Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Deskové, karetní a jiné hry

Pro všechny zájemce o hru Dračí Hlídky:
1. PJ jsem já osobně
2. jelikož už máme delší dobu Discord čistě pro hru kde hrajeme už nějakou dobu Dračí Hlídku, poslal jsem Vám všem soukromou zprávu s pozvánkou přes Discord.
Pro jistotu: pozvánka na discord čistě pro Dračí Hlídku odkaz
3. z bývalé skupiny která se nám z důvodu času tak trochu rozpadla máme obra zloděje a člověka kouzelníka. Ideálně si rozeberte povolání: Alchymista, Klerik, Válečník a Hraničář. Není problém mít v družině nějaké povolání 2x. Dračí Hlídka je dost flexibilní od 2 úrovně a stejné povolání se může dost lišit díky výběru profesních dovedností, schopností, zbraně/zbroje, rasy, atd.

Čas hry bych viděl od 20:00 ve ST nebo CT. V sobotu hraji jako hráč tak bych měl rád alespoň jeden den pauzu.
Během tohoto a příštího týdne doladíme detaily a můžeme ihned začít hru. Záleží na Vás jak rychle zareagujete, zatím je nejvíc aktivní @Victor
Na hře se určitě domluvíme ale především Vy se musíte mezi sebou domluvit kdo bude co hrát. Ideálně se domluvte na discordu ať tu nespamujeme.
Ja mám v princípe čas kedy sa mi zachce mimo pracovného týždňa do cca 18:00. Prakticky po 18:00 hociktorý deň v týždni, pokiaľ sa nevyskytne nejaká špeciálna situácia.
@Rapier (25.02.2021 12:29): Ja mám voľné nedele a pondelky. Viem sa čiastočne prispôsobiť aj na iný deň, ale v tom prípade až večer po ôsmej. A potreboval by som to samozrejme vedieť aspoň deň vopred, aby som si to zariadil v práci. Ale pondelky sú aspoň zatiaľ bezproblémové.

@Victor (25.02.2021 11:20): Ešte som sa definitívne nerozhodol. Aj tak by sme sa mali zosúladiť a skupinu nejako rozumne vyskladať. Discord už beží. Môžeme tam povedzme do soboty do polnoci poslať svoju voľbu a v nedeľu sa dohodnúť na finálnom zložení.
Zahrajeme až se domluvíme kdo co hraje a jak je na tom s časem. Zatím se ozval Viktor a Kunick a nyní i Bragi, Mazar psal že by hrál ale zatím nic.
Co se týče Dračí Hlídky tak zde pěkné video kde Pavel Ondrusz (autor pravidel) vysvětluje rozdíly od D&D, jak začít hrát, apod. odkaz
@Rapier (22.02.2021 13:41): Nikoho tam nerušíš, až do včerejška to bylo mrtvé, využil jsem to jen jednou kdysi v minulosti, takže v pohodě. Pokud chceš nějaké místnosti, není problém, nemusíš kvůli tomu zakládat jiný kanál...
@Karasman (22.02.2021 06:58): díky za nabídku asi založím vlastní Discord server čistě pro hraní paper RPG až vás tam nerušíme. Cože tam hrajete? Left for Death 2? To nemám ale mohl bych si to na PC pořídit. Rozhodně to zní zajímavěji než Quake Live. :)
Díky i za info s tím Victorem. Čert aby poznal kdo je kdo. Když tam má někdo stejnou ikonu jako na DH, což je příklad @Tulareanus tak je to v pohodě. :)
@Rapier (21.02.2021 22:15): Jj, vikilly je Victor. Snadno ho poznáš tak, že nenapíše jedinou větu gramaticky správně... :D Jinak jaké místnosti myslíš? Hlasové nebo textové? Klidně nějaké přidám, to není problém...
Sešlo se Vás na Discordu dost, přiznám se že nevím kdo je vikilly (že by @Viktor?).

Pro začátek si stáhněte DH Lite pravidla odkaz, které obsahují de facto vše potřebné pro hru. Vyberte si rasu a povolání, body do atributů nemusíte házet kostkou K6 (šestistěnná kostka), prostě si rozdělte 20 bodů jak chcete. Zlaté jsou 1K10 (hod desetistěnnou kostkou) + 30. Za to si kupte za ceny v pravidlech cokoliv co uznáte za vhodné pro vaší postavu.

@Karasman (21.02.2021 14:17): díky za nabídku, pokud bys mě udělal správcem Discordu nebudu se zlobit, udělal bych tam pár kanálů navíc. Díky předem. :)
Tak to už máme @Victor + @Bragi + @Kunick + @mazar1234 + já. To už by stálo za to založit Discord server čistě pro hraní DH. Jestli to chápu dobře tak úplný nováček je jen @Kunick, ostatní mají bohaté zkušenosti z DrD, D&D, apod.
@Kunick (20.02.2021 21:38): Odkaz na lite verziu Dračí Hlídky by mal na úvod postačiť. Ak si niekedy čítal manuál k niektorému z klasických CRPG, máš približne predstavu, čo očakávať. Dôležité je oboznámiť sa zhruba so základnými pojmami a mechanikami hry. Potom si vytvoriť postavu a vrhnúť sa v ústrety dobrodružstvu.
Nikdy jsem nic podoného nehrál ale pokud byste byli ochotní tolerovat amatéra tak bych to rád vyzkoušel. Je něco co mi jako naprostému amatérovy v téhle oblasti nesmí uniknout? Nebo stačí jen to co poslal @Rapier (20.02.2021 17:59)?
Tohle se mi stalo
Edric (člověk - klerik) založí šíp do tětivy, Freyo (bože světla a řádu) veď můj šíp božího bojovníka, můj šíp jsi Ty Freyo a ti na které střílím jsou nečestní. Vystřelí z očarovaného loveckého luku... viz malá ukázka Roll20 odkaz

Hraničář Oronion, jinak expert na střelbu z luku asi trochu zbledl závistí. :) Nevím čím to je ale můj klerik střílí zatím velmi slušně, ovšem tohle byl hotový rekord, 4x K6 po sobě to se nestává často.
Klidně budu dělat PJ ale mám prostor pro hru asi nejdříve v PO a ST (PA/SO už mám rezervované). Mimochodem pokud chcete hrát tak ve vlastním zájmu nečtěte dobrodružství z webu Dračí Hlídky. Já je jako PJ používám, protože mi to usnadňuje život. A věřte mi, že tam jsem velmi propracovaná dobrodružství. Má skupina si to pochvaluje. :)

EDIT:
Jinak co se týče porovnání DH vs DrD 1.6. Na DrD už má po 20+ leté pauze jen letmé vzpomínky kdesi v paměti. Letmý pohled do pravidel mě ale ujistil, že k DrD bych se už nevrátil ani kdyby mě tahali párem volů a zlato slibovali. DH není dokonalý systém, ani nemůže být když jej vytvořil jeden nadšenec jako soukromý projekt, který de facto dotuje ale rozhodně mi přijde hratelný.
V DH v podstatě jakákoliv rasa/povolání může používat střelně nebo chladné zbraně bez omezení pokud na to mají sílu, totéž se týče i zbroje, ačkoliv zde je jisté omezení u kouzelníka u těch lepších zbrojích. Všechny povolání mají své profesní vlastnosti/dovednosti které je činí unikátním a žádné povolaní není vysloveně slabé na rozdíl od DrD kde hrát za kouzelníka na prvních úrovních bylo za TREST. Moc dobře si na to vzpomínám, první povolání co jsem kdy v životě v RPG hrál.
Povolání klerika a kouzelníka může i po vyčerpání přízně/many získat nějakou pomocí modlideb/přivolání vichrů many denně (byť to má své limity) a pak stále mohou oba bojovat na dálku i blízku dle schopností/role play - záleží jen na rozhodnutí hráče.

Já třeba začal hrát člověka klerika v družině kde už byl obr alchymista, hobit válečník (jedna lepší kombinace než druhá :) ) a vůbec jsem netušil do čeho jdu. Můj klerik je nyní na 3 levelu specialista na vymítaní zla (tedy budoucí exorcista od 6 levelu) a tak trochu boží bojovník (+2 k útočnému a obrannému číslu) co klidně použije dlouhý meč, bojovou hůl nebo lovecký luk (lehce očarovaný) když na to přijde. Je to sice trochu netypické, bo každý si myslí že klerik = kněz ale ne v mém podání. Já jsem takový klerik v první linii co se toulá divočinou a má obecné dovednosti jako přežití v přírodě, apod. proto ten luk. Prosby a zvolání používám až když není vyhnutí nebo to vyžaduje situace. Errata lehce OP klerika srazila zpět na zem (z nebes kde byl) a není je to více support povolání ale při vhodně zvolené rase si v pohodě zabojuje. Jako všichni v DH.

Super na DH je že díky obecným dovednostem lze být i jako válečník inteligentní bytost co umí číst a psát, zná historii, apod. Faktem je že v DH pokud někdo neumí stopovat (což neumí nikdo mimo hraničáře) tak se o stopování může sice pokusit naprosto každý ale s postihem -5 k hodu K10. Tedy každé povolání je unikátní a svým způsobem nenahraditelné. Nejsou tu žádné multi-class povolání, což znamená že se nikdo nebude cítit méněcenný. A pak každý i ten kouzelník může střílet z lehké kuše/luku a v případě rozumné síly i z lovecké kuše/luku.
@mazar1234 (20.02.2021 17:42): Roll20 je platforma na které se hraje online odkaz a která podporuje makra, stejně jako hody všelijakými kostkami. Hráči si zde vytvoří svou postavu (osobní deník, zapíšou životy, manu a vytvoří si zde makra pro boj, obranu, dovednosti jako např. postřeh, apod.)
V DH se používá K6 (boj, životy) a K10 (dovednosti). Dračí Hlídka je fajn nástupce Dračího Doupěte.

DH Lite ukázková verze pravidel pro první úroveň odkaz Zde najdeš vlastně kompletní pravidla pro všechna povolání, boj, dovednosti, atd. Jen tam nejsou pro povolání schopnosti od 2 úrovně výše.

Errata pro pravidla odkaz

Mapa Domoviny odkaz

Pro hru prakticky potřebuješ být na Discordu + Roll20 (jako PJ jej třeba zatím nepoužívám ale měl bych) + mikrofon a sluchátka. Roll 20 je super platforma ale musíš se s ní naučit žít. Makra si obvykle okopíruješ od někoho kdo už je má hotovo, DH chystá makra pro Roll20 (v jaké fázi to je nyní nevím). Spíš jde o to že jako PJ musíš připravit mapu pro hru, naučit se skrývat co hráči vidí a co ne, apod. Bezva je že na Roll20 všichni háží virtuální kostkou takže všichni hráči vidí hody ostatních hráčů ale jen PJ vidí hody za NPC pochopitelně.
@Rapier (20.02.2021 17:32): čítam na webe "bys mohl začít hrát, musíš si nejprve najít spoluhráče. Obvykle potřebuješ aspoň tři nebo čtyři lidi. Také si připrav papír, tužku a dvě kostky: šestistěnnou a desetistěnnou.", tak 20 alebo 10 ako sa to hrá? Iba sa pýtam, neber to ako útok, skôr ma zaujíma pridanie sa k hre.
@mazar1234 (20.02.2021 17:16): Discord pro hlasovou komunikaci a sdílení + Roll20 kde jde hráčům ukázat cokoliv, kde mohou pohybovat svými žetony, kde je možné vytvořit deník postavy a hody pro jednotlivé atributy, schopnosti, zbraně, atd.
@Victor (20.02.2021 12:03): hrajeme dračí hlídku online. V jedné družině jsem PJ, v druhé hráč. Teoreticky mám ještě jako PJ jedno místo (5 hráčů - bojovník barbar, alchymista hobit, klerik člověk, zloděj obr a nově kouzelník člověk +PJ). Hrajeme v Pátky od 20 hod.
@Richmond (17.02.2021 17:30): Tak ja som si to pozrel (trochu ma šoklo, že dievčina nevedela, že čo za vojnu to bolo v tom 44, ehm) a moja ex tiež nepoznala tie karty a nebola nejaký fantasy nerd, čiže to opisovanie bolo tiež vtipné. Niektoré sa dajú popísať dobre, ale niektorí (konkrétne landy) sa okrem pár legendárnych asi nedajú reálne popísať a uhádnuť.
@Tulareanus (17.02.2021 03:56): Jsem na tom podobně, těch 50 deskovek bych si poznal bez problémů. On ten vtip v tom videu je založený i na tom, že ty krabice popisuje osoba neznalá termínů válečných her, proto ty vtipné momenty. A já bohužel jich za tolik nemám, abych je jednoznačně nepoznal. Mohl bych to zkusit i bigboxů pc her tam by to bylo si zajímavější :)
Ale u Tebe by to bylo asi zajímavé ju těch karet Magicků. Záleží, jak moc dobře se dají popisovat, případně zaměňovat s jinými (v tom se nevyznám).
@Richmond (16.02.2021 22:50): Ja jich moc nemam, krome tech poznavacich (Cesko, film, svet nebo Party alias) jen Hobita, Talisman, Hru o Truny a Carcassone a docela dost MtG, tady bych si celkem veril.:)

@Richmond (28.01.2021 18:58): To je slusny! U me ma hodnotu fakt jen ten Talisman ve starym vydani a Hobit, coz byly podle vseho prvni 2 fantasy deskovky vydany v CR, Hobit jeste pred filmy, takze s vlastni grafickou podobou, podle vseho to nejakou cenu ma, ale prodat to nechci. JInak jsem do toho moc penez nevrazel, i Magic the Gathering hraju ciste v budget mantinelech a moje nejdrazsi karty staly okolo 50-ti korun a neni jich vic, jak 5.
@Richmond (16.02.2021 22:50): No asi ich nemám tak veľa, aby to bolo až tak problematické. Ale už sa mi stalo pri mojej ex, že som vedel názvom identifikovať konkrétne magicové karty, ktoré si pozerala a spomenula len obrázok.
Kolik her ve své sbírce byste poznali poslepu jen podle popisu krabice od vaší drahé polovičky? Ohromně jsem se bavil :)
@Messersch (29.01.2021 07:45): No 800 USD na první rok je nářez! A máš to kam dávat? :) PW jsem stihnul akorát rozbalit, pokochat se a zatím nevím, kdy se k tomu dostanu. Na stole mi leží Comanchería už druhý týden, protože jsem rozjel druhou hru (už ne tu ukázkovou) a připravuju zápis do blogu s popisem.

@Tulareanus (29.01.2021 07:46): Netuším, jak cenu počítají tedy. Jestli to je průměr cen, které uživatelé na BGG uvádějí (já ale tam nikdy cenu nedával). Osobně jsem já zpalatil nejvíc za Enemy Action : Ardennes, stálo mě to 3700. Ale ten web mi ukazuje tuhle hru až na druhém místě za velkým šokem - hrou ze série 18XX, totiž 860: Railways on the Isle of Wight! DLouho jsem žil v domnění, že jsem jedinej v republice, kdo ji má, ono to má svou historii, já to předobjednal strašně dávno, pak to krachlo, ale došlo ke zmrtvýchvstání a hru jsem nakonec poštou dostal v roce 2010. Stálo mě to i s dopravou 40 EUR. Což je pakatel. A zde v tom žebříčku najednou je cena 105 USD. Možná je strašně málo výtisků. Ale zase...ty ceny jsou bez poštovnýho nebo cla.

Zkusil jsem si najít na stránkách vydavatele cenu EA:Ardennes a je to 95 USD (bez dopravy). A ten můj odka háže 98,95...Těžko říct, jak to počítají.
@Richmond (28.01.2021 18:58): Zajímavý odkaz! Já se dostal na výsledek lehce přes 800 USD. Na první rok, co jsem se začal deskovkám věnovat, to není marné.
Už jsi zkoušel Pelopolesian War? Dost by mě zajímal tvůj názor.
@Samariel (17.01.2021 18:56):

1. Líbí vizuální stránka showcase karet, a pár karet ze sady si pořídím (Village Rites, Withercrown, Binding, Arni Slays, Darkbore Pathway...).

2. Docela dost, někde mezi 10 000 až 12 000 :)). Ale je to pěkné.

3. Po delší době ano. I když na nějaké větší hraní by to chtělo reálné dukáty, takže jen tak na vyzkoušení karet. Nebo pro inspiraci. Zábava to je ale stále velká.
@Samariel (17.01.2021 18:56):

1. Jsem rad, ze tam vydali snow-covered lands, i kdyz co se tyce artu to neni zadna slava s kvalitou snow-covered landu z promo edice se to neda srovnavat, i kdyz v tomto pripade ani cenou, napr. tento nadherny ostrov stoji pres 20 USD, ty z Kaldheimu stoji 4kc:

https://scryfall.com/card/sld/2/snow-covered-island

2. Docela dost, protoze jsem na zacatku roku defakto zacal poprve od gymplu poradne hrat, do te doby jsem obcas hral svoje vintage baliky, postavil jsem 3 mono-colored modern baliky, bilej, zelenej a modrej, pokud bych chtel mrknout jak ted vypadaj, tak tady jsou odkazy:

https://archidekt.com/decks/837052#Angel_Heart
https://archidekt.com/decks/884397#Cloakwood_Forest
https://archidekt.com/decks/837174#Wizardry

Zamerne jsem se pri stavbe baliku drzel budget omezeni, za 1 kartu maximalne 39kc, vetsina je za par korun, i tak jsem ale nakoupil peknych par blbosti. Bohuzel jsem brzy zjistil, ze dominantni format u MTG je ted EDH, takze dalsi sedesaktovy baliky uz stavet nebudu. Utratil jsem jednotky tisic, nevim presne kolik, kupoval jsem i obaly, krabicky a tak.

3. - 4. Mechaniky se daj vygooglit, to neni problem. Obecne kdyz neco ohledne nejaky karty neni jasny, nebo mame nejakou nejasnost ohledne pravidel, tak hned tahame mobil a googlime, aby bylo ve veci jasno. To byla zalezitost hrani driv, kdyz jsem zacinal nekdy ve 13-ti-14-ti letech na prelomu milenia, ze se pravidla dost ohybala a obecne byly karty "ukecanejsi".

5. Arenu jsem nikdy nehral a ani neplanuju, davam prednost hrani v realu.
Tak snad mi prominete malou reklamu, ale odstartoval jsem ten svůj blogýsek Války v jednom :) Těžká amatérština, ale jako nejsem grafik a html/css jsem taky dlouho nemusel řešit :)
@Rapier : Začal jsem slibovaným Phantom Leaderem. První článek je spíš informativní, ale bude ukázka z kampaně Cuban Missile Crisis, tak snad to už bude více čtivé.
Ona neexistuje žádná karetní verze Gwentu? :( Tím nemyslím tu, co se rozdávala při objednání hry atd. Myslel jsem, že se to normálně prodává v obchodech s deskovkami.
@Tulareanus (17.11.2020 16:23): díky :) uskrovňoval jsem se, dusil jsem se, žil jsem poloviční život! Horší je, že teď už padají poslední "důvody" proč nevytvořit blogýsek o solitérních válečných hrách...Ale na to se fakt těším. I když vlastně ještě nemůžu, musím si pořídit nějakou pěknou lampičku :)
Konečné poprvé co bydlím se svou rodinou mi bylo umožněno mít stůl jen pro sebe! Sice to je náš původní jidelní stůl z kuchyně, ale to mi nevadí. Dnes v první den té slávy jsem rozložil Phantom Leadera a ten pocit se nedá popsat :) Hlavně můžu nechat rozloženo x dní. Nádhera!
@Kunick (31.10.2020 21:35): To je dobrá věc, je možné si ji zahrát online na yucata.de s reálnými hráči a vyzkoušet tak herní mechanismy. Když tu padla řeč o prezidentských volbách, velmi očekávám, až vyjde od GMT hra Mr. President, sólo nářez v roli amerického prezidenta :)