Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Deskové, karetní a jiné hry

V šesti musí být Dune parádní zážitek, už ve čtyřek je to super hra. Dunu jsem zakoupil, rozšíření zatím nemám žádné.
@Rapier (15.03.2023 21:14): z podobně velkých her jako Duna mě láká strašně Twilight Imperium. Ale jelikož se scházíme převážně ve třech a asi by to nebyla hra kterou bychom hráli každý týden, tak zatím nikoho nenapadlo to sehnat.

Jinak my předevčírem hráli Barrage a naprosto souhlasím s recenzí Toma Vasela - je to skvělá hra, ale dřina, po zahrání musím mít delší pauzu. My teda hráli dost věcí špatně a spíš to byl takový opětovný tutorial, tak se těším, jak to zahrajeme příští týden. Nicméně deskovka, kde se staví přehrady, elektrárny a trubky, toť vše - a přesto je to asi ta nejkonfliktnější hra, co jsem kdy hrál. V duchu budete nenávidět všechny vaše kamarády u stolu. :D
Je neuvěřitelné jak je svět malý. To si tak jednoho poledne po obědě s kolegy odskočím do knihkupectví Matrix (min. 2 roky jsem tam nebyl) v Ostravě, a dám se do hovoru se slečnou za pultem. Nakonec mě to dostane do party co hraje každou SO v čajovně pod Duhou (Ostrava-Poruba) deskovky, jelikož jsem začal s tématem není s kým hrát RPG alá Shadowrun a deskovky.... nakonec tam potkám kamaráda od ZŠ, kterého jsem 10 let neviděl a aby to nebylo málo, tak je tam i @Sarno: :)

Sarno mi dal 20 min nalejvárnu pravidel a speciálních schopností frakcí v naší konkrétní hře + jsem se měl povinně dopředu podívat na YT pravidla https://www.youtube.com/watch?v=nW7oMU1M5Bw +  https://www.youtube.com/watch?v=vWq48sfMu08, což jsem stihl zhruba tak prvních 10 min prvního videa. :)

Samozřejmě hrála se hned jako první hra legendární Dune ve čtyřech. Viz. https://boardgamegeek.com/boardgame/283355/dune 
a my byli velmi blízko s kamarádem k vítězství (spojenectví Atreides + Fremen vs Harkonnen + Gilda). Jenže Gilda vyhrává, tedy aliance v případě, že nikdo jiný do 10 kola nevyhraje na jakékoliv jiné vítězství.

O pár týdnů později hraji opět druhou partii v Dune, a opět (ne že bych to plánoval) jsem byl nucen uzavřít ve 4 hráčích alianci, tentokráte ovšem s Harkonenem (SIC! opět jsem vylosoval Fremeny, jako v první hře), kterého hrál můj dávný kamarád, a tentokráte jsme v alianci mohli zcela na 100% vyhrát (soupeři byli finančně vyčerpání a neměli již jak dopravit jednotky na Arrakis), kdyby můj parťák neodbíhal a nevysvětloval pravidla další deskovky u jiného stolu, protože naprosto klíčový souboj v 8 kole měl v kapse díky kartě zrádce, jenže to by nesměl zrovna v tom kole zapomenout podívat se na karty a já nováček holt mu to zapomněl pro změnu připomenout .... tohle byla má druhá hra, a už jsem mohl zvítězit proti alianci Císař + Atreides v této báječné hře.

Vážně Dune je skvělá, asymetrická ale skvělá. Ne-li vůbec nejlepší co jsem v životě hrál.

Hráli jsme také Břink ve vesmíru. Super, ačkoliv jsem umřel na lodi těsně před nákladovým prostorem, skvělé popisky karet jako Doktor Jů (a dole zmíněno: Hele :) ). V neposlední řadě jsme hráli rychlou a velmi zábavnou karetku Milostný dopis v AJ verzi pro 5 hráčů. Netušil jsem jak taková blbost může být zábavná.
@SilentWolf (14.03.2023 08:35): To je vždy dobrá zpráva! Mou ženu kupodivu Brass (i když já mám německou verzi ještě toho původného Brassu) bavil, ale hrali jsme všehovšudy asi 3x, což je málo. Ona má ráda takové ty počítací hry, kdy si něco buduje.

Jinak dnes mi dorazila toužebně očekává hra, můj velký sen...Bitvy letadlových lodí v Pacifiku, pure solo, pevná mapa, fůra žetonků, pomocných A4 karet. akorát pravidla mají 60 stran a josu hustě popsané skoro bez obrázků, takže to bude výzva. Na BGG zatím hodnocení 9, ale je fakt, že zatím to moc lidí nehodnotilo.
Malý krok pro člověka, ale obrovský krok pro lidsvo. Včera jsme konečně s partnerkou zahráli Brass a šlo jí to skvěle, původně jsem z toho měl obavy a chtěl jsem spíš vyzkoušet ten nový Arnak, ale ona ví, že jsem pořád básnil o Brassu tak nakonec řekla, ať si to zahrajeme a bavilo ji to hodně. Neprošel ani návrh, že to zahrajeme jen na jeden věk, ať není zahlcená pravidly toho druhého věku. Závěr docela vyrovnaný, rozdíl byl myslím o nějakých 13 bodů a průměrně se hraje na nějakých 150. Tak už se oficiálně nemusím bát domů dotáhnout jakoukoliv hru..

..možná krom Richmondovin. :D 
..a magiců.

Jinak příběh karetní hry Arkhamu pokračuje v geniální kampaní Path to Carcosa. Jak už jsem psal, že jsem byl naprosto unesen Dunwichem, tak první dva scénáře Carcosy jsou naprostý peak všeho doposud. Tuším, že @Fatality:  a @Kunick:  to tu hráli. Kluci, jděte do toho! Ten core je jakoby Pán Prstenů končil po příjezdu Gandalfa na Bilbovu oslavu.

Já už pomalu přemýšlím, jak si "objednat" tento fanouškovský scénář, který jest sci-fi epilogem ke Carcosa kampani. Ale to bude chtít nějakou službu, která dělá karty, a bude to asi pěkně tučná suma.
@SilentWolf (08.03.2023 12:54): Já už nechci dávat peníze do her, které mají rozšíření. Naštěstí sektor wargames na tohle až na výjimky netrpí. A další výhoda wargames je, že to nejsou obří krabice, vyhouvují mi ty 2" boxy, které se dělají nejčastěji. I když třeba Mr. President, co snad letos vyjde, bude 4", to bude ale monster záležitost.

Já jsem skutečně na samém okraji deskoherní společnosti :) Takže sólo a wargames. Z časových důvodu odmítám i nabídky od lidí, co čtou můj blog. Nabízí hraní přes VASSAL nebo i hraní v Praze. Jenže upřímně...partie jsou 5+ hodinové, někdy mám hry i na 20+hodin. To fakt časově nejde. Já jsem jinak taky pacifista, ale baví mě ty žetonky posouvat po mapě :) Takovej složitější Panzer General. Co je horší, že přísun nových her do sbírky je o dost vyšší než je počet hraných her. A nedokážu ten nepoměr obrátit nebo aspoň vyrovnat. Zvládnout hru trvá strašně dlouho, pak mi trvá dlouho to sesmolit článek na web, dělat pravidelné měsíční novnky...Času je strašně málo :( Takže buď rád, že má stálé skupiny na hraní.
@SilentWolf (08.03.2023 12:54): Turnajovo hrávam magic 1v1 formát, ale s kamarátmi hrávame v 4 hráčoch free-for-all (normálne oficiálny formát commander, kedysi známy ako EDH). Ale je pravda, že nemáš spoluhráčov, ale protihráčov. Hoci kedysi som občas turnajovo hrával formát two-headed giant, kde hrajú proti sebe dva tímy po dvoch hráčov a každý tím má spoločné životy a nie každý hráč zvlášť.

Inak čo sa týka flavouru a lore, tak s tým vieš dobre pracovať aj v magicu, keď si postavíš balík okolo nejakej témy, ja mám napr. balík, ktorý je len o elfoch alebo minulý rok v lete som postavil balík, kde sú mechaniky inšpirované D&D a hráš tam normálne na družinu pozostávajúci z bytostí typu warrior, rogue, wizard, cleric. Prípadne môžeš mať balík zameraný na konkrétny svet alebo frakciu v tom svete.
@Tulareanus (08.03.2023 11:32): Tak je i rozdíl že Magic je v podstatě duelovka ne? Arkham je kampaň. Hraju to čistě sólo a nedokážu si představit zapojovat do toho někoho dalšího a "spoléhat" na jeho deck apod.. vůbec někoho obtěžovat tím, ať si sestaví deck. Natož mu dát třeba už hotový, aniž by znal co s tím má dělat. A pak mají větší dopad ty konce scénářů, kdy se stane něco zlého, tak je to prostě čistě jen můj zážitek. Je to pro mě v podstatě jako číst povídku, jen interaktivnější a fakt jeden z nejlepších deskoherních zážitků. V podstatě to co jsem vždycky chtěl od videoher na téma Lovecrafta, mám zde v kartách. A jsem překvapen, jak dobré to je, na základně rozšíření, které je ještě nejvíc basic a vše se teprve rozjede. To poslední je třeba už na světovém měřítku s tím, že do kampaně můžeš nějak tématicky zakomponovávat samostatné scénáře, které pro hru vycházejí. Prostě cestuješ světem.


@Richmond (08.03.2023 12:24): ono hlavně každé to rozšíření do Arkhamu stojí nově 3 000,. ( postaru to bylo víc), tak jsem rád, že to vychází postupně. Teď mi chybí jedno, než dohraju co mám doma, tak vyjde další a pak zas bude nový obchodní rok a budu mít z práce benefity, které v těch deskovkách rozpustím. Spíš se musím smát, že si odepřu to co chci (Eclipse za 4k) abych si koupil Dunu + Arnak za podobnou cenu - takže prdlajs vůle. :D Ale věřím, že to bude bavit.

Ty hraješ dost specifický žánr jak tak koukám, to je zajímavé. Jedeš to sólo, nebo máš podobné nadšence? Já k žádné takové nikdy nepřičichl, nevím, zda bych to zvládal. Nejblíž k tomu má (laickým okem - takže asi vůbec) Axis & Allies, to bylo tak na 5-6 hodin a zjistil jsem, že když se ve hře jen válčí, moc to pro mě není. Já jsem takový ten typický pacifista, co vždycky ve hře hledá nějaké alternativní vítězství. Spoluhráči jsou vždycky přehnaně agresivní a třeba mi stále vyčítají že v Sogunovi jsem želva. :D


Jinak ještě vtipná vsuvka. Jsem schopen dát ruku do ohně za "Na křídlech". Už jsme odhadem s partnerkou měli tak přes 50 různých her a stále mě to baví, stále se těším až to zase zahrajeme, nikdy bych neřekl, že nějaká hra takto obstojí a ono jo. Partičky už odehráváme dost rychle, většinou víme co chceme a které karty jsou na nic. Příjemně to odsýpá a přesto je každá hra naprosto jiná. Majstrštych.
@SilentWolf (08.03.2023 09:28)Eclipse Second Dawn za 4 tisíce stále láká, ale nejsem cvok..  
Moc dobře Ti rozumím! :) Před asi 2 týdny jsem já podobný souboj s vůlí prohrál a koupil si za 4700 Race for Bastogne. Přitom to má jen papírové mapy, pravda 8 platíček žetonků, 100 stránková pravidla a nějaké pomocné archy. Ale jinak to je vše! Nehorázné! A stejně jsem to koupil a od té doby jsem se tím 5 prohraboval :)

Taky dám report z hraní, by't jednoduchý. Od vánoc na stole Empire of the Sun, do konce března bych to ale měl už vše uzavřít. Fenomenální hra, musím ale ještě otestovat ten gigantický Erasmus sólo mód (to jsou 6 stránkové flowcharty + 12 stran pravidel) a pak jednodušší CDG Solo system. Tahle hra si to ale zaslouží,svatej grál jak vyšitej :)
@SilentWolf (08.03.2023 09:28): Dune Imperium hrávame s Bragim a Mazarom a za mňa môžem len odporučiť, naozaj zábavná hra a rôzne spôsoby taktizovania kombináciou deck buildingu s worker placementom.

Arnak, Spirit Island a Eclipse: Second Dawn mám všetky na wishliste na BGG, ale od minulej jesene som si dal zatiaľ pauzu od nakupovania stoloviek, kým si poriadne zahrám, tie, čo som minulý rok pokúpil + som sa aj tak v poslednej dobe viac venoval magicu a nintendu switch.

Z tvojho písania znie Arkham LCG fakt lákavo, ale myslím si, že to je asi presne pre tých, pre ktorých je magic "už moc", ale asi ťažko sa dajú hrať a kupovať obidve hry, hoci nie sú o tom istom, ani sa nehrajú tak isto. Myslené teda čisto len z finančne-časového hľadiska. :)

Ja som si dal v podstate v poslednej dobe 5 turnajových draftov Phyrexia: All Will Be One v magicu a tie šli 2-1, 3-0, 3-0, 2-1, 2-1. Čo je v podstate vždy prvé alebo druhé, prípadne tretie miesto, čiže spokojnosť. A aj som pootváral nejaké hodnotné karty, aj keď stále žiadny Mondrak, hoci ostatných dominusov mám už všetkých, okrem červeného ostatných aj viackrát.
Pravidelné deskoherní reporty.

Koupena Duna Impérium.
Koupen Arnak + Expanze. (Duna + Arnak jsou velni podobné, jsem si toho vědom, Arnak mám pro rodinu nebo hraní s přítelkyní, Dunu budu hrát s deskoherní bandou, protože tam už jeden z nich Arnak vlastní).
Zvažuju Spirit Island.
Eclipse Second Dawn za 4 tisíce stále láká, ale nejsem cvok..

..teda jsem, protože jsem naprosto lapen v tom Arkham LCG. Dohrál jsem Dunwich Legacy a po několikaměsíční pauze se do posledních dvou scénářů moc nechtělo, spíš jsem se těšil už na další kampaň, která má být údajně to nejlepší, co vzniklo - Path to Carcosa, už jsem chtěl tvořit nový deck apod.. nicméně jsem se tedy popral s předposledním scénářem Dunwiche, který mě dost vytrestal, protože v celé té hře je zajímavá mechanika, že když se vám daří špatně v jednom scénáři, hra vás časem trochu potrestá a když se vám daří velmi dobře v jednom scénáři, hra vás časem VELMI potrestá. A kvůli zabití jistého bosse mě v tomto scénáři od začátku naháněla příšera která rozpouštěla zbraně na blízko, a má postava na boj žádné jiné neměla. A druhá stejná příšera čekala v balíčku setkání. No, nakonec jsem se s tím popasoval abych si mohl zahrát naprostý peak té kampaně. Scénář Lost in Time and Space se odehrával celý v jiné dimenzi, bláznivé lokace, u kterých si hráč musel hlídat zda se z nich jde vrátit zpět odkud přišel, za jakých podmínek lokace mizí a do toho se snažit sbírat stopy, bojovat s nepřáteli a ... nezešílet. Pár nešťastných voleb deckbuildingu mi kompenzoval asi nejsilnější vyšetřovatel hry - reportér Rex Murphy. I proto se těším až se znovu vrhnu do skládání nového balíčku. Rex nakonec přežil, Zoey Samars při jeho záchraně zemřela, což je velmi tématické, protože její popis říká že putuje světem aby ochraňovala lidi. Naprosto skvělý konec, protože jsem si tak mohl přečíst oba epilogy - pro poraženou postavu, i pro tu, co přežila.

Protože nyní se chystám na Marka Harrigana, vojáka v kabátu s cigárem v hubě který je naprostý šílenec a získává bonusy v závislosti na tom, jak moc je zraněn, ale když je zraněn už moc, tak se v něm začnou probouzet traumata z války a rázem balancuje na hranici zešílení. Už ty jeho dvě unikátní karty jsou tak atmosférické..
https://arkhamdb.com/card/03007
https://arkhamdb.com/card/03009
Ta kampaň bude naprostá jízda. Líbí se mi jak je osobnost postavy utvořena pár kartami a pak se to s nimi táhne třeba celou kampaň. Onen Rex Murphy byl zase prokletý a když se to projevilo v nepravou chvíli, mohlo ho to naprosto ochromit na několik kol. Pak je ještě v Carcose herečka, která může měnit role ale zase ji může postihnout krize identity. Nebo ze separátního balíčku aviatička, která často až moc riskuje.

Někdo tu psal, že to hraje. Pokud se stále plácate v tom základu - pojďte taky do těch expanzí! Aspoň jeden člověk, můžeme tu pak ventilovat dojmy. :D
@Kvasa (19.02.2023 08:12): Tak good Luck pri otváraní, prajem veľa Elesh Norn, Mondraka a Atraxu. Ja som tú moju foil Elesh predal za 85€ a ako pozerám, tak som dobre urobil, lebo už sa predáva len po 70€. :)

Mám za sebou ďalší sealed, kde som hral GW a mal v balíku Tyrranax Rex, ktorého som si viackrát našiel v library cez Green Sun's Twilight a okrem toho som ešte mal The Eternal Wanderer a Meliru. Nakoniec som žial skončil až tretí, lebo som prehral jedno kolo, kde mi neprišla žiadna bomba, no za to landy chodili v jednej hre príliš a druhej primálo.

Ešte som hral aj dva fyzické drafty, na prvom som nadraftoval poslabší BG, ale mal som v decku phyrexian arenu, ktorá bola fajn, ale prehral som vo finálne a na druhom drafte som postavil brutálny WB (nielen podľa mňa najlepšia kombinácia na limited Phyrexie) a vyhral bez zaváhania turnaj. Tento formát je o dosť agresívnejší než drafty posledných rokov, ale sedí mi. V balíku to vyhrali predovšetkým uncommony a commony, hoci mi na drafte poslali archfiend of dross a ria ivor, obe karty mi na turnaji prišli len v jednej hre. Vo výhrach som pootváral FOIL Promo Mycosynth Gardens, ktoré som hneď predal a okrem toho Skrelv's Hive a zelený Dominus a Bloated Contaminator,

No a včera som si dal na arene quickdraft phyrexie, nadraftoval brutal WB a dal 7-0 a potom jeden premier draft, kde som znova nadraftoval WB (nehral som ani jednu raritu) a dal 7-2.
Že oponent prehral na Skrelv's Hive, to čítam prvý raz, lebo väčšinou tá karta vyhráva hry. :)
Kaito je tiež veľmi silná karta.
@Richmond (12.02.2023 12:53): Hmm tak to je solidní. Alespoň vím, že tudy cesta pro mne nevede:-)

@Tulareanus (07.02.2023 13:33): Tak set booster objednaný, pak napíšu co jsem tam všechno neměl:-)
Já to teď hraji na Areně a je to strašné, jakou dostávám bídu. Karty dostanu solidní, ale buď nechodí landy, nebo chodí jenom landy. Skrelv´s Hive měl soupeř a jenom díky tomu jsem vyhrál, páč ho zabilo:-), naopak to prase Kaito otočilo skoro vyhranou hru.
Trvalo mi 65 minut. abych provedl vše, co si žádá tato karta :) Existuje vůbec nějaká podobná, jejíž realizace trvá déle? Navíc se mi až tolik nedařilo, čekal jsem větší úspěch.
Lidi, hrajete někdo karetní hru Gods Unchained? Budu rád za někoho, s kým můžu sdílet tipy na hraní a decky :)
@Kvasa (05.02.2023 12:16): No v tom hlavnom turnaji, kde sa mi najviac darilo (v podstate až do finále som šiel všetky kolá 2-0 bez porazenia) som natrafil na dobrého hráča s ešte lepším balíkom ako som mal ja. Prvú hru som ho dostal na 1 život a 9 poison counterov a on si topdeckol White Sun's Twilight , čo je z môjho pohľadu a skúsenosti najviac "nefér" obracač hier v sade. Zahral to za X=5, zabil mi celý stôl a ďalšie kolo aj keď som vyložil príšeru si potiahol removal a zabil ju a na 2x ma prešiel za 5 poisonov, čiže ma zabil počas dvoch kôl. No a potom druhú hru som si potiahol strašne veľa landov a jemu to prišlo veľmi dobre. Hral som inak modro-čierny toxic proliferate balík, kde hlavné esá boli Kaito, modrý Dominus (ani raz za turnaj som si ho nepotiahol), Mercurial Spelldancer a splashoval som bielu farbu na Skrelv's Hive. Samozrejme v tých finálových hrách mi neprišla ani jedna z týchto kariet.

Inak mi príde, že ak chceš zbierať tie karty a mať kolekciu, tak by si miesto tých collector booster boxov mal kupovať radšej set booster box. Ja mám zo set booster boxu dokopy 36 basicov (6x foil), všetky obidvoch typov niekoľkokrát, ale hlavne som mal na 30 boosterov 10 mythicov.
ja mám za sebou 3 sealed prerelease (v prvom som prehral vo finále, v druhom som uhral ceny a na treťom nič), ale zobral som si so zľavou za výhru set booster box phyrexie a tie karty ho zaplatili dvojnásobne, takže ja som spokojný. Lepšie otvaranie som v živote nemal. :D a mal som tam ešte drahšiu verziu Elesh a dokonca vo foile. Som teraz na mobile, takže podrobnosti až neskôr, ale v tom set boostri s ňou som mal dokopy 4 mythicy - ju, rg meč, alternatívny art jace a lolth z listu. Tieto 4 karty majú dokopy 130€.
Tak Phyrexia collector box, otevřený. Těžko to popsat, no padlo mi tam 5, slovy pět mythic karet:-) a to ještě 3 v jednom balíku. Věřím tomu že kdybych koupil celou krabici boxů, tak tam bude hovno. Kotel duplicitních karet, já nedám dohromady ani ty landy, jo mám 4x ten samý forest. No dobře padla dvakrát Elesh norn, a zrovna ty dvě nejdražší, ale non foil:-) Tyhle dvě to zachránily, jinak by to byl největší fail v mojí historii rozbalování. Tu ve phyrexianštině nakreslila Fačková, je fakt parádní a půjde do sbírky. Nevím jak plní ty boxy docela by mě to zajímalo, jestli je to náhodně a není tam žádná garance, tak se možná dočkám ještě většího zklamání. Tak jsem si pobrečel a jdu se tím prohrabovat:-)
@Drolin (30.01.2023 14:29)
@SilentWolf (30.01.2023 11:31):  Moja filozofia je, že hraním draftov a sealed sa dá vlastne ušetriť, ale je to podmienené tým, že hráč musí mať hru relatívne v malíčku na to, aby dokázal čiastočne vyhrávať, aby sa mu to oplatilo alebo mať šťastie na otváranie hodnotných kariet. Na druhej strane, ak nekupuje kusovky, tak to šťastie potrebuje aj na boostre. Len tam už nie je tá šanca v tom, že si ich rovno užije a zahrá s nimi alebo že má šancu vyhrať nejaké ďalšie karty/boostre alebo ceny.

Ja už sa chystám na piatočný prerelease phyrexie vo formáte sealed a minulý piatok som bol na drafte dominaria remastered, kde som postavil celkom slušný WB, ale dal nakoniec len 1-2, lebo mi to príšerne chodilo - strašne veľa landov stále. Otvoril som však Urza's Incubator a Entomb, takže draft sa zaplatil. A predtým v stredu som bol na drafte dominaria united, kde som skončil na druhom mieste, ale neotvoril nič moc (akurát karn's sylex, ktorý som nakoniec v mojej domain 4farbe nehral a v packu za víťazstvo som mal liberator). Ale mal som v balíku brutálne kombo, vďaka ktorému som oponentom postrieľal bytosti do exilu. Nemata + Hurler Cyclops (2x v decku). Vtipné bolo, keď mal oponent 5 1/1 birdov, čo by inak bolo silné, ale ja som obetoval napr. Balduvian Berserker, zastrelil tak dvoch vtákov, urobil 2 saprolingov, obetoval saprolinga, zastrelil vtáka, urobil saprolinga, obetoval saprolinga, zastrelil vtáka.... a touto variáciou som vlastne zabíjal celý board.
@SilentWolf (30.01.2023 11:31): No ono všemožných variant karet, foil, borderless, gilded... vychází tolik, že vizuálně zajímavý balík jde postavit vlastně za pár korun.

A i poměrně silné casual EDH balíky, jako např. Fynn, vyjdou na nižší stovky Kč, takže MTG je drahé jen tak, jak to konzument a jeho peněženka dovolí. A je to skvělé... :)).
@Drolin (26.01.2023 16:51): To vypadá fakt parádně. Až mě to jako nepolíbeného vábí vzít hypotéku a nakupovat kartičky!! :DJinak my s rodinou hrajeme Kroniku Zločinu, nevím, zda se to tu úplně hodí doporučovat, protože to prostě není desková hra jako taková. Skládá se sice z herního plánu a kartiček, ale obojí se skenuje telefonem a dle toho se vám vypisuje text - příklad, vejdete do lokace a odemknou se vám tam dvě postavy, naskenováním jedné a poté druhé, se té první zeptáte na tu druhou. A naopak. Je tam samozřejmě spousta předmětů, stop apod.. jedná se taky trochu o závod s časem, protože každá akce stojí nějaký čas a nejvíc vám sebere přejíždění mezi lokacemi.
Původně jsem si myslel, že to nebude nic moc. Hráli jsme kdysi dvě první kapitoly Detektiv: Po stopách zločinu a to se mi líbilo hodně, jednalo se o čtení nějaké wikipedie a opisování kódů do databáze apod.. bohužel kamarád co to má, tak už moc času na hraní nemají. Říkal jsem si, že s takovou kreslenou grafikou a herní náplní jakou má ta Kronika Zločinu, se bude jednat jen o slabý odvar. Inu, opak je pravdou. Absence jakýchkoliv záznamů a wikipedie znamená, že to co si nezapíšete, to nevíte. O to víc zde musíme zapisovat, rozkreslovat vztahy mezi postavami a evidovat veškeré stopy. Jedná se taky o dosti temný případ, z kterého je mi nepříjemně a to mě jen tak něco nerozhodí.

Pokud tu jsou nějací detektivové se zálibou v deskových hrách, silně doporučuji. Aneb když k rodině nemůžete přivézt nějakou složitou Eurovku, ale chcete něco zahrát. Všechny to baví natolik, že přítelkyně to chce hrát i ve dvou, zatímco rodina nám zakazuje sahat na to bez nich.

Už mám určitě v plánu dokoupit všechny možná rozšíření apod. Navíc jsme každý scénář ze tří co jsme zatím hráli, museli alespoň jednou opakovat. Takže to není ani úplně nejjednodušší.
@Kvasa (25.01.2023 11:59): Já si za část z bonusu za překlad Comancheríe nakoupil v prosinci 7 wargames a hecnul jsem se, že to rozbalím až pod stromečkem. Vydržel jsem a pak jsem měl dvojitou porci radosti z rozbalování :)
@Tulareanus (23.01.2023 11:59): Tak Kaldheim už nemám bohužel. Je tam nějaký Forgotten, New Capenna, Kamigawa, hodně Brother´s war a teď Dominaria remasterted. Klidně mi to pošli do SZ.

@Richmond (25.01.2023 07:41): Tak ať tomu trošku přikouříme. Hrál jsem Cesty Osudu, to nemá chybu. S mladou hrajeme Kroniku Zločinu, jednoduchá detektivka, ale ty 3D brýle, nebo co to je, z toho dělá pro děcka velmi atraktivní hru. No a teď mi došel z Kickstarteru Frost punk, ale teď nemám chuť ani to rozbalit, je to už dlouho a to moje prvotní nadšení nějak pominulo.
@Richmond (24.01.2023 22:06): Abych tě taky něčím potěšil. Od Ježíška jsem dostal Údolí králů a po první partii, která nám trvala opravdu dlouho, jsme si hru celkem oblíbili. Ze začátku je to celkem těžké na pochopení, ale podruhé už to bylo daleko lepší. Jednotlivé herní mechanismy se vlastně pořád opakují, takže to rychle přejde do krve. Těm, co mají rádi strategické deskovky určitě doporučuju.
@Drolin (23.01.2023 15:11): Ano! Je to návykové! Na každým boosteru by mělo být varování ministerstva zdravotnictví: "TCG způsobují závislost!" A místo obrázků zničených plic by na nich byly obrázky švorc bláznů a bezďáků. :-D

@Dunemaster (23.01.2023 18:28): To chápu, ale oni musej chápat mě, že se pak cítím trošku vzanej na hůl. :-D

Nevím proč, ale mám slabost pro Chandru, Jayu a Lilianu... :-D
@Tulareanus (23.01.2023 15:39): Wyrm má skvělý art, i když by mě asi úplně nebavil hrát, na rozdíl od Marchesy, která je v mých oblíbených barvách a má netradiční abilitu.

Já naposledy postavil Cultistu Wilsona, také více méně z karet co mi zbyly jinde, nebo jsme měl vícekrát, ale potřebuje se to více ohrát. První hry to zatím fungovalo, a tokenů na potravu kultu bylo vždy dost a Wilson sám o sobě je za dvě many super mini tank.
@Malignus (23.01.2023 14:41): Ak by si mal s kým hrávať, tak odporúčam sa vrátiť k hre cez nejaký commander precon. Urza (WUB) aj Mishra (UBR) precony sú aj hodnotovo dosť solídne a zábavné balíky, ak ťa bavia artefakty. No a potom sa prípadne potešiť nejakými kartami.

@Drolin (23.01.2023 15:11): No Mercy by som si chcel zohnať aj ja. Birds of Paradise mi ešte pár kusov zo starých čias ostalo (nejaké 2-3), hoci som minimálne 2-3 ďalšie pred pár rokmi predal. Okrem toho by som chcel ešte aspoň po jednom kuse Mystic Remora, Gamble, Mystical Tutor, Sneak Attack a 2x Crawlspace.

Ja mám inak akurát rozostavaný nový balík, kde je cmd Queen Marchesa. Okrem toho by som ešte rád postavil Miirym, ale obidva decky sú len z kariet, ktoré už mám, bez kupovania nových s výnimkou Crawlspace pre Marchesu.
@Tulareanus (23.01.2023 11:59): To je určitě pravda, úplně výhodné to nebylo, a ve spoustě draft boosterů nebylo vůbec nic (i když v common/un slotu jsou poměrně dobré věci jako Elvish Spirit Guide, Chain Lightning, Snap). Ale byla to zábava otevřít, a vlastně mi padlo co jsem cca chtěl přimo zařadit do EDH balíků.

A určitě, spíš si ještě koupím No Mercy a Birds of Paradise (ještě nevím v jaké verzi - foil/retro/borderless), než že bych prodával.

Jen už jsem tedy v té fázi, že se mi skoro z každého EDH balíku něco špatně vyhazuje, a tak potřeba nových karetních přírůstků je minimální :)).

@Malignus (23.01.2023 14:41): Je to návykové!
@Drolin (23.01.2023 11:29): Pôvodne som rozmýšľal nad booster boxom dominarie remastered, ale odradila ma cena v kombinácii toho, že sú to len draft boostre a ak odignorujeme foil, tak je tam vždy len jedna rarita a to mi za tú cenu mimo draftu príde priveľa. Uvažujem však, že si kúpim set booster box phyrexie. To je polovičná cena a väčšia šanca na otvorenie zaujímavých kariet.

Tak keď dáš tomu imperial sealu tak rok, dva, tak určite pôjde pekne hore. Inak celkovo podľa mňa teraz nemá zmysel karty z dominarie remastered vôbec predávať, lebo sú na historickom minimumu, teraz je teoreticky čas na nákup a s predajom si treba počkať minimálne pol roka, ak nie viac.

@Kvasa (23.01.2023 11:45): UF, no to chápem, väčšinou je otváranie boxov hádzanie peňazí do kanálu. O to viac, že vlastne balíky nestaviaš. Ja si aspoň môžem povedať, že niektoré tie karty nemusím potom vôbec zháňať, aj keď nemajú veľkú cenu, ale chcem si ich zahrať. Inak tie lacnejšie karty z tých setov ešte máš? Totiž mám problém napr. s Kaldheimom, kde mi chýba strašne veľa lacných rare, ale aj U a C kariet, ktoré by som chcel hrať (hlavne tie so snow typom), či by sme sa nevedeli nejak dohodnúť, že by som od teba kúpil - poslal by som ti wantlist.

Inak som zabudol spomenúť, že som kúpil vlastne tri commander precony - Z Brothers War som kúpil old frame urza precon, ktorým som najprv ako nezmemeným preconom porazil pri hraní kamošov a potom sa mi tak zapáčil, že som ho nerozobral na súčiastky, ale naopak ho vylepšil a zaradil medzi balíky, pričom som z pôvodného balíku ponechal cca 3/4 kariet. No a ešte som kúpil v akcii Dihad WBR z dominaria united cmd, ktorú ale už rozoberiem na súčiastky (nákupna cena preconu bola nižšia než pár najlepších kariet vo vnútri). No a náhodou som v jednom novom obchode kúpil ešte RG precon draconic rage za 36€, pričom len 5 najdrahších kariet decku má dokopy hodnotu 50+.
@Tulareanus (23.01.2023 10:13): Koupím vždy collectorku a bundle a pak podle peněz set booster a další měsíc zas collector. No a nakonec po kusovkách. Po těch boxech to nejde, dáš za to 6k a máš tam karty za 3k, takže nemáš ani co prodat. Poslední sety stojí za prd, je sice super že tam máš 11x Mythic, ale 6 z nich nestojí ani stovku. Nalákají na ty speciální karty, ale šance je 0,1% a když ti padne tak je to karta zrovna za stovku:-)
@Tulareanus (22.01.2023 14:11): Těším se, a plánuji vzít Glissu a Phyrexian Arenu. Ještě více mě ale potěšila Dominaria Remastered, a mám tak konečně některé karty v retro foilu (a je to nádhera, třeba borderless Remora). Dokonce jsem i bral box (kvůli retro border), i když žádná výhra to nebyla a v mythic slotu (2 x Legacy Weapon a Urza´s Incubator a Nut) pouze čtyři karty (!!), ale zase super v rare (tutory, Remora, Entomb, Maze...).  

Karet a balíků už je opravdu dost, a vlastně jsou už všechny více méně uzavřené, tak tento rok chci podstatně méně kupovat (a více hrát :)). Na ty úplně nejdražší karty jsem rezignoval (šetřím na cestu do Japonska), a v rámci hraní jsem si objednal i nějaké ty proxy v těch nejhezčích provedeních (foilový Mana Crypt z book proma nebo Serra Sanctum do Sythis EDH). Ale třeba borderless Imperial Seal jsem kupoval (za výkup), aby následně za týden spadl z 2799 Kč na 2299 Kč, což mě trochu naštvalo... :D tak chci MTG z hlediska financí trochu brzdit.

Nicméně sbírka mě těší a rád si to prohlížím, i následně hraji.

Pěkný výkon v draftu! Na ty já, podobně jako ty, také neměl čas, aneb přelom roku a nejvíce práce.
@Kvasa (23.01.2023 00:15): Vieš, ja som sa chytil do pasce nejakých nákupov tiež, hlavne keďže ja som zvyknutý každý piatok na draft a aspoň 1x za dva týždne commander s kamošmi a cez december som nestíhal ani jedno a prvá polka januára tiež žiadne hranie s kamošmi, tak som si pokupoval nejaké produkty tiež. Ako sme sa bavili, mne nejde ani tak o kompletizovanie setov, ako pozbierať "len" funkčné karty do balíkov a potenciálnych balíkov. Ale nakoniec som sa dostal aj do lootovania a ľutovania. Tie kompletizácie si riešil výhradne otváraním boosterov alebo si kupoval aj kusové karty?

Najväčší fail bol nedávno set booster box commander: battle for Baldur's Gate. Nalákala ma na to akciová cena 80€, ale vo výsledku som otvoril len karty v hodnote 50€ (z list kariet iba uncommony a z mythicov všetko to najlacnejšie okrem zeleného draka, ktorý je však najlacnejší z cyklu), ale aspoň som si skompletoval kopec kariet, ktoré som z toho setu nemal a chcel hrať.

Dva collector boostre brother's war boli tiež bieda, otvoril som karty, ktoré boli dokopy hodnotou pod jeden taký booster.

Toto bolo v januári, no v decembri som si k vianociam kúpil jeden battle for Baldur's Gate prerelease pack a tam som mal prerelease foil Jaheiru a hlavne D&D art ancient copper dragon, čo je najdrahšia karta setu.

Okrem toho som si kúpil pár Kaldheim boosterov a tam som otváral samé pecky: FOIL Esika's Chariot, FOIL obojstranný W/U land, 2x Elvish Warmaster, Tergrid, God of Fright, Borderless Niko Aris...

No a kúpil som aj jeden collector booster Innistrad: Crimson VoW v akcii za 14€ a to bol asi prvý collector booster, kde som fakt otvoril dobré karty: FOIL Borderless Necroduality, FOIL Henrika Domnati, Jonathan Harker atď...
@Tulareanus (22.01.2023 14:11): Tak já jsem se zase chytl do pasti collector boxu remasteru:-) To byl extrémní fail, za zmínku stojí jen retro foil Urza. Ty karty jsou super, jsou silné a hodí se do spousty balíků, ale cena boxu je úplně mimo, nebo mám prostě smůlu jak prase. Jinak jsem posbíral skoro všechny retro artefakty s Brother´s war, chybí mi jich asi pět, ale tam to není až takový problém. Mám všechny landy z Double masters 22, vyjma 3x Cavern of Souls. Zkompletoval jsem Kaldheim, u Forgotten Realms mi chybí jedna karta a u Kamigawy asi 20 kousků, ale to nebude komplet nikdy kvůli těm Neon Ink. No a nakonec jsme se hecl a koupil jsem tu nejdražší kartu ve Phyrexianštině, takže mě chybí, z těch co vyšly jen Sheoldred. No a vzhledem k tomu co teď vyjde, tak budu zase pokoušet štěstí:-) Jinak velká gratulace, vyhrát turnaj o 42 lidech bez ztráty kytičky to je paráda.
Máte nejaké nové magicy? Za rohom je phyrexia all will be one (2 týždne do prereleasu). Ja som bol v piatok na drafte dominaria remastered a síce sa mi strašne nedarilo (postavil som WR aggro a neustále floodoval na veľa landov), ale za to som otvoril v každom boosteri pecku: Urza, Wordly Tutor old frame a borderless time stretch. Minulý víkend som bol na sealed Dominaria remastered, kde som naopak skoro nič neotvoril okrem borderless entomb, ale zas som vyhral celý turnaj o 42 ľuďoch so skóre 5-0 na kolá. Hral som BR balík, v ktorom som mal z 23 spellov 14 zabíjaní. Tu je môj decklist.
@Richmond (26.11.2022 15:38):  to neni jen u deskovek, i u pc her to samy, proto asi u nas mam takovou oblibu mafie i kdyz je to uplne stejny herni system jako gta III, ale je v cestine, takze se omladina nemusi namahat a ucit se anglictinu aby rozumela co se po ni che, ale taky problem s updatama - zatimco anglicky updaty jedou furt dal , cesky mutace skocej treba podvou updatech a dal si clovek v mp nezahraje :), proto nemam rad pocesteny hry kvuli jejich budouci nekompatibilite :)
@Tulareanus (26.11.2022 13:10): Je to pro mě trochu záhada. Čekal bych, že hráči deskovek jsou (na rozdíl ode mne) mladšího věku a tudíž lingivisticky vybavení. Ale na fórech to tak vůbec nevypadá, přijde mi, že vadí i pár anglických textů. Problém té lokalizace je asi největší u her, k nimž vychází rozšíření. To v CZ/SK mutaci třeba už ani nevyjde a co pak s tím...Mám třeba Dobyvatele vesmíru. Komerční propadák způsobil, že na rozšíření nebyl žádný zájem, což mě mrzí, protože tu hru mám hodně rád a rozšíření jsou dobře hodnocená.
Ten Magic vie ísť niekedy strašne do extrémov, minulý týždeň na drafte brothers' war som nadraftoval (W/B) jeden z najhorších balíkov za posledné roky, nič hodnotné neotvoril a ešte ma oponenti rozbili mythicami, ale včera naopak som vyhral turnaj, otvoril karty s hodnotou a ešte mal aj silný balík. Celkom vtipne sa mi podarilo nadraftovať 2x mythic a 9x rare karty, z ktorých som 7 zaradil do decku. Niektoré boli celkom pecky:
Phyrexian Fleshgorger 
One With The Multiverse 
Loran of the Third Path 
The Temporal Anchor 
Tocasia's Welcome 
Blast Zone 
Llanowar Wastes (Borderless) 

@Richmond (26.11.2022 11:55): To mi pripomína, že miesto kam chodievam hrávať magic the gathering je v rámci Slovenska najväčší shop s hrami na Slovensku, majú tri predajne, eshop, v rámci dvoch je herňa na rôzne turnaje a robia aj vlastné preklady hier do slovenčiny. No a ja tam chodím aj nakupujem rád, ale narážam na čo väčší problém v tom, že hry, ktoré by som aj chcel sú v CZ alebo SK, pričom som dúfal vzhľadom na čoraz väčšiu rozšírenosť angličtiny v rámci škôl, praxi aj celkovo kultúry, tak to bude naopak. Pretože v CZ/SK hry kupovať nechcem, s výnimkou ak nevyšli nikdy alebo posledné roky v EN (ako príklad je hra Citadela). Akože stále majú dosť hier na výber v CZ aj EN, ale tých EN nejak ubúda a jedná sa predovšetkým len o hry, ktoré v CZ/SK nikdy nevyšli. Našťastie mi v obchode povedali, že ak by som vyslovene chcel anglickú verziu, tak mi môžu objednať, ale záleží to samozrejme od konkrétnej hry.
Skouknul jsem dosud vydané vánoční tipy na deskovky českých youtuberů (Deskofobie, Bartyx, Anathreius a další). V podstatě všichni do jednoho tam mají seznamy pouze her vydaných v češtině. Cílovka tedy jsou lidé, kteří cizojazyčné hry vůbec nehrají? Proč alespoň někdo třeba na konci nehodí tip na v ČR/SR dostupnou hru bez češtiny? Je tedy pravda, že v češtině už toho vychází docela dost, ale rozhodně ne vše. Já nakonec taky budu dávat vánoční tipy na blog příští týden, to zas bude opačnej extrém, ale za to já nemůžu, že nic v češtině nevychází (nepočítám Comancheríu, která možná stihne, možná nestihne dorazit do vánoc).
@Drolin (16.11.2022 11:16): No, v poslednej dobe som dosť workoholik, tak som sa potreboval odreagovať a dopriať si, tak som sa zúčastnil počas dvoch dní troch prereleasov (na jednom som skončil na delenom 2-3. mieste zo 48 ľudí a na zvyšných dvoch som sa tesne neumiestnil, lebo mi chýbalo vždy jedno víťazstvo) a kúpil som si set booster box (čiastočne som ho zaplatil zo store kreditu za výhru).

Ako tých kariet som otvoril ešte samozrejme viac, napr. FOIL Mishra's Bauble, ale ten som rovno vytradoval za Junji, Elenda a Eloise.

Jediné, čo ma fakt mrzí, že som neotvoril je Diabolic Intent a Wurmcoil Engine. Síce mám originálny Diabolic Intent z Planeshiftu 2x a jednu Wurmcoilu zo Scars of Mirrodin, ale to sú karty, ktoré sa fakt zídu pre svoju všestrannosť.
@Tulareanus (15.11.2022 22:55): To jak se podařilo shromáždit takové pecky (v takovém počtu)? :))

Ne prerelease jsem nebyl, ale plánuji pár draftů sady. Jak je brzy tma a zima, tak ideální aktivita. Zatím jsem otevřel minulý pátek 4x booster (2x One with the Multiverse a Mystic Forge), a mám objednané kusovky (Ashnod´s Altar, Helm of the Host, Aetherflux Reservoir). Artefakty mám obecně v oblibě, takže se těším na to, jak se to bude hrát (a asi si nechám dát na Vánoce precon - kde by mohl Mishra trochu zlevnit).
Tak ako boli ste niekto cez víkend na prerelease k Magic: The Gathering - The Brothers' War? Retroframe artefakty sa mi fakt páčia, aj keď tam dali zopár kariet zbytočného junku (ale v rámci použiteľnosti mi to príde ako upgrade oproti mystical archives). Sada ako taká mi na limited hranie príde zábavná, ale ešte musím viac potestovať, pretože sa mi úplne nezdá, že všetky kombinácie dvoch farieb sú rovnako hrateľné.
Zopár tých lepších kariet, ktoré som otvoril.
@Jab (08.11.2022 08:02): my máme Scythe strašně hodně nahraný (já osobně možná tak 40 her). Je to taky už taková ta hra, co se hraje, když je nás buď hodně, nebo je mezi námi nějaký nováček. Nevadí mi, ale z těch herních mechanik taky už úplně nejásám.
U Rootu mě šokuje, jak rychle může skončit, na to jak je to pompézní a všichni se v podstatě musí naučit 4 separátní "hry". To bylo příjemné zjištění, že partička netrvala x hodin.
Když se teď sejdeme jen 4, tak pořád fičí Barrage, což mi přijde skvělé. Ale teď jsme myslím 3 týdny nehráli.
@SilentWolf (08.11.2022 06:44): Rising sun máme a snad jsme jej ještě také nedohráli. Ankh ještě asi nemáme ale. Ale tak... Já mám Root rok a ten jsme také hráli jen jednou. Deskovek je spousta.

Včera btw hrozilo, že nás bude pět a budeme hrát Scythe. Ten moc nemusím. Rozjezd je celkem nuda a později, když je náplň zajímavější, tak dlouho čekáš na své kolo. Vlastně zatím pro mě jedno z velkých herních zklamání. A vleče se to pak tolik, že to kolikrát za nějaké tři hodiny ani nedáme. :/
@Jab (07.11.2022 22:49): jojo.. pamatuji že jedinkrát jak jsem to hrál jsem vyhrál právě na ty lodě.

Já jsem zvědav na ten Ankh od stejného tvůrce. Mám ho doma, ale nevím kdy se k tomu dostaneme.
Jinak rising sun se s tím taky nepáral. S celou armádou jsi mohl spáchat seppuku pak o tom napsat císařské básně a body jsi měl. Sranda pak byla když se takto zabily obě armády. :-D
https://i.imgur.com/ftvR2MF.jpg

Krásných 138 bodů v Blood Rage. :) Štěstí na karty, kdy jsem v každém kole dostal úkol poslat alespoň čtyři vlastní jednotky do Vallhaly. K tomu čtyři další body za každou mrtvou loď. A pak ještě karty, které přidávaly další tři body za každou jednotku, která se mi v dalším kole z Valhally vrátila... Bojoval jsem často a rád. Vyhrál jsem jedinou bitvu (abych vytěžil bonus a dostal zuřivost na max kvůli dalšímu bonusu do bodů). Ale vyhrávat ani nebylo účelem. Od druhého kola jsem měl nadto bojovou kartu, která při prohře mně dva body přidávala a vítěznému soupeři dva ubírala.

Opravdu krásná hra, když jde vyhrát díky neustálému prohrávání soubojů. :) Ale jinak Blood Rage mezi mé oblíbené asi stále nepatří. Je to prostě stále strašnej kafemlejnek a hra je až příliš závislá na náhodě.
@Tulareanus (06.11.2022 20:13): Jo asi to dává smysl. K těm papírovým mapám musím dodat, že já je mám docela rád, pokládám na ně speciální průhlednou fólii, takže to skoro není znát. Navíc některé jsou opravdu nádherné kousky. Není to zas tak, že bych je preferoval, jen mi to vůbec nevadí.
@Richmond (06.11.2022 13:33): Ak pod plíživím myslíš pravidelne po menších sumách, tak to vnímam asi tým spôsobom pri hrách, ktoré nevypadnú z obehu, pri hrách ktoré vypadnú z obehu a už sa do neho nevrátia alebo sa na reprint čaká niekoľko rokov, tam to vnímam ako nárasty skokové.

No Tretiu zimu neviem posúdiť, ale ja mám normálne už odpor k edíciam hier, ktoré majú mapu/hernú plochu z obyčajného tenkého papiera a nie pevného kartónu. Inak si aj všímam, ale zatiaľ v tom nevidím úplne vzorec, ako niektoré hry, aj keď napr. neobsahujú žiadne alebo minimum plastových alebo drevených figúrok bývajú predražené.
@Tulareanus (06.11.2022 12:35): Jedná se o reprint, takže logicky vyšší náklady se promítají. Mně šlo o to, zda to zdražení vnímáte jako skokové nebo "plíživé". Já to totiž moc nezaznamenal, dokud jsem si ty 2 ceny neporovnal.

ad Sleeping Gods: Tak alespň toho obsahu je hodně a asi bude kvalitní materiál. Co říct ale na Třetí zimu? 6 tisíc a ani tam nejsou pevné mapy, ale papírové :)
@Richmond (06.11.2022 10:59): Ja práve vnímam ten trend zdražujúcich sa stoloviek neustále, ale napr. pri tej tebou uvedenej hre je napr. podstatná informácia, kedy mala tá hra naposledy dotlač. Pozeral som a zháňal nejaké stolovky z rokov 2011 - 2013 a keďže dávno nebola dotlač stávajú sa z nich buď zberateľské predmety alebo cena šla jednoducho hore, lebo je málo kusov na predaj. Ďalší faktor, ktorý vnímam dlhodobo sú lokalizované hry, vs hry v angličtine. Lokalizované CZ a SK edície sú vždy lacnejšie, pretože majú šancu zasiahnuť oveľa menší trh než univerzálna angličtina. Aj pri pomerne nových, cca do max 2 rokov starých hrách býva napr. 10€ rozdiel (65€ CZ verzia a 75€ EN).

Ja som si v piatok kúpil Sleeping Gods a napriek tomu, že tá hra má vo svojej veľkej krabici dosť obsahu, 93€ za hru nie je podľa mňa málo. :)
@Richmond (06.11.2022 10:59): To není jen u deskovek, ten pozvolný nárůst cen je všude. U potravin se to třeba řeší tak, že výrobce nechá stejný obal, ale sníží gramáž, aby mohla cena zůstat stejná. U deskovek by se třeba plastové nebo dřevěné figurky mohly začít nahrazovat papírovými :)
Nepřijde vám to zvyšovuní cen nových deskovek takové plíživé? Já ted sjížděl novinky na Světu her a vyskočila na mě Cuba Libre za 1949. Tak jsem se podíval na fakturu z roku 2016 a to jsem to kupoval za 1250. Přitom mě to nějak nepřijde, že by ty ceny deskove rostly dramaticky. Taky asi je rozdíl u wargames, které se dělají skoro všechny v USA. Ale stejně...56% za 6 let!? Když tedy už jsme odbočil k wargames, nedávno jsem pořídil svou první wargame od evropského vydavatele, kterým je něměcká firma VUCA Sim. Na poměry wargame neskutečná kvalita komponent, úplně jsem zíral. A přitom cenově pořád na stejné úrovn jako americké tituly s papersheetama.
@Tulareanus (04.11.2022 10:12): Právě, že se mi Dominaria hodně líbí. Problém byl, že ti klidně padly v balíku 4 commander karty a ještě pořád dokola ty samé.
Jo ty DM2 jsou fajn a váhal jsem, jestli si něco nenechat, ale když jsem se tím probíral, tak jediné co bylo celkem ucelená sbírka, byly ty landy.
@Kvasa (04.11.2022 01:43): Imho to DM2 je škoda, tým, že je to limitovaná sada, keby si si tie karty, nechal, hlavne etched foily, tak nemusíš ani dlho čakať (rok - dva) a tá cena celkom hore vystrelí. Ja by som to radšej neskôr predával. Ja napr. od hráčov skupujem lacné etched foily aktuálne (hlavné commander playable), lebo tam je tiež potenciál, že tá cena bude stúpať.

A tie legendy nechápem - sa ti nepáči ten štýl farebného skla alebo niečo iné? A tie commander karty, to už je taký štandard collector boosterov, nie? Že tam bude aj nejaká commander karta. Ja som teda mal len tri collector boostre (z toho dva v 50% zľave) a inak by som ich nekupoval, lebo ako som už písal, tam mi príde, že je obrovská rizikovosť vysokej ceny vs nízkej hodnoty.

@Drolin (04.11.2022 09:14): Nad tým tiež rozmýšľam, ale skôr nad Urzom.
Já nakonec koupím precon (můj první), Mishra´s Burnished Banner.

Dlouho jsem chtěl EDH pouze z old border karet, a tady je to konečně splněno i to sedí tematiky.
@Tulareanus (03.11.2022 23:40): Ty Artefakty jsou boží, chtěl jsem jít do collectorky, ale oni tam dali transformery nebo co:-) Dominarii pokazili legendama a commander kartama a mám strach, že to tady bude podobné. Omrknu videa a pak se rozhodnu.

Nakonec si z DM22 nechám jenom landy, snažím se je mít ve všech verzích, chybí mi snad už jenom 3.
@Kvasa (03.11.2022 23:31): Nie, mal som kopec práce a zabudol som, ale nevadí. Rozmýšľam, že zoberiem set booster box Brothers' War kvôli tým old frame artefaktom.

A inak to si tam dal kopec pekných kariet. Čo si sa tak rozhodol predať? Máš duplicitne, či si sa rozhodol, že double masters a podobne zbierať nechceš?
Magic: The Gathering

Může mi někdo osvětlit proč hrát Twiddle ? A jaká karta z 30th Edition se Vám zdá nejvíce hodnotná, co do účelnosti?
@Kvasa (30.10.2022 13:04): S tými cenami pre EU wizardi/hasbro vydrbávajú už všeobecne dlho, takže to pre mňa nie je novinka. :) Ja som si hlavne pozrel, že z 30 kariet, by som 21 zaradil do svojich balíkov, 2 možno a 7 nie. Niektoré ilustrácie sa mi veľmi páčia, hlavne Necropotence, Thalia, Glimpse of Nature, Heritage Druid. Ale beriem to tak, že by to mohla byť hlavne celkom investícia.
@Tulareanus (30.10.2022 12:05): No je to něco jiného. Kompetitivně hrávám jiné hry a i když jsme občas ve dvou hráli třeba Siege Storm, víc fičí velké strategie. Škoda, že moje skupinka by do coopu nešla, trochu doufám, že bych je někdy zviklal na Nemesis, ale pochybuju. Takže já Arkham budu mít čistě sólo - beru to jako ekvivalent toho vzít si knížku, nebo ještě lépe gamebook. S tím, že to třeba za 10-20 let prodám jako komplet. O to víc mě překvapilo, jak je to vlastně herní. Přijde mi, že v těch kartách se odehrává víc hry, než třeba obří krabice Panství Hrůzy plná miniatur a hraná s aplikací.

Taky je docela nesporné plus že jakkoliv Lovecrafta zbožňuju, ten styl psaní není příjemný. Možná i vlivem překladu apod.. ale čte se to prostě špatně. Ta karetka je napsaná parádně, Dunwich je vlastně sequel k povídce, vše do sebe krásně zapadá a hlavně je to psané normálně.. pro obyčejné smrtelníky. Ne sto let starým jazykem. A taky stačí karta s dobrým artem a k tomu popisek a hned na tebe dýchne přesně ta atmosféra, kterou tvůrci zamýšleli.
Prostě První karta Druhá karta. 

Asi jen potřebuji někde ventilovat mé nadšení. Obvykle když se na něco těším a čtu na to chválu, tak mě to ve výsledku zklame - viz třeba ten zmiňovaný Elden Ring, nebo naposledy hororová knížka Architekt Temna. Tohle naopak předčilo i ten enormní hype, jaký jsem měl.
@SilentWolf (30.10.2022 11:39): Znie to lákavo, prečítal som si aj spoiler, ale keď si vezmem, že každý piatok chodím na magic turnaj a ako som spomínal cca každé dva týždne hrám s kamarátmi. Mám postavených 35 balíkov a extra veľkú zbierku (práve uvažujem a jemne som začal dávať dokopy časť kariet, ktoré by som chcel predať, lebo ich nevyužívam), tak do ďalšej hry 1000 € mi príde jednoducho veľa. :D O to viac, že aj tie magicy takmer nikdy nekupujem drahé, ale buď ich otvorím/vyhrám na turnaji, vymením za iné alebo kupujem za lacno tie, ktoré majú potenciál časom cenovo narásť. A to isté v podstate aj pri pc hrách. Za posledných cca 5 rokov som kúpil za (takmer) plnú cenu len Elden Ring. :D
@Tulareanus (30.10.2022 11:20): Je to za mě ideální sólovka - až jsem překvapen, protože třeba Panství Hrůzy si moc sólo představit nedokážu, tohle si zas nedokážu představit hrát s někým. Vždycky k tomu pustím nějakou namixovanou hudbu na youtube - doufám, že to bude pro každý scénář. Ale jde i trochu o to překvapení. Já čekal Dunwich, čekal jsem lesy, inbredy apod.. ale co jsem dostal v tom druhém scénáři bylo naprosto boží.

Postavy musely najít v jednom klubu/kasinu jistou osobu. Od začátku se tam spawnovali gangsteři, kteří byli normálně nepřátele, ale na začátku hry, když běžel akt 1, tak byli pasivní a neútočili. Byl tam ale jakýsi jejich šéf a ten by na tebe zaútočil, kdybys nalezl stopu (mechanika hry) na daném poli, ale taky každý tah pronásledoval vyšetřovatele s nejvyšší inteligencí. Tak to hráč musel vymyslet tak, aby jeden vyšetřovatel na sebe natáhl toho šéfa, a druhý hledal stopy. A nehledaly se zde standardně skill testem, ale třeba tak, že sis dal na baru chlast, nebo hrál ruletu. V prvním aktu byl ale takový "příjemný" bonus, kde šlo tahání žetonů z pytlíku (obdoba kostky) ovlivnit na jakýkoliv výsledek - takže sis vytáhl tak, abys ty stopy vyhrál. Obojí jsem využil a obojí mě časem koplo do zadku. Vytáhl jsem kartu která říkala že je "něco v pití" a na konci scénáře se do pytlíku přidaly negativní žetony na základě toho, že jsem využíval v 1. aktu tu pomoc - tzn. podváděl. Což ovlivní obtížnost celé zbylé kampaně - 6 dalších scénářů. Ve scénáři je taky mechanika, kdy se v jednu chvíli všichni nepřátele seběhnou do jedné místnosti, chvíli jsem nevěděl co dělat, protože bych byl instantně mrtvý, ale pak jsem si všiml textu - všichni gangsteři, kteří jsou na poli s obludou tak umřou. A na poli byla i obluda. Tak se takhle vymasakrovali mezi sebou. Taky jsem tam musel najít údržbáře, mechanika byla taková že se zamíchal mezi události a pak hráč pomocí stop odhazoval určitý počet karet, dokud ho nenašel - jednoduchý koncept, ale vše tu do sebe zapadlo jako dobře namazaný stroj. Kdo by to byl řekl, že si takto užiju Arkham Gangsterku.

No prostě parádní zážitek. A na internetech se píše, že je to teprv začátek. Hra začíná otevírat své mechaniky a ukazovat, čeho je schopná. Další scénář by měl být třeba ve vlaku.

Jinak cena hry je v podstatě něco pod 3 000 kč za rozšíření. Kupuješ vyšetřovatele (které potřebuješ i díky tomu, že tam jsou další karty, kterými vylepšuješ ty dosavadní) a kampaň - 1700,- + 1100,-. Rozšíření je zatím myslím 8. Takže za cca 1 000 euro dostaneš komplet kampaňový zážitek. To není zas tak hrozné.

Pak jsou nějaké standalone scénáře za 500,-. A nějaké rozšíření už existujících kampaní za 1000,- (takže taky jich bude 8), ale to málokdo doporučuje, dokud nemáš komplet všechny kampaně.

Teď je na tlamagames sleva 20% na jednu z kampaní. Tak to v pondělí vezmu. Lze tam platit i přes benefity, tak vezmu hromadně dvě další rozšíření a jeden Egyptský samostatný scénář.

Myslím @Kunick:  a @Fatality: (nebo jiný uživatel na F :D ) to tu hráli. Tak kluci, hurá do Dunwiche! Litovat nebudete!