Manor Lords

Nehotová verze
26.04.2024

Tato komplexní budovatelská strategie s bitvami v reálnem čase se odehrává ve vrcholném středověku a je vyvíjená převážně jednou osobou. Hráč se zhostí role šlechtice, který se rozhodl založit nové panství.

Začíná se s několika osadníky a základním táborem s několika surovinami, na hráči je, aby si postavil vlastní vesnici, kterou časem může proměnit v prominentní městečko. Střídají se roční období, a tak je potřeba myslet na zásoby na zimu, v létě je zase potřeba obdělávat pole. Vesničani si sami vyšlapávají cestičky, ale hráč je může také vytvořit. Hra se pyšní organickým stavěcím režimem, domy tedy nemají pevně dané rozměry, jak je tomu u jiných strategií zvykem, místo toho hráč určí v dynamickém editoru velikost pozemku a vesničani si podle toho postaví své domy. Ve hře existuje celá plejáda surovin a výrobních řetězců, lze například vařit alkohol, vyrábět kůži z ulovené zvěře, těžit kovy v dolech a ty přeměňovat v ocelové nástroje, zbraně nebo zbroje. Hra se pyšní velmi realistickým vyobrazením a obsahuje také soubojovou část, mapa je totiž rozdělená na vícero panství, které vlastní jiní šlechtici a proti těm lze bojovat, avšak i hráčovo území může být vyrabováno jeho sousedem.

Hra obsahuje češtinu.

Tohle jsem hodil na Steam, abych podpořil kladná hodnocení:

Skvělá a hlavně nádherná hra. Určitě můžu doporučit. Manor Lords je kochací hra, jednotlivé mechaniky hry jsou super. Hlavně výrobní možnosti u obytných budov, nebo možnost mít vlastní zahrádku/sad/kurník na pozemku jednotlivých obytných budov. Opravdu super nápad a dost to mění běžný gameplay, který je u takových her zvykem.

Co mě štve je nevyvážený obchod a ze začátku jsou fakt problémy něco rozumného vydělat. I v pokročilé fázi hry (kdy už vyrábíte drahé zbraně) je ten obchod dost nevyvážený. Nevím jestli je to záměr nebo nějaká nedomyšlená věc, to se nechme překvapit.

__________________________________________
Určitě to později upravím a kostru použiji i pro komentář na DH. Rozhodl jsem se, že tuto hru hodím do Herní výzvy č. 10  V záři reflektorů.