Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Hardware

Kdyby měl někdo stejný problém s digitálním zvukem na PC jako já, že ve zvuku přes HDMI nebo SPDIF zapraská na začátku a na konci přehrávání čehokoliv (youtube video, vlc, zvuk notifikace, ...) ale přes analogový jack se to neděje, tak je to kvůli debilním Realtek ovladačům, které mají hrozně agresivní power management a když nedostává zvukovka žádná data, tak ji prostě driver vypne a připojené zařízení přestane dostávat stream dat. Připojenýmu zařízení to může vadit a projeví se tím praskáním (zní to jako když připojíte jack při zapnutým zesilovači, ale je to o dost kratší zvuk). Všiml jsem si, že to dělá třeba i můj BD přehrávač, ale tam to prostě zapraská na začátku filmu a na konci. Na PC, kde se přehrávají i krátké zvuky typu celou dobu ticho a vyskočí notifikace, je to větší problém. Na internetu je na to hodně návodů jak upravit registry, aby se ten power management prodloužil na delší interval než defaultních 500 ms po posledním zvuku. Mně to nikdy nefungovalo a roky jsem používal analogový výstup z PC. Teď jsem narazil na prográmek, kterej vydává neustále neslyšný zvuk = zvukovka zůstane zapnutá a digitální zařízení zůstane happy, že dostává data. :) https://veg.by/en/projects/soundkeeper/
@Bursoft (18.01.2022 17:48): Pro mě především ostřejší písmo (hlavně malé), na 1080p je trochu rozmazané, a to mám fyzicky 1440p pentile, na fyzicky 1080p pentile to předpokládám bude ještě horší. Pokud ti to nevadí, super, ale od flagshipu bych nečekal míň ostrý obraz než měly před 5 lety telefony s LCD za 5 tisíc...
@TombSpirit (18.01.2022 17:33): Já rozumím, že to má lidi jakože donutit koupit dražší věc a je to o šetření. Ale spíš mi přijde, že kdysi nějakej výrobce vykopl telefon s 1440p rozlišením, aniž by to mělo jakejkoliv přínos, tak to všichni začli kopírovat do vlajek. Ale doteď mi nikdo nevysvětlil, jakou to má výhodu, když je ten telefon nastavený tak, aby se se změnou rozlišení škáloval i výstup obrazu. Měl jsem S9 a rozdíl byl tak nepatrnej, že nemělo smysl se tím zabývat. A to ještě v případě, že jsem ten obraz fakt zkoumal z blízka..
@Bursoft (18.01.2022 12:49): Pro mě je zase "k ničemu" supr kamera, ale chápu, proč tam je. Kdyby vyšší rozlišení bylo k ničemu, tak by se ho zbavili dřív než za 5 let (S6 - S10 měla 1440p). Tohle je jen krok zpátky (šetření), resp. snaha přimět zákazníky připlatit si za velkou Ultra. A to, že zrovna ty nevidíš rozdíl, na tom nic nemění. (1080p LCD je celkem ok, pentile amoled nic moc na to, že to má být vlajka.)
@Cobot (18.01.2022 15:03): Já ji mám, konkrétně CX model, nemůžu si to vynachválit. UI a celkově nastavení a propojení se vším možným je super, jenom mě teda sere velkej ovladač, Samsung dělá lepší ty minimalistický.

Mám k tomu připojenou PS5, bez problému, čučím na netflix přes apku přímo v TV.. Momentálně za ty prachy asi nic lepšího nekoupíš. Pokud to ovšem chceš používat i jako /pracovní/ monitor, toho už bych se obával skrz to vypalování. Jako herní zobrazovadlo v pohodě. Hrál jsem jeden den snad 7 hodin v kuse Tsushimu a potom kontroloval vypálení a ani známky..
Nehejtil nějak nedávno Linus tyhle LG? I když mám pocit, že je hejtil když se použiji jako monitor a ne jako televize. Někdo jste sem to video dával a já jsem z jasného kandidáta na koupi znejistel.
@Rapier (18.01.2022 13:53): Tohle ti asi nejlíp objasní Zephyr, který to má (měl) dost nakoukané. Každopádně tady ty LG OLED tv jsou lepší jak herní monitory. Má to 4x HDMI 2.1 (4k @ 120 Hz), VRR, prostě všechno možný. Jen pozor na to značení, OLED_velikost_řada_verze (OLED55C11), kupuj řadu C a výš, A a B jsou nějak ošizené na obraze.

Jinak samozřejmě můžeš koupit nějaké QLEDy od Samsungu, které mají o dost vyšší svítivost, tudíž se víc hodí na denní používání a není tam riziko vypalování, OLED určitě nekupovat jako TV, kterou ráno pustíš "na pozadí" a v noci vypneš. Naopak OLED je jediná pro smrtelníky použitelná technologie, kde máš "nekonečný" kontrast, protože každý pixel svítí zvlášť, černá je černá.

Jiné značky nesleduju.
@Rapier (18.01.2022 13:53): Ne, nemá. Ale je to samozřejmě na tobě. Akorát LG stejně ty OLED panely dělá pro ostatní firmy. Ty tak mohou mít funkci tady či onde jinak a lepší. Ale poměrem ceny a výkonu jim logicky vypálí LG rybník.

Ta aktuální modelová řada, představená před pár dny na CESu, je k vidění zde:
https://www.youtube.com/watch?v=4a1l6U3ajAY

Ve zkratce až Géčka budou mít ten heatsink. Můžeš si ale počkat na tu letošní i Céčkovou kvůli tomu EVO panelu. Nicméně pak zase budeš ještě několik měsíců čekat, než je zlevní na cenu loňské modelové řady.

Je to nicméně v posledku tvá volba. Co má a nemá smysl je na tobě. Nenech si to určovat od jiných. ;)
@Bursoft (18.01.2022 13:49): díky za tip! Takže tohle je v současnosti ideální kandidát? Moc se v TV nevyznám, v ochodě jsem si všiml úplně nových značek o kterých jsem dříve ani neslyšel. Má smysl se dívat po něčem dalším?
Zvažuji koupi 4k TV, velikost max. 55", už tak to budu mít problém dostat do stěny. Jací jsou vhodní adepti pro XSX a PS5? Rád bych se cenově držel spíše u 20k, ale nevím zdali to bude na něco solidního stačit. Jsem na obraz dost náročný, ideálně 30 bit barvy.
TV by měla umět VSS (nebo jak se jmenuje to co mění frekvenci u her) pokud chápu dobře a HDR10/10+.
Máte nějaké konkrétní konkrétní tipy? Vyplatí se počkat na nějaký nový model co bude brzy na trhu? Rád bych bravurní černou už kvůli filmům, ale zároveň aby to bylo použitelné i na moderní konzole.
@TombSpirit (18.01.2022 11:16): Já pořád nechápu tu rovnici mezi cenou a rozlišením. Jakože čím dražší, tím víc featur, který jsou k ničemu?

To je jak 13" noťas s 4k rozlišením. Pokud si nezvetšíš scale, potrebuješ lupu. U telefonu, kde se obraz automaticky scaluje s rozlišením, takže všechny ikony i texty jsou stejně velký, fakt nevidím přínos.
@TombSpirit (18.01.2022 09:01): Tak především to bude úplně stejnej telefon jak S21, asi jen s lesklýma zádama. Základní má být o pár mm menší, ale nic za co by stála řeč. 1080p na 6 palcovým displeji víc než dostačující ;)
@Garret (18.01.2022 01:16): I já už jsem pochopil, že u PC jsou občas věci mezi nebem a zemí. :-) Ale každopádně jsem se PC pak ještě dvakrát pokoušel oživit a nic a po tom dotažení asi dvou šroubků se probudil a od té doby jede. Tak to snad opravdu prodám.
Je sakra možné někde sehnat datový kabel miniHDMI + USB? (klasický velký USB, ne mini). Hledám a hledám a nemůžu nic najít... :(
@Jab (16.01.2022 18:14): Díky, já na to mrknu, ta cenová relace není nejhorší a víceméně jsem ji očekával.

@AiMLEzZz (16.01.2022 18:23): Takže to nakonec mohlo být příčinou? A napadá Tě kde? Ale ono těch míst asi nebude zrovna málo. Je možné, že třeba někde na desce a tak. Tak snad mi ten prodej nakonec přece jen vyjde. Každopádně to teď budu pár dní sledovat a když to bude v cajku, o víkendu si ten prodej zopáknu načisto. ;-) Naštěstí zájemce nespěchá a ani s cenou (8k) nechce hejbat.
@Chuck (16.01.2022 17:49): Nepamatuji si cenu přesně. Ale tuším Deathadder V2 i předtím ten Rival 310 mě stály do čtrnácti stovek. Imho kolem těch patnácti set je to tak normální cena za novou herní drátovou myš. Ale super myši se skvělým senzorem jsou klidně i za polovinu v nějaké slevě. A beztak je imho většina lidí, co je kupuje, vlastně úplně nevyužije.

Bezdrátové jsou pak samozřejmě většinou s výrazným příplatkem proti svým drátovým verzím. Ale znám už několik lidí, co by na ně přísahalo s tím, jak se jim s nimi lépe žije. Imho pro většinu i hráčů platí, že by jim stačila jakákoliv myš za pár stovek. Hlavně ať padne do ruky tvarem.
@Chuck (16.01.2022 13:01): Mám teď dobrou zkušenost s tvarem toho Deathadderu V2. Však jej také recyklují již mnoho let. Ale těžko říci, zda by mi jiný nevyhovoval více. Corsair Sabre Pro RGB či Steelseries Rival 5 jsem třeba v ruce neměl. Měl jsem tedy dříve Steelseries Rival 310 a tam mě hodně zklamala kvalita materiálů. Po pár letech přestalo fungovat kolečko. Ale ta guma po stranách se začala odlepovat ještě rychleji (což šlo řešit) a bylo třeba ji občas otravně čistit od zachycených nečistot (což nešlo nikdy úplně). Na Steelseries jsem tak trochu zanevřel. Podobně jako na Asus ROG myšítka. Měl jsem tuším ROG Sica a ani ne po roce přestala fungovat tlačítka. Rychle se mi tak dostalo lekce, že značka Omron opravdu mnoho neznamená a ty desítky milionů delegovaných kliků před možnou poruchou jsou opravdu jen pro legraci. Naštěstí ta myš byla zadarmo k notebooku. Spolu s dalšími Asus ROG periferiemi. Kteréžto stály všechny za houby. :) Notebooky ale mají často fajn. Holt člověk se nesmí uchylovat k jakékoliv "brand loajalitě". Jako zákazník tím jde sám proti sobě a své racionální volbě.

Je to také opravdu vždy o velikosti ruky, jaký úchop používáš a spousta dalších věcí níže. Nadto pro mé účely je i třeba ten Deathadder V2 absolutně overkill. Střílečky de facto hraji minimálně a RTS tak nějak podobně. Ale tak... Je to pěkná myš a nepohybujeme se zase v nějakých extrémních cenových relacích. :)
@Chuck (16.01.2022 17:05): to je ten chladič, co ti instaloval expert, co ho minule dal křivě? :-) ne, CPU je buď usazený dobře a funguje nebo není dobře usazený a nefunguje. nic mezi tím není. špatně usazený chladič je mechanická závada, ta nemá na chybovou hlášku co jsi psal níže žádný vliv.
@Garret (16.01.2022 15:24): A myslíš si, že je možný, aby tím, že byl povolený chladič CPU, špatně seděl samotný procesor a způsoboval ten můj problém? Já že jsem ještě znovu vlezl do bedny, dotáhl všechno, co se dá, a PC jede jak z praku.
@Chuck (16.01.2022 15:01): aktualizace biosu může pomoct asi tak stejně jako uškodit. je to loterie, už několikrát jsem downgradoval... nejprve zkus defaultní hodnoty a když to nepomůže, nebudeš mít co ztratit.
@Garret (16.01.2022 14:49): A ne ho naopak spíš zaktualizovat? Pokud ještě vůbec nějaké aktualizace vycházejí. Ale asi máš pravdu, reset by byl jistější. Pokud je to závada na desce (Gigabyte P67A-D3-B3), tak je to celkem v kopru, novou kompatibilní neseženu a do použité jít nechci. Kdyby to byl zdroj nebo RAM, můžu minimálně zdroj vyreklamovat, když je na něj záruka 10 let.
@Gordon (16.01.2022 13:16): Fajn, tak překlad, který bych už nějak zvládl, bychom měli. :-) Moje otázka spíš směřovala k tomu, jestli ta hláška třeba nesměřuje k závadě nějakého komponentu. Možná se už někomu někdy taky vyskytla a přestože zní obecně, možná u někoho předznamenala, že mu zdechlo to nebo to. Každopádně po tvrdém restartu byla tahle hláška to poslední, co PC předvedl. Od té doby se po zapnutí po maximálně dvou vteřinách vypne a po dalších dvou vteřinách zapne a takhle stále dokola. Podotýkám, že jsem nic netaktoval, o tom bych se zmínil hned na začátku, jelikož to ta hláška připouští jako prvotní příčinu problému.
Napadá vás, čeho je předzvěst tahle hláška?
"The system has experienced boot failures because of overclocking or changes of voltages. Last settings in BIOS setup may not coincide with current H/W states." Nejsem si jistý, jestli jsem ji tu už nepostoval kdysi dávno, kdy mi to hlásilo u stejného PC a pomohla výměna RAM. Teď se to bohužel objevilo znovu předtím, než si za pár hodin měl pro PC přijet zájemce. :-((
@Jab (15.01.2022 20:26): Tak já na to nijak nespěchám, jen jsem si říkal, že tu je pár lidí, kteří mají dobré a třeba i letité zkušenosti s jedním konkrétním modelem. Ale pravdou je, že i když to tak bude, konkrétně mně takový model vyhovovat vůbec nemusí. :-)
@Chuck (15.01.2022 20:05): Je to samozřejmě na tobě. Sám bych se tady ale ptal až když mám výběr omezený na pár myší. Zatím ty tebou uvedené parametry i na tom CZC dá pár stovek myší. Takhle se z toho imho nedostaneš. ;)
@Jab (15.01.2022 17:53): Vidíš, zapomněl jsem napsat, že spíš preferuji drátovou, pravorukou, středně velkou a tlačítek moc být nemusí (cca šest?), hlavně spíš, aby byla spíš měkčí na stisk tlačítek, která by nemusela být nejhlasitější. Chápu, vybrat solidní myš, ale i klávesnici, je celkem problém. U ní mimochodem taky preferuji pohodlnější stisk kláves bez pocitu tuhosti a dokud si ji člověk neomaká v obchodě, je to dost risk si ji koupit bez vyzkoušení.
@Chuck (15.01.2022 17:43): Kolem myši to je celá věda. To ti nikdo nevybere. Záleží na velikosti tvé ruky, zda chceš bezdrát, elementálovou (tzn. děrovanou kvůli nižší hmotnosti), kolik tlačítek, obojetnou či pro pravou ruku (nebo naopak levou), jaké máš nároky na kvalitu senzoru a mnoho dalších.

Sám teď používám Deathadder V2. Ale ta je pro velkou ruku. Nadto pro praváka. A děrovaná není. Nicméně její výběr vyžadoval, abych si ujasnil preference výše. Nikomu bych ji z fleku nedoporučoval.
Nějaké doporučení na tišší a středně těžkou herní myš, raději s podsvícením do cca 1 500 Kč? Půjčil jsem si od kluka zhruba 5 let starou zn. Cooler Master Devastator a přijde mi dost super, ale koukal jsem, že zrovna tenhle model je k dostání jen jako set s klávesnicí, kterou zas tak moc nepotřebuji. Ale samotná myš naprosto splňuje moje představu jako žádná jiná.
@Zx Atari (10.01.2022 20:43): je to tak, smolík. Bohužel na ten procák s RDNA 2.0 si počkáš min. do konce roku 2022 + kdo ví kolik budou stát desky s novými chipsety + DDR5 RAMky. Tohle je fakt pitomá doba pro PC master race.

Někde jsem zahlídl, že dnes se grafika neprodává, dnes se grafika dědí s otce na syna, tohle přirovnání je dost trefné.
@Rapier (10.01.2022 20:34): Ja pokukoval po te nizsi, ktera ani nepotrebuje pridavne napajeni.. Jak se zda, tak nakonec bude jen do sestav, takze uz ani nepokukuju :D Navic za 5K kolik by asi stala, je to stejne nicemu. To uz radeji pockam na AMD a ten procak s novou integrovanou gk.
Hm tak zanedlouho vyjde RX 6500 XT. Kdyby stál jen těch 6,5k tak budiž (za lepší chladič prý okolo 8,5k), ačkoliv nechápu proč jej AMD v desktopové verzi tak osekala proti RX 6600 XT: chybí enkódování videa na GPU + dekódování formátu AV1.
To je trochu škoda, ale v dnešní době...na hraní her je to jedno, nicméně starší RX 5500 XT umí oboje.

@Garret (10.01.2022 18:46): obal beru, ten je za babku, no neumím, nerad bych vyhořel, očividně rychlonabíječka z Huawei funguje dobře.
@Zx Atari (10.01.2022 19:20): I to jsem udělal, ale nic. Každopádně to probliknutí v době, kdy tu barvu lišty měním, je zvláštní. Ještě prubnu výměnu monitoru, když už mám náhodou k dispozici druhý.
@Zx Atari (10.01.2022 19:12): Jasný, obojí zaškrtlé právě nemám, takže to mám správně, problém je nejspíš v tom, že když nastavím barvu té lišty, párkrát mi problikne a zůstává nezměněna. Skoro mi přijde, jako kdyby to byl nějaký záhadný problém monitoru, ale zdráhám se uvěřit, že to s ním má nějakou divnou souvislost.