GRAVEN

23.01.2024

GRAVEN je ve své podstatě akční hra z pohledu první osoby, která by se s největší pravděpodobností mohla zařadit jako klasická retro FPS s jemnými RPG prvky ve stylu her Heretic, Hexen a nebo také Dark Messiah of Might and Magic, k jejichž odkazu se hrdě hlásí a dala by se tedy považovat za jejich duchovního nástupce.

Stejně jako v případě titulů, kterými se GRAVEN velmi zjevně inspiruje, i zde se jedná o temné fantasy, ve kterém budete mít možnost prozkoumat pochmurný a potemnělý svět plný nástrah a nepřátel, kteří se budou pokoušet vaši pouť zmařit a ukončit vaši existenci tím nejkrvavějším způsobem. K obraně vám budou k dispozici vaše kniha kouzel společně s magickou holí, krátký meč na blízko a nebo třeba krátká kuše, či doslovný "odpalovač cihel" pro boj na dálku a později mnoho dalších. Vše pak již záleží na tom, jak se s jednotlivými zbraněmi naučíte zacházet a jestli dokážete dobře odhadnout v které situaci jakou zbraň použít.

Děj vypráví příběh kněze, který je ve vyhnanství kvůli zločinu pomsty za smrt jeho adoptivní dcery. Hra začíná tím, že kněz je unášen na lodi v bažině, kam ho převáží cizinec, který mu předá nejasné instrukce spolu s tajemnou holí a knihou...

"Herní výzva 2024 - 3. Voláni Cthulhu"

Tak Graven sa vo výsledku ukázal ako jedno veľké sklamanie. Nechal som sa nalákať krásnym vizuálom a solídnou nostalgickou atmosférou, ktorá ma doslova vrátila do starých čias, kedy som zbožňoval bezduché akčné hry, kde bolo treba len likvidovať všetko okolo. Neriešili sme žiadny príbeh a dokopy sme si len užívali parádne zbrane, rýchle tempo, hľadanie secretov a všetko ostatné. Tu však veci dopadli trochu inak.

Mám pocit, že hra si mala primárne zvoliť, čím vlastne chce byť. Pretože sa rozhodla skombinovať dokopy niekoľko rôznych nápadov, až to na mňa miestami pôsobilo, ako keby chceli tvorcovia robiť súčasne Morrowind a Heretic. Netvrdím, že to nemusí fungovať, no na to je treba hru postaviť na úplne iných základoch. Vybudovať príbeh, pridať nejaké elementy, aby jadrom hry tým pádom nebola primárne iba akcia. Niečo, ako to napríklad bolo spracované v Resident Evil: Village. To však očividne víziou nebolo. Naopak tvorcovia sa pokúšali o duchovného nástupcu klasických FPS. V tom prípade ale nepotrebujeme takto otvorený svet, side questy ani ďalšie RPG elementy. Úplne by stačilo malé koridorové mapy, ktoré by nás postupne prevádzali celým príbehom, a mohli by sme slobodne likvidovať všetko, čo nám príde pod ruku.

Nechcem už zbytočne zachádzať do prílišných detailov, nakoľko som tejto hre venoval skutočne dostatok času, no v rámci tohto komentu aspoň v skratke zhrniem všetko, čo mi okrem prílišnej otvorenosti v hre prekážalo. Gameplay mal veľké množstvo nedostatkov v oblasti skákania... nakoľko niekedy skok do jamy pre mňa znamenal koniec hry, lozenie po rebríkoch smerom dole je neskutočne komplikované (hore to funguje), magické zvitky dokopy pre akciu nemali skoro žiadne využitie (primárne sa používajú na riešenie hlavolamov), pričom zosilniť ich viete až po porážke finálneho bossa. Takže porazte bossa 3x a môžete ich vylepšiť všetky. Ak máte dostatok zlata. Možno to ešte vyskúšam a uvidím či to zlepší funkciu mágie, no keby aj áno, nechápem prečo sme túto možnosť nemali oveľa skôr.

Nepochopiteľné rozhodnutie je pre mňa aj meranie vašej staminy, pričom hry tohto typu by mali byť neustále energické, rýchle a akčné. Toto naopak miestami veľmi spomaľuje tempo. Chcete vyskočiť, no nemáte staminu? Musíte počkať, kým vám nabehne. Potrebujete utiecť nepriateľovi? Nuž... musíte počkať, kým sa vydýchate.

Jediné čo bolo pre mňa neustále na hre super bola grafika, hudba a celkom dobre spracované zbrane. Plus je super, že sa dajú vylepšovať. Jediná škoda je, že špeciálne akcie v podstate fungujú skoro úplne totožne, no aspoň tu možnosť ich vylepšiť je. A rovnako je dobré, že tvorcovia na hre neustále ešte pracujú a vychytávajú ju. Pomôže to hádam odstrániť aj nejaké tie bugy a možno bude hra pre vás už prístupnejšia. Plus možno na základe hodnotení od hráčov už môžete aj zmeniť trochu svoje očakávania a budete sa na hru pozerať inými očami. Takže asi niečo dobré z toho vyjde. Dal by som hre možno tak o pár mesiacov ešte šancu, no na to, aby som s ňou bol skutočne spokojný by museli kompletne prekopať celý herný systém a mapy ... a to nevidím veľmi reálne. Veľké sklamanie na úvod roka 2024.