Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Jurassic World Evolution

12.06.2018
03.11.2020
kompatibilní
79
48 hodnocení Platformy
Žánr

Forma
placená hra
Rozsah
samostatná hra
Multiplayer
ne

Jurassic World Evolution je budovatelská strategie s tématikou slavných filmů Jurský park nebo Jurský svět. Hráč se v ní stává manažerem parku a jeho cílem je vybudovat na všech ostrovech fiktivního souostroví Las Cinco Muertes, mezi které patří i známý ostrov Isla Nublar, pětihvězdičkové parky, kde jsou hlavními atrakcemi dinosauři. Pomáhat mu přitom bude Dr. Ian Malcolm, známá postava z filmů. Hráč se musí zaměřit na tři klíčové vlastnosti parků – výzkum, zábava a bezpečnost.

V základní hře je zhruba 40 druhů dinosaurů, přičemž hráč musí jednotlivé exempláře vyzkoumat z DNA, kterou musí pomocí různých misí ve hře získat. Hráč má také nástroje pro změnu terénu, budování vodních zdrojů, vysazování nových květin apod., které mohou ovlivnit chování dinosaurů.


Poslední diskuzní příspěvek

Nebylo to špatný, ale že bych chtěl na čtvrtém ostrově stavět to stejný to asi spíš ne. Zkusím nějakou jinou dinosauřinu:)

Nejlépe hodnocené komentáře

  • PC 80
Už dlouho jsem se nedostal do stavu , kdy hraju a kolem mě utíká čas a já ho vůbec nevnímám, ale Jurassic World Evolution tohle dokázal. I když to není dokonalá hra, ten stav kdy jsem si říkal ještě jednoho dinosaura a jdu spát byl až nezdravej a já se musel přemlouvat, že zítra je taky den :)

Grafika mi přišla opravdu skvělá, dinosauři jsou nádherní, prostředí i budovy jsou rozhodně fajn na to, že jde o budovatelskou strategii a většinu hry pozorujete z pořádné výšky. Co bych ještě pochválil tak je zvuk, všechno je sice přebrané z filmů, ale i tak to funguje a doplňuje atmosféru vašeho Jurského parku.

S hratelností je to trochu složitější, budování a následné vydělávání peněz je pohodové, až tak, že po nějaké době nevíte za co utrácet. Starost o vaše miláčky je taky celkem snadná, ukazatele prostředí a všeho co mají jednotlivé druhy rády jsou jasné a je radost vypouštět novou zvěř a jen se tak kochat. Jenže tady už to začíná mírně drhnout, musíte plnít různé úkoly tří skupin (vědecké, zábavy a ochranky) za což se vám u nich zvedá spokojenost a dostáváte různé bonusy do hry. Bohužel je to vše značně natahované a úplně nejhorší je vyzkoumání nových druhů dinosaurů, kde jen klikáte na jednotlivé expedice a čekáte neskutečně dlouho, protože park už funguje jak má, jen procenta nových exemplářů se pomalu šplhají k vysněným 100 %.

Je fajn, že máte na výběr pět ostrovů, na každém trochu jíné výzvy, jeden je malý, další zas členitý nebo s hrozbou častých bouří, ale v zásadě budujete stejný park s veškerou infrastrukturou znovu a znovu. Tak jsem si řekl, že hru budu považovat za dohranou po splňení všech hlavních výzev na ostrovech, což je ze začátku docela snadné i když postupně jak se dalo čekat přituhuje a hra vám hází občas až zbytečné klacky pod nohy. Výzva na konec kdy vám hra postupně přivolá dvě tornáda za sebou a otevře brány do všech výběhů už byla trochu přes čáru. Taky mi vadila nemožnost vyzkoumat jednotlivé nákazy, takže jsem musel nakažené dinosaury pouze prodávat a až s posledním ostrovem jsem je mohl zdárně všechny vyléčit.

I přes nějaké to čekání jsem si hru opravdu užil a těch 46 hodin hraní za to fakt stálo, takže všem co měli rádi v devadesátkách dinosaury jako já, hru rozhodně doporučuji...
+21
  • PC 85
Protože jsem měl dinosaury vždycky v oblibě, rozhodování zda-li si mám Jurský svět pořídit nebylo těžké. Hra není složitá, stačí pochopit pár herních mechanismů. Výběr z dinosaurů je s ohledem na základní hru poměrně slušný, nejznámější druhy býložravců ani masožravců nechybí. Grafika je výborná, třeba výhled na dinosaury z gyrosféry očima návštěvníka je (tedy aspoň pro mě) zážitek. Trochu zamrzí chudší nabídka vybavení parku, takové ty drobnosti (odpadkové koše, lampy a další ozdobné blbůstky), různé druhy stromů, trávy apod. Na druhou stranu si tvůrci mohli odpustit vylepšování dinosaurů (agrese, délka života, obranyschopnost atd.) Podle mě je to zbytečnost. Ale přesto je hra chytlavá a dokáže zabavit na spousty a spousty hodin. Všem fandům Jurských parků doporučuju.

Pro: grafika, věrně zpracovaní dinosauři, herní doba, filmová hudba

Proti: chudší obsah, dlouhé loadingy, zbytečné vylepšování DNA

+18
  • PC 70
V době, kdy všichni chtěli být astronauty a hokejisty, já chtěl být paleontolog. Moje vášeň pro toto povolání trvala asi do mých šesti let, kdy mi máma prozradila, že bych asi nevykopával jen dinosaury, ale třeba i staré řecké vázy. Tato představa mi přišla tak nudná, že jediné, co mi z vášně k paleontologii zbylo, je lehká kompulsivní obsese v uklízení, která se projevuje tím, že moje nejoblíbenější úklidové prostředky jsou párátko a „uchošťoury“. Zkráceně řečeno – od mala mám rád dinosaury.
Je to hlavní důvod proč jsem u Jurassic World Evolution strávil pár příjemných hodin, protože nebýt dobře propracovaného systému inkubace dinosaurů, hru bych odhodil o mnoho dříve.

Zápory
Je až k nevíře, že za hrou stojí Frontier Developments. Tvůrci, kteří ve svém Planet Coasteru dovedli stavění parku téměř k dokonalosti. Hra vypadá, jakoby čekala na nějaký velký přídavek (DLC tak za 25€ bych to viděl :) ), který do hry doplní možnosti, jak svůj park zkrášlit. Nejsou tu ploty (samozřejmě myslím ty okrasné), lavičky, lampy, koše ani jakékoliv dekorace, takže park působí prázdně a tak nějak neútulně. Jasně, Jurský Park by měl být především džungle, ve které nepoznáte, kde končí prostor pro diváky a začíná prostor impozantních ještěrů. Jenže kolem obchodů a krámků by si to nějakou tu fontánu a kostru T-Rexe zasloužilo. Cesty zde můžete stavět pouze dvourozměrně, takže nepostavíte lávky ani tunely. Dokonce zde nenaleznete ani kameny a stromy se dají sázet jen ve větším množství, což způsobuje problém, že když chcete vyplnit prostor například mezi stánky, tak se vám tam nepodaří strom postavit, protože nemáte možnost je stavět jednotlivě.
Celkem dost mě trápilo, že ve hře jsou úplně vynechány jakékoliv vodní atrakce a dinosauři obývající právě toto prostředí. Pro návštěvníky by to chtělo zkrátka trochu víc atrakcí s dinosaury, nejen výběhy. Navíc jsem moc nepochopil, proč je zde například bowling či herna. Kdo si chce sakra zahrát bowling, když je mezi dinosaury?
Ve hře úplně chybí rychlování času a tak se stává, že hodně často bezvýznamně čekáte. Někdy se honíte za určitou fosílií a stále jen vysíláte expediční týmy a hra začíná připomínat mobilní hry založené na čekání (nebo placení bez čekání samozřejmě...)

Klady
Potom, co vás hned na začátku hry přivítá logo Universal Pictures, vám dojde, že kompletní licence na značku zde bude hrát velkou roli. Ve hře tak můžete slyšet hlasy Jeffa Goldblumu, BD Wonga nebo (krásné!) Bryce Dallas Howard. Tvůrci se kupodivu rozhodli do hry přidat i Owena Gradyho, přesto, že ho zde nedabuje Chris Pratt ale A.J. Locascio. Budovy i vozidla vypadají stejně jako ve filmech a dokonce si užijete i srandu s gyrosférou. Navíc máte možnost všechna vozidla ve hře ovládat. S gyrosféru se můžete prohánět po pastvinách výběhů, v helikoptéře uspávat neposlušné predátory a ve voze rangerů například pořizovat fotografie a následně je prodávat. Za tuto funkci patří tvůrcům velká pochvala a nebylo by od věci jí přidat ještě rozšířenější možnosti.
Alfou a omegou jsou ovšem dinosauři a ti se povedli na výbornou. Máte zde kolem padesáti druhů dinosaurů (po updatech jich ještě pár přibylo) a všechny můžete dle libosti vylepšovat a hrát si s jejich genofondem tak, aby byla pro návštěvníky zajímavější. Modely dinosaurů jsou perfektní, a protože hra oplývá opravdu povedených grafickým kabátem, na celé to dinosauří hemžení se dívá opravdu dobře.
Management obchodů je parádní. S každým krámem můžete flexibilně pracovat podle počtu lidí ve vašem parku nebo vytíženosti jednotlivých obchodů. Jednoduše řečeno, můžete měnit prodávající se sortiment, jeho cenu a počet lidí, kteří v obchodě pracují, čímž zvedáte kapacitu obsloužených zákazníků a generujete tak víc peněz.

Závěr
Jurassic World Evolution je ve výsledku vcelku zdařilá hra, pakliže jí budete hodnotit jako přídavek k filmové sérii. Kdyby si Frontier Dev. více pohráli se samotným budováním parku, mohlo se jednat o další budovatelský klenot v jejich portfoliu. Navíc licence asi nebyla úplně levná a tak je hra na steamu téměř rok od vydání stále za poměrně vysokých 45€ (v delux verzi dokonce za 50€). Otázkou tedy zůstává -dočkáme se nějakého přídavku, který do budovatelské strategie doplní budování?
+17
  • PC 75
Nedávno v nějaké ultra slevě jsem podlehl pokušení postavit si zábavní park - jak jej znám z původního filmu z roku 1993, kterej se mi kdysi líbil. Ačkoliv teda nejsem žádnej fanda do budovatelskejch strategií a dinosaurů už vůbec ne, řekl jsem si, že změna neuškodí.

Musím říct, že se to ze startu nehraje úplně špatně. Hezky se na to kouká. Prachy se zprvu zrovna nehrnuly a tak jsem pečlivě vážil každej krok. Nicméně hned po otevření začalo vše normálně vydělávat a moje obavy z krachu se tak nenaplnily ani v nejmenším.

Co se povedlo, je možnost řídit jeep rangerů (tedy vlastně vše sledovat zpoza volantu).
Co se nepovedlo jsou NPC jejich otravný hlášky a i mise, který mi byly zadávány, byly často dost demetní (třeba nech utéct zvíře mezi lidi a pak ho zase chyť).

Jakmile mechanismy hry člověk pochopí, postup je jasný - co nejvíc druhů, co nejvíc výběhů, co nejvíc lidí, pořád dokola. Ačkoliv to asi není špatná hra a varovali mě, že na dalším (2/5) ostrově mají být snad už i nějaký bouře (a tedy jakési ztížení) nenaleznul jsem v sobě chuť začít stavět vše odznova.

Summary: Přestože to není "my cup of tea", musím uznat, že první mapa mě celkem zabavila. I tak je poměrně smutné, že mě to vůbec netáhlo k pokračování.

75%

Pro: Grafické zpracování, jeep rangerů!

Proti: Repetivnost všech akcí, "snadná ekonomika", NPC, mise.

+14
  • PS4 85
Dinosauři! T-Rex! Tato budovatelská strategie představuje koncept jako vystřižený z filmu o Jurském parku a jste to vy, kdo ho staví. Zkušenost se starší verzí na PC (asi 15 let zpátky) a trailer hry mě rychle přesvědčil ke koupi téhle pecky a nelituji. Hra vás doslova během okamžiku vcucne do sebe a je hezké se tomu oddávat.

Teda až do doby, kdy zjistíte, že za oknem doma už zase není světlo nebo naopak už není tma. Někdy i vynecháte oběd, protože jste museli zrovna zachraňovat park a jeho návštěvníky před tornádem nebo před uprchlými velociraptory a pak jste prostě zapomněli. Nejedná se o klasickou tycoonovku. Je to tady více akčnější. Neustále posíláte archeology k vyhledávání nových vzorků komárů nasátými krví od dinosaurů, aby jste je pak mohli "stvořit" na svém ostrově a zavřít je do ohrady pro potěšení svých bohatých zákazníků. Během toho děláte výzkumy. Stavíte ohrady a snažíte se pro vhodné prostředí jednotlivých dinosaurů a to zvláště u býložravců. Zadáváte úkoly nebo přímo přebíráte kontrolu nad ranger týmem či podpory helikoptéry. Staráte se o bezpečnost parku a o jeho závislost na elektřině. Do toho vstupuje stránka financí a strategicky budujete v oblasti největších davů lidí co nejvíce obchodů, restaurací, fastfoodů apod. Mezitím na vás vyskakují úkoly ze tří oblastí a to bezpečnost, zábava a výzkum. Za jejich splnění získáváte odměny i popularitu, tedy více návštěvníků. Do toho se občas stane nějaká ta katastrofa. Nepříjemná je třeba sabotáž, což znamená, že někdo infikoval dinosaury virem a vy musíte aplikovat protilátky, pokud je máte.. Horší je hromadné otevření všech vstupních dveří pro rangery od všech výběhů v jeden moment a nebo výpadek elektřiny. A sem tam váš park navštíví tornádo, které zničí vše, co mu přijde do cesty, takže se občas dinosauři stanou zase svobodní, a potom masožraví dinosauři požírají slabší druhy nebo útočí přímo na návštěvníky.

V tomhle všem chaosu je občas těžké rozvíjet svoji kreativitu, ale je potřeba si říct, že tohle jsou rizika pravého jurského parku, tak jak ho známe z filmových pláten. Někde jsem snad i slyšel, že tvůrci mají veškeré licence k použití nejen designových věci, ale především postav a názvů z filmových snímků, na které narážíte během kampaně. Přichází ale zlom, protože máte dohranou kampaň a postavili jste si svůj park ve freemodu. Máte vše vyzkoumané a už jste vyzkoušeli chovat všechny druhy i jejich modifikace. Na ostrově už ani nemáte místo kam dál stavět. Hra v tenhle moment nemá co víc nabídnout, ale správný dinosauří fanda po nějakém roce zase dostane slinu a začíná to všechno znovu.

Pro: dinosauři, struktura výzkumů, ranger team, strategie finanční a strategie popularity, náhodné katastrofy, zvuková a vizuální stránka

Proti: malé ostrovy zabraňují dál rozvíjet, marketingově drahé DLC´s, chybí létaví nebo vodní druzi

+13