Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Playdate

2022, Panic Inc. • Playdate
Playdate je miniaturní handheld konzole vyvinutá americkou společností Panic se sídlem v Oregonu. Ta původně začínala s vývojem aplikací pro macOS a iOS, přičemž se nejvíc proslavila hudebním přehrávačem Audion. O herní trh se ve společnosti začali zajímat až o mnoho let později od svého založení roku 1997. Konkrétně se tak stalo v roce 2016, kdy figurovali jako vydavatel tehdejšího indie hitu Firewatch od Campo Santo. Co původně vypadalo jako jednorázová akce se v roce 2019 změnilo a po titulu Untitled Goose Game se jejich katalog začal pomalu rozrůstat.

Panic však nezůstali jen u pouhého software a v květnu roku 2019 představili konzoli Playdate ve spolupráci se švédskou firmou Teenage Engineering. Konzole se stala takovým (doslova) malým unikátem. Nejen že zaujala její malá velikost v téměř čtvercovém tvaru o velikosti 76x74 mm, ale mnohem více chytne za oko její hardware, v čele s 1-bitovým černobílým displejem od japonské společnosti Sharp. Ten má nejblíže elektronickým čtečkám knih, neboť je dle slov tvůrců "super reflective" a je nutné mít při hraní nějaký zdroj světla. Na rozdíl od jiných handheldů si nejenže hraní užijete i venku na slunci, ale dokonce jsou to přímo ideální podmínky. Spolu s tím je tak zajištěna i velmi nízká spotřeba baterie.

Jak lze očekávat, tahle malá krabička netáhne svým výkonem. Údaje jako 16MB RAM, 168MHz Cortex M7 CPU či mono reproduktor jsou jen papírové záležitosti, nad kterými se nejspíš nikdo nebude příliš pozastavovat. Konzole tak využívá své další unikátnosti, kterou je jakási klika na jejím boku. Ne, nejedná se o ruční dynamo nabíjení, nýbrž jde o ovládací prvek. Točení s klikou nabízí možnost přesného ovládání, což spousta her často využívá při svém gameplayi. Nechybí však ani klasická mechanická tlačítka a D-pad.

Nezvyklá je také distribuce her. Při vydání v roce 2022 dostali zákazníci sadu 24 her nazvanou Season One a je tomu tak dodnes. Hry jsou dávkovány po dobu 12 týdnů, přičemž každý týden se odemknou dvě. Další hry si lze dokupovat pomocí oficiálního obchodu či případně i u třetích stran. Stažení pak probíhá i přímo na konzoli, neboť disponuje bezdrátovým připojením pomocí Wi-Fi a dokonce i Bluetooth. Přítomno je také připojení pomocí USB-C a Jack pro vaše sluchátka.

Autor popisku: Fritol