Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Věda a technika

< >
@Red (02.04.2020 15:07): nejsem expert a možná se pletu, ale podle mě by mohly nastat dvě situace a to opravdu jen ve chvíli, kdy by se ekonomika hroutila a v obou případech by to musel schvalovat parlament
1. zamrazily by vklady od určité částky (třeba nad 100k) a s těmi by vláda disponovala. po nějaké době by je uvolnili zpět - to by samozřejmě mohlo trvat i několik let
2. došlo by ke zdanění vkladů, zase na základě nějaké částky (třeba do 100k by to bylo nižší procento a nad 100k vyšší procento)

že by ti někdo přímo vzal peníze z účtu bych neviděl moc pravděpodobné, to by asi opravdu vedlo k revoluci :-)
@Garion (02.04.2020 15:15): No proto se to dělá od určité částky, tak aby tomu většina zatleskala. Třeba na Kypru to tak udělali, bylo jedno jestli to byl účet firmy nebo babičky, když byl přes částku, byl zkonfiskován.
@Red (02.04.2020 15:13): Vetsina statu (vcetne treba aktualne USA) to resi "tisknutim" penez. Nehodnotim, jestli je to spravne nebo spatne. Ale pokud by se zacalo zabavovat beznym lidem, hrozila by v dnesni dobe revoluce, to asi chtit nebudou :)
@Red (02.04.2020 15:07): A to by delali z jakeho duvodu? Je to podlozene nekde v ustave/zakone? Protoze nevidim valny rozdil v konfiskaci penez z uctu a konfiskaci cehokoliv jineho, co mas.
Když mluvíte o prachách na účtu, tak právě současná vláda a situace mě vede k obavám, jestli tam jsou v bezpečí. Pomohlo by třeba peníze rozdělit mezi více účtů abych nikde neměl více než 300k nebo mám rovnu vybrat?
@Cobot (01.04.2020 23:32): Tak ja nakonec taky, ale uz mi to bylo prd platny :) Navic mi pri drhe chybe prodava oznamil, ze na uctu nejsou prachy :D V tu chvilku jsem docela znejistel :)

Melo to probehnout tak, ze mi s usmevem meli rict, vemte si nakup a zitra to prijdte zaplatit :)) Prej ze si musime si pomahat.... :)
@Zx Atari (01.04.2020 20:14): Já zapomínám pin ke kartě kvůli tomu, že už 90% plateb dělám mobilem bez pinu. Blbý je když vyjímečně potřebuju hotovost a bankomat nemá NFC čtečku. Ale zatím jsme si vždycky nakonec vzpomněl no.
@Charllize (01.04.2020 22:24): No ja mam dnes dietku :) Nakoupil jsem si na rizoto, ale kdyz jsem to tam musel nechat... chytre jsem tam totiz sel tesne pred zavirackou a nestihal jsem zajet pro prachy a z5 :) Holt k veceri mam dnes bylinkovej caj s echinaceou :D
@Zx Atari (01.04.2020 22:11): no prave, na to si je treba zacit zvykat. Ja uz zacal, ted sem tri dny nekouril abych usetril a jedl kolinka s kecupem. (ve skutecnosti sem nechtel jit vubec ven a ten stridmej rezim me zacal tak srat ze sem dneska konecne vylez)
@Garret (01.04.2020 20:27): Byl jsem k tomu donucen. Je cas zazalovat banku :) Skoda ze jsem neprubnul ten treti pokus... jak jsem se doma podival, byl to spravnej pin :D Jsem tam rval piny, zafixovane ze starejch karet...
@Jab (30.03.2020 12:48): Spíš lidé neví jak definuje zánik civilizace. Většina si pod tím představí města v troskách, rozpadlou společnost a lidi loupící v tlupách. Ale ona zanikla třeba antická civilizace a ve Východořímské říši se to obešlo bez viditelného úpadku. Za Justiniána I se událo tolik změn, že už se dá mluvit o středověké společnosti. K něčemu podobnému by mohlo dojít i v případě Západní civilizace. Nejspíš by s tím byla spojená jistá míra ztráty komplexity, jako se to stalo třeba v Sovětském svazu, kdy Rusko ztratilo schopnost stavět velká plavidla, nebo v důsledku zoufalého podfinancování ztratilo schopnost doplňovat svoje vědecké kádry.
Btw Bárta tam nemluví nutně o zánicích civilizace. I ten úpadek je malinko clickbait. Stejně tak jeho údajné "zákony". Spíše jen prodává myšlenky, které tu byly dávno před ním.
@hanak_v_exilu (30.03.2020 12:25): O tom jsem psal v mém prvním příspěvku. Je to asi také jediné vysvětlení, které by mi dávalo za současné situace jakžtakž smysl. Tu jistotu, o které mluvíš, mít, obávám se, nebudeme.

@Jab (30.03.2020 12:28): Jasně, blbě jsem tě pochopil. Toho se právě obávám. Že to bude třeba celý nakonec stát víc životů jak koronavirus.
@BUMTARATA (30.03.2020 11:28): Budeš teď kupovat auto? Má přijít větší vlna nezaměstnanosti, ekonomika v krizi. Logicky se tím sníží i poptávka třebas po nových autech.

P. S. Prosím nechytejte se kravin o konci západní civilizace. Připomíná to druhorepublikové myšlení, kdy se zahazovaly výdobytky demokracie ve snaze odhalit údajné viníky situace, na kterou nikdo u nás neměl valný vliv. Věci se prostě občas podělají. Není třeba v tom hned hledat dějinné zákonitosti. Což je upřímně něco, co obecně pasuje do předminulého století. Na přednášku dotyčného se nějak kouknu. Ale smrdí mi to jako pořádný "snake oil".
@BUMTARATA (30.03.2020 11:28): Vzpomeň si jak to vypadalo před dvouma týdnama. Ochranné pomůcky nebyly, dezinfekce nebyla, nouzové postupy nebyly. Musela přijít radikální opatření aby se nemoc nešířila pokud možno vůbec a systém se dokázal připravit na nápor. Jestli na jipkách může být cca 1500 lidí, tak musí všechno směřovat k tomu, aby tam bylo maximálně 1500 lidí. Až se navýší kapacity a bude jistota že zdravotnictví nezklolabuje, tak se můžou uvolňovat opatření.
@Jab (30.03.2020 11:12): Jak nebude potřeba? Ty lidi budou doma sedět na prdeli? To asi nééé. Vážně mi přijde, že se tu hodně zapomíná na to, jak někteří lidé příští měsíc zaplatí nájem. Ta „inteligentní“ karanténa je to, co se myslím mělo dít od začátku, a o co jsme se vlastně i tak nějak pokoušeli, akorát jsme na to ještě neměli „chytré“ appky od ajťáků. Docela se bojím, že budu v příštích měsících jen nepříjemně překvapený. Jako teď ty domovy důchodců. Všichni jsme si mysleli, že jejich ochrana je tak samozřejmá, že jsme se na to ani neptali. Asi jsme měli.

Ale dost možná tomu prostě jen nerozumím…
@BUMTARATA (30.03.2020 11:03): Imho to musíš rozložit v tom čase. Tzn. se počítá s tím, že to bude trvat delší dobu. Ale teď jde jen o to zastavit ten prvotní nápor. Jaksi převzít řízení. Pak s tou "inteligentní karanténou" má přijít vlastně nová už kontrolovaná vlna.

Ta šance, že bychom tenhle nebo příští rok vyrazili na dovolenou do zahraničí, je minimální. Stejně tak stran zbavení se roušek. Imho jde fakt jen o to, aby to promoření bylo kontrolované. Stran počtu i rizikových pacientů. Ekonomice se ten kohoutek v nejbližších letech nepovolí úplně. Nepočítám ani, že by třeba Škodovka jela cca příští rok na víc jak polovinu kapacity. Ono to ani nebude potřeba.

Hele, John Oliver funguje:
https://www.youtube.com/watch?v=ElIf2DBrWzU
@Jab (30.03.2020 10:52): Takhle jsem tomu rozuměl tak dva týdny nazpátek. Nepřijde mi ale, že se o to snažíme. Nepřijde mi, že by se populace, jak píšeš, promořovala. I kdyby tu bylo desetkrát více nakažených, tak je to furt strašně málo. Takže, co se stane, až zase pustíme kohoutek/ekonomiku? Chytneme se za ruce a půjdeme do prdele? Protože ta herd immunity tu v tu dobu rozhodně nebude.
@BUMTARATA (30.03.2020 10:42): Jde jen o zpomalení nárůstu, aby JIPky stíhaly vážné případy. Při nedostatku plicních ventilací by umíralo značně vyšší množství těžce nemocných. Čili nejde o to, aby se většina nenakazila (to se stejně stane). Jde o to, aby to ta většina dostala v menších dávkách (a tedy ideálně měla i méně závažné příznaky) a tím se populace "promořila". Ideálně v pomalejším tempu, aby to zdravotnictví utáhlo. Riziková část populace by pak měla být dlouhodobě v izolaci, než jí promořením zbytku (a tedy vytvořením protilátek) bude vytvořen jakýsi "živý štít". Druhá ochrana pro ně v podobě vakcinace nebude dříve jak cca za rok a půl. Zatím se musí spoléhat na to, že protilátky u té většinové populace alespoň těch několik měsíců po onemocnění v krvi vydrží (což by mohly).
@Jab (30.03.2020 08:04): Na trend nelze usuzovat ze dne na den.

Já spíš už úplně ztratil představu, o co se tu vlastně snažíme. Přijde mi, že vláda chce ten virus zadržet, vymýtit, to je ale podle odborníků v této fázi již nemožné. Opatření jsou ovšem tak brutální, že se tu virus šíří minimálně, jestli vůbec (bohužel nás neinformují, jestli „nové“ případy jsou opravdu nové). Takže co se stane, až je uvolníme? To, čemu jsme se snažili vyhnout v první řadě? Nebudeme na tom pak stejně jako země, které tak přísná opatření nezavádí (včetně nesmyslů jako roušky pro všechny a zlých nesmyslů jako zákaz přítomnosti otců u porodů)? Nebo je budeme obnovovat ob měsíc, jako když se zapíná, vypíná vodovodní kohoutek? Počítá tu někdo s tím, kolik životů bude stát případná ekonomická recese? Anebo je to celé jen hra o čas, aby se stihly nakoupit základní věci jako ochranné pomůcky a ventilátory? Nebo doufají v zázračný lék? Nebo že je to celý sen?

Nevím, jsem z toho čím dál víc zmatený.
@RomcaT (30.03.2020 09:26): Očkování spíše bude až za delší dobu.

Jinak ty statistiky zkreslují. Včera udělali zase výrazně méně testů, tak je i výrazně méně nově nakažených.

Prodávají se teď i špatné zprávy. Někde zemře na COVID 19 člověk do padesáti let a do druhého dne to obletí svět. Tohle ale není šokující zpráva. I před tímhle virem zemřelo ročně v ČR mnoho desítek mladších lidí na různé zápaly plic. To je prostě statistika. Čím více případů bude, tím více "matematicky" dojde i na úmrtí v mladších věkových kategorií. I tak smrt v nich bude raritní (uvádí se tuším asi 0,2% do nějakých čtyřiceti let a ne o moc více pokud se přidá další dekáda - a to jde ještě o procenta v rámci diagnostikovaných případů).

Právě kvůli těm "dávkám" viru bude mezi těmi mladšími zemřelými i dosti lékařů a sester. S mírou zajištěných ochranných pomůcek se ale tohle riziko samozřejmě snižuje.
@Jab (30.03.2020 08:04): budeme si držet palce. U nás je doma změna jen v tom že mám doma staršího ze školky a že nemůžeme nikam mezi lidi. Z čehož se nehroutime, naštěstí je zahrada. Ale stejně mi z toho nějakým podivným způsobem hrabe. Jsem pořád v nervu, bojím se o naše důchodkyně v baráku. Zakázala jsem jim úplně pobyt na veřejnosti, vše jim zařizujeme my. I jim vařím.

Stejně si říkám že i když zruší nouzový stav tak ta nemoc tady pořád bude a stejně bude mít člověk strach. Takze to hned tak v normálních kolejích nebude.. jestli bude očkování naše spása...těžko říct
160 nových případů by byl významný pokles s ohledem na poslední dny. Tak snad to vydrží.
@Shoggot (27.03.2020 12:02): Vnímám to. Tohle je dlouhodobý proces a jeho šťavnaté plody budeme sklízet v následujících dekádách, jak se budou rozvíjet metody strojového učení a dolování dat. IT spasitelé nabyli pocitu, že když mají data, tak mají odpovědi na všechno (ty přitom „nejsou a nebudou“). Nezdráhají se pak dávat doporučení, na která není nikdo zvědavý, a kafrat do práce lidem, kteří tomu na rozdíl od nich rozumí. Sem tam nás obohatí sledovací cool appkou. Mám pocit, že často vnímají svět jako videohru. Nepřekvapí tedy ani, že se mezi nimi etabluje tolik stoupenců politických/ekonomických ideologií z ranku „vždyť je to logické“. Bude to ještě sranda. Užívám si ty jejich nápady o to víc, že jsem vlastně z oboru.
Chlapci musím se smát ;o) nevím jako, mě je ustavičně pořád zima, je to fakt. Tak asi fakt jste experti na ta ženská těla ;o)))
@mazar1234 (27.03.2020 20:25): Každý teplotu vnímá jinak. Já ju většinou ignoruju jsem schopný chodit v srpnu v riflích a nebo sedět s modrýma prstama v kanceláři jenom v tričku. Ale ta šála je fakt zlo. Není to klasická tenká palestina, ale tlustá a hřejivá. V téhle by na poušti každý chcípl. :-D
Opakovaně je nám sdělováno, že stejně ten virus populací ve velkém projde. Člověk má skoro chuť, aby ti tím prošel už sám. Ne že bych neměl obavy o své zdraví, také jej mám v něčem rozházené, byť vážně nemocný nejsem. Ale daleko větší mám obavy o své blízké, zvláště ty těžce nemocné. Ta představa, že bych zrovna já na ně přenesl něco, co by jim potenciálně mohlo výrazně zkrátit život, je hrozná. Zejména u nemoci, která svým koncem není o nic "lepší", než mnohé jiné časté smrtelné choroby.
Já, až na ten anální zvuk, nemám výhrad. To, co řekl, řekl upřímě a jak nějak s citem. Mimo to, koukněte se, jak se na to video pěkně naparádil :D
Hlavne at kazdy drepi doma jak jen muze a kdyz jde ven at si vezme to nejlepsi co ma dostupne pres pusu a nos..a brejle kdyz to jde.
Vavra neVavra a hledani kde nechal tesar diru je k nicemu. Navic zdejsi osazenstvo ma vyhodu ze kazdy ma urcite herni backlog nacpany k prasknuti tak to vyuzijte, idealni prilezitost...dokud jde elektrina a internet :)

Navic jsou vetsi tluchubove nez Vavra:)
Guvernér mexického státu Puebla si uřízl pořádnou ostudu, když chtěl uklidnit lidi před nebezpečím koronaviru. Podle jeho „odborné“ hypotézy totiž koronavirus SARS-CoV-2 není nebezpečný pro chudé lidi, kteří jsou vůči němu imunní.
@Garion (27.03.2020 17:53): Ale to prece vime jak to funguje a ze to stoji za hovno. Je treba videt realitu a proste se nosi rousky. Obecny pohled na vec je ten, cokoliv lepsi nez nic...jsou lidi co maji kolem pusy salu :)
obecne vyhlaseni je ze jsou respiratory nezadouci, samozrejme treba pro me ktery sedi doma uz 14 dnu a nakazeny s velkou pravdepodobnosti nejsem je noseni jen rousky hazard, takze respirator a pres nej rousku.

Mimochodem jsou i respiratory ktere funguji obracene:)
@Charllize (27.03.2020 17:46): Je vhodne, aby vsichni nosili to stejne. Pokud by bylo dostatek respiratoru pro uplne vsechny, bylo by to pravdepodobne nejlepsi (ucinnost respiratoru je vyssi nez ucinnost rousek), ale protoze jich dostatek neni, je lepsi, kdyz budou vsichni nosit rousky. Nakazeny clovek s respiratorem muze totiz relativne snadno nakazit cloveka s rouskou (rouska ty kapicky sice zabrzdi, ale clovek to potom stejne dycha pres tu rousku, takze je to urcite lepsi nez nic, ale hitovka to take neni). Rouska ochrana je, ale ochrana zejmena ostatnich, ne sebe sama.
@Garion (27.03.2020 17:36): Prymula pred par dny vyhlasil ze respiratory jsou nevhodne a vsichni by meli nosit rousky a pokud nekdo na respiratoru trva tak jedine s rouskou pres nej. Takze mam pocit ze Vavra se niceho zasadniho nedopustil, kdyz propagoval rousky jako ochranu. Jen v obracenem gardu. rouska je doporucena tak jako tak.
@Charllize (27.03.2020 17:26): Mne to tak nevadi, ale vzdycky me dost stve, kdyz jsou dulezite informace uvedeny nespravne (at uz zamerne, omylem nebo neznalosti). Asi se tady vsichni shodneme, ze je to dost vazna vec, a v takovych pripadech mohou byt jakekoliv omyly pomerne fatalni (nejaky pubertak se na to podiva, bude to brat jako fakt, rekne to svoji babicce...).
@Garion (27.03.2020 17:09): tak spis to je tak ze at mas cokoliv tak je to lepsi nez nic. Ona i ta rouska te z nejake casti chrani. Asi je nejlepsi mit respirator a pres nej jeste rousku. Sam pak i tusim zminuje ze nakoupil respiratory. Asi vi jak to je, ale trosku se do toho zamotal :)

Ale obecne bych byl radsi kdyby resil hry, lidi co vypovidaji svoje nazory ohledne viru je dostatek a vzasade nerekl nic objevneho. Ale tak mel potrebu se vyjadrit, coz chapu.
@Charllize (27.03.2020 14:44): Videl jsem zhruba prvni tretinu a je skoda, ze jsem tam zachytil uz dve dezinformace, jestli se nemylim (u vypoctu lidi, kteri umrou, ktery tam dela, mu to myslim ujelo o rad, a u rousek tvrdi, ze jsou dobre, protoze ochrani zejmena nositele, coz dle mych informaci neni pravda - nositele chrani zejmena respirator (tedy pokud je clovek zdravy, nenakazi se), rouska chrani zejmena ostatni (tedy pokud je clovek nemocny, nenaprska to tolik na ostatni)). Ale treba me tu vyvedete z omylu :)
@Jab (27.03.2020 15:10): Tak ja bych rekl ze i ti lidi co na Cinany nadavaji kudy chodi to taky vidi z pohledu jejich vlady a co ta vlada dela, a proti prumernymu Cinanovy co si zije svuj maly zivot nic moc nemaji. Ale je fakt ze znam i jednoho co mu vadi vsichni .
vetsinou se lidi pak vyjadruji stylem, to jsou takovy kurvy ti Cinani...ale samo je k tomu vede neco co si precetli na internetu nebo v novinach a jde o vec politickou a ma primou linku na jejich vladu.
@Charllize (27.03.2020 14:44): hmm tak jsem tomu dal asi 20 minut a vypnul to. Dokud mluvil o kamarádech tak dobré, ve chvíli, kdy přešel na roušky a nedej bože když žačal vytvářel své vlastní definice paniky, tak jsem to raději vypnul...

Diskutující (9)