Jurassic World Evolution

strategie > budovatelská strategie *
12.06.2018 PCPS4XOne
Jurassic World Evolution je budovatelská strategie s tématikou slavných filmů Jurský park nebo Jurský svět. Hráč se v ní stává manažerem parku a jeho cílem je vybudovat na všech ostrovech fiktivního souostroví Las Cinco Muertes, mezi které patří i známý ostrov Isla Nublar, pětihvězdičkové parky, kde jsou hlavními atrakcemi dinosauři. Pomáhat mu přitom bude Dr. Ian Malcolm, známá postava z filmů. Hráč se musí zaměřit na tři klíčové vlastnosti parků – výzkum, zábava a bezpečnost.

V základní hře je zhruba 40 druhů dinosaurů, přičemž hráč musí jednotlivé exempláře vyzkoumat z DNA, kterou musí pomocí různých misí ve hře získat. Hráč má také nástroje pro změnu terénu, budování vodních zdrojů, vysazování nových květin apod., které mohou ovlivnit chování dinosaurů.

No jo, dinosauři kolem Jurského parku jeli. Já dostal asi pět obrázkových encyklopedií a v jednu dobu bych dost možná rozpoznal víc názvů…

Protože jsem měl dinosaury vždycky v oblibě, rozhodování zda-li si mám Jurský svět pořídit nebylo těžké. Hra není složitá, stačí pochopit pár herních mechanismů. Výběr z dinosaurů je s ohledem na základní hru poměrně slušný, nejznámější druhy býložravců ani masožravců nechybí. Grafika je výborná, třeba výhled na dinosaury z gyrosféry očima návštěvníka je (tedy aspoň pro mě) zážitek. Trochu zamrzí chudší nabídka vybavení parku, takové ty drobnosti (odpadkové koše, lampy a další ozdobné blbůstky), různé druhy stromů, trávy apod. Na druhou stranu si tvůrci mohli odpustit vylepšování dinosaurů (agrese, délka života, obranyschopnost atd.) Podle mě je to zbytečnost. Ale přesto je hra chytlavá a dokáže zabavit na spousty a spousty hodin. Všem fandům Jurských parků doporučuju.

Pro: grafika, věrně zpracovaní dinosauři, herní doba, filmová hudba

Proti: chudší obsah, dlouhé loadingy, zbytečné vylepšování DNA

V době, kdy všichni chtěli být astronauty a hokejisty, já chtěl být paleontolog. Moje vášeň pro toto povolání trvala asi do mých šesti let, kdy mi máma prozradila, že bych asi nevykopával jen dinosaury, ale třeba i staré řecké vázy. Tato představa mi přišla tak nudná, že jediné, co mi z vášně k paleontologii zbylo, je lehká kompulsivní obsese v uklízení, která se projevuje tím, že moje nejoblíbenější úklidové prostředky jsou párátko a „uchošťoury“. Zkráceně řečeno – od mala mám rád dinosaury.
Je to hlavní důvod proč jsem u Jurassic World Evolution strávil pár příjemných hodin, protože nebýt dobře propracovaného systému inkubace dinosaurů, hru bych odhodil o mnoho dříve.

Zápory
Je až k nevíře, že za hrou stojí Frontier Developments. Tvůrci, kteří ve svém Planet Coasteru dovedli stavění parku téměř k dokonalosti. Hra vypadá, jakoby čekala na nějaký velký přídavek (DLC tak za 25€ bych to viděl :) ), který do hry doplní možnosti, jak svůj park zkrášlit. Nejsou tu ploty (samozřejmě myslím ty okrasné), lavičky, lampy, koše ani jakékoliv dekorace, takže park působí prázdně a tak nějak neútulně. Jasně, Jurský Park by měl být především džungle, ve které nepoznáte, kde končí prostor pro diváky a začíná prostor impozantních ještěrů. Jenže kolem obchodů a krámků by si to nějakou tu fontánu a kostru T-Rexe zasloužilo. Cesty zde můžete stavět pouze dvourozměrně, takže nepostavíte lávky ani tunely. Dokonce zde nenaleznete ani kameny a stromy se dají sázet jen ve větším množství, což způsobuje problém, že když chcete vyplnit prostor například mezi stánky, tak se vám tam nepodaří strom postavit, protože nemáte možnost je stavět jednotlivě.
Celkem dost mě trápilo, že ve hře jsou úplně vynechány jakékoliv vodní atrakce a dinosauři obývající právě toto prostředí. Pro návštěvníky by to chtělo zkrátka trochu víc atrakcí s dinosaury, nejen výběhy. Navíc jsem moc nepochopil, proč je zde například bowling či herna. Kdo si chce sakra zahrát bowling, když je mezi dinosaury?
Ve hře úplně chybí rychlování času a tak se stává, že hodně často bezvýznamně čekáte. Někdy se honíte za určitou fosílií a stále jen vysíláte expediční týmy a hra začíná připomínat mobilní hry založené na čekání (nebo placení bez čekání samozřejmě...)

Klady
Potom, co vás hned na začátku hry přivítá logo Universal Pictures, vám dojde, že kompletní licence na značku zde bude hrát velkou roli. Ve hře tak můžete slyšet hlasy Jeffa Goldblumu, BD Wonga nebo (krásné!) Bryce Dallas Howard. Tvůrci se kupodivu rozhodli do hry přidat i Owena Gradyho, přesto, že ho zde nedabuje Chris Pratt ale A.J. Locascio. Budovy i vozidla vypadají stejně jako ve filmech a dokonce si užijete i srandu s gyrosférou. Navíc máte možnost všechna vozidla ve hře ovládat. S gyrosféru se můžete prohánět po pastvinách výběhů, v helikoptéře uspávat neposlušné predátory a ve voze rangerů například pořizovat fotografie a následně je prodávat. Za tuto funkci patří tvůrcům velká pochvala a nebylo by od věci jí přidat ještě rozšířenější možnosti.
Alfou a omegou jsou ovšem dinosauři a ti se povedli na výbornou. Máte zde kolem padesáti druhů dinosaurů (po updatech jich ještě pár přibylo) a všechny můžete dle libosti vylepšovat a hrát si s jejich genofondem tak, aby byla pro návštěvníky zajímavější. Modely dinosaurů jsou perfektní, a protože hra oplývá opravdu povedených grafickým kabátem, na celé to dinosauří hemžení se dívá opravdu dobře.
Management obchodů je parádní. S každým krámem můžete flexibilně pracovat podle počtu lidí ve vašem parku nebo vytíženosti jednotlivých obchodů. Jednoduše řečeno, můžete měnit prodávající se sortiment, jeho cenu a počet lidí, kteří v obchodě pracují, čímž zvedáte kapacitu obsloužených zákazníků a generujete tak víc peněz.

Závěr
Jurassic World Evolution je ve výsledku vcelku zdařilá hra, pakliže jí budete hodnotit jako přídavek k filmové sérii. Kdyby si Frontier Dev. více pohráli se samotným budováním parku, mohlo se jednat o další budovatelský klenot v jejich portfoliu. Navíc licence asi nebyla úplně levná a tak je hra na steamu téměř rok od vydání stále za poměrně vysokých 45€ (v delux verzi dokonce za 50€). Otázkou tedy zůstává -dočkáme se nějakého přídavku, který do budovatelské strategie doplní budování?