Oddworld: Abe's Exoddus

logická > nezařazeno
17.11.1998 PCPS1
20.10.2009 PS3PSP
29.08.2012 Vita
Oddworld Inhabitants, Digital Dialect (PC verze)
Abe's Exoddus je pokračování nejslavnější plošinovky Oddworld: Abe's Oddysee.

Jako Abe jste oslavován svými druhy, protože jste zachránili všech 99 Mudokonů z Rupture Farms a následně ji vyhodili do povětří. Nešťastnou náhodou spadnete a máte vidění. V něm vás navštíví tři duchové vašich předků a chtějí po vás, abyste zastavili vykopávání jejich kostí, ze kterých Glukkoni vaří pivo. Mimoto vás čeká ještě vedlejší úkol: zachránit 300 Mudokonů, které si Glukkoni zotročili. A tak se Abe vydává s pár přáteli na cestu. Když ujdou nějaký kus, tak jim nad hlavou projede vlak a z něj vypadne kost jejich předků. Abe a jeho přátelé vlak sledují a koleje je zavedou do dolů Necrum. Tam se Abe nešťastnou náhodou oddělí a cesta začíná.

Hratelnost a grafika zůstala nezměněná od jedničky. Ale přibyl nový gamespeak a Abe vás pobaví novými hláškami. Gamespeak využijete i u jiných postav, například u Glukkonů dáváte rozkazy Sligům, abyste se dostali dál. Přibylo i pár nových nepřátel, konkrétně Fleeches (zelené housenky, které vás spolknou), Greeters (plechovky na kolečkách, které když vás sejmou detektorem pohybu, tak vás usmaží), Glukkons (ti už byli v jedničce, ale zde za ně budete hrát) a Flying Slig (slig, který má na zádech minihelikoptéru a střílí bomby). Další novinkou je převtělování se do Scrabů a Paramitů. S pomocí Scrabů si pročístíte cestu a s Paramity si otevřete většinou cestu dál.

Herní doba o dost přibyla a navštívíte celkem 9 lokací. A vy se musíte dostat z dolů, přes džungli, skrz území Paramitů a Scrabů, následně získat tři klíče od bossů a pak hurá do Soulstorm Brewery, kde je váš cíl: Hlavní boiler.

Hra je doprovázena Beat hudbou, která se mění podle situace, například, když jste v nebezpečí, hudba se zrychlí.

Pokud jste byli pilní a zachraňovali Mudokony, čeká na vás hezký konec, ale když jste to brali na lehkou váhu, čeká na vás smutný. Dokážete zachránit všech 300 Mudokonů?

Zatímco ostatní děti si ve školce kreslily zvířátka, sluníčka a domečky, já jsem se s pastelkami zase snažil co nejpřesněji zachytit moment, kdy Abe mrskne kamenem po mině, aby odpálila do pekel horoucích jednoho z toho Cthulhu hrbáčů s bouchačkou. Nutno říct, že jsem nikdy nedostal lízátko za nejhezčí obrázek :(

První hru jsem nehrál. Z nějakého důvodu se mi tenkrá v těch devadesátkách dostal do rukou až druhý díl. A strašně, fakt strašně dlouho jsem neměl absolutní páru o tom, jak se tahle hra vlastně jmenuje. Kdykoliv jsem o ní mluvil, nazýval jsem ji: "Ibu". To kvůli Abeovi, který v úvodním meníčku vždy hráče pozdraví svým "Hello", ovšem v jeho podání to znělo více jako "Heelu". A jelikož v devadesátkách jsem jen těžko mohl rozumět anglicky, právě díky oné podivné výslovnosti se mi do hlavy vpálilo slovo "Ibu", kterého jsem se upřímně nezbavil ani poté, co jsem zde na databázi konečně objevil pravý název hry.

Co se týká plošinovek, které vám opravdu brutální a drsnou formou dají sežrat fakt, že hráč něco posral, Ibu stojí na předních příčkách. Pád na minu, rozstřílení samopalem, rozkrájení automatickými pilami, sežrání "rukopavoukem", ... když zkrátka hráč umře, nikdy to nebude hezké na pohled. Samotný jednoduchý gameplay a bizarní, trochu trhlá atmosféra, byly faktory, které zároveň dělají z Ibu jednu z nejlepších plošinovek, co jsem kdy hrál. Oceňuji i rozmanitost prostředí. V jisté části hry se podíváme i do neprobádané divočiny, kde pro mě největší noční můrou byly především ti masožraví červi. Brrr.... A dodnes si pamatuju tu šílenou honičku s těmi pavoukovitými rukami, během které mi bušelo srdce jak o závod. A to je mimo jiné i něco, v čem hra opravdu exceluje - dokáže fakt nakopnout adrenalin. Především v pozdějších částech hry dojde k situacím, kdy si hráč bude muset dobře promyslet svůj plán, v rámci kterého nebude přípustné udělat jakoukoliv chybu. Musí být chirurgicky přesný po dobu několika dlouhých sekund. A když se to povede, ten pocit je opravdu euforický. Mimo jiné je hra i docela vtipná, je to teda velice často humor morbidní, ale funguje zde i tak dobře.

Je ale docela škoda, že asi po polovině ona rozmanitost prostředí zmizí, v rámci čehož pak hráč nenarazí na příliš velký počet zajímavých a pamatovatelných lokací. Hudba ne příliš výrazná a jednoduchá, ale k veškerým lokacím sedí senzačně.

Celkově je pro mě Ibu jednou z největších nostalgických vzpomínek. Už jen protože i ve školce jsem nemohl přestat malovat obrázky ze hry, kvůli kterým nade mnou učitelky kroutily hlavami a asi zvažovaly, zda raději nebrknout mojí mamce, aby mě vzala na nějaké vyšetření.
Můžou být rády, že jsem na ně nezkoušel prdět a nechat onen prd explodovat, pche...

Pro: zábavný gameplay, bizarně trhlý, chytrý, napínavý

Proti: po půlce malá rozmnistost prostředí a tudíž krapet větší nuda

S Abem jsem se porpvé setkal v demu na PS1, které jsme pařili u kamaráda a výtečně zabavilo. Proto když jsem uviděl v levných knihách druhý díl se skvělou cenou 200kč, naváhal jsem a koupil.

Abe je vynikající plošinovka. Téměř jakýkoliv prvek je zde perfektně navržen a ve výsledku všechno do sebe perfektně pasuje. Ovládání mysli protivníků a využívání jejich schopností, pohyb ve stínu, vylákání nepřátel a jejich zneškodnění, atd. Levely jsou dobře navržené a je zde potřeba zdravého myšlení. Nejedná se o přehnaně náročnou logickou hru, ale ani zde nejde jen o obyčejné hopsání, zabíjení nepřítel, sbírání lékárniček, živůtků apod. Přístup je zde naprosto odlišný a originální. Ve většině případech není ani potřeba nepřítelne zneškodnit, stačí se jen proplížit nebo mu utéct.

Grafika je vážně skvělá. Někdy přejdete mezi dvěma úrovněmi, které jsou od sebe jakoby vzdálené ve třetím rozměru. Opravdu skvěle navržené. Nepřátelé jsou originální, graficky krásně zpracovaní a kvalitně nazvučeni. Celkový design hry je vynikající. Tahle grafika se prostě musí líbit každému.:)

Abe's Exoddus je pro mě nejlepší plošinovka, kterou jsem v životě hrál. Všechno je zde zpracované na jedničku. Jak hratelnost, tak grafika. Opravdu škoda, že se jednalo o poslední díl. Ale já si stále uchovávám svou malou jistotu. Stále jsem totiž nedohrál první díl. Počkám ještě pár let a pak se znovu pohroužím do tohoto geniálního světa.

Pro: grafika, audio, hratelnost, 'příběh', .. ..

Proti: x

Oddworld Inhabitants ponechali při tvorbě pokračování hry Oddworld: Abe's Oddysee všechny principy stejné a udělali dobře (ačkoliv jsem nad touto hrou už nestrávil zdaleka tolik času). Zahrát si všechny možné plošinovky pod sluncem a nakonec Oddworldy je jako koukat celý život na popcorňáky a na sklonku života strávit jeden víkend v přítomnosti pánů Kubricka a Lynche...
Perfektní pokračování (větší, náročnější-minimálně na provedení, se spoustou nových stylů- více steampunku, art deco, postapo a já nevim co ještě, a s využitím potenciálu hry naplno.) Pořád typická svobodomyslná atmosféra a ujeté nápady (tear tracktor a oduševnělý prd-nemůžu uvěřit , že jsem tohle spojení mohl někdy v životě použít), ale to jsou zkrátka Oddworld Inhabitants v celé své kráse.
Tato hra, je pro mne tak trochu srdeční záležitost(nechám si udělat tetování jako Abe), taky není divu, když jsem ji hrál od sedmi(možná šesti) a je mi 14 (letos dohrál:)). A dnes mě dostala novinka ,že další díly by měly být tak v roce !2010 na PC!. A možná bude i oddworld film. Jinak všem naprosto doporučuji ji někde sehnat(popřípadě stáhnout), protože lepší plošinovku jsem jakživ nehrál. Není to skákání na hlavy jako mario, nebo nějaká hopsací střílečka, NE vaší největší zbraní jsou rychlé nohy a změna v polobožskou bytost vrhající blesky. Je to originální hra s (na svou dobu) naprosto úžasnou grafikou, příběhem a hratelností.

Pro: hezká grafika, dobrá hratelnost, velká škála schopností, dobrý speak systém, platí zde fyzikální zákony

Proti: málo dílů