Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Věda a technika

@Gordon (28.11.2022 10:52): No, hlavně to bude asi kvůli antibakteriálnosti medu, také má vysoké pH. Ale samozřejmě, pokud se do medu dostane vlhkost, je to jeho konec. Takže ano, je také suchý.
Datum spotřeby je jen číslo... jak by řekl nějaký pedokněžník. Občas si dám polévku/těstoviny starou pět let, starý med jsem také měl. Měl jsem i tři roky otevřené zkvašené víno. Půl roku prošlý jogurt mnou překvapivě také prošel tak jak měl. Jediné dvě věci mě ztrestaly - jesenka a pět let staré pivo.
@Dan9K (17.11.2022 00:27): Schválne som sa bol pozrieť do špajze a med, ktorý mám má exspiráciu 30.11. 2024. :) Ono niektoré potraviny, ako aj med exspirujú nie tým spôsobom, že by sa stávali pre človeka toxické, ale tým, že prestávajú byť použiteľné. Keď sme sa s rodičmi sťahovali pred 12 rokmi, tak sme našli pri sťahovaní starý med, ktorý bol nielen celý zkryštalizovaný, ale zmenil sa na extratmavohnedú hmotu, ktorá pôsobila ako niečo medzi cementom a superlepidlom. :D Teoreticky by sa to mohlo dať skúsiť rozpustiť zohriatím, ale neviem.

No podľa mňa boli Fallouty nereleastické v tom, že okrem Nuka Coly by určite prežili apokalypsu aj tie cheeseburgery.
@Tulareanus (16.11.2022 17:11): tak možná tam datum spotřeby být musí, ale máš zabalené "potraviny", které se reálně nikdy nezkazí, jako med, cukr, sůl nebo třeba asi i ten tvrdej chlast. A samozřejmě cheesburger z Mekáče.

ale 10 % je imho málo.
@Gordon (16.11.2022 16:34): Sorry. Balená potravina.

A ešte oprava k tomu alkoholu, že by tam malo byť uvedené do koľko to má byť spotrebované po otvorení.

Mne teda príde, že napr. kopec vín má nad 10% alkoholu a veľmi ľahko dokážu skysnúť po otvorení, ak sa nechajú dlhšie.
Já myslím někde četl, že když to má 40% a víc, tak už to datum spotřeby mít nemusí. Dělám pořádek ve špajzu a našel jsem nějaké staré alkoholy, tak dumám, zda to vyhodit nebo ne... :)
Jen rychlý dotaz: 10% alkoholický nápoj nemá žádné datum spotřeby? To jsem myslel, že by měl mít víc...
@strejdafido (25.10.2022 20:08): Měl jsem ho v rukou hodněkrát, někdy příští rok si ho hodlám koupit, ale určitě ne dřív, než si koupím druhé ARko.

On ideální čas na přezbrojování není nikdy, proto se toho vždycky všechny armády vždy bojí jak čert kříže :)). Problém nebyl kdy, ale kde. Sovětský svaz zaboha neuměl dát dohromady výrobní infrastrukturu a logistiku na principu lisování oceli. Proto první AK-47 byly všechny vysoustružené, což sice bylo dost drahé a pomalé, ale zato se to nepotýkalo s tak katastrofálními výsledky na poli quality control jako jejich vlastní pokusy o lisovanou výrobu. To byla právě věc, se kterou až pomohli ukořištění Němci: logistiku a infrastrukturu výroby lisování kovu jim zařídili oni.

Ono když se ten ohromný průmyslový kolos dal dohromady, tak ta výrobní cena jednoho kusu už byla velmi malá. Ale bez toho masivního průmyslu, se to moc nedalo dělat, proto jiné než sovětské AKčka stály dost za hovno. Proto se taky původního AK-47 (soustružený/obráběný) zas tolik nevyrobilo a jsou velmi vzácné. Lisovaný AKM už je opravdu to "AKčko", které se rozlilo do světa.

Je to furt skvělá zbraň, vždy byla, ale...její domnělé výhody oproti jiným zbraním téhož typu v drtivé většině pochází z nespoutané fantazie, ideologie a říše magie :))
@Shoggot (25.10.2022 19:04): Jenom mě napadá, měl jsi ho v rukách? Já jo, taky jsem si z něj zastřílel, já mám obecně zbraně rád, takže tohle byla pro mě taková specialitka.
Náklady na rozjetí a chod byly hodně velké, nezapomeň ale, kdy tahle zbraň vznikla, to nebyl zrovna ideální čas pro něco takového.
@strejdafido (25.10.2022 18:12): To je právě často ta mýtizace. Neobstál v polních podmínkách více než ostatní zbraně stejné kategorie a levný zas tak nebyl (náklady na rozjetí a udržení celé výroby v chodu byly astronomické).

Byla to skvělá zbraň, ale člověk by musel hledat opravdu intenzivně, aby našel nějakou samočinnou armádní pušku na náboj středního výkonu, která nebyla. Komunisté jí říkali "zbraň lidu", přestože ji navrhl armádní důstojník, lid ji nesměl vlastnit a její spolehlivá výroba je doteď závislá na drahém a obřím továrním koncernu.

Oproti tomu AR15/M16 navrhl inženýr v soukromé firmě, je široce dostupná všem a nespočet modelů se podle toho patentu dá vyrobit v maličkatých firmách a garážích z dostupných polotovarů, každý si může složit model jaký chce jak z Lega.

To jsou takové ty historické paradoxy :))
@Shoggot (25.10.2022 12:50): Tak on nikdy nebyl moc dobrý, ale byl levný na výrobu a hlavně obstál skvěle v polních podmínách, to bylo jeho největší plus. Když se potkají dva stroje, jeden skvěle vypadá, ale neseje a druhý je sice celkově šmejd, ale seje i v naprostém marastu, no tak vyhraje ten šmejd.
@samorost (24.10.2022 17:52): S těmi zbraněmi je to jak s čím. Třeba Kalašnikov je už jen stín slavného jména.

Že ostatně ale ani nikdy nebyl tak dobrý, jako ti co ho vynášejí do nebes jako božstvo, je věc druhá.
@samorost (24.10.2022 17:52): Asi tak. On je obrovský rozdíl mezi "nevyrábíme protože si to můžeme koupit" a "neumíme vyrobit a kvůli tomu trpíme". Švýcaři mají fantastické inženýry, ale auta prostě nedělají, protože nemají tu potřebu. Já mám s ruskýma výrobkama víceméně letmou zkušenost. Většinou jsou trochu nemotorné, tak nějak škaredé, ale bytelné. Kámoš má ruský mražák který je pravděpodobně nesmrtelný. Ledničku už má asi pátou, ale mražák furt ten samý. Když jim teď budou odepřeny CNC stroje, tak si budou muset vyrobit vlastní. Buď to zvládnou, nebo ne. To je jejich boj.
@Dan9K (24.10.2022 16:49): Neorosil jsem se a netuším, v čem konkrétně bys měl mít pravdu. Nicméně po tom dále netoužím pátrat, zase tak moc to vědět nemusím. ;c)

Co se týče ruských výrobků, když tedy diskuzi stále tlačíte tímto směrem, je situace různá. Rusové dlouhá léta těží především z vývozu surovin, obilí atd., tudíž nemají potřebu „vynalézat kolo”. Co je v zahraničí lepší, to si prostě dovezou a zbytek neřeší. Teď, když tu možnost mají výrazně omezenou, začali s podporou vlastní produkce a k tomu se začínají orientovat na jiné trhy, v technologiích pak především na Čínu. Na druhé straně jsou pro ně některé zcela zásadní oblasti, ve kterých pro změnu patří ke světové špičce, typicky zbraně, jaderná energie, mnohá zdravotnická odvětví a třeba vesmírný výzkum. Tolik jen za mě na okraj, jinak bych oosbně raději zůstal u těch aut... :c)
@Dan9K (24.10.2022 16:49): No když mas v něčem zájem, třeba v autech, knihách, elektronice tak i průměrně výrobky dělané jinak než je zvykem te zaujmou. Mas z toho takovou tu nerdi skodolibost a urcite potěšeni a vyplatí se ti kolem toho tancovat a svojim způsobem se ti to líbí.
Ja ruské národy rad nemám. Ani ne tak jednotlivce jako spis tu jejich obecnou náturu a skutky. V životě jsem hezkou řádku Rusů i Ukrajinců znal a vzasade až na par výjimek byli v pohodě. To už možná jako jednotlivce považuji za horší Slováky z východu s kterými jsem měl tu cest hlavně na vojně a byla to síla. A nic tomu nepomohlo ze sám jsem napůl Slovák.
Ale skutečně nevidím důvod proč nemít rad ruské výrobky. Z většiny to stejně jsou a byli děsne sracky ale určitá zajímavost jim nechyběla. Třeba rusky VHS přehrávač z totality byl strašný a úžasný zároveň. Jejich barevné televize Rubin které měli 80 kilo a tak podobne.
A teď zrovna hraju ruskou hru, Pathfindera, a je to bozi. Ten nynější konflikt mnoha lidem zbytečně moc leze na palici. Pro mne, starého boomera co nemá rad nové věci to je proste další vyvrcholení ruské tuposti a nic co by mne překvapilo. A není kvůli tomu potřeba měnit názory na Moskvice a třeba i jejich hry. Obrazně jde o pomyslné pálení knih na hromadě, což je přibližně stejně dementní jako ta současná válka.
@Dan9K (24.10.2022 03:11): Nevím, zda neklidný, ale zcela zbytečně adresně rýpavý určitě. Přitom vůbec o nic podstatného nešlo, takže tvá reakce o obdivování všeho ruského, socíku a boomerech byla skutečně dementní, uznej sám. Nemám nejmenší potřebu vyvolávat přestřelky, než jsi vstoupil do diskuze, bavili jsme se poklidně o jednom pozapomenutém autě. A sám přiznáváš, že tě naše debata nakrkla a měl jsi potřebu to dát najevo, za to ti ovšem nikdo z nás nemůže. Stejně tak nikdo nemůže za tvou přecitlivělost na zmínku o čemkoli ruském, či čínském. Mé vyjádření bylo zcela neutrální, Rusové prostě, po odchodu některých západních firem z trhu, musí vzniklou díru zaplnit a podnikají k tomu potřebné kroky. Toť prostě fakt, nikoli podnět k dalekosáhlé polemice. A má zmínka o potenciální koupi nového Moskviče měla postihnout pouze vzhled samotného auta (ono jednoduše hezké je, tedy alespoň z mého pohledu), ale to snad většina zde pochopila. Takže se zbytečně nevzrušuj, není důvod, trhat límce si s tebou kvůli malichernostem nemám v plánu. ;c)

@Drolin (24.10.2022 11:27): Ano, taky mě to auto hodně nadchlo, vypadá báječně, jak samotný vzhled celku, tak nádherný interiér. Víc o něm zatím nevím, ale budu rád sledovat, co se z toho nakonec vyklube. :c)
@samorost (23.10.2022 08:02): hele, přijde ti, že jsem byl neklidný? Jak se to v té větě projevilo? :-)

jestli to chceš brát takhle vážně, tak klidně můžem...

třeba mě trochu nakrklo, že bys neměl sebemenší problém si kupovat v aktuální situaci vůz ruské výroby, přestože z té firmy odešel Renault jakožto součást sankcí a svou koupí bys podporoval zločinný režim. A byls to ty, kdo píše o tom, že je to aktuálně vůz rusko-čínské výroby a že tím saturují ruskou poptávku, tak možná nemel dementní pindy o tom, že tady někdo něco neřeší a nebud okamžitě agresivní, ale co ostatně čekat jiného :-)
Jakozto asi pametnik( kolem 90 jeste nejaky jezdily :o) ), musim napsat, ze Moskvic bylo super hnusny auto :D Jednou jsem jako malej jel Volhou v taxiku, myslim na nejakej pohreb :D To bylo taky hnusny, ale aspon bylo velky, co si pamatuju :D
@Dan9K (22.10.2022 15:04): Hele, uklidni se a nedělej ze sebe zbytečně troubu. Řeč byla o Moskviči, jako o autu, nikdo tady neřeší ani Rusko, ani socík. Pokud se ti nelíbí stará auta, máš na to plné právo, ale tyhle dementní pindy si můžeš vážně odpustit. Moskvič byl na svou dobu opravdu hodně povedený, prodával se nejen ve východním bloku, ale mimořádně úspěšně i v západní Evropě. A ano, vzhledem k tomu, že jsme někteří v té době žili a tuto techniku pamatujeme, máme k tomu logicky co napsat. Nebudu zde rozebírat Oldsmobile, Lincoln, nebo Buick, když jsem ta auta viděl jen na obrázku, nebo až mnohem později někde v muzeu veteránů. Rád bych se o nich bavil a samozřejmě se mi ty americké klasické káry mimořádně líbí, ale nic moc bližšího o nich nevím, natož abych s nimi měl osobní zkušenost.

@strejdafido (22.10.2022 16:58): Tak jsem trochu pohledal, zda mě paměť nešálí a trochu jsem to náhodou s tou rychlostí nepřestřelil a našel jsem třeba toto. Opravdu 145km/h a cestovní spotřeba paliva 8,8 až 10 l/100km, což jsem tedy myslel, že to auto, vzhledem k objemu motoru, bralo víc.
@Gordon (22.10.2022 16:18): Přesně! Teď jsi na to kápnul! Okamžitě jsem si na tu bolístku vzpomněl a jdu najít onen odkaz ohledně výchovy dětí v závislosti na kultuře prostředí a raději to dám sem, do kultury to věru nepatří! Ne, ještě lépe, nacpu to do každé diskuze, ať se vrchní mazač zapotí až tam, každý ví kde :-)

@Charllize (22.10.2022 15:06): Ono ani nemělo moc smysl přepínat, na ČTV 1 to občas mělo smysl nechat puštěné, ČTV 2 byla většinou hrůza a děs, na "Vídeň" se dalo koukat akorát na seriál Planeta opic a na "Kita" a ještě na teho kocoura s myší, německy jsme žblebtnout neuměli, tak to nebylo nic moc. Taky pak přibylo OK3, to už bylo po revoluci myslím.. tam konečně začali občas dávat děsně perverzní filmy, kde se člověk celou dobu těšil, že něco uvidí a ono nic :-(

@Charllize (22.10.2022 14:45): Já bych se nablýskaným Moskvičem fakt rád projel :-) Klidně bych ho bral i v garáži, takový parník hned tak někdo nemá. S veteránskými značkami, proč ne?

@samorost (22.10.2022 12:29): maximálka přes 140km/hod? To se mi nejak nezdá, na takovou rychlost se nám nikdy nedostal, ani poblíž. To kilo dvacet dal, to v pohodě, ale 140? Možná to bude ale tím, že jsme v něm opravdu pořád převáželi něco těžkého, předvařené brambory pro prasata, obilí, disidenty...
a taky bylo strašně supr, když se muselo vstávat ve chvíli, kdy člověk chtěl přepnout kanál v televizi...

se tady teď sešel obdivovatel všeho ruského, nostalgik vzpomínající na krásné socialistické mládí a boomer, co je proti všemu novému.

Jak tohle asi může dopadnout :-)
No a když retro auto co žere jak umyvadlo plné vody bez špuntu proč zrovna rusáka. Však se daji sehnat jinaci kary co určitě lahodí oku víc než moskvic. Chápu tu ceskoslovenskou nostalgii ale přeci jen :)
Myslim to tak ze v aktuální době měl moskvice kde kdo a nebylo nic zvláštního, spis trochu naopak. A lidi co měli třeba italské, francouzské nebo západo německé auto byli nejen podezřelí ale i daleko víc zajímavější. Jakoze když si udělat retro auto radost tak proč ne něčím co v te době skoro nikdo neměl. Náhradní díly budete stejně shánět blbě tak jako tak. Nebo jste snad tehdy měli touhu vlastnit Moskvice? To vám nevěřím :)

I když teda uznávám ze dneska jezdit v nablyskanem moskvici muže taky lidem kroutit krk :)
@strejdafido (22.10.2022 12:01): Taky by se mi nějaké to retro s moderními prvky líbilo, což o to. :c) Rusové ale chtějí především saturovat domácí trh vozy, které uspokojí běžného současného řidiče, který by si jinak koupil třeba Škodovku, VW, Renault, či tak podobně.

Jinak starý Moskvič byl na svou dobu opravdu velmi dobré auto prakticky po všech stránkách. S těmi zadními křidélky vypadal trochu jako klasická „Amerika”, zadní prostorná pohodlná lavice, na které se dalo za jízdy i docela pohodlně vyspat, silný motor, který si poradil prakticky ve všech situacích, mnoho doplňků v interiéru, velký kufr, snad jen ta spotřeba mohla být nižší. Ale zase tehdy na to nikdo moc nehleděl. A dokázalo být i slušně rychlé, maximálka byla tuším něco přes 140km/h, přičemž i ve vyšších rychlostech se to auto chovalo na silnici příkladně.
@hanak_v_exilu (22.10.2022 07:05)
@samorost (22.10.2022 11:50): Přesně tak, bude to spíš něco čínského, než ruského, bohužel. Já bych raději nějakou retro edici, aspoň bych nostalgicky zavzpomínal.

@samorost (21.10.2022 23:18): Máš recht, na to jsem úplně zapomněl, vpředu byly popelníky a vzadu nic. Zato tam byla spousta místa, jedno obrovské sedadlo, úplná paráda, žádné pásy neotravovaly :-) A do kufru se dalo nacpat 20 pytlů brambor a auto to ani nepoznalo, jelo pořád stejně :-)
Problém budou náhradní díly imho. Na vše mimo základních součástek, které si budou umět vyrobit sami. Klimatizace a další dnes obecně téměř nutné nezbytnosti... Tam mohou zákazníci rychle narazit.
@strejdafido (21.10.2022 18:02): Ty nové Moskviče budou jen "něco jako Dacia", ne? Kdyby udělali retro auto na principu VW Beetle, tak by to mohlo být zajímavé, ale za těch pár měsíců těžko mohli přijít s něčím výrazně jiným, než s tím co tam vyráběl Reanult.
No a když jste se srazili s vlakem nebo tankem tak Moskvic celkem v pohodě přežil, vy uvnitř teda ne, ale pozustali pak mohli Moskvice v pohodě prodat protože mu skoro nic nebylo :)
@strejdafido (21.10.2022 18:02): Moskvič byl fajn, mimořádně pohodlné a na svou dobu slušně vybavené auto s parádním interiérem. Nejvíc jsem kamarádovi záviděl otočný popelník a vestavěný elektrický zapalovač. ;c) Vzadu tedy popelníčky chyběly, tam se klepalo z okna... :c)) Zajímavostí pro mě bylo nožní přepínání dálkových světel. Hned bych se v takovém „kočáru” po letech svezl.
Já už se bojím cokoli napsat, celkově jsem jen malinký pisálek, moc toho tady od mě není a když už něco napíšu... áále, co se budu rozčilovat, zkusím něco z jiného soudku, třeba se to tu ohřeje trochu déle.
Kdopak si ještě pamatuje jízdu v Moskviči?? To byl neskutečně silný traktor (tak jsme tomu říkali), smrdělo to, žralo to, ale hodně to uvezlo, sice pomalu, ale kdo tehdá někam spěchal? Bylo tam spousta místa všude, i když to může být tím, že jsemv něm naposledy jel v asi 10ti letech, to jsme tolik místa nepotřeboval, to je fakt. Přemýšlím, že si nějakého pořídím:
https://www.novinky.cz/clanek/auto-rusov ... source=www.seznam.cz
@John Mirra (07.10.2022 20:58): To úplně ne, ale už jsem se koupal ve vodě, kde jsem musel nejdřív prorážet led a taky jsem to dal. Už se těším na letošní zimu, až se budem koupat v Labi, případně u kámoše na zahradě v bazénu... ;-)

P.S. Ty to zkusíš hezky zejtra, žádný na jaře!!! ;-)
@Charllize (07.10.2022 20:10): právě že v létě to byl extra hardkór, protože jaxem přišel rozpálený a zpocený domů, tak to bylo o to větší dobrodružství... jsem nejprve do vany lil vařící konvici a hrnce s horkou vodou, ale to nemělo žádný efekt
@SilentWolf (07.10.2022 13:40): Crossfit je největší 3,14čovina co znám, tam se jde oddělat opravdu hodně rychle... :-)

@John Mirra (07.10.2022 14:58): Opět, dává to miliony lidí, tak proč bys to taky nedal. Je to nepříjemný, ale neni to nic, co by tě nějak zmrzačilo nebo tak. Stačí se jednou fakt hecnout, že to prostě vydržíš a necouvneš. Já to tak udělal a koukni na mě... :-)