Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Deskové, karetní a jiné hry

< >
Letos slaví 30.výroční vzniku moje nejoblíbenější vydavatelství - GTM! Doufám, že udělají nějaký "reprint" podobně jako u 25.narozenin, kdy přišli se Silver Bayonetem 25th Anniv.
Zkoušel tady už někdo v Magic: The Gathering - Arena, už novou expansi Theros Beyond Death?
@Richmond (09.01.2020 22:05): pravítko žádné není ale používá se obvykle palcový metr na měření vzdáleností pohybu a střelby. Je to podobné jako u žetonkových wargames ale tohle je náročnější na čas a prostor (obzvláště v 20 mm měřítku), a taky v neposlední řadě na peníze. U deskovek máš jednorázovou investici na věčné časy. :)

Pravidla jsou oproti žetonkovým wargames relativně jednoduchá. :)
@Rapier (09.01.2020 16:31): no ono to bude nakonec skoro stejné jako u žetonkových wargames :) Tady ale asi hraje roli i to pravítko ne?
Pochopit ty nejrůznější triggery, jak se spouští, za jakých podmínek se spustí druhej trigger, který spustí třetí, to je dycvky to největší umění.
@Richmond (09.01.2020 16:02): Mrkni se na Playsheet.

Každé vozidlo, pěchota nebo kavalerie má určený max. pohyb za kolo na cestě nebo v terénu. Např. pěchota se pohybuje 9" po cestě, 6" v terénu (nebo vesnici, městě kvůli překážkám) ale může se plazit 3" a získat tak soft cover.
Vozidla jsou rychlá (30" po cestě nebo 15" v terénu, třeba Panther) nebo pomalá (Tiger 18" po cestě a jen 9" v terénu) nebo mají normální rychlost (Sherman, 24" po cestě, 12" v terénu).

Každá zbraň má daný dostřel, třeba pěchota (small arms) má short range 0-6" (kde je nejvíc efektivní), medium 6-14" a long (kde je nejméně efektivní) 14-24", viz. playsheet Ranges.

Abys mohlo na něco na stole střílet, musíš to nejprve vidět. Viz. fáze 2 Observation v PlaySheetu. To, že na stole je celá řada jednotek neznamená, že po nich můžeš jen tak střílet. Nejprve je musíš najít. Pokud nic nestřílelo není to tak jednoduché. A dokonce, i když to najdeš, neznamená to automaticky, že to vidí Tvé tanky na opačné straně stolu. Vidí to jen jednotky do vzdálenosti dosahu pozorování. Pokud ale někdo vystřelí, demaskuje se, a pak je viditelný z velkých vzdáleností.

Jasně, že u jakéhokoliv figurkového wargamingu je vždy prostor pro spekulace. Jsou normální hráči co hrají na pohodu a pak jsou i tací co se s Tebou budou hádat o čemkoliv. Takový už je život. :)

Samozřejmě na výstřel musíš mít čistou line of sight, pokud je cíl za krytem má bonus.
@Rapier (09.01.2020 14:31): No jako jaká jsou pravidla pro pohyb třeba? Tam nejsou hexy nic :) Jak se počítá Line of Sight? Je tam nějaká enemy zone of control nebo něco podobného? Přijde mi, že tam je fůra spousta míst, kde se může dohadovat co ted a jak? (hrají tam roli milimetry třeba?)
Máte nějaké oblíbené autory?

Když jsem hrával (byly doby, kdy s dětma v podstatě snad každý den) deskovky eurohry (a výjimečně nějakou poloválečnou nebo ameritrash jako třeba Titana), tak jsem zbožňoval Martina Wallace (vláčkovky Steam, First Train to Nurnberg, Brass), Stefana Felda (geniální V roce draka, Řím) a Michaela Schachta (Hansa, karetní Richelieu, kde jsem pořád na Yucata.de na 4.místě celosvětového žebříčku).
Čau, nevzpomíná si někdo na název téhle hry.. měl jsem ji na CD s lihovkou napsaným nápisem "hrad tv studio soutěž", což je vcelku nic neříkající a při vyhledávání mi to samozřejmě nic nenašlo. Hru jsme hráli s bratrem tak okolo roku 2005, je to nejspíš jen něco pro děti a moc si toho zní nepamatuju. Ale byli v ní mimozemšťani, kteří při zodpovězení otázky (třeba na kterém kontinentu žije nějaké zvíře) vystoupali výš na hradní věž. Zároveň tam byli nějaké minihry jako střílení zeleniny ve vzduchu nebo závody šneků. A měla český dabing. Víc si asi bohužel nepamatuju, ale každá pomoc nebo jen vlastní vzpomínka dobrá. Díky moc, mám kvůli tomu docela brouka v hlavě.
@Kwoky (30.12.2019 12:45): Lol, dneska jsme z Brna přijeli a děti jsou tim posedlý (né že by to neměli mít po kom... :)). Máme je sice všechny a spoustu z nich vícekrát, ale ty lesklý jen některý.
@Rapier (28.12.2019 14:02): No vida, přeci jen Ježíšek naděloval deskovky! Já zapomněl ještě zminit plastové inserty pro žetonky, abych je nemusel pořád dávat do pytlíčků :) Taky užitečnej dárek.
Sice jsem letos na vánoce pod stromečkem nenašel žádnou deskovku, ale našel jsem tam knížku, která s deskovou hrou souvisí (díky Shoggotovi za tip) :)
Komančería
@Tulareanus (09.12.2019 23:29): Keď už prišlo na Arkham Horror, spomenul som si na jeden vtip: Keď hrá Arkham Horror Chuck Norris, Prastarý zúfalo behá meste a snaží sa zavrieť všetky brány, aby sa vyhol finálnej konfrontácii s Chuckom Norrisom.
@Messersch (10.12.2019 19:38): Poznám viaceré, ale vždy záleží od počtu hráčov a dobe, ktorú ste hre ochotní venovať. Ak by ste šli na pokračovanie. Ak sa chcete podrážať, tak výborná vec ( a nie až tak dlhá na jedno zahranie) je hra Firefly, podľa rovnomenného seriálu. Osobne odporúčam hru za outlawa, ktorý síce prichádza o určité bonusy, ale svojim zákerným hraním si užije veľa srandy (predaj ľudí, ktorí prežili roj asteroidov do otroctva a podobne). Na pokračovanie sme s kamarátmi hrali a zabávali sa pri Descent 2 journeys in the dark. Nevýhoda tej hry spočíva v tom, že vždy je to o tom, že sa všetci hráči musia ponáhľať k naplneniu cieľov, lebo tá hra je stavaná na rushovanie/ponáhľanie sa k cieľu.

Inak za Battlestar Galactica sa tiež prihováram. Hra je podobná klasickej hre mestečko Palermo, ak poznáš, kde sa hľadá vinník.
@Tulareanus (09.12.2019 23:29): Mockrát díky! Obě vypadají skvěle!
A kdyby to měla být hra na pokračování, kterou by jsi doporučil? Nebo neznáš i nějakou další hru, kde nejde jen o kooperaci a je tam i klasické podrážení?
@Messersch (09.12.2019 23:21): Ak nechcete hrať hru na pokračovanie, tak za seba odporúčam Eldritch Horror (Lovecraftovský Ctulhu mythos, je to každopádne dynamickejšie než Arkham Horror, ak by si chcel porovnanie, pri ktorom sa občas stávalo, že vzhľadom na stav udalostí, sa niektorí hráči bavili menej až nudili) alebo X-com: the Board Game, ktorá je síce max pre 4 ľudí, ale hráte ako tým proti samotnej hre (je k tomu mobilná alebo pc aplikácia), ale každý má odlišnú úlohu.
Ahoj, potřeboval bych poradit nějakou deskovku. Ideálně něco semikooperativního s hrdiny než budovatelskou, tak na cca 2h hraní pro 1-6 lidí, která by měla dobrou znovuhratelnost s cenovkou do 2k. Existuje něco takového?
Dost hrajeme Zimu mrtvých, Citadelu nebo Unstable Unicorns. Co jsem se tak koukal, tak se mi docela líbila Nemesis, ale 3k se mi úplně dávat nechce, zvlášť když nehrajeme pravidelně :)
Na TýTrubce sleduju ty nejznámější Magic The Gathering Arena streamery, a zajímalo by mě, jestli se taky někdo dívá a nechává inspirovat youibery?

A jaký je Váš nejoblíbenější MtG:A streamer? U mě vede Todd Stevens a Mono Black Magic a Alias.
Díky za tipy. Citadelu jsem hrál kdysi dávno a s tím rozšířením to vypadá lákavě. Ostatní se mi taky docela zamlouvají. Mno uvidíme, inspiruji Ježíška :)
@Steve (04.12.2019 17:10): Ja mám overenú ako dlhodobú srandu hru Citadela. Cca pred rokom ešte vyšla v reedícii, ktorá obsahuje aj (dlho nezohnateľné) rozšírenie.

Cards Against Humanity ani Joking Hazard som nikdy nehral toľkokrát, aby som vedel povedať, na ako dlhodobo to zabaví, ale prvú menovanú som hral cca 5x a vždy to bola sranda. Ale je to aj tým, že takmer vždy som to hral s inými ľuďmi a to ti tú hru tiež obzvláštni, keďže jej vtipnosť je priamoúmerná vtipnosti a excentrickosti hráčov.
Ahojte, potřebuju poradit nějakou deskovku/karetní hru, ideálně spíš casual ražení. Něco vhodného i na cesty, za nějakou lidovou cenu (pod 1000 Kč ideálně). Mám tak akorát Výbušná Koťátka a Jungle Speed. Přemýšlím nad Joking Hazard a Cards Against Humanity, ale nevím, jestli je to sranda dlouhodobě.
@Rapier (23.11.2019 14:16): Dík z tipy. Něco jsme si načetl z různách dějin třetí říše, co mám doma. Navíc GMT umí ve svých tištěných materiálech uvnitř krabice nastínit historické souvislosti. Skvěle např. to udělal Mockzynski u hry Operation Dauntless, kde je kromě tištěných pravidel, paybooku a scénáře také reference book, kde autor na 48 stranách nejen historie konfliktu, ale i autorovy poznámky, proč zvolil tuhle a tuhle herní mechaniku s ohledem na skutečné prostředí (terén), tehdejší armády apod. Naprosto geniální čtení, to mi věř. Vůbec tohle mám nejraději, Designer Notes u deskovek :) U OP je to extrém, tam dostaneš s hrou 168 stránke ve 4 dokumentech :) PRavidla jsem četl už 3x, playbook 1x a do reference booku jsem občas taky nahlídnul. A stejně si nejsem jistej, jak to hrát :) Musím najít víc času sakra...
@Richmond (23.11.2019 11:01): v tom případě Ti vřele doporučuji si pro načerpání atmosféry přečíst od Roberta Harrise Otčinu, od C. J. Sansona Nadvládu a od Richarda Birkefelda a Horna Hachmeistera Berlínskou past. Obzvláště ta první kniha je pecka.
Doporučuji případnám zájemcům připavovanou deskovku - Výmarská republika. Zatím tedy v rámci P500 se stříhají teprve žetonky, ale okamžitě po oznámení se z ní stal předprodejní hit. Navíc (pro mě) je skvěle hratelná i sólo. Už ty možnosti hrát za demokratickou koalici, Sovětským svazem podporované komunisty, za Hitlerovo NSDAP anebo pravičácké konzervativce! Jasná koupě :)
@90210 (22.11.2019 16:21): Tak ono v té deskovce toho z Got zas tak není. Basically je to jen šmrdlání armád po mapě a grindění. Není tam žádný příběh či hlubší mechanismy vyjma situace, kdy se sejdou dobří intrikáři, což jsem zažil jen jednou. A když jsem poprvé vyhrál, tak mě vždy v dalších hrách zabili jako prvního (resp. se mnou neuzavírali aliance), takže se to může velmi rychle obrátit. Chce to prostě dobrou skupinu, který nevadí, že jsi minule vyhrál podrazama (protože to je pointa hry).
@Steve (22.11.2019 15:23): No, zda se, ze je vyprodana, jak pise Fatality. Vsak ona se zase jednou objevi, zas tolik po ni netouzim, abych ji shanel po bazosich apod.

@Fatality (22.11.2019 15:45): Descent jsem videl, spis jsem chtel neco se znamym settingem, napr. to GoT, to je myslim nejlepsi volba, protoze to znaji a maji radi skoro vsichni.
@Jumas (19.11.2019 20:38): Catan jsem nikdy nehral, ale je to hodne popularni. Tech deskovek na motivy GoT je uz jak sracek a cert by se v tom vyznal, tato ma s prehledem nejmin lakavy obrazek na krabici.:)

Chtel bych nejakou fantasy deskovku na motivy settingu, ktery mam rad. Zajimaly by me tyto hry :

https://www.zatrolene-hry.cz/spolecenska-hra/zemeplocha-ankh-morpork-1937/
https://www.zatrolene-hry.cz/spolecenska-hra/fallout-7140/otazky/#content
Coz teda neni fantasy, ale Fallout je Fallout.
https://www.zatrolene-hry.cz/spolecenska ... ra-druha-edice-4625/
https://www.zatrolene-hry.cz/spolecenska ... ra-druha-edice-2532/
https://www.zatrolene-hry.cz/spolecenska-hra/dune-620/recenze/
https://www.zatrolene-hry.cz/spolecenska-hra/shadows-over-camelot-92/

Ale tezko se to vybira.
Ta deskova (https://www.zatrolene-hry.cz/spolecenska ... ra-druha-edice-2532/) neni spatna, jen je treba ji hrat s dobrymi hraci. Ve smyslu, ze idealne je chodit do vedlejsi mistnosti domlouvat backstabs, aliance atd. Jde to hrat i s normalnimi lidmi, jen mi tam pak chybi prave ty intriky.

Karetni hra (https://www.zatrolene-hry.cz/spolecenska ... ra-druha-edice-4625/) je dost dobra, zalezi, jestli ti sedi setting, doporucuju (ja mam radeji Cthulhu tema).

Jine GoT hry se nevyplati kupovat.
@90210 (17.11.2019 10:24): Tu velkou s herním polem hrajeme. Je to dobré a navzdory prvnímu dojmu a rozsáhlým pravidlům i celkem jednoduché a svižné (v rámci žánru).
Klíčové body:
* Nelze hrát ve dvou: minimální počet hráčů je 3 a čím víc, tím líp. Jinak jsou části mapy zamčené a každý si hraje víc na svém písečku.
* Aby si člověk zahrál, nemusí znát svět ani příběh. Ta znalost dokonce ani nepřináší žádnou výhodu. Jen třeba víš, proč je někdy nájezd divokých, nebo proč hráč s tříokým havranem může trochu koukat ostatním pod ruce.
Nehral tady nekdo deskovky Hry o Truny? Jsou jich ted plny kramy, neco jsou karty, neco s klasickym hernim polem. Mate s tim nejake zkusenosti, pripadne doporuceni?
Zemřel Chad Jensen, designer her jako třeba Dominant Species nebo Combat Commander (rakovina) :(
@Jab (05.11.2019 09:08): tam je super že je tam strašně moc věcí které ovlivní tvoje akce.

1. akce platíš provinciemi, takže jak v jedné provincii vybereš rýži, tu kartu už nemáš pro jiné akce. I kdyby bylo fajn tam třeba i válčit. Navíc systém revolt tě nutí vybírat rýži rovnoměrně a nedřít jen jednu bohatou provincii.
2. Pořadí akcí je náhodné - vylosuje se 5 karet akcí které se odkryjí ale zbylých 5 je skryto. Vznikají situace, kdy třeba potřebuješ verbování, ale vidíš mezi odkrytými akcemi, že oba souboje se odehrají dřív - tak jsi v háji. Pak je ještě to pravé kouzlo, když jsou oba souboje skryté, nevíš který se bude bojovat dřív, nevíš kdo kam půjde a ještě k tomu vidíš, že nejprve bude možnost někde verbovat.
3. Do toho všeho se draží o počáteční bonus a hlavně pořadí. Takže jak všichni odkryjí odkud budou zrovna útočit můžeš se jako první hráč rozhodnout něco z toho překazit, nebo naopak ti může vyhovovat být poslední a jít na oslabeného hráče.
4. A aby toho nebylo málo úplně na konci hry se vyhodnocuje hlad a pokud jsi nesbíral celou hru rýži a zrovna vyšla taková karta, že je zima hodně krutá, tak můžeš přijít o klíčová města v revoltě a nemáš je při vyhodnocování.
5. A jak už jsem zmínil souboje - paráda, vezmeš vojska a hodíš je do věže - ti co vypadnout tak se porovnají počty. Ti co zůstanou ve věži ti mohou pomoct při dalších soubojích a naklonit trochu misky vah.. trvá to pár sekund, je to cool. :D taky s tím jde plánovat, že nejprve vybojuješ souboj kde máš obří převahu a budeš doufat že s ti část armády zasekne ve věži a pomůže ti (vypadnou) v druhém souboji, kde jsou síly vyrovnané.

Jen je ta hra docela škaredá.. :D ale to mi nevadí. Ze všech co jsme hráli mě baví asi nejvíc, a to vždycky hrajeme ty TOPovky z žebříčků protože kamarád je sběratel kickstarter edicí a tu a tam něco donese. :D
@Jab (05.11.2019 08:49): mohu hodně doporučit Shoguna. https://boardgamegeek.com/boardgame/176103/shogun-big-box Souboje se nevlečou a plánovat celé období dopředu a pak jen sledovat, jestli váš geniální plán vyjde, má něco do sebe.. :D Rising Sun nás naopak docela zklamal, navzdory hodnocení.

RoboRally nesnáším (ale v dobrém slova smyslu :D ) protože to vždycky rozehrajeme třeba o půl desáté jako relaxačku po nějaké větší hře. To už nikdy nedávám.
@SilentWolf (05.11.2019 08:42): Vše super věci. :) Osobně nemám rád neškodící hry. Na co tam ty soupeře člověk má, když se interakce s nimi odehrává až u závěrečného bodování... Ale budovatelské, kde jde nějak běžně křížit plány (jako Terra Mystica třebas), mě také baví. U těch, kde je tohle méně časté (Agricola třebas), se bavím o dost méně.
@Jab (04.11.2019 18:52): teď zrovna hráváme hodně Eclipse. Vždycky mám pak chuť nainstalovat doma Stellaris. :D

I Scythe a RoboRally už máme docela nahráno. Akorát RoboRally začínám nenávidět.. je to hodně zlá hra.. :D :D
@Richmond (04.11.2019 21:04): Ono je třeba k tomu více přistupovat jako ke spotřebnímu zboží. Části se ošoupají, poztrácejí (a pak se vymýšlí náhrady)... Ale když to má za následek, že se parta lidí nad deskovkami schází jednou týdně (o společných dovolených nemluvě) mnoho let, tak je to třeba brát za prijatelnou oběť. Krom toho se nabalí další lidé (každý ze základní skupiny vlastně někoho dalšího přitáhnul) a po čase se z nich stanou kamarádi.

Ne že bych tě nechápal. Krabice jsou často hezké a s tím se váže sběratelství a pak i ochrana takových desko-herních pokladů. :) Zrovna Eclipse včera jeho vlastník v hospodě nechával za barem (děláme to tak, abychom se tam nemuseli s nimi tahat). U hry za cca dva litry se k tomu ale také musel odhodlávat. :)

Nedávno jsme pak přibrali dalšího kamaráda kamaráda, který prostě jde cestou z prace a koupí nějakou deskovku. Normálně sáhodlouze nové vybíráme, tak nám to přišlo jako svatokrádež, ale má šťastnou ruku a přinesl tak kousky typu Scythe, RoboRally aj. Bohužel poslední měsíce běhá po nemocnicích a operacích teda. :(
@Tulareanus (04.11.2019 21:18): Tak plastové figurky jsou celkem pivu odolné (tam pouze odpadávají různé končetiny, stalo se mi to třeba u Starcraftu nebo Wowku. Celkem usilovné shánít zastrihávač žetonkl, jenže tyhle primitivní nástorje se skoro nedají sehnat pod 2 litry!!!! Nepochopím...

Diskutující (12)