Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Závodní a simulátory

< >
@mrazikcomp (19.06.2020 16:15): to by nebylo ono. Dnes už mám za sebou instalaci Windows ME. Kvůli tomu jsem musel během instalace OS vyhodit z prvních dvou slotů RAM 2x 1GB DDR 400 a nechat ve slotu 1 jen 512 MB DDR 400, jinak totiž Windows ME odmítaly pokračovat v instalaci. Ještě předtím mě BIOS nerozpoznal po odpojení HDD s Windows XP (Master) můj druhý HDD (slave), takže jsem ho musel jumprem přepnout do Single/Master mode. :) No a samozřejmě přehodit fyzicky GPU na ATI Radeon 9000 Pro + instalace drivers. Vše šlo skoro jak po másle do okamžiku kdy jsem tam cpal USB 2.0 drivers od Nvidia. V ten moment když jsem měl zapojené Logitech USB repro do monitoru, tak se mi zmršil zvuk integrované USB zvukovky a jakýkoliv software co jsem chtěl nainstalovat nebo spustit již naisntalovaný, měl hodil modrou smrt s dovětkem USB 2.0 driver xxxx, etc. Dobré na tom ale bylo že stačilo zmáčknou klávesu a byl jsem zpět ve Windows.
Musel jsem odpojit ty repro i joystick od monitoru a nahodit je přímo na MB USB porty. Pak vše fičí jako po másle. Staré dobré Windows 9x. :)

Samozřejmě jsem HDD Seagate 8,4GB nejprve přes disketu (ano disketu) rozdělil v Parttion Magic na 2 x 4GB, pak hezky nabootoval spuštěcí disketu Windows ME s podporou CD ROM a pak spustil v command line magickým příkazem SETUP.EXE instalaci OS. Wow, ten zvuk disketové mechaniky je jedinečný. :)

No a na závěr, protože to jsou Windows 9x známé svou stabilitou obecně (ačkoliv tedy zrovna s ME mám jen ty lepší zkušenosti, na rozdíl od W95/98/98SE) tak jsem nahodil diskety Drive Image od Questu a udělal si komprimovanou zálohu kompletní instalace Disku C:. :) Cca 850 MB místa na disku D: ale jeden nikdy neví.

No zajdu do sklepa a nahodím tam fyzickou 3Dfx Voodoo 2 8MB na ten Jane's Longbow 2, ačkoliv mám oficiální patch na D3D podporující např. Matrox G200 (ten mám také ve sklepě) stejně se mi nechce neustále přehazovat GPU. A pak Radeon 9000 Pro má výhodu v možnosti zapnou Anti Aliasign a Anizotropní Filtrování což se u Jane's starších her hodí, speciálně u Jane's IAF kde se dost vlní textury podobně jako v Jane's F-15.

Jako mohl bych si poskládat retro sestavu na Intel 440 BX se slotovým PIII ale to by se mnou manželka asi rozvedla. Mít doma ještě další PC na hry.
Takový virtuální pilot (auta i letadla) to má dnes fakt těžké viz. moje výbavička na starší hry.
Na stole leží dvě historické AGP karty: Matrox G400 a ATI Radeon 9000 PRO, protože jen s nimi mi běží Jane's Combat Simulations: Israeli Air Force a Colin McRae Rally za všech okolností. V praxi tzn. uninstall Nvidia drivers, otevřít case, dát příslušnou kartu do slotu, install new drivers. Ten procesor v pozadí je AMD Sempron 2800+ 64bit do socket 754 v originálním balení s originálním chlazením.

Musel jsem si stáhnout okolo 10+ Nvidia certified drivers pro GeForce 7600 GT na OS Windows XP x86 a postupně zkoušet který z nich mě funguje jak v Colin McRae Rally tak především v mém oblíbeném F-22 Total Air War. Světe div se fungují jen nejstarší dva drivery co jsem našel na Nvidii. S takovou ATInou (a je více méně jedno jakou) fungují obě hry s posledním dostupným driverem.

Zde pár detailů mého virtuálního koutku:
Tankování za letu v TAW splněno odkaz
HW výbavička odkaz
A zde můžete vidět co to ten rapír všechno hraje (a to už jsem Red Baron 2 + Flying Corps Gold odebral) :) odkaz

V praxi je to masakr. Janes IAF beží jen na ATI Radeonech nebo Matroxu. Na Nvidii mě to prostě spadne. Pro změnu zase Janes Fleet Commander neběží na Radeonu a jen na Nividi. :) Takže podle toho jakou hru chci hrát si prostě přehodím GPU. :) No není to prima?

A to ještě tam mám zapojený druhý HDD, Seagate 8,4 GB na který nahodím Windows ME (9x) protože mě Nvidia zatvrzele odmítá spustit Janes Longbow 2 (zajímavé je že pod Windows 7+ běží) a už nevidím jinou možnost než Windows 9x (=95-ME). Jenže tzn. fyzicky odpojit disk s Windows XP (nechci dual boot) + přehodit GPU která má drivery pod Win 9x (což není Nvidia GeForce 7600GT), tzn. již zmíněný Matrox nebo Radeon a může se vesele pokračovat.
Ono vůbec s IDE si člověk užije srandy. Zapojit správně aby fungovaly oba disky na jednom IDE kabelu nebylo úplně snadné. Master musí být na konci, Slave uprostřed + vyndat jumpery aby BIOS disky detekoval správně. Staré dobré časy s HW. :)

PS: abych vůbec připojil smartphone k Windows XP a mohl tam využít sdílený internet nebo jen si zkopírovat data z mobilu do XP, tak jsem strávil hezkou řadu chvil jak na to. Pomohl až ActiveSync 4.5 od Microsoftu, bez něj to nebylo možné.
@Rapier (16.05.2020 22:38): @jvempire (16.05.2020 18:22): tak to musíš být opravdový fanoušek starých her když jsi ochoten hrát v roce 2020 Falcon A.T.. Připomíná mě to doby kdy jsem hrál Chuck Yeager's Air Combat. :) // tak to sorryjako , ale chucka si rad zahraju i dneska narozdil od falcon AT
@Rapier (24.05.2020 09:20): staroou oi i novou verzi ritiru davali u nas v dabingu v televizi takze asi jen pockat az to naka tv bude opakovat , pripadne ty novejsi by teoreticky mohly byt nekde na amazonu na dvd :) ,, ve starych litaj na ouraganech a triskaj se tam s cinaskejma agentama :D
@USER47 (02.06.2020 13:31): WRC8 jsem nezkoušel. Sedmička rozhodně za DR2 zaostávala a co jsem se měl možnost bavit s řadou hráčů, tak i WRC8 zaostává dál, i když samozřejmě od svého prvního pokusu udělali velký pokrok. I z reálných jezdců neznám skoro nikoho, kdo by WRC8 pravidelněji hrával (snad leda jen proto, aby si vyzkoušeli jet "sami sebou", když už jsou ve hře kvůli oficiální licenci obsaženi), zato DR2 má a jezdí řada z nich.
Pokud se bavíme o WRC8 a DR2, tak spíš DR spadá do škatulky "zábavné závodění pro každého". WRC 8 je díky designu tratí i znatelnější hmotnosti aut obtížnější a k RBR má nejspíš blíž.

Navíc má o dost lepší fyziku na asfaltu než jakákoli rally hra od CM. Asfalt v DR/D4/DR2 stojí za hovno.
Hra WRC od Kylotonn Games udělala za poslední roky velký pokrok, ze suterénu se stoupá nahoru celkem lehce. Pořád je to ale hlavně zábavné závodění "pro každého", které těží výhradně z oficiální licence. Bez ní by hra rozhodně úspěšná nebyla a myslím, že by ani nevycházela. To DiRT Rally a hlavně nástupce DiRT Rally 2.0 (neplést s "arkádama" ze série DiRT 4) je už pořádné závodění, první skutečné přiblížení se legendárnímu Richard Burns Rally. A v Codemasters zjistili, že rallyová komunita je celkem početná i na počítačích a konzolích, což se naplno ukázalo teď v té virové době, kdy se s virtuálními šampionáty roztrhnul pytel. I když je pravda, že Codies se o různé turnaje pokoušeli i v minulosti, mají dokonce svůj "tovární tým" účastnící se takových závodů. Samotný promotér mistrovství světa se pokouší o eSport s aktuálními oficiálními tituly WRC, ale kvůli (ne)kvalitám hry to není příliš úspěšný projekt. Proto si myslím, že taky došlo k dohodě mezi promotérem MS + FIA a Codemasters - předpokládaná výhra pro obě strany - mistrovství světa v rally konečně dostane kvalitní a ještě populární hru, Codemasters se zase budou moci honosit oficiální licencí. Otázkou pak je, jestli budou vydávat každý rok novou hru a nebo se každá sezóna bude řešit formou DLC. I u DiRT Rally 2.0 podle mě až nehorázným způsobem vydělávají právě na DLC, kdy jakýkoliv upgrade tratí nebo nové auto se musí koupit.
@Cobot (02.06.2020 09:25): Uznávám, že jim možná křivdím, z těch nových jsem nic nehrál, ale dřív dělali dost meh hry. Je fakt, že to poslední WRC minimálně z gameplaye nevypadá vůbec zle, ovšem oproti Dirt Rally 2...
@Fritol (02.06.2020 09:10): Proč budgetový babráci? Jako nejsem žádnej supr odborník, ale WRC 7 mi přišlo jako slušný rally. Minimálně ten směr kterým to šlo. WRC 8 je prý zas lepší. Podle toho je tam dobrej směr.

Codies hry mám sice rád, ale začíná se z toho stávat EA. Každej rok hra jak přes kopírák. Pořád si naštěstí udržujou kvalitu, ale nevim no. Konkurence je prostě vždycky dobrá.

Ale věřim, že to nepodělaj. Takže Dirt WRC Rally 25 bude super hra. O tom žádná :)
@Paul (02.06.2020 09:16): To uživí, protože nevycházejí současně. WRC je něco jak FIFA nebo NHL, každý (druhý) rok si kupuješ nové, ale Dirt hraješ dlouhodobě a máš zájem si tu hru koupit i dva tři roky po vydání. Když vydáš v jednom roce (A nejspíš v podobný čas) dvě WRC hry, tak vemeš jen jednu nejspíš...


@USER47 (02.06.2020 09:13): To by dávalo smysl, ale zas by byla škoda to "WRC" nezahrnout do návzu hry. Nějak by se to asi vymyslet dalo. "WRC: The Dirt Rally Game" nebo tak něco :D
@Fritol (02.06.2020 09:10): No ale očividně se dvě velký rallye hry uživí, když vychází jak DIRTy tak WRC. Ty hry můžou zůstat stejný a jen prostě nabídnout i WRC šampionát jak píše USER47.
Vůbec nemusí vycházet víc her, můžou klidně začlenit WRC šampionát do Dirtu tak jako to udělali s WRX.
@Pluto (02.06.2020 00:01): Jako je fajn, že to konečně bude dělat někdo schopný a ne ti budgetoví babráci, ale zas si tak říkám, že teď bude vycházet zas WRC na úkor Dirtu a nebo oboje a budou to na chlup stejné hry jen s jiným názvem... Takže mi to trochu postrádá smysl.

@Paul (02.06.2020 08:41): Nemyslím si, že ta základna fanoušků WRC her je tak velká, aby se uživily dvě hry. Takže jak říkáš, pochybuju, že by měli zájem o ne-exkluzivní licenci.
Proč vůbec nemůžou tu licenci třeba nechat oběma firmám zároveň? Jasně, museli by jim dát pravidla jak ty hry pojmenovat aby bylo jasný že jedna je od těch a druhá od těch druhejch. A samozřejmě nevim jestli ty samotný firmy by měly zájem o ne-exkluzivní licenci. Ale pro fanoušky WRC by to bylo cool mít soutěžení i takhle dál a přitom to mít v obou hrách.
@Pluto (02.06.2020 00:01): No nevim. Na jednu stranu dobrý, ale WRC jde poslední roky nahoru a konkurence právě s hrama od Codies tomu podle mě pomáhala.. Samozřejmě rally s oficko licencí od nich chci, ale nejlepší by asi byla střídačka po dvou , třech letech. Pět let je moc.
Codemasters, tvůrci DiRT Rally 2.0, získali práva na sérii WRC - mistrovství světa v automobilových soutěžích. Práva jsou na pět let počínaje rokem 2023, předchozí tři tituly vydají ještě současní nemastní neslaní Kylotonn Games.
Mel by normalne vsude fungovat i DualShock 4, jenom celkem casto se setkavam s tim, ze nema namapovane spravne znaky tlacitek. Tedy ze docela velky pocet her zobrazuje AB XY misto trojuhelnik, kolecko, x, ctverec. Nejvic se mi vzdycky pletou LT, LB a prave. Vzdycky jsem byl zvykly na R1, R2 :D
Ahoj, mam dotaz ohledně gamepadu. Já s tim nikdy nehrál, mě vždycky zajímala jen klávesnice nebo volant, ale zkoušeli jsme doma nějaký hry, který pro multiplayer chtěly k hraní dalšího hráče připojení dalšího zařízení jinýho než klávesnice, připojením do hry přes nějaký tlačítko "A", ale náš gamepad ve hře nefungoval - je to kvuli tomu, že nemá tlačítka A-B-X-Y? Já už si dřív všiml, že gamepady mají 1-2-3-4, nebo A-B-Y-X, nebo jen nějaký nějaký geometrický tvary, ale myslel jsem si (evidentně špatně), že označení tlačítek nemá na funkci vliv a když je gamepad prodávanej jako pro PC, bude fungovat v jakýkoliv PC hře, kde jde gamepad připojit. Bohužel. Mohl by mi prosím někdo vysvětlit jako laikovi bez zkušeností, v čem je zakopanej pes? Jde mi jen o hraní na PC, žádný jiný herní zařízení nemáme. Dá se obecně doporučit nějakej gamepad, kde bude zaručený, že bude fungovat v jakýkoliv hře na PC, která umožňuje hraní s gamepadem?
Pokud je tu náhodou nějaký fanoušek do simulátorů tak jsem našel seriál svého dětství, kde Francouzští hrdinové létají v prvních epizodách seriálu na Mirage III (krásné letadlo mám pro Přeludy slabost) a v pozdějších epizodách létají na ještě krásnějším přeludu Mirage 2000C.

Les Chevaliers Du Ciel (u nás známé pod názvem Rytíři Nebes) viz. odkaz Mirage III v akci.

Les Chevaliers Du Ciel (u nás známé pod názvem Noví Rytíři Nebes) viz. odkaz Mirage 2000C v akci.

Kdyby někdo věděl, kde sehnat oba seriály z AJ nebo CZ titulky, dabingem, nezlobil bych se. Francouzky bohužel neumím ani slovo.

Dále pak jistě všichni znáte výborný letecký film SKY FIGHTERS (LES CHEVALIERS DU CIEL) viz. odkaz kde se mí hrdinové z dětství opět utkají na nebi.

No a kdyby jste to náhodou vše chtěli zažít na vlastní kůži, tedy jaké to asi tak je pilotovat Mirage 2000C tak zde máme jeden z nejlepších modulů do DCS World a to (voalá, fanfáry prosím!) DCS: M-2000C.
@Crash (24.05.2020 07:44): jo tak, rozumím. :) Když jsem koupil cokoliv ze série IL-2 Sturmovik Great Battles, obdržel jsem v sekci licence keys klíče + v sekci download ke stažení soubor IL2_setup_Great_Battles.exe (168MB), což je prakticky launcher přes který hru nainstaluješ, udpatuješ a také spouštíš. :)
@Rapier (23.05.2020 21:20): No já ti sice děkuji za obsáhlou odpověď, bohužel to, na co jsem se ptal, jsem se nedozvěděl. Tak to zkusím ještě jednou. Co si dostal, když sis koupil tu Premium verzi IL-2 Sturmovik: Battle of Bodenplatte na tom jejich webu?
a) samostatnou instalaci hry ke stažení
b) klíč na Steam
c) nebo se to stahuje před nějaký jiný launcher

Děkuji :)
@Crash (23.05.2020 19:01): funguje to úplně stejně jako u DCS World. Obě hry můžeš zakoupit přímo od vývojáře na jejich stránkách a tak jim do kasičky přispět více, nebo to koupíš a aktivuješ na Steamu.

S tím, že třeba u DCS World je steam verze nekompatibilní s verzi zakoupenou přímo ve store vývojáře, a navíc mám pocit, že na steamu není dostupná beta verze DCS World které se létá prakticky na všech (nebo skoro všech) multi-playerových serverech, protože vývojáři častěji updatují beta verzi než oficiální stable verzi. A hráči chtějí mít ve hře novinky.

U toho Sturmovika na steamu bacha: viz.
Note: On Steam, customers must first purchase Battle of Stalingrad if they wish to purchase Battle of Bodenplatte.
Sturmovika na steamu nekupuji stejně jako vesměs ostatní letecké simulátory, vždy se snažím podpořit vývojáře, takže nemohu sloužit.

Není to tak dávno co byl IL-2 Sturmovik: Battle of Bodenplatte - Premium Edition v 50% slevě, nyní je 75%, což je pecka.
Když už se tu bavíme o simulátorech, relativně nedávno jsem naznačoval, že létání i v hyper-ultra realistickém leteckém simulátoru alá DCS World, apod. stále není totéž co v realitě.

Mnoho lidí si možná myslí že jezdit auta na PC nebo konzoli na volantu je skoro jako v reálu. No není, ze stejných důvodů jako u letadel.

Narazil na hezký článek kde skuteční jezdci popisují rozdíl mezi realitou a simulátory aut. Příjemné čtení odkaz
@jvempire (16.05.2020 22:55): X-Wing a TIE Fighter jsem hrál kdysi u kamaráda na myši. :) Z tehdejších kamarádů měl joystick jediný, a to ten co hrál Red Baron II. Ostatní létali na klávesnici. Já byl světlou výjimkou.

Úplně první joystick v životě co jsem měl byl Super Warrior, 4 tlačíka, plyn, žádné kroutící pedály nebo HAT. Na tom jsem létal Jane's USNF 97 a EF-2000 s datadiskem. Později jsem upgradoval na Genius F-22 a F-23, ty už měly více tlačítek a HAT klobouček na rozhlížení. Akorát ty potenciometry nevydržely moc. V roce 2000 jsem koupil Microsoft Sidewinder Precision 2 USB (HAL senzory) a ten slouží dodnes.

Z vesmírných simulátorů mám mnoho restů. Do důchodu mám co dělat.
Comanche 3 byl super, rád vzpomínám na ten voxel engine. Sice nebyl akcelerovaný ale plastičnost a detaily byly na svou dobu neuvěřitelné!
@Aaron_Hill (16.05.2020 21:35): Mám určitě v plánu celou sérii, ale bude to trvat. Plánuji prokládat vzpomínkové hry s dosud nehranýma.

@Rapier (16.05.2020 22:38): Tak ono když člověk hraje textovky nebo třeba Akalabeth, tak tohle není z hlediska grafiky problém. Spíš si musím komplet zvykat na ovládání. Joystick jsem měl naposledy v ruce při hraní prvního X (1999) a předtím také ne moc často. Já hrál téměř výhradně vesmírné simulátory(hlavně SW, Wing Commander 1-3), z leteckých mám jen pár vzpomínek na F16, Red Barona a Commanche.
@jvempire (16.05.2020 18:22): tak to musíš být opravdový fanoušek starých her když jsi ochoten hrát v roce 2020 Falcon A.T.. Připomíná mě to doby kdy jsem hrál Chuck Yeager's Air Combat. :)

Pro mě už je asi naprosté minimum co se týče grafiky v leteckém simulátoru ještě ten TFX nebo Falcon 3.0.

Když si uvědomím jaký dnes člověk musí být fanoušek aby vůbec zkusil hrát simulátory od Digital Integration jako Apache, HIND: The Russian Combat Helicopter Simulation nebo F-16 Fighting Falcon, tak smekám před těmi co dnes mají odvahu se dívat na pixely v Falcon A.T. :)

To mě připomíná fakt, že starší PC mám se 3 disky. Na SSD mám Windows 10 x64 na vše moderní. Na prvním ze dvou HDD Samsungů mám Windows 7 SP1 x64 a na druhém Windows 7 x86, protože jedině na těch 32 bit Windows rozjedu ty hry od Digital Integration s nGlide (emulace 3Dfx). V praxi to řeším tak, že prostě otevřu skříň a zapojím příslušný SATA kabel. :)
Není to možná pohodlné ale naprosto nutné aby si člověk vychutnal tehdejší dobu a užil tzv. revoluční 3Dfx grafiky.

IL-2 Sturmovika bych se nebál, jde tam zapnout mnoho zjednodušení, to platí fakticky pro všechny simulátory. I v tom hyperrealistickém Falcon 4.0 si můžeš zapnout simple avioniku, letový model, autopilot, apod.

Sturmovik byl fakt dobrý, vlastně stále je, a dokonce ho lidé stále létají online. Zrovna nedávno jsem testoval IL-2 Sturmovik (ten originální z roku 2001) a vypadá to stále moc dobře, graficky se od IL-2 Sturmovik: 1946 téměř neliší. Pokud máš rád WW2 letecké simulátory z té doby neměl bys rozhodně minout European Air War a Jane's Combat Simulations: WWII Fighters, oba byli a stále jsou výborné simulátory.

S tím X-Wingem jsi mě úplně připomněl, že jsem dosud nedohrál nic z portfolia vesmírných simulátorů SW. Budu to muset napravit.
@Aaron_Hill (16.05.2020 18:02): No v tuhle chvíli jsem skoro rozhodnut, že nejdříve dolétám X-WING. Prokládal bych to rád tím Falconem A.T., no a dál je seznam celkem dlouhý. U té IL-2 se bojím aby nebyla pro začátečníka moc náročná, takže jí nechám až se trochu rozlétám.
@jvempire (16.05.2020 15:30): IL-2 1946 je skvělá volba! Ale nech si ji raději jako třešničku na dortu, pokud chceš poznat více starších leteckých simulátorů. Vracet se od IL-2 k jeho předchůdcům by mohlo být (bez patřičné dávky nostalgie) zklamáním.
@Rapier (16.05.2020 14:07): Hry bohužel žádné nastavení nemá, musím přes DosBox nebo Target. Komentáře určitě budou, snažím se psát ke všem dohraným hrám. Nejvíce mě motivovaly právě tvoje příspěvky do diskuzí, popisy kampaní...

@Richmond (16.05.2020 14:23): Ano je to vlastně Falcon 2, po prozkoumání/dohrání přidám ho na DH. První díl už je dost zastaralý i na mě a navíc to vypadá, že má stejné mise. A.T. má zrovna slevu na necelé 1EUR, takže rozhodl osud :-)
@jvempire (16.05.2020 13:18): gratulace oběma. To vypadá jako by letecké simulátory alespoň zde na DH byly na vzestupu. :)
Hodně starých leteckých simulátorů je hratelných paradoxně lépe na klávesnici ale jak říkáš je třeba snížit citlivost joysticku v setupy hry (pokud to hra umožnuje) nebo v DosBox.

Nezapomeň poté napsat dojmy a komentář k těm hrám. Tak přeci jenom jsi se nakonec k létání dostal. :)
Tak jsem včera večer začal testovat a zatím naprostá spokojenost. Joystick je na stole stabilní, všechny prvky jsou příjemně po ruce. Akorát škoda tolika tlačítek na pravé straně, klidně by mohlo být 9 na levé. Ale to je cena za obourukost.

Hrál jsem zatím X-Wing, který funguje perfektně a vše se dobře nakonfiguruje. X2 se ovládá také dobře, dokonce využívá klobouček na rozhlížení, jen nevím jak nakonfigurovat libovolné funkce na tlačítka joysticku. Hra nabízí jen několik funkcí. Nakonec jsem zkoušel Falcon A.T. ke kterému musím sehnat manuál, hodil by se seznam funkcí na klávesách. Ovládání je také moc citlivé, musím to nějak omezit pomocí softwaru. Do jaké hry se vrhnu naplno ještě nevím, nejspíš jedna z těchto tří, ale ještě zvažuji IL-2 1946.

Všem díky za dobré rady.
@Rapier (13.05.2020 19:51): Rád napíši, ale až tak v průběhu června, až si toho nového mazlíka T.16000 FCS pořádně „osahám” a důkladně jej prověřím prvními lety v těžkých bojových podmínkách Stalingradu. :c)
@Rapier (13.05.2020 15:55): Koupil jsem set joysticku a páky. Zatím jsem to ještě nerozbaloval, pořád někde pobíhám, jen se mi ta krabice prostě zdá dost lehounká. Určitě to ale mají vymyšlené, je to jen můj prvotní pocit. :c)
@Rapier (13.05.2020 11:54): Tak je doma! ;c) Docela mě překvapilo, jak je krabice lehká, doufám, že ho nebudu při hraní převracet. Čekal jsem tu základnu trochu bytelnější, nuž, uvidíme. Teď budu pár dní chodit okolo jako mlsný pes a netrpělivě vyčkávat 1.6.. :c))

Jinak, zde je stručné a výstižné shrnutí vlastností pravděpodobně nejzajímavějších joysticků současnosti. Jednoduché, ovšem pěkně udělané video pro rychlé seznámení. ;c)
@samorost (13.05.2020 10:27): říkej mi prosím Lucifer Morningstar. :)

Však ano já také upřednosňuji T.16000 FCS HOTAS před Saitek X-52 PRO nebo X-56. Podle mě to lepší volba ačkoliv to není HOTAS by design jako jsou ty od Saiteku. Jen jsem chtěl dodat, že Saiteky mají své pro ale i proti, jako každý systém na trhu.
@Luky_Luk (13.05.2020 00:08): Já už to holt neocením. :c) Jak mnoho starších her opravdu miluji, do těchto prehistorických simulátorů se dnes už prostě nějak nedokážu ponořit a naplno vžít. Ale zase je fajn, že si tyto hry najdou své fanoušky i v dnešních dnech.

@Rapier (13.05.2020 00:13): Jsi ďábel a našeptávač! :c)) O „Logitech G Saitek X52 Pro” jsem dlouho uvažoval a byl to nějaký čas můj favorit. Vypadá opravdu luxusně a ta tisícovka navíc (oproti mé finální volbě) by mě už nezabila. Pročetl jsem ovšem něco málo názorů a zhlédl poměrně dost videí, přičemž v některých přímo i oba kousky srovnávali a vždy z toho překvapivě vyšel lépe T.16000 FCS. Lépe vypadá odpor, návrat do výchozí polohy a celkově chování samotného joysticku, dost problematická se jeví propojka mezi plynem a joyem, na kterou vesměs všichni majitelé svorně nadávají a ve finále údajně i menší spolehlivost. Celkově jej (a především pak Saitek X56) spíše lidé doporučují na vesmírné simulace typu Elite Dangerous/Freelancer/Star Citizen, než na „první a druhou světovou”. Tudíž, po zvážení všech pro a proti, padla má volba na T.16000 FCS. :c) Úplně jiné kafe pak zřejmě bude ten Warthog, to už je ovšem pro mě, coby začínajícího, či občasného pilota opravdu cenový „overkill”. Ovšem, nikdy neříkej nikdy, že... ;c)
@samorost (12.05.2020 20:53): to jsi udělal dobře, nebudeš litovat! S tou pákou je to úplný luxus. :)

Lítám teď sice primárně na HOTAS Warthog s Saitek pedály Falcon BMS 4, ale když mohu nebo nejsem u nového PC, tak používám záložní HOTAS T.16000 FCS. Joystick je tam fakt skvělý (HAL senzory, špičkový odpor páky), a jak říkal ten CZ streamer v tom videu pro Alza.cz, kdyby na tom joysticku byl pouhý jeden 8 směrný klobouček navíc a jedno tlačítko navíc pro palec, tak by to Saitek/Logitech s X-52/X-52 Pro/X-55/X-56 mohl zabalit.
Tím jsem chtěl především dodat, že Saitek X-52/X-52 Pro/X-55a X-56 je fakticky levnější varianta Warthogu kde mají totiž 2 x 8 osmisměrný kloubouček na joysticku.

Tak si užij ty simulátory. Jsou skvělé. IL-2 Sturmovik tě příjemně překvapí. A nemáš zač! Jsem rád že nebudu sám kdo bude noci trávit létáním. :)

@Luky_Luk (12.05.2020 21:45): podívej se na facebook do skupiny Falcon BMS CZ/SK komunita. Dávám tam fotky z Falcon-Online Battle for Balkan online kampaně ale i z naších poletů nad Izraelem.
Starou grafiku mám rád. Dost se mi líbí simulátory od DI, hlavně HIND a F-16. Já snad zkusím konečně i ten Falcon 3.0!
F-19 je nádherná, tu jsem si taky musel aspoň na 10 minut pustit a pokochat se (North Cape).
Z trojice s F-15II a F-117 je 19 nejhezčí (nemá gradienty a má VGA haze na objektech).
@jvempire (12.05.2020 21:27): Já chtěl původně taky jen joy, nakonec jsem si ale (a pevně věřím, že nejen sobě...) udělal radost ještě o chlup větší. Beztak bych si ten plyn brzy stejně dokoupil, takto je to o pár korun levnější a můžu řádit naplno hned od počátku. :c) Pokud nás to doma opravdu chytí (cítím to v kostech, že ano...), pořídím i pedály. Ale to už jsem zde psal...

@Luky_Luk (12.05.2020 21:45): To mi připomnělo, jak jsem kdysi dávno na svém prvním PC začínal na F-19 Stealth Fighter, dnes nechápu, jak jsem to mohl hrát. :c) Teď už to člověku připadá jako „létající” krabice od bot, nuž, byla taková doba a technika... :c))
Zrovna včera jsem nevydržel a dal si jednu eskortu Falcon 3.0 v Korejským theátru 3x F-16(2x 9M, 4x AiM120, 2x Shrike).
Sranda, že nejobvyklejší protivníci jsou vedle MiGů-29 taky Mirage F1 a další z rodiny přízraků.
Ale pro mě je podstatný si alespoň jednou do měsíce dopřát porci hrubší vektorové grafiky...jinak se cítím nešťastný.
@samorost (12.05.2020 20:53): Já to teď ještě pročítal a zdá se že funguje skvěle s DosBoxem i s PCem, takže by to pro mé účely mělo být ideální. Ještě jsem trochu uvažoval nad tím Logitechem, ale nakonec objednám tu T.16000M. Zatím jen samotno. Je skladem takže snad bude brzo :-)
@Rapier (12.05.2020 16:48): & @jvempire (12.05.2020 17:26): Právě včera jsem T.16000M FCS objednal „svým klukům ke dni dětí” (asi... :c)) ), nakonec jsem ještě lehce potrápil šrajtofli a přibral jsem i tu plynovou páku. Už je prý na cestě... ;c) IL-2 Sturmovik (Stalingrad, Moskva a Kubáň) již nainstalován, už jsem se stihl s Lavočkou i zkušebně dvakrát pěkně rozsekat. :c)) Myší to prostě fakt nejde rozumně hrát... Jen mi musela pomoci Olga z podpory, jelikož se mi na Steamu nepřiřazovaly doplňkové kampaně, které jsem si koupil přímo na IL-2 stránkách, neboť na Steamu k mání nejsou (Achtung Spitfire!, Havoc Over The Kuban a Ten Days of Autumn). Takže nyní již vše plně připraveno, už se nemohu dočkat!

... a děkuji Rapierovi, že mi svou neúnavnou propagací simulátorů pravděpodobně zničil život, to zase bude zabitých hodin... :c)))
@Richmond (12.05.2020 17:19): a vůbec poslyš. Jak si vedeš v létání Falcon 3.0? Mě poslední dobou létání dost chytlo, mimo Falcon BMS na nové sestavě lítám často starší simy na, pro změnu, hodně staré sestavě. :)
@Crash (12.05.2020 17:41): byl jsi rychlejší. :)

K tomu Flight Unlimited II/III jsem chtěl napsat, že stačí i ten Logitech Attack 3 bez HAT, protože si pohledy člověk namapuje na tlačítka a 3D kokpit s plynulých rozhlížením (kde by se naopak hodil HAT) je stejně hnusný, navíc 2D kokpit je plně ovladatelný myší, takže hráč civilních ér stejně tráví nejvíc času ve 2D kokpitu kde se ale rozhlíží jen do stran klávesou, kterou si právě ve hře namapuje a tak mu HAT nechybí. Na základně je docela dost dalších tlačítek (well 6 ks) pro další funkce v simulátoru a hlavně nezbytný plyn. Chybí ale ty pedály. Přeci jen přistání s bočním větrem v FUII/III se dělá bez pedálu fakt špatně.

@Crash (12.05.2020 17:40): je to tak v balení je kit pro leváky.
@Richmond (12.05.2020 17:19): počkej ale když jsi mě žádal o radu, nepamatuji se, že jsi zmiňoval leváka. Tak to mě mrzí. To bych Ti rovnou řekl kup si T.16000 TCS a předělej si to na leváka.

Mimochodem ten Logitech Attack 3 jsem dostal od známého darem viz odkaz. Nemá sice HAT klobouček na rozhlížení ale to paradoxně vůbec nevadí u starších simulátorů jako např. DI HIND: The Russian Combat Helicopter Simulation, F-16 Fighting Falcon nebo Apache nebo lépe civilních simulátorů alá Flight Unlimited II & Flight Unlimited III, protože u těch DI stejně HAT nefunguje jak jsem standardně zvyklý z jiných simulátorů (tzn. plynule se rozhlížet ve 3D kokpitu) a u civilních FUII/III je pěkný jen 2D joystick kde není nic snažšího, než si namapovat na ty 4 tlačítko na páce rozhlížení do stran (nahoru, dolů, doleva a doprava). Má i plyn a další tlačítka na základně.
@jvempire (12.05.2020 16:23): já si pořídil nejdřív T.Flight Hotas X, co tu linkoval Rapier, abych zjistil, že to moc pro leváky není :) Pak mi tchán zapůjčil postarší Logitech ATK3, který sice nemá bůhví kolik funkcí, ale pro létání v Aces of Pacific nebo i v tom Falcon 3 mi to bohatě stačí. Zkouším lítat i s pravou rukou, abych pak mohl přejít na ten Hotas v budoucnu, ale není to úplně snadný.
@jvempire (12.05.2020 16:23): většinou je to tak že v Dosbox jen zvolíš setup hry kde si joystick nakonfiguruješ, tzn. všechny osy (X,Y,Z = pedály) a plyn. Obvykle není třeba dělat nic jiného.
Nicméně je možné namapovat si takřka cokoliv viz. DOSBox Keymapper & odkaz

Ano k základu v podobě T.16000M FCS můžeš kdykoliv udělat HOTAS dokoupením plynové páky a dokonce samostatných pedálů. Samozřejmě můžeš si koupit jakoukoliv páku a k ní plyn a pedály jak je zmíněno ve videorecenzi k T.16000M FCS HOTAS viz. odkaz
@jvempire (12.05.2020 16:23): Nevybavuji si, že bych měl v DOSBOXu zatím nějaký zásadní problém, aktuálně mám třeba rozehrané Wing Commandery z GOGu a mám ten Logitech Extreme 3D Pro joystick. Většinou to joystick rozpozná, je dobré ale ještě provést konfiguraci v setupu hry, který se mnohdy spouští samostatně. A pokud něco nefunguje tak se to dá v DOSBOxu namapovat přes CTRL+F1. Tady máš info z manuálu DOSBOXu.
@Rapier (12.05.2020 15:51): Skvělý přehled, moc díky. Nejvíce se mi asi líbí Thrustmaster T.16000M FCS, protože HOTAS lze později dokoupit, pokud to chápu správně. Primární je budou opravdu hry na DOS a Win9x, k novějším se asi dostanu málo, možná k novějším X nebo Elite. Simulátory typu Falcon BMS a DCS World asi nepadají v úvahu. Rozhodně pochybuji, že budu hrát na úrovni potřeby nějakých specialit.

V DosBoxu pak fungují všechny funkce automaticky nebo se to nějak mapuje? Máš s tím nějakou zkušenost?
@jvempire (12.05.2020 15:21): v Dosboxu fakticky funguje takřka jakýkoliv joystick. Je to jen o zážitku jaký od toho čekáš a kolik do toho jsi ochoten nalít peněz.

Preferuješ řízení typu HOTAS (Hands on Throttle and Stick), tzn, že během letu takřka nesundáš ruce z HOTASu s výjimkou klikání tlačítek v kokpitu myší na MFD (multifunkčních displejích) nebo jen joystick + klávesnici?

Pokud HOTAS máš na výběr mezi:
1. T16000m FCS HOTAS - HAL senzory (jen osa X a Y na josticku ne osa Z pro pedály a plynová páka také nemá údajně HAL), hodně tlačítek, kolíbka na pedály, horší ergonomie obecně protože joystick je pro leváky i praváky a plynová páka je trochu bachratá ale zase má na sobě hodně tlačítek a kloboučků a to se počítá. :) Ergonomie je tak trochu síla zvyku, mě to vyhovuje. HAL senzory = dlouhá životnost.

PS: můj osobní postřeh z tohoto HOTASu. Ačkoliv v mnoha recenzích (viz. např. odkaz) je řečeno že tlačítka na joysticku během letu nelze efektivně používat (jsou na levé i pravé straně joysticku na základně) opak je pravdou. Díky nim, a jen díky nim (!), mám dostatek tlačítek na vše ve Falcon BMS abych nemusel používat klávesnici.
Na základně joysticku mám přepínání různých režimů ICP/HUD (NAV, AA, AG), zbraní (výběr konkrétní AA nebo AG zbraně), katapult, steerpointy (navigační body tam i zpět), apod. Samotný plyn na základně joysticku používám na elevaci antény. Ve finále sice musím sundat ruku z plynové páky nebo joysticku ale obvykle v režimu letu kdy to lze udělat pohodlně a furt je lepší po zásahu raketou se katapultovat stisknutím tlačítka na základně joysticku než hledat na klávesnici kombinaci kterou je potřeba zmáčknout. :)

Navíc lze dokoupit do setu pedály odkaz, ale i plynovou páku samostatně odkaz. Dá se tak začít jen joystikem a postupně přikupovat.

2. T.Flight HOTAS One - klasické potenciometry, skvělá ergonomie, nastavitelná pružina na tuhost pohybu joysticku, kolíbka na pedály, méně tlačítek. Za relativně malé peníze, lze koupit i starší provedení T.Flight Hotas X obvykle za nižší cenu, je to asi nejlevnější HOTAS na trhu. Plynovou páku a joystick lze oddělit od sebe a mezi dát klávesnici. Počítej že s tímto HOTAS budeš nucen používat klávesnici, těch tlačítek je tam omezené množství.

3. Saitek (dnes Logitech) HOTAS jako X-52 (nemá HAL senzory, joystick neklade žádný odpor), X-52 PRO (má HAL senzory) a X-56 (má HAL senzory) - všechny by měly mít kroutící joystick (pedály), obecně skvělá ergonomie, mnoho tlačítek, horší software, horší kvalita provedení než u konkurenčního Trustmasteru ale prý je to pod Logitechem lepší.

Saiteky obecně u nás v ČR hodně preferují lidé co létají moderní éra v DCS World a Falcon 4.0/BMS. Osobně dávám přednost Trustmasteru pro vyšší kvalitu provedení (životnosti), ačkoliv jsem dříve míval Saitek X45 (neměl HAL senzory ale zase měl navíc kolíbku na pedály). Na druhou stranu je třeba říct, že Saitek HOTAS = od základu designován jako HOTAS na rozdíl od Trustmasteru T16000 FCS HOTAS, který je "pouhou" skládačkou z joysticku, plynové páky a samostatně (nebo v setu) dokoupitelných pedálů. Navíc to vypadá cool a má to podsvícení. :)
Lidi to berou spíše jako levnější alternativu k Trustmaster Warthog HOTAS kde ovšem je nutnost dokoupit samostatné pedály.

Záměrně tu neuvádím dražší HOTASy, které nemají kroutící joystick na pedály plus/a nebo kolíbku která se dá využít pro jemnější nožní řízení a musíš investovat do koupi samostatných pedálů.


Pokud Joystick máš na výběr mezi:
1. T.16000M FCS - platí to co jsem už napsal výše, HAL senzory (ne na ose pedálů), skvělá páka s méně tlačítky na samotném joysticku, chybí tlačítko na palec, horší ergonomie páky.
2. Extreme 3D Pro skvělá ergonomie, páté tlačítko na samotném joysticku, klasické potenciometry (= nižší životnost)
3. T.Flight Stick X - skvělá ergonomie joysticku, horší kolečko na plyn, klasické potenciometry.

Rada na závěr: pro moderní letecké simulátory alá Falcon BMS, Falcon 4.0, Falcon 4.0 Allied Force, DCS World apod. potřebuješ spíše HOTAS s mnoha tlačítky a kloboučky na nejrůznější funkce.

PS: slyšel jsem že lidé co létají moderní vesmírné simulátory preferují 2x joystick jako např. toto kombo T.16000M FCS Space Sim Duo (PC) z důvodů, že vesmírné hračky se ovládají krapánek jinak. :) Nemám žádný moderní vesmírný simulátor, nemohu posoudit.
Mám dotaz na zdejší odborníky přes simulátory. Mám v plánu pořídit si nějaký joystick. Primárním důvodem je hraní vesmírných simulátorů, hlavně bych si rád zopakoval Wing Commandery, X-Wing, Freespace... a pak i novější jako X: Beyond the Frontier. Dále bych se rád dostal k starším kouskům jako Falcon nebo Red Baron, později i k něčemu modernějšímu. Záleží jak mě to chytne. Potřebuji tedy něco funkčního v DosBoxu i na Win10. Nemusí to bých to nejlevnější, ale 10 000 pochopitelně nedám. Simulátory jsou pro mě okrajový žánr, ale rád bych do nich zkusil proniknout. Můj poslední joystick byl ještě do gameportu :-) Děkuji za rady.
Dovolil jsem si přidat novou českou závodní hru Engine Evolution. Oficiálně vychází v pátek, autor hry dal k dispozici DH 25 klíčů s předběžným přístupem (resp. už jen 24, jeden jsem si ukradl :). Klíče jsou v diskuzi o hře, tak neváhejte.

Diskutující (7)