Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Věda a technika

Starý dobrý rodákSprávných odpovědí: 9/10

Nicméně, přesto, že ogar z Ostravy, musel jsem se nad kvízem trochu zamyslet.
@Ross (15.04.2024 17:55):  Starý dobrý rodák
Správných odpovědí: 10 /10

„Kurnik šopa, tuž vy musitě byť tam kajsi zpod tych Beskyd. A něpravtě, že rozumitě aj tam tym Třinečokum. Bo im, do řiti, němože rozuměť nigdo.”

Nuž, mám zde už pár let odžito, no... :c))
@Ross (14.04.2024 17:18): Mám krásných 30% :-) " Odpovídali jste stejně jako 17,91 % a lépe než 8,37 % ostatních čtenářů. Asi už jste vysavač někdy drželi v ruce, i když asi ne s nadšením."

Jako tento test se mi dělal lépe než ty siluety, ale evidentně nejsem s vysáváním kamarád. Shodou okolností jsem před půlhodinkou vysál koberec v dětském pokoji vysavačem Vorwerk a matraci vysavačem s UV lampou značky Raycop. A na chodbě vrčel robot Roomba. Proč tohle nebylo v testu??? :-)
@Ross (14.04.2024 17:18): kvízy; to je něco jako simulátory, už neexistuje téma, které by nebylo zpracováno

příště bude: Kvíz: vyznáte se ve všech typech hrudek z pupíku?
                    Kvíz: poznejte 10 pornofilmů, kde byla použita jesenka
Kvíz: vyznáte se v historii čistění konečníku po velké potřebě?

ale dobře,
kvíz na vysavače dán na 50 % :-) pořád jsem dával vodní vysávání, až to konečně vyšlo :-)
@Ross (13.04.2024 10:08): Když já jsem si byl úplně jistý, že to mám správně a ono ne :-) A když se tato jistota rozplynula vniveč posedmé, už jsem to nervově neustál...
Tak to jsem zvědavý, co za test může být ještě horší :-)
Poznal jsem jen stodesítku, ty její krásný kulatý kukadla, neb jsme si v jejím modře natřeným vraku, který nám nechal strejda na zahradě, jako děti hrávali.
@CeBrk (09.04.2024 14:36): To by k tomu hra musela být naprogramovaná, anebo by to musel být lokální bot, který má stejnou funkcionalitu jako hráč. V minecraftu jsou třeba bot účty, které umí těžit a schraňovat/dorzučovat suroviny.
@Gordon (09.04.2024 13:46): To by super bylo, ale už méně bych byl nadšený, kdyby se nějaké náhodné AI NPCčko rozhodlo, že ten hráč za monitorem je strašný looser a dohrálo hru za mne, včetně romancí. Ačkoli by asi mohlo být zajímavé jít v jeho stopách, lemovaných mrtvolami nepřátel, prázdnými truhlicemi s poklady, vyřešenými rébusy a zneuctěnými pannami :-)
@CeBrk (09.04.2024 10:43): To je tak složitý téma, že bych ani nevěděl, kde začít. Ve stručnosti lze říct, že lidi, co si myslí, že v dohledný době budeme přirozeně klábosit s NPCéčkama ve hrách, halucinujou. To je úplná sci-fi. Takový poloretard, kterým je současný ChatGPT, běží na poli sestávajícím z desetitisíců těch nejdražších grafických čipů a furt to nestačí k vytvoření konzistentní persony, se kterou by šlo vést normální rozhovor.

Žel (i odbornou veřejností) byl znásilněn pojem artificial intelligence, a tak teď všemu říkáme „AI“, přitom se o žádnou AI nejedná. Všechno, co teď pozorujeme, jsou výsledky tzv. strojovýho učení, tj. jedný z mnoha podoblastí umělý inteligence jakožto vědního oboru. Podivuješ se, že jazykový model nespočítal jednoduchý příklad, ani ChatGPT ho „nespočítá“, jen uhádne na základě statistických dat.

A v tom je zakopanej pes, jedná se o extrémně na provoz náročnej, přesto zcela nespolehlivej nástroj, jehož komplexita ústí v emergentní projevy, který nelze kontrolovat, tudíž nejen z uměleckýho, ale třeba i právního hlediska vlastně až nepoužitelný. Možná vyjma marketingu či nějakých interaktivních haha experimentů. V seriózních hrách nemá místo.

To ale neznamená, že se strojový učení nevyužívá ve vývoji. Např. přesvědčivost animací to v příštích letech promění k nepoznání.
@Gordon (09.04.2024 11:03): To mne nepřekvapuje, že takové věc už existuje a já o ní nevím. Vždy jsem za pokrokem doby tak nějak kulhal :-). Před časem jsem četl o technologii ACE (Avatar Cloud Engine) od Nvidie, která se právě využitím LLM pro dialogy (plus technologie na synchronizaci rtů a podobně) týká. Psalo se o tom na herních i HW webech, takže je to všeobecně známo, ale že se něco podobného už používá i v praxi, to je pro mne novinka. Otázka je, kdy se technologie posune natolik a ta dosud tupá NPCčka budou chytřejší než hráč a v případě nouze nám pomohou vyřešit nějaký zákys, nebo logický rébus :-)
Mám vážné obavy, že téma, které z  laicky nadhodím, bude někoho zajímat, ale přesto s ním zdejší diskuzi zašpiním. Možná nejsem sám, koho současný fenomén AI a velkých jazykových modelů (LLM) fascinuje. To že jsou LLM dostupné on-line je jasné a každý se s nimi asi již setkal, ale já se v posledních dvou dnech zamyslel, jestli lze provozovat LLM off-line na vlastním PC. Kupodivu to možné je. Meta má svou open-source LLamu, Francouzi mají až pozoruhodně dobrý Mistral a i další firmy uvolnily k volnému používání nějaké menší LLM. Takže stačí sehnat nějaké rozhraní, kde tyto neuronové sítě provozovat. Podařilo se mi najít dva programy, které jsou silně user-friendly a nevyžadují žádné znalosti kódu, nepoužívají příkazovou řádku, nevyžadují ovládání přes nějaké parametry a podobně. Konkrétně jde o LM Studio ( https://lmstudio.ai/ ) a Farady.dev ( https://faraday.dev/ ). Bohužel jsem shledal, že na průměrném PC lze provozovat jen sítě natolik malé a blbé, že nemají skoro žádný praktický význam. V LM Studiu jsem testoval sítě LLama, Phi-2, Gemma a Mistral, povětšinou o velikosti 2B a 7B (2 a 7 miliard parametrů), které vyžadují přibližně 4 až 14 GB RAM (pokud použijete nejkvalitnější fp16 quantization, ale jsou ke stažení i v int8 až int2). Tyhle modely jsou občas tak tupé, až je to vtipně strašidelné. Chvílemi některé modely úplně zapomněly na základy gramatiky i slohu a psaly neuvěřitelné bláboly. Nedokázaly spočítat ani příklady typu 2+6*3-3 a podobně. V této kategorie byl asi nejméně špatný Francouzský Mistral 7B. Otřesná byla Gemma od Googlu (obecně je AI od Google v současnosti horší než se jeví z oficiálních benchmarků). Pochopitelně existují i větší free LLM (LLama 70B a Mistral 8x7B), které již budou mnohem schopnější, ale jsou tak šíleně náročné na HW, že pokud nemáte nabušené PC s alespoň 128 GB RAM a 4090, asi nemá cenu je ani zkoušet.

Nicméně zajímavý je onen druhý user-friendly program, který jsem tu zmínil, tedy Fadaday.dev. Ten totiž trochu připomíná textovou hru. Do něj lze stáhnout (přímo z rozhraní programu, je to triviální) různé charaktery, které na vás poté mluví v rámci své role. Zkoušel jsem nějakou upírku, postavu z Cyberpunku a pár dalších. Kupodivu konverzace s nimi je celkem... normální. Nijak neblábolí, ale do Shakespeara to má hodně daleko. Spíše to připomíná nějaký béčkový brak. Většina charakterů ne mne mluvila anglicky, ale já jim odpovídal česky a oni to chápali. Jde vlastně o takovou první vlaštovku, co asi za pár let uvidíme ve hrách. Už jsem někde četl, že různá RPGčka by mohla využívat při konverzaci s NPC podobnou technologii, aby dialogy s nimi nebyly jen opakování stejných frází stále dokola. Asi to stojí za vyzkoušení, ale sám jsem se tomu věnoval tak hodinku či dvě a pak jsem to všechno odinstaloval. Je to zajímavé, ale zatím ještě ne moc užitečné.

Mimochodem, v rámci testování jsem zkoušel na ženské charaktery i různé "sprosťárny", tedy hlavně dotaz, aby mi ukázaly prsa. Jsou to ale cudné holky a vždy mne celkem slušně poslaly do patřičných mezí. Zkrátka nejde o nějaký erotických chat, ale o relativně seriózní pokus o roleplay. Pokud se někomu podaří některých charakter přimět k vilné diskuzi, nechť neváhá se zde pochlubit :-)
@BUMTARATA (28.03.2024 10:44): Chudák :( Myšlení mám v seznamu na přečtení, ale myslím (pun intended), že se k němu už nedokopu, protože mi ta knížka přijde velmi podobná Hypotéze štěstí od Haidta (slon - jezdec).

Já právě čtu Nové zbraně vlivu od Cialdiniho a nemůžu si to vynachválit, je to hodně zajímavé (i přesto, že člověk spoustu věcí zná, knížka mu je ukáže v širších souvislostech), čtivé a dostatečně odborné.
@Garret (01.04.2024 11:32): Právě minulý týden jsem totiž vysvětloval kolegovi v práci, který věčně parkuje na hulváta (tedy na trávě, na invalidech, na chodníku), že když k tomu ještě přidá blikačky, tak že se dopouští dalšího přestupku. Ale s takovýma je to marný :-) Takže mě ta novela docela zdrtila :-)
@Ross (19.12.2023 05:20): Taky už se mi to stalo. To si tak jedu v hluboké noci, tma jako v pytli tak si přisvítím, v klidu pomalu usínám za zpěvu Evy a Vaška a auto, které proti mě vyjelo ze zatáčky na mě začne drze blikat. A hle! na panelu cosi modře svítí a studenej motor to fakt není :-) Tož to přepnu a jako omluvu pořádně zablikám dálkama, ať si je ještě užije :-)
@Garret (18.12.2023 21:50): Jo tak to je jiná. Elektromobily mají určitě výhody nebo spíš přednosti a zrovna to brzdění tam patří, ovšem ještě mají před sebou dlouhou cestu. Já si chtěl koupit Cybertruck a on není homologován pro naše cesty, tak musím být dál věrný benzínu (naftu nebrat, ta patří do lokomotiv).
@Ross (18.12.2023 10:23): Mě ti taky ještě nenapadlo vypnout světla v tramvaji :-) Jet na motor z kopce považuji za základ, nechci se dotknout ženských, ale to je spíš jejich parketa, ta brzdová světla pár km z kopce. Ale stačí jim to vysvětlit a je to v cajku (vlastní zkušenost, ovšem pouze s malým vzorkem té hezčí populace).
Ty otázky v testech jsou taky pěkná zmetkovina, nedají tam normální otázku, ale musí tam nacpat mlhu, takže jestli i v mlze je řidič povinen bla bla.. a co teď s tím? :-)
Já myslím, že to nezhasnutí dálkových není tím, že by byli tak hloupí nebo arogantní, ale spíš to zapomenou přebliknout. Raději hledej ten lepší důvod :-)

@Garret (18.12.2023 12:26): Já jsem socka a na auto s rekuperací ani s podobnýma tentonočkama nemám, tak zlatý brzdění motorem, ušetřím mraky peněz!
@Dan9K (18.12.2023 12:48): nevzpomínám si, kdy naposledy jsem viděl auto naproti vypnout světla na přejezdu. A to ani jako cestující z vlaku jsem nepostřehl. Asi se na to více zaměřím :)


Když jsme u těch světel - poslední dobou se najdou idioti, co neumí vypnout ani dálkové v protisměru, natož mlhovky na křižovatce.
@Ross (18.12.2023 10:23): ty se směješ, ale to je normálně součástí i otázek do autoškoly, takže je to povinnost. Ale ono je dobré občas použít i věc jménem empatie, kdy nejsou potřeba ani pravidla a člověku dojde, že tomu druhému dělá něco, co není příjemné. Nebo dokonce ten naproti zhasnul a ty pořád nic? :-)



@Garret (18.12.2023 12:26): no oxymoron to není. Navíc je to jedinej moment v rámci benzínového auta, kdy jedeš 100% zadarmo.
Jezdit efektivně "tam kde to dobře znám" je většinou standardní styl velké části řidičů, ale to nic nemění na tom, že brždění motorem je oxymóron a oproti rekuperaci naprosto neporovnatelná disciplína. Ostatně dnešní moderní hybridy, počínaje mild hybridem, brždění motorem naprosto odbourávají a místo toho se soustředí na plachtění, které je samo o sobě mnohem efektivnější i u elektromobilů.
@strejdafido (14.12.2023 19:58): Je fakt, že v autě mě ještě nenapadlo vypnout světla na přejezdu :D Dělám to v tramvaji ale v autě ještě ne. Co se týče brzd, taky umím brzdit motorem z nějakých kopců :D Hlavně tam kde to dobře znám.
@Dan9K (14.12.2023 19:42): Já myslím, že většina řidičů ani neví o povinnosti vypnout světla při čekání na přejezdu a o důvodu :-)
S protijedoucími auty nic udělat nejde, ale mlhovkáře většinou stačí probliknout nebo déle prosvítit dálkovkama a dojde mu to (ano, jsou vyjímky). Minulý týden jsem takhle na někoho přerušovaně svítil snad 5km a ano, neměl bych to dělat.