Phantasmagoria

Roberta Williams' Phantasmagoria

adventura > interaktivní film *
31.07.1995
Sierra, Kronos Digital Entertainment (sekundární vývojáři)
Adventura Phantasmagoria od Sierry z roku 1995 je plodem boomu her, jimž marketing v polovině devadesátých let hrdě dával přízvisko "interaktivní film". Hra se řadí k tomu lepšímu, co tato vývojová větev stačila nabídnout, než se definitivně zlomila.

Phantasmagoria je interaktivní horor a scénář k němu připravila Roberta Williams, známá coby autorka známé série King´s Quest. Hlavní postava Adrienne (jednalo se o digitalizovanou herečku) vás provede brutálním a děsivým dobrodružstvím ve starém domě, kde krátce po návštěvě začne prožívat strašné noční můry. Společně s hlavní hrdinkou vkročil do domu i její manžel Donald, kterého zvláštní síla mění v šílence a Adrienne musí stihnout odhalit tajemství zlých sil, než ji muž nebo dům zlikvidují.

Hra byla kvůli zobrazování násilí a vulgarity zakázána v Austrálii a v řadě zemích dostala nejvyšší "rodičovský rating". Bez ohledu na to se stala jednou z nejlépe prodávaných her roku 1995. Stejně tak jako brutalitou, ohromila Phantasmagoria i svou rozsáhlostí, což bylo ostatně poznávacím znakem většiny zástupců interaktivního filmu - Sierra Phantasmagorii distribuovala na sedmi kompaktech.

O rok později vyšlo pokračování nesoucí název A Puzzle of Flesh.

Podpořte Databázi a kupte si hru přes Heureka.cz

Wolf
Wolf

RXQ79rudax: diky za odpoved, ja myslelo ze jsi spachal ty titulky primo do hry, koukal jsem na jedno video a vypadalo to dobre. Jinak dobra…

Phantasmagoria je nejambicioznejsi a nejdrazsi pocitacova hra sve doby. Zaroven je i nejrozsahlejsi hrou co do poctu pouzitych CD (7), coz je ale bylo z velke casti zpusobeno nizkou urovni komprimace a par let po vydani by ji myslim nebyl problem stesnat na 4 CD, pokud by se upustilo od symboliky, kdy kazde CD znamena 1 chapter hry. V neposledni rade je i jednou z nejkontroverznejsich her diky zobrazenemu nasili (mimo jine). Phantasmagorii jsem v dobe jejiho vydani z nejakeho duvodu v podstate ignoroval a zaujal me spis az druhy dil. Skutecnost, ze je na 7 CD, nema titulky a je hodne specificky zpracovana zpusobila, ze ji v CR skoro nikdo nehral, i kdyz se jedna o celovestovy bestseller a opravdu slavnou zalezitost, kterou predchazi povest horroru, ktery je opravdu strasidelny.

Po dohrani Phantasmagorie jsem trochu v rozpacich, jak k ni pristoupit. Neni totiz pochyb, ze scenar je na pomery pocitacovych her opravdu vyborny, hra se hraje skvele a opravdu jsem se u ni misty bal. Ve hre je zlo po velkou cast deje jen naznaceno a fyzicky neni pritomne, coz je rozhodne lepsi pristup, nez kdyby na vas z kazdeho rohu vyskakovali Belzebub a smrtka s kosou. Druhou stranou mince je fakt, ze jsem Phantasmagorii dohral za nekolik hodin bez sebemensich problemu a osobne bych ji spolecne napriklad s Alien Incidentem nejspis oznacil za nejlehci 90s adventuru, kterou jsem kdy hral. Proti tomu ale stoji argument, ze Phantasmagoria byla koncipovana prave tak, aby ji mohl hrat a bez problemu dohrat uplne kazdy, duraz je kladen na pribeh a jeho dynamiku. To je urcite pozitivni, ale legendarni Roberta Williams obtiznost nasadila snad na nejnizsi moznou uroven a to proste neni dobre. Vse jeste podtrhuje pritomnost vcelku pusobiveho "hintbook" demona, ktery je pripraven vam kdykoliv poradit, kdybyste nejakou zahadou nevedeli jak dal a v nouzi nejvyssi je dokonce mozne zacit hru od jakehokoliv chapteru, takze klidne muzete preskocit 6 chapteru a zacit hned tim poslednim!

Phantasmagoria je v podstate sesterskou hrou Gabriel Knighta 2, vypada a hraje se uplne stejne. Neni to typicky interaktivni film, kde hrac obcas laskave dostal moznost rozhodnout, ma-li se vydat doleva nebo doprava, ale v podstate klasicka adventura, kde se ale nepohybujete libovolne v okne, ale postava reaguje jen na urcitych aktivnych mistech na obrazovce, ktere jsou ale narozdil od jinak genialniho GK2 a nechvalne prosluleho bahna vedle domu, kde bylo mozne zkoumat vic veci, jasne zretelne. Hra neni uplne linearni, je mozne delat vice veci v ruznych chapterech a pokud hned prvni chapter poradne prozkoumate dum hlavni hrdinky a splnite nekolik trivialnich ukolu (dostat se do sklepa a sebrat kladivo etc.), mate splneno na nekolik chapteru dopredu, coz se zobrazuje na ukazateli splnenych ukoluv jednotlivych chapterech. V ruznych chapterech je mozne prichazet na ruzne nepovinne scenaristicke vychytavky a nenapadne zmeny v dome, ktere nejsou nutne pro dohrani hry, ale je na nich videt propracovanost celeho projektu. Od zbytku hry se znacne odlisuje posledni chapter hry, kdy konecne pritvrzuje i obtiznost. Jeho znacna cast je realtime, je nutne v ni postupovat velmi rychle a i tentokrat je mozne jej plnit vice zpusoby. Sila hry je jednoznacne v pribehu a atmosfere tisnivych lokaci domu a okoli, ty se opravdu povedly a casto jsem se vydaval do nedalekeho mestecka, jen abych si trochu "odpocinul". Herecke vykony jsou okay, zejmena co se tyce hlavni hrdinky v podani Victorie Morsell, ktera se ale podobne jako Dean Ericksson jako Gabriel Knight ve filmove branzi pozdeji nijak neprosadila. I zbytek hereckeho ansamblu tvori profesionalni herci a podle toho to take vypada, rozhodne se neteste na nechtene trapne vystupy ala produkce American Laser Games.

Phantasmagoria je opravdu dobra hra, ale neuveritelne snadna obtiznost v kombinaci s ulehcujicimi prostredky ji v mych ocich ostrileneho adventuristy trochu tahne k prumeru. Pro svatecni hrace tohoto zanru bych ji ale urcite doporucil, stejne jako pro ty, co si chteji zvednout sebevedomi a zkusit dohrat nejakou adventuru bez jedineho nakouknuti do navodu. Doporuceni samozdrejme plati jen pro hrace starsich her, ostatnim Phantasmagoria nema co nabidnout.

Pro: Pribeh, atmosfera, hudba, architektura domu a zahrady

Proti: Kriticky nizka obtiznost, trochu zmateny system ukladani a prepisovani pozic, titulky by obcas docela bodly

Roberta Williams asi začala být frustrovaná Kings Quest ságou a všemi pohádkovými bytostmi a tak tu od ní dostáváme FMV hororovou adventuru, a věřte že se rozhodně nejedná o špatnou hru.

Vžijeme se tu do role Adrienn která se čerstvě nastěhovala spolu se svým manželem do obrovského starého sídla o kterém kolují povídačky že tam straší. Ze začátku v domě probíhá idylka ale to by nesměl manžel Don mít za manželku ženu průzkumnici, která ihned začne po domě šmejdit až otevře malou skříňku v tajné místnosti a v tem moment to začne. V domě se začnou objevovat podivné úkazy a Don se začne chovat jak psychopatický maniak.

Příběh na poli hororového žánru není nic extra to ale neznamená že vás nebude zajímat ba naopak. Díky tajemnému a útržkovitému stylu vyprávění o historii minulých obyvatel domu vás příběh bude až do samotného konce zajímat. Dokonce na poměry hororových her se jedná o neskutečně propracovaný titul až mě samotného to zarazilo. Doporučuji každý den pořádně prohledat dům aby jste o žádné zajímavé informace či detaily nepřišly, a nebojte smrt při exploraci domů vám nehrozí, to hlavně z důvodu opravdu nízké obtížnosti. Ano nevěřím že o nějaké adventuře Roberty Williams prohlašuji že je jednoduchá, ale tady tomu opravdu tak je. Hru opravdu není problém projet bez koukání do návodu a žádné vlasy trhající puzzle se tu také nevyskytují. Více se jedná o takovou průzkumní adventuru, kde více než řešíte puzzly tak prozkoumáváte přilehlé lokace. Samozřejmě tu pár záseků může být, jako třeba šestkrát kliknout na postavu aby vám něco sdělila či prozkoumávat místnost tak dlouho dokud za vámi někdo nepřijde ale nic více vám mám pocit nehrozí. Dokonce v poslední kapitole jsem si všiml jisté ochrany aby nikdo neměl problém s dohráním, ono totiž když zapomenete vzít špendlík z truhly v té místnosti která byla zadělána dřevem, nebo začnete od sedmé kapitoly tak v dětské místnosti můžete před honičkou najít kus skla kterým se můžete říznout do prstu místo píchnutí špendlíkem. Abych neošidil o inforamce i ty co spoiler číst nechtějí tak zmíním herní možnost naskočit do jakékoliv kapitoly chcete což mi přišlo vhod když se mi uložené pozice záhadně smazaly (Jakoby tvůrci mysleli přímo na mě :O) Obtížnost je tedy opravdu nízká a chápu že to některým adventuristům vadí.

Teď se přesuneme k často největšímu problémů mnohým FMV adventur a tím jsou herecké výkony, které tady jsou na skvělé úrovni. S žádnou z postav jsem neměl problém a všechny mi přišly zahrány důvěryhodně. Za zmínku hlavně stojí představitel Dona který se ze začátku může zdát jako takový tuctový herec co hraje manžílka, to co ale předvede v poslední části hry mě doslova překvapilo. Nejenže ve vás skvěle dokáže vyvolat strach ale i pocit veliké nejistoty. Celkově poslední část hry stojí na něm a díky tomu je i sedmá část pro mě ta nejlepší a nejvíce atmosferická, opravdu skvělý výkon dle mého skromného posudku. Hlavní hrdinka je každopádně také hezky zahraná.

Postavy jsou každopádně napsané dobře a s nikým jsem problém neměl a to ani s tou šílenou starší dámou která má syna.

Soundtrack je skvělý a už ho opět poslouchám mimo hru, opravdu skvělá práce.

Grafické zpracování už je na tom poměrně hůře, teď se na to nechci dívat svým pohledem jelikož mě ta grafika vůbec nevadí ale chápu že jiné hráče může odradit. Celé prostředí místy vypadá dost podivně, tedy vnitru domu to vypadá skvěle, bohužel když jste v přírodě tak to celé působí podivně a ne moc pěkně, což může některé dnešní hráče odradit. Každopádně dům a celé přilehlé okolí je zpracováno skvěle a atmosfericky.

Tak co říci na závěr ? Jedná se o kvalitní hororovou adventuru která moc strašidelná není až tedy na poslední chapter, při něm jsem se bál docela často. Jinak se jedná o poměrně povedenou adventuru která sice nenabízí kdovíjak úžasný děj ale za to vás zase překvapí hromadou příjemných detailů či povedeným hereckým obsazením. Nejedná se ale bohužel o nic více než krátkou zajímavou jednohubku, která je skvělá pro začátek s FMV adventurami a to už jen díky své délce.

PS: Titulky tu nejsou ale hlasy postav jsou vcelku srozumitelné.

Pro: Atmosféra,soundtrack, představitel Dona, honička v posledním chapteru, herecké výkony a příjemné detaily

Proti: Velice nízká obtížnost, pro někoho grafické zpracování či absence titulků