Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Hardware

@Jab (15.04.2021 08:27): Flagshipy mají většinou dost paměti a levnější telefony zase slot na kartu. Sluchátka připojíš přes USB C, i když ne přímo. NFC mají všechny slušné telefony už milion let. Kdybys netrval na tom notchi, tak máš toho mnohem víc na výběr (jen ty flagshipy moc ne).
@TombSpirit (15.04.2021 08:17): Tak SD kartu mám 128 GB. Tak ji přece nebudu vyhazovat. Sluchátka mám Audio Technica MSR7, tak je přece za ty prachy nebudu mít jen k počítači. NFC se hodí. Jediná "hipster" položka je tam imho ten notch/průstřel. Tam hraje roli více "estetické cítění". Mně se opravdu hnusí. Jakkoliv v tom nejsem sám. A jde si samozřejmě zvyknout. Není to nucená hladovka nebo za zlobení BK (bez kyslíku).
@Jab (15.04.2021 07:05): Jen potvrzení toho, že jsi hipster no. :-) Mně bude chybět jen ten jack (NFC mají všechny nečínské telefony už skoro 10 let), budu se muset otravovat s nějakým USB bazmekem. Ale tak ještě 2 až 3 roky by má S10 vydržet mohla...
https://m.gsmarena.com/results.php3?nYea ... amp;idDisplayNotch=1

Zadám pár parametrů (nechci notch, chci jack, slot na karty, letošní telefon, NFC) a vypadnou mi ty tři nové soňáky a jeden obrněný Samsung. Nemůžu pak než být vděčný za Sony. A že cena bude mimo? Však loňská Xperia 5 II není o tolik horší. Bude levnější postupně a v té modré vypadá ok. Lepší jak letošní zelená.
@TombSpirit (14.04.2021 22:14): Byl jsem velký fanda Siemensů a četl jsem také jako Ty, dokonce ale už na Siemens M55! Ještě menší displej, ještě menší rozlišení. :) Tehdy to ale bylo takové to menší čtení. Ale na té 4,6" Xperii jsem dal téměř celou ságu Trhlinových válek od Feista... :)
@Rapier (14.04.2021 20:45): Co nejvíc nechápu je pohled na člověka, který kouká na videoklip, nebo nějaký film, a drží mobil na výšku. Polovinu displeje mu na YouTube zabírají další doporučené videa, aktuálně sledované video se krčí někde v horní třetině obrazovky, ale toho člověka nenapadne mobil otočit aby se video roztáhlo na celou obrazovku. Prostě ne. A potom se máme divit lidem, co sledují celovečerní film na 5,5" displeji... I když... Co já se kdysi načetl knížek na 4,6" Xperii Compact :)
Jo to mohu potvrdit, moje starší dcera je schopna sledovat filmy na 5,5" displeji mobilu, ačkoliv by se mohla dívat na 14" laptopu. Lidi jsou dnes divní. :)
Tak telefony se zvětšují kvůli konzumování obsahu (ano, jsou lidi, co koukají na Netflix na 6" displeji :)). Lidi, co chtějí kompaktní, praktický telefon, co jej rádi používají jednou rukou, mají smůlu.
@speedevil (14.04.2021 17:14): Nechápu tuhle "módu" zvětšování telefónů na velikosti tabletů a nějak se mi nechce věřit, že dneska všichni lidi, kteří chtěj používat telefon převážně k tomu, k čemu byl vymyšlenej (tzn.k telefonování) by chtěli tahat po kapsách místo telefónu placku jak hovado.

Ale to podle mě dneska už zase tolik lidí nechce. Jako nevím, data k tomu nemám, ale můj pocit je, že dneska už málkdo používá telefon primárně ke klasickému telefonování. Respektive to je trend. Já třeba netelefonuju skoro vůbec, protože to moc nemám rád. Když už, tak videochat. Ale jinak telefon beru jako menší počítač, na kterým řeším kde co, jen telefonování moc ne. A protože to tak asi má čím dál víc lidí, tak i ta nabídka malých telefonů je čím dál menší, no.
@speedevil (14.04.2021 17:14): Ber to takhle. Nejhůře prodávaný iPhone současnosti je ten nejmenší. Už tohle je ukazatel toho, co lidé chtějí/nechtějí. Osobně třeba používám Samsung Galaxy Fold a i když mohu udělat většinu věcí na tom vnějším displeji, tak kromě telefonování, či krátké odpovědi na nějakou zprávu, vždy, až na výjimky, telefon otevírám a pracuji s velkým displejem . A to jsem dříve jel jenom Sony Xperie Compact telefony.

@Jab (14.04.2021 13:55): Mě se ty Xperie moc líbí, ale jak píšeš. Cena je většinou nesmysl. :-/
@Garion (14.04.2021 13:58): No, to jsem zvědav, jaký pádlo budu muset koupit, až mi klekne smartfoun. Nechápu tuhle "módu" zvětšování telefónů na velikosti tabletů a nějak se mi nechce věřit, že dneska všichni lidi, kteří chtěj používat telefon převážně k tomu, k čemu byl vymyšlenej (tzn.k telefonování) by chtěli tahat po kapsách místo telefónu placku jak hovado. Osobně jsem ohledně mobilních telefónů taky zastáncem tzv.kompaktních rozměrů, ale k tlačítkáči už se vracet nechci, takže mi stačí, že muj 5" (rozm.14,1 x 6,9 x 0,7cm) zatim funguje a dokud bude, tak si ho necham, i když se kolegové diví, že ho po čtyřech letech s původní baterkou nabíjim 1x, max.2x tejdně... ale to asi nebude tim, že má tak dobrou baterku, ale spíš tim, že nejsem žádnej závislák, nejsem nonstop online, nepotřebný aplikace povypínaný, žádný ty fejzbůky apod., ráno mě to vzbudí, přes den pár telefonátů/sms, zkontrolovat mejly a zprávy ze světa a to je asi tak všechno...
@Rapier (13.04.2021 21:25): Mě to RTX teda na prdel neposadilo až tak neposadilo, zatím je to furt v plenkách .... 2077 je i bez RTX krásná hra, ale za cenu 1/2 fps ... Já hrál CB 2077 na 3080 s rtx na full a určitě bych neměl problém hrát bez toho. 3080 beru spíš jako "investici" pro tuhle generaci, už jsem línej kupovat každé 2 roky novou GPU, tak tohle musí alespoň pár let na 1440p vydržet.
@Rapier (13.04.2021 21:25): Však nikdo neříká, ať si tu někdo kupuje GK za scalper ceny. Proto Marwel psal, že je zajímavější vydržet s RX 570, než se ten HW průser přežene, než kupovat Series S, tím spíš kvůli na kost ořezanýmu raytracingu. Já třeba koupil RTX 3060 Ti za 11,5k a v tom případě by mě ani nenapadlo sáhnout po Series S, jen abych za každou cenu měl novej HW, protože plnotučný konzole jsou nedostupný.
Když jsem u toho HW tak já jako konzolový panic zjistil, po 4 letech co mám xbox :), že se dá z xbox streamovat na PC, prostě žena se dívá na TV, v pozadí někde běží xbox a já hraji na PC z Xboxu. :)
Také když jsem přišel na to, že u xboxu když jednou zakoupíte hru pod jedním MS účtem a máte hry z Gold (xbox/xbox360/Xbox One+) tak si normálně zahrajete na druhém xboxu kde prostě stačí přihlásit se pod účtem který vlastní hry a nově založený účet na stejném xboxu si prostě stáhne a zahraje bez omezení stejnou hru. Takhle mohou děcka pařit minecraft a taťka zase forzu. Ve finále jsou příjemným bonusem hry z programu Play Anywhere. Jendou koupená hra, třeba Subnautika jde hrát na obou xboxech i PC současně. :)
<span class="reply">@marwel (13.04.2021 00:02): Ne fakt ne viz. odkaz+ odkaz. Řekněme že papírovým výkonem GPU v Series S odpovídá reálně PC verzi výkonnější a modernější RX 5500 8GB XT/GTX 1660 6GB Super (což jsou obě grafiky co dají reálně 1440p byť ne na ultra, ale o tom se RX 570 může jen snít) ale grafika v Series S to dá i s Ray Tracing On v 1440p!

RX570 možná dá v 1080p WDL a Cyberpunk v 30 fps ale rozhodně ne všude a za všech okolností. Co jsem nedávno pročítal diskuzi lidí s RX 570 v Cyberpunku zde na DH, tak říkali že RX 570 30 stabilních fps neudrží, podobně jako základní PS4.
BTW umí RX 570 v 1440p 120 fps jako Series S u vybraných titulů v performance mode?
<span class="hey">
@marwel: + @Bursoft: z technického rozboru DF je jasné, že AMD RX 6000 neumí Ray Tracing v takové kvalitě jako Nvidia RTX 3000 ale kupovat si kvůli tomu nedostupnou RTX 3060 Ti za nějakých bazarově/překupnicko "lidových" +/-25k (všichni víme že za RPSN ji momentálně stejně jako RX 6700 XT neseženete) je totální úlet a @marwel: dobře řekl @Bravewolf: že RX 6700 XT si za 23 tis koupí jen zoufalec nebo někdo kdo neví co s penězi.

Nechci nijak hájit AMD jenom proto že ji sám mám. Souhlasím s faktem, že kvalitativně DF říkají oprávněně, že RT efekty (nikoliv celá hra celou dobu) na AMD běží "jen" v rozlišení 1080p (v porovnání s RTX 3000) ale mé reálné zkušenosti z Xbox Series X říkají, že hrát třeba ten tuctový (bohužel nejsem cílovka hry byť mě hra vcelku zaujala) WDL z RT On nebo RT Off je vizuálně značný rozdíl. Beru v úvahu že kvůli náročnosti scény DF zmiňují že rozlišení klesá místy až k 1080p na Series S (a 1440p na PS5/Series X). RX 570 by ale automaticky klesal také, ovšem nikoliv s rozlišením (to je na PC pevné) ale s fps a to hluboko pod 30 v náročných scénách. Ve výsledku by hra byla na Series S byla stále hratelná, což o RX 570 za všech okolností neplatí.

Pokud si mohu levně zahrát v roce 2020/21 hru s RT On na Series S tak raději tam, než na RX 570, tahle grafika se nechytá ani na Pascal GTX 1060 6GB který jsem kdysi vlastnil a nějakou dobu na něm hrál v 1440p i letecké simulátory. Byť chápu, že pokud má někdo solidní základ jako R5 3500X tak může nějakou dobu vydržet s RX 570 a smířit se CP77 s nižší kvalitou. Ostatně, čistě pro zajímavost jsem byl schopen rozjet na přetaktované i5-2400 Sandy Bridge s GT 1030 2GB GDDR5 KCD an CP77 na low/medium detailech, s tím že na default medium už to šlo hodně pod 30, respepektive i pod 20 fps.

Takový Control vypadá na mé RX 5700 XT v 1440p fakt dobře ale v okamžiku kdy stejnou hru spustím na Series X, ten rozdíl tam je a myslím, že každý kdo to hrál s RT On to uzná. I z těch videí kde srovnávají Series S/X, PS5, PC (obvykle high end mašinu s RTX 3080+) jde vidět že vizuálně na tom nové konzole jsem velmi blízko současným PC GPU s podporou RT.

No a když si vezmu, že CDP vydají koncem roku next gen update pro Series S/X/PS5 CP77+TW3, oboje s RT podporou, tak není co řešit. Pokud samozřejmě budou na trhu dostupné za MSRP nové grafiky od Nvidia a AMD, tak asi není moc o čem přemýšlet pro zatvrzelé PC hráče. Ale nejsou a očividně hned tak ani nebudou. Bohužel. :( Proto si stále myslím že Series S je lepší volba, než vrazit 23k do scalperského RTX 3060/Ti/RX 6700 XT, apod.


@Charllize: jako klasický PC hráč (byť mám shodou okolností momentálně doma 2 Xboxy. Za to že me alza za sotva 3 dny dodala jen tak z hecu objednaný Series X vážně nemohu ) bych si nedovolil propagovat konzole.
Nikdy jsem nebyl ten pravý konzolový hráč ale v současné situaci pokud mohu koupit vrabce v hrsti (rozuměj, Series S, eventuelně Series X nebo PS5 když dá bůh ale ten nedá :) ) nebo za nekřesťanskou cenu vrabce na střeše (rozuměj: GTX 3060 Ti/RX 6700 XT), apod. tak volím menší zlo.

Hodně lidí říká že Ray Tracing je jen pro efekt, poté co jsem si jej konečně viděl na vlastní oči, troufám si říci, že to není pravda.
Ten vizuální posun v kvalitě tam je cítit. To nenahradí ani 4K textury, a ani 4K rozlišení. To je jak hrát TES Oblivion bez HDR on. Lepší a věrnější přirovnání mě už jako PC hráče nenapadá. :) Kdo někdy zkusil TES Oblivion s HRD a bez HDR tak ví o čem mluvím.

@marwel:  Red Dead Redemption 1 byla jedna z her kvůli které jsem tenkrát mimo jiné koupil Xbox One S a ne PS4. Fakt, že si tuhle klasiku můžeš zahrát počínaje One (bez S) a konče u Series X je opravdu fajn feature. Také bych si dal líbil Metal Gear Solid 4 na PS5 a rád bych nebyl odkázaná na to jestli SONY udělá remaster.
@Charllize (13.04.2021 15:55): Jenze zatimco na PC je to zalezitost softwareova a jde resit relativne snadno a hry ti pojednou i na novem pocitaci (plus GOG, takze rada starych her stale funguje ok), u PS musis kupovat soucastky po bazarech apod. A jednou ty soucastky zakonite musi dojit. :) Uz tak se urcite kazdym dnem (no, vzhledem k mire pouzivani to bude asi spis kazdym mesicem) snizuje pocet funkcnich PS 1, 2 a 3. :)

@TombSpirit (13.04.2021 16:04): Dovolim si upravit: "Nesmrtelné" je jedině to, co běží na platformě, pro kterou je co nejpřesnější emulátor a nebo to bylo vydane na PC. :P Vlastne i ten dualboot jak zminil Bursoft je emulator, sort of. Treba si jednou budem moct nainstalovat na PC Win Xp jako aplikaci. :D
@marwel (13.04.2021 15:03): No jak se to vezme. Mas plno starých her co třeba na win10 nejdou. Jasne, dá se to řešit, crack starší počítač a podobně. Ale konzole mívají podobne možnosti. Třeba ps1,2,3 jdou upravit aby na nich fungovalo vše co má i bez internetu a cmos baterky. Porouchane díly jdou vyměnit a schanis je po bazarech stejne jako u starých PC.
Samo pro běžné uživatele jsou to neřešitelné věci, ale to i spouštění starých her na win10.
Ale nic to nemění na tom ze to s tou baterkou je taková Sony prasarnicka.
@Charllize (13.04.2021 09:45): Vzdycky jsem rikal, ze pokud chcete sve hre zajistit nesmrtelnost nebo alespon neco, co se tomu nejvic blizi, tak vydejde PC verzi. Konzole jsou exkluzivni i svym life spanem. Zpetna kompatibilita to ted konecne resi, tak doufejme, ze do budoucna to nebude problem, ale je smutne, ze si nemame sanci zahrat treba Metal Gear Solid 4. Musime cekat jestli nekdo neusoudi, ze by to bylo profitabilni udelat remaster nebo vydat PC port (idealne oboji).

@Všivák (13.04.2021 08:49): Jenze minimalne PS5 nebude dostupna o moc driv nez nove grafiky. Xbox Series X mozna ano, ale to je ta mene atraktivni volba vzhledem k tomu, ze tam nejsou zadne nove exkluzivity. Jako fakt, ze uvazuji o koupi Xboxu abych si zahrat Gears of War 2 a 3 a Red Dead Redemption 1 je trochu komicka. :)
Zajímavá věc. Sony zavírá ps3/Víta digitální store, někdy tento rok. Takže už nepůjde koupit nic digitálně.Zatim už koupené hry stáhnout půjdou, ale je jen otázka času než nepůjde ani to. Až se tak stane a v ps3 někomu odejde cmos baterka tak už žádnou digitální hru nespusti. Všechny hry totiž mají v sobě timer který se ověřuje a když odejde baterka tak jediná možnost časového ověření by bylo připojení k psn, které když nepůjde tak smůla. Hry na disku funguji i bez baterky a psn. 
A teď to nejlepší. Stejný systém má i ps4 jen s tím rozdílem ze se týká i her na discích. Takže až Sony za par let zruší ps4 psn a v ps4 někomu odejde baterka tak si nezahraje vůbec nic. Super ne? :(
@Rapier (12.04.2021 21:21): Cyberpunk jede na konzolich 1080p, RX 570 da 1080p high 30 fps. Next gen update jen tak nevyjde, takze se to v nejblizsi dobe nezmeni. Stejne tak je schopna dat Watch Dogs Legion 1080p very high pri 30 fps, takze 1440p da velmi pravdepodobne take, pri nizsich detailech. RT me nezajima. Kohokoli RT skutecne zajima, tak musi investovat do RTX grafiky, rozhodne ne kvuli tomu kupovat konzoli. Pro majitele RX 570 je upgrade na Series S nevyhodny. Ostatne ony ani ty konzole nejsou pro PC hrace extra vyhodne. Pokud mas dobry zaklad, tak v pripade MSRP je koupe treba 3060ti misto Xbox Series X no-brainer.
@Rapier (12.04.2021 21:21): Tak čistě papírově je RX 570 výkonnější než Series S. RT na konzolích je jen marketing, ty kompromisy proti desktopu jsou velký (obecně méně paprsků a efektů, nižší rozlišení, o frameratu nemluvě). I na desktopu je RT hodně o kompromisech. Vůbec bych se nedivil, kdyby náročnější hry jako C77 vůbec na Series S RT nepovolily, budou rádi, když tam tu hru nějak rozběhnou i bez RT v použitelném rozlišení.
@samorost: protože Ti nejde odepsat soukromě (nepřijímáš zprávy od nikoho jiného než přátel) tak se zítra na dostupnost té PS4 PRO zeptám, předpokládám že ji dosud neprodali.
@marwel (12.04.2021 20:29): to jako věříš tomu že na Polaris (RX 570) poběží Cyberpunk stejně dobře jako na RDNA 2.0 (RX 6000 Navi) v Series S?! No to ani náhodou! 570 se nechytá a to ani kdyby pověstné trakaře z nebe padaly, ne fakt ne. RX 570 nebude schopna dát 1440p (a už vůbec ne v 30 fps), neumí ray tracing, nemá žádné moderní features, vždyť architektura starého Polarisu a moderního Navi je na světelné míle od sebe.

Mimochodem už nyní je schopen Series S dát Watch Dog Legion v 1440p s Ray Tracingem ON, tak očividně zvládne nějaký ten The Witcher 3/Cybeprunk 77 s RT On také. Viz. odkaz  A to nemluvím o tom že pokud vypneš quality mode (RT ON) a přepneš do peformance mode tak to dá s mnohem vyšší fps než 30.
@Rapier (12.04.2021 17:45): Grafika za 23 je na h*vno o tom zadna, ale doporucovat Xbox Series S je take naprosto o nicem. To bych radeji dal hral na RX 570 nez kupoval to. Ono ten Series S nebude mit o tolik vykonu navic. Cyberpunk ti rozjede v 1080p 30fps, coz ale RX 570 da take a s celou radou dalsich her to bude podobne.
@Rapier (12.04.2021 17:45): Já jsem s pneu za kamny taky ještě schovanej... :) Já jsem tam vlastně schovanej i s tím Radeonem RX 5700 XT a bojím se jenom podívat ven.

Ale v sobotu do toho bouchnu a na auto jdou letní... :) Grafika počká. :)
@AiMLEzZz (12.04.2021 16:01): No za cim - za minimalne jeste jednim routerem u ISP, ktery dela NAT :) A funguje se s tim naprosto normalne, jenom musi byt vsechna spojeni vytvarena ode me, tedy nefunguji "serverove" sluzby jako "hostuji FTP server na IP adrese", "hostuji hru" a podobne. Realny dopad na bezne pouzivani Internetu je prakticky nulovy.

Specificky ohledne torrentu - uz je to dlouho, co jsem koukal, jak ten protokol funguje, ale myslim si, ze z principu se bez verejne IP adresy lze pripojit jen k nekomu, kdo ji ma (at uz na download nebo upload). Tohle je tedy informace tak deset let zpatky, treba se tam od te doby pridalo nejake tunelovani a tohle omezeni uz neplati.

@AiMLEzZz (12.04.2021 16:29): Viz co jsem psal vyse, nikdo z Internetu se nedostane (bez pomoci nejake dodatecneho tunelovani, viz Hamachi) na zadny otevreny port na tvem routeru (potazmo zarizeni uvnitr site).
@Bursoft (12.04.2021 16:12): Ale na ten port toho klienta se zvenčí ostatní dostanou, takže aspoň tak :). Ten torrent možná nebyl nejlepší příklad. Myslel jsem prostě, když pustíš nějakou aplikaci, co poslouchá na "nestandardním" portu, jestli se k ní něco vůbec dostane.
@AiMLEzZz (12.04.2021 16:01): Takový ti velcí provideři ve městech to neřeší (min. přes kabel), ale já mám zrovna xdsl připojení od t-mobilu a ten třeba omezuje torrenty. Funguje to tak, že ti rychlost spikuje od 0 do maxima jak na sinusoidě, takže je to téměř nepoužitelný u velkých souborů.
@Garion (12.04.2021 15:42): Okay, chápu, jak to myslíš. To mi připomnělo, že když jsem ještě byl na gymplu, tak spolužák měl musel svého poskytovatele (který byl dost malý, fungující výhradně v jedné okrajové části Brna, takže to asi sedí) explicitně žádat o port forwarding, aby mohl něco hostovat od sebe. Takže z tohoto pohledu měl asi "privátní" IP schovanou za nevím čím. Takže jestli máš privátní IP, tak by mě docela zajímalo, jak to máš s jinými aplikacemi, co ti přistupují k nějakým "nestandardním" portům, třeba torrent clienty.
@AiMLEzZz (12.04.2021 15:33): Port forwarding funguje jen v pripade, ze mas ty (tedy tvoje pripojka = router) prirazenou verejnou IPv4 (IPv6 bych s diskuze pro jednoduchost odstranil), coz ale rozhodne neni pravidlem a jak jsem psal, casto je to za priplatek. Router u tveho ISP muze klidne delat to, co dela router u tebe doma (to, zda se, chapes spravne, takze si to predstav jen o jednu nebo vice urovni vyse).

Napriklad moje (WAN) IP routeru je 10.169.X.X, ale zvenci jsem videt pod 84.X.X.X, tedy nekde mezi tim je minimalne jeden NAT, tedy port forwarding je v mem pripade k nicemu. Pouze bych protuneloval PC v moji interni siti k nejblizsimu prvku, ktery dela NAT, ale rozhodne bych se nedostal ven a nikdo by se ke mne nemohl pripojit.

EDIT: Treba zde clanek od ISP, ktery to take vysvetluje, a na konci pisi, ze verejna IPv4 adresa je u nich za priplatek 70,- mesicne. https://www.anetliberec.cz/clanky/detail-verejna-vs-neverejna-ip-adresa-54/
@Garion (12.04.2021 14:37): Já vím, jak se tomu říká. Nikdy jsem neviděl, že by běžný uživatel platil za změnu privátní IP na veřejnou, proto se ptám, jestli si to nepleteš. Popravdě ale nevím, k čemu by to běžnému uživateli bylo dobré, pokud u sebe doma zrovna nemá server. Každopádně "privátní" a "veřejná" IP jsou jen pojmy, ve skutečnosti jde prostě jen o šetření adres jejich sdružováním do nějaké hierarchie. Problém, který player má, se dá jednoduše vyřešit tím port forwardingem, o kterém jsem psal, není potřeba si za nic připlácet, měnit IP, vytvářet virtuální LAN ani nic podobného. Já takhle normálně pouštím servery, které jsou dostupné z venku, u sebe doma, a to mám dynamickou "soukromou" IP. Pro jednorázové užití v pohodě.
@player (12.04.2021 10:42): uz vidim tu originalni otazku ... situace je trosku komplikovanejsi, nicmene pokud ale mas tzv. privatni rozsah adresy, tak verejnou IP zcela jiste nemas .. verejnou ajpinu vetsinou nabizeji poskytovatele internetu jako priplatkovou sluzbu ... ja napr. pouzivam pro pripojeni k internetu VPN ketrou mam na svuj vlastni VPS (virtual private server) s verejnou adresou co je pripojen k pateri, takze odevsad ze sveta kdekoliv jsem to vypada, ze se pripojuju z jednoho mista (eg na letisti se na public wifi pripojim ke sve soukrome VPN a muzu brouzdat do internetoveho bankovnictvi, to stejne napr. v kavarne v Bankoku a nebo dokonce i pokud se k internetu pripojim pres mobile data tak se vzdy pripojuju dale k internetu pres svoji VPS)
@AiMLEzZz (12.04.2021 14:01): Rika se tomu NAT :) Dynamicka (ziskavas z DHCP serveru) a staticka (natvrdo napsana) je neco uplne jineho. Verejna i "soukroma" (ted si nejsem jisty, jestli je to ten spravny cesky vyraz) muze byt dynamicka i staticka. Ja mam napriklad "soukromou" a statickou, pokud se bavime o mem pripojeni k Internetu. Zda-li mas verejnou nebo "soukromou" je obvykle "vlastnost" tveho poskytovatele, nekteri maji nakoupeny takovy rozsah a tak "malo" zakazniku, ze davaji kazdemu verejnou, ale casto je to, dle toho, co jsem videl, (klidne i spolu se statickou) za priplatek.
a ja nabizel pro cleny DBH soukromou VPN (pripojenou k pateri, samozrejme proaktvita a jen tak) a nemeli jste zajem ... smula ... ;)
@Garion (12.04.2021 11:07): Cože? Nepleteš si to s dynamickou a statickou IP? Veřejná IP je ta, kterou vystavuje tvůj router internetu, soukromá je ta, kterou má router interně uloženou u sebe, má ji navázanou na MAC adresu a používá ji k doručení dat konkrétnímu stroji. To je standardní technologie, nic se za to navíc neplatí. Kdyby IP zákazníka nebyla veřejná, jak by se na ni mohlo vůbec něco z internetu doručovat?

Pokud chceš, aby se k tobě někdo mohl připojit, když hostuješ soukromý server třeba na multiplayer, tak:

1) Potřebuješ znát privátní IP svého počítače a port, který hra využívá. Nevím teď, o jaké hře je řeč, ale např. řekněme, že chci hrát Minecraft. Moje privátní IP je třeba 192.168.0.10, Minecraft standardně používá port 25565. Pro ostatní hry se port určitě dá vygooglit.
2) Potřebuješ znát svou veřejnou IP (zjistíš tak, že do googlu napíšeš "my ip"), řekněme např. že je to 94.112.143.28. To je ta, pod kterou vidí ostatní uživatelé všechny stroje z tvojí sítě, protože ji používá router pro komunikaci s internetem.
3) Půjdeš do nastavení routeru v prohlížeči (konkrétní adresa je obvykle napsaná na routeru, obvykle něco typu <span class="ILfuVd"><span class="hgKElc">192.168.1.1).
4) Najdeš sekci port forwarding (GUI je pro různé routery jiné, ale obsah více méně stejný).
5) Přidáš novou položku, něco ve stylu, že požadavky z IP 94.112.143.28 (veřejné) a portu 25565 se mají přesměrovávat na IP 192.168.0.10 (soukromá), port 25565 (ten stejný). Hotovo.
6) Pokud na svém počítači používáš firewall, tak musíš otevřít ještě port 25565 pro protokol UDP (aspoň si myslím, jistota je otevřít UDP i TDP).

A voila!

Veřejná IP se používá pro komunikaci s routerem, který "zastupuje" na internetu celou síť (šetří se tím počet IP adres a určitě to má i spoustu dalších důvodů), podobně jako vrátnice může pro poštu zastupovat třeba pět domů. Soukromá IP je IP známá jen routeru a router ji využívá pro doručování dat v rámci sítě, podobně jako vrátný ví, komu má předat dopisy, protože ví, kde kdo bydlí.