Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Hardware

< >
@Chuck (25.03.2020 11:49): nedivím se mu. Já už jine notebooku než Asusy ani nechci. Jumas měl lenova, hp..a teď řekl že už taky jen Asus. Asi ti rozumně nevysvetlim proč. Prostě uživatelsky je mnohem příjemnější
Přátelé, mám problém.
Z nějakého důvodu od včerejška moje USB porty nerozeznají nic, včetně mé klávesnice a myši. Nevadí, říkám si, mám USB na PCI-E slotu, tak myš, klávesnici a udělátko pro bezdrátové sluchátka od SteelSeries připojím tam. A hle, vše funguje.

Jenže myš si nějak nerozumí s tím udělátkem od SteelSeries. Jakmile jsou zapojeny do USB oba a udělátko detekuje bezdrátové sluchátka, myš přestane reagovat na input, zcela. Když udělátko z USB odpojím, zase vše běží jak má. Nevíte někdo, co s tím?
@Chuck (25.03.2020 08:16): A ten noťas má mít i na nějaké každodenní cestování? Protože herní notebook bude vždy mnohem těžší než obyč kancelářský a dobu, kdy jsem byl ochotnej něco takovýho tahat na zádech nebo ramenu mě rychle přešla..
@Chuck (25.03.2020 08:50): No právě že to je takové ošemetné, ono to v případě potřeby vyžene jedno nebo více jader na vysokou frekvenci, ale neudrží se to tam dlouho, protože CPU překročí TDP a taky začne hřát, ono ty teňoučké notebooky nemohou mít z principu nějaké výkonné chlazení a frekvence zase padá dolů. Čili na krátké operace je výkonu dost (např. načtení nějakého složitého excel dokumentu), ale na delší operace (třeba převod delšího videa, hraní CPU náročné hry) už to pokulhává. Procák spadne po několika vteřinách třeba na ten základ a tam se drží.
@Toaleťák (25.03.2020 08:38): Takže i přes nízkou frekvenci mají ta CPU dostatečný výkon? Něco s grafikou GTX 1650 je zbytečný a pochyboval bych, že bych se do těch 20k vešel. A jak píšu, nelpí na výkonnější grafice!
Chlapci, už druhý den vybíráme s klukem notebook do 20k, který by nahradil jeho herní PC, na kterého už mám kupce. Nechci, aby ten notebook měl vyloženě parametry herní, ale aby se na něm přece jen pár starších titulů zahrát dalo, tudíž ideálně něco s 2 GB grafikou, která je v téhle cenové kategorii v nabídce nejčastěji. Můj dotaz ale teď spočívá v něčem jiném. Všiml jsem si, že u zn. Dell jsou většinou CPU, které mají frekvenci maximálně 1,1 GHz, ačkoliv o nich píšou, jak jsou kdovíjak výkonné. Mám tomu věřit, nebo radši koukat po tom, aby CPU mělo těch nejobvyklejších 1,6 GHz v základu? Jinak jeden z mnoha adeptů je Asus VivoBook.
Díky. Já ho mám většinu času zapojený v síti, tak to snad tolik nevadí...

@Gordon (23.03.2020 23:50): Poslední noťas jsem měl 11 let a fungoval pěkně :) Samozřejmě byl pomalejší a baterka vydržela cca 20 minut, ale i tak se dal v pohodě používat.
Nemáte někdo tipy jak to udělat, aby baterka v noťasu vydržela co nejdéle? Nemyslím tím na jedno nabití (ztlumit jas atd.), ale prostě aby za 5 let vydržela "stejně".
Jasně že to není úplně možné, ale jde mi o to, jak o tu baterku co nejlíp pečovat. Všechny články na netu jsou právě typu "od nabití do vybití". Má se např. občas úplně vybít? To už se teď myslím dělat nemá, ani u telefonů...
@MCZ (22.03.2020 19:19): Tu prioritu u monitorů nejde nastavit. Určuje to GK. DVI je vždy před HDMI/DP evidentně. Taky jsem to řešil, protože kdykoliv jsem pustil TV, stal se z ní první monitor. Teď, jak mám nový monitor, kterej mám zapojený přes DP, TV přes HDMI, tak už je to ok.
@Garion (22.03.2020 16:06): Nabootování jen s tím novým jsem samozřejmě zkoušel (a chová se dle očekávání - startup se objevil na nové obrazovce), po zapojení starého se to ale vrátilo zpět.

Prohodit výstupy nemůžu - ten starý jede na DVI a ten nový na HDMI (což bych chtěl zachovat - pominu-li, že ten nový ani HDMI nemá). Jde tedy o to, aby karta/deska preferovala HDMI před DVI, ale nikde jsem takové nastavení nenašel.

@Gordon (22.03.2020 16:07): Myslíš ten "LowBlue" mode? Ten ani nepoužívám. Jen jsem nastavil templotu barev na 5000K. Je mi zkrátka mnohem příjemnější na oči.

@mazar1234 (22.03.2020 16:37): Určitě je, ale když člověk nechce tolik utrácet... Ten poměr cena výkon mi připadá dost solidní, byť netrvrdím, že mám nějaké extra srovnání.

@Paul (22.03.2020 18:14): A proč jo? :-) 32" mi už připadá zbytečně moc - nehledě na to, že bych ještě řešil výkon ve hrách. A plus jsem teda chtěl utrácet co nejméně.
@Rapier (22.03.2020 14:30): Pecka! Xbox zatím neplánuji, uvidí se případně, až co přinese bitva mezi novými konzolemi. Zatím jsem na straně PS5, přeci jen mám na PS4 už cca 400 her a pokud u většiny bude fungovat zpětná kompatibilita, bude to dost silný argument pro pokračování u stejné značky. Ovšem, jak známo, nikdy neříkej nikdy... ;c)

Nicméně, dle toho, co jsi zde naznačil, je toho na PC evidentně více, než jsem čekal a to předpokládám, že snad plánovaný joystick bude fungovat i ve starších titulech. Ukecal jsi mě, bude se zase nějakou chvíli létat! :c)) Já se snad nakonec hecnu a pořídím ten Logitech G Saitek PRO FLIGHT - X52. ;c)
Tak jsem si tento týden pořídil nový monitor (tento) a v roce 2020 jsem tak konečně dosáhl na rozlišení 1920×1080. Trochu jsem se bál o odezvu, páč ten starý má 2ms, zatímco nový 5ms a zjistil jsem, že je to úplně jedno a vůbec to nejde poznat.

Řešil jsem ale trochu barvy a vůbec mi teda nesedí ty studené. Při porovnání to vypadá trochu drasticky, ale když je to "do žluta", kouká se mi na to mnohem lépe.

Jediná věc, co mě pořád trochu vytáčí, je to, že deska nebo karta (Nvidia) pořád berou ten starý monitor jako primární (Windows si to už přehodí) a objevuje se tak na něm startup screen, bios atd. Nevíte někdo, jak to změnit? (Googlil jsem, ale nic nepomohlo.)
Na PS5 by melo jit hrat vetsinu PS4 her s lepsim frameratem a rozlisenim. V puvodni zprave kdy byla rec o stovce her doslo k chybe a melo jit o TOP 100 her na PS4 ketre se testovali, do vydani PS5 by mela byt otestovana vetsina.
@samorost (22.03.2020 13:50): nevím co je na PS4 ale třeba na konkurenčním Xboxu One si můžeš zalítat Ace Combat 6 (ve zpětné kompatibilitě), Ace Combat 7, War Thunder ale i celou řadu dalších titulů jako Flying Tigers: Shadows Over China (včera byl on nich v TV film) odkaz nebo Air Missions: HIND apod.

Na PS3/Xbox 360 (bohužel nevlastním) vyšel navíc do dnešní doby asi nejvíce realistický simulátor (dle mého názoru) a to Il-2 Sturmovik Birds of Pray (je dostupný i na PC), což je vlastně hra od stejného studia které dělá War Thunder a defacto to je předchůdce WT ale více realistický. I když údajně i WT má simulation mód. Hrozná škoda, že jej Microsoft nezařadil do programu zpětné kompatibility. To by byla pecka.

Jinak na PC existuje celá řada simulátorů, jen považ:
Moderna: DCS World s celou řadou modulů (letadla, kampaně i terény) mimo jiné i do WW2 viz. odkaz, Falcon BMS 4 nebo legendární Falcon BMS 4, aktuálně v nejnovější verzi Falcon BMS 4.34 U3 vydané před pár dny.

WW2: už zmíněné DCS World s letadly: I-16, Fw 190 A-8, Spitfire LF Mk. IX, Bf 109 K-4 Kurfurst, Fw 190 D-9 Dora, P-51D Mustang a mapami: Normandy 1944 Map (brzy bude zdarma mapa ostrovů někde v Pacifiku) a s doplňky techniky, AI letadel, apod. v podobě WWII Assets Pack + 6 samostatných balíků kampaní pro různá DCS letadla. viz. odkaz

Dále tu máme celou sérii IL-2 Sturmovik Battle of Stalingrad, Kuban, Moscow, Bonaparte, Normandy viz. odkaz

WW1: FLYING CIRCUS viz odkaz

A pak celá řada starších titulů jako IL-2 Sturmovik 1946, Strike Fighters 2 series (včetně WW1 First Eages 2) viz. odkaz
Chlapi, jste skvělí! Díky za obšírné info a spoustu postřehů. Musím se v tématice ještě pořádně dovzdělat, je vidět, že doba řádně pokročila a ovladače jsou dnes poměrně sofistikované. Škoda jen, že ruku v ruce s těmito možnostmi nejde i výběr simulátorů... :c(

Každopádně si tuto diskuzi ukládám a použiji ji jako vodítko při výběru. Ano, platí to, co píše Crash, hraji takřka výhradně v single player režimu a rád si kupuji spíše kvalitnější věci. Nemám čas ani náladu každou chvíli řešit nějaké opravy a reklamace, případně být naštvaný po celou dobu používání, že se daná věc nechová tak, jak by měla, či jak bych očekával. Na druhé straně ale zase nevzhlížím k úplně top produktům, protože to chci opravdu jen na létání v rozsahu jednotek hodin týdně a hardcore „pilot” se ze mě patrně nikdy nestane. :c) Takto na první dobrou se mi asi nejvíc zamlouvá ten Thrustmaster T-FLIGHT HOTAS 4, jednak kvůli samostatnému plynu a pak i kvůli kompatibilitě s PS4. Otázkou pravda je, kolik leteckých simulátorů na PS4 existuje, napadá mě leda tak War Thunder. Pokud bych chtěl jen samotný joystick, tak potom by stál za zvážení ten Logitech Extreme 3D Pro. Suma sumárum, ještě jednou velké díky za nasměrování správným směrem, teď si o tom ještě pozjišťuji další podrobnosti a případně se zde objevím k posvěcení rozhodnutí. :c)
@Crash (22.03.2020 11:01): dobrý postřeh, používal jsem celou řadu let klobouček HAT (8 směrný) ve formě knoflíku viz. odkaz.
Na novějším Thrustmaster T.16000M FCS PC mám také klobouček HAT (špičatý), přijde mi méně ergonomický než na starém MS Sidewinderu ale dá se na to zvyknout. Klobouček HAT můžeš obvykle v simulátoru nebo v softwaru k joysticku přeprogramovat na jakékoliv další funkce letadla.

Nicméně v zásadě s Tebou souhlasím, rozhlížení pomocí myši nebo jakékoliv formy head-track je výborná věc k nezaplacení. Pohyb je plynulejší a mnohem rychlejší. Myš nebo věci jako Track-IR nebo PS3 kamera s volně stažitelným software (jako např. OpenTrack nebo FreeTrack) a led diodami je také levné home made řešení. Nevýhodou použití myši na rozhlížení je fakt, že pokud máš systém HOTAS tak těžko během souboje sundáš ruce z páky a plynu. V ten moment je lepší mít alespoň klobouček HAT na Joysticku nebo plynové páce nebo lépe nějakou formu head-tracku. Zde je člověk co to vyrábí dost levně v porovnání s komerčním Track IR, viz. odkaz.

Jinak gratuluji k dohrání dvou kampaní v Il-2 Sturmovik 1946. Jaké máš pocity? Nebo jsi psal něco do diskuze k simulátoru? Za co jsi lítal?
@Rapier (22.03.2020 10:21): Jen jeden postřeh co se týká kloboučku, musím říct, že jsem si na rozhlížení pomocí něj absolutně nezvykl. Ještě tak když letím po trati a kochám se tak je to OK, ale v souboji mi to vůbec nevyhovuje, ty polohy často netrefuji, takže mi pohled uskakuje a ještě si zároveň mírně hýbám s ovládáním, takže pokud jsem na hraně provozní obálky tak najednou jsem ve vývrtce ani nevím jak. :) Mnohem lepší je podle mě na rozhlížení myš do levé ruky (pokud to hra umožňuje) a tím pádem kvalita kloubučku u joysticku je pro mě nezajímává věc.
Crash má samozřejmě pravdu. Pro občasné létání (řekněme pár hodit týdně), obzvláště pokud je někdo limitován finančně nebo nechce do toho tolik vrazit protože si není jistý zdali jej to bude bavit, stačí více méně jakýkoliv značkový joystick (případně HOTAS) do 2000 Kč i levněji.
BTW lepší HW z Vás lepší piloty neudělá, já běžně lítám na 20 let starém MS Sidewinder Precision 2 USB který má díky HAL senzorům asi nekonečnou životnost a mimo fakt, že se mi hýbe páka ve středu (vychozená, samotný střed drží v software díky HAL jak přibitý) tak je jako nový. :)

Základ je aby joystick (HOTAS) měl 3 osy (osu Z alias kroutící páku pro pedály), jeden klobouček HAT pro rozhlížení z kokpitu + alespoň 5 tlačítek na páce (včetně spouště), případně nějaká tlačítka na základně, ideálně pouze na levé straně pokud vycházím z faktu, že většina lidí je praváků. Nesmí chybět pevná a stabilní základna, to je také důvod proč jsou základny joysticků tak široké. Není nic horšího než když se joystick na stole během letu překlápí, nedrží, apod.

Pro někoho kdo by chtěl investovat opravdu málo peněz a získat solidní základ doporučuji Thrustmaster T.Flight Stick X https://www.alza.cz/gaming/thrustmaster-t-flight-stick-x-d488300.htm za necelých 900 Kč. Níž bych nešel.
Samozřejmě jsou zde použity jen klasické potenciometry. Ergonomie páky je super (Trustmaster ji má součástí HOTASU), ten otočný plyn není asi úplně ideální, byl by lepší na levé straně formou kolečka ale budiž.
Jen pro praváky.

Pokud bych měl rozpočet okolo 1500 Kč, v zásadě jsou tam následující možnosti:

A)
Logitech Extreme 3D Pro odkaz
Má výbornou ergonomii, a navíc je na páce u klouboučku HAT to zmíněné 6 tlačítko (na opěrce pro palec). Provedení plynu je lepší než u Thrustmaster T.16000M FCS PC. Tlačítka jsou logicky jen na levé straně.
Nevýhody: klasické potenciometry. Z virtuální komunity zaznívají hlasy že se poměrně často kazí při intenzivním létaní. Možná je už kvalita nových kusů lepší. Jen pro praváky.

B)
Thrustmaster T.16000M FCS PC odkaz
Skvělý joystick, přednosti: HAL senzory na ose X+Y (nikoliv ose Z) zajistí dozajista dlouhou životnost, nekazí se (s výjimkou té osy Z kde jsou klasické potenciometry) + je pro praváky i leváky (palec lze přehodit) + možnost dokoupit pedály + plynovou páku jako součást HOTAS systému.
Nevýhody: plyn není kolečko, ten posuv je takový zvláštní a chybí mě to 6 tlačítko na palci jako má konkurence. Ergonomie páky není jako u T-Flight HOTAS nebo Logitechu Extreme 3D Pro ale samotná páka je jinak skvělá.

C) HOTAS Thrustmaster T.Flight Hotas X (pro PC/PS3) nebo Thrustmaster T-FLIGHT HOTAS ONE (pro PC/X One) nebo Thrustmaster T-FLIGHT HOTAS 4 (pro PC/PS4).
Výhody: joystick se samostatnou plynovou pákou, skvělá ergonomie jak páky, tak plynu, dostatek tlačítek, motýlek na plynové páce - ideální na pedály (joystick má stále osu Z), možnost oddělit plyn od páky jako v letadle, možnost nastavit tuhost pák (joystick tak drží lépe střed ale klade vyšší odpor)
Nevýhody: klasické potenciometry, zabírá více místa na stole, protože má samostatnou plynovou páku. Jen pro praváky.

V téhle cenové kategorii v podstatě neexistuje jednoznačný vítěz. Kdyby T.Flight HOTAS měl HAL senzory byl by to ideál pro praváky.

Jeden osobní tip: pokud si koupíte joystick s tzv. pogumováním (obvykle jej mají SAITEK/LOGITECH HOTASy) tak věřte, že ta příjemná pogumovaný část se po nějaké době ošoupe a začne se drolit a je velmi nepříjemná na omak. I z toho důvodu preferuji dlouhodobě nepogumované joysticky a páky raději z tvrdého plastu nebo kovu.
@samorost (21.03.2020 22:55): Nemám takový přehled jako Rapier, ale loni jsem úplně v pohodě dolital dvě kampaně v IL-2 Sturmovik: 1946 s Logitech Extreme 3D Pro bez pedálů. Takže pokud chceš hrát jen singleplayer, tak si myslim, že se bez pedálů obejdeš.

Edit: Jen bych dodal, že u těchto periferií fakt nemá smysl koukat po nějakých těch lowend noname kouscich za pár stovek. Mám tuhle etapu za sebou s gamepadem, joystickem i volantem a byly s tim jen problémy: nekompatibilita s hrama, výrazné kmitání kolem nulové polohy, problémy s kalibrací, nepřesný a trhaný pohyb... atd. Ja rozhodně nejsem příznivec toho, ze musím mít všechno top highend, ale tady jsem na vlastní oci došel k závěru, ze ty levný šmejdi jsou akorat k zlosti a hru ti znechutí.
@samorost (21.03.2020 22:55): obecně první a druhá světová vyžaduje přesné kniply a pedály. Chápu, máš to na občasné polítání. Abych to rozvedl WW1 stíhačky létají pomalu a jsou hodně obratné, pedály budou skoro nutnost, většina joystiků je kroutících (pedály), některé plynové páky mají motýlek který lze použít pro přesnější řízení pedálů. Ideální by bylo mít samostatné pedály (bohužel obvykle dražší).
WW2 stíhačky lítají o chup rychleji a stále jsou nutné pedály, respektive žádoucí.

varianta 1
Thrustmaster T.16000M FCS PC odkaz + volitelně Saitek Pro Flight Throttle Quadrant odkaz
Naprosto skvělý joystick (HAL senzory na ose X+Y only), plynová páka od Saiteku (Logitechu) více připomíná plynové páky WW1 a WW2 letadlech, navíc nyní za super cenu. Škoda, že jinak výborný joystick nemá ještě jedno tlačítko na páce (pro moderní letadla by se hodilo). Joystick je pro praváky i leváky (lze přehodit držení palce).

varianta 2
Thrustmaster T-FLIGHT HOTAS 4 odkaz
Solidní HOTAS pro občasné piloty, zde navíc ve verzi pro PS4/PC takže i letadýlka na konzoli jsou možná. Ergonomie je skvělá. Klasické potenciometry, teoreticky nižší životnost. Na WW1/WW2 slušný počet tlačítek.

varianta 3
Thrustmaster T.16000M FCS Hotas odkaz
HOTAS jenž kvalitou zpracování a tím že se obvykle nekazí (lze říct, že to platí obecně pro produkty od Trustmasteru) překonává i Saitek X-52PRO/X55/X56. Pravda Saiteky mají více ergonomickou plynovou páku ale zase se více kazí a kvalita zpracování je nic moc u X55/X56, lepší je paradoxně u staršího X52 PRO. Údajně výroba pod Logitechem by měla být kvalitativně na tom lépe.
Plynová páka není na první pohled tak ergonomická jako ta co mají Saiteky ale zase je tam navíc motýlek (zde ho lze vidět odkaz), který se dá využít na pedály. Řízení pedálů je tak přesnější než když kroutíš samotným joystickem.

Dají se dokoupit poměrně levně i pedály Thrustmaster T.Flight Rudder Pedals odkaz nebo rovnou celý set s pedály Thrustmaster T.16000M FCS Flight Pack (PC) odkaz.

Tento HOTAS je jediný kde si můžeš zakoupit jen joystick, později plynovou páku a ještě později i ty pedály. Není to tak ergonomické jako u HOTASU který je od začátku navržen jako HOTAS ale náklady se dají rozložit dle zájmu. Když tě to chytí, vždy si můžeš tu plynovou páku i pedály dokoupit prakticky k jakémukoliv joysticku.

varianta 4
Logitech G Saitek PRO FLIGHT - X52 Pro Flight System odkaz. Levnější variantu X52 bych nebral pro příliš nízký odpor páky.
Má to hodně lidí co od nás létá Falcona i DCS World nebo Sturmovika. Z těch Saiteků, respektive Logitechů (Logitech před nějakou dobou koupil Saitek), asi nejlepší koupě.

varianta 5
král na WW1/WW2 je Thrustmaster HOTAS Warthog odkaz jenže zde musíš automaticky dokoupit pedály min. tyto Logitech G Saitek PRO FLIGHT - Rudder Pedals odkaz
Přesnost řízení HOTAS je špičková, stejně jako cena. Ty pedály od Logitechu (Saiteku) jsou tradičně plastové. No vlastně ty pedály si můžeš koupit i přímo od Trustmasteru levněji ale jsou užší než u Saiteku.
@Charllize (21.03.2020 19:56): Já bych pro změnu přivítal nějakou redukci/krabičku/převodník, díky čemu bych mohl zprovoznit svůj Logitech G27 na PS4. Pokud možno, aby to opravdu fungovalo (i se zpětnou odezvou) a nestálo to více, než samotný volant. :c) Apropo, myslíte, že existuje alespoň minimální šance, že budou starší volanty fungovat na PS5? Zatím mi přijde, že na každé generaci konzolí funguje jen velmi omezené množství volantů, které vyšly ve stejném časovém období. Což mi přijde dost nepraktické, obzvláště pokud má člověk těch konzolí několik. Tolik volantů se mi doma skladovat opravdu nechce. :c))

A jedna prosba na zdejší letecké nadšence (Rapier etc.) - doporučte, prosím, nějaký slušný knipl/joystick na občasné polétání. Vůbec nemám přehled, netuším, co dnes frčí. Nechci budovat kompletní kokpit za desetitisíce, chci prostě pouze spolehlivý knipl s jednoduchým pohotovým připojením, který bude solidně funkční. Zaměření především na první a druhou světovou, prostě IL-2 Sturmovik a tak podobně. Cena nerozhoduje, ale nějak rozumně. Díky předem. ;c)
FYI, po drobném incidentu s RX 5700 XT mě v předpoledních ovladačích Adrenalin občas probliklo video v Opeře, nebylo to úplně příjemné. Nevím jak to AMD dělá ale už je to v poslední ovladačích vydaných před pár dny, opět v pořádku.
@Všivák (21.03.2020 17:02): Zajimavy. Jestli vyrobce ty krabicky dela i m+k mohlo by to pak jit. Nebo zkus jit nekam do bazaru s hardwarem a zkus se s nima domluvit jestli by te nenechali zkusit par klavesnic a mysi. Sice tahat tam ps3 a otravovat neni nic moc, ale me treba nedavno takhle docela ochotne pomohli v Ruzove ulici v bazaru kdyz jsem schanel kompatibilni hardisk do ps2.
Samo ted to je navic asi nemozne diky tomu viru, takze pak to mozna zkus. U nas v krame by to slo pak taky, jenze jaksi nejsme vybaveni klavesnicemi a mysma :)
@Charllize (20.03.2020 17:35): Zatím to u mě nejspíš ztroskotává na nekompatibilních klávesnicích. Mám dvě. Jedna nechce naběhnout vůbec a druhá naběhla dvakrát a pak už se jí nechtělo. Když to naběhlo, fungovalo to pěkně s menším zpožděním pohybu myši (PS3). Na stránkách výrobce to má i aplikaci na nastavení ovládání. Podle videí na youtubu to na Xbox One běží bez myší prodlevy.

Četl jsem pár recenzí a většinou s tím lidi neměli problém na Xbox a PS4. Na Switch jsem našel jednu uživatelskou recenzi, kde si chlápek ztěžoval, že to není kompatibilní s myší a klávesnicí. Asi by to chtělo do toho zapojit originální hardware od Genesis. Videonávody na PS3 a Switch žádné neexistují a manuál je dost skromný.
Díky všem, bylo by to hlavně na práci. Hry na cestach řeším Switchem, a doma samozřejmě desktop ;)
@Kunick (19.03.2020 23:07): Pokud chceš NTB na hry, pouvažuj nad 1060 grafikou + 15 palc. IPS displej.
Já kupoval Lenovo v ceně 20k na pocitarna.cz (pravda, není nový, ale zánovní, každopádně jsem spokojen).
@Kunick (19.03.2020 23:07): velmi dobrý notebook, jedna z nejlepších řad notebooku co Acer vyrábí, když jsem jej poprvé viděl na živo, měl jsem pocit, že se dívám na MacBook.
Pokud to budeš používat i na hry, zvaž verzi s MX150, výkon cca na úrovni GT 1030 2GB GDDR5. Na druhou stranu tolik nevydrží na baterku.
@Kunick (19.03.2020 23:07): Já mám Swift 3 akorát ve verzi co má ještě navíc dedikovanou grafiku MX150. Je to fajn noťas, na to na co ho potřebuju (práce, nosím pořád sebou, zaleží na tom, na co ho chceš ...
@Charllize (19.03.2020 22:52): Písal som, že jednotlivé cluster nodes sú vyrobené len pre jeden účel - v tomto prípade pre zapojenie do clustera, na ktorom potom bežia špecializované procesy. Rozober ten superpočítač na uzly, odstráň desiatky pridaných serverov ktoré riadia traffic medzi uzlami, a môžeš na tom zas len hrať hry pre PS3. :P

@Kunick (19.03.2020 23:07): Za podobnú cenu som nedávno kupoval HP so slabším dvojjadrom tej istej generácie s rovnakou integrovanou grafikou a je to príjemne svižné. Na kancelársku prácu úplne stačí.
@Jab (19.03.2020 21:30): Rozumný chlápek. Konzola nie je PC, tak ako vždy je to hračka vyrobená na hranie a vysoký výpočtový výkon na tom nič nezmení. Rovnako ani z štvorprocesorového clusterového node sa nestane zázrakom PC len preto, že má rádovo mnohokrát vyšší výpočtový výkon, stále to bude mašina navrhnutá a vyrobená pre jeden konkrétny účel.
@Charllize (19.03.2020 15:39): Myslim si, ze to funguje jinak, ze si myslis, ze to funguje, ale nehodlam s tim palit cas, kdyz me to vlastne az tak nezajima :) Je podstatny rozdil mezi vytvarenim emulatoru, ktery bezi na obecnem PC (a muzou z toho vyplyvat i ruzna nastavovatka) a vytvarenim emulatoru, ktery je sity na miru jednomu hardware. A myslim si, ze emulator, ktery nekdo treti udelal na PC, a emulator ktery ma Sony, jsou ve skutecnosti rozdilne veci (pokud samozrejme Sony neudelalo to, ze nekoupilo ten emulator z PC, to by vysvetlovalo mnohe).
@Garion (19.03.2020 00:26): kdyz ten emulator nejak nastavis, pokud mozno aby byl kompatibilni s co nejvetsim poctem her tak tam stejne korektne, nebo vubec plno titulu nepojede, protoze potrebuji jine nastaveni toho emulatoru.
vychazim prave z toho emulatoru co je dostupny. A dle toho jakym zpusobem PS2 fungovala, neni podle mojeho nazoru mozne udelat emulator ktery by v jednom nastaveni rozjel vsechny hry. Jak jsme psal leda ze by nekdo udelal nejakou knihovnu nastaveni, emulator by poznal co do konzole strcis za hru a nastavil se podle ni automaticky.
U PS2 emulatoru muze nejaka hra normalne fungovat, ale pak se dostanes do nejake casti hry kde ti najednou neco nejde a blbne to a je treba ten emulator na to konkretni misto prenastavit a tak podobne. Nekdo by tedy musel projit vsechny PS2 hry, vyzkouset jak bezi, a podle toho udelat emulaci. To podle me nikdy neudelaji.

Sony tu emulaci zcela jiste ma taky. Na PS3/PS4 se prodava celkem slusne mnozstvi z PS2, ale kazda z nich ma zabudovany emulator separatne, neni to tak ze by byl pritomen v PS3/PS4, a ten emulator je nastaveny tak aby ta hra bezela dobre. Proto to neni zdarma ale plati se za tu hru, nekdo na tom musel pracovat aby to bezelo. Ps4 by uz teoreticky vykon na emulator primo v konzoli mela taky, ale holt to neudelali zrejme z duvodu ktery pisu vyse.

U PS2/PS3 nic x86 neni, je to hardware ktery nema s klasikou z PC nic spolecneho. Kdysi na PS3 bezel specialne upraveny Linux.
Je fakt, že zpětná kompatibilita s něčím jiným než s PS4 byla asi jen zbožné přání. Samozřejmě největší ořech byla PS3 i když i na tu už se v emulaci dělaj dost pokroky. No škoda no. PS5 vypadá dost nezajímavě. Prostě další v řadě. Uvidíme co hry. MS ale podle mě jede. Služby i hardware nabízí lepší.

@Charllize (18.03.2020 23:14): tak minimálně emulátor PS1 a PS2 tam dát mohli. Evidentě to zvládnou dělat lidi na koleně, aby to běželo na PC. Mohli se jich zeptat jak na to. Nebo to od nich koupit. PS4 i PS5 je v podstatě PC.
@Charllize (18.03.2020 23:14): Uprimne nevim, proc by se muselo "prenastavovat podle hry". Myslel bych si, ze proste pomoci QEMU nebo podobneho emulatoru spusti ty mipsel binarky na x86 a ono to nejak pojede, maximalne se napisou nejake ovladace. Vykon je dnes o nejake dva rady jinde, to by uz melo jit naemulovat bez vyraznejsich vykonnostnich problemu. Ale nebudu se tvarit, ze zrovna tohle mam nastudovane, protoze nemam.
@Garion (18.03.2020 23:09): Ne nemohlo, asi. Emulator by potreboval na kazdou hru nastavit zvlast. Tedy by ji nekdo musel upravit. PS2 architektura vyuzivala zcela atypicke postupy jak programovat a odladit hru. Ani v prvnich PS3, ktere umeli PS2 hry emulator nebyl, byla tam namontovany PS2 hardware. Jasne, bylo to i kvuli vykonu, kdy by PS3 na plno her nestacila.
Leda ze by udelali emulator ktery by se dokazal sam prenastavit podle hry, a i tak by to nebylo 100%.
Ale samozrejme Xbox one ma kompatibilitu stylem ze nekdo upravil starsi hry aby tam bezeli. Jenze Xbox ma pres vsechny generace takovou vicemene PC architekruru, takze to neni takovy problem.
proste si myslim ze emulacni reseni neni dobry napad a aby to jelo na 100% muselo by to byt zavisle na HW, coz nejde diky totalne odlisnym architekturam.
@Charllize (18.03.2020 22:36): proč by měli být zklamáni? Xbox One X je výkonnější než PS4 PRO, takže se ve finále nic nemění. Naopak mají tam zpětnou kompatibilitu s PS4, a když dá bůh, tak tam možná i v life cycle console vyjde i plnohodnotné Gran Turismo (modlím se ať se tak stane Ó pane náš).
No a, že na PC jsou Sní androidi o elektrických ovečkách a nějaký Horizont?! Microsoft to už dělá nějakou dobu a jak si to PC hráči vychvalují.
Za mě dobrý, Xbox vede už "jen" ve zpětné kompatibilitě se všemi předchozími generacemi, byť tam nejsou úplně všechny hry. :)
Zrovna dnes se snažím, zatím marně, skrz VPN a MS/Xbox účet překlopený do USA zakoupit Mafia II na Xbox 360. Zatím se mi to nedaří, děs aby ty konzole....
@SilentWolf (18.03.2020 11:05): Pravděpodobně rušení kvůli nano adaptéru. Co jsem četl (nezkoušel jsem osobně) - sehnat prodlužovací kabel na USB a nano adaptér zastrčit až do něj. A ano, solidně to nuluje výhodu malého adaptéru :)
PS5 taky nevypadá špatně, slabší GPU, rychlejší disk, ale furt solidní.
@ZephyrCZ (18.03.2020 12:40): vsak az to tam nekdo chytne a roznese to mezi vsechny nebude se delat nic. pak jim to dojde, jako obvykle pozde.
Jinak o efektivite prace diky firemnimu HW bych mohl taky vypravet, ale nechci zbytecne verejme zesmesnovat zamestnavatele, a mozna by mi to ani nikdo neveril :)
Vzhledem k situaci jedu práce na HO. Díky tomu mohu pracovat na své herní mašině (AMD Ryzen 5 3600 / 16 GB RAM / AMD Radeon RX 5700 XT / SSD WD Black), protože jedeme kompletně online. A rozdíl v rychlosti a efektivitě práce je oproti práci na notebooku (Intel Core i5-6200U / 16 GB RAM / netuším jaké SSD) obrovská. Na HO mi tedy efektivita práce zcela jasně a měřitelně vzrostla a to nejenom díky klidu, který na práci mám, ale také díky hardwaru, který je prostě zcela jinde. Přesto si naše společnost myslí, že na HO nikdo doma nedělá a snaží se nás dostat co nejdříve zpět do kanceláří... :-/
@ZephyrCZ (18.03.2020 11:28): jojo, taky bych si nejraději koupil novou. Ale přijde mi to takové nelidské objednávat si v této chvíli herní myš.. :D :D i když ve výsledku, sobecky řečeno, docela pochopitelné. :D Pak už ji potřebovat nebudu.

https://windowsreport.com/cursor-freezes-jumps-disappears-windows-8-10/

EDIT: první bod z toho odkazu pomohl (asi). Byla blbost googlit problém přímo pro danou myš, stačilo napsat dotaz obecněji na bezdrátové myši a řešení bylo hned na světě. Snad nechválím dne před večerem.
@SilentWolf (18.03.2020 11:05): Dělala mi podobné skopičiny Logitech MX Performance. Vyreklamoval jsem jí. Druhá začala dělat to samé. Po čase mi začala občas vynechávat i klávesnice Logitech MK 550 Wave Keyboard. Oboje jsem pak nahradil klávesnicí a myší s kabelem a od té doby mám klid. :-)
Jak jsem teďka furt doma, tak mě čím dal tím víc sere myš. Mám Logitech Maraton M705. Na práci super, samozřejmě na hraní nic moc a čím dál tím víc to pociťuji, nicméně se mi přestává kamarádit s PC. A není to myší. Mám tu samou v práci a teď mám obě doma. Ať už je prostřídám jakkoliv, vyměním baterky apod pořád vynechává pohyb, jakože zamrzává.. jen na PC, na noťasu v pohodě. Dělá to i u her... zatím to u Pillarsů 2 nevadí, ale rád bych semtam v jiných hrách ukázal na nějakého panáčka a střelil ho do hlavy. Any ideas? Možná se zmítá, protože ví, co se ve světě děje, jak ji přimět k poslušnosti?
@Jab (17.03.2020 12:21): jak se to vezme..když si tam za těch 30 měsíců dohraju 20 her, tak to tak hrozný není. Třeba Halo Infinite nebo hry od Obsidianu a InXile day one..ale to už je taky na vkusu každého jestli si tam vybere natolik aby se to vyplatilo.

Diskutující (8)