Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Věda a technika

< >
@Jab (23.09.2020 22:11): Na déčko stačí něco jako 20 minut venku na slunci - stačí i přes mraky. Takže pokud člověk chodí nakupovat pěšky, a omezuje přecpané autobusy, tak by ho měl mít dostatek. O prekurzor bych se nebál, cholesterolu má česká populace dost :D
@Zx Atari (23.09.2020 22:17): Tím jak pořád sedím u kompu, protože hromada práce, tak toho sluníčka moc nedávám. Ale snažím se každej večer vždy procházku, před západem, tak alespoň trochu toho slunce do sebe dostanu. :)
@ZephyrCZ (23.09.2020 22:04): Vitamín D podporuje imunitu. Teď ho má smysl brát. A i poté, co případně onemocníš. Pokud nemáš jiných vitamínů a minerálů nedostatek, tak je brát nemusíš.

U "déčka" je potíž, že jej má pod spodní hranicí velké procento populace.
@Kunick (23.09.2020 21:54): A pokud člověk futruje neustále vitamín D, železo, Zinek, hromadu vitamínů B apod., myslíš že to pomůže tělu, pokud už to chytí? Jako že je zvyklé mít přísun těch vitamínů.
@Zx Atari (23.09.2020 21:45): vitamín D ovlivňuje imunitní reakci. Chtějí tím nejspíš říct, že když je člověk vystaven patogenu, tak vitamín spotřebovává a s jeho postupným ubýváním se samotné onemocnění zhoršuje, protože tělu chybí ( třeba i kvuli tomu, že nemocní nechodí ven na slunce).
@Dan9K (09.09.2020 12:43): Jelikoz nemam plnej mrazak rybizu, tak lepsi syntak nez zadnej :) A to ze je Ccko z plodin lepsi je jasne, je tam soucinnost i dalsich latek. Obecne prirodni, bude vzdy lespi. Ono zas cpat se denne 2kg pomerancu, nebo 0,75 kg rybizu, taky neni moc realizovatelny :D Takze k syntaku prikusovat prirodu, bude asi nejlepsi :)
@Gordon (08.09.2020 21:18): Doporučené denní dávky pro dospělé v EU jsou 60 mg. Mnozí nezávislí odborníci, ke kterým se přidávám, doporučují denně až 250 mg. Vyšší potřebu mají zejména kuřáci, lidé ve stresu a lidé, u nichž probíhá infekčních onemocnění.
Denní dávka vitaminu C pro zdravého dospělého člověka je zhruba 60 až 100 mg, může být ovšem zvýšena až na 1–2 g u dospělých i dětí s příznaky chřipky, dále u sportovců či během pobytu v extremních klimatických podmínkách,“

Predavkovani je az nekde kolem 2-5000 mg/den. Navic, co telo nespotrebuje, vylouci moci. Tazke no stress.. :)
3/4 kila kyseliny askorbove, 200 tablet Dcka, 100 rousek. Na podzimni covid jsem pripraven :D

Koupit si to Ccko jako baleni Celaskonu stalo by to 3870kc.... Je tam to same + srajdy a barvivo. Stejne mnozstvi, ale v prasku 150kc.... dalsi priklad silenyho predrazeni...
@Zx Atari (24.08.2020 00:09): no já si tam udělal asi před čtyřmi měsíci právě koronavýlet, jelikož na tu přehradu pořád koukám z d1 a je to krásný. Nikdo tam není, cítil jsem se tam trochu, jak v nějaký hře. Krásná příroda a do toho tyhle mosty, most přes d1 je zezdola taky zajímavej. Akorát tam nejsou moc cesty, člověk nusí skrz les a po pobřeží.
Kus poctivé vědecké romantiky. :)

"To také znamená, že naše Slunce není skutečnou "matkou" Země. /... / I když Země původně vznikla ze Slunce (přesněji z úlomků hmoty a prachu, které kolem něj před 4,5 miliardami lety v rovině ekliptiky kroužily), naše Slunce je jen zhruba tak horké, aby dokázalo slučovat vodík a helium. Naším opravdovým "mateřským" sluncem tudíž byla bezejmenná hvězda nebo skupina hvězd zaniklá před miliardami let ve výbuchu supernovy, který obohatil okolní mlhovinu prvky těžšími než železo, z nichž se skládají i naše těla. Naše těla jsou doslova složená z hvězdného prachu, z hmoty hvězd zemřelých před miliardami let."
@Dan9K (12.08.2020 16:13): chm a teď čtu, že v roce 2016 zase vznikla studie, která na základě izotopů kyslíku říká, že ta srážka byla přímá a ne pod úhlem 45 stupňů, jak se dosud myslelo. No zajímavý, jak říkám, ví prd :-)
@Gordon (12.08.2020 15:58): já mám trochu obavy, že sis to zase nepřečetl pozorně!

Když by se srovnatelné planety srazily přímo doprostřed, tak je to nejspíš roztrhá na cucky, tohle roztavení se Zemi už stalo, když do ní narazila Theia, ale ta do ní narazila pod ideálním úhlem, kdy ji to už neroztrhalo (ale jen těsně) a vytvořilo z vyvrhnutého materiálu Měsíc, ale pořád to byla zásadní srážka někam do čtvrtiny planety. Já jsem nadnesl hypotetickou možnost, že by o sebe jenom škrtly. Jestli je to vůbec možné.
@JohnCZ (12.08.2020 14:30): Neznám, ale po přečtení anotace nesouhlasím :-)) Jen moje podvědomí teda nevysvětlilo to přemístění do jiné galaxie, co by to jako mělo způsobit. Možná masivní červí díra. Ale říkám si, jaký by to byl pocit, najednou by byla úplně jiná obloha a určitě bychom měli takovej divnej pocit, že prostě nejsme doma :-)

Ale už jsem přišel na to, jak jsem k tomu přišel. Pařím Morrowind a občas se mi stane, že se zakoukám nahoru na tu další planetu s měsícem, co tam pomalu putuje na obloze. A ten obraz se mi promítnul do toho snu :-) A je to přesně to, že je to v nějaké úplně jiné části vesmíru.
@Dan9K (12.08.2020 13:40): Tyhle polonocni mury jsou nekdy fajn :) Vzdycky si rikam, ze by z toho byl super film :D Mam to parkrat do roka... skoda, ze to do pul hodky zapomenu :D

Jinak predpokladam, ze takove liznuti, by asi nebylo mozne.. uz jen priblizeni dvou teles takove velikosti, by nadelalo asi solidni paseku a pak je tu gravitace, ktera by to asi stejne scuchla do sebe :)
Dneska se mi zdál sen, ze kterýho jsem ještě pořád vyklepanej, a sice, že se naše sluneční soustava přemístila do úplně jiné galaxie. Dlouho bylo všechno v pohodě, ale pak jsme najednou začali prolétávat skrze jinou sluneční soustavu. Obrovské planety letěly jen kousek od nás. Úžasný pohledy. Jenže, když jsem se kouknul, jak to má probíhat dál, zjistil jsem, že jedna z planet se s námi srazí , a to už za 4 a půl hodiny v čase 0:20 (a média mlčela!). Ale ne přímo. Jen nás malinko lízne (a odnese to Španělsko). Půl hodiny před srážkou jsem se probudil. Ale ten pohled bylo děsivej (asi trochu jako film Melancholia). Ale už v tom snu jsem říkal pochybnosti o tom, že to máme šanci přežít a že i kdyby nás nic nezasáhlo, tak to udělá v naší soustavě takovou paseku, že stejně vlítnem do Slunce nebo mimo soustavu. Ale zajímá mě, jaký vliv by mělo takovéhle "líznutí" na Zemi od planety srovnatelné velikosti? Když by se střetly třeba jen kilometrem své velikosti a nebyl to přímý zásah a jestli by život mohl přežít? Protože furt akorát čtu, když bychom se něčím střetli na férovku. Že by nás to pravděpodobně vyhodilo úplně někam doprdele z oběžné dráhy nechme stranou. A jestli je vůbec možné takovéhle "líznutí", nebo se ty planety nevyhnutelně přitáhnou k sobě. Jestli by to způsobilo nevyhnutelně roztavení celé planety, nebo by to jen rozčíslo kus zemské kůry, měli bychom třeba nový měsíc a na druhé straně planety by třeba bylo jen trochu zemětřesení.
A hned po probuzení jsem si přečetl, že dneska večer budou nejlíp k pozorování Perseidy. Náhoda? :-)
Dnes ráno byla skvělá příležitost se podívat na měsíc a hned vedle něj byl vidět Mars jasnou rudou tečkou.
@Zx Atari (06.08.2020 22:09): Nosit bys měl především to, v čem se cítíš pohodlně, tedy do doby, než ti bezdomovci začnou hrozit, že se cpeš na jejich rajón, ale to je pořád tvá věc. Já mám třeba dlouhé rukávy rád.
@Gordon (06.08.2020 21:56): Veci viralni jdou kolem me. Ja na to narazil nahodou :)

Kapku OT, ale treba jsem si predevdirem precetl, ze kosile s kratkym rukavem jsou totalne out.... pocitam, ze brzo se dozvim, ze vlastne nemuzu nosit, uz vubec nic... :D Mozna tak krivej ksilt, kalhoty s rozkrokem u kolen a zimni boty celorocne, abych byl in, podle moudrych lidi :)
Tohle je dobrý cápek na vysvětlování stávajících konceptů astrofyziky (i pokud ve fyzice plavete tak jako já).

https://m.youtube.com/watch?v=-dvT6SWdWUk
https://m.youtube.com/watch?v=7NPC47qMJVg
https://m.youtube.com/watch?v=F-H2yg5PT04

Btw jak mluví o těch budoucích "hvězdných lodích", tak naráží i na program, který by teoreticky mohl dostat sondy do souhvězdí Alpha Centauri (realisticky vypuštěny snad do několika dekád) pětinovou rychlostí světla.

Viz třebas https://www.scitecheuropa.eu/alpha-centauri/93771/

Diskutující (8)