Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Věda a technika

nevím, co tady teď řešíte, fungl nová jaderná elektrárna v Česku nebude v nejbližších 30 letech stoprocentně a ani o tom nebyla řeč :-)
@Dan9K (05.03.2022 14:44): Logicky to vidím v tom, že proste stúpa počet iných typov zdrojov, predsa len vodnú (a najlepšiu čo existuje) môžeš postaviť iba tam, kde to prírodné podmienky umožňujú, tzn. existuje nejaký "konečný počet možných" na nejakom území, kdežto jadrové, tepelné môžeš postaviť +- hocikde.

Ovšem Nemecký nápad odstaviť jadro úplne považujem za totálnu kokotinu, Čo urobia ak bude 2 týždne pod mrakom a nebude fúkať moc vietor? (čo sa kľudne môže stať)
@AlieN (05.03.2022 14:40): nejsem expert, ale to, co jsem se dočetl, bylo to, že se odebíral, ale pouze do Temelína a i tak jsme přešli, snad i kvůli kvalitě, zpátky k ruskému. Dukovanská elektrárna americké palivo vůbec neumožňuje a jediný, kdo je schopen ho dodat, je ruská firma Tvel spadající pod Rosatom. Toť k "není problém" :-)


Edit: btw. když koukám na energetický mix, tak z něho vyplývá, že jsme v elektřině závislí na Rusku téměř přesně z 50 procent (jaderná energie zhruba 40 + zemní plyn a ropa zhruba 10 %). Co mi ale nedochází, proč se poměrně významně snižuje podíl vodních elektráren z 2,67 % v roce 2015 na 0,65 % v roce 2020 (o rok dřív dokonce 0,44)? Co je to za trend? Měl bych za to, že, když už ta vodní elektrárna stojí, tak poté je to úžasný a čistý zdroj. Ten útlum je způsoben tím, že to ostatní stoupá a voda stagnuje nebo to vyloženě tlumíme?
@Dan9K (05.03.2022 14:33): Dřív jsme brali palivo od Američanů, neměl by být problém se k nim vrátit.

Btw Elon Musk, který má jinak největší zájem na zelené energii, už začal volat po tom aby jsme (US) zvýšili produkci plynu a ropy. I on chápe že je to nezbytné protože obnovitelné zdroje tak rychle aby nahradily Rusko nebudou, zeleným v Evropě to dojde taky.
Co se týče energetické nezávislosti na Rusku, tak si nejsem jistý, jestli green deal něco řeší. Pro nás jsou nepostradatelné jaderné elektrárny a monopolním dodavatelem uranu do JE je pro nás ruská strana a dokonce i to obohacování dělá ruská firma. Asi bychom měli tedy vyřešit i tento detail...
@Kunick (05.03.2022 12:00): Každá mocnost se snaží udržet, či spíše posilovat svůj vliv, v tom se Rusko nijak nevymyká. Těžko mu to asi mít za zlé, pokud si chce udržet jistý status.

Maďarsko označuji za blízkého partnera právě z hlediska spojení ve Visegrádském spolku, kde jsme před lety jednoznačně deklarovali spolupráci a zdá se, že naše vztahy vcelku uspokojivě fungují. Přičemž nejde jen o obchod, nýbrž i o jednotnou zahraniční politiku a tak nějak celkovou spolupráci. Za Orbána se sice Maďaři kloní více k Rusku, než třeba my, není to ale natolik zásadní, abychom nemohli i nadále udržovat velmi dobré vztahy.

Nicméně, už se po kolena brodíme v politických tématech a o vědě a technice už to tedy příliš není... :c))
@samorost (05.03.2022 11:46): Někteří určitě. Nakolik jde ale o dobro jednotlivců nebo národa je věc druhá ;) A to, že stavba má být financována ruskou pujčkou naznačuje, že se Rusko jen snaží získat vliv. Ale s všemi těmi sankcemi jsem zvědavý, jak stavba bude pokračovat.

Ostatně úprk bývalých politikůl z dozorčích rad ruských firem naznačuje mnohé.

Jinak bych neoznačoval Maďarsko za blízkého partnera. V podstatě to je země, která byla užitečná jen A.Babišovi. O tom vypovídá to, že podobný zahraničníé obchod máme např. s Koreou, která je na druhá straně zeměkoule. Se Slovenskem nebo Polskem to je dvojnásobek.
@Kunick (05.03.2022 11:27): Nechal bych to na Maďarech, zřejmě mají pro svá rozhodnutí dost dobré důvody. :c)

@H34D (05.03.2022 11:30): Chápu a jsem si toho všeho vědom. Do politiky se ovšem hlouběji pouštět nehodlám, to je zde na DH zapovězeno. Tak se jen budu opakovat, pokud nevadí obchod (a chceš-li, tím i dejme tomu podpora současného ruského režimu) našemu velkému bratru za mořem, ani našemu blízkému partneru z Visegrádské čtyřky, proč by měl vadit nám. Nemusíme jít ve všem příkladem i za cenu zruinování vlastní ekonomiky. Ale je to jen můj názor, pokud se zbytek národa (skrz svou vládu) rozhodne jinak, tak si holt ten hořký mok vypijeme do dna, byť jsme si ho sami nepřipravili.
@samorost (05.03.2022 11:16): OK, rozumím a tiše tě soudím.

Na závěr jen poznamenám, že hluboce podceňuješ důsledky obchodu. Peníze podle tebe sice nemají národnost, ale mají politickou moc. Když podporuješ určitou technologii, musíš na ni nakoupit suroviny, když od někoho nakupuješ, děláš mu výdělek a zvyšuješ jeho moc. Když posiluješ někoho s kým si v opozici, oslabuješ svoji schopnost vyjednávat ve všech dalších odvětvích. Přijde mi, že to buď nevidíš, nebo si vlastně nemyslíš, že Ruský režim je špatný.
@samorost (05.03.2022 11:08): myslím, že ten vykřičník, by měl být u slova údajně ;)

Maďaři sice souhlasili, ale už ted je zřejmé, že s tím jsou problémy. Jak kvalita, tak cena. Asi jako když poláci nechali stavit dálnice číňanama.

edit: Opakovaně se ukazuje, že cena nesmí být nejdůležitějším parametrem. Nejsem odborník, ale co jsem přečetl, tak se zdá, že ideální by bylo klidně menší překlenovací dostavbu, a rychle naskočit na malé modulární reaktory. A taky je určitě zajímavý projekt teplátoru - kde máme své želízko v ohni.
@Kunick (05.03.2022 10:55): Pokud se budeme držet zemí podobné velikosti a potřeb jako my, tak třeba Maďaři se Ruska evidentně nebojí a Rosatom jim bude stavět Paks 2. Dokonce od nich i nadále budou brát plyn i ropu, údajně navíc za velmi (!) slušné ceny. A to jsou Maďaři členy stejných mezinárodních struktur, jako my. Je to prostě otázka volby, každá vláda se zodpovídá za svá rozhodnutí svým občanům.
Tu pisete, jako by ty JE byla lazo plazo pohoda. Nez se neco postavi(a kdo vi jestli), tak to jsou desitky let. Budovat JE, prezbrojovat, green dealovat.... vsak je to nerealne. Jak se rika, slibem neurazis :) A ze tech slibu bude.... :)
@samorost (05.03.2022 10:43): Hele, proč mi srozumitelně neodpovíš na jasně položené otázky? Co si mám z toho odnést? Že bys nesměšoval obchod s válkou a politickým režimem? Že bys neřešil závislost Evropy na Ruské ropě?
@Kunick (05.03.2022 10:39): Jako energetická soběstačnost je sen, také by se mi to líbilo, což o to. ;c) A klidně i v podobě, o které píšeš. Jen se obávám, že patřičné technologie na to, abychom nahradili vše špatné stávající, ještě prostě k dispozici nemáme. Je zde alespoň to jádro, ale i tam jsme Rusko zavrhli a nikdo další nám za rozumné peníze další bloky zřejmě nepostaví.
@H34D (05.03.2022 10:27): Obchod není kamarádství a peníze nemají národnost. Konečně, zatím vše z Ruska do Evropy proudí v souladu s objednávkami a všichni se modlí, aby to vydrželo co nejdéle. USA a Rusko si podělili sféry vlivu a čile obchodují války neválky, nějaké ty sankce jsou jen úlitba davům, sbírajícím toaletní papír pro Urajinu. Jen my se zde handrkujeme...
@samorost (05.03.2022 10:21): Tak asi záleží na zdrojích. Pokud bych věřil wiki, tak PoS má mít průtok asi jako NordStream2, a to rozhodně není ani většina kapacity dodávek. Na Kavkaz to je ale z Čeljabinsku ještě jednou tak daleko. Toho bych se fakt nebál. Další věc jsou ty 2-3 roky. - Jedničce trvalo od začátku stavby do spuštění asi 7 let. PoS2 byl zatím jen schválen. Zrychlit teď pod sankcemi výstavbu bybyl husarský kousek.

Lodní doprava je věc druhá - ale opět narážíme na potřebu flotily dopravních lodí.

Souhlasím, že to je problém, ale o to víc to podpoří vznik menších lokálních zdrojů. Dřív byl v každé větší vesnici mlýn, proč by tam teď nemohla být malá vodní elektrárna :)

edit: Nedalo mi to, protože jsem si pamatoval, že jsem o tom slyšel a četl něco jiného. Podle některých zdrojů bude mít PoS2 až 10x menší objem dodávek než je na wiki. To by pak bylo jen plyvnutí do moře.
@samorost (05.03.2022 09:21): Zastavení dodávky ropy a plynu z Ruska se samozřejmě negativně projeví u všech států, které odebíraly, ale jaké je podle tebe lepší řešení? Kamarádit se s Ruskem i za současné situace? A připomenu, že já se chtěl bavit o green deal a elektroautech, tam pro tebe teda není nic argumentem pro? Jakože jsi prostě proti green deal a neřešíš, odkud bude Evropa brát ropu?
@Kunick (05.03.2022 09:46): Nevím, nejsem expertem v tomto oboru, takže nebudu hlásat něco nepodloženého. Vycházím jen z toho, co se člověk běžně dočte. Přes Power of Siberia 2 by mělo Rusko dodávat plyn do Číny už za dva až tři roky, údajně v kapacitě současných dodávek pro Evropu. Tudíž si tímto může nahradit eventuální výpadek, pokud tedy samozřejmě Evropa přestane mít o ruský plyn zájem. Nakolik je, či není možné přesměrování plynovodu z dalších nalezišť, či se nazajistí nějaká jiná forma distribuce, to nedokáži posoudit. Dovoz břidlicového plynu z USA jsme si také ještě před pár lety nedokázali reálně představit a nyní je nám tvrzeno, že klidně dokáže nahradit dosavadní ruské zdroje. A dokonce prý i levněji, i zcela nedostatečný počet lodí prý nebude problém a nějak se to zvládne. Když ono je to dost těžké, EU zase tolik možností nemá a třeba Norsko má jednak mnohem menší naleziště, navíc s vcelku omezenou těžbou. Pokud jde o ropu, tak i přes všemožné kruté sankce odebírají jen USA z Ruska takřka šest set tisíc barelů denně a dle posledních vyjádření nehodlají obchod s Ruskem nijak zásadně omezovat.
@samorost (05.03.2022 09:21): Asi nechápu, co jsi chtěl říct. Já napsal, proč ani v budoucnu není představitelné, že by Rusko udávalo svoji produkci v Asii. Museli by zdokonalit technické řešení trtansportu, a ani na to nebudou mít zdroje.
@Kunick (05.03.2022 08:57): Tak není vše jen o momentální situaci, každopádně vnímám „green deal” především jako nástroj k oslabení vlivu Ruska.

@H34D (05.03.2022 09:00): S tím kálením do vlastního hnízda jsem to myslel tak, že za tento záměr zaplatíme krvavou daň. Mrkni, jak stoupají ceny prakticky čehokoli, co souvisí s energiemi a palivy a to jsme teprve na počátku. Pokud Rusko nakonec ovládne Ukrajinu, sesype se naše ekonomika jako domeček z karet.
@samorost (05.03.2022 08:42): Proč myslíš, že si kálíme do vlastního hnízda? Z hlediska technologií podle tebe není dobré nebýt závislý na Rusku? Já třeba dřív hleděl především na ten aspekt péče o životní prostředí, ale vzhledem k aktuálním událostem, se jeví ta nezávislost na Rusku jako ještě důležitější. Ty narážíš na to, že to Rusy ekonomicky neoslabí? To ale přeci není jediný cíl. Abych to správně pochopil, podle tebe tedy není problém být energeticky závislý na Rusku a stále bys tedy nepodpořil obnovitelné zdroje, green deal apod?
@samorost (05.03.2022 08:42): Nemyslím si. Až dostaví spojení do číny tak vyřeší jejich produkci na Sibiři. Kavkaz ale je jiná písnička - středoasijské státy mají svou vlastní produkci, a stavit plyno/ropovod až do číny by bylo šíleně drahé. Zvláště teď pod sankcemi.


@H34D (05.03.2022 07:45): Samozřejmě souhlas a vítej zpět!
@H34D (05.03.2022 07:45): Já měl za to, že to tak chápou v podstatě všichni, že je zde dlouhodobá snaha zbavit se závislosti na Rusku, resp. snížit jeho vliv na minimum. ;c) A rovněž si myslím, že jakmile Rusko vyřeší transport, prodá v Asii prakticky celou produkci. Takzvaně si kálíme do vlastního hnízda...

Jinak jsem ani nezaregistroval, že jsi byl zabanován, za co jsi to vyfasoval?
Zatímco jsem byl zabanován, napadla mě jedna myšlenka k tématu green deal a elektromobility, na kterou bych chtěl znát názor některých zdejších odpůrců.

Napadlo mě to u tohoto virálního a dobře zpracovaného videa, proč Rusko napadlo Ukrajinu a je to vlastně naprosto jednoduché - myslím, že EU tlačí na obnovitelné zdroje i proto, že nechce, aby Evropa byla závislá na ruské ropě (a zemním plynu).

Při nejmenším zdejší diskuze se pořád točily, kolem toho, jestli elektromobilita skutečně pomáhá životnímu prostředí, jestli jsme připraveni, jestli je technologie dostačující, jestli ji finančně a energeticky zvládneme apod. Ale přitom dnes se ukazuje, že ten největší důvod je - nebýt závislý na Rusku... (samozřejmě z geopolitického pohledu smůla, že Rusko má nejspíš vše propočítané a udá ropu a plyn v Asii).
@TombSpirit (24.02.2022 23:06): jak se to vezme, Geforce 2 MX mě tehdy stála myslím kolem 4 tisíc, ale samozřejmě s inflací převedeno na dnešek by to bylo krapet víc :) Pak ještě GTX 560Ti mě stála 5500 někdy v roce 2011. Od tý doby beru drahoty..
No, čekal jsem, že Gauss zbraně budou víc... "sexy", nebo jak to nazvat :( Ale alespoň v tomhle směru už žijeme v budoucnosti... Karty jsou rozdané, teď už zbývá je ta nukleární apokalypsa (a Power Armor, energetické zbraně oželím).
@H34D (21.02.2022 11:47): Jsem si jen ulevil, protoze bych radeji covidka, nez anginecku :)

Naposled jsem mel anginu pred 20 lety.. prechazel jsem to a nakonec to dopadlo pohotovosti a servanim od pritomne doktorky :D Polknout neslo, tak jsem jen plival jak Dockal :D

Ale specialne pro tebe budu hlasit teplutku! Budu si ji merit poctive v cokodirce, aby to bylo co nejpresnejsi! 38,2 a jak bude update, hnedle ti dam vedet :)
@Kwoky (17.02.2022 13:12): Nejsem odborník, ale myslím si, že v našich podmínkách musí mít každá SIM karta účastnické číslo a IMSI číslo. I když teoreticky by k identifikaci a komunikaci mohlo stačit jen IMSI, ale operátoři to nepodporují. Je pak jedno, zda bys využíval jen data nebo i volání/SMS, ta komunikace funguje v podstatě stejně.
Čistě ze zvědavosti - je možné mít SIM kartu bez telefonního čísla, jen s datovým tarifem?
@Zx Atari (11.02.2022 22:26): Já ho paradoxně zkoušel tento týden kvůli lepší regeneraci po fitku, konkrétně tento: https://www.kulturistika.com/det/melatonin-3mg

Musím říct, že se usíná parádně a minimálně první polovinu noci spim jak zabitej, pak už mě vyžene nutnost jít na záchod... :-) Pak ale zalehnu a zase do rána pohoda... Každopádně by se měl brát až po čtyřicítce, do té doby bys ho měl mít v těle dost...
@Zx Atari (11.02.2022 23:49): aha, takže wikipedie se plete...
tam to celkem jasně píšou dole na konci. Píšou tam, že je to povolené třeba ve Francii, Itálii či Slovensku, na základě tohoto článku a že u nás ne.

Ale je to čtyři roky starý článek, takže je možné, že nejde o to, že "zatím", ale možná že "už" to možné je.


ale obecně mě teda trochu fascinuje ten pojem "doplněk stravy". To je jakože asi terminus technicus a musí to speciálně povolit. Ale jinak to snad není zakázané jako obecně, to by to zase museli explicitně snad zakázat? Ale prostě nechápu, proč věc, kterou máme přirozeně v těle, musí vůbec projít nějakým takovýmhle procesem. Chápu, že musí schválit konkrétní výrobky, ale proč se vůbec stát sere do toho, aby "povoloval" sloučeninu, kterou máme normálně v těle a co to vůbec má co povolovat nebo zakazovat.
@Zx Atari (11.02.2022 22:26): ne, ale zkus CBD, to je teď v kurzu (teda není to tak dobrý jako thc, ale to je z nějakýho záhadnýho důvodu pořád nelegální :-) )

Jestli máš problém usnout, není nic jednoduššího, než ovládnout svou mysl a na nic nemyslet :-) Pokud se to nedaří, pomůže, když budeš myslet opravdu na "nic" a kdykoliv mysl uhne kamkoliv jinam, musíš se okamžitě přinutit myslet na "nic". Chce to asi trénink, ale výsledek se dostaví obvykle do dvou minut. Ale pozor, nesmíš na to samozřejmě v tu chvíli myslet. Ze svého laického pohledu bych vlastně všechnu nespavost shrnul pod tím, že mozek zkrátka příliš bdí a příliš myslí, a to je potřeba, když se stane, na sílu potlačit.

Jestli nejde o tebe, ale třeba potomstvo, tak to nevím :-)

btw. teď čtu, že i ten melatonin není veden jako doplněk stravy a je vázán jen na lékařský předpis. Jak ta tráva :D. Ach jo, věčné regulace a omezování....a přitom taková neškodná věc....nechápu
Jsem tady onehdá psal, jak mám fakt špatnou celkovou zkušenost s doktory, ale chválil jsem například neurologii v Motole. No tak jsem se splet, i tam stojí za prd :-) Odkaz
Na severu aktualne nastala doba sucha.... :) Asi nejakej agent sabotoval vodovodni rozvody v posledni slusne casti Prahy :o)