Ark: Survival Evolved

29.08.2017
30.11.2018

MMO survival akce s prvky RPG odehrávající se na tajemném tropickém ostrově plném nejrůznější vyhynulé zvěře se spoustou možností, jak vylepšovat postavu nebo vybavení a zvýšit tak svoje šance na přežití.

Po vytvoření postavy se hráč objevuje kdesi v divočině a to bez jakýchkoliv zbraní, oblečení nebo zásob, vše je třeba si teprve postupně obstarat. K tomu nejlépe poslouží přítomná zvířata, většinou dinosauři, ze kterých je možno získávat maso na jídlo nebo kůži na oblečení. Zvířata je též možné ochočit a využívat v zemědělství nebo jako dopravní prostředek. K výrobě zprvu primitivních nástrojů je zde řada těžitelných surovin jako dřevo, kamení ale i rudy na výrobu železa. Díky systému úrovní zvyšující dovednosti si lze postupně vyrábět stále lepší věci a dopracovat se např. až k automatické pušce. Oproti jiným online hrám je zvláštností, že při odchodu ze hry postava zůstává na místě a je pouze v kómatu, ve kterém ji ostatní mohou zabít nebo okrást.

Přestože se hra odehrává do jisté míry ve fantaskním světě, je zde důraz na realitu přežití a pro svého hrdinu je třeba zajistit pravidelně jídlo, ošacení a především zbraně pro lov a obranu. Po případné smrti se hráč objeví na zvoleném místě ovšem opět jako na začátku bez veškerých věcí, které zůstávají ležet na místě smrti. Pro ochranu jak svoji, tak vydobytých věcí, je možno stavět základny, např. jednoduchý domek se zahradou na pěstování bobulí a skladem pro zásoby. I v tomto případě se postupným zlepšováním dá dosáhnout stále lepších a lépe vybavených příbytků obsahujících i elektrická zařízení. Součástí hry je také realistické počasí včetně denního cyklu nebo různých živelných pohrom.

Hráči se také mohou sdružovat do kmenů a společně budovat, lovit, dělit se o zásoby, ale také se bránit proti dinosaurům, jiným hráčům nebo celým kmenům. Nejpokročilejší družiny pak mohou pomocí vzácných artefaktů vyvolávat mýtická stvoření a jejich skolení může být kromě odměny určitým vyvrcholením celé hry.

Som veľký milovník dinosaurov, nevedela som sa dočkať kedy hru začnem hrať. Síce táto recenzia má výrazný časový sklz od kedy hra vyšla, bude to zopár informácií, ktoré asi už väčšina ovláda.

Hra sa dá hrať z pohľadu tretej osoby (ale je to skôr len taká pomôcka, príliš dobre sa to neovláda) alebo first-person pohľadu. Tento svet môžete prebádať pešo po vlastných alebo neskôr na chrbte dinosaura, čo je pre mňa úplne fantastické. Aby hráči prežili pomáhajú im k tomu zbrane, zo začiatku primitívne, ktoré si musíte samozrejme vyrobiť. Vďaka nim sa môžete brániť proti nepriateľským ľuďom a tvorom, s možnosťou vybudovania základní na vašu obranu. Hráči môžu tiež využiť zbrane na "ťaženie" z prírodných zdrojov (drevo, triesky, úlomky skál, kamene...). Po drsnom svete ARK nemusíte kráčať sami. Hra ponúka okrem SP aj multiplayer a hráči sa k vám môžu pridať. To vám môže hru značne uľahčiť.

Či už si na začiatku hry zvolíte mužské alebo ženské pohlavie na tajuplnom ostrove ARK sa prebúdzate takmer nahí a v prvom rade hladní. Musíte využiť svoje schopnosti aby ste nehladovali, nemrzli počas chladných nocí, jednoducho musíte prežiť.
Neviem ako vy ale pre mňa je hra naozaj ťažká (okrem nepopierateľného faktu, že som strašná lama).. Je tu naozaj veľa možností ako zomrieť. Okrem toho, že vás môže napadnúť dinosaurus, môžete prvú noc zomrieť na podchladenie ak si dostatočne rýchlo nevyrobíte oblečenie a ohnisko alebo nenazbierate dostatok dreva. Alebo môžete zomrieť od smädu čo mi príde tiež super, pretože to robí túto hru viac "reálnejšou". Hlad vám pomôžu zahnať rôzne lesné bobule, ktoré zbierate z kríkov ale takisto vám zaženie hlad mäso z dinosaura, ktoré si môžete opiecť na ohni. Samozrejme ak nejaký máte.

Čo je dôležité hneď na začiatku hry? Zbrane a oblečenie. V inventári si môžete pozrieť čo budete potrebovať na ich výrobu. Oblečenie vás aspoň sčasti zahreje a dodá vám čiastočnú ochranu a zbrane tie sú jednoducho potrebné na obranu a na ťaženie z prírodných zdrojov. Ale pozor aj toto veľmi dobre premysleli a tieto "podomácky" vyrobené zbrane sa vám môžu častým používaním opotrebovávať a dokonca aj zničiť. Takže budete ich musieť opraviť. Druhá dôležitá vec, ktorú si vytvorte čo najskôr je provizórny domček z dreva, slamy a bavlny. To sú potrebné materiály aby ste si mohli vybudovať steny, dvere, podlahu a strechu. Ale ani to vám nezaručí ochranu. Rátajte s tým, že kým sa vrátite do hry niekto vás už medzitým zabil a okradol. Je to tam drsné, niekto vám pomôže ako jeden mládenec, ktorý mi ulovil prehistorické zviera a daroval mi ho s tým, že ja som si ho opracovala a získala som tak mäso a kožu. Niekto však príde a okradne vás a ešte aj zabije aby ste sa nestihli ľutovať. Tým pádom stratíte všetko čo sa nachádzalo vo vašom inventári okrem zručností, ktoré ovládate. Samozrejme časom budete nadobúdať zvyšujúcim sa levelom viac a viac schopností a zručností a neskôr si budete môcť vyrobiť i murované domy s hradbami. No a aby som nezabudla, v tejto hre máte i tú najprimitívnejšiu ľudskú potrebu, a to potreba sa ísť vykakať. V žiadnej hre som to ešte nezažila a tak ako kakáte vy tak i dinosaury a hovienka môžete zbierať a použiť ako palivo do ohňa. Pitie vlastného moču zatiaľ v nedohľadne.

Zo začiatku mala hra neskutočne veľa bugov, časom niektoré spravili, no hra ich má podľa môjho názoru stále veľa i po niekoľkých rokoch. Jednoducho to nikde nenapreduje. Napriek častým update-om som nikdy nepocítila výrazné zmeny. Neviem či to tak vnímam iba ja, pretože povedzme si úprimne pre mňa je ťažký aj Tetris, ale zakaždým mi na tejto hre niečo vadilo, a to som sa skúšala neraz k nej vrátiť s nádejou, že tentokrát to bude lepšie. Ale nie je. Najviac ma asi vytáčalo to, že síce je pekné, že váš inventár zostal na mieste kde ste naposledy zomreli, ale čo z toho keď tam stále oxiduje zviera, ktoré malo na svedomí vašu smrť? Veľa vecí nedotiahnutých do konca. Síce nápad dobrý a malo to potenciálm, no je to fakt veľké sklamanie táto hra. Podľa môjho názoru sa nezlepšila v ničom ak nerátame opravu zopár bugov. Aj to je dôvod prečo som sa ju rozhodla odinštalovať, a s vysokou pravdepodobnosťou sa k nej už ani nevrátim. Dúfam. Myslím, že 60% tejto hre dosť prilepšujem.