Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Věda a technika

< >
@Garion (13.07.2020 18:12): Tam se píše jen o bateriích. Což davá z logistického hlediska smysl (ovšem ne s ekonomického), btw, když je v nějaké oblasti Země nějaká katastrofa, například hurikán, tak plnou kapacitu zákazníkům dočasně odblokují.
@mazar1234 (01.07.2020 19:27): @mazar1234 (01.07.2020 19:27): Pancor je na světě jen jeden, zbylé dva byly zničeny při testování. Je to už spíš kuriozita než reálná zbraň, prostě jen prototyp.

G11 má mnohem blíž reálné zbrani, těch se vyrobilo asi 1000 kusů a dostala se do rukou i Bundeswehru.

Jop, CAWS je taky případ. Tam ale to snad taky nedotáhli dál než za nějaký prototyp myslím. Automatické brokovnice jsou prostě takovou odpovědí na problém, který nikdo neměl a nemá :))
https://m.youtube.com/watch?v=sUIK7K_q8eY

Porovnání spolehlivosti značek aut (tuším je to z údajů nějaké pojišťovny). Ten vzorek není imho vždy úplně velký. Ale prý měli minimum pět set aut na značku. Takže taky ne úplně málo.

Japonci si až na výjimky vedli nejlépe. Korejci jsou taky vysoko. První desítka ale překvapivá je. Naopak že bude dost dole Audi, BMW a Mercedes jsem čekal. Tohle jsem postřehl, že nemají stran poruchovosti dobrou pověst.
@Jab (23.06.2020 18:52): abych te uklidnil, tak ja si nekupuju kazdej rok jinej telefon ... tenhle co jsem dosud mel byl normalni tlacitkovej dumb-phone, kterej jsem si poridil jako nahradu asi pred 5-ti lety, kdy jsem utopil blackberry ..

prave ze o tech telefonech zas tak moc nevim, proto se "ptam" tady, neb je tady spousta nadsencu, co se o to proste zajimaji ... coz neni opravdu muj pripad ... ja jsem v zivote nemel androida :D (resp. mel, ale strasne krautkou dobu a jeste hodne davno) .. pripadam si jako klasicka cilova skupina pro toho aligatora pro seniory ...
@ntz (23.06.2020 17:58): Nerozumím, proč to vzhledem k těm nárokům kupuješ. Na to si netřeba příplácet za "bezpečnost" Blackberry.

Za druhé jsou to telefony čínského TCL. Vyšší bezpečnost v nich nevidím. TCL má svou reputaci. Zde další.

Nicméně vím o těch jejich telefonech jinak lautr kulové. Cca dva roky snad ani žádný nový na trh neuvedli a neznám nikoho, kdo by je měl a tedy s nimi měl uživatelskou zkušenost. Asi se v tom tedy vyznáš lépe než já a dobře pak, že sis dovedl vybrat.
ok, vyreseno ... koupil jsem Blackberry Classic i kdyz neni dual sim a i kdyz je BB OS obsolete ... podle vseho by to mel bejt jeden z nejbezpecnejsich telefonu co je k dispozici ... potrebuju z toho jen volat a obcas si neco maleho zapsat do nesdileneho kalendare a nebo vyfotit ...
zdechnul mi telefon ... kupuju novej, nemuzu se rozhodnout mezi timhle a timhle ... Blackberry classic jsem uz mel ...

dalsi hipstersti kandidati jsou tohle a tohle, ale spis bych bral toho BB ...

jde mi o 100% security .. ten novejsi BB ma cisty android + je povazovanej jako jeden z inustry leading security ... ne ze by na tom zalezelo, ale to BB je fakt asi secure ... tak co by jste koupili ? BB Classic, nebo snad BB K2 ? a nebo snad ty hipstersky dumbphones
@Dunemaster (19.06.2020 17:15): Díky. ;) Imho už by se ta selekce informací snad měla vyučovat na školách. Část lidí si ale bude vždy v těch "sdílejte než to smažou" bulvárních zprávách libovat. Kór když se u toho mohou povýšit nad morální osobnosti minulosti.
@samorost (19.06.2020 11:22): Pavel Žáček není autorem níže zmíněné monografie. Prdnul si jej sem, abys devalvoval práci celé vědecké instituce, která ti vyvrací za minulého (tzn. vč. Žáčka) i stávajícího vedení ten mišmaš, který máš v hlavě. Proto je relevantní napsat, že by s tebou stran té okaté snahy sestřelit onu monografii nesouhlasil. Plně uznává hrdinství MH za druhého i třetího odboje.

Stran onoho "kdo chce psa bít..." bych zase dodal "zloděj křičí:" chyťte zloděje". "
@Jab (19.06.2020 10:57): Právě že ti sem dávám názor „pravičáka”, ty odborníku, jinak bys mi naopak napsal, že jde o nějakého zapšklého komunistu. U tebe si jeden fakt nevybere, kdo chce psa bít... Ende!
@samorost (19.06.2020 10:51): Ach. A zase nová blbost. Žáček kritizuje publikační činnost (tzn. zprostředkovaně nynější vedení ÚSTRu) stran témat a zejména množství nových knih. Nekritizuje novou publikaci Jana Synka, s níž by neměl vůbec žádný problém. Naopak. Pod to shrnutí téhle monografie by se podepsal. Nemáš vůbec ánung o historii, historicích, jejich názorech ani o jejich osobních sporech. Vše co dovedeš je tu blít kraviny a kopat do lidí, kteří tě přesahují odborností a v případě Milady Horákové (a případně dříve i N. Wintona) i morálním kreditem.

Teď jsem rad, že jsem tu nepřipomenul nedávné výročí posledního boje čs. parašutistů v Resslovce. Čert ví, co bys měl k tomu.

Pavel Žáček je btw nynější poslanec za ODS. A zakladatel ÚSTRu. Proto mi přijde velmi zábavné, že se zrovna ty dovoláváš pravičáka, který u nás formoval pohled na třetí (protikomunistický) odboj. Neváhej si s ním popovídat třebas o br. Mašínech. Chtěl bych to vidět. Možná by mi ale rupla bránice.
Žáček kritizuje mimo jiné i žalostnou publikační činnost ÚSTRu v posledních letech, to ty ale dobře víš. Ale máš samozřejmě pravdu, některé boje s blbostí se prostě nedají vyhrát. Nuže, slíbil jsem zdejšímu vedení, že už budu hodný a nebudu tě dráždit, takže to raději zavčas balím a od této chvíle si zde zase plácej játra sám. Ahóóój... :c)
@samorost (19.06.2020 10:21): On mluví o vedení ústavu, které jej odtamtud vypakovalo. Nikoliv o dalších zaměstnancích. Mezi nimiž jsou i jím vážení kolegové jako Petr Blažek, Jan Kalous aj. Ten tvůj cintát přesně ukazuje to, co jsem psal níže. Nedá se vyhrát. Vyvrátíš jedno, kosmická blbost hned přijde s jiným.

Jan Synek tam byl už za Žáčka (resp. Hermana, Stehlíka aj.). Není jeho vina, že jej tam "přežil". Spory Matějka a Hazdra (tzn. nynější vedení) vs. bývalé vedení se jej netýkají. Netýkají se pak už vůbec Milady Horákové.

Že se zrovna ty btw dovoláváš Žáčka je vrcholně zábavné.
„Nynější stav ÚSTR je tragický. Jde o Bludného Holanďana.”, resp. „Ten kindermanagement, který tam dnes vládne, má nicotný vztah k naší historii, a mechanismy totalitního režimu už ho nezajímají vůbec. Smutný příběh, poplatný současné rozplizlé politické situaci.” ... toliko např. historik Pavel Žáček o současných „profesionálech” z ÚSTRu ...
Btw pokud na někom nechal následky ten odkaz, který tu byl, tak bych poradil směřovat vždy k poznatkům v jednotlivých oborech a tedy vyhledávat monografie profesionálů. Není v možnostech žádného profesionála/vědce vyvracet všechny na internetu dostupné "informace". Je to boj s větrnými mlýny. Nedá se to vyhrát. Jsem si jist, že to stejné by potvrdil i kterýkoliv inženýr či i třebas opravář domácích spotřebičů. Blbost v přímé konfrontaci s fakty "zvítězí". Neb se volně multiplikuje. Vytváří stále nové verze. O nic pevného se nepopírá a má v tom pak volnost umožňující neuvěřitelnou rychlost. Tenhle poznatek z internetů máme asi všichni. Jediná šance je v tom, že se každý naučí selektovat zdroje a vyhledávat ty spolehlivé.

V případě Milady Horákové vzniklo dosti dalších monografií od profesionálních historiků. Chápu, že ne každý má čas je číst. Proto tedy pokud si svůj názor vytváříte na základě "blogýsků", tak alespoň nabízím v základu jeden, který si dával práci s tím podívat se na ten hnůj vytvořený panem Kopeckým.

https://vladislavsvoboda.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=411108
https://vladislavsvoboda.blog.idnes.cz/?strana=10

Mimochodem Milada Horáková nebyla za druhé války odsouzena k trestu smrti. A nikdo to netvrdil. Kopecký si vymyslel lež a s tou pak bojoval. Trest smrti byl ale v úvahách a byl i navrhován. To je také to, co historikové tvrdí. O statečnosti MH v Pankrácké věznici pak vypovídala vždy i Zdena Mašínová st. Manželka plukovníka (resp. pplk.) Mašína - jednoho ze Tří králů. K tomu viz https://www.databazeknih.cz/knihy/ctyri- ... diny-masinovy-155149

Spíše než ale vyvracet blog jiným blogem opravdu sáhněte po publikacích profesionálů. Tu pračku vám také neopraví kominíkova babička. Základní nástřel pramenů a literatury viz dole na stránce na https://www.ustrcr.cz/uvod/skupina-vyzkumu/horakova-milada-25-1-1901/

Mimochodem autor té mnou níže postované nové publikace (Jan Synek) měl k dispozici i různé archivní materiály bývalého Studijního ústavu MV i další, které se týkají 2. sv války. Viděl jsem je i já. A ani stínem nikde nevyvrací odvahu MH za 2. sv. války. Či snad že by dokonce naznačovaly spolupráci MH s nacistickou okupační správou a bezpečnostními složkami. Konkrétně MH za 2. sv. se bude nejvíce týkat fond 141 (Německé soudy v říši), signatura 141-333-2 a 141-339-15. Pokud si chce někdo udělat svůj vlastní archivní výzkum, tak tyto spisy jsou i laické veřejnosti po žádosti přístupné v Archivu bezpečnostních složek.

Zájemcům poskytnu i další přesná archivní čísla dalších archivních materiálů týkajících se MH. A odkáži je i na příslušné archivy. Jednodušší ale samozřejmě máte, když si přečtěte nějakou knihu profesionálního historika jako je třebas právě Jan Synek.
@Kwoky (18.06.2020 20:03): Mě taky. Osobně bych ho úplně nepotřeboval stavět ke zdi; myslím, že to nebude pyrát a vywrhell, nýbrž že to auto nešťastnou náhodou přehlédl. Polední slunce, bílé nízké auto na světlém asfaltu, značná „kognitivní konkurence” v podobě toho mixu vpředu... Tohle se může stát každému.
@Garion, @Tulareanus - notas vlastni samozrejme nemam ... ale pokud by to jinak neslo tak budu holt delat na vlastnim ..

co se tyce dalsich veci, ja take IT chapu ... ale ve svem pripade proste `no, kindly thanks ..' .. Na svou obranu muzu rict, ze mam samozrejme (corporate) VM s windows kde ten krap je .. VM fakt neresim a pouzivam ho denne kvuli skype for business, teams (a to je asi tak vse, obcas nejaky vpn client jako teamviewer apod ...). Tu Liuxovou workstation nemam pripojenou do domeny a jsem presvedcen, ze zabezpeceni meho Linuxu je o nekolik radu vyssi nez zabezpeceni jakehokoliv windows siroko daleko .. pocinaje napriklad timhle

# firewall-cmd --list-all
public (active)
target: default
icmp-block-inversion: no
interfaces: eth3 wwan0
sources:
services: dhcpv6-client
ports: 5080/udp
protocols:
masquerade: no
forward-ports:
source-ports:
icmp-blocks:
rich rules:

to permanentne otevreny 5080/udp je kvuli SIP klientovi kdyz neco obcas debuguju a ten sip si pustim lokalne ..

co je ale nejvetsi vopruz je, ze KACE umi delat i agentless monitoring, a ja jim tam klidne udelam i usera a necham je ke me lizt po sshcku/snmp/cokoliv a delat si tam co chtej .. realnej a skutecnej problem je, ze ti cumaci z naseho IT jsou normalni arogantni debilove, kteri jsou naprosti IT misfits, ktery chtej vyuzit toho, se po nekom povozit .. ja na tech cumacich ale vidim ten neskutecnej spinavej hnus, kdy nam v meme co slo do company tvrdi, ze nikoho nebudou sledovat, ze to maj jen aby meli prehled o nainstalovanem softwaru a aktualizacich ale oni ve skutecnosti chtej mit pouze pocit toho, ze budou moct muj notas plne kontrolovat, kdyz tam budou mit bezici crap pod rootem ...
@Tulareanus (17.06.2020 17:34): Tak ja mam v hlave zafixovane ze nosit si do prace jakekoliv svoje veci ktere se pak vyuzivaji v pracovnim procesu k nicemu dobremu nevede. Jen mi prislo vtipny ze bych pak mel jeste dokazovat ze to je moje, to bych vybouchnul jak sto let necistena kamna:)
@Charllize (17.06.2020 16:58): Ten počítač na 99% dostal v práci. Dlho je napr. bežná prax, že máš na firemných sieťach zakázané určité IP adresy (napr. fb alebo yt). Alebo, že nemáš k počítaču vôbec admin/root prístup alebo nevieš vôbec inštalovať po obdržaní počítača žiaden ďalší software. Po rokoch som sa dostal aj do pozície, kde to z jednej perspektívy chápem, ak sa nejedná o ľudí, ktorí by boli veľmi zdatní s pc (mimo používania browsera, wordu, excelu, powerpointu), lebo vlastne môžu viac vecí aj pokaziť. Ja som našťastie dostal od začiatku vo firme dôveru a mal adminské prístupy (čo nebolo bežné) a viacero vecí som si aj pomenil (napr. som v registroch win10 zakázal automatické updaty) a nainštaloval (niektoré lifehack sw a utility sa aj rozšírili medzi Ďalšími ľuďmi na zefektívnenie práce), ale dobrovoľne som potom robil support kolegyniam ( 8-) ) s ich notebookmi a tie veci, ktoré na mňa občas vybafli vôbec IT Crowd nepreháňal, ba naopak mám pocit, že bol ešte veľmi naivný.

samozrejme monitorovanie činnosti a remote root access by sa nepáčil ani mne.
@Charllize (17.06.2020 16:58): No spis je standard (ve vetsich firmach), ze nesmis pouzivat jiny HW nez firemni. Chtel jsem tim zduraznit, ze nestaci jen mit pocit, ze je pocitac vlastni, ale je potreba to mit nejak legalne podlozene. Pokud tomu tak je a zaroven je to zarizeni, na kterem ma zamestnanec oficialne povoleno pracovat, verim, ze tento argument muze proti sledovani zabrat. Ale je take mozne, ze jako reakce bude prace na takovemto zarizeni zakazana a prikazana prace na zarizeni vlastnenem firmou.
Já si vzpomínám, blahé paměti, jak jsem v minulém zaměstnání potřeboval nechat podepsat výstupní papíry a jistý na onom ústavu dobře známý morbidně obézní ajťák mi suše odvětil, že na mě nemá čas, páč hraje nějakou onlajn strategii (kterou před mým zrakem opravdu hrál). Pročež Oko Sauronovo na vás! :)

Historikové by zase měli mít nějaký povinný psychiatrický dohled. V posledních dnech někteří kolegové předvádí věci, které lze jen těžko popsat bez dvou maňásků. :)
@Garion (17.06.2020 13:11): ok, diky .... to nezni moc dobre ..

uz jsem zjistoval plan B, je teoreticky mozne mit exception a pracovat na vlastni masine ... muj americkej boss ma maca napriklad ... v tom pripade to zkusimn uhrat na to, ze notas na kterym pracuju bude povazovanej za muj vlastni .. ja si tam proste pod rootem takovouhle zrudnost bezet nenecham

Diskutující (9)