Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Deskové, karetní a jiné hry

« Novější Starší »
Through the Ages: Máme za sebou první dvě hry (zkrácenou úvodní a plnou) ve dvou hráčích a je to dobré, hodně dobré. Herní systém je až překvapivě jednoduchý a ze všeho je fakt cítit, že to je vyladěné. Jak už to už u komplexnějších her bývá, může se nějaká strategická chyba v úvodu projevit až o hodně později, ale to je spíše feature nežli bug. Mě třeba těžce poddimenzovaná armáda stála kvůli třem válkám ve třech tazích celou hru a neudělalo s tím nic ani divadlo s Charlie Chaplinem. :-)

Díky tedy ještě jednou za doporučení, které tímto předávám dál!
@Samariel (17.08.2019 14:28): z tych absolutne drahych nemam ziadnu, ale mam vela takych v rozmedzi 20-40€. Moja najdrahsia je asi Verdant Catacoms, ktora ma cca 50€.

Black lotus je silny v tom, ze ti umozni zadarmo vdaka mane spustit v prvom kole nejake kombo, ktorym hru v prvom kole vyhras.
Btw, v čem je výjimečnost karty Black Lotus?
Je to dáno tím, že si mohu nahrabat many, kolik Lotus, účtuje?

EDIT: Sorry, jsem v Magicu docela nováček. Magic jsem IRL nikdy nehrál, nebylo s kým. Btw, pamatuju si výlet se spolužákem do Frýdku-Místku, rok 2010. Pak jsem si koupil WORLDWAKE, ale nikdy jsem s nima nehrál...
Tak jsme po hodně dlouhé době oprášili ve 4 nějaké deskovky. Tichu už máme nahrané, takže to bylo spíš opáčko, ale stihli jsme i Kniziův Einfach Genial (v české vydání Kaleidoskop) a to je celkem zábavná abstraktní hra (řekl bych že i není drahá).
Tak děčínský deskovkář Fox in the Box po oznámení, že vydá v čestině hutnou COINovku, má na FB záhadnej neúplnej obrázek s podtitulem "Náš vládce je mrtev....Kdo ho dokáže nahradit?"
Za mě jasnej Successors (text narážka na situace ve hře, kdy Alexander Veliký umírá a nastává boj o následnictví) !! A rovnou to vydání od Phalanx. Já měl doma 3.vydání od GMT, ale nakonec jsem odehrál jen několik cvičných partií sólově (tahle rozhodně není pro sólo hraní, to bylo čistě kvůli osvojojení si mechanismů). Když jsem doma oznámil, že to je hra na cca 7-15 hodin, tak mě s tím vyhodili :)) Ale všem ostatním doporučuju, skvělá CDG hra, navíc nepříliš složitá (pravidla tuším jen něco kolem 20 stran + skvělu playbook k tomu).
@Falagar (06.08.2019 20:10): Vypadá pěkně. Ale náš rituál je, že kdo vyhraje, platí panáky. Výhra v koalici není žádná výhra. A když je člověk mezi poraženými, tak mu ten panák chutná více, když to cáluje jeden jediný člověk. :D

Imho mám trochu pocit, že zejména díky těmhle speciálním pravidlům už fungujeme přes deset let. ;) Zatrolené hry a boardgamegeek od nás občas někdo projede, tak většina oblíbených her se do společnosti časem dostane. Kór jeden kamarád teď začal uplatňovat model, že jde z práce kolem shopu s hrami a která se mu líbí, tu koupí a hrajeme. Skvělá věc pro celou skupinu, když je do toho takhle někdo zažraný. :)
@Jab (06.08.2019 19:58): Jen pro 4... takže hledáš hru pro 5 i více hráčů? To už bude spíše těžší oříšek, tedy z věcí, ke kterým běžně přicházím. Opačným směrem jsem četl, že Gaia je skvělá i ve 2 (tam je Terra spíše marná). Na 5-6 hráčů bych doporučil Battaliu s rozšířením. Tam jde hrát 2v2v2 nebo 3v3 a paradoxně to zkrátí herní dobu oproti čisté hře ve 4. Je úžasné, kam až se dá dovést prostý deck building - ta hra má vyloženě hodně podobný pocit, jako Heroes of Might and Magic na PC... jen tuším, že autoři rozšíření nechtěli distribuovat mimo kickstarter, což je dost mrzuté...
k tomu sci-fi - nedávno jsem hrál i Malá velka galaxie a celkem se mi to líbilo. Je tam sice hod kostkou, ale jinak velký vliv plánování, a omezeně i trochu interakce.
@Falagar (06.08.2019 19:42): Gaiu bych rád. Terru Mysticu mám rád. Udělal jsem u ní výjimku, páč jinak mírové hry nemusím. Ale Gaia je bohužel zase jen pro 4.

Prvek náhody... Asi musí být. Samozřejmě jsem ale raději, když je co nejmenší. Ale ta hra vypadá krásně. Tak to zkusím, pokud u nás ta nová edice bude dostupná. ;) Dík za info btw! ;)
@Samariel (03.08.2019 14:00): Výborná vstupní hra je Ticket to Ride (u nás nejlépe Europe). Na ničem ve hře není cizí (ani jiný) jazyk (pouze názvy měst), hra má zhruba 4 pravidla, která vysvětlíš za 5-10 minut, ale dá se i dost taktizovat - a zvládnou to děti ze základky i deskovkami nezasažení dospělí... Pěkná hra s kostkami je Valeria: Card Kingdoms a skvělý do 4 hráčů je abstraktnější Azul. Ten jsem taky hrál s několika nehráči a všem se líbil. Onehdy jsem na dh srazu zaujal s Magic Maze (v češtině strašný název Hrdinové bez záruky), kde se až 8 hráčů snaží za maximálně 15 minut bez jediného slova společně pokořit hru samotnou. :-)

@Jab (06.08.2019 17:44): Pokud můžeš euro hry, pak za mne nejbrutálnější scifárna je Gaia Project. Skvěle rozvinutý herní model z fantasy Terra Mysticy dotažený k dokonalosti. Různé technologické stromy, zabírání nových planet, 14 naprosto herně odlišných ras, euro v nejčiřejší podobě.
Nové Eclipse jsem v praxi neviděl, ale vypadalo to jen na redesign staré verze, nejspíš s implementací starých rozšíření. Eclipse není úplně špatná hra, zpravidla si ji jednou do roka rád zahraju, jen se člověk musí smířit s tím, že to je do větší míry o náhodě než o tom, jak se člověku podaří vymyslet a aplikovat strategii. Náhoda je jak v losování okolních planet (někdo má zdroje zadarmo, jiný bojuje s emzákama, kteří ho snadno můžou zaříznout na celou hru), tak hlavně v soubojích tvořených házením kostkou (takže si snadno zopakuješ scénu ze známé pohádky, kde bezzubá chrabrá stíhačka jednoduše složí obrovskou hvězdu smrti s několika řádově větší palebnou silou). Pokud se s tímto principem smíříš a jdeš si nezávazně zahrát, je to fajn hra. Pokud ne, raději investuj 3-4 hodiny herního času někde jinde... :-)
@Richmond (06.08.2019 18:16): Jojo, píší tuším 2-4. Někdo to možná od nás i má. Zkusím se optat. Na konci srpna máme na týden výjezd na hory, tak když nás některý večer bude méně, tak bychom to mohli dát. Díky za tip. ;)
@Jab (06.08.2019 17:44): no právě i 5 bylo na nás moc :)
Syda znám (tedy osobně), byl to velký propagátor AT i wargames, i kvůli němu jsem si pořídil Titána (viz jeho skvělá recente na Hrajeme.cz). Pak se ale přesunul na Deskožrouta a tam se zase mě moc nechtělo.

Hele ale Dobyvatelé vesmíru určitě není jen pro 4. Hráli jsme to ve dvou i ve třech a pořád dobrý (i je to ofiko podporovaný, žádný house rules).
@Richmond (06.08.2019 17:17): I v pěti se dá a je fajn. Stačí vyhodit Bene Gesserit. Nám ji před lety přitáhl v nějaké fan vytištěné verzi kamarád (Sydo), který je koukám na zatrolených hrách všude. :) Her má požehnaně (i opravdu raritních). Ještě od něj nějaké v partě máme. Bohužel už roky nechodí, páč se odstěhoval mimo Prahu a práci má asi také dosti náročnou.

Eclipse btw z těch vesmírných také vypadá skvěle. Taky mě to láká. Teď je nesehnatelný, ale měla by už snad vyjít nová verze. Teď to ani není aktuální, neustále točíme a zkoušíme nové hry, takže si kolikrát musíme připomínat pravidla a zabírá to zbytečně času.

Dobyvatelé vesmíru jsou jen pro čtyři. Nám se btw zatím stále cca daří (už přes deset let) scházet jednou týdně na hru, tak většinou nějaké deskovka do tří hodin vyjde. Po konci většinou někdo odejde a ještě stihneme půlhodinkovou partii muněk (nejlepší hra s mariáškami - problém je, že nutní jsou právě čtyři hráči). Space Empires by asi byla na náš škoda. Většinou se nás minimálně pět sejde, tak bychom to asi moc nehráli. Krom toho jeden z účastníků koupil Scythe, které jsme také hráli jen jednou. Tak to hádám budeme hrát v příštích týdnech.

Ale Duna u mě stále vede. Akorát při vzpomínce na ty panáky becherovky (a k tomu přináležející hlášku "spice must flow") se mi dnes nedělá dobře. :)
@Jab (06.08.2019 13:26): Bohužel na Dunu mám pocit, že je nutnej plnej počet 6 hráčů, takže tu jsem ignoroval od počátku. Měl jsem doma Space Empires 4X od GMT, pak Starcraft, ale u nás to bohužel končilo na tom, že ve 3 to nefunguje dobře a manželka tyhle hry nechtěla hrát. Takže ze scifi jsme jí přemluvili akorát na Dobyvatele vesmíru, což je ale skvělá karetka, která komerčně v ČR úplně propadla, prodávala se v Levnch knihách za pakatel, aby se nyní po letech cena šroubovala zase nad 500...Ale pokud někdo chce karetní scifi, určitě doporučuju.
Nehrál jsem třeba TI, protože FFG až tolik nemusím, naopak mě lákal Eclipse, ale to už bylo v době, kdy už doma nebyl velký zájem.
Supernova... Jak mě tahle deskovka ze začátku bavila, tak v pěti je to utrpení. Už jsme se naučili, že cesta k úspěchu je maximální agresivita a tedy hodně soubojů. Ve větším počtu lidí kvůli tomu ale na svůj tah čekáte klidně přes půl hodiny. A znovu nadto platilo, že poslední hráč vyhrál, neb mu jím vydobyté državy nikdo nevzal (dokonce ani flaira, která spíše nakonec mě odsoudila až ke třetímu místu). Ale... Mělo to i své momenty. Třebas když jsem s dvojkovou lodí sebral planetu, páč soupeř si nalosoval šedou jedničku.

Každopádně existují i spešl soubojové karty, jejichž pořadí není ale zmíněno v pravidlech. Každá hra je tedy o věčném dohadování, jak tuto situaci zahrát, neb má samozřejmě různá vyústění. Hru bych tak spíše nedoporučil. Z vesmírného bitvení raději Cosmic Encounter. Ideálně ale bez dalších pravidel, které přináší rozšíření a které z toho dělají hru o štěstí spíše jak pečlivém plánování. Každopádně popis jednotlivých druhů emzáků je parádní. Grafika také, čili parádní sci fi deskovka. Galaxy Trucker ať si všichni strčí za klobouk. :)

P. S. Ale Duna je samozřejmě nadále vrchol scífkových deskovek. :)
@Samariel (05.08.2019 17:22): No v Tichu vždy jeden bere štych, na konci je pak speciální počítání a pak se jede další hra. Jsou zde ale speciální karty, které mají někdy hodně zajímavé použití. Nahráli jsme se jí opravdu pořádně, ve 4 ale, v jiném počtu to nemá smysl.
Nějaké tipy na deskové stolní hry pro hráče, který je jen odkojen Sázky a dostihy, popřípadě Člověčem, nezlob se?

Nejlépe pro 4 hráče - mamka, tatka, bratr a já.

A další podmínka: nic krvavého, měl by to být dárek na Vánoce.
Tahle diskuze z těch novejch u mě vyhrála první místo v tom, kterou přestanu sledovat. Mějte se a hrajete si ;)
@Sadako (01.08.2019 17:51): Jsem přemýšlela nad nějakým přirovnáním - hrát DrD mi přijde jako hrát první edici D&D nebo AD&D. Jako asi to někoho baví, jinak by to nedělal, ale prostě mě to trochu udiví. :)

Btw. myslím, že jsem to sem už někam linkovala, ale když je tu na to speciálně diskuse...

Fantasy Grounds, platforma pro hraní tabletop RPG přes net
D&D Beyond - digital toolset pro hraní 5E
RPG.net - jedno z největších (ne-li největší) tabletop RPG fórum ever
1d4chan - zábavná tg (karty, RPG, deskovky) wiki
White Wolf wiki - V:tM, Changeling, Scion, Exalted atd.
@Samariel (01.08.2019 18:03): No já se tam dívám vlastně jen na díly s majitelem Fox in the Box (kterého si pamatuju ueště z Magea, než si založil firmu). On je taky velkej fanoušek GMT games a tak si ho i správně vzali do BGC na spešl díl o solo hraní.

Diskutující (7)