Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Oznámení

Herní výzva 2023 startuje, přejeme hodně zábavy!
Dejte vědět, pokud někde najdete chybku nebo nepřesnost, díky!
Vyhodnocení soutěže z loňského ročníku proběhne během ledna.
Za celý tým Databáze vám přeji krásné Vánoce a šťastný nový rok 2023!

Databáze se letos rozrostla o více jak 1400 her, přes 1700 komentářů a hromadu dalšího obsahu - díky všem, kteří k tomu přispěli, a také všem pravidelným návštěvníkům za přízeň!

Tradičně jsme si pro vás přichystali alespoň menší nadílku formou Steam giveawayů:

God of War - https://www.steamgifts.com/giveaway/nWb00/god-of-war
Life is Strange: True Colors - https://www.steamgifts.com/giveaway/EtFGL/life-is-strange-true-colors
Stray - https://www.steamgifts.com/giveaway/hMPzy/stray
Mass Effect Legendary Edition - https://www.steamgifts.com/giveaway/arLfz/mass-effect-legendary-edition
Hades - https://www.steamgifts.com/giveaway/WvIFY/hades

Běží ode dnes až do 28. prosince pro všechny členy skupiny DH 100, hodně štěstí! Pokud byste také chtěli podarovat hrami ostatní uživatele DH, budeme rádi když se připojíte v Akce, slevy, prodej a darování her!
Ahoj,
po čase jsme se rozhodli trochu zaktualizovat herní žánry na Databázi - kromě přidání pár chybějících kousků, jejichž absence byla stále více palčivá, se jedná i o drobné úpravy několika stávajících žánrů. Tady je seznam novinek:

závodní > nezařazeno (nový žánr, vzniklý z původního podžánru "simulátor > závodní simulátor")
hudební > nezařazeno (nový žánr)
akce > survival (nový podžánr)
strategie > tower defense (nový podžánr)
strategie > nezařazeno (nový podžánr pro deskovky, auto-battlery, atd. co se nehodí do jiných podžánrů)
logická > karetní (nový podžánr)
akce > akční adventura (přesunuto z původního podžánru "adventura > akční adventura")
sportovní > golf (nový podžánr)
sportovní > lyžování a snowboarding (pouhé přejmenování podžánru sportovní > lyžování)

Podrobnější popisy nových žánru najdete v aktualizované nápovědě: https://www.databaze-her.cz/napoveda/herni-zanry-na-databazi-her/

Předem díky všem, kteří se budou podílet na postupné aktualizaci stávajících her, které tyto změny postihly. Pokud budete mít nějaké konstruktivní připomínky nebo naleznete nějaké chyby, dejte prosím vědět.
Ahoj,
právě dáváme dohromady tým Herní výzvy 2023 a hledáme do něj dobrovolníky, kteří by se na přípravě a následném provozu výzvy chtěli podílet. V čem to spočívá? Kromě možnosti navrhovat a poté vybírat samotné kategorie by členové týmu měli být také nápomocni ostatním v diskuzi při řešení provozních dotazů účastníků (zda nějaká hra spadá do konkrétní kategorie atp.).

Pokud by byste chtěli pomoci Herní výzvu tímto způsobem směrovat a posouvat dál, dejte mi prosím svůj zájem vědět DH poštou a ideálně připojte i krátkou poznámku, co byste na výzvě chtěli zlepšit/změnit popř. kde za sebe vidíte její nedostatky. Finální výběr provedeme na konci října a ozvu se zpět, díky!
Databáze dnes slaví již 14. narozeniny a k této příležitosti jsme pro vás přichystali nový Festival aktivity, ve kterém můžete aktivitou na Databázi soutěžit o ceny v hodnotě více než 340€. Tak na zdraví DH a hromadu skvělého obsahu, který tady společně vytváříme!
Tým DH na vlastní žádost opustili @Fritol a @MickTheMage, kterým patří velké poděkování za spoustu odvedené práce. Naše řady naopak doplnil @Luksa, kterého tímto vítám v týmu!
Omlouváme se za výpadek, došlo k nějakým problémům na serveru, příčinu ještě zjišťuju.
Díky nahlášení @Chuck: a následnému pátrání došlo k optimalizaci homepage, která by vám měla výrazně zrychlit její načítání v případě, že sledujete pouze několik vybraných platforem.
Upravili jsme nápovědu pro přidávání totálních konverzí, aby lépe vysvětlovala, že v jejich rámci lze přidávat i neoficiální rozšíření (např. typu Thief 2X: Shadows of the Metal Age). V případě neoficiálních rozšíření by se mělo jednat o počin, který přidává významné množství nového obsahu (a dává tak smysl jeho samostatné hodnocení a komentování). Stále platí, že je před přidáním záhodno se poradit v diskuzi, zda to daná modifikace splňuje. Nové znění nápovědy:

Modifikace hry, která původní hru zcela nahrazuje fanouškovsky vytvořeným obsahem s kompletně novým příběhem či základní hratelností, případně ji obohacuje o významné množství obsahu mimo její původní rámec (například v rozsahu nové kampaně). Lze ji tak až na její neoficiální původ považovat za samostatnou hru či její plnohodnotné rozšíření. Není povoleno přidávat modifikace, které pouze rebalancují či jiným způsobem ladí původní hru.

Dobrým vodítkem, zda modifikace splňuje potřebné parametry pro přidání, může být její přítomnost mezi modifikacemi s vlastním profilem na Steamu, avšak finální posouzení náleží správcům obsahu Databáze - před vytvořením profilu tak svůj záměr prosím zkonzultujte v diskuzi, ať vaše práce nepřijde nazmar. Nepřidávejte totální konverze, které se později dočkaly oficiálního vydání, a na Databázi tedy mohou figurovat v rozsahu samostatné hry.
@raisen a @ViRus se z časových důvodů rozhodli vzdát členství v týmu DH - díky moc za tu hromadu dobře odvedené práce a pokud se situace změní, rádi vás přivítáme zpět!
Za celý tým Databáze vám přeji pohodové svátky a co nejvydařenější a ve zdraví prožitý rok 2022!

Děkujeme vám všem za přízeň - Databáze se letos rozrostla o více jak 1 000 her, přes 2 000 komentářů, bezmála 50 000 diskuzních příspěvků a spoustu dalšího obsahu, což je to nejcennější, co tady máme - velké poděkování všem, kteří k tomu přispěli.

I přes to, že jsme letos z osobních i pracovních důvodů vydali pouze jednu větší aktualizaci, stále se dennodenně zabýváme tím, jak Databázi zlepšovat - a to nejen po stránce funkcionalit, ale i obsahu - aktuálně tak řešíme třeba otázku vkládání totálních konverzí her, o které si často píšete (nějaké novinky můžete očekávat v řádu dní), ale také podprofilů, které by pomohly řešit situaci ohledně epizodických her a remasterů, které stále častěji narážejí na limity současných pravidel pro přidávání her, a to do té míry, že se pro nás řešení podprofilů stává nejvyšší prioritou - o vývoji v tomhle ohledu budeme informovat. Brzy také vydáme menší opravný patch editoru.

A v neposlední řadě bych chtěl poděkovat všem našim podporovatelům, bez kterých by DH v této podobě (neagresivní reklamy, rychlost serveru, soutěže atp.) nemohla fungovat, vážíme si toho.

Připravili jsme si pro vás také menší vánoční překvapení týkající se Herní výzvy 2022 a tím je... http://dbher.cz/dp325427
Vánoční nadílka DH letos proběhne v trochu jiné podobě - stále se můžete těšit na zajímavé giveawaye, bude jich však o něco méně a na spíše lepší tituly. Namísto článku budou vždy zveřejňovány v diskuzi Akce, slevy, prodej a darování her, přičemž platí, že pro účast je nutné být členem skupiny DH100 na Steamu (tedy mít alespoň 100 DH bodů).

Zároveň budeme jako každý rok rádi, když se přidáte a přispějete vlastním giveawayem nebo třeba tradičním kvízem pro ostatní, rádi na takové aktivity upozorníme i formou oznámení tady.

Startujeme tady! http://dbher.cz/dp325088
@Fritol si letos dává pauzu s pořádáním ankety o Nejočekávanější hry příštího roku uživatelů DH (loni to vypadalo takto). Pokud byste se toho chtěli někdo ujmout, ozvěte se mi prosím poštou - jedná se hlavně o vyhodnocení ankety a přípravu článku, systém pro hlasování skrze formulář už máme myslím dobře zavedený. Díky!
Dnešním dnem končí nominace do Křišťálové Lupy 2021, pokud tedy chcete Databázi ještě na poslední chvíli podpořit a nominovat ji, tak budeme rádi, tady je bližší info: http://dbher.cz/dp316870, díky!
Opravili jsme několik chyb, co se zpracování textu a editoru týče:

- Dlouhé odkazy na Facebook by se měly zobrazovat správně
- V mobilní verzi by mělo jít snadněji umazávat reakce backspacem
- A především byla snad konečně opravena chyba, kdy za specifické konstelace vesmírných těles došlo k umazání/neodeslání části příspěvku, naposledy nahlášena tady
Drobná úprava pravidel pro covery u přidávaných her - u freeware titulů, kde je obrázek často nutno ručně vytvářet, je nově preferován obrázek obsahující logo hry. Bude k tomu přihlíženo hlavně při editacích a rozhodování, zda je úprava coveru oprávněná.
Ještě jedna aktualizace editoru:

- Opravena chyba nefungujícího dialogu pro načtení uloženého textu (http://dbher.cz/dp309168)
- Na iPhone zařízeních je fullscreen vždy ve výchozím stavu vypnutý
- Formát spoileru se chová více standardně - funguje nejen s označeným textem ale i bez něj - pokud je tak např. kurzor na konci spoileru, lze formátování následujícího textu vypnout opětovným stisknutím příslušného tlačítka
- Upraveno chování zarovnávání textu na střed a vpravo (profil, články) - počet mezer mezi jednotlivými bloky nyní odpovídá počtu mezer v editoru; pokud zarovnávání v profilech používate, je možné, že vám to nyní volné řádky mezi bloky odebere a budete je muset opět přidat v editoru, tentokrát by se však už po uložení mělo vše zobrazovat trvale stejně a správně
Pár další oprav editoru, snad už posledních:

- V mobilní verzi přidáno tlačítko pro vypnutí režimu celé obrazovky - toto nastavení se uloží v rámci prohlížeče; tlačítko "Zavřít" přejmenováno na "Zpět"
- Zapnuta kontrola pravopisu (poskytovaná prohlížečem; tohle se pravděpodobně týká zejména Firefoxu)
- Opravena další chyba způsobující ořezávání textu po odeslání (snad...) (http://dbher.cz/dp308504)
- Opravena chyba, kdy editor ztrácel focus při formátování (http://dbher.cz/dp308335)
- Do popisků většiny tlačítek přidány klávesové zkratky (http://dbher.cz/bp12495)
- Opravena chyba, kdy po uložení uživatelského profilu prohlížeč falešně varoval před opuštěním stránky (http://dbher.cz/dp308508)
- Při vkládání textu ze schránky se nyní bbcode zformátuje
Několik menších oprav editoru:
- upraveno vkládání odkazů a formátování ve Firefoxu (mezera se doplní až za odkaz/formátování)
- opravena editace Herní výzvy v profilu (http://dbher.cz/dp307932)
Uživatelské účty Oranžový pomeranč a Zmrzlina zmrzlá trvale zablokovány (spam, multi account).

Dotyčného bychom tímto rádi poprosili, aby své otravné dotazy směřoval na jiné diskusní fórum nebo ideálně rovnou vyhledal odbornou pomoc.
U všech PS4/XOne her, které vyšly před datem vydání nových konzolí (12.11. pro PS5 a 10.11. pro Xbox Series X/S), bylo automaticky nastaveno, že jsou s novými platformami kompatibilní. Pokud narazíte na nějaký systémovější problém, dejte prosím vědět. Nějaké individuální případy pak bude hádám potřeba vychytat editacemi. Pokud hra na nové platformy vyšla po těchto datech, uvádíme ji klasicky jako plnohodnotné vydání i s datem.

Také jsem odstranil platformu PS5 u PS4 her, které nejsou kompatibilní - nicméně z her přidaných na DH se jednalo pouze o jednotky kusů (specialitky typu P.T.), v převážné míře šlo o betaverze, dema atp., které na DH ani nevedeme.
Děkujeme mazarovi, který slaví radostnou událost (http://dbher.cz/dp303635) a pořádá giveaway na Red Dead Redemption 2 pro všechny naše podporovatele na úrovni $5 a vyšší, odkaz tady: https://www.steamgifts.com/giveaway/1kINR/red-dead-redemption-2

Za DH jsem se to rozhodl doplnit o další giveaway na hru, která pro mě osobně v roce 2020 byla nejpříjemnějším překvapením: https://www.steamgifts.com/giveaway/M073c/hades

Oba giveawaye končí už za pár dní, tak neotálejte. :)
Za celý tým Databáze vám všem chci popřát krásné svátky a vydařený rok 2021 - pevně věřím, že bude pozitivnější než ten současný. Děkujeme za vaši přízeň a podporu, letos se toho na DH dělo opravdu hodně a byla živější než kdy před tím. Zároveň myslím, že jsme web a jeho použitelnost posunuli zase o kus dále, v čemž chceme i nadále pokračovat, abychom i do budoucna měli ten náš videoherní domov co nejpříjemnější. Tak na zdraví!
Info k Vánoční nadílce od @Ronik:

Jako každý rok, i letos bude Databáze her pořádat svou tradiční vánoční nadílku. Letošní nadílku nám bohužel značně zkomplikuje nová situace ohledně darování klíčů z Humble Bundle.

V průběhu roku se na Redditu a dalších fórech objevilo nemálo uživatelů hlásících, že poté, co darovali, vyměnili či prodali větší množství klíčů z Humble Monthly, dostali na svůj účet ban. Jako případ můžeme uvést například toto oznámení subredditu /r/SteamGameSwap, jednoho z nejpopulárnějších fór na výměnu Steam klíčů: odkaz. Tuto novou politiku posléze potvrdila i podpora Humble Bundle na Twitteru: odkaz.

Pro nás to tedy znamená, že vzhledem k možnému nebezpečí pro vás jsme se rozhodli do nadílky nepřijímat darem klíče z Humble Bundle. Pokud jste i tak ochotní riskovat svůj účet a chcete i nadále darovat svůj klíč z Humble Bundle, můžete na SteamGifts v rámci vánoční nadílky vytvořit na vlastní nebezpečí giveawaye sami. Není zcela jasné, jakým způsobem Humble Bundle detekuje podezřelé účty. Jako preventivní opatření se doporučuje neobchodovat s gifty linky, ale přímo s klíči, a nemít nalinkovaný svůj Steam účet s Humble Bundle účtem. Nicméně ani to nemusí stačit.

Klíče z ostatních obchodů a bundlů stále můžete posílat - jako každý rok jsme za jakékoliv příspěvky do nadílky vděční. Pokud byste něčím chtěli přispět, ozvěte se mi prosím do pošty. Díky!
Všem vydaným hrám na platformě PS4 a Xbox One byla automaticky přidána platforma jejich nové generace PS5 resp. XboxSX, vzhledem k jejich zpětné kompatibilitě (některé PS4 tituly s PS5 kompatibilní nejsou, ale jedná se o pouze o desítky her, o které bude v nejbližších dnech postaráno ručně).

Při přidávání nových PS4 a Xbox One her vydaných před releasem nových konzolí už prosím automaticky přidávejte i platformu nové generace, s datumem vydání dané konzole (10. listopadu 2020 pro XboxSX a 12. listopadu 2020 pro PlayStation 5). Díky.
Blíží se konec roku a s ním i přípravy Herní výzvy 2021. Pokud byste se na přípravě dalšího ročníku chtěli podílet a pomoci s vymýšlením kategorií, ozvěte se prosím Crashovi do pošty, který pět zájemců vybere do užšího týmu, díky!
Vzhledem k tomu, že nás všechny čeká asi dost náročný podzim s omezenými sociálními interakcemi a spojenými negativními dopady na psychiku, napadlo mě dát do pohybu jeden nápad už z jara, že bychom jako uživatelé Databáze mohli společně dát dohromady seznam her ideálních do karantény - takových, které mají buď pohodovou "feel good" atmosféru, zaručeně vás přivedou na jiné myšlenky nebo jsou dle vás k tomuto účelu perfektní z jiného důvodu. Pokud se sejde dostatek zajímavých tipů, vytvořili bychom z toho článek na blog.

Pokud se chcete zapojit, pošlete mi prosím poštou (tady) do úterý 13. 10. váš tip na 1 až 3 hry, které dle vás tohle zadání dokonale splňují i s krátkým popiskem, proč tomu tak je. Na stáří či žánru nezáleží, jen by měla mít profil na DH. Díky!
Uživatel "Tommywise" dostává 7 denní ban za opakovaný offtopic v herních diskuzích, který neustal ani po varování. V případě dalšího opakování bude následovat trvalé zablokování účtu.

EDIT: Účet trvale zablokován z důvodu dalšího porušení pravidel (založení dalšího účtu).
První várka oprav a změn v návaznosti na váš feedback po vydání 2020.1:

- Upravena šířka layoutu a poměr i mezery mezi panely s obsahem (např. profil hry)
- Profil hry: zvýrazněn vývojář, doplněn informační text
- Profil hry: méně výrazný alternativní název
- Zvýrazněny nově přidané (nepřečtené) odkazy
- Opraven profil nevyplněného vývojáře
- Tmavé téma: snížena výraznost barvy pro odkazy
- Tři sloupce na hlavní stránce jsou nyní dostupné od šířky 1200 px.
- Opraveny chybějící informace u některých videí (http://dbher.cz/dp291200)
- Opraven náhled posledního diskuzního příspěvku v profilu hry (http://dbher.cz/dp291288)

Děkujeme za všechny vaše postřehy, neváhejte je posílat dál. Vím, že každá změna designu je hodně citlivá záležitost, proto nás zajímají vaše dojmy i po pár dnech, kdy opadne prvotní "šok" - na co jste si zvykli, na co naopak ani s odstupem času ne, to vše jsou pro nás cenné informace a ty nejčastější připomínky určitě zkusíme adresovat.
Uživatel "Nikdykde" si vysloužil ban - i přes upozornění nedokázal respektovat nastavená pravidla.
Ahoj,
rádi bychom zase po čase informovali ohledně novinek z provozu a vývoje Databáze.

Nejprve z technického soudku - v poslední době i dílem omezení pohybu zaznamenáváme zvýšenou návštěvnost a aktivitu uživatelů na Databázi, což se odrazilo i na zátěži serveru, který už místy moc nestíhal. V minulém týdnu proto došlo k jeho upgradu, což se pozitivně odrazilo na rychlosti webu a dává nám solidní rezervu i do budoucna. Vyžádá si to o něco vyšší náklady na provoz, což se ve výsledku odrazí i do výše cílů na Patreonu, nicméně plán vývoje aktualizací pro tento rok to nijak neovlivní.

Co se chystaných aktualizací týče, rozhodli jsme se je trochu více rozčlenit a to hlavně proto, že pro vás @MCZ chystá facelift designu, který lépe využije prostor ve vyšších rozlišeních na desktopu, přinese tmavý režim a řadu dalších drobných vylepšení. Tady můžete mrknout na nějaké preview screenshoty:

Herní profil: https://www.dropbox.com/s/vcyvqn74qsqilhx/2020.1.game_profile_2.png?dl=0
Herní profil (tmavá verze): https://www.dropbox.com/s/o34zbtjgqdznhcs/2020.1.game_profile_dark.png?dl=0

Plán na tento rok je tak následující:

2020.1 (první polovina roku): Facelift + opravy menších chyb
2020.2 (druhá polovina roku): Veřejné štítky + zapracování hlavních designových připomínek
2020.3 (konec roku): Opravy chyb (především týkající se štítků)

Díky za pozornost!
Uživatelé "TerezkaTerezAzereta" a "Jenom kvůli wow" zablokováni z důvodu zakládání vícenásobných účtu a spamování diskuze.
Překonali jsme metu 19 000 her v Databázi!
Poděkování patří všem, kteří se na tom podíleli. Tady je pětka nejaktivnějších:

jazz1 - 196 her
raisen - 189 her
miCHALupka - 143 her
Fritol - 51 her
Luksa - 44 her

Tak co, padne 20k ještě letos? :)
Ahoj, vzhledem k pandemii koronaviru, které teď všichni společně čelíme, bych vám všem chtěl popřát pevné zdraví a poprosit o zodpovědný přístup - zdá se, že kromě dodržování základních hygienických návyků je jedinou opravdu účinnou cestou k zamezení šíření omezení osobních sociálních kontaktů na naprosto nejnutnější minimum (tady je podle mě hodně kvalitní vysvětlující článek).

Taková izolace může mít samozřejmě negativní dopady na lidskou psychiku, ale pevně věřím, že třeba i s pomocí her ji můžeme přečkat mnohem snáze. Přál bych si, aby vám i DH byla v tomhle oporou - ať už formou pravidelného kontaktu s ostatními hráči v diskuzích, popř. by mohl být ideální čas uspořádat nějaké společné multiplayerové seance vašich oblíbených her. Kdybyste něco takového pořádali, určitě mi dejte vědět a zkusíme takové akce rozšířit mezi co nejvíce uživatelů. Díky a ať se vám všem dobře daří!
Od vydání aktualizace 2019.3 uplynul teprve měsíc a migrace všech her v Databázi na nové platformy je dokončena, velké poděkování patří celé skupině dobrovolníků, která na tom pracovala, jmenovitě: @rikuhahl, @Zoltan, @raisen, @Jumas, @Ronik, @jazz1, @Steve, @M.a.t.t., @Fritol

Všechny stávající hry by tedy měly mít správně přiřazeny paltformy, určitě však došlo k menším či větším chybkám, takže budeme rádi za případné opravy.

Na přehled počtů her pro jednotlivé platformy můžete mrknout tady: https://www.databaze-her.cz/platformy/ - třeba iOS a Android mají čistě po úpravě stávajících her už přes 1000 her.
Uživatel Padouchrapcz byl zablokován z důvodu založení falešného účtu a spamování nesmyslného hodnocení u her.

Diskutující (1)