Phantasmagoria

Roberta Williams' Phantasmagoria

adventura > interaktivní film *
31.07.1995 PC
08.08.1997 Saturn
Sierra, Kronos Digital Entertainment (sekundární), Infini Entertainment Technology (Saturn verze)
Adventura Phantasmagoria od Sierry z roku 1995 je plodem boomu her, jimž marketing v polovině devadesátých let hrdě dával přízvisko "interaktivní film". Hra se řadí k tomu lepšímu, co tato vývojová větev stačila nabídnout, než se definitivně zlomila.

Phantasmagoria je interaktivní horor a scénář k němu připravila Roberta Williams, známá coby autorka známé série King´s Quest. Hlavní postava Adrienne (jednalo se o digitalizovanou herečku) vás provede brutálním a děsivým dobrodružstvím ve starém domě, kde krátce po návštěvě začne prožívat strašné noční můry. Společně s hlavní hrdinkou vkročil do domu i její manžel Donald, kterého zvláštní síla mění v šílence a Adrienne musí stihnout odhalit tajemství zlých sil, než ji muž nebo dům zlikvidují.

Hra byla kvůli zobrazování násilí a vulgarity zakázána v Austrálii a v řadě zemích dostala nejvyšší "rodičovský rating". Bez ohledu na to se stala jednou z nejlépe prodávaných her roku 1995. Stejně tak jako brutalitou, ohromila Phantasmagoria i svou rozsáhlostí, což bylo ostatně poznávacím znakem většiny zástupců interaktivního filmu - Sierra Phantasmagorii distribuovala na sedmi kompaktech.

O rok později vyšlo pokračování nesoucí název Phantasmagoria: A Puzzle of Flesh.

Fingon: Hanův komentář je hodně výstižný. Já si teda problémy se savem v poslední kapitole nepamatuju, spíš bych to viděl na nějaký momentální…

Phantasmagoria je nejambicioznejsi a nejdrazsi pocitacova hra sve doby. Zaroven je i nejrozsahlejsi hrou co do poctu pouzitych CD (7), coz je ale bylo z velke casti zpusobeno nizkou urovni komprimace a par let po vydani by ji myslim nebyl problem stesnat na 4 CD, pokud by se upustilo od symboliky, kdy kazde CD znamena 1 chapter hry. V neposledni rade je i jednou z nejkontroverznejsich her diky zobrazenemu nasili (mimo jine). Phantasmagorii jsem v dobe jejiho vydani z nejakeho duvodu v podstate ignoroval a zaujal me spis az druhy dil. Skutecnost, ze je na 7 CD, nema titulky a je hodne specificky zpracovana zpusobila, ze ji v CR skoro nikdo nehral, i kdyz se jedna o celovestovy bestseller a opravdu slavnou zalezitost, kterou predchazi povest horroru, ktery je opravdu strasidelny.

Po dohrani Phantasmagorie jsem trochu v rozpacich, jak k ni pristoupit. Neni totiz pochyb, ze scenar je na pomery pocitacovych her opravdu vyborny, hra se hraje skvele a opravdu jsem se u ni misty bal. Ve hre je zlo po velkou cast deje jen naznaceno a fyzicky neni pritomne, coz je rozhodne lepsi pristup, nez kdyby na vas z kazdeho rohu vyskakovali Belzebub a smrtka s kosou. Druhou stranou mince je fakt, ze jsem Phantasmagorii dohral za nekolik hodin bez sebemensich problemu a osobne bych ji spolecne napriklad s Alien Incidentem nejspis oznacil za nejlehci 90s adventuru, kterou jsem kdy hral. Proti tomu ale stoji argument, ze Phantasmagoria byla koncipovana prave tak, aby ji mohl hrat a bez problemu dohrat uplne kazdy, duraz je kladen na pribeh a jeho dynamiku. To je urcite pozitivni, ale legendarni Roberta Williams obtiznost nasadila snad na nejnizsi moznou uroven a to proste neni dobre. Vse jeste podtrhuje pritomnost vcelku pusobiveho "hintbook" demona, ktery je pripraven vam kdykoliv poradit, kdybyste nejakou zahadou nevedeli jak dal a v nouzi nejvyssi je dokonce mozne zacit hru od jakehokoliv chapteru, takze klidne muzete preskocit 6 chapteru a zacit hned tim poslednim!

Phantasmagoria je v podstate sesterskou hrou Gabriel Knighta 2, vypada a hraje se uplne stejne. Neni to typicky interaktivni film, kde hrac obcas laskave dostal moznost rozhodnout, ma-li se vydat doleva nebo doprava, ale v podstate klasicka adventura, kde se ale nepohybujete libovolne v okne, ale postava reaguje jen na urcitych aktivnych mistech na obrazovce, ktere jsou ale narozdil od jinak genialniho GK2 a nechvalne prosluleho bahna vedle domu, kde bylo mozne zkoumat vic veci, jasne zretelne. Hra neni uplne linearni, je mozne delat vice veci v ruznych chapterech a pokud hned prvni chapter poradne prozkoumate dum hlavni hrdinky a splnite nekolik trivialnich ukolu (dostat se do sklepa a sebrat kladivo etc.), mate splneno na nekolik chapteru dopredu, coz se zobrazuje na ukazateli splnenych ukoluv jednotlivych chapterech. V ruznych chapterech je mozne prichazet na ruzne nepovinne scenaristicke vychytavky a nenapadne zmeny v dome, ktere nejsou nutne pro dohrani hry, ale je na nich videt propracovanost celeho projektu. Od zbytku hry se znacne odlisuje posledni chapter hry, kdy konecne pritvrzuje i obtiznost. Jeho znacna cast je realtime, je nutne v ni postupovat velmi rychle a i tentokrat je mozne jej plnit vice zpusoby. Sila hry je jednoznacne v pribehu a atmosfere tisnivych lokaci domu a okoli, ty se opravdu povedly a casto jsem se vydaval do nedalekeho mestecka, jen abych si trochu "odpocinul". Herecke vykony jsou okay, zejmena co se tyce hlavni hrdinky v podani Victorie Morsell, ktera se ale podobne jako Dean Ericksson jako Gabriel Knight ve filmove branzi pozdeji nijak neprosadila. I zbytek hereckeho ansamblu tvori profesionalni herci a podle toho to take vypada, rozhodne se neteste na nechtene trapne vystupy ala produkce American Laser Games.

Phantasmagoria je opravdu dobra hra, ale neuveritelne snadna obtiznost v kombinaci s ulehcujicimi prostredky ji v mych ocich ostrileneho adventuristy trochu tahne k prumeru. Pro svatecni hrace tohoto zanru bych ji ale urcite doporucil, stejne jako pro ty, co si chteji zvednout sebevedomi a zkusit dohrat nejakou adventuru bez jedineho nakouknuti do navodu. Doporuceni samozdrejme plati jen pro hrace starsich her, ostatnim Phantasmagoria nema co nabidnout.

Pro: Pribeh, atmosfera, hudba, architektura domu a zahrady

Proti: Kriticky nizka obtiznost, trochu zmateny system ukladani a prepisovani pozic, titulky by obcas docela bodly

Kdysi jsem byl obdarován hromádkou CD bez obalu. Po důkladném roztřídění jsem našel druhý disk Star Wars: Rebel Assault II - The Hidden Empire, dva disky Wing Commander III: Heart of the Tiger a pozor, čtyři disky Phantasmagorie. Do hry jsem se tehdy nadšeně pustil, netuše jaké mě čeká zklamání. Celá hra je na 7 CD, takže jsem si hraní moc neužil. Hru jsem tedy dohrál až dnes a to bez jediného CD. Pohodlí neskutečné, ale člověk přijde o dobový zážitek s žonglováním s disky.

Digitalizovaná grafika dost zestárla a už nepůsobí moderně, jako v době vydání. Přesto si hra udržuje skvělou atmosféru. Victoria Morsell zvládla svou roli Adrienne velmi dobře, což už bohužel neplatí o ostatních. Divně působí jen její statický postoj v klidu, ale opravdu nevím jak to s tehdejší technikou řešit jinak. Hudba i zvuky jsou slušné a podporují tísnivou atmosféru sídla. Příběh není špatný a těšil jsem se na každý střípek informací. Děsivá je hra především v první polovině, později je vše již jasnější a tím (alespoň pro mě) méně děsivé. Finále má skvělé tempo, je napínavé, ale strach se již nedostavoval.

Hratelností jde o klasickou adventuru. Obtížnost je spíše nízká, především díky malému počtu předmětů. Ovšem průzkum sídla je zpracován výborně. Prostor je poměrně rozlehlý a nabízí dostatek činností, které sice nejsou nutné k dohrání, ale přispívají k uvěřitelnosti prostředí. Míra násilí je velká, ale není to zbytečně přehnané jako u některých dnešních filmů. Za největší zápor považuji nemožnost zapnout titulky (ani anglické). Dohrál jsem Steam verzi, zkoušel jsem hrát i ve ScummVM a vše naprosto bez problémů. Pokud si chcete zkusit nějaký interaktivní film, mohu Phantasmagorii opravdu doporučit. Pro fanoušky adventur jde o snadnou hru, ale díky unikátnosti by jí rozhodně neměli minout.
Phantasmagoria byla dlouhá léta můj adventurní svatý grál, který byl nedosažitelný. Kdysi dávno kvůli počtu CD opravdu nešel sehnat přes piráty a když už by to nebyl problém, zastavila mě absence titulků. Nikdy jsem si netroufl na anglickou hru bez titulků, ale po dohrání legenďáckého Blackstone Chronicles jsem to riskl a šlo to, na 99% jsem rozuměl všemu.

Jaká tedy je Phantasmagorie? Čekal jsem něco, co by se na poli adventurního hororu mohlo vyrovnat hloubce Gabriela Knighta 2 či brutalitě a úchylnosti Harvestera. Očekávání se sice úplně nenaplnily, ale nejsem zklamaný. Příběh samotný začíná jako nejtuctovější filmové hororové klišé posledních let - rodinka přijíždí do strašidelného domu. V ve filmech poslední dekády by to znamenalo smrtící nudu, tady jsme naštěstí v devadesátkách. A tak nás čeká parádní horor, který opravdu graduje. Ujímáte se v něm mladé, sympatické blondýnky Adrienne, která s manželem Donem koupila děsivý dům. V první ze sedmi kapitol jen tak zkoumáte, načež vypustíte něco zlého a manžel se začíná měnit.

Hned mě napadlo Amityville (původní) či Shinning a nebyl jsem daleko od pravdy. Z manžela se stává stále větší magor, Adrienne pátrá v minulosti, kdy dům obýval kouzelník Carno, jehož pět manželek postupně zařvalo. Skládání střípků minulosti a strašidelné scény postupně gradují v brutální flashbacky s vraždami a naprosto psycho finále, kde nechybí odporné monstrum i trocha té magie. Zkrátka 80s/90s horor v nejlepší formě. Není to ale ani zdaleka takové psycho jako Harvester, co se týče kdysi hojně zmiňovaného znásilnění, to je dokonce krotké jak čajíček (pro nás úchyly - nic pořádného neuvidíte).

Grafická stránka? No budiž, jsme v roce 1995, takže ta grafika je celkem průměr, FMV sekvence běží rozplizlé v okně, ale nic odpudivého nebo takového na co se nedá zvyknout se nekoná. K technické stránce patří i herecké výkony a dá se říct, že většina herců byla sympatická, herec hrající Dona zvládl přechod z milujícího manžela na psychopata výborně a herečka hrající Adrienne je přesně ta krásná, obyčejná vyděšená žena, které budete fandit.

Co hratelnost? Inu barák, okolí a městečko tvoří poměrně dost lokací a trošku si pobloudíte, protože návaznost je podivná, způsobená především měněním úhlu kamer. On by to nebyl problém, ale v celé hře moc nemluvíte ani nesbíráte moc předmětů, ale spíše procházíte jednotlivá místa, hledáte co se změnilo, případně objevujete nové střípky příběhu. Dá se ale říct, že hratelnost je 6 ze 7 kapitol dost pohodová, pomáhá ji přeskakování scén, jeden kurzor na všechno a svižný průchod, který pomáhá spádu příběhu. Trošku mě zarazilo ukládání pod jednu pozici, kterou jsem ani neviděl.

No a nebyla by to Sierra, aby nakonec nenachystala na hráče nějaký podraz a tak je 7 kapitola peklem. Po úvodním střetnutí s manželem nastane adrenalinový útěk a boj v jehož průběhu nejde ukládat a filmečky nejdou přeskakovat. Co je horší? Při, nebo i před útěkem můžete něco zapomenout vzít (mě se to stalo s životně důležitou knihou) a pak jste nahraní. Můžete sice opakovat poslední sekvenci, ale jste v pasti. Takže jsem mrknul na návod, zjistil co jsem nevzal, rozhodl jsem se udělat quit a zkusit to od začátku... a ta ZKURVENÄ hra mi smazala save!!!! Takovou prasárnu jsem snad v životě neviděl v žádné hře!!! Po chvíli nadávání a plánování jak tomu dám tak 50% jsem se uklidnil, došlo mi že můžu hru spustit od jakékoliv kapitoly a hru nakonec dohrál. Se skřípěním zubů a s návodem, protože uděláte cokoliv špatně a můžete se koukat na několikaminutový filmeček znovu, ale dohrál.

Verdikt? Výborný herní horor s pořádnou porci záhady, napětí i brutality s neurážejícím vizuálem a většinu času pohodovou hratelností. Adrenalinovou poslední kapitolu a podrazy s ukládáním si tvůrci mohli odpustit, za to jde 10% dolů.

Pro: Parádní příběh se slušnými herci, brutalitou i napětím, většinu hry pohodová hratelnost.

Proti: Podraz s ukládáním v poslední kapitole, absence titulků.

Roberta Williams asi začala být frustrovaná Kings Quest ságou a všemi pohádkovými bytostmi a tak tu od ní dostáváme FMV hororovou adventuru, a věřte že se rozhodně nejedná o špatnou hru.

Vžijeme se tu do role Adrienn která se čerstvě nastěhovala spolu se svým manželem do obrovského starého sídla o kterém kolují povídačky že tam straší. Ze začátku v domě probíhá idylka ale to by nesměl manžel Don mít za manželku ženu průzkumnici, která ihned začne po domě šmejdit až otevře malou skříňku v tajné místnosti a v tem moment to začne. V domě se začnou objevovat podivné úkazy a Don se začne chovat jak psychopatický maniak.

Příběh na poli hororového žánru není nic extra to ale neznamená že vás nebude zajímat ba naopak. Díky tajemnému a útržkovitému stylu vyprávění o historii minulých obyvatel domu vás příběh bude až do samotného konce zajímat. Dokonce na poměry hororových her se jedná o neskutečně propracovaný titul až mě samotného to zarazilo. Doporučuji každý den pořádně prohledat dům aby jste o žádné zajímavé informace či detaily nepřišly, a nebojte smrt při exploraci domů vám nehrozí, to hlavně z důvodu opravdu nízké obtížnosti. Ano nevěřím že o nějaké adventuře Roberty Williams prohlašuji že je jednoduchá, ale tady tomu opravdu tak je. Hru opravdu není problém projet bez koukání do návodu a žádné vlasy trhající puzzle se tu také nevyskytují. Více se jedná o takovou průzkumní adventuru, kde více než řešíte puzzly tak prozkoumáváte přilehlé lokace. Samozřejmě tu pár záseků může být, jako třeba šestkrát kliknout na postavu aby vám něco sdělila či prozkoumávat místnost tak dlouho dokud za vámi někdo nepřijde ale nic více vám mám pocit nehrozí. Dokonce v poslední kapitole jsem si všiml jisté ochrany aby nikdo neměl problém s dohráním, ono totiž když zapomenete vzít špendlík z truhly v té místnosti která byla zadělána dřevem, nebo začnete od sedmé kapitoly tak v dětské místnosti můžete před honičkou najít kus skla kterým se můžete říznout do prstu místo píchnutí špendlíkem. Abych neošidil o inforamce i ty co spoiler číst nechtějí tak zmíním herní možnost naskočit do jakékoliv kapitoly chcete což mi přišlo vhod když se mi uložené pozice záhadně smazaly (Jakoby tvůrci mysleli přímo na mě :O) Obtížnost je tedy opravdu nízká a chápu že to některým adventuristům vadí.

Teď se přesuneme k často největšímu problémů mnohým FMV adventur a tím jsou herecké výkony, které tady jsou na skvělé úrovni. S žádnou z postav jsem neměl problém a všechny mi přišly zahrány důvěryhodně. Za zmínku hlavně stojí představitel Dona který se ze začátku může zdát jako takový tuctový herec co hraje manžílka, to co ale předvede v poslední části hry mě doslova překvapilo. Nejenže ve vás skvěle dokáže vyvolat strach ale i pocit veliké nejistoty. Celkově poslední část hry stojí na něm a díky tomu je i sedmá část pro mě ta nejlepší a nejvíce atmosferická, opravdu skvělý výkon dle mého skromného posudku. Hlavní hrdinka je každopádně také hezky zahraná.

Postavy jsou každopádně napsané dobře a s nikým jsem problém neměl a to ani s tou šílenou starší dámou která má syna.

Soundtrack je skvělý a už ho opět poslouchám mimo hru, opravdu skvělá práce.

Grafické zpracování už je na tom poměrně hůře, teď se na to nechci dívat svým pohledem jelikož mě ta grafika vůbec nevadí ale chápu že jiné hráče může odradit. Celé prostředí místy vypadá dost podivně, tedy vnitru domu to vypadá skvěle, bohužel když jste v přírodě tak to celé působí podivně a ne moc pěkně, což může některé dnešní hráče odradit. Každopádně dům a celé přilehlé okolí je zpracováno skvěle a atmosfericky.

Tak co říci na závěr ? Jedná se o kvalitní hororovou adventuru která moc strašidelná není až tedy na poslední chapter, při něm jsem se bál docela často. Jinak se jedná o poměrně povedenou adventuru která sice nenabízí kdovíjak úžasný děj ale za to vás zase překvapí hromadou příjemných detailů či povedeným hereckým obsazením. Nejedná se ale bohužel o nic více než krátkou zajímavou jednohubku, která je skvělá pro začátek s FMV adventurami a to už jen díky své délce.

PS: Titulky tu nejsou ale hlasy postav jsou vcelku srozumitelné.

Pro: Atmosféra,soundtrack, představitel Dona, honička v posledním chapteru, herecké výkony a příjemné detaily

Proti: Velice nízká obtížnost, pro někoho grafické zpracování či absence titulků