Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Retro Klub 2024 #2

Jarní měsíce začneme přehlíženou Xbox exkluzivitou z populární série plošinovek.

Retro Klub 2024


Rok 2024 jsme vykopli s kolekcí her ze série Castlevania, která mapovala sérii od jejích počátků na konzoli NES a pokračovala na jejího nástupce v podobě SNES, přičemž se nezapomnělo ani handheldové díly z GameBoye a její spinoffy. Navázali jsme tak na úspěch začátku roku 2023, kdy jste se v hojném počtu pustili do Disney kolekce her od Capcomu a možnost vybrat si z většího množství her vám zdá se vyhovovala.

Někteří z vás nám v lednu vyplnili dotazník, kde jsme se ptali na budoucnost Retro klubu a jedna z otázek byla, zda by vám vyhovovaly delší hry s tím, že časový limit se prodlouží na celé dva měsíce. Tenhle model si tak poprvé vyzkoušíme a vrhneme se na exkluzivitu z původního Xboxu, která však později dostala HD remaster na zbylé platformy. Jde o Oddworld: Stranger's Wrath, u nás poměrně opomíjený díl jinak populární série plošinovek Oddworld. Hra je na poměry našeho klubu o něco delší, nicméně pokud budete mít dohráno brzy a budete si chtít rozšířit obzory v sérii, tak vám nic nebrání zkusit i jiné díly série. 

Oddworld: Stranger's WrathProfil na Databázi Her 
 
Se sérii Oddworld od amerických Oddworld Inhabitants vás asi netřeba nějak blíže seznamovat. Série plošinovek o rase Mudokonů s hrdinou Abem v hlavní roli nabrala poměrně rychle na popularitě nejen na domácím trhu, ale také ve světě a posbírala během let stovky ocenění, přičemž na herní průmysl měla značný dopad a mnozí hráči i novináři ji považují za jednu z nejdůležitějších v historii. Hry se tak objevily v dokumentární sérii Icons, populární skupina Eiffel 65 na značku odkazovala ve skladbě "My Console" a samozřejmostí je i zmínka v knize 1001 Video Games You Must Play Before You Die a o referencích v kultuře by se dalo pokračovat.

My se však v Retro klubu zaměříme na díl, který v sérii vyčnívá a je jím Stranger's Wrath. Ten není pro sérii běžnou plošinovkou, ale jakousi akční adventurou kombinující third-person a first-person kameru. Hra představuje nového hrdinu Strangera, který je lovcem odměn v prostředí příhodně připomínající divoký západ. O vydání se tenkrát postarali EA a šlo o exkluzivní titul pro původní Xbox. Tvůrci se dokonce tehdy vyjadřovali tak, že Xbox je budoucnost a PlayStation minulost. Rozhodně by bylo vtipné zeptat se jich na tenhle názor dnes, neb ačkoliv hra posbírala velmi kladné ohlasy od recenzentů i hráčů, tak komerčně propadla. Tvůrci doufali v prodeje přes milion a půl kopií, přičemž se původní verze zmohla na slabých 600 tisíc. Následný HD remaster prodeje nijak zásadně nevylepšil a v roce 2014 byl na stejných 600 tisících kusech, tudíž hra stále nesplnila prvotní cíl. Tvůrci to však se hrou nevzdali a porty na nové platformy vycházely ještě v roce 2022, tudíž i přes nezveřejněná data se původní cíl nejspíš podařilo splnit. Nikoho však asi nepřekvapí, že o spekulovaném pokračování se následně slehla zem.

Tvůrce hry, Lorne Lanning, tehdy svalil veškerou vinu na vydavatele EA a obvinil je přímo ze sabotáže, neb dle něj nevložili do marketingu tolik peněz, kolik si hra zasloužila. Dle Lanninga je Stranger's Wrath nejlepší hra, kterou kdy vytvořil a kritikou na stranu vydavatele nikdy zrovna nešetřil, tudíž další spolupráce se samozřejmě nikdy nekonala. Kde je pravda a co přesně zapříčinilo selhání se asi nikdy nedozvíme, neb jak jste si mohli přečíst výše, prodeje HD remasteru od Just Add Water zrovna prodejní rekordy taky netrhaly, i když s ním již neměli EA nic společného. Dle Lanninga hra opět neměla žádný marketing a spoléhali na tzv. "word of mouth", přičemž zásadní bylo vydání na PS3. Opět bychom se zde mohli zeptat na výroky o Xboxu jako konzoli budoucnosti. :) EA se ke kritice ze strany Lanninga nevyjádřili a tvůrci na vydání HD remasteru následně spolupracovali pouze s vydavatelem Microids v rámci Switch verze.

Neúspěch hry naštěstí ale nezapříčinil konec celé série, jak tomu bývá často zvykem. Oddworld se vrátil na obrazovky v roce 2014 s remakem původního Oddworld: Abe's Oddysee, který nesl podtitul New 'n' Tasty! Následně v roce 2021 vznikl zcela nový díl Oddworld: Soulstorm, kde si zas můžeme škodolibě kopnout do poznámky o Xboxu jako konzoli budoucnosti, jelikož Soulstorm měl půlroční PlayStation exkluzivitu.

Na závěr bych rád ještě zmínil dvojici přehlížených spin-offů pro handheldy GameBoy, za kterými stojí vývojáři ze Saffire. Je jimi dvojice Oddworld Adventures a Oddworld Adventures 2, což by mohlo zdejší nadšence do retra jistě zajímat a ve volném čase se třeba pustit i právě do těchhle zapomenutých kousků. 
Kde si hru můžete koupit?    
Hra je ke koupi prakticky na každé moderní platformě. Na PC samozřejmě na Steamu nebo GOGu. Případně u třetích stran. Najdete ji i na pětici hlavních konzolí a dokonce i na mobilech s Androidem a iOS. Krabicovou verzi aktuálně najdete pouze pro Nintendo Switch, případně můžete projet bazary a sehnat původní Xbox verzi.

Do jakých kategorií Herní výzvy můžete hru použít? 
Tentokrát asi do žádné. Dejte nám vědět pokud na něco narazíte!

Retro Achivementy

• Level 1 : Dohrajte celou hru na libovolnou obtížnost.
• Level 2 : Při dohrání splňte achievement Grubb Idol.

Klasicky nám stačí vidět, že máte v daném čase dohráno, případně pokud hrajete znovu a hodnocení pochází z jiného data, tak nám napište. U splnění achievementu si to ověříme sami, pokud máte veřejný Steam účet s odkazem na DH profilu. Pokud hrajete na konzoli či mobilech, tak nám prosím dejte vědět v diskuzi/komentáři. Děkujeme! :)
Čas na dohrání máte tentokrát až do 30. dubna.
Co si zahrajeme příště? Příště se mrkneme na westernový titul původně z konzole SNES. Bude jím shooting gallery hra Wild Guns, přičemž povolen bude i velmi věrný remake Wild Guns: Reloaded. Hra aktuálně není nikde ve slevě, nicméně mějte na paměti, že hrát se bude až od května, tudíž s koupí vyčkejte, neb ač na Steamu nemá slevy příliš často, na konzolích má akční ceny pravidelně.

Diskuze ke článku

Hlásím, že dohráno a okomentováno. Našel jsem i sošku stála pěkně na malém oltáři v prvním patře, ale těch 75 babek snad ani nestálo za tu námahu XD. Kam můžu poslat screenshoty?
Dnes jsem rozehrál a je to vážně dost fajn, až mě to překvapilo. Dokonce už jsem našel Grubb Idol, takže na to nemusím myslet :)
Taky hlásím, že mám dohráno a to včetně Grubb Idolu, viz zde. Časem doplním comment. Teď to půjdu zkusit ještě jednou na hard, abych zkusil získat zbylé achievementy.

BTW. Hra se dá použít v Herní výzvě do hardcore varianty kategorie "Nemova říše" a také do základu kategorie "Ztraceno v překladu".
Tak hlásím, ze mám dohrano. Nakonec to nebylo vůbec špatně. Dobra volba do retro klubu. Oddworld znám, ale o tehle hře jsem neměl ani tušení, takže podstatu splnila. V nejblizsi době dopisu i komentář a už mám nakoupeny Wild Guns Reloaded a jsem zvedav :-)
@next_ghost (10.03.2024 14:42): Sakra, já kontroloval i mobilní verze zda mají achivy, ale kontroloval GOG mě vůbec nenapadlo.

Ano, jde o tu schovanou sochu, je zelená. Pokud si ji našel, tak ti prostě budeme věřit, ve výsledku o nic nejde, ty levely jsou spíš pro zábavu/výzvu navíc.
Včera jsem začal a došel jsem do vodárny. Zatím dobrá hra, ale to konzolové ovládání v pohledu 3. osoby je hrůza.

Jen nějak nevím, jak v GOG verzi poznám splnění retro výzvy level 2? GOG u téhle hry nepodporuje achievementy a v samotné hře (HD verze) jsem také nenašel žádný seznam achievementů ani oznámení během hry o jejich splnění. Jestli dobře chápu popis Grubb Idol achievementu na Steamu, tak mám najít nějakou schovanou sochu těch žabolidí, co v intru lovili ryby?
Ahoj, tak už se někdo pustil do Oddworldu? Já už jsem v přístavišti. Je někdo dál?
Jinak hra dobrá, vůbec jsem jí neznal a baví mě, takže účel plní. Díky za dobrý výběr! :-)
Škoda, že další plošinovka. Každopádně na Wild Guns se zase přidám.

Tady bych vlastníky NS upozornil, že je původní hra je přístupná v rámci předplatného Nintendo Switch Online ;)