@Tarhiel (31.08.2023 21:47): Samozřejmě, když dané předměty vezmeš dopředu (a v jednom z rozhovorů je jasně řečeno, co budeš potřebovat), tak je pak závěrečná sekvence jednodušší. Ale dá se to zvládnout i tou obtížnější cestou.
@Pluto (31.08.2023 04:12): To těžko říct, jestli jsem našel všechny tajné chodby, Nějaké jsem našel, ale jestli byly všechny nevím :-) Díky pár zákysům jsem ale měl každý prostor prošmejděný tak, že nevím, kde by ještě mohlo být na nějaké zdi něco, co jsem neodhalil.
@Londo Mollari (15.08.2023 23:03): @Ringo: @Tarhiel: @Han22

Tak jsem si to právě vyzkoušel a smazání savu zase taková prasárna není (respektive, pokud se přistoupí na fakt, že existuje jen jediný save, který ukládá aktuální průběh hry). Ve hře neexistuje stav, kdy se hráč dostane do dead endu, aniž by mohl pokračovat a musel rozehrávat celou kapitolu znova. Schválně jsem se dostal do zmíněné sekvence bez krucifixu, knihy i sněhuláka a zmíněné předměty je možné získat a hru dohrát. Jen se není možné dostat do stavu před začátkem závěrečné sekvence, ale vždy se dá dostat do stavu začátku této sekvence. A ještě možná jedna spoilerová otázka - objevili jste opravdu všechny tajné průchody mezi místnostmi? Ač to tak možná na první pohled nevypadá, hra zase tak úplně lineární není - je tam spousta situací, které ani nemusíte vidět, nemusíte udělat či můžete vyřešit jiným způsobem.
@Tarhiel (16.08.2023 01:15): Přijde mi to jako druhý největší trolling v historii her hned po Ghosts 'n Goblins. Ad Ghosts 'n Goblins: "Po prvním dohrání se hráč dozví, že vše byla šalba narafičená ďáblem a musí projít celou hru ještě jednou na vyšší obtížnost." Občas mi přijde, že se ti vývojáři snaží trollit úmyslně :D.
@Londo Mollari (15.08.2023 23:48): Tak to nemyslím. Spíš jestli nejde o chybu, která vznikla až na modernějších počítačích či při převodu na Dosbox. Já jsem totiž doposud asi vždycky hrával akorát originál, přímo z CD.
@Tarhiel (15.08.2023 23:24): Jak psal Ringo, lze hrát znova od libovolné kapitoly. Lze začít i sedmičkou a lze to dohrát. Tady problém není, ale pak je otázka, jestli tu hru vůbec mám dohranou, když jsem dohrál poslední kapitolu s úplně jinou postavou.
@Pluto (15.08.2023 23:12): Hra ho maže. Nejde ukládat, nejde nahrávat. Místo toho hra nabídne variantu "watch movie". Z manuálu: "Once you have started the "chase" sequence in Chapter 7, the "Watch Movie" button will appear. Selecting this button will replay the chase corresponding to the save game you choose. You can choose to resume game play where you last left off once the replay is complete." Ano, po smrti se lze vrátit před to úmrtí, ale když se člověk dostane za kritický moment bez svatého předmětu nebo knihy kouzel, je to dead end bez možnosti nahrání starší pozice, která už jaksi není...
@Londo Mollari (15.08.2023 23:03): Smazání Save byla opravdu čuňárna a teď nevím, jestli jsem vlastně kvůli tomu poslední kapitolu nejel znovu, jestli se dobře vzpomínám. Díky tomu, že se šlo nakliknout do předposlední kapitoly po spuštění hry to šlo zkrátit.

Edit: Jo, tak jsem si to po sobě v recenzi po roce a půl přečetl a opakoval jsem opravdu kapitolu 6 znovu, protože jsem si chtěl dát od hektické sedmé kapitoly pauzičku, hru vypnul a přišel o savy.
@Londo Mollari (15.08.2023 22:55): Hodně adventur má bohužel konec zabitý, že dost často vzdávám snahu to dát bez návodu. Sierra je navíc akčními konci s časovým nátlakem pověstná. Zásadně to u mě hodnocení neovlivňuje, max 5% dolů v takovém případě. Ale pokud jsem se 3 hodiny bavil a pak mě vydusí posledních 15 minut, tak hru v hodnocení nepodseknu.
@Londo Mollari (komentář): A to mně se první Phantasmagoria překvapivě líbila hodně i navzdory tomu, že jsem měl dlouhá léta vypěstovanou solidní nenávist k čemukoliv, co zavánělo interaktivním filmem. Gabriel Knight 2 mě z toho vyléčil. O to zvědavěji jsem pak sáhnul po Phantasmagorii. Samozřejmě adventuření je tady dost zjednodušené a hru chápu s odstupem času jako umělecké dílko, mysteriózní detektivní horor, který by měl vlastně odsýpat a ne aby se v něm hráč plácal v tunách zákysů a nemohl s tím hnout, což by asi pak atmosféru vlastně zabilo. Navíc tak nějak vnímám i to, že tím, že se mi hra dostala do rukou o dost později, dokázal jsem ji s tím odstupem času vnímat bez takových těch předsudků typu - fuj, není to kreslené, to nehraji. Naopak jsem našel v sobě novou zvědavost a očekávání vůči této hře, které by se ve své době vlastně možná nedostavily. A celkem to ta má očekávání splnilo.
Nechám hodnocerní na těch 85%, je to opravdu hodně povedený kousek, ale ten gameplqay na konci, kterým jsem se nakonec proklikal....jako ne, že by to tam nepasovalo, asi to chtělo přidat tam to napětí a časový nátlak, ale byl to už přesně ten interaktivní film, do nafilmované scény rychle naklikat ve správné posloupnosti něco, aby se to hnulo. Jsem nakonec hodně rád, že předchozích 6 kapitol bylo ryzí adventuření.

Jinak pořád jsem doufal, že půjde Don zachránit, i když po několika činech, které provedl, asi bylo už zřejmé, že by jej už nešlo vnímat kladně, byť za to nemohl. Hlavně rozsekání sekyrou zaměstnance telekominikací tam bylo jasné, že tohle už mu projít nemohlo a buď by šel i po záchraně do basy anebo prostě musel být odstraněn definitivně.
A jen tak mimochodem, v kódu programu Phantasmagorie existují titulky. Akorát (narozdíl od portugalské verze GK 2 v Brazílii) hra nikde s cizojazyčnou mutací oficiálně nevyšla, takže to nejde vhodně implementovat. Ale vznikla jedna španělská verze, která titulky umí. Pořád jde ještě stáhnout, ale teda nikdy jsem to nezkoušel. Tady je ukázka z youtube, stáhnout se to dá odsud.
@Drolin (19.12.2021 13:55): Tohle už je o osobních preferencích každého. Zatímco tuto první Phantasmagorii já osobně mám na svém žebříčku mezi top ten adventurami (a nejspíš to ovlivňuje i fakt, že jsem to hrál téměř v době vydání, kdy to byl absolutní zjev a byl jsem tím tehdy ohromen), dvojka mě nikdy moc nebrala. Ono totiž nejde o stejnou hru ani o pokračování, ale o úplně jiné dílo využívající stejný název a FMV. A tam mě nezaujalo ani šedivé depresivní prostředí (radši se budu procházet po starobylém domě než po kancelářích a bytě), ani příběh (celkově mě příliš nezujal, navíc jde pro mě až zbytečně moc do sci-fi). Hrál jsem ji celkem třikrát - poprvé mě příliš nezaujala, další dva pokusy byly po letech si to zopakovat, jestli si to třeba jen blbě pamatuju a nezměním na ní názor...
@Pluto (19.12.2021 13:44): Ke GK2 mám jen ten patche s anglickými titulky. O českých ani nevím. Možná je zvážím, přeci jen se tam kecá dost. Ale zase mám pak dilema, že si degraduji tréning Angličtiny, když bych hrál hru v Češtině :-)
@Pluto (19.12.2021 13:37): Za mě tedy jde o lepší díl - první díl je scénaristicky vlastně úplně nudný, druhý díl naopak už pracuje se zajímavějšími tématy a celkově je dospělejší. Produkčně i herecky je to také zlepšení.

Nicméně. Zda to je lepší hra? To bych neřekl. Ale podobně jako třeba Harvester je to daleko více originální.
Podle mě se obě hry ovšem dobře doplnují a mám tuto sérii rád (dávat i pět-procenta, tak by první díl byl spíš 65 a druhý 75 - ale nakonec mám u obou 70 aby byly pěkně u sebe v "knihovničce" :)).
@Drolin (19.12.2021 11:54): Devadesátku bych si na druhý díl nenechával, pro mě je dvojka horší. A hlavně je úplně jiná i žánrem. Tohle je klasický "horor jednoho domu", ve dvojce je naopak prostředí úplně jiné (šedivé temné kanceláře) a i příběh a tématika je jiné...
@jvempire (19.12.2021 11:27): Já jsem proto kdysi nedojel Gabriela Knighta 2, chybějící titulky byly fatální, při pokecu se staříkem ve městě jsem se ztrácel v tom, co mi říká a tak jsem usoudil, že to nemá smysl, přitom atmosféru to mělo super. Ale mám už dávno teď ten patche s titulky, takže to jednou opráším. Phantasmagiorii jsem se vyhýbal trochu právě kvůli absenci titulků a hlavně jsem si myslel, že to je béčkový interaktivní film mající jen šokovat svými drastickými scénami.

Nevím, jestli se mé vnímání angličtiny oproti devadesátkám zlepšilo anebo jsou v Phantasmagorii rozhovory jednodušší, ale vesměs všemu jsem rozuměl, takže nakonec absence titulků mi až tak nevadila. Hlavně jsem rád, že jsem tomu nakonec dal šanci. Na svou dobu je to neuvěřitelný kousek i formou zpracování. Většina interaktivních filmů fakt béčko bylo, protože to nikdo moc neuměl udělat a myslel si, že hodit film na monitor bude stačit. Sierra je ale geniální a umí i tohle.

@Drolin (19.12.2021 11:54): Druhého dílu se trochu obávám, protože tak nějak často čítávám, že se to na jedničku nechytá. Uvidím.
@Ringo (19.12.2021 02:27): Jsem rád, že se ti hra líbí. Pro mě jde o jeden z nejlepších interaktivních filmů. Chyběla mi pouze možnost zapnout titulky, takhle je to dost náročné na pozornost.
Tak smazání savu programem po té, co se po xtém neúspěšném provedení závěrečné filmové sekvence, kde musím dělat na čas správná rozhodnutí, při špatném = smrt, rozhodnu dát quit s tím, že se ještě mrknu, jestli mi něco nechybí a něco jsem někde nezapomněl, je solidní sviňárnička. Takže nakonec oceňuji, že jde dát new game, zadat si jméno nové pozice a začít znovu startem jakékoliv ze sedmi kapitol - v tomto případě od šesté. Lže i odstartovat rovnou sedmou, ale jestli se nepletu, nejde v tomto případě dohrát, protože se nelze už dostat z baráku a tak získat jeden podstatný předmět.

Ale jinak pecka hra, nečekal bych, že by mě mohl nadchnout takto udělaná adventura zpracovaná jako interaktivní filmu. Zatím si uceluji zážitky a přemýšlím, jestli zůstat s hodnocením na 85% nebo dít 90%. Přemýšlím, co by se tomu vlastně dalo vytknout (nepočítám letitou zrnitost filmečků, lépe to tehdy udělat nešlo).
@Fingon (03.09.2019 14:14): Hanův komentář je hodně výstižný. Já si teda problémy se savem v poslední kapitole nepamatuju, spíš bych to viděl na nějaký momentální error. Dvojka je úplně jiná, i když jsem ji hrál už několikrát a při hraní jsem se celkem bavil, ve vzpomínkách pořád jasně vede jednička.
@Wolf (26.10.2014 12:38): jestli mluvíš o tom mém osobním překladu - tak jsem si ty texty prostě z wordu típnul - vytvořil obrázky pomocí bandicam - a ty pak vložil ve video editoru k těm herním videím tady je playlist

později v mám v plánu to samé udělat i s druhou Phantasmagorií - i když ta se mi moc nelíbila - skládačky/hádanky byly moc těžké, a chyběli tam nějaké pořádné krvavé scény, jako jsou tady.
jsem rád že se líbí a tady speciální sestřih závěru hry - obsahuje všechny možné scény kdy se mu snaží vzdorovat pomocí předmětu/zbraní nebo jen domluvit: odkaz1 odkaz2 odkaz 3
tady přidávám můj trailer
---
ještě pak udělám speciální sestřih toho závěrečného honu
---
jinak celé moje hraní i s titulky je již na youtube (asi 12 hodin)
@Fingon (27.06.2012 18:41): vždy když se začne nová hra (zadá úplně nový název hry) tak si lze zvolit libovolnou kapitolu.
---
Já jsem trochu odbočil od překladu PT a přeložil jsi tohle dalo to docela fušku - když tam nejsou titulky a nevím jesli jsou někde k dispozici ty texty těch herců. Sehnal jsem si jen texty té úvodní a závěrečné písně. Ať už kvůli tomu že jsem nějakému slovu vúbec nerozuměl - buď proto že jsem ho vůbec neznal nebo kvůli špatnému zvuku ( někdy je tam velký šum a do toho ještě třeba začala hrát hudba ) tak jsem si tam něco domyslel.

teď tvořím videa s mými vlastními titulky
---
ohledně toho sekacího zařízení - myslím si že by nebyl problém uhnout na strano nebo se shrbit a předklonit - takže by se té čepeli dalo lehce vyhnout (a následně by ji pak musel přidržet a spustit to znovu) - kdyby hlavní hrdinka neztuhla šokem
Hm, čtu to tedy hodně dlouho po napsání, ale nedá se začít jiná kapitola než první až poté, co se dohraje předchozí kapitola (s tím, že jakmile je jednou otevřená, dá se začít kdykoliv)?
Dobrá hra, špatná adventura.

Phantasmagoria se hraje dobře a má spád, ale je to jasné guilty pleasure. A co to bylo zase za závěr?

A herecké výkony někdo docela trefně srovnal s GK2 - "But the acting...ugh. The Beast Within is Citizen Kane in comparison." :)
4Drolin - Dik, s tou BD mas pravdu.

Jde to, je ale vic moznosti jak to instalovat. Existuje installer pro Phantasmagorii pod XP. Tam to nutny nebylo, ale ja jsem to pro jistotu menil, aby si pripadne hra mohla tahat videa z CD.
90210: Povedený koment. Jestli se ale nepletu, Black Dahlia má 8 cd :)

Jo a jde nainstalovat celá hra bez nutnosti každou kapitolu měnit disk?