)?
Nevadí, že jsou součástí jedné edice?

Předem díky:)
Pro úplnost se raději ujistím... Co Marvel’s Guardians of the Galaxy do 10. tématu? Vím, létání ve vesmíru se tentokrát nepočítá, ale kvůli tomu bych hru ani zařadit nechtěl. Díky raketovým botám dokáže Star Lord při boji zdařile poletovat všude kolem (na různých planetách). Což je podle mě v pořádku (byť se hra odehrává ve vesmíru). Pokud je to v pořádku, tak zároveň doporučuji! Jsem cca v půlce a nadšení zatím neopadlo. Krásně věrné předloze, vtipné a zábavné i po stránce hratelnosti.
@Rujha (06.01.2022 17:32): co se týče toho záhrobí, tak já si za sebe myslím, že nemá cenu se omezovat jen na jasně definované "druhy" jako jsou zombíci, upíři, duchové, kostlivci nebo mumie, ale že bych bral v podstatě cokoliv, co umřelo a zase to nějak žije. Teoreticky, kdyby se hra odehrávala v božím ráji, kde žijou lidé po smrti, tak by se to tak dalo brát, to stejné, když je to Hádesovo podsvětí. Ale to je jen můj názor. Třeba tam může být to omezení, že by měli být ti nemrtví aspoň nějakým způsobem "jetý" a neměli by být dokonale vypadajícími lidmi/zvířaty. Těžko říct.
Chcela by som sa opytat,ci do kategorie ,,rodina" mozme pridat hru,ktoru sme zacali hrat uz v roku 2021 ale skor nez v decembri? Iba si to chcem ujasnit :) dakujem
@Can (06.01.2022 16:03): Z toho popisu není úplně jasné, zda jde o lékaře nebo doktory z nějakého jiného oboru (přírodních věd, práv apod.) Samotný titul "Dr." samozřejmě nesplňuje požadavek, pokud se skutečně nejedná o lékaře. Možná bude lepší se na to zeptat přímo v diskuzi hry, tam spíš zareaguje někdo, kdo to hrál.
@S4TW (06.01.2022 15:01): Another World můžu jen doporučit. Sám jsem ho měl ve výzvě loni a skvělá hra. Jediná konverzace byla psaná od AI v labu směrem k hlavní postavě. Navíc jen v intru, takže myslím že minimálně normál by to mělo být bez jakékoliv otázky.
@Kunick (06.01.2022 14:28): Co tak vím, tak aktuálně bych si za Štefku mohl zahrát jen v jedné z marvelovských mlátiček (vs Capcom), což bych opravdu nevnímal jako poctivé splnění :D a jestli insomniac už letos vydá jeho standalone hru, tak beztak zas iba na psa5. A jestli ho přidají do EA Avengerů, tak do toho se nedonutím ani za prachy. :(

Kolem toho blázince též přemýšlím, ale furt mě nenapadá nic kloudného, na co bych měl zároveň dostatečnou chuť. U těch Simsů naopak už teď mám dokonale zkoncipovanej i potenciální koment. :D
Mno hoší, já teda tady totok:

Naopak budou uznány i hry, kde hrajete např. za válečného medika, pokud je to jeho hlavní role. Jen prosím vynechte různé kouzelníky s léčivými kouzly, paladiny, druidy apod.

...pochopil tak, že fantasy RPG bych měl spíš vynechat. :D
@Crash (06.01.2022 10:01): V Samorostech a Machinarium jsou také bubliny. Ne s textem, ale s obrázky. To asi do kategorie taky úplně nesedí ne? Nevím, jak je na tom Botanicula, už je to doba, co jsem to hrál, ale taky bych jí asi neriskoval. Od Amanity tam padnou asi jen ty prohlížečový hříčky, co jsem nedávno přidával a Creaks. Tam si na nic takového nepamatuji.

@Kunick (06.01.2022 11:17): Arx Fatalis si můžeš dát do podzemí, pokud se nepletu.
@Kunick (06.01.2022 11:17): Taky dobrá volba. C:

Dotaz k doktorské 7. - dala by se HC vyřešit Simsy s tím, že bych prostě vytvořil postavu a jal se poctivě rozjet lékařskou kariéru? S tím, že dohrání by bylo buď dovršení vrcholu kariéry nebo smrt. :D Mám chuť to spáchat co nejpoctivěji a nejpřízemněji, ale zároveň se mi moc nechce do vyloženě špitálských simů/strategií.
Nemám úplně ambice, že bych to letos zvládl, ale nějaký seznam aspoň dokupy dám. Zatím wip, vřele hlavně doporučuju Arx Fatalis a Shadow Man, jsem regulérně zarmoucen, že to tu snad ještě nikdo v seznamu nemá. :'(
@musa (06.01.2022 09:39): OK díky za upřesnění, pokud je toho v Samorostu 3 víc, tak souhlasím. S Pilgrims mám stejný názor, zdánlivě se tam nesrozumitelně žvatlá, ale těch slov je tam docela dost.
@S4TW (06.01.2022 09:40): no tak to jsem z hlavy nevěděl, naštěstí je fakt krátkej, tak jsem si proklikal namátkově gameplay a nějaký slovíčka (citoslovce nepočítám) tam najdeš taky, třeba ahoj atd.
Takže beze slov není.

My jsme si při nastavování těch kategorií řekli, že kromě skřeků, hvízdání atd. nebude kategorie tolerovat opravdu ani jedno slovo, takže třeba i to ahoj hru z kategorie diskvalifikuje. Proto taky ten název.
@Dan9K (06.01.2022 00:29): @Crash (06.01.2022 07:38): tady jsem Crashi proti uznání. Samorosta 3 jsem taky dohrál před cca týdnem a těch slovíček je tam kromě děkuju víc a nejde jen cistoslovce. Duch kategorie je "ani slovo" a v Samorostu 3 postava prostě mluví (i když málo).
Ty hry od Amanity k doměnce o nemluvení svádí, ale ne všechny jsou beze slov, další příklad neuznatelné hry jsou v tomhle ohledu třeba Pilgrims.
@Rujha (06.01.2022 00:20): @Dan9K (06.01.2022 00:29):  Jak jedno poděkování umí zkazit den, co? :D Jestli to tam je, tak je to blbé, na druhou stranu my rozhodně do takového detailu hry zkoumat nebudeme, takže pokud někdo na konci roku tam bude mít Samonorosta 3 ve výzvě, tak to budu uznávat, protože prostě přesně jak píše Dan9K, ducha té kategorie to splňuje. Akorát teď je to blbé, že když to člověk dopředu ví, tak by si měl vybrat něco jiného. :)

@OndrejVasicek.cz (06.01.2022 01:16): No taky zajímavá úvaha a vlastně máš pravdu, ale zase si říkám, jestli už bychom nebyli papežštější než papež, a podobně jako výše, pokud někdo takovou úvahu neudělá, a dá si do výzvy Grim Fandango, tak by mi to přišlo extra přísné, ho ze soutěže vyloučit. Takže za mě hraniční případ, když to víš, je lépe vybrat něco jiného, ale vylučovat se kvůli tomu nebude.
@Rujha (06.01.2022 00:20): U té devítky jsem se zaradoval, že bych si to tam také dal, ale asi to nebude dobře. Devítku máš hrát za nemrtvého, ale v té hře jsou všichni....mrtví :) Je to záhrobí. Nejsou oživlí u nás na Zemi. I když bys dalo tvrdit, že mluví a chodí, takže jsou vlastně...ne-mrtví :D Ale asi nejsou nic z zombie, duchové, upíři...
Ale kdyby to organizátoři povolili, vůbec bych se nezlobil, taky to mám v seznamu k zahrání. Svým způsobem tě totiž chápu, proč jsi to vybral.
@Rujha (06.01.2022 00:20): Samorosta trojku jsem dohrál zrovna před pár dny....řek bych, že to duchem kategorii splňuje, ale ne úplně. Jsou tam namluvené jednoslovné hlášky, které pronáší přímo ústřední postava. Je to trochu nezřetelné, ale je to normálně česky. Myslím, že hlavně se objevuje "jupí", ale nechci si to plést zase s Botaniculou, kde je "juchů" :-) Poslední věta popisu v kategorii je "Citoslovce a různé skřeky a výkřiky jsou v obou variantách povoleny."

Vzhledem k tomu, že je jupí citoslovce, tak je to asi v pohodě, ale myslím, že se tam objevuje i "děkuju", což úplně nevím, jaký je vlastně slovní druh :-) určitě sloveso, ale takový divný
Koukám, že debata je hlavně o tom, jak moc lze pravidla ohnout, čemuž naprosto rozumím, ale jelikož jsem se minulých ročníků neúčastnil, pokusil jsem se sestavit seznam her, které si myslím, že by snad mohly pasovat na hardcore pravidla. Potvrdí mi to někdo? :)

1. Novinky z domova _________ Hardcore: … (dle toho, co vyjde)

2. Cesta do středu země ______ Hardcore: Avernum 2: Crystal Souls

3. Ticho jako v hrobě __________ Hardcore: Samorost 3

4. Zvířecí instinkt ______________ Hardcore: Seasons after Fall

5. Na vážkách _________________ Hardcore: The Whispered World

6. Svaz spokojeného hraní ____ Hardcore: Metro 2033

7. Hippokratova přísaha _______ Hardcore: Pathologic 2

8. Rodina nadevše _____________ Hardcore: Plague Tale Innocence

9. Vzkaz ze záhrobí ____________ Hardcore: Grim Fandango Remastered

10. Vzhůru do oblak ___________ Hardcore: Vane
@Kunick (05.01.2022 21:58): Aha, tak to jsem si musel jít ověřit. V některých prvních dílech to tak bylo a tam by se to zřejmě dalo uznat (i když někdo by možná mohl namítnout, že je to sporné?), ale v dalších se už po mdlobách objeví hláška, že jsi jen svoje pokeše spěšně odběhl vyléčit do pokécentra a o uzdravení postavy hráče se tam nemluví.
V anime však určitě byly případy, kdy v nich byl ošetřen člověk.
Každopádně dobrá připomínka.
@Steve (05.01.2022 21:08): Dobře, díky. Bál jsem se, aby někdo nepřišel s něčím jako "automaticky jsme předpokládali, že se tam dají léčit jenom lidi," nebo podobně :)
Beru to teda jako ok, což mi naštěstí otevírá mnoho dalších dveří.
Další trapný dotaz z mojí strany, kde si nejsem zcela jistý, jak se k tomu postavit - u té 7. kategorie na normál - počítá se jako zdravotnické zařízení také poké centrum?
Docela zajímavý dotaz - lze do 9 HC "Dohraj hru, ve které se vyskytují tzv. nemrtví (zombie, duchové, upíři, atd.)." použít Ghost of Tsushima ? Samozřejmě nejde o reálného ducha, ale důvod označení duch tu má jasnou konotaci na přízrak. Doslova si o něm řada pověrčivých může myslet, že je duchem reálným.
Přijde mi to jako takový hravý příklad, který ale ctí pointu té kategorie.
Co si o tom myslíte?
Díky poslednímu komentáři mě napadlo, že Dead by Daylight se krásně hodí na číslo pět, nyní hraničně i na hardcore verzi. DbD má bohužel nezaslouženě špatnou pověst, a pokud máte rádi mulitplayer hry, tak tomu zkuste těch deset hodin věnovat a napsat komentář.
Saber Interactive jde použít jako vývojáře z Ruska? Ovšem, ta kategorie 6 je tak geniálně koncipována, popsána, že to tam zapadá. Byť formálně je to USA :)

Za mě asi takhle. Polovinu her mám nainstalovaných. Ta trojka snad problém nebude. Modifikovaná verze Uplink dema, doplněná spojením s klasickou HL1 kampaní. UberSoldier II má v jedné video sekvenci postavu na letadle, jak seskočí na vlak. A Serious Sam II do 10 by někdo mohl použít, viz obrázek. Zatím ale fakt jen hypotetická úvaha.

https://store.steampowered.com/app/611550/Underground_Keeper_2/
https://www.databaze-her.cz/hry/serious-sam-classics-revolution/
https://www.moddb.com/mods/uplinked
https://www.databaze-her.cz/hry/snake-pass/
https://www.databaze-her.cz/hry/xpand-rally-xtreme/
https://www.databaze-her.cz/hry/will-rock/
https://www.databaze-her.cz/hry/saints-row-iv/
https://www.databaze-her.cz/hry/nitro-family/
https://www.databaze-her.cz/hry/painkiller-recurring-evil/
https://www.databaze-her.cz/hry/bersoldier-ii/
@S4TW (04.01.2022 16:27): Je toho moře, doktor/ošetřovna/zdravotnické zařízení je fakt všude
zde nějaké příklady z mého profilu

Návrhy HC 
Pathologic 2 
Smile For Me
Vampyr 
The Last Express 
Two Point Hospital 
Sanitarium 

Návrhy Normal
Finding Paradise
Deus Ex 
Deus Ex: Mankind Divided
Prey
Dishonored
Grand Theft Auto IV
Metal Gear Solid V: The Phantom Pain
Company of Heroes 2
Dropsy
Sleeping Dogs
System Shock 2
Vampire: The Masquerade - Bloodlines
Wasteland 2
Syberia 3
XCOM 2
Albino Lullaby (VR)
@Crash (04.01.2022 17:02): v pořádku, těch Spidy her je povícero a pokud v ní vystupuje bez nějakých létacích vychytávek, tak smolík. V tomhle konkrétním případě ji má a za mě se to tady uznat dá.
@Všivák (04.01.2022 10:45): Kong jako opice je asi uznatelný, ale co si tak pamatuju, tak se za něj hraje asi třetinu hry. Je to primárně o Jackovi, já sám bych si to tedy do zvířecího instinktu nedal.

@S4TW (04.01.2022 16:27): musa mě předběhl :) Základ každopádně splňuje Memento Mori, Outlast nebo řada dalších lekacích her. Minimálně blázinec je celkem častý.

@Crash (04.01.2022 17:02): Mě to přišlo jako klasický volný pád, ale tady jsou vidět jakési blány, takže je to asi stejné, jako v případě Batmana.