Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Věda a technika

Starý dobrý rodákSprávných odpovědí: 9/10

Nicméně, přesto, že ogar z Ostravy, musel jsem se nad kvízem trochu zamyslet.
@Ross (15.04.2024 17:55):  Starý dobrý rodák
Správných odpovědí: 10 /10

„Kurnik šopa, tuž vy musitě byť tam kajsi zpod tych Beskyd. A něpravtě, že rozumitě aj tam tym Třinečokum. Bo im, do řiti, němože rozuměť nigdo.”

Nuž, mám zde už pár let odžito, no... :c))
@Ross (14.04.2024 17:18): Mám krásných 30% :-) " Odpovídali jste stejně jako 17,91 % a lépe než 8,37 % ostatních čtenářů. Asi už jste vysavač někdy drželi v ruce, i když asi ne s nadšením."

Jako tento test se mi dělal lépe než ty siluety, ale evidentně nejsem s vysáváním kamarád. Shodou okolností jsem před půlhodinkou vysál koberec v dětském pokoji vysavačem Vorwerk a matraci vysavačem s UV lampou značky Raycop. A na chodbě vrčel robot Roomba. Proč tohle nebylo v testu??? :-)
@Ross (14.04.2024 17:18): kvízy; to je něco jako simulátory, už neexistuje téma, které by nebylo zpracováno

příště bude: Kvíz: vyznáte se ve všech typech hrudek z pupíku?
                    Kvíz: poznejte 10 pornofilmů, kde byla použita jesenka
Kvíz: vyznáte se v historii čistění konečníku po velké potřebě?

ale dobře,
kvíz na vysavače dán na 50 % :-) pořád jsem dával vodní vysávání, až to konečně vyšlo :-)
@Ross (13.04.2024 10:08): Když já jsem si byl úplně jistý, že to mám správně a ono ne :-) A když se tato jistota rozplynula vniveč posedmé, už jsem to nervově neustál...
Tak to jsem zvědavý, co za test může být ještě horší :-)
Poznal jsem jen stodesítku, ty její krásný kulatý kukadla, neb jsme si v jejím modře natřeným vraku, který nám nechal strejda na zahradě, jako děti hrávali.
@CeBrk (09.04.2024 14:36): To by k tomu hra musela být naprogramovaná, anebo by to musel být lokální bot, který má stejnou funkcionalitu jako hráč. V minecraftu jsou třeba bot účty, které umí těžit a schraňovat/dorzučovat suroviny.
@Gordon (09.04.2024 13:46): To by super bylo, ale už méně bych byl nadšený, kdyby se nějaké náhodné AI NPCčko rozhodlo, že ten hráč za monitorem je strašný looser a dohrálo hru za mne, včetně romancí. Ačkoli by asi mohlo být zajímavé jít v jeho stopách, lemovaných mrtvolami nepřátel, prázdnými truhlicemi s poklady, vyřešenými rébusy a zneuctěnými pannami :-)
@CeBrk (09.04.2024 10:43): To je tak složitý téma, že bych ani nevěděl, kde začít. Ve stručnosti lze říct, že lidi, co si myslí, že v dohledný době budeme přirozeně klábosit s NPCéčkama ve hrách, halucinujou. To je úplná sci-fi. Takový poloretard, kterým je současný ChatGPT, běží na poli sestávajícím z desetitisíců těch nejdražších grafických čipů a furt to nestačí k vytvoření konzistentní persony, se kterou by šlo vést normální rozhovor.

Žel (i odbornou veřejností) byl znásilněn pojem artificial intelligence, a tak teď všemu říkáme „AI“, přitom se o žádnou AI nejedná. Všechno, co teď pozorujeme, jsou výsledky tzv. strojovýho učení, tj. jedný z mnoha podoblastí umělý inteligence jakožto vědního oboru. Podivuješ se, že jazykový model nespočítal jednoduchý příklad, ani ChatGPT ho „nespočítá“, jen uhádne na základě statistických dat.

A v tom je zakopanej pes, jedná se o extrémně na provoz náročnej, přesto zcela nespolehlivej nástroj, jehož komplexita ústí v emergentní projevy, který nelze kontrolovat, tudíž nejen z uměleckýho, ale třeba i právního hlediska vlastně až nepoužitelný. Možná vyjma marketingu či nějakých interaktivních haha experimentů. V seriózních hrách nemá místo.

To ale neznamená, že se strojový učení nevyužívá ve vývoji. Např. přesvědčivost animací to v příštích letech promění k nepoznání.
@Gordon (09.04.2024 11:03): To mne nepřekvapuje, že takové věc už existuje a já o ní nevím. Vždy jsem za pokrokem doby tak nějak kulhal :-). Před časem jsem četl o technologii ACE (Avatar Cloud Engine) od Nvidie, která se právě využitím LLM pro dialogy (plus technologie na synchronizaci rtů a podobně) týká. Psalo se o tom na herních i HW webech, takže je to všeobecně známo, ale že se něco podobného už používá i v praxi, to je pro mne novinka. Otázka je, kdy se technologie posune natolik a ta dosud tupá NPCčka budou chytřejší než hráč a v případě nouze nám pomohou vyřešit nějaký zákys, nebo logický rébus :-)
Mám vážné obavy, že téma, které z  laicky nadhodím, bude někoho zajímat, ale přesto s ním zdejší diskuzi zašpiním. Možná nejsem sám, koho současný fenomén AI a velkých jazykových modelů (LLM) fascinuje. To že jsou LLM dostupné on-line je jasné a každý se s nimi asi již setkal, ale já se v posledních dvou dnech zamyslel, jestli lze provozovat LLM off-line na vlastním PC. Kupodivu to možné je. Meta má svou open-source LLamu, Francouzi mají až pozoruhodně dobrý Mistral a i další firmy uvolnily k volnému používání nějaké menší LLM. Takže stačí sehnat nějaké rozhraní, kde tyto neuronové sítě provozovat. Podařilo se mi najít dva programy, které jsou silně user-friendly a nevyžadují žádné znalosti kódu, nepoužívají příkazovou řádku, nevyžadují ovládání přes nějaké parametry a podobně. Konkrétně jde o LM Studio ( https://lmstudio.ai/ ) a Farady.dev ( https://faraday.dev/ ). Bohužel jsem shledal, že na průměrném PC lze provozovat jen sítě natolik malé a blbé, že nemají skoro žádný praktický význam. V LM Studiu jsem testoval sítě LLama, Phi-2, Gemma a Mistral, povětšinou o velikosti 2B a 7B (2 a 7 miliard parametrů), které vyžadují přibližně 4 až 14 GB RAM (pokud použijete nejkvalitnější fp16 quantization, ale jsou ke stažení i v int8 až int2). Tyhle modely jsou občas tak tupé, až je to vtipně strašidelné. Chvílemi některé modely úplně zapomněly na základy gramatiky i slohu a psaly neuvěřitelné bláboly. Nedokázaly spočítat ani příklady typu 2+6*3-3 a podobně. V této kategorie byl asi nejméně špatný Francouzský Mistral 7B. Otřesná byla Gemma od Googlu (obecně je AI od Google v současnosti horší než se jeví z oficiálních benchmarků). Pochopitelně existují i větší free LLM (LLama 70B a Mistral 8x7B), které již budou mnohem schopnější, ale jsou tak šíleně náročné na HW, že pokud nemáte nabušené PC s alespoň 128 GB RAM a 4090, asi nemá cenu je ani zkoušet.

Nicméně zajímavý je onen druhý user-friendly program, který jsem tu zmínil, tedy Fadaday.dev. Ten totiž trochu připomíná textovou hru. Do něj lze stáhnout (přímo z rozhraní programu, je to triviální) různé charaktery, které na vás poté mluví v rámci své role. Zkoušel jsem nějakou upírku, postavu z Cyberpunku a pár dalších. Kupodivu konverzace s nimi je celkem... normální. Nijak neblábolí, ale do Shakespeara to má hodně daleko. Spíše to připomíná nějaký béčkový brak. Většina charakterů ne mne mluvila anglicky, ale já jim odpovídal česky a oni to chápali. Jde vlastně o takovou první vlaštovku, co asi za pár let uvidíme ve hrách. Už jsem někde četl, že různá RPGčka by mohla využívat při konverzaci s NPC podobnou technologii, aby dialogy s nimi nebyly jen opakování stejných frází stále dokola. Asi to stojí za vyzkoušení, ale sám jsem se tomu věnoval tak hodinku či dvě a pak jsem to všechno odinstaloval. Je to zajímavé, ale zatím ještě ne moc užitečné.

Mimochodem, v rámci testování jsem zkoušel na ženské charaktery i různé "sprosťárny", tedy hlavně dotaz, aby mi ukázaly prsa. Jsou to ale cudné holky a vždy mne celkem slušně poslaly do patřičných mezí. Zkrátka nejde o nějaký erotických chat, ale o relativně seriózní pokus o roleplay. Pokud se někomu podaří některých charakter přimět k vilné diskuzi, nechť neváhá se zde pochlubit :-)
@BUMTARATA (28.03.2024 10:44): Chudák :( Myšlení mám v seznamu na přečtení, ale myslím (pun intended), že se k němu už nedokopu, protože mi ta knížka přijde velmi podobná Hypotéze štěstí od Haidta (slon - jezdec).

Já právě čtu Nové zbraně vlivu od Cialdiniho a nemůžu si to vynachválit, je to hodně zajímavé (i přesto, že člověk spoustu věcí zná, knížka mu je ukáže v širších souvislostech), čtivé a dostatečně odborné.
@Garret (01.04.2024 11:32): Právě minulý týden jsem totiž vysvětloval kolegovi v práci, který věčně parkuje na hulváta (tedy na trávě, na invalidech, na chodníku), že když k tomu ještě přidá blikačky, tak že se dopouští dalšího přestupku. Ale s takovýma je to marný :-) Takže mě ta novela docela zdrtila :-)
@Ross (19.12.2023 05:20): Taky už se mi to stalo. To si tak jedu v hluboké noci, tma jako v pytli tak si přisvítím, v klidu pomalu usínám za zpěvu Evy a Vaška a auto, které proti mě vyjelo ze zatáčky na mě začne drze blikat. A hle! na panelu cosi modře svítí a studenej motor to fakt není :-) Tož to přepnu a jako omluvu pořádně zablikám dálkama, ať si je ještě užije :-)
@Garret (18.12.2023 21:50): Jo tak to je jiná. Elektromobily mají určitě výhody nebo spíš přednosti a zrovna to brzdění tam patří, ovšem ještě mají před sebou dlouhou cestu. Já si chtěl koupit Cybertruck a on není homologován pro naše cesty, tak musím být dál věrný benzínu (naftu nebrat, ta patří do lokomotiv).
@Ross (18.12.2023 10:23): Mě ti taky ještě nenapadlo vypnout světla v tramvaji :-) Jet na motor z kopce považuji za základ, nechci se dotknout ženských, ale to je spíš jejich parketa, ta brzdová světla pár km z kopce. Ale stačí jim to vysvětlit a je to v cajku (vlastní zkušenost, ovšem pouze s malým vzorkem té hezčí populace).
Ty otázky v testech jsou taky pěkná zmetkovina, nedají tam normální otázku, ale musí tam nacpat mlhu, takže jestli i v mlze je řidič povinen bla bla.. a co teď s tím? :-)
Já myslím, že to nezhasnutí dálkových není tím, že by byli tak hloupí nebo arogantní, ale spíš to zapomenou přebliknout. Raději hledej ten lepší důvod :-)

@Garret (18.12.2023 12:26): Já jsem socka a na auto s rekuperací ani s podobnýma tentonočkama nemám, tak zlatý brzdění motorem, ušetřím mraky peněz!
@Dan9K (18.12.2023 12:48): nevzpomínám si, kdy naposledy jsem viděl auto naproti vypnout světla na přejezdu. A to ani jako cestující z vlaku jsem nepostřehl. Asi se na to více zaměřím :)


Když jsme u těch světel - poslední dobou se najdou idioti, co neumí vypnout ani dálkové v protisměru, natož mlhovky na křižovatce.
@Ross (18.12.2023 10:23): ty se směješ, ale to je normálně součástí i otázek do autoškoly, takže je to povinnost. Ale ono je dobré občas použít i věc jménem empatie, kdy nejsou potřeba ani pravidla a člověku dojde, že tomu druhému dělá něco, co není příjemné. Nebo dokonce ten naproti zhasnul a ty pořád nic? :-)@Garret (18.12.2023 12:26): no oxymoron to není. Navíc je to jedinej moment v rámci benzínového auta, kdy jedeš 100% zadarmo.
Jezdit efektivně "tam kde to dobře znám" je většinou standardní styl velké části řidičů, ale to nic nemění na tom, že brždění motorem je oxymóron a oproti rekuperaci naprosto neporovnatelná disciplína. Ostatně dnešní moderní hybridy, počínaje mild hybridem, brždění motorem naprosto odbourávají a místo toho se soustředí na plachtění, které je samo o sobě mnohem efektivnější i u elektromobilů.
@strejdafido (14.12.2023 19:58): Je fakt, že v autě mě ještě nenapadlo vypnout světla na přejezdu :D Dělám to v tramvaji ale v autě ještě ne. Co se týče brzd, taky umím brzdit motorem z nějakých kopců :D Hlavně tam kde to dobře znám.
@Dan9K (14.12.2023 19:42): Já myslím, že většina řidičů ani neví o povinnosti vypnout světla při čekání na přejezdu a o důvodu :-)
S protijedoucími auty nic udělat nejde, ale mlhovkáře většinou stačí probliknout nebo déle prosvítit dálkovkama a dojde mu to (ano, jsou vyjímky). Minulý týden jsem takhle na někoho přerušovaně svítil snad 5km a ano, neměl bych to dělat.
@Garret (14.12.2023 17:09): benzinové taky ne, když seš dobrej řidič, co předvídá.

Pozoruju to docela dost, ortodoxní brzdiče, který na tom stojí prakticky neustále. I po Praze lze jet tak, že na brzdě stojím jen na semaforech a použiju je jen při posledním dobrždění. A reálně zabrzdím třeba dvakrát třikrát, většinou před přechodem nebo když to blikne nečekaně. A jsem asi jedinej, kdo je schopnej sjet kopec z Proseka bez brzdy :-)
@Jab (14.12.2023 11:31): no už dávno jsem slyšel, že průměrný Pražan si s sebou nosí několik kilo prachu v plicích.

plíce nekuřáka ve zdravém prostředí je růžová, plíce kuřáka je černá a plíce Pražáka nekuřáka je šedá.
Plíce Pražáka a kuřáka tím pádem už asi ani neexistuje.

jelikož jsem teď dva roky bydlel přímo na magistrále a v prvním patře, dost jsem řešil, že vlastně směrem k silnici to asi moc zdravý vzduch nebude. Teď už jsem naštěstí ve čtvrtém patře a jen nad tramvajema :-)

V článku píšou o brzdových destičkách i pneumatikách, to je známá věc, a to ani žádné elektroauto moc nevyřeší.

Já vím, že je to kontroverzní věc, ale budu klidně dýchat CO2 do aleluja, ale pneumatiky a brzdový destičky moc nechci.
@strejdafido (06.12.2023 22:12): každé vozidlo by mělo mít tzv. VIN kód, v autech to bývá třeba někde u spolujezdce, ale je to fakt různý. Nevím, kde to mají motorky. Hledej. Bez toho se nehneš. Je to základní identifikátor každého vozu a oni když to dají do databáze (a to můžeš snad i ty na internetu dneska už taky), tak uvidíš i historii toho vozidla, majitele a tak.
A pokud uvidí, že si majitel, tak není problém (ale to se určitě nestane). A když uvidí, že je majitel někdo jiný, tak potřebuješ nějaký papír (jakože kupní smlouva nebo účet nebo já nevím).
Možná budou mít v té databázi, že to vozidlo už není ničí, pokud ho původní majitel odhlásil, a pak by třeba nemusel být problém. Pokud ho původní majitel neodhlásil, tak na dobrý slovo to nefunguje. Taky se může stát, že bude motorka hlášená jako kradená a pak budeš vysvětlovat, takže bych si to radši ověřil předem.
každopádně je dobře, že něco potřebuješ. To by nikdo nechtěl, když by ti našel klíčky v zapalování, ukradne ti auto/motorku a pak by si nakráčel na registr vozidel, že je jeho.

Pokud by to bylo stále vedeno na starého majitele, tak potřebuješ jeho, aby to na tebe přepsal, nebo od něj potřebuješ plnou moc, abys to mohl přepsat na sebe.

Obávám se, že pokud se s tím člověkem neznáš a nemáš se s ním jak spojit, tak jsi koupil na dobré slovo spíš sběratelský předmět, ale na silnici už nevím nevím. Tam to prostě musí být oficiální.
@Dan9K (06.12.2023 22:02): Nojo, ale s čím jdeš na ten register vozidel?? To jim nahlásíš nějké číslo motoru nebo tak něco? A co když bude vyškrábané? Jak jsme psal, není k té mašině vůbec žádný papír. Prostě jen existuje.
Ale hlavně mě zaujala ta zmínka, že potřebuji důkaz, že to vozidlo je moje. Když koupím od někoho ze druhé ruky vrak, tak to bude bez dokladu, jak jinak. Tak kde vezmu nějaký důkaz? Přijde mi to docela složité.
@strejdafido (06.12.2023 19:32): nemyslím si, že by v tomhle byl jakýkoliv rozdíl oproti dvoustopému vozidlu. Potřebuješ jít na registr vozidel (tam ti přidělí RZ) a potřebuješ jít na STK a emise. Nejsem si jistý pořadím :-)

A potřebuješ taky nějaký důkaz, že je vozidlo tvoje :-)

registr vozidel a řidičů je extrémní vopruz, musel jsem to dělat jen jednou, ale dělal jsem to čtyřikrát. Nejsem na tom tak časově dobře, abych si kvůli tomu mohl dovolit obětovat celý den. Prve jsem tam šel 1 hodinu před zavíračkou, už jsem nedostal lístek, podruhé hodinu a půl před zavíračkou, nedostal jsem lístek, potřetí dvě hodiny před zavíračkou, už jsem nedostal lístek. Tak jsem se tak nasral, že jsem dal plnou moc firmě, co to udělá za 1500, jel jsem s kapelou do Izraele a když jsem se vrátil, vozidlo bylo zaregistrované. Jakoby český stát toužil po tom, aby mohli tito podnikatelé prosperovat.
i to byl vlastně jeden z důvodů, proč jsem si pak koupil nový auto a ne auto z bazaru, už jsem to nechtěl zažít znova :-)

A asi můžeš přijet na technickou s čímkoliv, ale nikde není dáno, že ji dostaneš :-)
Nebyl by tu nějaký znalec přes motorky? Co když si koupím vrak nějaké staré mašiny, která nemá žádný doklad, vůbec nic prostě a budu ji chtít po renovaci provozovat na silnici - jak se to dá udělat, tedy jestli se to vůbec dá udělat. To můžu přijet na technickou s čímkoli? A kde vezmu značky a tak?
Díky
@MCZ (21.11.2023 13:42): Jj. Astrologie je v tom bordelu ještě nakonec čajíček. :)

@Dan9K (21.11.2023 16:03): Asi i v základu je za tím strach. Nerozumím mnoha věcem. Hle, svět konspirací má na vše rychle odpovědi. Z neinformovaného je ze mě rázem příslušník "elity", která má přístup k nejutajovanějším informacím o skutečném chodu světa. Nové opium lidstva. Jeho oblbovací i tišící (ve smyslu tišící bolest) účinky přetrvávájí.
Teď mi vypadlo, jak se to přesně jmenuje, ale myslím, že za hodně z toho je potřeba vidět onu psychologii poznání, kdy si člověk po nastudování jedné dvou knih (v dnešním případě desetiminutového videa na youtube) myslí, že na to kápnul. Pokud se tím zabývá déle, záhy zjistí, že neví vůbec nic a celý život se marně snaží dostat na úroveň sebevědomí, které měl na začátku, přestože o tématu ví milionkrát víc, než na začátku.

A tohle holt platí úplně ve všech oborech, proto jsou Češi hned odborníky na covid, válku, hokej atd. a ti, co tomu věnují reálně nejmenší úsilí, mají většinou ten nejsilnější názor. Takže vědec či profesor radši sklapnou před silným názorem davu.

No a pak je ten druhý důvod, že jsou prostě lidi iracionální uzlíčky emocí bez nějaké větší racionality, takže se není co divit :-) Neustále se s někým o něčem bavím, on řekne razantní názor, já chci vědět, proč si to myslí, zeptám se fakt přátelsky (nebo minimálně neutrálně), chci to reálně vědět, on to automaticky bere jako útok a řekne, že tak to PROSTĚ vidí a cítí.... a je hotovo.
@Jab (17.11.2023 20:51): To je následek bezkritické svobody slova a práva na názor. Jako ano, každý jej má, ale to neznamená, že Frantovy postřehy k vědě, které se zakládají na stěží dodělané základce a vysedávání u televize, mají stejnou relevanci jako v případě univerzitního profesora fyziky (nebo čehokoli) s desítkami let praxe v oboru.

Už nevím, kdo ten nesmysl způsobil, ale i díky tomu dnes žijeme v tzv. postfaktuální době. A kéž by byla ta astrologie tím největším problémem.
Koukám, že vícero zpravodajských webů vzývá v posledním dnu v článku sílu lidských feromonů. Ony už byly potvrzeny nějakým výzkumem? Samozřejmě ty stejné hlavní zpravodajské weby bez uzardění přepnou i úplně mimo předstírání nějaké vědeckosti a jedou třeba které astrologické znamení má randit s tím či oním atp. Jako kdyby postavení hvězd, pofle kterého určují plán na další den, nebyla minimálně roky stará informace. Většinou samozřejmě mnohem déle. Ta pavědeckost dnešní doby mě setrvale fascinuje.
@Clorky (05.11.2023 13:38): Existuje (určitě ano, ale jsem líný ho hledat :D) nějaký materiál (text, video), kde by bylo fungování AI vysvětleno i pro laika?