Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Retro Klub 2024 #4

Odložte kolty a taste meče! Vydáme se do dungeonu.

Náročná westernová shooting gallery hra od japonských Natsume je za námi a doufáme, že jste ji přežili bez nervového zhroucení. :) V Japonsku však zůstaneme, nicméně tentokrát se podíváme na podstatně jednodušší záležitost, která bývá označována jako mix Diabla a The Legend of Zelda. Jde o původně N-Gage exkluzivní hru Xanadu Next. V Česku v podstatě neznámá značka, která však může leckoho překvapit svou historií, jak se dozvíte v krátkém povídání níže. Tak vemte svoje Nokie do ruky a hurá na to! A nebo bude stačit myš a klávesnice...

Xanadu NextProfil na Databázi: Xanadu Next

Vývojářskou a vydavatelskou firmu Nihon Falcom má nejspíš většina z vás alespoň lehce v povědomí. Společnost působící na trhu již přes 40 let má sice pro většinu českých hráčů nepříliš atraktivní katalog her, nicméně ve světě se se svými značkami rozhodně neztrácí. Tahounem je jistě velmi početná série akčních RPG s prostým názvem Ys. Pokud vás někdy napadlo, co vlastně tahle dvě písmena znamenají, tak herně jde o mystické místo, přesněji lítající ostrov, který vychází z francouzské legendy. Druhou důležitou sérií je pak The Legend of Heroes, přičemž pro většinu fandů JRPG je zásadní její podsérie Trails. Právě s touhle sérií je Xanadu Next spjata a celá série je historicky velmi důležitá.

Xanadu Next sice vyšlo na nokiácký handheld v roce 2005, nicméně počátky série Xanadu, nebo také Dragon Slayer, sahají až do roku 1984, přičemž hra položila základy pro akční JRPG žánr. Za hrou stojí Yoshio Kiya, který pro Nihon Falcom vytvořil řadu dalších her ze zmíněných sérií, přičemž zajímavé je, že než se dostal k designu her, tak pracoval jako automechanik. Po úspěchu na sebe nenechalo pokračování dlouho čekat a o rok později vznikl druhý díl s prostým názvem Xanadu, delším názvem také Xanadu: Dragon Slayer II, a následně třetí díl pod názvem Dragon Slayer Jr. a čtvrtý díl Legacy of the Wizard či také spin-off Faxanadu (Famicom + Xanadu, haha) od Hudson Softu. Zmatenými názvy můžeme pokračovat, neb pátý díl se jmenoval Sorcerian. S šestým dílem se už dostáváme k názvovému propojení s jinou sérií, jak bylo zmíněno, neb nesl název Dragon Slayer: The Legend of Heroes. Mohli bychom pokračovat do nekonečna a pokud trpíte OCD a máte potřebu série striktně kompletovat, tak hodně štěstí, jeden život vám na Dragon Slayer univerzum stačit nebude.

Můžeme to tedy zkrátit a říct, že posledním přírůstkem do původní fantasy série Xanadu je N-Gage titul Xanadu Next od ScriptArts. Z jakého důvodu se rozhodli přenést sérii na tenhle zapomenutý handheld je dodnes záhadou, ale nejspíš v tom budou prostě mít prsty peníze tehdy bohaté Nokie, která zkoušela vše možné. Hra však o pár měsíců později vyšla i pro PC, nicméně až do roku 2016 se nepodívala na západní trh. Proto vás možná datum vydání PC verze na Steamu může zarazit, když zde mluvíme o retru. Nutno podotknout, že obě verze se od sebe značně liší nejen technickými možnostmi, což dává vzhledem k výkonu N-Gage smysl, ale také celým scénářem. To je také nejspíš důvodem, proč hra byla tak dlouho dostupná jen v Japonsku i přes fakt, že N-Gage verze na západě vyšla.

Série byla následně v roce 2015 přesunuta do moderního Tokia na handheldu PlayStation Vita v díle Tokyo Xanadu. Zatím poslední zářez by však mělo brzy doplnit pokračování.
Kde si hru můžete koupit?   
PC verzi najdete samozřejmě na Steamu a GOGu, kde bývá i ve slevových akcích za pár korun.
Ke splnění Retro klubu vám však budete stačit i původní N-Gage verze. Jak se k ní dostanete je už na vás.

Do jakých kategorií Herní výzvy můžete hru použít?
Nejspíš zase nikde. Pokud na něco narazíte, dejte vědět v diskuzi prosím!
Retro Achievementy tentokrát vynecháme. Level 1 splníte dohráním hry, nicméně hra má údajně dost zabugované achievementy na Steamu, tudíž se raději vyhneme trápení. Věřím, že to pro vás nebude zas taková rána. :)

Jako kompenzaci berte za výzvu následující nabídku. První tři komentující mi ( @Fritol: ) mohou napsat a vybrat si jeden z následujících Steam klíčů. Kdo dřív příjde, ten dřív bere. :)

Batman: Arkham Asylum Game of the Year Edition 
Batman: Arkham City - Game of the Year Edition 
MORTAL KOMBAT XL 
Raiden V: Director's Cut 
Two Points Campus 
Hidden & Dangerous: Action Pack + Hidden & Dangerous 2: Courage Under Fire 
Prey 
Čas na dohrání máte až do 31. července.  
Co si dáme příště? Léto mnoho z vás stráví u vody a někdo možná dokonce i na rybách, tak proč si tuhle atmosféru neprožít i u obrazovek? Možná to budete považovat za vtip, ale SEGA Bass Fishing je jedna z nejoblíbenějších arkádových her od Segy a neméně oblíbená byla pak i verze pro Dreamcast, kde se dočkala dalších pokračování a série je dnes už takovým základem herního rybaření. Pozitivní také je, že ji nejspíš většina z vás již na Steamu vlastní, tudíž nemusíte chystat peněženky, stačit vám budou pouze pruty. :)

Diskuze ke článku

Tak už jsem to taky dohral. Musel jsem se parkrat po vecerech hecnout a u posledního bosse jsem chvílemi myslel ze padnu pod stůl ale hotovo. Do neděle sepisu koment :-) bylo zajímavé si to zahrát, díky za tip. Ze začátku mě to dost bavilo, ke konci mě ten hrad ale spis sral. Motal jsem se v tom jak pavouk v pavucine…:-)
jsem rad ze v srpnu naopak bude pohodova zalezitost. Nebo v ni teda trosku doufám :-D
@Psyx (09.06.2024 11:58): Jo, mas pravdu, hlavní postava nic nerekne, ale ten start byl Takovej hodně kecaci. Teď už je to lepší. Jsem 11. level a už to docela kosim. Respektive to jde :-D Teď jsem se dostal k nejakymu nemrtvýmu v hradě kterej se zjeví po otevření truhly a sere mě ze na nej nic neplatí. Tak musím přijít na to jak ho sejmout protože pořad vyvolava nějaký podřadný kostlivce co mi neustale otravuji zivot :-)
Tak včera jsem hodil postavu zpět na level jedna a znovu vytáhl na 20, samozřejmě s vhodným strážcem. Je to opravdu dost znát, hned na první pokus jsem v Netherworldu došel dvakrát dál.
@malarkey (09.06.2024 00:05):  Kecací a přitom má hlavní postava Gordon Freeman syndróm :D Ale jo, chápu tě, taky mi poměr akce/boje vůči kecání vyhovuje. A Hlavně že rozhovory s NPC a čtení vzpomínek si můžu dát když mám chuť a neskáče mi to do ksichtu během průzkumu, většinou :)
Tak já už taky sedma úroveň. Teď jsem prosmejdil komplet to podzemí jak jsem se do nej dostal přes toho ohnivyho jestera, a otevřel si nové lokace, které byly za tou uzavřenou branou. Trosku mi vadilo, jak moc je to zbytečne kecaci ale teď už to jde :-)
Tak už jsem udolal kraba, nezdál se filuta, musel jsem trochu změnit výbavu a taktiku, abych ho zdolal. Normálně jedu válečníka, ale tady jsem nasadil blesky na dálku. A pořád dobrý.
Taky už jsem rozehrál, zatím se toulám na začátku v zatopené jeskyni a dobrý. Akorát jsem už pětkrát chcopnul, jednou skriptem a 4x utonul :)
Tak po prvních pár hodinách dobré. Hratelnost moc nepřekvapí, ale potěší jasná návaznost na stařičkého Dragon Slayera. Příběhu zatím překvapivě hodně, ale hraní celkem odsýpá, Anorak je už na 8 úrovni.

Rybaření mě moc neláká, ale uvidíme...