Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Návrhy na nové funkce

Před odesláním vlastního návrhu si prosím přečtěte seznam plánovaných funkcí a rozšíření.
@Memphis (08.01.2022 21:37): Myslím, že tu nikdo nic nepsal o kopírování starých návodů jiného autora. Jak psal Samorost, také bych řekl, že by se mohlo obecně lidem více důvěřovat. Pokud se zjistí, že někdo přidal cizí návod, tak by mohlo dojít k různému potrestání, až třeba k blokaci.

To, že by nikdo návody nepřidával máte z nějaké analýzy? Třeba na slovenský Oldgames.sk pořád další přibývají,
radši bych ale upřednostňoval vaší stránku. 1. je česká. 2. V databázi máte daleko víc her (tudíž není nutnost u každé vytvářet profil).
@Astalavista (08.01.2022 11:29): Ty určitě existují, ale na té podstatě, že by v dnešní době nové textové návody do Databáze prakticky nikdo nepřidával, a ty staré mají nějakého autora, jehož text sem nemůžeme prostě zkopírovat, to nic nemění.
@veselykralicek (29.12.2021 15:46): Ahoj, vlastní sekci pro návody neplánujeme - v dnešní době, kdy rychlým vygooglením najdu na youtube přímo specifickou část hry, se kterou mám problém, už to nedává smysl.

Tipy a triky popř. HW nároky preferujeme jako zajímavosti, češtiny pak formou odkazu (hostovat je neplánujeme), přičemž informace o rozsahu lokalizace je něco, na co využijeme v budoucnu štítky.
@OndrejVasicek.cz (03.01.2022 21:12): Díky za doplňkové informace, až budu mít trochu víc času, pokusím se Playnite více prozkoumat, zatím jsem v jeho nastavení nešel moc do hloubky. Z toho, co jsi zde vypsal, určitě upotřebím CheckLocalizations a načítání knihoven z IndieGala, potažmo z Nintenda. Howlongtobeat je taky fajn, byť na PC hraji už jen svátečně, takže jej v poslední době moc neřeším. Ale hodit se určitě může. ;c) Každopádně fajn a ještě jednou velké díky za užitečné rady. :c)
@OndrejVasicek.cz (03.01.2022 15:52): Sledování diskuzí tě pouze upozorňuje že v diskuzi XY máš nepřečtené příspěvky a jejich počet. Jak na hlavní stránce, tak i třeba tady. Upozornění do pošty, že na tebe někdo reagoval defaultně dostáváš jen z nesledovaných diskuzí. IMHO se předpokládá že, když už tu diskuzi sleduješ tak si nové příspěvky přečteš všechny a mezi nimi najdeš i ten, ve kterém ti někdo odepisuje. Můžeš to změnit a nastavit si upozornění poštou i z diskuzí, které sleduješ. Je to v: Nastavení / Uživatelské preference / Upozornění poštou
@samorost (03.01.2022 16:15): Tak jsem rád, že slouží. Tvůrce si dává záležet, aktualizace vychází neustále.

Osobně pak doporučuji ještě různé pluginy. Mě nejvíce pomáhá howlongtobeat, který natáhne informace o délce hraní a dokáže je jako štítek dát i do seznamu, podle kterého lze vyhledávat.
Dřív jsem si to pro každou hru zadávat sám pomocí vlastního tagu, ale bylo to šílený. Nyní je to automatické. Umí to i odesílat časy na účet, pokud jsi tam registrovaný.

Pak používám pár dalších, které už tak užitečné nejsou, ale jsou fajn, jako například CheckLocalizations pro češtinu nebo gamedirectories, když potřebuju jít do save složky třeba.

Jinak jsem si všiml, že pomocí dalších pluginů se můžeš importovat hry z řady dalších služeb než jen ty, co jsem vypsal. Fanatical, Anilist, IndieGala, Nintendo, Rockstar a další.
@OndrejVasicek.cz (03.01.2022 15:52): Díky za reakci i po takové době. Mrknul jsem se na Playnite na Tvé doporučení a už jej i využívám. :c) Chvíli jsem si dal pauzu, jelikož jsem měl potíže s načítáním her z Playstationu, na kterém hraji jednoznačně nejvíc. Po nějaké aktualizaci se ale propojení s PS rozběhlo a nyní je Playnite můj prakticky nejpoužívanější katalog vlastněných her. Jednoduché, funkční, se spoustou informací a především i s možností přidávání vlastních dat a poznámek pro pozdější využití. Mimochodem, možnost psaní soukromých poznámek a postřehů k jednotlivým hrám, je právě jedna z funkcí, která mi dlouhodobě chybí zde na DH. Přitom by stačilo jedno prosté rozklikávací textové pole, nic světoborného...
@samorost (25.03.2021 05:01): ano, je to vhodné i pro konzole, dokáže to natáhnout hry z různých platforem - steam, gog, amazon, battle.net, bethesda, epic, humble, itch.io, origion, playstation, ubisoft, xbox.
Sorry že píšu po tři čtvrtě roce. Myslel jsem, že když dám téma sledovat, že mi přijde upozornění. Vlastně vůbec nechápu, co to sledování dělá :)
@Fritol (31.12.2021 10:03): Takže to padne na tom, že by to neměl kdo kontrolovat.
To chápu, pokud na to nemáte kapacitu. Ale je to škoda, jak píše Veselykralicek na abecedu už to nejde přidávat
a žádná alternativa není.
Snad někdo vytvoří stránku s návody a třeba i cheaty (na češtiny stále fungují Cestiny.cz a ty Prekladyher).
Prekladyher to ale moc dobře vyřešený nemají. Aby to bylo podle abecedy tak musíš ve filtrech dát
podle názvu, změnit na vzestupně a změnit prefix na dokončen. Lepší to bývalo na Cestiny.cz, kde to máš hnedka.

@Charllize (31.12.2021 20:08): Tak vidíš, mapky ke dungeonům by se hodily. :-)
Nechci dělat z lidí lenochy, ale existují i velmi složité hry, jako jsem právě dopsal ke hře 9.
Dohranou ji tady nemá vůbec nikdo a to si myslím, že je škoda, proto ty návody píšu.

@Naginata (31.12.2021 20:29): Mluvím o českých návodech.
Návody jsou tady podle mne zbytečné, když už dlouho existují stránky jako gamefaqs.
Mě přijde ze návody by tady moc velkou popularitu neměli. Hlavně proto ze by jich moc nebylo. Par lidi by zkopírovalo svoje odjinud a něco nového by bylo dvakrát za rok. Psát návod je na dlouho a když vidím jak tu myriada lidi honí výzvu poslední den tak přidávání návodu vidím dost skepticky.
Spis dořešit stávající problémy jako třeba profily, blbnouci editor a podobne než zakládat novinky co spis k ničemu moc nebudou.
Ale aby to nevypadalo ze prudim, tak sám bych rad někde měl místo kam dávat mapy dungeonu, takže zas tak úplně proti nejsem :)
Ale obecne vnímám návody jako herně kontraproduktivni, dělají z hráčů lenochy s herně zakrnělý mozkem. Chápu ze občas každý neví jak dal ve hře a uceny z nebe nespadl, ale dnes už se i často stává ze plno lidi nezačne hrát dokud není dostupný někde návod, což je herní demence. :)
@Fritol (31.12.2021 10:03): Psal jsem o informacích o stupni lokalizace, nikoli o samotných češtinách umístěných přímo na DH. Tyto dosti důležité údaje zde u her dlouhodobě citelně absentují, občasná zmínka utopená někde v zajímavostech to nezachrání. Jde o to, aby případný zájemce o hraní daného titulu měl o existenci českého/slovenského překladu vůbec povědomí a věděl, že se po něčem takovém může poohlédnout. Odkaz na externí zdroj by pak vše samozřejmě jen ještě více vylepšil (a práci autora náležitě zpopularizoval i ve zdejší komunitě, nastává tedy vítězná situace pro obě strany). ;c)

Celkově bych navíc lidem více důvěřoval, neboť pak bychom zde mohli mít pouze suché informace o hrách, na kterých není autorského v podstatě nic. I názor v diskuzi, či komentář ke hře může kdokoli odkudkoli okopírovat, či uvést v částečně pozměněné podobě. Takto bychom se moc daleko nedostali. Obecně se k tomuto problému jinde staví většinou tak, že lidem vkládajícím příspěvky věří a pouze v případě, kdy se někdo zvenčí ozve, že jde o jeho práci, jsou data smazána a „zloděj” napomenut, či zbaven opravnění cokoli dalšího přidávat.

@Bragi (31.12.2021 17:33): Ano, přesně takto jsem to měl na mysli! :c)

@H34D (31.12.2021 18:04): Není problém mít zde mít v jednom „chlívečku” jak odkazy na externí návody, tak na „walkthrough” videa, či případně dokonce samotné návody autorské z řad členů DH (třeba zabalené pomocí funkce „spoiler”). Ve všech případech jde tak nějak o stejnou věc. ;c)
@mazar1234 (31.12.2021 18:13): Tak Terminátor to masove prosadil, takže určitě si může s Marathonem podat ruce a podělit se o první stupeň vítězů. Bungie i Bethesda jsou vůbec herní novatori, udělali hry a postupy co se využívají a ovlivňují kde co dodnes. 
Bethesda vlastně začala i éru DLC, už v Morrowindu měli malé přídavky do hry, ještě zdarma a pak zpoplatnily Horse armor v Oblivionu a bylo to na světě. Ale on za tím stal hlavně Microsoft který to v nějaké forme použil už v Halo 2. Oblivion to spis zase masove prosadil. Heh a zase se na tom podileli Bungie a Bethesda, historie se opakovala. A jasne ono to nebude úplně přesně, her co využívali nějakých mini přídavku bylo jiste víc, ale to co pisu je takové výrazne :)
Sorry za OT ale Mazar s tím začal :D
Návody jsou v dnešní době zbytečnost. Překrývá se to s walkthrough videama. A Fritol odpovídající za Memphise je ještě větší zbytečnost.
@Všivák (31.12.2021 12:57): Marathon je skvelý príklad Mac-exkluzive hier - bola to asi naozaj úplne prvá na svete s free-mouselook mierením hra, ale nikto mimo nejakú komunitu (určitý ročník, zažil vie atď...) to nevie, Mouselook dala svetu až Bethesda s Terminátorom :-DDD
Ohledně návodů souhlasím s Fritolem. Na abecedaher se momentálně ani nedostanu. Antivir mi ji blokuje. Ta stránka měla problémy už před mnoha lety. Podíval jsem se přes archiver.org na mé texty. Je jich deset.

Bude potřeba provést korekturu, nějak vylepšit. Pak bych si své návody nalinkoval do DH profilu. Ve formě online dokumentu. cheater a abcgames mi jdou. Tam toho tolik nemám.
@mattesak (31.12.2021 12:17): Třeba série Marathon (kromě dvojky) byla Mac exkluzivita. Marathon na něj vyšel už v roce 1994. Při přidávání her jsem občas na něco exkluzivního narazil, ale momentálně si to nevybavuju. V devadesátkách měl exkluzivity. Vzpomínám si hlavně na naší pařbu z dětsví Digital Vendetta (dělíčka v reálném čase). Na youtube k dohledání jen boží soundtrack. https://www.youtube.com/watch?v=eNJoTMCEvoQ
@Fritol (31.12.2021 10:21): To sice jo, ale není na to vyloženě samostatná sekce. Jak jsem psal, člověk si musí projet příspěvky a doufat, jestli to v nich vůbec je.

A nově psané návody by už podle mě přímo vznikaly pro Databázi, na abecedě her už to podle mě ani nejde přidávat..
@veselykralicek (31.12.2021 10:16): Odkazem by to vyřešit šlo, ovšem pak je otázka, zda je potřeba na DH překopírovat celý návod, když je pod ním stejně uveden zdroj, tudíž by ve výsledku stačilo dát do odkazů jen odkaz na ten návod, což se děje už teď.
@Fritol (31.12.2021 10:10): Tak podle mě by to šlo vyřešit podobně jako u zajímavostí, ne?

Přidat odkaz na původní zdroj.

Podle mě by to šlo i u těch Tipů a triků nebo postupu, jak hru zprovoznit na nových systémech, jak psal samorost.
@veselykralicek (31.12.2021 10:07): Cheaty za mě budiž. Sice to už dnes snad nikdo nepoužívá, ale jasně, pro nějaké staromilce je to fajn fíčura navíc a asi by ani neměl být problém ji přidat jako sekci do zajímavostí třeba.

S těmi návody je to ovšem sporné za mě, stejně jako s tou češtinou. Někdo je vždycky autor toho návodu a nikdo nám nezaručí, že to dotyčný uživatel někde neukradl a že je skutečný autor.

To je samozřejmě jen můj pohled, ne konečný verdikt. Jak to vidí zbytek týmu a hlavně admini je otázkou.
Já jsem v tomhle ohledu rozhodně proti. Není v našich silách kontrolovat, zda uploader češtiny/návodu je skutečný autor a nemyslím si, že by se přímo na DH měly vyskytovat kradené soubory. Jedna věc je, když odkazujeme na Ulozto (Což mimochodem průběžně spíš mažeme) a nejsme za to zodpovědní, druhá věc je mít to uložené přímo na serverech DH. Případné stížnosti nebudou mířit na uploadera, ale na provozovatele. V tomhle se teda omlouvám @Memphis že odpovídám za něj, ale hádám, že bude souhlasit.

O zvýšení návštěvnosti osobně pochybuju, nicméně to asi vidí admini sami, kolik lidí se na DH dostane po vyhledání slova "čeština" apod. Nevím, ohledně autorských práv a vlastně ohledně všeho okolo to mají skvěle vyřešené na překladyher a spousta překladatelů a tamních uživatelů má účet i na DH a snaží se tu mít odkazy aktuální. Není třeba jim konkurovat imo.
@samorost (30.12.2021 00:26): Moje řeč.

Já sice chápu, že by to byla práce navíc, ale podle mě by se do toho stejně dost zapojila komunita a jak říkáš, stránky by to zatraktivnilo. Minimálně v tom, že lidí, kteří hledají návody, je asi pořád dost..

Nějaké tipy, jak hru zprovoznit se často zmiňují v příspěvcích, ale je pravda, že když je těch příspěvku několik set, může být únavné pokoušet se to tam hledat. Kor když člověk nemá jistotu, že to tam opravdu někde je.
@Astalavista (29.12.2021 09:55): & @veselykralicek (29.12.2021 15:46): Držím Vám palce, ať to dopadne. :c)) Už se to zde v minulosti opakovaně navrhovalo, stejně jako třeba sekce pro obrázky z her, informace u jednotlivých her o CZ/SK lokalizaci, HW nároky/rady a postupy k rozeběhnutí her a mnohé a mnohé další. Bohužel, i po letech stále zoufale bez výsledku. Je to jasné jako facka, že nemá cenu dlouze poletovat po všech možných serverech, když to zde může být vše pod jednou střechou. A samozřejmě, že to stránky zatraktivní, potěší mnohé „starousedlíky” a snad i přitáhne zájem nových členů. Jen o přínosu těchto vylepšení přesvědčit tvůrce této databáze a především je přimět to zrealizovat, což není právě snadný úkol...
Upřímně nad tím přemýšlím už hodně dlouho, vlastně od začátku, co sem na Databázi chodím. A podle mě by to návštěvnost rozhodně zvýšilo.

Přidat do kategorií u her Návody a pak Tipy a triky, cheaty už jsou podle mě dneska passé a do nových her už se snad ani nedávají.

Minimálně já se za ně taky přimlouvám. V zajímavostech to není zaprvé ono a zadruhé tam stejně není kategorie Návody nebo tak..
@leebigh (29.12.2021 09:33): Jako odkaz to stejně musíš někam nahrát jinam (ulož.to apod.), tak proč nemít možnost to dát rovnou sem? Návštěvnost by to určitě zvýšilo.
Jako zajímavost by to asi šlo, ale aby to nebylo tak dlouhý, tak bych to asi musel dát do zavíracího spoileru.
Dá se nějak připojit ke hře návod (nebo češtinu a cheat)? Dřiv jsem nějaké dodával na Abecedaher.cz (asi jedinej server na návody), ale poslední roky admin vůbec nereaguje (přihlášenej byl naposled před rokem), asi je ten server mrtvej.
Myslím, že by nebylo na škodu možnost ho doplnit zde, stejně jsou vaše stránky lepší. :-)
Nešlo by ve vyhledávání her mít možnost samostatně vyhledat podkategorii "freeware (dříve placená hra)" a mít možnost je oddělit od původního freewaru? Nebo nejde to už nějak teď?

Teď jsem třeba zase narazil na hru, co jsem nedávno koupil a teď je to free (což vždy trochu naštve, že) a přijde mi to jako dost zajímavá kategorie, ve které si rád vybírám. Ale jsem zatím odsouzen k náhodě.

Sorry, jestli už bylo.

Edit: jo, našel jsem stejné přání od Jumase z února, tak se připojuju (a nikdo na něj nereagoval) :-)
Za těch 14 let existence se to možná i řešilo - co tak tady založit i nějakou inzerci?
Je možné požiadať o trvalé zastavenie/vypnutie plnenia konkrétneho achievementu?
@Gordon (28.11.2021 00:39): Díky za návrh, už to interně řešíme a brzy zveřejníme nějaké info, jaký bude další postup, jelikož se to ukazuje jako stále palčivější problém.

@Steve (28.11.2021 11:46): Je potřeba říci, že zrovna na tohle nejsou štítky dobré řešení, protože podprofily vyžadují jistá specifika a nebudou na úrovni dalších přidaných her, něco budou sdílet s hlavním profilem atp.
@Steve (28.11.2021 11:46): O tom jsem přemýšlel, podle mě by stačilo přidat další kategorii k "rozsah hry", nyní je tam "samostatná hra" a "rozšíření". DLC fungují úplně stejně, některá jsou samostatně spustitelná zatímco jiná vyžadují původní hru.

Na štítky s*re pes, podle mě naprosto zbytečné pro to, jak nyní vypadají profily her, na Steamu jsou pro mě například naprosto zbytečné, párkrát tam hledám třeba žánr hry a ve štítcích se akorát dozvím v záplavě štítku že je hra vegan free... :-D
@Gordon (28.11.2021 00:39): "Tož mě to přijde vcelku jako jednoduchá věc na naprogramování, což?" To je moje oblíbená věta od zákazníků :D

Podle mě je problém, že kromě remasterů a edic se také řeší co s epizodickými hrami a sériemi. Všechno je to trochu něco jiného, ale v zásadě by se to mělo pro přehlednost řešit stejným způsobem - štítky. Proto buďme trpěliví. Třeba se budou Memphis s MCZ v nadcházejícím lockdownu nudit ^_^
Vzhledem k tomu, že z diskuze na téma remasterů a edic není jednoznačné (něčemu se dá zelená, jiné se slučuje...) a dochází k jasným protikladům, které se navzájem vylučují, tak jsem si dovolil udělat amaterský návrh, jak by mohli podprofily vypadat a vyřešit tak otázky remasterů, edic, a tak vůbec...

odkaz 

Tož mě to přijde vcelku jako jednoduchá věc na naprogramování, což?
Nedalo by se pro větší přehlednost instalovat tlačítko na promazání "mé návrhy" (aktuální a případně zrušené)? Mám tam Original Sin 2 Definitive Edition, kterážto nebyla nakonec přidána a jen se editoval profil původní hry.
Bylo by možné v profilu ve složce: Kontakty & sociální sítě, přidat třeba nějakou defaultní ikonku k webům, které nemá DH podchycené? Mám tam americkou stránku sběratelských karet a je tam jen nevzhledný náhled na adresu stránky. Priorita je asi extrémně nízká, ale pokud to není složité, tak by to bylo fajn ;)
Zdravím, je zde nějaké fórum či funkce s požadavky na hry, které by se měly přidat?
Třeba něco jako na titulky.com, kde jsou krásně vidět nejžádanější titulky.
Určitě by to také přispělo k rozšiřování databáze.
@Jumas (28.09.2021 11:51): Filtrovat podle štítků jde, ale to je úplně jiná funkce. Na seznamech je důležitá ta estetika, možnost upravovat pořadí, přidávat a odebírat tituly přímo z něj atd.
@koberec (28.09.2021 10:36): Částečně to jde řešit pomocí štítků. Vytvoříš si štítek s jakýmkoli názvem a pak si dáš zobrazit hry jen s tímto štítkem. Pak to funguje jako jakýkoli jiný seznam/žebříček.
Probírala se tu už možnost tvořit vlastní seznamy? Jako jsou např. na Letterboxd, kde lze měnit i pořadí, přepínat mezi číslovanými a nečíslovanými atd. Mohlo by to být vázáno na virtuální poličku. Nebo je tahle funkce v česku nepopulární? Překvapivě chybí i na nové ČSFD.
Přemýšlelo se o přidání platformy Xbox Cloud Gaming? Takový Fable II samostatně spustitelný port na PC ani Android nemá, ale nyní už tam jde v pohodě spustit pomocí téhle funkce.
Btw vyřeší to možná štítky... Ale nebylo by špatné i bez nich mít u strategií 4x jako subžánr. Domnívám se, že jde o tak specifické hry, že by si vlastní podkategorii zasloužily. A lépe by je to odlišilo přímo na DH.
@Garret (05.05.2021 18:38): To si nejsem jistý, že půjde - problém je, že tyhle vychytávky by nejspíše potřebovaly plnohodnotné notifikační API.

@Garret (06.05.2021 13:41): Tohle bude bug.

@NikoCZ (06.05.2021 10:12): Myslíš do profilu? Tam tabulka není podporována a ani o tom neuvažujeme.

@H34D (03.04.2021 17:35), @Gordon (06.04.2021 14:27): Založeno.

@Kunick (05.05.2021 14:03): Spíše nebude, vzhledem k tomu, že ta funkce vypadá dost specificky a náročně na implementaci (uživatelé HW často obměňují atd.).
Ahoj, je nějakým způsobem možné dostat do popisu profilu jednoduchou HTML tabulku? Pokud ano, jak? Pokud ne, přimlouval bych se za její podporu (s linkami, bez linek).

Omlouvám se, jestli se to tady už řešilo.
nešlo by nějak pořešit, aby mi zhaslo oslovení v poště v případě, že už jsem na daný komentář reagoval?
Navrhuji rozšíření statistik v profilu uživatele - zejména o průměrné hodnocení versus průměrné hodnocení daných her na DH. Jinými slovy, zda uživatel nadhodnocuje, či podhodnocuje. Ideálně ještě rozlišit podle žánrů. Dále třeba průměrný rok vydání hodnocených a dohraných her. Opět pokud by to šlo ještě rozdělit na žánry, tím lépe.

Dále by se mi líbilo do statistik zahrnout třeba i průměrný čas uživatele strávený na DH, průměrný počet přihlášení denně, (průměrný) počet příspěvků uživatele nebo třeba průměrný počet napsaných znaků denně, ale to už by asi nešlo tak snadno. :)

Pokud to už zde padlo, tak sorry, diskusi nesleduju.
Jenom tady výkřiknu omlouvám se za to ale nesnáším ten novej Tiny editor. Na mobilu se s tím nevím proč píše příšerně. U starýho jsem nemusel přemýšlet nad ničím a prostě fungoval. Just sayin..
Možná by se hodila funkce na filtrování vlastních komentářů. Třeba podle žánru, vývojáře nebo platformy.