Oddworld: Abe's Oddysee

září 1997 PS1
31.10.1997 PC
20.10.2009 PS3PSP
29.08.2012 Vita
Oddworld Inhabitants, Digital Dialect (PC verze)
Oddworld: Abe's Oddysee je první hrou od vývojářského studia Oddworld Inhabitants. Příběh se točí okolo Mudokona jménem Abe, který pracuje jako voskovač podlah v továrně RuptureFarms, jež vyrábí masné výrobky. V čele továrny stojí Glukkon Molluck, který si zotročil rasu Mudokonů, jež v továrně pracuje. Jednoho dne Abe zaslechne velice důležitý rozhovor mezi Molluckem a jeho podřízenými. Dozvídá se, že masokombinát krachuje a je potřeba nového výrobku. Abe s hrůzou zjistí, že Molluck má v plánu naporcovat jeho Mudokoní bratry a prodávat je jako výrobek nesoucí název Mudokon Pops. A tomu musí Abe zabránit. Uteče z továrny s cílem zachránit své bratry a zničit RuptureFarms i s jeho ziskuchtivým šéfem.

Hra samotná je pomyslně rozdělena na rozličné místnosti, či rozlehlejší úrovně, které jsou celkem puzzlovitě koncipovány a pro optimální průchod a překonání všech překážek, pastí, stráží a monster musí hráč využít jak Abeovy schopnosti, tak zručné vrhání předmětů, instruování ostatních otroků (Sligů) pro koordinaci akcí, či prostě klasické plošinovkové dovednosti.

Ve hře se nevyskytují pouze Sligové, později najdete i zabijácké pouštní koně Scraby či temné pavouky Paramity, kteří žijí v nejtemnějším koutě chrámu v Paramonii. Podíváte se nejen do továrny, ale i do domovského lesa, pouště či na jatka, kde vás čekají i vedlejší úkoly jako například zapálit pochodně, abyste splnili zkoušky, které si pro vás připravil šaman Big Face.

Cestou vás bude doprovázet hudba od skladatelky Ellen Meijers a Joshe Gabriela, která je vytvořena pouze pomocí bicích nástrojů. Hra získala nespočet cen jako hra roku nebo konzolová hra roku. Rok poté bylo vydáno pokračování s názvem Oddworld: Abe's Exoddus.

O 17 let později vyšel věrný remake hry pod názvem Oddworld: New 'n' Tasty!.

Díky kategorii Kamarád doporučuje jsem konečně splnil další z velkých herních restů. Aba jsem kdysi hrál, ale nikdy jsem se nedostal moc daleko. Dnes po dohrání a uležení dojmů mohu prohlásit, že skutečně jde o prvotřídní hru. Povedené grafické zpracování obstojí i dnes a navozuje hutnou atmosféru. Zvuky jsou na dobové úrovni, ale komunikace mezi Mudokony je úžasná.

Nejde jen o klasickou plošinovku. Pro záchranu Mudokonů s nimi musíte nejen komunikovat, ale pomocí příkazů řešit překážky. Hra je tak jakousi kombinací spíše jednoduššího plošinovkování s řešením rébusu a správným používáním schopností bezbranného hlavního hrdiny.

Hru mohu klidně doporučit, díky tutoriálu (světelné cedule) je v pohodě hratelná i dnes. Jak jsem se k jejímu hraní odhodlával docela dlouho, nakonec jsem byl rychle vtažen do hry a velice spokojen.
Abe’s Oddysee je jedna z těch úžasných her, které vám utkví v paměti už navždy. Strhla mě takřka okamžitě, pozornost udržela po celou dobu hraní a plně jsem se od ní neosvobodil ani po skončení. Výčet jejích kladů je nepřeberný. Sahá od famózního 2D grafického zpracovaní, jež snad ani nemůže omrzet, přes perfektní design jednotlivých levelů, zajímavé nepřátele i skvěle podaný příběh, až po škálu nápaditých úkolů a strhující atmosférickou hudbu. Největší předností je však samotný hlavní hrdina. Fantastickými světy herního univerza prochází s nezaměnitelným stylem a rozsahem schopností, které nechávají daleko za sebou tradiční standart žánru. Sebemenší pád do stereotypu je tak dokonale znemožněn. Oddworld Inhabitants vytvořili naprosto úchvátné dílo s osobitým kouzlem a alespoň pro mě krále svého žánru. Má vděčnost za to je nekonečná.
Když se mi tato hra dostala do ruky bylo mi 6 let, a ještě k tomu jsem to dostal na PS one a dokonce v němčině. V tý době jsem ještě nevěděl co příběh obnáší a co je účel hry. Takže můj úkol byl: dostat se na konec levelu a dělat při tom blbosti. Vážně jsem se vyřádil. Když už jsem jakžtakž začal ovládat angličtinu a koupil jsem si tuto hru i na PC a konečně pochopil příběh a cíle této hry. Dokonce německý jazyk není vůbec špatný, například hlas německýho Sliga zní mnohem víc vražednějí a hustěji než hlas anglického =D. Když jsem hru dohrál, furt mi vrtalo hlavou, kde jsou všichni Mudokonové, porotže já jsem ty po cestě zachránil všechny. Pak se mi náhodou do ruky dostala strategická knížka a v tu ránu jsem pochopil, že autoři ze srandy vytvořili secrety které nejsou nijak označené oproti ve dvojce. No zpátky ke hře, série Oddworld patří k mým nejoblíbenějším hrám a i když to mám už dohráné snad podesáté, vždycky si rád sednu k PC a dohraji to během 3 hodin znovu. Dobrou atmosféru ke hře dodává její hudba, která se mění podle toho, když vás spatří nepřítel anebo prostě změnou krajiny. 3D sekvence jsou udělané parádně a vtip tam opravdu nechybí. A to že hra má dva konce, špatný a dobrý a když máte špatný, tak vás hra pošle do půlky hry se slovy: Víc se snaž tak to mě opravdu dostalo =D. Pár scén ze hry jsou opravdu obtížné a chybí mi zde quicksave. To už potom občas chytám upocený joystick od PSka a dělá mi potíže něco udržet v ruce, jakej mám vztek. Prostě tuhle hru doporučuji všem, kdo má IQ větší než 100 bodů a těm, kteří mají rádi plošinovky s velmi dobrou hratelností. A ke konci tři slova: "This is RuptureFarms" a německy: "Das ist ruptureFarms" =D =D

Pro: Originalita, příběh, nepřátelé, gamespeak, chantování do nepřátel, hudba a grafika

Proti: Místy obtížné

Originální, roztomilé, obtížné, nezapomenutelné. Asi nejlepší plošinovka všech dob. Oddworld Inhabitants byli umělci.
Když jsem tuhle hru kdysi hrál, vůbec jsem ji nerozuměl. Nedokázal jsme se naučit ty číslový příkazy a vlastně jsem netušil, že mám zachraňovat jiný mimozemšťany. Taky jak jsem byl u vytržení, když jsem zjistil, že se můžu převtělit do enemáků a kosit druhý enemáky. A snad nejvíc mám v hlavně zafixovanou scénu, kde utíkám na jakýmsi hybridovi mezi velbloudem a koňem a modlím se, aby mě tentokrát už opravdu netrefili.

Dobře obtížná hra, kterou jsem dohrál za pomocí strýce a kterou už si opravdu těžko pamatuju. Jen vím, že do mě pumpovala dostatek adrenalinu, že mě bavila a to mi stačí. Jeden z nejlepších herních počinů, co existuje.

Pro: Obtížnost, hádanky, ovládání nepřátel, koňovelbloud a zpropadený mačkací miny :-D